LEIDSCH DAGBLAD Kans op coup in El Salvador J N ZH gaat inkrimpen Recordrente van 12 pet. voor nieuwe staatslening Meer vrouwen spijt van sterilisatie krijgt Nog geen standpunt Europese landen W. Brakman PC Hooftprijs AZ'67 en Feyenoord op de tv Concerns ontkennen schenden olieboycot LUV wordt opgeheven Streekvervoer volgt order Tuijnman Kamer voor minder WW-ers Afscheid van Cronkite Ivic niet naar Ajax tegels/plavuizen Goedhart Bouwhuis SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis jr WOENSDAG 4 MAART 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36412 Directeur G ü:3pman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad|-hootdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wrfte Singel 1 2311 BG Leiden Voor lel nrs zie colofon financiën vandaag e staatslening aangekondigd. Vol gende week dinsdag kan worden ingeschreven op de lening met een recordrente van 12%. De storting op de lening is op 15 april; de looptijd bedraagt tien jaar. Aflossing is mogelijk in vijf gelijke jaarlijkse termijnen, te beginnen op 15 april 1987. Ver vroegde aflossing, geheel of ge deeltelijk, wordt met toegestaan. Precies een jaar geleden leende de overheid een miljard gulden te gen 11,5% rente. De meest recen te staatslening, die van 27 janua ri, bracht eveneens een miljard op, hoewel de rente daar tot 10,75% was gedaald. De nu gebo den recordrente was noodzake lijk als gevolg van de gisteren doorgevoerde verhoging van de rentetarieven van de Nederland- sche Bank. (Vanc r verslaggevers) LEIDEN - Steeds meer vrouwen krijgen spijt van sterilisatie. Dat blijkt samen te hangen met het toenemende aantal echt scheidingen. De wens van de meeste vrouwen die sterilisatie weer ongedaan willen laten maken, blijkt voort te vloeien uit het feit dat ze een nieuwe partner heb ben gevonden. Het is daarom niet terecht dat gynaecologen en klinieken bij verzoe ken om sterilisatie het criterium van de leeftijd van de vrouw te hanteren. Tot die bevindingen komt drs. F.T.E. Diele- sen-Van Hoorn, die als sociaal- en organi satiepsycholoog werkzaam is bij de dienst wetenschappelijk onderzoek van de Leidse universiteit. Samen met haar collega drs. W.B. Frijling en de Utrechtse gynaecoloog prof.dr. A.A. Haspels heeft ze een onderzoek gedaan naar de ontwik keling van het aantal sterilisaties en de groep zogenaamde spijtoptanten (vrou wen die ongewenst onvruchtbaar zijn). Wat volgens het drietal bij een aanvraag voor sterilisatie dan ook zou moeten mee spelen is de duur van de relatie. "Het is van belang dat een gynaecoloog of een kliniek de kans op echtscheiding en dus op een mogelijk nieuwe relatie kan in schatten". Het al hebben van kinderen blijkt daarbij nauwelijks een rol te spelen. De vrouw beschouwt een kind als een soort bevesti ging van de nieuwe verbintentis, ook al heeft ze al een paar kinderen. Mevrouw Dielesen: "Uit de interviews bleek dat ge steriliseerde vrouwen zich niet accepta bel voelden voor de man. Dat is natuur lijk erg jammer. Zeker als je bedenkt dat mannen bij een nieuwe relatie helemaal niet direct denken aan het krijgen van een kind. Zonder daar met haar partner over te hebben gesproken, kwam de vrouw al vaak tot de conclusie dat haar sterilisatie weer ongedaan moest worden gemaakt". Volgens de onderzoekers is 'refertilisatie' (het weer vruchtbaar maken) voorlopig in principe onmogelijk, ook al worden op dat gebied grote vorderingen gemaakt. 26 PAGINA'S Te lage huren worden aangepast DEN HAAG (ANP) - De PC Hooftprijs 1980 voor proza is toe gekend aan Willem Brakman. Het ministerie van erm heeft dit vandaag meegedeeld. Brakman krijgt de prijs, waaraan een bedrag van 10-duizend gul den is verbonden, voor zijn gehe le proza-oeuvre. De officiële uit reiking is op 20 mei in het Mui- derslot. De jury op voordracht waarvan mi nister Gardeniers de prijs heeft toegekend, bestond uit T. van Deel (voorzitter), H.J. Kompen, J. Fontijn, G. Krol, C. Peeters en H. Verhaar. HILVERSUM De voetbalwed strijd AZ'67-Lokeren voor de Eu ropa Cup 111 wordt vanavond rechtstreeks uitgezonden om 20.10 uur op Nederland 1. Ook de wedstrijd Slavia Sofia-Feye- noord in het toernooi voor beker winnaars wordt in zijn geheel uitgezonden, om 16.55 uur op Nederland 2. Na de pauze wordt overgeschakeld op Nederland 1. Dat heeft de NOS vanmorgen meegedeeld. AZ'67 heeft met het oog op de wed strijd van vanavond extra recla meborden aangebracht. De NOS heeft daar geen moeite mee, zo lang de voetbalclub zich houdt aan de criteria van het ministerie van CRM. DJT.N HAAG (ANP) - Vier van de 'vijf in Nederland gevestigde olie maatschappijen ontkennen ie dere bijdrage aan of wetenschap van de schending van het olie embargo tegen het voormalige blanke minderheidsdsbewind van Ian Smith in Rhodesïe, het huidige Zimbabwe. Dat blijkt uit gesprekken van een parlementaire werkgroep met de maatschappijen. Het gaat om Es- so. Chevron, Mobil en de Konin- Vrij koud Eerst nog enkele opKlaringen, later meer bewolking en tegen de avond van het zuidwesten uit mogelijk Minimumtemperatuur omstreeks 3, middagtemperatuur plus 3 graden. Vannacht weinig wind, morgenmiddag matige zuid oosten wind. 5 MAART Zon op: 7.17 uur; onder: 18.26 uur. Maan op: 7.07 uur; onder: 17.14 uur. Hoogwater te Katwijk om 2.32 en 14.42 uur, laagwater te Katwijk om 10.41 en 22.53 uur. lijke Nederlandse Pctroleum- maatschappij (Shell). Het ant woord van Total volgt nog. In het Britse Bingham-rapport werden Total en de Zuidafri- kaanse Shell-vestiging als be langrijke schenders van het em bargo aangemerkt. Tot Mozam bique m '76 onafhankelijk werd, zou Shell via dit land aan Rhode- sic olie hebben geleverd. Total fungeerde volgens het rapport enige tijd als schakel, om zo eventuele Britse sancties tegen Shell te voorkomen. Shell weigert in te gaan op de per soonlijk betrokkenheid van drs. De Bruyne bij de schending. Hij was destijds de coördinator van alle activiteiten van Shell in Afri ka. Inmiddels is De Bruyne pre sident-directeur van de Konink lijke Shell Groep. De Bruyne vindt zelf dat de werk groep zich niet moet bezig hou den met het opsporen van straf bare feiten. Het gaat bovendien niet om een Nederlandse bedrijf, maar slechts om een zelfstandige buitenlandse dochter. De betrok kenheid is al onderzocht door het Britse rapprt, zo stelt De Bruyne. HILVERSUM (GPD) - Dc po pulaire zanggroep Luv' wordt opgeheven. Ziekte van Marga Scheide en moei lijkheden met de nieuwe zangeres Ria Tielsch zijn er de oorzaak van dat de for matie wordt ontbonden. Ma nager Pim ter Linde zegt dat de groep nog wel bestaat, maar geen kans ziet op te treden. Sinds het vertrek van Patty Brard, die een so locarrière startte, zou Luv' een miljoen gulden verlies hebben geleden. Als gevolg van het annuleren van ra dio-, televisie- en platencon tracten dreigt het verlies al leen maar groter te worden Vorige week viel een geplande come-back van het trio in het water doordat de al ge ruime tijd zieke Marga Scheide opnieuw af moest haken. Een aantal optredens in binnen- en buitenland moest worden afgezegd. Een ander probleem vormt Ria Tielsch, opvolgster van Pat ty Brard. Zij kan zich vol gens de Luv'-manager bin nen de groep niet aanpassen. Washington/San Salvador - De gespannen situatie in El Salvador heeft gisteren een overwacht politieke wending gekregen door de oproep van een gepen sioneerde legerofficier tot een "paleiscoup". De oud-majoor Roberto D'Aubuisson verklaarde dat hij met steun van an dere militairen de chris ten-democraten uit de re gerende junta van bur gers en militairen wil stoten en El Salvador op nieuw onder militaire heerschappij wil stellen. D'Aubisson, van wie bekend is, dat hij rechtse sympathieën heeft, beschuldigde de christen-demo cratische partij ervan "pro-mar- xistisch"te zijn. De oud-majoor was chef van de presidentiële in lichtingendienst onder het be wind van generaal Carlos Hum- berto Romero, die in oktober '79 bij een militaire staatsgreep ten val werd gebracht. Inmiddels blijken de uitspraken van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig over het begrip dat bij een aantal Europese landen zou bestaan voor de Amerikaanse visie op El Salvador op z'n minst voorbarig. Haig verklaarde maandag, dat de Europese bondgenoten ervan overtuigd zijn geraakt dat de ver zetsbeweging in El Salvador wa pens ontvangt van Cuba."Geen van de Europese landen had eni ge moeite om dat te geloven", zo had hij verklaard. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag heeft de Neder landse regering nog geen stand punt ingenomen. "Er wordt nog steeds gestudeerd op de stukken over vermeende wapenleveran ties door Cuba aan El Salvador, die de Amerikaanse onderminis ter Eagleburger bij ons heeft ge deponeerd", zei hij Ook uit de opstelling van andere regeringen blijkt, dat de uitspra ken van Haig voorbarig zijn. Zo veroordeelden de regeringslei ders en de ministers van buiten landse zaken van de vijf Scandi navische landen gisteren een stemmig de hervatting van Ame rikaanse wapenleveranties aan El Salvador. Tegelijkertijd bleek dat deze landen nog niet zo over tuigd zijn van Cubaanse wapen leveranties aan de verzetsbewe ging in El Salvador. In de Noord se raad werd uitgesproken, dat het conflict in El Salvador via on derhandelingen moet worden opgelost. De beoordeling van de situatie in het Latijns-Ameri kaanse land door de Scandinavi sche regeringen is gebaseerd op "eigen" informatie. Gisteren stuurden 44 democraten uit het Amerikaanse congres een protesttelegram aan president Reagan, waarin zij wijzen op het gevaar van een "tweede Viet nam". De democraten zeiden eerder te geloven in het op gang brengen van een dialoog tussen oppositie en junta in El Salvador dan in een militaire oplossing zo als de Amerikaanse regering voor lijkt te staan. Vereniging voor kritische tv-kijkers. Alles bij het oude in Kremlin FNV verliest leden en banen OVOA Eén van 's werelds meest beroemde en invloedrijke journalisten, de Ame rikaan Walter Cronkitegaat deze week met pensioen. Cronkite, de man van de actualiteitenrubriek van de CBS-televisie. sprak met alle groten der aarde. Zijn vraaggesprek met de Israëlische premier Begin en de Egyptische president Sadat zorgde voor een doorbraak in het vredes overleg en leidde tot het historische bezoek van Sadat aan Jeruzalem. Op de foto Cronkite (rechts) tijdens het afscheid gisteren van president Reagan. DEN HAAG (ANP) - De regerings partijen zullen zich niet verzet ten tegen de beperking van het aantal mensen dat aanspraak kan maken op een werkloos heidsuitkering door een verzwa ring van de voorwaarden. Die verzwaring, voorgesteld door de regering, komt er op neer dat een werkloze voortaan eerst 130 da gen gewerkt moet hebben, wil hij voor een uitkering in aanmer king komen. Die periode is nu nog 65 dagen. Tijdens het kamerdebat over een drietal bezuinigingsmaatregelen van het kabinet Van Agt, van ochtend, stemden de fracties van CDA en VVD ook in mede af schaffing van de kinderbijslag voor gedeeltelijk leerplichtigen en met de opneming van werk nemers bij sociale werkplaatsen in de werkloosheidswet. Harde-maatregelen, maar onze eco nomie maakt dan ook een som bere tijd door. Een beperking van het aantal uitkeringsgerech tigden valt dan te verkiezen, wil me niet gedwongen worden dc hoogte van de uitkeringen zelf aan te tasten. Bekijkt men trou wens de situatie in de ons omrin gende landen dan blijven onze regelingen nog bijzonder gun stig, vonden deze vertegenwoor- diaprs van de reeerinesoartiien. nigen. Dat betekent onder meer dat per 1 juni bussen op bepaal de trajecten in de regio Leiden minder frequent zullen rijden Als gevolg daarvan zullen bij de gehele NZH 32 arbeidsplaatsen verdwijnen Gedwongen ontsla gen zijn niet noodzakelijk. NZH—woordvoerder G. de Swart deelde vanochtend mee dat dit ingrijpende gevolgen heeft voor de zondagsregeling van lijn 30 (Leiden-Katwijk. via Valken burg). die van ëén uur naar twee uur zal worden teruggebracht. Lijn 40-42 (Leiden—Noordwijk) zal op zondagmorgen tot twaalf uur ëën keer per uur gaan rijden, in plaats van één keer per half Lijn 41 (Leiden—Katwijk) zal op zondagmorgen slechts ëén keer per half uur vertrekken, in plaats van elk kwartier. Op sommige andere buslijnen in de regio Lei den zullen enkele late en zeer vroege ritten komen te vervallen. Volgens de NZH-zegsman is eén en ander een uitvloeisel van de bezuinigingsplannen, die minis ter Tuijnman (verkeer en water staat) de streekvervoersbednj- ven heeft opgelegd. AMSTERDAM - De komst van de Joegoslaaf Tomaslav Ivic naar Ajax is definitief van de baan Het Ajax-bestuur beschouwt de voorlopige driejarige verbintenis die met Ivic was afgesloten als ongeldig. De clubleiding die gis teravond in spoedzitting bijeen was, heeft dat besluit genomen omdat de oefenmeester in tegen stelling tot eerder gemaakte af spraken in alsnog een tweejarig contract bij zijn huidige Belgi sche werkgever Anderlecht in overweging heeft genomen. Volgens penningmeester Bartels is Ajax vooral afgeknapt op de manier waarop de Joegoslavi sche trainer zich de afgelopen dagen heeft opgesteld. Bartels: „Ivic heeft het contract dat wij met hem hadden afgesloten uit gespeeld bij Anderlecht. Wij voe len ons dan ook gebruikt door zijn handelwijze". Ajax overweegt dan ook juridische stappen te ondernemen tegen Ivic. „Een contract is immers niet voor één maar voor twee partijen", aldus Bartels. alle prijsklassen In onze showroom kunt u ook gezellige inricht-ideeën opdoen voor uw keuken of open haard. oorn 126a(tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100 Openingstijden ian v unm 12 W uur en i un l i 00 mi 17 10 uur. j.alerdag van 10.00-1b.00 uur i rt/daiktmpai mui int 21 00 uur LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi| nu metéen noteren als abonnee Naam Adres Woonplaats Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1