Rijnsburgse proeftuin verhuist Boskoop boos over snoeien rodondendrons Huidige tuin te klein Meisje (16) in botsing met paard LEZERS SCHRIJVEN Vochtig blijvende tissues p/OENSDAG 4 MAART 1981 BOSKOOP - De gemeenteraad van Boskoop heeft boos en ver ontwaardigd gereageerd op het pnoeien van een groot aantal ro- 'aodendrons en elzen langs de provinciale weg nabij het Shell- station. Het beheer van de strook groen is in handen van de Pro vincie. De gemeenteraad zal dan ook bij de Provincie zijn onge noegen over het snoeien van de struiken kenbaar maken. Het WD-raadslid H.J.M. Kuyf sprak in de gemeenteraadsverga dering van "kaalslag" en vroeg zich af of de Provincie de ge meente aan het negeren is. "Het is onbegrijpelijk dat de Provin cie zich aan de ene kant druk maakt over het groene har^ van Holland, erfbeplanting rond boerderijen aanmoedigt, terwijl aan de andere kant kerngezonde bomen want dat kan ik als boomkweker toch wel goed be kijken - zomaar worden gekapt. Snoeien kun je dit toch moeilijk 1", aldus Kuyf. Wethouder W.G. Geursen vertelde dat de gemeente weinig aan het geval kan doen, al is er wel bij de Provincie geprotesteerd tegen de gang van zaken. De strook grond wordt nu, na een meningsver schil hierover tussen gemeente en Provincie, onderhouden door de Provincie. De kapverordening is in dit geval ook niet van toepassing, omdat het om bermbeplanting in de vorm van struiken ging. Via zo'n kapverordening zou een eige naar/beheerder gedwongen kun nen worden de gekapte struiken/ bomen te vervangen door nieu- Tot schrik van burgemeester J.H. Reinders verklaarden de boom kwekers (deskundig) in de raad dat herstel in de oude toestand zeker vijftien tot twintig jaar zal vergen. Waarna het raadslid Kuyf verzuchtte: "Laten we deze invalspoort van Boskoop alsje blieft weer in eigen beheer ne men, want dit is toch al te erg". RIJNSBURG - De proef tuin voor kwekerijpro- dukten in Rijnsburg gaat verhuizen. Het huidige complejf aan de Sandtlaan achter de tuinbouwschool is te klein geworden. De nieuwe proeftuin, vlakbij de veiling Flora, is 1 juni gereed. Vlakbij Flora, hoe kan het ook an ders. De proeftuin en het prakti sche tuinbouwgebeuren hebben namelijk alles met elkaar tg ma ken. Het is van groot belang dat kwekers tussen de bedrijven door zomaar eens kunnen bin nenstappen. Voor ruim 900.000 gulden wordt bij de ingang van de veiling een zeer moderne tuin aangelegd. De to tale oppervlakte hiervan be draagt 65.00 vierkante meter. Dat is bijna driemaal de oppervlakte van de huidige tuin. Het grootste deel van de tuin wordt in beslag genomen door open grond (4.000 vierkante meter). De oppervlakte van de kassen be draagt hiervan bijna de helft. De bouw is nog niet in alle hevig heid losgebarsten. Het slechte weer van de afgelopen tijd is hiervan de oorzaak. Toch is al duidelijk te zien hoe de tuin er gaat uitzien. Het kassencomplex is verdeeld in acht vakken. Eén vak hiervan is speciaal ingericht voor het vroe ger tot bloei brengen van bolge- wassèn en het opkweken van jonge planten. Er wordt ook een verrolbare kas gebouwd. Met deze kas zullen proeven worden genomen om bloemen eerst buiten te voorte len en ze dan later binnen verder te laten groeien. De bedrijfs- en kantoorruimte be draagt 350 vierkante meter. Hier bij hoort ook een aantal koelcel len. Alle proeven in de proeftuin heb ben maar één doel; dat is om de bloemenkweker te dienen. Ken nis is macht is misschien wel de belangrijkste stelregel in de bloe misterij. Duizendschoon Chef van de proeftuin, P. van Dijk, beaamt dat. Terwijl hij (nog op de oude tuin) vertelt van hoe de nieuwbouw er nu precies gaat uitzien, wordt ?ijn verhaal dan ook een paar maal onderbroken door kwekers die even komen kijken. Eén kweker komt bijvoorbeeld kij ken naar een proef met duizend schoon. Deze bloem kan maar in een periode van vijf weken tot bloei worden gebracht. In de proeftuin worden er nu proe ven gedaan om deze periode te t^rlengen tot 20 weken. De eer ste ervaringen wijzen uit dat dit ook inderdaad mogelijk is. Dat is erg interessant voor een kweker, maar ook voor de vei ling. De bloem kan nu over een bredere periode aan de man wor den gebracht. Zo'n verlenging vereist veel voor studie en vakmanschap. Voor beide zorgt een proeftuin. De kweker kan hiervan de vruchten plukken. "Als we op ons nieuwe complex zitten, dan zijn we ook eindelijk dichtbij de veiling Flora", vertelt Van Dijk. "Het is enorm belang rijk dat een kweker komt kijken. Hierdoor wordt hij vaak behoed voor enorme verliezen", vervolgt hij. Die verliezen zijn het gevolg van de hoge kosten die een kweker moet maken om tot het uiteinde lijke produkt te komen. Van Dijk: "Als er bij het omhoogvlie gen van de gasprijzen geen tus senstop wordt gemaakt, gaat de tuinbouw eraan". Energiebespa ring is hierom een broodnodig iets in de tuinbouw. Bij de nieu we kassen van de proeftuin zul len daarom als proéf verschillen de manieren van isolatie worden toegepast. Accent Het accent op de proefnemingen zal een beetje worden verlegd. Van Dijk: "Aan de één- en twee jarige zaadbloemen is in het verleden te weinig aandacht be steed. We gaan daarom nu juist met^deze bloemen experiménte- Het 'vervroegen en verlaten bij de bloei' speelt rond alle proefne mingen een belangrijke rol, al dus Van Dijk: "Hierbij moet je inspringen op internationale ont wikkelingen. Als het ene land ophoudt met een bepaalde soort te leveren moet een ander land daarmee kunnen beginnen. In ternationaal moet het assorti ment op peil worden gehouden". Dit is, aldus Van Dijk, ook weer van belang voor een veiling. Een Nederlandse veiling importeert bloemen en exporteert ze weer tegelijkertijd. De chef van de proeftuin kan zo uren doorgaan over bloemen. Za ken waarover een leek nooit zou nadenken zijn voor een kweker soms van groot belang. Toch ko men de nieuwe ontdekkingen vaak uit de praktijk. Van Dijk: "Spontane dingen kun je niet voor zijn. Onze taak is meer om deze spontaniteiten te verfij- Daartoe bezit Van Dijk in juni. zo,- als gezegd, de meest moderne mogelijkheden. "Het complex achter de tuinbouwschool was hard aan een algehele opknap beurt toe. Dat zou veel geld gaan kosten terwijl nieuwbouw na tuurlijk altijd beter is..Daarom, en natuurlijk om zo dicht moge lijk bij de veiling te zitten, gaan we verhuizen", aldus Van Dijk. OLAF HOENSON Valkenburgse WD: "Winst Rijnland moet naar gebruiker" VALKENBURG - "Nu gaat de overwinst van het Energiebedrijf Rijnland naar de gemeente. Is het niet beter dat die aan de verbruiker ten goede komt". Dit vroeg de heer P. Mizee (WD) gisteravond in de Valkenburgse raad aan burgemeester en wet houders naar aanleiding van een brief die was binnengekomen van de groepering "Nieuwkoop/ Noorden" over het prijsbeleid van Energiebedrijf "Rijnland. De liberaal vond het onbegrijpelijk dat de prijzen steeds maar om hoog gaan cn de winst van het energiebedrijf zo groot is. Het Energiebedrijf Rijnland laat dan de gemeenten wel profiteren van het teveel betaalde, maar hij vond dat geen goede oplossing. "Geef de mensen in deze dure ty- den iets terug, verlaag desnoods de energieprijs, maar ik vind het geen goede zaak om dit aan de gemeente te geven. Tenslotte wordt het geld dan ten behoeve van de gemeenschap gebruikt. En dan worden er dingen van hun geld gedaan die men mis schien niet eens wil". Burgemeester Van 't Wout vond dat de opmerking van Mizee niet in deze raadsvergadering hoor de, maar hij stelde voor om in de april-vergadering op de opmer kingen van de liberaal terug te komen. Hij zou dan de mogelijk heid hebben gehad over deze zaak overleg te plegen. LISSE - Als gevolg van een onge val is gistermiddag een meisje uit de gemeente Lisse met een enkelfractuur overgebracht naar de Mariastichting in Haarlem. De Lissese werd op de Achterweg, geschept door een automobilist die uit een uitrit kwam. Volgens de politie verzuimde de automo bilist voorrang te verlenen aan het meisje. NOORDWIJK - Op de Vinkenlaan hoek Beeklaan in Noord wijk kwam gistermiddag een 16-jarige inwoonster uit de badplaats in botsing met een paard. De Noordwijkse werd met onbe kend letsel overgebracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. De berijder van het paard en het beest zelf liepen bij het ongeval geen verwondingen op. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Kernenergie Dat in de komende 'brede maat schappelijke discussie over kernenergie' niet het eigenbe lang, of de 'zelfzucht', maar de zorg voor ons nageslacht, ofwel de 'onzelfzuchtigheid'centraal staat, zal iedereen, of men nu voor- of tegenstander is van kernenergie, volmondig toege- Stel, dat wij uit pure onzelfzuchtig heid, dus louter in het belang van ons nageslacht, gezamenlijk zul len besluiten om volledig over te schakelen op kernenergie. Ons land zal daardoor langzaam maar zeker één groot Borssele worden en door de noodzakelijk strenge veiligheidsmaatregelen in en rond kerncentrales, waar aan iedereen is onderworpen, uiteindelijk veranderen in een dictatoriale (kernenergie-) staat. Die staat nu staat lijnrecht tegen over de staat voor de verwerkelij king waarvan wij ons, 'als mens heid', op 10 dec'ember 1948 borg hebben gesteld door de procla matie van de met algemene stemmen aanvaarde Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Dé Verklaring die naar zijn inhoud 'een ieder' (los van ras, geslacht, leeftijd, nationaliteit, scholing, maatschappelijke positie, le vensbeschouwelijke gezindte, politieke gezindheid) bindt en staat geboekstaafd als 'hét door élle volkeren en alle naties ge meenschappelijk te verwerkelij ken ideaal'. Een hoog ideaal dat een beroep doet op ons 'zedelijk' rechtsbewustzijn en zodoende verre staat van dictatuur. 'Elke' regering die dan ook de bouw van kerncentrales voorstaat, dus aanstuurt op een dictatoriale (kernenergie-) staat, maakt zich daardoor op fundamentele wijze schuldig aan een schending van de door haarzelf onderschreven Universele Verklaring. Daar de Universele Verklaring fun geert als 'zedelijke' maatstaf waarnaar het beleid van 'elke' re gering moet worden beoordeeld, moet v/orden vastgesteld dat 'on ze' regering haar pro-kernener- giebeleid (zoals dat is neergelegd in het derde deel van de rege ringsnota Energiebeleid) heeft gestoeld op de ethiek van de 'on zedelijkheid'. Op grond van deze, de vezels van ons bestaan aantastende, onze delijkheid staat het nu reeds als een paal boven water dat het houden van een 'brede maat schappelijke discussie over kernenergie' volkomen zin- of nutteloos is. Die discussie zal wél veel geld en tijd gaan kosten maar zal daarentegen, welke 're delijke argumenten' de voorstan ders van kernenergie oolf zullen aandragen, nimmer kunnen lei den tot een 'zedelijk aanvaard baar' kernenergiebeleid. Is het dan ook, geen zaak dat wij, in plaats van onze energie te ver spillen aap die 'bmd', onze kern centrales buiten bedrijf stellen en een energiebeleid opstellen dat, zowel vanuit redelijk als vanuit zedelijk oogpunt beke ken, werkelijk perspectief biedt? Een perspectief dat er in feite op neerkomt dat wij ons nageslacht (onze 'gemeenschappelijke zorg') door een gezamenlijke krachts inspanning een, in zowel letter lijk als figuurlijk opzicht, leef- of vruchtbare wereld nalaten. Een wereld zoals die ons op 10 de cember 1948 voor ogen stonden waarvoor in '40-'45 miljoenen hun leven hebben geofferd en geriskeerd. Een wereld waarin, in tegenstelling tot de huidige, 'vrijheid, gerechtigheid en vrede' geen loze begrippen zijn. De 'kernenergie' die voor de ver werkelijking van die wereld ver eist is, zal echter nooit geleverd kunnen worden door partijpoli tiek denken en handelen. Dat heilloos, op 'wederzijds wantrou wen' gebaseerd en op 'persoon lijke machtsuitoefening' uit zijn de denken en handelen heeft uit eindelijk slechts geleid tot de al len en alles bedreigende 'kernbe wapening'. Wouter ter Heide Brinkhoekweg 33 Langenholte (Ov). Discriminatie De verhandeling gevoerd door eén kamerlid en een tweetal dames, op dinsdag j.l. over het voorstel van kamerlid Van der Doef, be treffende de uitkering aan een werkende vrouw, die zonder werk zou komen., stinkt gewoon van discriminatie. De vrouw, die het als een plicht voelt haar man en kinderen zo goecj mogelijk te verzorgen, kwam in de discussie niet met één woord ter sprake. Het overgrote deel der vrouwen die gehuwd zijn of anders samen zijn, willen niet in loondienst werken bij een andere werkge ver dan hun gezin. Doen ook niet aan "bijverdienste", gooien hun lichaam niet te grabbel. Rekenen zich tot taak, hun man en kinde ren zo goed mogelijk te dienen en te begeleiden. Natuurlijk zullen er enquêtes ko men die deze stelling leugenach tig proberen te maken, bij voor keur bij de uitgang van middel baar onderwijs of universiteit. Probeer dat niet in wijken waar doorgaans de arbeider woont, want dan vangt men "bot". Meestal is het zo, dat van een span dat gaat trouwen, of samen wonen, de vrouwelijke partner nog een poosje blijft werken. Dat is zij gewoon, brengt geld in het laatje, is in elk jong huwelijk nodig en mogelijk. Zulks wordt hun heus niet kwalijk genomen, evenmin als het feit, dat zij deel willen nemen aan gemeentelijk of landelijk bestuur of welke functie dan ook. Natuurlijk heb ben zij daar recht op, als hun in tellect dat toestaat. De meer bedaagde vrouwen ech ter, die hun financiële zorgen de baas kunnen, zullen de voorkeur geven aan het gezin dat zij die nen, een taak die echt meer eist dan een veertig-urige werkweek. Wat en waar is haar loon daar voor? Waarom hebben de twee dames en die ene heer in de aan vang van dit schrijven bedoeld, met geen woord daarover gerept. Hebben zij de Europese en lande lijke top bereikt om de dienstba re vrouw in huis te discrimine ren. Nog erger, gewoon niet eens mee te tellen, zij IS er niet eens. In feite is het zo: de ene vrouw is in dienst bij een vreemde, heeft naast haar inkomen het salaris van haar man, mogelijk ook nog inkomsten van inwonende kin deren, zou bij werkloosheid van haar man, heV volle pond eisen van zijn ww-uitkering, zelfs voor de kinderen zou dat nog opeis baar zijn. Die gehuwde vrouw in dienst bij haar gezin, wordt op stoot ook gelijk werkloos met haar man, moet wel haar taak blijven ver vullen want het dienstverband wordt niet verbroken. Zal het nu echt zo vreselijk zijn, als in het eerst genoemde geval re kening gaat worden gehouden met het daadwerkelijke inko men, moet dat nu geen bittere noodzaak worden. J.J Bekker Utr.Veer 34 Leiden Democratie het valt mij op dat in uw bespre king "Spanje", voorpagina 24 fe bruari, het voortbestaan van de democratie in Spanje u meer aan het hart gaat, dan het voortbe staan van de democratie in Ne derland op pag. 7 (opluchting en haat na ontruiming). Waardering voor de discipline van de geweldloze demonstranten (die poogden een democratisch besluit van de gemeenteraad van Nijmegen te verhinderen), ter wijl ik geen waardering lees voor de politie, marechaussee- en M.E.-eenheden, die werden inge-. zet om democratisch genomen besluiten uit te voeren. Het hezft in dit geval weinig zin om een bepaalde partij van halsstar righeid te betichten. Een ge meente wordt in Nederland ge lukkig nog'steeds niet geregeerd door een stelletje krakers. Be wondering past voor de snelle actie van de stad Nijmegen. Bur gemeester Polak van Amster dam heeft enige tijd geleden "De Grote Wetering" hardhandig la ten ontruimen, doch ik kan me niet herinneren toen in uw blad een verwijt te hebben gelezen je gens een bepaalde partij in de Amsterdamse gemeenteraad. Het zou wel nuttig zijn dat in uw blad bij herhaling, ook bij derge lijke acties, er de nadruk op werd gelegd dat de democratie een kostbaar goed is. C A. van Sprang Narcissenlaan 17 Sassenheim Inleveren 1935-1510: aanpassen, dat wil zeg gen: elk jaar meer miljonairs en meer werklozen. 1981: inleveren. Verschil is er mijns inziens niet. Minister Wiegel is net zo brutaal als wijlen Colijn. Want wie levert er tenslotte in - alle beloften ten spijt van: niet de kleine man en als klap op de vuurpijl: er wor den banen gecreeërd? Acht man zullen een kletsclub vor men om over kernenergie te pra ten (ze zullen er de ballen ver stand van hebben). De nummer één krijgt 205 duizend gulden per jaar, de anderen tachtig pro cent daarvan. En ook de salarissen van de top ambtenaren moeten omhoog, het vrije bedrijf betaalt beter! Waar van dan als het met de economie zo slecht gaat? Rest nog de snoe preisjes van de grote mannen. Wie van die heren weten wat van de landen waar ze heen gaan? Nou ja, als troost mag Nederland straks weer naar de stembus en let op: het grootste gedeelte van de slapers en puinmakers gaat er weer zitten. Nou, mij bij geen stembus gezien. Jan v.d. Niet Zoutmanstraat 30 Noordwijk Baby-Wetties zijn nieuwe, geïm pregneerde tissues die je vochtig u een doosje haalt en die daarin ook. tot de laatste toe, altijd vochtig blijven. Ze zijn handig om bijvoorbeeld even de huid te verfrissen en tevens te reinige- Ze kunnen worden gebruikt als schoonmaakdoekje bij de luier- wisseling, maar ook als „fris- doekje" voor allerlei andere doel einden. Tijdens de zomer zo'n doosje mee in de auto (vooral met kinderen op reis) is niet zo'n gek idee. De doosjes kosten f4,95 en f8,90 voor respectieve-' lijk 35 en 70 stuks.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19