Plantage maakt bezwaar tegen aanleg busbaan Vrouwendag in teken abortus Stichting moet bewonersadviseurs betalen Q INTERNATIONALE VROUWENDAG "Laat alles maar bij het oude VROUWENHUIS Redactieraad Mare dreigt Wegwijs in Leiden WOENSDAG 4 MAART 1981 LEIDEN - Bijna vijftig bewoners en bedrijven van de Plantage hebben gezamenlijk een bezwaarschrift ingediend tegen een vrije busbaan op de Plantagelaan. "De plannenmakers miskennen de economische bedrijvig heid", is een punt van kritiek dat de buurt onder andere aanhaalt. Zondag in Vrouwenhuis LEIDEN - Ook de Leidse vrouwen doen zondag 8 maart mee aan de Internationale Vrouwendag. De gesprekken in het Vrouwenhuis aan de Hooigracht zullen die dag in het teken staan van de abortus. Over de hele wereld wordt de dag van de vrouw gevierd. In Italië openen de vrouwen het feest met het elkaar geven van mimosa. Margo Berg, lid van het organiserend comité vindt dit een mooie geste, maar heeft jammer genoeg nog geen specifiek Leids vrouwengebruik kunnen bedenken. De vrouwen beginnen de avond in het donker met een 'bijna' primeur. Het Shaffy theater in Amsterdam is ze één keer voor geweest. Een Franse film onder de titel "Kijk, ze heeft haar ogen wijd open" zal worden vertoond. Margo verwacht veel van de film die handelt over een groep vrouwen die bewust bezig willen zijn met het krijgen van kinderen, voorbehoedmid delen en abortus. Hierbij speelt ook de wetgeving een grote rol. In Frankrijk is die wetgeving niet veel anders dan in Nederland. Het steekt Margo Berg daarom des te meer dat in Nederland de abortus wet toch door de Tweede Kamer is aangenomen. Hoewel zij zich ervan bewust is dat het thema abortus voor de vrouwendag afgezaagd is, vindt zij het onderwerp te belangrijk om het zomaar te laten schieten. "Het moet iedereen duidelijk worden dat de vrouw in deze nieuwe wet nog steeds wordt betuttelt er» niet zelf kan beslissen". "Tenslotte moet de wet ook nog in de Eerste Kamer aan de orde komen", zegt ze fel. "Het is belangrijk dat wij regelmatig iets van ons laten horen en niet als een ingeslapen zooitje alles over ons heen laten komen". 1910 Hoewel de Internationale Vrouwendag nog geen begrip is in Nederland dateert deze dag al van 1910. Toen riep Clara Zetkin op een internatio naal congres van socialistische vrouwen in Kopenhagen deze dag uit als "de internationale dag van de vrouw". De aanleiding was dat twee jaar eerder honderden textielarbeidsters in New York het hadden aan gedurfd de straat op te gaan om te protesteren tegen de slechte werk omstandigheden en het uitblijven van kiesrecht voor vrouwen. In socialistische vrouwenkringen wordt sindsdien 8 maart gevierd. Vóór de tweede wereldoorlog stonden daarbij vooral thema's als het kies recht en de strijd voor betere arbeidsomstandigheden centraal. Onder invloed van de feministische beweging heeft 8 maart inmiddels een veel grotere bekendheid gekregen en vieren vrouwen met allerlei ach tergronden samen deze vrouwendag. Dat laatste is voor Margo Berg ook erg belangrijk. "In Leiden zijn veel vrouwengroepen individueel bezig. Op zo'n dag kunnen we samen onze solidariteit tonen". Het as pect gezellig kletsen wil zij beslist niet uit het oog verliezen. "Met vrou wen onder elkaar gebeurt dat heus wel", zegt ze lachend. Ze benadrukt vervolgens nog even dat alle vrouwen welkom zijn en niet alleen zij die aangesloten zijn bij vrouwengroepen of politieke groeperingen. Om preciezer te weten hoe de meeste buurtbewoners over de voorgestelde ingreep dachten heeft een aantal van hen onlangs een enquete gehouden. Conclu sie: de nieuwe plannen worden onveilig gevonden. De voorge stelde veranderingen zullen een verslechtering van de huidige si tuatie betekenen. Ofwel: laat al les maar bij het oude, vinden de betrokkenen. Volgens de indieners van het be zwaarschrift zullen de verkeers- veranderingen de aan de Planta ge gevestigde bedrijven zwaar duperen door de moeilijke en ge vaarlijke bereikbaarheid. "Indien de plannen doorgang vin den zal de firma De Jong, pal achter de Plantage gevestigd, te maken krijgen met een onmoge lijke verkeerssituatie voor zijn ambulance— en trouwwagens". De voorgestelde plann< volgens de buurt ook een levens bedreiging voor de kostbare bo men op de Plantage, "Het leefmi lieu wordt ingrijpend veranderd doordat de wortels worden be straat". Navraag leerde volgens de omwonenden dat de Plant soenendienst van de gemeente Leiden niet eens op de hoogte was van de plannen. Binnenvestgracht Het omdraaien van de rijrichting op de 4e Binnenvestgracht is zeer ongewenst, vinden de om wonenden van de Plantage. "De ze straat kan de toename van de verkeersdrukte niet aan. Al het verkeer naar zowel Plantage, Ho- gewoerd als Utrechtse Veer zal er door moeten". Om tijdwinst te krijgen bij de ver keerslichten is volgens de buurt geen vrije busbaan nodig. Door de fietsers te dwingen een korte re oversteek te maken kan vol gens hen ook tijwinst worden ge boekt. Ook het omdraaien van de rijrich ting op het Utrechtse Veer achter de Plantage stuit op bezwaren. "Daardoor komt een groter ver keersaanbod bij het kruispunt Utrechtse Veer-Plantagelaan. Het gedrag van de automobilist zal door langere wachttijden in negatieve zin worden beïn vloed". Veelvuldig door rood rijden zal volgens de buurt het gevolg zijn. Een ander punt van kritiek tegen het omdraaien van de rijrichting op het Utrechtse Veer: "De mo gelijkheid van sluipverkeer van de Ir. Driessenstraat naar de Ho ge Rijndijk wordt vergroot". Op t6 Stappen Het pand °ude 10 van het echtpaar Van der Stok. Standpunt PvdA-fractie: LEIDEN - Na de redactie heeft nu ook de redactieraad van het uni versitaire weekblad Mare zijn be staan op het spel gezet. De redac tieraad (een onafhankelijk or gaan dat het beleid van Mare vaststelt en bewaakt) vindt de door de universiteit opgelegde bezuinigingen onaanvaardbaar. Voordat de raad daar echter zijn consegquenties aan verbindt, wordt eerst een nieuwe begro ting opgesteld. "Een minimum begroting", zoals de raad dat noemt. Daarbij wordt de eerder gemaakte begroting, waarin door het College van Bestuur en uni versiteitsraad werd besnoeid, op nieuw onder de loep genomen. Waar mogelijk wordt bezuinigd, maar erg veel zal dat niet zijn, zo verwacht voorzitter Witteveen van de redactieraad. Wordt deze minimumbegroting door universiteitsraad en College van Bestuur afgewezen, dan zal de redactieraad zijn werkzaam heden beëindigen. Van Kool wijk, de hoofdredacteur van Ma re, heeft laten weten dat hij in dat geval ook zal opstappen. LEIDEN - De penning van de Vereniging Oud-Leiden is dit jaar toegekend aan de heer en mevröuw Van der Stok-Braak- mans. De uitreiking van deze jaarlijkse onderscheiding van de Vereniging Oud-Leiden heeft gisteravond plaatsgevonden op de jaarvergadering van de ver eniging in het stedelijk museum de Lakenhal. Het echtpaar Van der Stok heeft deze penning vooral te danken aan het lef dat het heeft getoond om het pand Oude Rijn 10 te res taureren en daar de Potterie Van der Stok te vestigen. Zeker toen restauratie en stadsvernieuwing in de Maredorp nog in een aarze lende beginfase verkeerden. De commissie van voordracht vond dat de familie Van der Stok met deze restauratie risico's maar ook een duidelijke voortrekkers functie op zich heeft genomen. Een ander punt dat.de in haar overwegingen heeft be trokken is het initiatief tot terug keer naar de kleinschalige woon- Penning voor restauratie pand Oude- Rijn en winkelfunctie in de binnen stad. "Bijdragen die leiden tot behoud en herstel van het histo risch stadsschoon van Leiden". Het pand Oude Rijn 10 dateert van 1600 en staat in een van de oud ste delen van de stad. Een aantal bouwsporen, zoals moer- en kin derbalken, de eikehouten kap en de spiltrap geven dit nog weer. Tot 1973 was het een verkom merd pakhuis. De restauratie heeft volgens de Vereniging Oud-Leiden geleid tot een solide en bouwkundig erantwoord aantrekkelijk pand. LEIDEN - Bewonersadviseurs moeten worden betaald uit een pot die wordt beheerd door de stichting welzijn. Vaste ménsen moeten er voor de werkzaamhe den niet worden aangetrokken. De PvdA—raadsleden schaarden zich gisteravond tijdens hun fractievergadering achter dit standpunt. Wethouder Tesselaar had eerder gevraagd of dit onderwerp nu eindelijk eens konden worden behandeld. Tesselaar: "Steeds weer vragen buurten of ze bewo nersadviseurs voor technische ondersteuning kunnen krijgen. Bij elk plan dat de gemeente pre senteert komt dat probleem om de hoek kijken. Wij moeten nu eens een standpunt innemen". Een aantal buurtcomités heeft een tijdje geleden al een standpunt ingenomen. Zij willen dat er een pot komt waarin jaarlijs twee ton wordt gestort. Over de verdeling van dat geld willen zij zelf beslis sen. "Met deze vorm willen ze drie jaar lang experimenteren", verduidelijkte wethouder Tesse laar. Raadslid Peters merkte het op dat hij het logisch vond dat er geen vaste mensen voor het werk wor den aangesteld. Peters: "Op den duur raken de buurten toch uit gekeken op zo'n man. Die brandt dan vervolgens geheel af. Het is veel beter om per geval mensen aan te nemen. Je schakelt ge woon éen planwinkel in of zoiets". Raadslid Van Dongen vroeg zich af waar het geld vandaan moest ko men. "De bewonersadviseurs ko men niet op de begroting voor. Het is dan ook heel gevaarlijk om uit de losse pols te gaan zitten praten", aldus Van Dongen. Discussie over de vraag wie in de toekomst prioriteiten moet stel len als het om problemen gaat - de gemeente of de stichting wel zijn? - werd uitgesteld. Tesse laar: "We hebben nu te maken met de bewonersadviseurs, maar vragen blijven komen. Je zou heel goed kunnen zeggen: laat de stichting welzijn maar beslissen wat ze wil aanpakken". Kampsyndroom SSR-Literair houdt morgen een bijeenkomst over de litera tuur die naar aanleiding van kampervaringen is ontstaan. De auteurs Nic Beets en Fred Lanzing verlenen medewer king. Zij zullen ingaan op de stelling die Rudy Kousbroek in NRC-Handelsblad heeft ge poneerd dat voormalige ge vangenen van Japanse kam pen geen kampsyndroom hoe ven te hebben. Aanvang kwart over acht in het ge bouw van SSR, Hogewoerd 108. Volksdansen Elke vrijdagochtend is er vol/cs- dansen voor ouderen in de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk. Omdat déze groep nog nieuwe deelnemersldeelneem sters kan gebruiken, wordt aanstaande vrijdag een "open les" gehouden. Belang stellenden kunnen tussen tien uur en. kwart over elf kennis komen maken. Wandelen stad Tweeaaagse in Leiden gehouden. Deelnemende wan delaars kunnen kiezen uit tweemaal twintig kilometer of tweemaal veertig kilome ter. De starttijd voor de groot ste afstand is zowel zaterdag als zondag tussen negen en tien uur: wie twintig kilome ter wil afleggen, moet tussen negen en twee uur beginnen. De start is bij het restaurant van de Ton Menken IJsbaan aan de Vondellaan. De orga nisatie is in handen van de Leidse wandelvereniging Willen Is Kunnen. Belasting De volksuniversiteit K&O geeft een cursus in het invullen van het belastingformulier. De cursus wordt op vier avonden deze maand gegeven: op 11, 17. 24 en 31 maart in het K&O-gebouw aan de Oude Vest. Voor meer informatie: tel. 141141. Rheuma Volgende week wordt de lande lijke collecte van het Natio naal Rheumafonds gehouden. Niet in alle plaatsen komen collectanten langs de deur. Bijvoorbeeld niet in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. In deze gemeenten wordt de gel dinzameling doormiddel van een giro-actie gehouden. Huis-aan-huis zal een enve loppe worden bezorgd met een girostortingskaart en een bijsluiter. Bijdragen kunnen worden overgemaakt op giro nummer 2900545 t.n.v. Plaat selijk Comité Nationaal Rheumafonds te Leiden: het geld kan ook worden gestort bij de Algemene Bank Neder land aan de Breestraat. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon. 071-125202. Burgerraadslieden Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelij k werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeindt 40B, tel. 144715. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en wel of niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreekuur in 't Spoortje, Bernhard- kude 40. van 19.00 tot 30.30 uur. tel 121879; postbus 3221. 2301 DE Lei den. Uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.09-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vrij- van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur, woe. van 9-11 uur, do. van 19-21 uur. Bureau voor geboorteregeling en Telefoon sexualiteits vragen. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. •Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. 212026. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597 Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1. tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E.Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp. Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12 30 uur. woe. 13.30-16 uur. do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00ri8.00 uur. Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 1C.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45. tel. 130547. spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Breestraat i. t/m vry. 10-12 uur, tel. Bejaarden i Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 118-16.30 uur. tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap: Tel. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma, di, do, en vrij van 16 tot 22, woe meisjesspreekuur van 16-22 .uur, tel. 126052. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor- ANIB VIDO

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4