"Een weekje vakantie minder helpt niet meer" Provincie wil meer woningbouw "Protesten tegen gasprijs zijn zinloos" Automobilist op klaarlichte dag van geld beroofd DONDERDAG 5 MAART 1981 DEN HAAG - Protesten van tuinders tegen de verhoging van de aard- gasprijs hebben geen zin. De verhoging zal tóch een feit worden. De protestbijeenkomst van tuinders die vrijdag in Aals meer wordt gehouden, moet daarom worden gezien als een algemene noodkreet. Reorganisatie binnen de bloemisterij is broodnodig. Binnenkort worden daarvoor de eerste tijdelijke maatrege len van de regering verwacht. Deze mening is directeur H. DulThues van de directie ak ker- en tuinbouw van het ministerie van landbouw en visserij toegedaan over de morgen te houden bijeen komst van tuinders in Aals- Maatregelen die moeten wor den getroffen zijn het sane ren van onrendabele bedrij ven, gezonde bedrijven een zetje in de rug geven, de op pervlakte van tuinbouw- grond terugbrengen en het vergroten van de afzetmarkt. Tegelijkertijd zullen er energie besparende maatregelen moeten worden getroffen en moet er worden gezocht naar andere energiebronnen. Ook de huidige teelttechnieken vereisen een kritische bena dering. Het laag houden van de gas prijs is door binnenlandse af spraken en afspraken in EG- verband onmogelijk. De EG wil de energieprijzen in de lidstaten gelijk houden. De koppeling aan de olieprijzen is niet meer dan reëel omdat een deel van de tuinders nog olie stookt. Goedkoper gas zou daarom valse concurren tie zijn. Duffhues waarschuwt ervoor om de energieprijzen alleen de schuld te geven van de dreigende malaise in de tuin bouw: "Er is meer dan ener gie. De rentabiliteit van het tuinbouwbedrijf is de laatste jaren te weinig gestegen. Wel iswaar steeg de produktie van de bloemisterij, de prij zen stegen echter niet vol doende mee". De explosie van de produktie in de tuinbouw is volgens Duffhues de schuld van de tuinders zelf. Eveneens wordt er volgens hem vaak nog gebruik gemaakt van verouderde technieken. Duff ziet het laaghouden van de gasprijs (als dit mogelijk zou zijn) als het kunstmatig op de been houden van be drijven die eigenlijk geen le vensvatbaarheid meer heb ben. De tuinders moeten vol gens hem oog hebben voor de realiteit. "Tuinders die het niet meer redden met de hui dige energieprijzen moeten eruit stappen", aldus Duff hues. "De tuinders moeten wennen aan de hogere gasprijs. Ze moeten tijdelijk worden ge steund in de opvang hiervan. Maar over 5 jaar moet de ge hele bedrijfstak-tuinbouw op eigen benen staan", voegt hij hieraan toe. De stijging van de gasprijs zal trouwens pas later doorwer ken. De winter is bijna achter de rug. De tijd van hoge stookkosten is voorbij. De eerste klappen komen pas, aan het eind van dit jaar. Bloemenkweker J. de Winter uit De Zilk is één van de vele glastuinders die door een drastische verhoging i zwaar zou worden gedupeerd. "In dat geval gaat bij mij in de kas dit najaar de gaskraan dicht", zegt hij. BOLLENSTREEK "Als de voorgestelde verhoging van de aard- gasprijzen doorgaat, betekent dat de nek slag voor een groot aan tal glastuinders. Ik durf te voorspellen dat dan in de komende jaren zo'n dertig tot veertig procent van de bloe men- en groententelers het bedrijf moeten slui ten. Het is in de bloe menteelt op het mo ment toch al geen vette boel en de hogere stookkosten betekenen dat er harde klappen zullen vallen", verze kert R. Berbee uit Lis- Hij is één van de vele glastuin ders bij wie de schrik om het hart is geslagen bij het horen van de plannen van de over heid om de gasprijs voor tuinders drastisch te verho gen. Het sommetje dat hij voorre kent laat weinig aan duide lijkheid te wensen over. "Ik verstook jaarlijks een half miljoen kubieke meter aard gas. Misschien ben ik te pes simistisch, maar als de gas prijs aan die van olie blijft ge koppeld verwacht ik voor volgend jaar een verhoging van zo'n vijftien cent per ku bieke meter. Dat betekent dat ik dan per jaar 75.000 gul den extra energiekosten moet opbrengen. Wie kan dat nog betalen, zeker in een tijd dat de rentestand ook erg hoog is!" De glastuinders laten het er niet bij zitten. Morgen wordt een grote demonstratie ge houden in het veilinggebouw in Aalsmeer. De organisatie verwacht dat meer dan 5000 glaskwekers zich tegen half acht 's avonds in de bloemen en plantenveiling zullen ver zamelen om hun stem te la ten horen. "We zijn aan on szelf en aan de collega's ver plicht om massaal op te ko men", verklaart Berbee. "Ze moeten in Den Haag zien wat er in de kassenteelt aan de hand is". Wallen onder ogen Dat de protestbijeenkomst in de avonduren wordt gehou den is gezien de omstandig heden in de glasbouw niet zo vreemd Meestal zijn het klei ne- of middelgrote familiebe drijven, waar met weinig of geen personeel een meer dan veertigurigp werkweek moet worden gemaakt. "Tuinders zijn vaak mensen met wallen onder hun ogen", beweert P. van den Bosch, bloemenkwe ker in Rijnsburg. Hij vervolgt: "We worden wel gedwongen om werkdagen van tien uur te maken om het hoofd boven water te hou den. De gasprijs is nog niet lang geleden van 16 naar 22 cent per kubieke meter ver hoogd. Dat had tot gevolg dat een groot aantal kwekerijen aan de paal moest worden ge slagen. Met deze maatregel dreigen de overblijvenden de grond in te worden geboord. Als je 'De Bloemisterij', het vakblad voor tuinders, leest kun je zien dat er de laatste tijd erg veel bedrijven te koop worden aangeboden van tuinders die het hoofd niet langer boven water kon den houden". Ook hij is verontwaardigd over de voorgenomen verhoging van de gasprijs: "Ze spelen hiermee in op de vechters mentaliteit van de tuinders. Bollen en bloemen zijn voor Nederland een heel belang rijk exportprodukt. We bren gen als tuinders met 6 pro cent van de bevolking bijna een kwart van het nationaal inkomen in. Door de over heid worden wij als melkkoe behandeld. Maar in plaats van ons te voederen, snijden ze met deze maatregel de spe nen eraf'. Voor tuinders die energiebe sparende maatregelen in hun bedrijf treffen, zoals het aan brengen van dubbele begla zing. stelt de overheid tal van subsidies ter beschikking. Van den Bosch is met dat i de aardgasprijzen systeem niet gelukkig. "Je wordt eeïst tot op het bot uit gekleed en dan binden ze je een schaamlapje voor", oor deelt hij. "Om voor die subsidies in aan merking te komen moet je eerst investeren. Dat wordt ons nu juist onmogelijk ge maakt". Het enige dat vol gens hem zou helpen is een ontkoppeling van olie- en aardgasprijzen. "De koppe ling daarvan is alleen gedaan om de staatsruif te vullen", meent hij. J. de Winter uit De Zilk ziet voor zijn bedrijf directe ge volgen in de zeer nabije toe komst als de verhoging van de aardgasprijzen doorgaat. "Dit najaar gaat bij mij in de kas de gaskraan dicht. "Ik kweek voornamelijk amaril lissen. Daarvoor heb je grondverwarming nodig en dat is met de voorgenomen prijsverhoging in de winter niet meer rendabel. Dat bete kent dat ik in die maanden ook een man moet ontslaan". Hij ziet wel iets in een goed koper gastarief voor de land en tuinbouw. De groente- en bloemenkwe- kers kampen met het pro bleem dat ze weinig greep hebben op de prijzen die hun produkten opbrengen. "De klok bepaalt voor ons de op brengst. We zijn afhankelijk van de veilingprijzen. Die stijgen bijna in het geheel 5 "Werken voor gasrekening" "De rek raakt eruit als de gas- prijzen zich zo blijven ont wikkelen. Door hard werken, vaak doordat het hele gezin op het bedrijf meewerkt, hebben de glas tuinders nog aardig kunnen draaien. Hun verdiensten dreigen aanzienlijk te wor den verminderd door hoge gasrekeningen", dat consta teert de directeur van de veiling Flora in Rijnsburg, N. Hemmes. Die peperdure gasrekeningen zouden het beste kunnen worden opgevangen door een uitbreiding van de om zet. Maar dat zit er volgens Hemmes niet in. Dan moet in ieder geval de afzet wor den vergroot zodat de vraag naar bloemen groter wordt en de prijzen kunnen stijgen. "Experts in het bloemenvak hebben becijferd dat een prijsverhoging van 1 pro cent 3100 gulden extra in komsten betekent voor de kwekers. Bezuiniging op de kosten met 1 procent levert de tuinder gemiddeld zo'n 730 gulden per jaar op", al dus Hemmes. De glastuinders moeten zich wel werpen op het terug dringen van de kosten om dat een verhoging van de prijzen of een uitbreiding van de omzet er niet in zit. Vergroten van de omzet be tekent investeren en dat is in deze tijd, onder meer door de rentestijging en de hoge gasprijzen, voor veel glas tuinders niet haalbaar. "De kwekers zien hun geld straks alleen opgaan aan ho ge gasrekeningen en dat is bepaald niet de opzet van ie mands werken", zo zegt N. Hemmes, die morgen even eens de protestbijeenkomst in Aalsmeer bijwoont. niet, waardoor het voor ons op den duur ondoenlijk wordt om de stijgende kosten te dekken", stelt de Ryns- burgse bloemenkweker A. van Klaveren. HU besluit: "Het is voor tuin ders niet mogelUk om sty- gende energiekosten in de prijs door te berekenen. Vooral de rozen- en dagchry- santentelers, bloemen die erg veel energie vragen, hebben het moeilUk. Bloemen wor den nu al vaak onder de kost prijs geveild. De kwekers zUn nu aan het interen op hun re- SerVtARIEJAN KORTEWEG AAR- EN VEENSTREEK - "Vroeger kon je aan die stijgende kosten nog iets doen door een beetje harder te lopen of door BOSKOOP - De 50-jarige G. Ze venhoven uit Boskoop is op de snelweg bij Rotterdam beroofd van 160 gulden. De Boskoopse automobilist werd door de inzit tenden van een voor hem rijden de witte BMW tot stoppen ge maand. De Boskoper, in de ver onderstelling dat de BMW auto pech had, stopte op de vlucht strook. Daar werd hU door de drie inzittenden van de BMW be dreigd met een op een pistool ly- kend voorwerp. Hij werd gesom meerd zyn geld af te geven. De Boskoper kreeg daarbij klappen en stompen op de buik. Nadat hU 160 gulden, aan de over vallers had gegeven kreeg hU de opdracht te gaan rijden en niet van de autoweg (naar Utrecht) af te gaan. De BMW, die achter de auto van de Boskoper bleef rij den, verdween by de afslag Ze venhuizen. De onfortuinlyke Boskoper verliet de snelweg bij de eerstvolgende afslag om by de rijkspolitie van Moordrecht aan gifte te doen. De hevig geschrokken Boskoper weigerde gisteren in eerste in stantie elk commentaar. Wè 1 wilde hij kwijt dat hij behoorlijk in angst heeft gezeten, vooral tij dens de autorit van Brienenoord toen hy gevolgd werd. "Er schoot van alles door my heen, waarby mijn grootste angst was om ergens langs de weg te wor den neergeschoten", zo zegt het nog steeds geèmotioneerde slachtoffer. "Telkens weer lees je dergelijke dingen in de krant, terwijl je denkt dat het jou niet zal overko men, en nu dit". Toch kan Ze venhoven nog wel enige medely- den voor het drietal dat hem overviel opbrengen. "Je vraagt je af hoe het kan dat iemand op zo jeugdige leeftijd al zo diep gezon ken kan zijn". een weekje minder met vakantie te gaan. Maar er is nu niet meer tegenop te werken. De prijzen bly ven stijgen, maar de opbreng sten krijg je toch niet meer ho ger. In 1979 hadden we een ren dement van honderd procent, maar vorig jaar zyn de opbreng sten lager geweest dan de kosten als gevolg vwn een enorme pry- zenexplosie en een stijging van de loonkosten." Rozenkweker N.M. Koot uit Wou- brugge stelt onomwonden dat de stijgende gasprijzen hem en vele van zyn vakgenoten rechtstreeks naar een onafwendbaar bankroet dry ven. "De nood staat niet eens meer tot aan oze lippen, maar is al hoger gestegen", verklaart hy. Met een glasoppervlakte van 16.000 vierkante meter behoort Koot tot de grotere kwekers. Als producent van rozen zit hU vast aan een hoog gasverbruik: de energiekosten maken zo'n dertig procent uit van de totale bedry fs- kosten. "Een jaar of wat geleder was dat nog maar tien procent", zo illustreert Koot hoe de stijgen de energieprijzen hem steeds verder in het nauw brengen. Hy zal er morgen zeker by zyn in de veiling Aalsmeer als de kwekers een massaal „neen" zullen laten horen tegen de nieuw aangekon digde verhogingen van de gas prijzen. "Zeker weten", aldus Koot, "als die verhogingen door gaan scheelt dat zo een ton per hectare. Dat zou een ramp zyn." Cees Groot, eveneens rozenkwe ker. uit Noorden is het daarmee eens. "Als dat zo doorgaat met die gasprijzen dat betekent dat het faillissement van alle kwe kers", is zyn mening. Hy vreest dat, als de Gasunie haar zin en dus een extra verhoging van de aardgastarieven voor de glas tuinbouw doordry ft, hij over twee jaar met dubbele stookkos ten zit. "Als ik nu een halve ton per jaar overhoudt, kom ik straks een ton tekort", aldus Groot, die met een glasoppervlakte van 7000 vierkante meter een bedryf voert van gemiddelde grootte. Ook J.C. Versluis uit Papenveer zit met zyn begoniakwekerij met een "energievretend bedrijf". Door hoge stook- en verlich- tingskosten betekenen de prijs- stygingen ook voor hem een gro te bedreiging. "We gaan er mor gen keihard tegenaan. Misschien neem ik ook mijn personeel mee", aldus Versluis, die drie man in vaste dienst heeft. Vol gens Versluis zal er snel iets moeten gebeuren, want veel kwekers hebben het hoofd al in de schoot gelegd. 'Ik zal zelf niet zo gauw zeggen dat ik failliet ga, maar als die verhogingen maar doorgaan doe ik straks ook geen investeringen meer. Vroeger gin gen de prijzen met centen om hoog, nu met dubbeltjes. We zit ten er behoorlijk mee in onze maag". Versluis vindt het "ook voor de economie zeer slecht", dat het kwekersvak zo bedreigd wordt. Daarmee roert hy één van de be langrijkste argumenten aan waarmee de kwekers de prijssty- gingen willen bevechten. De ex port van bloemen en planten le vert Nederland jaarlijks miljar den guldens op. "Als de stijging van de gasprijzen doorgaat, zal de kip met de gouden eieren worden geslacht", zo zei direc teur A.R. Meima van de Roelofa- rendsveense veiling EMM vorige week nog. Niet elke kweker staat overigens pal achter de actie tegen de prijs verhogingen. Een opmerkelijk geluid komt byvoorbeeld van M.A. Hoogenboom uit Roelofa- rendsveen. Hy heeft een rotsvast geloof in het mechanisme van de vrije-markteconomie. "Ik geloof niet in acties en dergelijke. Want het gevolg is dat de regering met subsidies moet gaan werken en dat is nergens goed voor. Het probleem is dat er teveel bloe men worden geproduceerd. Er zullen gewoon wat kwekers moe ten afvallen. Het regelt zich alle maal vanzelf. Zelf heb ik net 60.000 gulden investeringspre mie gekregen. Ik pak het wel aan, hoor. Maar juist vind ik het Rozenkweker Koot uit Woubrugge (met personeel): "De nood niet. Dat zyn allemaal smeermid- deltjes die op de lange duur de e ondermynen." Volgens Hoogenboom heeft het geen zin om de stygende kosten te bestrijden. "De kosten zyn ge woon niet meer laag te houden, al zijn er zat mensen die het stug blijven proberen met isolatie en nu dan weer actievoeren. Uitein- Zelf heeft hy twee jaar geleden al zijn maatregelen al genomen: Hoogenboom heeft zich gewoon onkwestbaar gemaakt voor stij gende energieprijzen. "Ik kweek alleen nog maar in de zomer, 's Winters onderhoud ik m'n be dryf en ga ik gewoon schaatsen. boven de lippen gestegen Ik werk nu twee jaar zonder te stoken en dat is goed gegan. Toen ik in de gaten kreeg dat er 's winters geen winst meer uit de halen viel ben ik gestopt met de bollen. Een hoop rompslomp minder en geen stookkosten meer. Ik doe nu alleen nog in chrysanten. Twee teelten per jaar: daarmee lukt het me om rendabel te draaien." den haag - de provincie Zuid-Hol- land krijgt te weinig rykssteun voor de bouw van woningen in die provincie. Dat vindt de Ad viescommissie Verdeling Ryks steun voor de Woningbouw in Zuid-Holland. Er zouden zeker 750 huizen meer moeten worden gebouwd. De commissie is het niet eens met de manier waarop de verdeling van de rykssteun voor de wo ningbouw van dit jaar tot stand is gekomen. In een brief aan de staatssecretaris van volkshuisvesting schrijft de commissie onder andere "met verwondering" kennis te hebben genomen van de aan de provin cie Zuid-Holland toegwezen rykssteun voor de bouw van 6836 woningwet- en premie-cor poratie A-woningen. "Dit aantal is zo nauwkeurig vast gesteld dat wij de moeite hebben genomen de wijze waarop dat aantal tot stand is gekomen te analyserenVolgens de com missie bleek uit die analyse dat het ministerie een fout heeft ge maakt. "Deze fout heeft voor ons ressort verstrekkende gevol gen". Volgens de commissie moet de toe- wyzing aan de provincie Zuid- Holland worden herzien. In to taal zou Zuid-Holland geen steun moeten hebben voor 6836 wonin gen, maar voor 7588 woningen. Dit minimaal, omdat volgens de commissie, "het niet denkbeel dig is dat ook laatstgenoemde toewijzing bystelling behoeft in verband met andere verdeling van de extra werkgelegenheids gelden". Het ministerie van volkshuisves ting heeft gisteren het aantal toe gewezen woningen per gemeen te in Zuid-Holland bekend ge maakt Leiden, Alphen en Kat- wyk krijgen voor resp. 387, 311 en 39 woningen steun van de overheid. Andere plaatsen in de regio: Ter Aar 14; Alkemade 27. Bodegra ven 53; Boskoop 74; Hazerswou- de 34; Hillegom 38; Koudekerk aan den Ryn 1. Leiderdorp 80; Lisse 40; Nieuwkoop 48, Nieuw- veen 1; Noord wykerhout 40; Oegstgeest 36; Rynsatcrwoude 13; Rynsburg 114, Sassenheim 22; Voorschoten 71; Warmond 28; Woubrugge 16 en Zoeterwou- de 10. Valkenburgse paardenmarkt dit jaar op nieuw plein VALKENBURG - Als het meezit dan "viert" Valkenburg nog dit jaar paardenmarkt op het her nieuwde Castellumplein. Tenminste als volgende maand de gemeenteraad het groene licht geeft voor de opknapwerkzaam- heden aan het plein. Nu er na opmerkingen in een vori ge vergadering in het plan meer parkeerruimte is geschapen bleek gisteravond tijdens een druk bezochte hoorzitting dat er by de bewoners van het "hart van Valkenburg" nog weinig be zwaren zyn overgebleven en dat men benieuwd is hoe het er na de opknapbeurt uit zal zien Het plein is sinds de tweede wereld oorlog in slechte staat. De bodem onder het in januari ge sloopte pand van Van der Krogt kon door gebrek aan geld en tijd nog niet worden onderzocht Maar de werkzaamheden zullen zo worden uitgevoerd dat ook dit gedeelte in de toekomst op een misschien wel geheel andere ma nier kan worden onderzocht op de aanwezigheid van jverblyfse- len uit de tijd dat de Romeinen in het Rijndorp aanwezig waren. Sommigen van de aanwezigen wa ren bevreesd dat door de verbre ding van wegen rond het plan het gevaar van sneller rijden in de hand is gewerkt. Maar uit het antwoord van burgemeester Van 't Wout bleek dat men van plan is om door middel van verkeers drempels en versmallingen te komen tot stapvoets rijden zodat er rustig kan worden gelopen en ■Bliitrt In het ruim 400.000 gulden kosten de plan zyn naast ongeveer veer tig parkeerplaatsen, speelhoek jes voor de kinderen en bloem bakken, die als het nodig is weg gehaald kunnen worden, opge nomen. Als de raad in de apnlzitting toe stemt kunnen de eerste werk zaamheden al in mei worden uit gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19