Aanpak alchoholprobleem Blik in de weekbladen Opvolging Abma brengt SGP in moeilijkheden Rotterdam wil speciale tele foon instellen KNSM-gebouw nu atelierruimte Chemisch bedrijf doet mee aan LPG-terminal ELSEV1ERS -DONDERDAGS MAART 1981 DEN HAAG (GPD) - Binnen de Staatkundig Gereformeerde Par tij zijn problemen ontstaan rond de opvolging van ds. Hette Abma als Tweede-Kamerlid voor de SGP. Een aantal prominente SGP'ers, onder wie fractieleider en partijvoorzitter Abma zelf, verzet zich tegen de kandidatuur van ir. B. J. van der Vlies uit Maartensdijk. Aan de moeilijkheden liggen voor al kerkelijke tegenstellingen ten grondslag. Van der Vlies wordt kerkelijk als „te rechts" be schouwd en dat dreigt het zorg vuldig opgebouwde evenwicht binnen de SGP-Tweede-Kamer- fractie te verstoren. De SGP staat te boek als een „in- terkerkelijke partij". Volgens ou- de afspraken is die fractie, al ja ren drie leden groot, samenge- steld uit vertegenwoordigers uit de gereformeerde bond binnen de hervormde kerk (zoals Abma), de christelijk-gereformeerde kerk (het kamerlid C. N. van Dis) en de gereformeerde gemeente (de nieuwe lijsttrekker ir. H. van Rossum). Ir. B. van der Vlies, die evenals Ab ma uit de hervormde kerk komt. werd met grote meerderheid door de SGP-kieskringen kandi daat gesteld voor de derde plaats op de kandidatenlijst na Van Rossum en Van Dis. Dat gebeur de echter wel nadat een aantal vooraanstaande SGP'ers in een open brief aan de leden tegen die kandidatuur had geprotesteerd. Abma heeft de laatste jaren binnen de SGP een, waar het om de ker kelijke lijn ging. vernieuwende koers gevoerd. Van der Vlies, conrector van de Blaucaoel- scholengemeenschap in Utrecht en ouderling in zijn woonplaats, staat volgens insiders echter in de SGP aan de uiterste rechter kant, en gevreesd wordt dat hij de koers-Abma zal willen terug draaien. Het gaat overigens niet om politie ke tegenstellingen, want de nieu we kamer-kandidaat neemt op diverse terreinen standpunten in die veel progressiever zijn dan die van zijn partijgenoten. Zo stemde hij als lid van Provinciale Staten van Utrecht ooit voor ver wijdering van kernwapens uit ons land. .„Van der Vlies is niet representa tief voor de hervormd-gerefor meerden", zegt ds. Abma desge vraagd. De actie tegen Van der Vlies is volgens Abma. die de ac tieve politiek verlaat, ingegeven uit „oprechte bezorgdheid om al le hervormd-gereformeerden bij de SGP betrokken te houden". Binnen de tegenstanders van Van der Vlies wordt gedacht over een voorkeursactie. Dan worden de hervormde leden opgeroepen niet op Van der Vlies maar op la ger geplaatste kerk-genoten van hem te stemmen, zoals J. Holdijk uit Apeldoorn (vierde op de lijst), L. van der Waal uit Ridderkerk of de Apeldoornse predikant ds. W. Hovius. ROTTERDAM (ANP) De gemeente Rotterdam heeft een voorlopig plan opgesteld om het alcoholprobleem aan te pakken. Hoewel er geen exacte cijfers bekend zijn, staat volgens de Rotterdamse Geneeskundige Dienst vast dat het aantal probleemdrinkers dat hulp nodig heeft, gigan tische vormen aanneemt. Omdat alcohol een algemeen aan vaard genotsmiddel is, bestaat het sluipend gevaar verslaafd te raken. 87,5 Procent van de Ne derlandse bevolking boven de twintig jaar nuttigt alcohol en be- Iran ziet af van WK TEHERAN (ANP) - Het Iraanse voetbalelftal zal niet deelnemen aan het kwalificatietoernooi voor de WK-eindronde van 1982 in Spanje. Iran was ingedeeld in groep 3 (Aziatische zone) met Koeweit, Thailand, Maleisie en Zuid-Korea, die van 17 april tot 1 mei in Koeweit spelen om een plaats in de halve finales van de Aziatische zone. De Iraanse voet balbond motiveerde zijn besluit met verwijzing naar de oorlog met Irak. In 1978 bereikte Iran voor de eerste keer de eindronde van het we reldkampioenschap. In Argenti nië fungeerden de Iranezen on der meer als tegenstanders van het Nederlands elftal. (ADVERTENTIE) hoort dus tot een risicogroep, al dus de GGD. Hoewel de wetenschappelijke me ningen uiteenlopen over de oor zaken en het verloop van het ver slavingsproces staat wel vast. dat verslaving begint met sociaal geïntegreerd drinken, aldus de Rotterdamse alcoholnota. Rot terdam erkent, dat het alcohol probleem de laatste tijd een beetje in de verdrukking heeft gezeten door de grote aandacht die wordt besteed aan de versla ving aan harddrugs, terwijl het aantal probleemdrinkers vele malen groter is dan drugsver slaafden. Een onderzoek, dat de Rotterdam se GGD op het ogenblik instelt, in samenwerking met huisartsen en hulpverlenende instanties, zal moeten uitwijzen om hoeveel meer of minder aan alcohol ver slaafden het in Rotterdam gaat. Een dergelijk onderzoek wordt ook in Limburg ingesteld. De re sultaten van het onderzoek zul len pas medio volgend jaar be kend zijn. Om de problemen nu vast aan te pakken stelt de GGD een aantal maatregelen voor zoals het in stellen van een "alcoholtele foon". Achter een centraal tele foonnummer zou een ambulant team beschikbaar moeten zijn, dat met de probleemdrinker kan gaan praten. De horeca zou hierin een belangrij ke rol kunnen spelen door "moeilijke klanten" via dit num mer te melden. Ook familieleden van probleemdrinkers zouden van dit nummer gebruik kunnen maken. Verdere maatregelen van Rotter dam hebben voornamelijk be trekking op het voorkomen van alcoholisme. Een onderdeel van dit "ontmoedigingsbeleid" zou gevormd kunnen worden door het niet meer toelaten van alco holreclame in openbare gebou wen en in het openbaar vervoer. Ook moet een onderzoek inge steld worden hoe het schenken van alcoholhoudende dranken in club- en buurthuizen aan banden gelegd kan worden. Er zijn aanwijzingen, dat er op steeds jongere leeftijd alcohol genuttigd wordt. Ruim de helft van de 12- tot 18-jarigen gebruikt min of meer regelmatig alcohol, aldus de nota. Ook het alcoholge bruik bij de gemeente zou kri tisch bezien moeten worden, hoewel men van oen "droogleg ging" daar niet al te veel effect verwacht. Op de foto een overzicht van de nieuwe ateliers in het oude kantoorgedeelte van de KNSM. AMSTERDAM (ANP) - Enige tientallen beeldende kunste naars kunnen binnenkort aan de slag in hun nieuwe ateliers in het voormalige KNSM-gebouw in Amsterdam. In het gebouw, aan de Surinamekade in het oostelijk havengebied, zijn veertig kari^ toorruimten - voornamelijk door de kunstenaars zelf - ver bouwd tot ateliers. De beeldhouwers, schilders, etsers en grafici huren de werkruimten van de Stichting Woon/ Werkruimte Kunstenaars. Deze stichting huurt het KNSM-ge bouw op haar beurt van het ge meentelijk havenbedrijf. De "ka le" huurprijzen variëren van tweehonderd gulden per maand v0pr een ruimte van zestig vier kante meter tot zevenhonderd gulden voor een atelier dat drie maal zo groot is. Ondanks de niewe ateliers wordt het aantal kunstenaars, dat naar een werkruimte zoekt, niet veel kleiner. Jos Rijmers, secretaris van de Stichting Woon/ Werkruimte Kunstenaars, daar- over: "Er blijven in Amsterdam nog ongeveer 800 naar geschikte ateliers zoekende kunstenaars over. Dus je kan niet zeggen dat we met dit KNSM-gebouw met een uit de Droblemen ziin". Overigens wil de afdeling kunstza ken van de gemeente Amster dam de kelder van hetzelfde ge bouw inrichten als opslagplaats voor het bureau beeldende kunst beheer. Maar deze dienst protes teert hier tegen, omdat zij de kel ders, onder andere door de voch tigheid, ongeschikt acht voor de opslag van kunstwerken. Confessionelen niet eens met synode over kernvraagstuk De Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk is teleurge steld over de pastorale brief van de synode waarin wordt ge pleit voor eenzijdige stappen te gen de kernbewapening. Er is, zo schrijft het hoofdbestuur aan de synode, geen verband gelegd tussen de aanwezigheid van kernwapens en de dreiging van het communisme. Ook kan, volgens de Confessionele Vereniging, de aanbevolen weg niet tot het gewenste doel leiden. En tenslotte is er geen ruimte ge laten voor het denken in andere inrichtingen. Van de ruim 1400 hervormde pre- bikanten zijn er ongeveer 260 lid van deze vereniging. Voorzitter is de Katwijkse predikant J.P. van Roon, die als voorzitter de brief aan de synode heeft onder tekend, samen met secretaris ds. C.W. Corts te Bennekom. De brief noemt de leuze van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) "De kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland" een gevaarlijke versimpeling van een uitermate ingewikkeld vraagstuk. Dit kan, naar de Con fessionele Vereniging meent, al leen gezamenlijk binnen het Na- vo-bondgenootschap doelmatig worden aangepakt. "Een afzon derlijke stap van één Navo-lid zal de Sowjet-Unie. gezien haar agressieve expansiedrift, er niet toe bewegen zich op hetzelfde pad te begeven. Een verzwakt Nederland in een verzwakte Na- vo maakt de oorlógskansen eer der groter". De hervormde confessionelen gaat er vanuit, dat de regering alles wil doen wat in haar vermogen ligt om het gevaar van een kern wapenconflict terug te dringen. De vereniging zou liever hebben gezien dat de synode de aller grootste nadruk had gelegd op een "bekering tot God en zijn Woord". "Niets minder dan dié terugkeer is nodig, willen wij in deze tijd een woord van hoop tot de wereld kunnen spreken". •Het Interkerkelijk Vredesberaad is blij met het initiatief van de Nederlandse bisschoppenconfe rentie om een brede raadpleging te houden over de kernbewape ning. Wel zou het graag zien. dat deze raadpleging werkelijk op zo breed mogelijk vlak plaats heeft ook in de parochies en dat het huidige veiligheidsdenken en het afschrikkingssysteem ter discussie worden gebracht. Dit kwam naar voren tijdens een gesprek tussen vertegenwoordi gers van de bisschoppenconfe rentie en het IKV in Utrecht. De bisschoppen zullen nagaan of zij de benoeming van dp rooms- katholieke vertegenwoordigers in het Interkerkelijk Vredesbe raad in het vervolg ook kunnen bekrachtigen waardoor deze een duidelijker opdracht vanuit hun kerk zouden hebben. De vredes beweging Pax Christi benoemt namelijk de katholieke afgevaar digden. Het IKV wil nu dat de bisschoppen zo'n benoeming be vestigden. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Ommen J.L. Ravcsloot Heemse, te Haaften J. Kooien IJsselstein; aangenomen naar Vught T. van 'Drunen Ridderkerk-Slikkerveer; bedankt voor Zaandam P. Ous- soren. luthers predikant te Utrecht. Gereformeerde Kerken: beroepen te Hoorn J. Waagmeester Schier monnikoog. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Oldehove (Gr.) H. Jagersma Siegerswoude (Fr.); bedankt voor Zwijndrecht- Groote Lindt M. van Dooren Rot terdam-Noord. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Enschede R. van Beek Baarn. Gereformeerde Gemeenten: aan genomen naar Benthuizen C. Vogelaar Genemuiden; bedankt voor Goudswaard D. Rietdijk Vlaardingen, voor Sint Annaland D. Bakkenberg Lisse, voor Gou da A. Moerkerken Nieuw-Beijer- land; beroepen te Sprang-Capel- le R. Boogaard Leiden. Oud-Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Loenen aan de Vecht J. van der Poel Ede Baptistengemeenten: bedankt voor Den Haag J. Broertjes Gro ningen. Lezing. Morgenavond om 8 uur spreekt de heer J.Ph. Fijnvand- raat uit Sneek in de Lokhorst- kerk aan de Pieterskerkstraat te Leiden over "Christus spreekt over de echte kerk", dit in het ka der van een lezingenserie onder het motto "De bijbel aktueler dan de krant". Kempes weg uit Spanje BUENOS AIRES (ANP) - Mario Alberto Kempes, de Argentijn, die in de finale van het wereld kampioenschap 1978 tegen Ne derland twee doelpunten maak te, gaat Spanje verlaten. De voor zitter van de Argentijnse club Ri ver Plate Rafael Aragon Cabrera maakte gisteravond bekend dat er een principe-overeenkomst is gesloten met Valencia om Kem pes naar Argentinië terug te ha len. Valencia vraagt voor zijn spitsspeler 7,5 miljoen gulden. River Plate heeft een miljoen contant geboden en wil de rest voldoen in twaalf maandelijkse termijnen van zo'n 540.000 gul den. Volgens Cabrera moeten nog slechts wat aanvullende za ken worden geregeld, zoals hét vertrek van Kempes en de datum waarop hij voor River Plate mag uitkomen. DENVER (ANP) Tijdens de eer ste ronde van het met een prij zengeld van 125.000 dollar gedo teerde tennistoernooi van Den ver heeft de Roemeen Ilie Nasta- se weer eens voor beroering ge zorgd. Nastase cn zijn tegenstan der Jim Delaney uit de Verenig de Staten liepen daarbij geldboe tes van ieder 750 dollar op. In een poging een volley van Delaney te achterhalen was Nastase op de tribunes terechtgekomen. De scheidsrechter liet na de Roe meen te manen spoedig op de baan terug te keren, hetgeen De laney tot luidkeels protest bracht. Franco Bartoni, official van de grand-prix-organisatie, kondigde na afloop van de door Nastase met 6-3, 7-5 gev/onnen partij aan dat beide spelers zou den worden beboet. De belangrijkste uitslagen van de partijen voor de eerste ronde van het toernooi in Denver zijn: Co lin Ditfley (Aus)-Jaime Fillol Wageningen leent Oeki Hoekema Eredivisieclub Wageningen heeft SC Cambuur-speler Oe ki Hoekema op huurbasis voor het nog lopende seizoen aangetrokken. Hoekema. een aanvallende middenvelder, maakt zaterdagavond zijn de buut in het treffen tegen FC Twente. De eerste divisieclub Telstar uit Velsen heeft Leo Ruiters op huurbasis van FC Amster dam overgenomen. De 24-ja- rige Ruiters, een speitsspelcr, blijft in principe tot het eind van het seizoen bij Telstar. ROTTERDAM (ANP) - Het che misch bedrijf Oxirane in Rotter dam gaat meedoen, aan de LPG- terminal van de twee oliecon cerns BP en Shell in het Rotter damse europoortgebied. Volgens de plannen gaat de terminal in 1984 op grote schaal LPG impor teren. De deelneming van der den, in dit geval Oxirane, was een van de voorwaarden in de zo genaamde 'letter of intend' (in- tensie-verklaring), opgesteld door overheden en betrokken bedrijven. Het bedrijf heeft de deelname gisteren bekend ge maakt. Over meedoen van Oxira ne waren problemen gerezen toen een vergunning aanvroeg voor uitbreiding van de eigen aanvoer van LPG. Zo zou het niet afhankelijk zijn van de ge noemde oliemaatschappijen. Per pijpleiding zal Oxirane vanaf de gezamenlijke terminal wor den voorzien van het 'afvalpro- dukt' LPG. Het bedrijf is van plan om de capaciteit van zijn vestiging in het Botlekgebied uit te breiden om gemengde butaan om te zetten in butylalcohol. Dit is een component voor benzine met een hoge octaanwaarde. volgens de verwachting van de ge meente Rotterdam worden de volgende besluiten over de LPG- terminal in april van dit jaar ge nomen. De Rotterdamse ge meenteraad en de Rijnmondraad moeten nog hun fiat geven aan de gezamenlijke aanvoer van LPG. Behalve de deelname van derden stond als voorwaarde in de zogenaamde letter of intend dat ook de aanvoer van LPG zo danig moet zijn dat het voldoet aan de milieueisenmilieu en vei ligheidseisen. concerns moeten nog vergunningen aanvragen voor de bouw van de terminal. De provincie Zuid-Holland en het rijk moeten over onderdelen van de bouw beslissen. Weer schrijft Vrij Nederland deze week over de manier waarop de pensioenfondsen het geld van de werknemer als sneeuw voor de zon laten wegsmelten. Vier Ne derlandse pensioenfondsen heb ben 150 miljoen gulden verloren op de exploitatie van een Frans "skidorp". Veel gebouwen zijn zwak gefundeerd, de eerste ver zakkingen zijn er al. Aannemers, architekten en adviseurs verdie nen flink aan het project. Zo onderhoudt de Nederlandse pre miebetaler enige Franse zaken lieden. Ook Max van den Berg, PvdA- voorzitter, is nu realist gewor den: die conclusie trekt Vrij Ne derland uit zijn optreden op het partijcongres. Maar mèt haar voorzitter is volgens het blad het hele PvdA-congres languit ge gaan voor de allesoverheersende wens: regeren. Toen het bouwbedrijf Vandervliet- Wernink in oktober vorig jaar failliet ging, werd ook de Leidse Wernink (fabrikant van bouw materialen) daarvan het slachtof fer. Er werkten destijds 120 men sen, en nu, na de "opschoning", nog zo'n dertig. Vrij Nederland schrijft over het beleid van direc teur Wegcrif, dat destijds mede tot het faillissement van de Am sterdamse moederorganisatie leidde. Maar onder de verant woordelijken bevindt zich vol gens VN ook het CDA-kamerlid Piet van Zeil. Het kamerlid heeft zich, als commissaris van Van- dervliet-Wernink, nu en dan wat voordeeltjes laten welgevallen. Verder VN-verhalen over de jacht- lustige Franse president Giscard- d'Estaing (D'Estaing blijkt een gekochte naam) en de nasleep van de ontruimingsactie in Nij megen. In de bijlage een uitgebreid ver haal over schakende computers. Niet de mini-schaakcomputers die voor een paar honderd gul den bij de speelgoedzaken over de toonbank gaan, maar de (soms miljoenen guldens kosten de) computers die het groot meesterschaak moeten beoefe^ nen. De ontwikkeling van schaakprogramma's blijkt een beetje op een dood spoor te staan. De ontwerpers kunnen nog geen goed schaakprogram ma maken, dat behalve snel re kent ook nog snel waarneemt. Het nabootsen van menselijk denkgedrag is een (nog) te grote opgave. De bajes puilt uit, roept Elseviers Magazine uit op de omslag. Een probleem dat overigens al vrij lang bestaat. Traditioneel had den de huizen van bewaring, de jeugdgevangenissen en de ge vangenissen voor volwassenen een overcapaciteit van zo'n 25 procent, maar dat percentage is snel teruggelopen. Aan deze con statering koppelt Elsevier ach tergrondinformatie over de "stiptheidsactie" van gevange nispersoneel in Hoorn, en een sfeertekening in diverse inrich tingen. Tenslotte wordt de visie van de Rotterdamse hoogleraar Hulsman door Elsevier afgewe zen. Hulsman zegt, dat het capa citeitsprobleem van de gevange nissen kan worden opgelost door het aantal vrijheidsstraffen flink te verminderen. Elsevier tyeeft een verkiezings-en- quète gehouden. De uitslae: het CDA wordt de grootste partij (ondanks een verlies van 0,4 pro cent), de VVD verliest 4,5 pro cent en belandt op de vierde plaats. VVD cn CDA kunnen, nog steeds volgens de Elsevier- enquète, samen geen meerder heid meer vormen in de Tweede Kamer. Geen onverwacht resul taat dus. Verder komt naar voren dat de PvdA haar aanhang met 4,8 pro cent ziet slinken, (de socialisten belanden op de tweede plaats) en dat D'66 bijna drie maal zoveel stemmen zal binnenhalen en op de derde plaats terechtkomt. Overigens levert een optelsom van de stemmenpercentages van D'66. PvdA. PSP. CPN en PPR een resultaat van 52 procent van de stemmen op. maar daar trekt Elsevier geen enkele conclusie uit. Nato-secretaris Luns mag bij Hoo- gendijk nog eens "onze atoom verdediging" toelichten, en hon derd pagina's verderop laat Else vier de directeur van het interna tionale vredesinstituut in Stock holm, Frank Barnaby, over het zelfde onderwerp aan het woord. Spreekt Luns misprijzend over "de heren van het Interkerkelijk Vredesberaad, die volledige ont wapening willen", Barnaby vraagt zich af, wanneer de offi ciële kerken nu eens hun stem tegen de atoombewapening zul len verheffen, "voor het te laat is". Barnaby bepleit een gezamenlijk atoom-ontwapeningsinitiatief van een aantal kleine landen. Hij zegt. dat Rusland (ook om econo mische redenen) wel genegen is tot beheersing van de wapen wedloop. Ook de Haagse Post. althans haar verslaggever Leon dc Wolff, is tot de conclusie gekomen dat Max van den Berg meer een mak schaap in wolfsklcren is dan om gekeerd. De Wolff confronteert Van den Berg met de uitspraken, die de laatste bij diverse gelegen heden over onderwerpen als abortus en kernbewapening heeft gedaan. Van den Berg ont kent eens wat, verschuilt zich eens wat achter zijn rol als voor zitter, enzovoorts, maar Pij kei Schroder, voorzitter van De Rooie Vrouwen, is teleurgesteld in de partijvoorzitter. Net als een door De Wolff geciteerde con gresganger: "Nee. wat we niet hadden ver wacht. is dat Max de discussie aan'de basis zou mee helpen on derdrukken". John Jansen van Galen bezocht St. Eustatius, naar aanleiding van een mogelijke moord op een plaatselijke gedeputeerde. Mi- chiel Berkel, die al diverse slachtoffers van misdrijven in HP aan het woord liet, komt nu met een verhaal met en over (be taalde en onbetaalde) hulpverle ners De hulpverlener zelf heeft het ook niet zo gemakkelijk. Zijn taak is moeilijk, resultaten niet altijd waarneembaar. Zodat de hulpverlener bést wel blij is met wat waardering van zijn cliënt: "Ik heb een aantal kerstkaarten van cliënten gekregen, en dat deed me best wel verrekte goed" Een HP-verslaggever mocht Polen binnen. De sfeer in het land is compleet veranderd sinds 1977, schrijft hij. Materieel hebben de Polen het slechter gekregen, maar de neerslachtigheid is zoek, de "floers van armoe" verdwe nen. En als de verslaggever laat weten met een "dissident" te wil len spreken, krijgt hij als ant woord: "Er bestaan geen dissidenten meer in Polen. Iedereen is te spreken". De vraag of de Russen in Polen zul len ingrijpen, wekt trou\yens irri tatie op. Maar als de Russen iets ondernemen, zullen ze het alle maal zelf moeten doen. Want, al dus een Pool, "dan doen we niets meer". De Nederlandse filmregisseur Frans Weisz, die met de film "Charlotte" voor de dag is geko men, wordt geinterviewd door Ischa Meijer. Vijf jaar geleden vroeg hij zich af of hij wel genoeg "verleden" of "jeugd" had om als filmer uit te putten, nu zemelt hij een interview lang over zijn va der. moeder, en verbroken en op pervlakkige relaties. We kunnen dus nog wel wat films tegemoet hervormd nederland Uit het commentaar in Hervormd Nederland op het PvdA-congres: "Wat een door het congres geaccep teerd half ei lijkt, kon wel eens niet meer dan een halve dop ople veren". Het artikel van Hervormd Neder land over het PvdA-congres gaat niet veel verder dan een opsom ming van de gebeurtenissen. In Hervormd Nederland ook een pleidooi voor een maximum-in komen, als onderdeel van een in komenspolitiek. Dit om dc "graaierige maatschappij" (het blad leent de uitdrukking van minister Albeda) te corrigeren. Bovendien is volgens HN een werkelijk nieuwe technologie nodig, die zich bezighoudt met de hedendaagse vraagstukken. Zeven jaar lang verscheen in Ne derland de Gekkenkrant, twee maandelijks tijdschrift voor psy chiatrische patiënten. Nu is het blad opgeheven, onder meer om dat de redaktie vindt dat de krant te veel een gevestigd insti tuut was geworden. Daardoor was de "Gekkenkrant" af en toe een belemmering om tot acties in de psychiatrie te komen, zegt een van de redactrices. Schrijnend blijft de opsomming van toestanden in inrichtingen die twee redactieleden geven. Geestdodend werk, de onmoge lijkheid om medicijnen te weige ren, censuur op het ontvangen van post, inhoudingen op het zakgeld en ged*v mgen vc-ole- ging; al deze zaxen neeft oe Gex- kenkrant jaren lang aan de kaak gesteld. Er is wel iets veranderd: in het persbericht waarin de Gekkenkrant haar opheffing aankondigt wordt althans ge zegd dat de inrichtingen tenmin ste "opengebroken" zijn. De Tijd was gisteren niet in Leiden verkrijgbaar. HENK VEGTER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15