Te lage huren "half omhoog Verkoop wapens onjuist" LOM-kind ten onrechte op gewone lagere school "Actie mikt op Panda" miljoen 7 I 8 Kamer eens met geleidelijke aanpassing (DA: aanbod Brezjnjev had beter verdiend Munitieopslag wordt Coevorden opgelegd PvdA hekelt bewindsman over reis Verre Oosten: DEB HAAG (GPD) -Kinderen met duidelijke lees-, schrijf-, re ken-, concentratie en/of gedrags problemen worden onnodig lang op de 'gewone' lagere school ge houden. Daardoor krijgen zij niet de begeleiding waar zij, gezien hun problemen, aanspraak op mogen maken. Vooruitlopend op de invoering in van de basis school, waarbinnen volgens plan ook plaats moet zijn voor een aantal kinderen met dergelijke problemen, zijn onderwijsgeven den kennelijk huiverig om die kinderen door te sturen naar de LOM-scholen, de scholen voor kinderen met leer-, en opvoe dingsmoeilijkheden. Dat is de mening van de Pijler, de Landelijke Vereniging van Ou ders van kinderen met Leer- en Opvoedingsmoeilijkheden. De vereniging is van mening dat tien tot vijftien procent van de kinderen die lager onderwijs vol gen grote problemen hebben met lezen, schrijven, rekenen, concentreren of hun gedrag. Slechts twee procent van de kin deren die lager onderwijs volgen, volgen dat onderwijs op een spe ciaal voor hen bestemde LOM- school. De bezorgdheid van de ouders richt zich speciaal op de acht tot dertien procent van de kinderen die, ondanks hun duidelijke pro blemen, onderwijs moeten blij ven volgen bij het reguliere lager onderwijs. Naar de mening van de vereniging s dat onderwijs niet berekend op de speciale aan dacht en zorg die deze kinderen moeten krijgen, om over deze stoornissen heen te komen. De tendens om kinderen niet zo snel meer door te sturen naar de LOM-scholen is volgens de ver eniging ingezet in 1976, na het verschijnen van de nota Speciaal Onderwijs van de toenmalige mi nister van onderwijs Van Keme- nade. In deze nota én in zijn Con tourennota's staat de integratie gedachte centraal. Dat wil zeg gen: het laten functioneren van zoveel mogelijk kinderen ook met handicaps binnen één vorm van onderwijs, het toekom stig basisonderwijs. Een belangrijke voorwaarde is dan natuurlijk wel dat dit onderwijs toegerust moet zijn met speciale voorzieningen voor de kinderen met een of andere achterstand. In een dergelijke vorm van on derwijs zal dan in de toekomst ook een aantal kinderen met leer- en/of ontwikkelingsstoor nissen kunnen worden opgeno- Inkomstenverlies Vaak houden de scholen die bijna zonder uitzondering het leerlin genaantal zien teruglopen, de kinderen bewust binnen het re guliere onderwijs vast. Verlies van een leerling kan bijvoor beeld betekenen dat er een leer kracht moet afvloeien. Boven dien betekent het verlies van een leerling tevens vermindering van inkomsten voor een school, om dat een school onder andere een vergoeding per leerling krijgt. De vereniging erkent dit probleem en dringt dan ook aan op een nieuwe regeling, bijvoorbeeld een tijdelijke dubbeltelling, waardoor scholen in de persone le sfeer wat ruimer komen te zit ten. Met de huidige handelwijze is, naar de mening van de vereni ging, het kind met leer- en/of ge dragsstoornissen de dupe. Een tweede categorie die dergelij ke kinderen binnen het reguliere onderwijs houdt, zijn (enkele gunstige uitzonderingen daarge laten) de onderwijsbegeleidings diensten. Mevrouw Van Eek, be stuurslid van de vereniging: „Zij doen dit vermoedelijk op zuiver ideële gronden. Zij lopen, nee, zij hollen vooruit op een wet die nog niet is aangenomen en op een vorm van on'derwijs die zijn be slag nog niet heeft gekregen. En voordat het toekomstig basison derwijs zijn beslag heeft gekre gen, zal er nog veel, zeer veel moeten gebeuren". De vereniging wijst ouders die pro blemen bij hun kinderen onder kennen op de mogelijkheid om als eerst-verantwoordelijken zelf hun kinderen aan te melden bij LOM-scholen. De vereniging (Postbus 146, IJmuiden) is be reid ouders daarbij de weg wij zen. Mevrouw Van Eek: „De ou ders moeten ervoor waken dat hun kind geen speelbal wordt in het totaal van het vernieuwings proces". Peniskoker baart opzien DEN HAAG (ANP) - Het SGP- Tweede Kamerlid Van Ros- sum heeft gisteren minister Van der Klaauw, zijn ambte naren en zijn collega's van de vaste kamercommissie van buitenlandse zaken vermaakt door tijdens een mondeling overleg over West-Iran een peniskoker en een schortje dat vrouwelijke papoea's ple gen te dragen, op tafel te leg gen. Van Rossum onderstreepte daarmee zijn betoog dat po gingen van Indonesische au toriteiten om de papoea's in de kleren te steken tot huid- zieketen hebben geleid, 's Nachts trekken de papoea's de nieuwe kleren in hun on wetendheid niet uit, aldus Van Rossum. Het identiteitsverlies van de papoea's, door de invasie van inwoners van de Indonesi sche archipel op het voorma lige Nieuw-Guinea, neemt ongewenste vormen aan. In het overleg met Indonesië dient Nederland dat aan de orde te stellen, zo meent Van Rossum. zaterdag zondag WEERRAPPORTEN Amsterdam geheel bew. De Bilt geheel bew. Deelen geheel bew. Eelde zwaar bew. Eindhoven geheel bew. Den Helder geheel bew. Rotterdam geheel bew. Twente geheel bew. Vlissingen geheel bew. Zd. Limburg geheel bew. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt sneeuw 9 Kopenhagen licht bew. -0 Locarno geheel bew. 6 Londen geheel bew. 7 Luxemburg zwaar bew. 6 Madrid geheel bew 17 onbewolkt 21 zwaar bew. 17 regenbui 6 zwaar bew. 14 zwaar bew. 17 sneeuw 5 motregen 8( geheel bew. 8 licht bew. -3 Malaga Mallorca München Oslo Parijs Stockholm Wenen Istanbul licht bew. 14 licht bew. - zwaar bew. 10 half bew. 14 regep 13 DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Ka mer is het eens met het voorstel van het kabinet de ver snelde huurharmonisatie (verhoging van te lage huren) te halveren. Staatssecreatris Brokx (volkshuis- vesting) liet de' Kamer vorige week weten de aanpassing van te lage huren aan de woonkwaliteit voor dit jaar tot twee procent te willen beperken in plaats van de eerder door hem voorgestelde vier procent. Deze huurverho ging komt boven op de jaarlijkse stijging van zes procent. Volgens Brokx is het noodzakelijk de huurharmonisatie te versnel len om het gat tussen huren en woonkwaliteit te dichten. De versnelling wordt bereikt door de harmonisatie te koppelen aan de theoretische huren in de huurprijzenwet. Hij heeft het voorstel van de CDA overgeno men om het percentage te halve- "Manipulatie" Carnavalesk MAASTRICHT (ANP) - Het carna- val is dit jaar in Zuid-Limburg al lerminst rustig verlopen, aldus woordvoerders van een aantal politiekorpsen in die provincie. In plaatsen als Geleen, Heerlen en Maastricht had de politie nog al wat te stellen met vechtpartij en, waarbij in een aantal gevallen messen en bierglazen werden ge bruikt. In Maastricht werden twee carna valsvierders in de nacht van maandag op dinsdag bij vecht partijen zodanig toegetakeld, dat zij met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. (ADVERTENTIE) TJerfioop j iTaUoonstc[fin(j TRESLONGHAL [«HITXEeOMj d de mensen aan de r we huren te laten wennen. Tijdens een gisteren gehouden de bat in de Tweede Kamer over het huurbeleid hekelde Van Dam (PvdA) de maatregel van de rege ring. Volgens hem leidt dit in sommige gevallen tot huurstij- gingen van tientallen procenten. Bovendien verdwijnen de op brengsten van de huurverhogin gen, volgens Van Dam, in de zak ken van de verhuurders en geeft de regering geen enkele garantie dat de extra winsten ten goede zullen komen van de volkshuis vesting. WD-woordvoerder De Beer be treurde het dat het kabinet onder druk van het CDA, dat volgens hem weer onder druk van de ver kiezingen heeft gehandeld, heeft toegegeven en dq huurharmoni satie halveerde. Nederlanders emigreren om vervuiling DEN HAAG (GPD) HAAG - Neder landers blijken te emigreren om de vervuiling ineigen land te ont vluchten. Daarbij nemen ze zelfs op de koop toe dat de sociale voorzieningen in het land waar zij heengaan minder zijn dan hier. Dit zei minister Albeda (sociale zaken) gisteren in de Eerste Ka mer. De bewindsman is onlangs teruggekeerd van bezoeken aan de emigratielanden Australië en Nieuw Zeeland. in een brief aan de Kamer liet staatssecretaris Brokx vorige week nogmaals weten dat hij vast wenst te houden aan de af schaffing van de garantie- en ver- gelijkingshuren. Daarbij worden huurders in stadsvernieuwings gebieden gevrijwaard van al te forse huurprijsstijgingen. Hier voor in de plaats wil de bewinds man een systeem invoeren waar bij gemeenten en rijk voor de aanvang van de bouw afspraken maken over de stichtingskosten van de te bouwen woningen en over de maximale'huren die mo gen worden gevraagd. PvdA-woordvoerder Duinker wees de voorgestelde afschaffing af. Volgens hem nodigt het nieuwe systeem uit tot manipulatie met de stichtingskosten en aftrek posten. „De stadsvernieuwing dreigt zo naar de knoppen te gaan", meent hij. Hij diende daarom een motie in, waarin hij uitspreekt dat het beleid van de regering niet in het belang is van de volkshuisvesting. CDA-woorvoerder Dijkman sloot zich bij de kritiek van de socialist aan. Hij vindt dat de voorstellen van de staatssecretaris te weinig met feiten zijn onderbouwd. Hij wilde dat de regering een verder onderzoek instelt naar de effec ten van de voorstellen. De korting op individuele huur subsidies-, met name voor de laagstbetaalden, stuitte in de Ka mer op het meeste verzet. Brokx stelt voor om de mensen met een modaal inkomen, die individuele huursubsidie ontvangen, een half procent per jaar meer te la ten betalen, terwijl de minima een kwart procent per jaar meer voor het wonen opzij moeten leg gen. De maatregel is nodig om de be groting van volkshuisvesting een beter aanzien te geven, aldus Brokx. Hij benadrukte dat zijn plan de koopkracht van de mini ma niet zal aantasten. Brokx zal zijn maatregel herzien wanneer achteraf blijkt dat de zogeheten „echte minima" te veel aan koop- Greenpeace komt kracht inboeten. Dit moet blij- ken uit een binnenkort te publi ceren notitie van het ministerie van sociale zaken. AMSTERDAM (ANP) - Enkele tientallen kinderen van studenten en personeel van de Vrije Universi teit in Amsterdam bezetten giste ren enige tijd de bestuursvleugel van het universiteitsgebouw om duidelijk te maken dat de universi teit dringend behoefte heeft aan een crèche voor de ongeveer zeven tig kinderen. De ludieke actie was op poten gezet door het comité "Kresj". UTRECHT (ANP) - De "Actie Panda" waarmee het Wereldnatuurfonds Nederland gisteren is begonnen, moet een bedrag van één miljoen gul den opleveren. Dat geld zal onder meer moeten komen uit de verkop van verzilverde panda-beertjes ter herinnering aan de twintigste ver jaardag van het World Life Fund, die dit jaar wordt gevoerd. Vijf projecten kunnen steun verwachten uit de opbrengsten van de Actie Panda. Het WNF-Project in China krijgt 100.000 gulden voor een onder zoekscentrum 'ten bate van de bedreigde en alleen in China levende Panda. Een bedrag van 300.000 gulden is uitgetrokken voor de natuurbescher ming op Madagascar, waar onder meer steun nodig is voor twee natio nale parken om de unieke natuur op dit eiland veilig te stellen. Voor uitbreiding van natuurbeschermingsonderwijs in. Afrika en Azië wil het WNF eveneens 300.000 gulden beschikbaar stellen. merking voor een bedrag van 200.000 gulden als bijdrage voor de aankoop van een tweede actieschip. Eén ton zal ten slotte worden uitgetrokken voor opvang en rehabilitatie van chimpan- teun aan twee natuurreservaten in Sierra Leo- DEN HAAG (GPD) - De Tweede- Kamerfractie van het CDA vindt dat de regering positiever had moeten reageren op het voorstel van de Russische partijleider Brezjnjev om het aantal middel- lange-afstandsrakettcn in Euro pa te bevriezen op het huidige ni veau. CDA-defensiespceialist Joep de Boer zei gisteren tijdens een bijeenkomst van de vaste Kamercommissie voor buiten landse zaken, dat het kabinet Brezjnjevs voorstel had moeten benutten als opening voor onder handelingen over de in Europa opgeslagen en nog te plaatsen kernwapens. In een vorige week door het minis terie van buitenlandse zaken af gegeven regeringsverklaring heette het, dat Brezjnjevs voor stel neerkomt op bevestiging van het bestaande Russische over wicht aan SS-20-raketten. De NAVO heeft besloten daar de Cruise- en Pershingraketten te genover te stellen. Nederland heeft wel "ja" gezegd tegen deze kernwapenmodernisering, maar zal zich eind dit jaar definitief uitspreken over plaatsing van de kernraketten op Nederlands grondgebied. De regering had zijn reactie ("be vriezing biedt geen uitkomst") anders moeten formuleren, aldus De Boer. Hij was met de opposi tiepartijen van mening dat Brezjnjevs "moratorium"-voor- stel een opening is naar Qnder- handelingen over vermindering van het aantal middellange-af- standsraketten. Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) handhaafde echter zijn stelling dat een moratorium de bestaan de onevenwichtigheid zou vast leggen, omdat de Sovjet-Unie haar SS-20-programma "al bijna heeft afgerond", terwijl de nieu we NAVO-raketten nog niet zijn geplaatst. Polak: geen chloorbommen AMSTERDAM (ANP) - De krakers van de Grote Wetering in Am sterdam hadden bij de ontrui ming van het pand op 2 decem ber vorig jaar geen gevaarlijke chloorbommen en jerrycans ben zine met elektrische ontsteking klaarstaan om te gooien. Burge meester Polak van Amsterdam heeft dat gisteren verklaard na dat hij eerder wel uitlatingen in die richting had gedaan Vorige week stelden de PSP-raads- leden Kohier en Van Schijndel de burgemeester de vraag hoe hij de krakers ervan kon beschuldi gen die attributen in huis te heb ben. terwijl nog niet eens het on derzoek door het gerechtelijk la boratorium in Rijswijk was afge rond. Dit onderzoek wees uit dat de chloorbommen gewone rook bommen waren en dat van ont stekingen in de jerrycans geen sprake was. sees in Gambia e PvdA en D'66 wijzen de voorstel len af terwijl de VVD akkoord gaat. De houding van het CDA is nog onduidelijk. De vorige WNF-campagne, de actie Red de neushoorn" heeft ruim 1 6 miljoen gulden opgebracht. Dit geld was bestemd voor neushoornpro jecten in Zambia, Tanzania en Soedan. DEN HAAG - De regering zal de provincie Drente dwingend voor schrijven dat die provincie een munitie-opslagplaats bij Coevor den zal moeten intekenen in het streekplan. Dat liet staatssecreta ris Van Eekelen (defensie) gister avond blijken toen in de Tweede- Kamercommissie voor defensie werd gesproken over de NAVO- opslagplaatsen voor militair ma- De minister noemde dit verschijn sel een heel nieuwe ontwikke ling. Hij signaleerde een verband tussen berichten over nieuwe gif vondsten en de groei van het aan tal potentiële emigranten. Daar naast wees hij op een verschui ving in de belangstelling voor bij voorbeeld Canada naar landen _„„T TTA i denkt dat ze nog DEN HAAG (GPD) - - De recente verkoopreis van staatssecretaris Van Eekelen (defensie) naar het Verre Oosten staat haaks op het Nederlandse wapenexportbe leid, vindt PvdA-Tweede- Kamerlid Harry van den Bergh. Van Eekelen heeft Indonesië, Thailand en India steun van mili taire deskundigen aangeboden, wanneer deze landen Nederland se wapens kopen. Binnenkort zal de staatssecretaris de Kamer moeten verklaren hoe schoon zijn. Daarvoor noemde hij met name de twee door hem be zochte landen. Albeda zei verder dat hij staande in een file in Melbourne had gecon stateerd dat ook daar de vervui ling fors had toegeslagen. Ook was hem gebleken dat Australië veel sterker verstedelijkt is dan 1 ons land. (ADVERTENTIE) Las Palmas licht bew. 19 Tunis zwaar bew. 20 dit valt te rijmen met het beleid van minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken). In eën be spreking met de buitenlandspe cialisten in de Kamer zei Van der Klaauw gisteren dat Nederland geen actief wapenexportbeleid voert. Van geval tot geval wordt bezien of een exportvergunning kan worden verleend, een bedrijf daër om vraagt. Van Eekelen, zo blijkt uit een ver slag van de reis die hij in januari heeft gemaakt naar de drie Aziati sche landen, is een flinke stap verder gegaan. De Nederlandse militaire steun die hij heeft se vliegtuigen van nei lype NF-5 te slijten, die over enkele jaren worden vervangen. Voor de NF-5 heeft ook Indonesië belangstelling. Ook voelt het land voor tien overtollige Nederlandse helikopters en afdankertjes van de landmacht. Korvetten en an dere marineschepen wil Indone sië in licentie bouwen. Van Eeke len steunt dat streven. In India heeft de staatssecretaris belang stelling aangetroffen voor een fo- toverkënningsgondel van Neder lands fabrikaat voor de lucht macht. Controle geboden betreft technische infor- Tljdens een bespreking van het v matie, kwaliteitscontrole, pro- duktiebegeleiding, logistieke on dersteuning en opleiding. Elk van de drie landen heeft be langstelling voor Nederlandse wapens zo blijkt uit Van Eeke lens verslag. Thailand zoekt fre gatten en mijnenjagers, die Ne derland kan leveren. Bovendien heeft Van, Eekelen in Thailand een poging gedaan de Nederland- penexportbeleid hebben de bui tenlandspecialisten in de Kamer aangedrongen op meer parle mentaire controle. CDA. PvdA en en D'66 vonden dat de Tweede Kamer te weinig over wapenex porten te zeggen heeft. Zij dron gen aan op meer gegevens op dit punt. Van der Klaauw weigerde dat echter toe te zeggen, omdat de bedrijven dan de concurrentie in de kaart zouden spelen. PvdA en CDA drongen voorts sterk aan op een groter gewicht van buitenlands-politieke aspecten bij beslissingen over wapenle veranties. Het werkgelegen heidsaspect mag volgens die frac ties niet overheersen. De VVD'er Blaauw stelde daar tegenover dat wapenexport niet „vies" is. Volgens gegevens van internatio nale bureaus heeft Nederland in 1979 voor 500 miljoen gulden aan wapens uitgevoerd. Met een marktaandeel van 0.8 procent staat ons land op de negende plaats van de wereldranglijst. Scherpe kritiek kreeg Van der Klaauw te horen over de gang van zaken rond de exportvergunning die Fokker onlangs kreeg voor twee vliegtuigen voor Bolivia. Nog voordat de Kamer de kans kreeg een rapport over de situatie in Bolivia te bespreken, had mi nister Van Aardenne (economi sche zaken) de vergunning al ge geven en stonden de toestellen in Bolivia. „We zijn grotelijks bcla zerd". zei het Pvd A-kamerlid Van den Bergh. Gistermiddag had Van Eekelen in Assen van gedeputeerde staten van Drenthe te horen gekregen dat dit bestuur geen medewerke- nng zal verlenen aan de opslag van materieel en munitie in Coe vorden. „We gaan ons nu dan be raden op de mogelijkheden die de wet Ruimtelijke Ordening ons biedt", aldus Van Eekelen. Hij heeft ervaring met de „aanwij zing" die op grond van de Wet R.O. kan worden gegeven, want een zelfde procedure is gevolgd voor de aanwijzing van de Marne- waard tot oefenterrein. Van Ee kelen zal nu een voorstel doen aan de minister van ruimtelijke ordening, die uiteindelijk de aan wijzing zal moeten geven. Maar die minister kan dat niet op eigen houtje. De hele ministerraad moet het er mee eens zyn dat dit gebeurt en zal die vergaande in greep van Qen Haag moeten goedkeuren, op dezelfde manier werd Groningen door een „aan wijzing" verplicht om een mili tair terrein in het streekplan op te Als Van Eekelen Drente gaat ver plichten om de munitieopslag te slikken, zal de Tweede kamer hem niet weerhouden. Dat bleek gisteravond duidelijk tijdens de bespreking van de opslag plannen in de commissie. CDA en WD waren het in grote lijnen met Van Eekelen eens en de PVDA heeft zich ook verzoend met de opslagplaatsen in het Noorden en Oosten. Van Eekelen liet overigens weten dat de 350 arbeidsplaatsen die de gemeente Ulrum van defensie wil hebben vanwege het accepte ren van het oefenterrein Marne- waard (Lauwersmeer) een treeft ijflar" is Di btind n sn deelde mee dat hij de 350 aan vaardt als streefcijfer. "Het is on eerlek om al te harde uitspraken over arbeidsplaatsen te doen", aldus Van Eekelen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7