AZ'67 boekt begroot resultaat "Slavia met eigen wapen bestreden" Etienne ontluisterd Tiflis: niet te stuiten Georg Kessler: "Deze 2-0 geeft hoop op kwalificatie Happel- Michels: onbeslist DONDERDAG 5 MAART 1981 SPORT DEN HAAG (ANP) - Na de eerste ronde in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor 'bekerwinnaars is slechts één ploeg Dynamo Tiflis - ze ker van een plaats in de halve fi nales. De Russen kwamen in Londen tegen West Ham United bijzonder goed voor de dag en wonnen met liefst 1-4. Het was een uitermate teleurstel lend West Ham dat geen verweer had tegen de Russische voetbal machine, die een grootse indruk naliet. Spelend duidelijk op winst. Bij rust leidde Dynamo reeds met 0-2 door treffers Chivadze en Goetsae en daarmee was in feite het vonnis over de Londense elf voltrokken. Welis waar scoorde Cross negen minu ten na rust tegen, maar voordat de wijzers van de klok een volle ronde hadden gemaakt schoot Shengelia de marge weer naar twee treffers. West Ham United trachtte nog wel iets te forceren, maar Dynamo verdedigde be kwaam en toen in de 67ste mi nuut Shengelia wederom raak schoot (1-4) was de wedstrijd beslist. Een verrassing was het gelijke spel dat de Welshmen van Newport bevochten in Jena tegen Carl Zeiss: 2-2. De Oostduitse beker winnaar faalde over de gehele li nie en zal in de uitwedstrijd voor een moeilijk karwei komen te staan. Newport dat in Engeland in de derde divisie uitkomt, be zat in Tynan zijn beste speler, die tot tweemaal toe gelijk maakte. Voor Carl Zeiss was Raab de schutter. Fortuna Düsseldorp trachtte met een bliksemstart Benfica in de beginfase murw te krijgen. SOFIA - Alleen door Slavia met de eigen wapens te bestrijden, heeft Feyenoord de schade in Sofia beperkt kunnen houden tot 3-2. De kostbare Feyenoord-treffer. Doordat Vermeulen de strafschop benut, verwerft zijn club zich een goede uitgangspositie voor de return tegen Slavia/Sofia. Reeds na twee minuten Kopie Wenzel uit een hoekschop van Allofs in. De Portugezen kwa men in die periode nauwelijks tot aanvallen toe en verdedigden krampachtig. Desondanks kwa men zij langszij toen na ruim een half uur Manual op drie meter af stand voor de Duitse doelverde- diger kwam te staan en niet faal de. Drie minuten later bracht Dusend na een combinatie tus sen de Allofsbroertjes zijn ploeg weer op voorsprong 2—1. Daarna verzuimden Bommer, Klaus Al lofs en Wenzel de zege veilig te stellen. De teleurstelling voor de 35.000 toeschouwers werd bijna onverteerbvaar toen de opgeruk te libero Humbert in de slotfase met een kopbal de partijen op ge lijke hoogte bracht. De Rotterdammers, die zich met dat resultaat uiteraard in een uit stekende uitgangspositie hebben gemanoeuvreerd voor de return op 18 maart, toonden gisteren qua voetbal nauwelijks een ver beterde vorm (integendeel), maar bleken wél alle vriendelijk heid te hebben afgezworen. Wat hardheid betrof overvleugelde de in de competitie toch vaak zo "lieve" formatie de "gemeen" geachte tegenstander zelfs royaal. Meer nog dan uit de score aan gele kaarten (twee om drie), bleek het uit het aantal overtre dingen: 18 voor Slavia, 28 voor Feyenoord. dat vooral in de tweede helft veelvuldig (18 keer..) aan de noodrem moest Afwachten trekken op het doorweekte slijk- tapijt in het Vassil Levski sta dion. Niemand van de betrokkenen "zat" er achteraf mee, omdat in de profvoetballerij het doel nog altijd de middelen heiligt. Het re sultaat staat er; de halve finale in de Europa Cupstrijd voor beker winnaars is nu al in zicht, "dus" de manier waarop de cijfers wa ren bereikt, was snel vergeten. De dooddoener die dan veelvul dig de wereld in wordt geslin gerd, is dat in dit soort partijen alleen de uitslag telt en dat daar in niet op het spel moet worden gelet. Trainer Jezek had dat echter wel gedaan. "Hard" had hij de wed strijd niet gevonden ("Het leek erger dan het was. ik was al blij dat ze nu eens niet zo lief wa ren"), écht tevreden kon hij toch niet zijn. Ondanks de inzet die was getoond. "Ik had minstens leek het diezelfde kant op te een gelijkspel verwacht", morde gaan. Het ging allemaal zo panie- de coach naderhand. "We heb- kerig dat ik echt even bang was", ben veel te passief gespeeld. We Logisch ook. Hoewel Jezek er hadden meer en' sneller moeten vooraf en tussentijds nadrukke- counteren, maar-de dieptepasses lijk voor had gewaarschuwd, liet niet" De Tsjech raakte daarmee direct de kern van het probleem dat bij Feyenoord voortdurend actueel is. De dieptepasses kunnen een voudig niet komen, omdat op het middenveld niet één speler rond loopt met overzicht, persoonlijk heid, autoriteit. Feyenoord mist de man die de bal kan vasthou den als het écht nodig is: de man die in de moeilijke perioden re gelend optreedt. tactiekloos zwoegen Feyenoord zich toch door de explosie van Slavia. Het beetje controle dat er voordien was, glipte weg. Er was geen Feyenoorder die greep kon krij gen op de wedstrijd en de ploeg zonder leider zwalkte stuurloos rond door de Bulgaarse regen en leek te worden overlopen voor 7000 dolwordende kijkers. De briljante Tvetzkov nam Slavia op sleeptouw naar een offensief. De vleugelspits, die al in de ze vende minuut uitgekookt een strafschop had versierd (Troost: "Ik had mijn sliding allang inge zet toen hij er aan kwam. Hij kon gemakkelijk springen, maar liet zich vallen"), deed vooral na rust uitvoerig van zich spreken. Hij ontliep of overspeelde Wijnste kers, die hem veel nadrukkelij ker had moeten volgen, bood zijn collega's kansen aan. maar moest er zelf aan te pas komen om het Bulgaarse overwicht in treffers uit te drukken. dan ook het enige waartoe de ploeg op die momenten in staat is. In de competitie gebeurde dat herhaaldelijk te vriendelijk niet voor niets raken zoveel Rotter damse spelers geblesseerd), maar gisteravond probeerde het merendeel van de voetballers de "schade" in één keer in te halen. Vooral in de tweede rondgang van het treffen in het gore Sofia deed Feyenoord een geslaagde poging het schoffelen, waarmee Slavia het duel was begonnen, te imite ren en tc overtreffen. Het was hard nodig. toen. Althans, vol gens Wijnstekers (die overigens vond dat er maar weinig anders TTBennie Wijnstekers dank- opzat op dit veld, waarop de dedigende partij altijd deel is). "Na de pauze begon ik al aan Frankfurt te denken", herin nerde de flankverdediger zich. "Daar werden we ook ineens op een fikse achterstand gezet en nu ALKMAAR - De afdeling voetbal van het Molenaar-concern liet zich gisteravond in prestatieve zin weer herkennen als een winstgevende tak van het moe derbedrijf. Waar de economische recessie naar verluidt ook in het Zaanse remmend werkt op de omzet van de tot voor kort zo flo rerende gigant in huishoudelijke apparaten, boekte AZ'67 tegen Lokeren het vooraf door 'be drijfsleider' Georg Kessler be grote 2-0 resultaat. "Wil AZ verder komen dan de kwartfinale van het UEFA-Cup- toernooi, dan moet die uitslag minimaal het uitgangspunt zijn", had Kessler op de maandag ge houden persconferentie uitge roepen. Nu zijn ondergeschikten gisteravond in de Alkmaarse Hout exact aan die eis hadden voldaan, kon de zich graag als voetbalautoriteit afficherende coach op de hem bekende ma nier voldoening uitstralen. "Mij ne heren", sprak hij in eerste in stantie minzaam, "ik ben content met deze 2-0 overwinning". Tot zover dus niet anders dan gun stige marktberichten vanuit Alk maar. Maar een aantal minpun ten verstoorde de aanvankelijk voor AZ zo florissant ogende tus senbalans, die na de eerste con frontatie met het Belgische Lo- LUIK - De confrontatie tus sen de teams van Rinus Mi- chels en Ernst Happel heeft geen echte winnaar opgele verd. De eerste ontmoeting tussen Standard Luik en FC Köln in de kwartfinale van de UEFA-beker eindigde in een teleurstellende 0-0 de ling. Wellicht dat Michels zich op punten winnaar kan noemen, nu zijn formatie de thuiswedstrijd nog voor de boeg heeft. De Belgen stuitten gister avond op de uitblinkende Schumacher. De sluitpost van West-Duitsland be hoedde in de slotfase zijn team met een aantal flitsen de reacties van een neder laag. Overigens ontbrak in de formatie van Michels, Dieter Muller. Michels wilde niet met drie spitsen een stormlopend Standard tege moet treden. Müllcr werd het slachtoffer van die ziens wijze. Hevig verontwaar digd liet hij voor de aftrap daarom weten, dat hij Köln aan het einde van het sei zoen hoe dan ook zal verla ten. keren werd opgemaakt. Aller eerst was daar de matige publie ke belangstelling. De drastische verhoging van de toegangsprij zen werd door een niet onbelang rijk contingent potentiële be langstellenden beantwoord met een 'zit' voor de buis. Slechts 13.400 toeschouwers hadden een financieel offer willen brengen om AZ'67-Lokeren 'live' bij te wonen. Bovendien lieten de prestaties van de Noordholland se voetballers al evenzeer ruimte tot enkele kritische kanttekenin gen. Een zwakke tweede helft liet AZ immers volgen op een sprankelend begin, waarin Loke ren volledig werd zoekgespeeld. Het aanvalswerk boette, aan waarde in door slordigheden, zo dat moest worden volstaan met een 2-0 score, die dan nog werd verwezenlijkt vanuit stilstaande situaties. In de negende minuut had de door mandekker Ronny Somers ongemoeid gelaten Kees 'Pier' Tol een vrije schop van Jan Peters koppend tot 1-0 gepromo veerd en negen minuten later rondde Kurt Welzl een door Ron Spelbos doorgekopte corner van Hugo Hovenkamp af. "In de bank hebben we de halve finale nog niet", kwam Georg Kessler naderhand voor zijn doen origineel tot bezinning, "wél is onze uitgangspositie hoopvol". Wellicht valt daar iets voor te zeggen, al had Lokeren na rust AZ enkele malen op het hart gedrukt dat die dikwijls als vreemdelingenlegioen gekwalifi ceerde formatie zichzelf aller minst als een toevalstreffer op het Europese voetbalfront wenst te beschouwen. "AZ heeft ons voor rust verrast met snel combi natiespel, maar na de pauze is Lokeren 'fameus' teruggeko men", liet part time-trainer Ur- bain Haesaert weten. "De situa tie is voor ons niet hopeloos". Die optimistische bespiegeling had de Antwerpse leraar tech nisch tekenen achterwege kun nen laten, als AZ na de doelwis- seling een juiste voortzetting had gegeven aan de flitsende aar.val- spatronen van voor de pauze. Lo keren, dat zich met een 4-4-2 con cept aan de speelwijze van de thuisclub had aangepast, werd in het eerste bedrijf overlopen door de gretige Alkmaarders. De Oosteuropese coryfeeën Dobias, Lubanski en Lato konden het eenrichtingsverkeer geen halt toeroepen en de internationals Verheyen en Mommens slaag den daar al evenmin in. Waar Kristen Nygaard redelijk werd ingetoomd door zijn tegenstre ver Ingels, kleineerde de later te rugvallende Jan Peters keer op keer zijn bewaker Snelders. Op basis van creativiteit, loopver mogen, collectief baljagen en een voorbeeldige taakopvatting lag een ruime Noordhollandse winst binnen de mogelijkheden. Maar voor het doel van de weifelend begonnen oud-Ajacied Bob Hoo- genboom werd het AZ-optreden ook in die periode veelvuldig ge kenmerkt door onzorgvuldig heid. Kurt Welzl (voorlangs en een flankschot), Jan Peters en Peter Arntz schoten in de meest letterlijke betekenis aan hun doel voorbij en na de pauze volg de de voor Tol (liesblessure) ge komen Kees Kist tot tweemaal toe hun voorbeeld. Eerst vond hij met een kopbal libero Des- chrijver op zijn weg en daarna schoot hij nog eens tegen de paal in een positie, waarin scoren een voudiger was. Die kansen wer den gecreëerd vanuit counters; AZ had intussen de pressing van voor rust verruild voor de tradi tionele afwachtende houding. Normaal gesproken pleegt AZ op die manier de val voor de te genstander open te zetten. Tegen Lokeren werkte die strategie niet. Metgod mocht bijvoorbeeld geluk spreken dat een door ST. ETIENNE Ispwich Town hem omgebogen voorzet to via de onderkant van de lat niet achter, maar voor de doellijn sprong. En op het middenveld liet Arntz, die vlak voor tijd nog een unieke mogelijkheid miste, Verheyen teveel speelruimte, terwijl de tegenstoten stukliepen op balverlies. Hugo Hovenkamp: "De jacht op doelpunten had voor rust teveel kracht gekost. We wilden hoe dan ook scoren. Maar die 3-0 kwam maar niet; we verkrampten. Toch ga ik vol ver trouwen naar Lokeren, want ik kan me niet herinneren dat we een uitwedstrijd hebben verlo- GERARD VAN PUTTEN verzekerde zich behalve zekere ticket voor de halve finale van de UEFA—beker ook van het verrassendste Europa Cup-re sultaat. Tot aan de wedstrijd van gisteravond hadden de Engelsen nog geen Europese uitwedstrij den in winst kunnen omzetten, terwijl St. Etienne eerder voor de nodige opschudding had ge zorgd door met 5-1 bij Hambur ger SV te winnen. De Fransen kregen ditmaal echter een koek je van eigen deeg: 1—4. Niettemin nam Etienne, via hun meest gevaarlijke aanvaller. Rep, de leiding. Voor de ogen van bondscoach Kees Rijvers was het trouwens een Hollands on deronsje, want later stelde Ar nold Mühren met een loepzuive re pass Marinr in staat de gelijk maker te fabriceren. Direct na rust verzilverde de Volendam- mer na een door Thijssen inge zette aanval een afstandsschot: 1-2. Bij Ispwich Town vertolkte Thijs sen een hoofdrol. Hij vertraagde of versnelde het spel naar gelang hem het beste leek. Hij haalde daarmee het ritme uit het spel van St. Etienne. Onder druk van het thuispubliek zocht de ploeg nog wel de aanval, maar er zat weinig overtuiging in die acties. Dat was helemaal weggeëbd, na dat Mariner de voorsprong uit breidde tot 1—3. Ipswich ging qok na die treffer on verstoorbaar door, hoewel de En gelse koploper zaterdag voor de FA-cup tegen Nottingham Fo rest uitkomt en drie dagen later tegen de naaste belager, Aston Villa. „Het draaide bij ons lek ker", zou Thijssen later toege ven, „en daarom hebben we in deze eerste wedstrijd maar met een geprobeerd een halve finale plaats veilig te stellen". Dat laat ste deed de Schotse international John Wark min of meer, door met de vierde Britse treffer „Les Verts" totaal te ontluisteren. Sochaux De tweede Franse deelnemer aan de UEFA-beker. Sochaux, ging het beduidend beter af. De ploeg kwam een 0-0 deling overeen bij Grasshoppers en schiep met dat resultaat een gunstig uitgangs positie voor de return. te het feit dat hij gisteravond aanvoerder van Feyenoord mocht zijn aan zijn vrouw. Wijn stekers is getrouwd met een Ita liaanse en omdat hij een paar ivoorden Italiaans spreekt en dus zou kunnen "converseren" met arbiter Bergamo, kreeg hij de band om zijn arm. Veel heeft het Feyenoord echter niet geholpen, gezien de strafschop legen en de drie gele kaarten. Voor Balkesteijn was het diens tweede in dit Europa-Cupseizoen (eerder liep de middenvelder al tegen geel aan in het duel met het finse Tampère). waardoor hij er in de thuiswedstrijd tegen Slavia Sofia niet bij kan :nn Voor het tweede treffen met Slavia, dat Dimitrov en Velitskov be keurd zag, heeft vooral Vermeu len grimmige plannen. De zelf zwaar aangepakte vleugelspits, die er éénmaal genadig af kwam toen hij doorliep op doelman Gu- galov, tekende de sfeer. "Die Tvetzkov is uitstekend, maar die kennen we nu. Dat wordt thuis dus even maaien, want dat doen zij ook, en dan pakken we ze" Al dus Vermeulen, die zondag in het treffen bij Roda JC wel aanvoer der zal zijn. Omdat hij Limburgs spreekt Nadat hem eerst een geheide straf schop was onthouden (het mo ment dat Nielsen en Wijnstekers hem in de tang namen) haalde hij zijn gram bij die schitterende vrije trap. Hoewel de Rotterdam se muur en doelman Joop Hiele perfect stonden opgesteld, stuur de hij de bal met fabelachtig ef fect naar de bovenhoek. Als een spoetnik cirkelde het leer langs de kansloze Hiele naar het nylon. Mintchev raakte daarna de paal. Aliev richtte even later beter en besloot het offensief met de tweede goal binnen vijf minuten. Vreemd genoeg zaten er voor Feye noord toch positieve kanten aan de snelheid waarmee Slavia de treffers twee en drie produceer de. Twee zelfs. Ten eerste vielen de Bulgaren even snel terug als ze waren opgekomen, hetgeen ook was voorspeld door Jezek; ten tweede voorkwam juist dót dat de partij een echte mini-oor- log werd. Notten, hard werkend als middenvelder, maar niet ef fectief: "Het scoreverloop was in zoverre gunstig dat Slavia alleen gaat schoppen als het achterstaat of als de zaken niet naar wens gaan. Nu deden niet zij het, maar wij. We moesten wel. Doe je het niet, dan kom je van een koude kermis thuis. We hebben ze ge woon bestreden met de midde len die zij gebruiken aLs ze niet tevreden zijn gesteld". Nu Slavia dat wel was kon het wankelende Feyenoord ook nog even aan echt voetballen gaan denken, met Bouwens voor Bal- kestein en later Groenendijk voor Budding. De uitblinkende libero Nielsen, die in de eerste helft by de enige Rotterdamse kans voor 1-1 had gezorgd, diri geerde zijn defensie meer naar voren. De Bulgaarse centrum- combinaties, voordien levensge vaarlijk. konden daardoor wor den verijdeld, er kwam aanslui ting met het middenveld en de lanval raakte uit het isolement. Het leidde tot het soort kansen dat alleen Fetursson (op de paal en naast, omdat hy de kracht en de timing miste) daarvoor had gehad. Vermeulen benadrukte het herstel met een onreglementair gestuite doorbraak en benutte zelf de strafschop Dat Nielsen (grote mond) en Van Til (hield de bal vast) daarna nog de gele kaart za gen. die Balkestein (vervangen omdat hij buikgriep had) al eer der had gezien, toonde tenslotte toch weer de onvolwassenheid van dit Feyenoord aan. Het was daarom dat Jezek de waar schuwende vinger hief: "Dit re sultaat is natuurlijk gunstig, maar het zou een kardinale fout zijn Slavia voor de thuiswed strijd tc onderschatten". FAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13