Studenten tijdelijk in lege panden STEED Verbetering van openbaar vervoer kost te veel tijd Chilenen niet langer in hongerstaking Leidse stadsrubriek MBO-opleiding wil "gentlemen's agreement" sluiten WOENSDAG 4 MAART 1981 LEIDEN If jgzfo, -«BRS» maffff 'ittfraff ig^ door René van der Velden Jaap Visser Kinderziektes Geruime tijd terug schreven wij dat de Basje-brug, de voetgarigersverbinding tus sen de Nieuwe Rijn en de Bo termarkt, een nauwelijks te nemen hindernis is voor be stuurders van een kinderwa gen of een rolstoel. De brug (officieel Sint-Sebas- tiaansbrug maar door ge- meentevoorlichter Leo Meij er tot Basje gedoopt) ligt voor twee jaar op proef maar is zo gemaakt dat hij na een ge slaagd proefproces eeuwig kan blijven liggen. De brug lijkt een redelijk suc ces alleen was zij tot voor kort met een rolstoel nauwe lijks te bestijgen. Onlangs zijn er door de afdeling on derhoud bruggen van ge- meentwerken twee stalen op en afritten aan het brugdek geconstrueerd. Problemen blijven er evenwel voor de rolstoelers, bestuurders van kinderwagens, winkelkar retjes en aanverwante rijtui gen. Na de afrit aan de Nieu we Rijn-zijde worden de be stuurders door het vrijwel te gen de brug geparkeerde blik in verlegenheid gebracht ter wijl aan de Botermarkt-zijde de beruchte paaltjes moeten worden ontweken. Basje kampt dus nog altijd met kin derziektes. Onder tafel De Leidse taxi-wereld heeft de afgelopen tijd nogal wat op schudding teweeg gebracht. Oorzaken: gevallen van on derbetaling van chauffeurs en gerommel met tarieven. De Leidse taxi-ondernemers voeren een bikkelharde con- currentiestrijd. Maar al te vaak lijkt het erop alsof de ondernemers zich uitsluitend laten leiden door broodnijd. Men gunt elkaar nauwelijks het licht in de ogen. Maar ondanks al het onderlinge geruzie en ondanks alle ver- dachtmakerijen zijn de.Leid- se ondernemers en chauf feurs het over één ding roe rend met elkaar eens. Heel de S» «SsSÏX Basje kampt nog altijd met kinderziektes Leidse taxiwereld ergert zich al jaren aan de verdeling van ziekenfondsritten. In het maart-nummer van 'De Standplaats', maandblad voor de Leidse taxichauf feurs, is een artikel versche nen onder de kop 'het mario nettenspel van de regionale meldingspost'Uit dit artikel blijkt dat de coördinator van de regionale meldingspost, ene meneer Van 't Wout, vrij wel alle ritten toewijst aan vervoerders van buiten de stad (zeker tachtig procent). "Natuurlijk vervoeren de Leid se ondernemers een enkele keer ziekenfonds-patiënten. Je moet dan wel eens in de zoveel tijd je gezicht laten zien bij de heer Van 't Wout, daar hij dan bereid is om je een zoethoudertje te geven", zo staat er letterlijk in het be wuste artikel. Volgens 'De Standplaats' be kleedt coördinator Van 't Wout, in dienst van een aan tal ziekenfondsen, een enor me machtspositie. Dat wordt met het volgende voorbeeld geïllustreerd. Een portier van het Elisabeth Ziekenhuis belt per ongeluk een Leidse taxi ondernemer in plaats van de meldingspost, zoals hij ver plicht is bij een ziekenfonds- rit. Bij het afrekenen komt de vergissing aan het licht. De patiënt had op de heenreis al betaald en wil geen tweede keer betalen. "Niks aan de hand", denkt de bewuste chauffeur, "ik leg het hele verhaal wel even uit aan Van 't Wout en die schrijft dan wel een vervoersbon uit. Immers een kleine moeite voor zo'n man". Maar nee hoor, de chauffeur krijgt te horen dat hij z'n geld ma^r moet gaan chauffeurs geen ziekenfonds- werk willen verrichten om dat zij er niets aan kunnen ve- dienen. "Onzin", noemen de chauffeurs die argumenten. "Het zieken- fondswerk is best aantrekke lijk. Je rijdt dan wel voor een lager tarief, zo'n 99 cent per kilometer, maar je vliegt wel door het hele land". Coördinator Van 't Wout vindt op zijn beurt dat de Leidse chauffeurs uit hun nek klet sen. "Wanneer er onvrede be staat bij bepaalde bedrijven dan moeten ze die onvrede hier komen uiten". Wat dus regelmatig is gebeurd maar toen werden de chauffeurs in hun ogen met flauwekul-ar- gumenten afgescheept. Van 't Wout: "Dat artikel in 'De Standplaats' heb ik ook gele zen en ik kan u zeggen dat het van het begin tot het eind lariekoek is. Ze komen met algemeenheden aanzetten en niet met gerichte kritiek. Ik ben dan ook niet van plan om op dit artikel te reageren. Verder van mijn kant geen entaar". halen bij de portier van het ziekenhuis. De chauffeur kan naar z'n geld fluiten. De redactie vraagt zich in het laatste nummer van de stand plaats af wat coördinator Van 't Wout toch beweegt om vrij wel alle ziekenfondsritten toe te wijzen aan ondernemers van buiten Leiden. Tussen de regels door kun je lezen dat onder de chauffeurs het ver moeden bestaat dat het ma rionettenspel zich hoofdzake lijk 'onder tafel' afspeelt. Wanneer de chauffeurs Van 't Wout recht op de man af vra gen waarom de meeste ritten aan hun neus voorbijgaan krijgen zij te horen dat er in Leiden teveel taxi-onderne mers zijn om het werk naar behoren te verdelen, dat het taxi-materiaal niet toerei kend is en dat de Leidse taxi- Ook bij het ziekenfonds, de werkgever van Van 't Wout, wil men nog niet op het arti kel in 'De Standplaats' reage ren. De directie wil alleen meedelen dat op 12 maart een vergadering wordt gehouden van de regionale ziekenfond sen en de meldingspost. Op deze vergadering zal de on- viede van de Leidse taxi chauffeurs aan de orde ko- De Leidse chauffeurs beraden zich ondertussen over moge lijke acties. Een aantal chauf feurs heeft al voorgesteld om de uitrit van de taxistand plaats naast de meldingspost (die is gevestigd in gebouw 5 van het Academisch Zieken huis) met wagens te blokke ren. In de ogen van andere chauffeurs een te harde vorm van actievoeren. Wel laat een woordvoerder van 'De Stand plaats' weten dat de chauf feurs het initiatief zeker niet zullen schuwen. Dat zij niet langer het kaas van hun brood willen laten eten. Weer auto's weggesleept LEIDEN - Opnieuw zijn giste ren zes auto's weggesleept, die geparkeerd stonden op de Boommarkt en de Koorn- brugsteeg. Daar mag niet ge parkeerd worden omdat het verkeer, dat vanwege werk zaamheden niet over de Bree- straat kan, over de markten- route moet worden geleid. Het verbod geldt sinds 16 fe bruari. Gisteren werd de twij felachtige score van 36 weg gesleepte auto's sindsdien bereikt. Plakkers gepakt LEIDEN Twee Leidenaars zijn vannacht aangehouden toen zij bezig waren muren aan de Hogewoerd te beplak ken met pamfletten. Tegen de twee, 20 en 22 jaar oud, werd proces-verbaal opge maakt. Ook werden het plak sel en de pamfletten, de PSP- krant en een krantje van het Polisariocomité, in beslag ge- Rapport Provinciale Waterstaat: tekent dat er snel conflicten op treden tussen verschillende be leidsdoelstellingen.Enerzijds de doelstelling "bevorder openbaar vervoer", anderzijds doelstellin gen zoals "bevordering langzaam verkeer", "handhaving groen voorzieningen", "doorstroming intern autoverkeer", etc". Als tweede probleem wordt aange geven dat er in de eerste jaren door geen van de betrokken in stanties extra personeel is aange trokken om het project van de grond te krijgen. "Dit betekent dat het werken aan de plannen moest worden ingepast in hét ge heel van de andere taken. Het gevolg hiervan was dat het voor de gemeente Leiden en de Provinciale Waterstaat niet mo gelijk was aan meer dan één pro ject tegelijk te werken, zodat de projecten (ook wel streng ge noemd) pas na elkaar daadwer kelijk konden worden aange pakt". Het eerste resultaat van het experi menteerproject was de verbete ring van het openbaar vervoer Leiden-Katwijk. met een bus baan op de Rijnsburgerweg. Nu is de aanpak van het traject Lei den - Leiderdorp - Zoeterwoude aan de orde. De aan te leggen busbanen op de Hoge Rijndijk en het Levendaal hebben nogal wat bezwaren opgeroepen. Comité voor behoud werk LEIDEN - De Leidse afdeling van de industriebond FNV heeft het comité Behoud Werkgelegen heid Leiden opgericht. Aanlei ding voor de oprichting is de gang van zaken bij Adler, maar het comité - waarin politieke partijen en bonden zitting zullen nemen - wil zich daar niet toe beperken. Districtsbestuurder Ad Voerman: "Er is nogal wat gebeurd in de Leidse regio en vooral in Leiden zelf. Dit comité moet die afbrok keling van de werkgelegenheid tegengaan en heeft daarom een permanent karakter". Hij wijst op de verkrotting aan de ene kant en de werkloosheid bij bouwvakkers aan de andere kant. "Dat is een voorbeeld van iets waar het comité kan zoeken naar een schakel tussen deze za ken", aldus Voerman. Het gebouw van de openbare bibliotheek aan de Breestraat, de voorma lige hoofdvestiging, zal nu tijdelijk worden bewoond door studenten van de Lokschool. LEIDEN De vier Chilenen die vorige week woensdagavond in het gebouw Verbun Dei aan de Plantage in hongerstaking zijn gegaan om te protesteren tegen de voorgenomen executie van vijf Chileens verzetsstrijders hebben hun actie vanmiddag beëindigd. De acties in andere Europese landen zullen ook van daag worden afgesloten. De reden is dat de hongerstakers een bericht hebben ontvangen van het Chileense persagent schap IPS waarin staat dót de vijf verzetsstrijders niet langer geïsoleerd gevangen worden ge houden. Zij zouden zich sedert maandag samen met andere ge vangen in de Strafgevangenis van Santiago bevinden. Volgens het bericht zullen er nu ook ad vocaten tot hen toe worden gela ten. Of de doodstraf voor de vijf hier mee ook afgëwend is, valt overi gens nog maar te bezien volgens de hongerstakers. "De Chileense regering en haar woordvoerders hebben de eis tot terdoodveroor deling nog niet ingetrokken of herroepen". Volgens het overkoepelende soli- dariteitscomité "Solidaridad Eu- ropea con Chile" kan uit echter uit het bericht wel worden afge leid dat de executie op korte ter mijn in elk geval niet plaats fcal vinden. "Het proces zal zeker maanden in beslag nemen en rechtsbijstand lijkt mogelijk". Alles moet nu volgens het comité in het werk worden gesteld om een eerlijk proces te krijgen. Twee Duitse advocaten hebben zich inmiddels bereid verklaard af te reizen naar Chili. Van de Nederlandse regering eisen de actievoerders dat minister Van der Klaauw de Chileense ambassadeur bij hem op het matje roept om zijn bezorgdheid over de schending van de men senrechten uit te spreken. "Deze rechten worden door de nieuwe grondwet, die op 11 maart ingaat, met voeten getreden". Zij willen ook dat Van der Klaauw de Nederlandse ambassadeur in Chili, Van Hattum, opdracht geeft niet mee te doen aan de of ficiële ceremonie op die dag. "De Nederlandse ambassadeur zal hierover namens de Nederlandse regering een verklaring dienen af te leggen, of zal naar Nederland teruggeroepen moeten worden". Inbraak in woning: buit f5700.- LEIDEN Uit een woning aan de Argusvlinder (Merenwijk) is gis teren een bedrag van 5700 gul den gestolen. De inbrekers kwa men binnen door het slot van de voordeur te forceren. Uit een potje in de huiskamer haalden zij het geld. De bewoners waren tij dens de inbraak afwezig. Lok-studenten demonstreerden vi komen. LEIDEN De Lokschool, eën middelbare opleiding voor sociaal—agogische beroepen aan de Storm Buysingstraat in de Mors, denkt een aardig middel te hebben gevonden om de woningnood onder het leerlingenbestand enig zins te verzachten. Eige naren van leegstaande panden zal binnenkort vriendelijk worden ge vraagd of er zo lang leer lingen in hun huizen mo gen wonen. Totdat zij hun onroerend goed definitief van de hand hebben ge daan. Met deze handelwijze heeft de school tot nu toe drie maal suc ces geboekt. Aan de Lange Mare wonen al enkele maanden negen leerlingen, aan de Nieuwe Rijn drie en in de voormalige biblio theek aan de Breestraat zullen vanaf half maart nog eens zo'n tien Lok—mensen worden ge huisvest. (Dat moeten er twintig worden.) Hierbij moet wel de kanttekening worden gemaakt dat de onder handelingspartners tot nu toe de gemeente en de Stichting Open bare Bibliotheek Leiden waren. Of makelaars in de rij zullen staan om in zee te gaan met de Lok valt natuurlijk nog maar te bezien. 'Ik zou het niet weten", zegt A. Vondeling, leraar van de Lok. "Het is inderdaad de vraag of we met makelaars hetzelfde gentle men's agreement kunnen sluiten dat we ook met wethouder Tes- selaar hebben gesloten. Maar het is natuurlijk het proberen waard. Mooi briefpapier voor de aanvra gen hebben we in elk geval bin nenkort klaar". Beu Vondeling was eigenlijk degene die het hele project min of meer opzette. "In augustus '79 kwam ik op deze school", zegt hij. "Al snel werd ik geconfronteerd met de huisvestingsmoeilijkheden van de leerlingen. Ieder jaar weer zijn er mensen die zeggen: ik stop ermee, want ik ben het beii om steeds maar weer op en neer te reizen. Samen met een paar anderen heb ik besloten om daar wat aan te doen. Tesselaar was net wethouder volkshuisvesting toen wij al bij hem op de stoep stonden". Het grote probleem is volgens de leraar dat zijn school precies tus sen wal en schip valt. "De Lok is een MBO—opleiding en valt dus niet onder de stichting studen tenhuisvesting. De stichting huisvesting werkende jongeren wil onze mensen dan wel weer inschrijven. Maar dat is een gunst en geen recht, want het is officieel niet vastgelegd in de sta tuten. Af en toe als ze eens een klein kamertje hebben waarvan een werkende jongere heeft ge zegd: te klein, komen ze naar ons toe".Dat niet erkennen is vol gens Vondeling voornamelijk op één gedachte gebaseerd: een MBO-er hoort gewoon bij z'n moeder thuis te wonen. "En meestal is dat ook wel zo", relati veert hij zichzelf in één adem. "Want je hoeft in Nederland niet ver te reizen om een MTS of een MEAO te bezoeken. Maar wij zijn nu net een uitzondering. In heel Nederland zijn slechts drie Lo k—scholen. Uit alle uithoeken komen de mensen naar Leiden toe. Uit Zeeland, Groningen en ga zo maar verder". Die mensen worden dan bij nader inzien dubbel gepakt, vindt Von deling. "Ze kunnen het meestal sowieso al moeilijk rooien met hun lage toelage van maximaal zo'n 3500 gulden. Maar daar bo venop komen dan de kamerpro blemen nog eens". Bouviers Vondeling gelooft niet dat 'zijn' systeem valse verwachtingen schept bij de leerlingen. "We zeg gen steeds heel duidelijk: luister eens. We hebben deze afspraken gemaakt en zodra de boel ver kocht is moeten wij onze spullen weer pakken. De mensen zien dat ook in. Kijk, je kunt natuur lijk problemen krijgen als we meer huizen tot onze beschik king krijgen. Dan verliezen we de greep misschien een beetje". Van het argument dat de Lok-stu denten de bouviers tegen kraken vervangen wil Vondeling niets weten. "Je moet praktisch blij ven denken: beter kamerzoeken den dan bouviers. Natuurlijk moet je de grote lijn niet verge ten. Die luidt: wat wij doen is ge rommel in de marge, voor MBO—ers moet gewoon worden gebouwd". "Maar zover is het nog lang met, ben ik bang", besluit Vondeling. "En daarom zou het mooi zijn als wij een soort pool zouden kun nen vormen met de gemeente, makelaars, de universiteit en nog een paar instellingen. Zij zorgen voor zo'n vijftig kamers en wij hebben wel zo'n derig urgente gevallen. Dat bestand zou je moeten handhaven zodat je de ruimte hebt om te schuiven". De provincie Zuid-Holland moet daarom doeltreffender werken met het experimenteerproject. Voor dit doel wordt komend voorjaar door de provincie een extra mankracht ter beschikking gesteld. Dit staat in de rapportage aan de provincie over de stand van za ken van het experimenteerpro ject in februari. In de rapportage wordt voorgesteld om gemeente besturen van het begin af aan bij de opstelling van voorstellen te betrekken en niet slechts tijdens de uitwerkingsfase. De Afdeling Wegen Onderafdeling Verkeer van de provincie noemt drie oorzaken van de trage gang van zaken: "Er moet worden ge werkt binnen de ruimte van de bestaande infrastructuur. Dit be- DEN HAAG - Het experimenteer project, dat het gebruik van het openbaar vevoer in de Leidse re gio wil bevorderen, neemt te veel tijd in beslag. Dit stelt de afde ling Wegen Onderafdeling Ver keer van de Provinciale Water staat in een rapportage aan het provinciale bestuur van Zuid- Holland. "De belangrijkste taak van de werkgroep die het experimen teerproject begeleid is om in overleg met de vervoersmaat schappijen knelpunten op te sporen op de routes van buslij nen in de regio Leiden. Als men in aanmerking neemt dat het toptale project al in 1972 is be gonnen, lijkt het gerechtvaar digd te stellen dat de uitwerking t Stadhuisplein om aan betere huisvestingsmogelijkheden te te veel tijd in beslag neemt".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3