Passief roken gevaarlijk Reportage Curacao moet Shell miljoenen betalen Actie om gebruik tabak terug te dringen Geen verband leggen tussen roken en sport Weinig eer voor ARC WOENSDAG 4 MAART 1981 VARIA PAGINA 17 Door Carlo Nagel - Rokers en niet-rokers kunnen elkaar aardig irriteren. Kort geleden zat in een coupé "niet roken" van de trein Den Haag-Utrecht een man een si garet te roken. Een vrouw die er iets van zei, werd door hem uitgescholden. Een mede reiziger die het voor de vrouw opnam, kreeg een schop in zijn gezicht. In Utrecht hield de spoorwegpolitie de „woesteling" aan. Het bleek een militair te zijn, die werd overgedragen aan de mare- chausse. Dat wordt Krijgs raad. Zo'n voorval is zeldzaam. Maar volgens de Stichting Volksge zondheid en Roken gedragen rokers zich dikwijls alsof zij in de meerderheid zijn. Toch zijn in ons land de laatste tien jaar de rokers geleidelijk in de minderheid gekomen. Hun percentage loopt met twee procent per jaar terug en be draagt nu nog 43 procent. 4.460.000 rokers van vijftien jaar en ouder staan 5.900.000 niet-rokers in die leeftijd. Directeur Ponfoort: „Roken was van de Tweede Wereld oorlog tot halverwege de ja ren zestig niet alleen een geac cepteerd, maar zelfs een ge waardeerd verschijnsel. „Geen man die niet roken kan", heette het. De realiteit is dat iemand 's ochtends na zijn eerste sigaret kuchend door het huis loopt en zijn huisge noten in de badkamer tege moet blaft. Zouden we het ook zo normaal vinden als ie mand de dag begint met een glaasje Bbkma?". Afspraken Vandaar dat - onder het motto „Wie rookt is niet gezien" - de stichting een beroep doet op rokers en niet-rokers om sa men tot afspraken te komen, vooral over het roken in de werksfeer. In folders, die op aanvraag ver krijgbaar zijn, worden voor beelden genoemd hoe een be tere werksfeer kan worden bereikt. Zoals door het roken in sommige ruimtes niet toe te staan en in andere alleen als die goed geventileerd zijn. Door alleen op bepaalde tij den gelegenheid te bieden tot roken. Door van sollicitanten te eisen dat zij op het werk niet zullen roken. Door het ro ken tijdens vergaderingen ta boe te verklaren. En zo mee- Mr. Toet van de Stichting Siga rettenindustrie: „Als je iets eist, iets afdwingt - zoals van sollicitanten dat ze niet zuller\ roken - dan verslechtert dat naar mijn mening de werk sfeer. Wij zijn voor een bena dering op een minder bele rende toon. Inspelen op ge voelens van wellevendheid. Maar dit soort campagnes... hoe harder je op het aambeeld hamert, des te meer raken de mensen er De Stichting Volksgezondheid en Roken voert op het ogenblik, met 1,2 miljoen gulden subsidie van het ministerie, de cam pagne "Wie rookt is niet gezien". De voornaamste advertentie laat een op Wim Kan lijkend mannetje zien, dat gehuld is in een dikke rookwolk van zijn sigaret. Het gaat er dit keer nu eens niet om buidelijk te maken hoe slecht roken voor de gezondheid is. Dat weten we langzamer hand wel. Het gaat nu vooral om de lichamelijke en psychi sche hinder, die niet rokers wordt aangedaan door rokers in hun directe omgeving. De staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne, me vrouw mr. E. Veder-Smit, zei bij het begin van de campagne: "Onze opngangsvormen zi n er in het algemeen op gericht el kaar zo min mogelijk hinder te berokkenen. Het is opvallend dat rookgewoonten hierop één van de duidelijkste uitzonde ringen vormen". Maar ook zei zij, dat de campagne de tegenstellingen tussen ro kers en niet rokers niet mag verscherpen. En dat gebeurt wél, vindt de voorzitter van de Stichting Sigarettenindustrie in Den Haag, mr. R.L.J. Toet: "Rokers worden oncollegiaal, ja zelfs onbeschoft genoemd. Ze worden afgebeeld in rookwolken die nog niet eens uit de uitlaten van auto's komen. Op deze manier zou de actie haar doel wel eens voorbij kunnen schieten". A.H. Ponfoort, directeur voorlichting van de Stichting Volksge zondheid en Roken in DEN Haag zegt daarvan: "Roken kan ook onbeschoft zijn, bijvoorbeeld als je met jonge kinderen in een auto zit te paffen. Natuurlijk hebben wij wat overdreven, maar de mensen beseffen anders niet eens meer hoe abnor maal het eigenlijk is dat rokers zich nog steeds gedragen alsof zij in de meerderheid zijn. Vraag maar eens aan een treincon ducteur hoe het is om van coupés „niet roken" steeds maar weer de blauwe walm van rook-coupé's te moeten inlopen. Ons streven is om het aantal rokers in Nederland terug te brengen tot één op drie". Directeur A.H. Ponfoort van de Stichting Volksgezondheid en Roken in zijn kantoor temidden t postzakken voorlichtingsmateriaal, dat door het gehele land wordt verzonden. Ponfoort: „Nee! Neem nou eens een typekamer, waar de meis jes onderling hebben afge sproken dat ze er niet roken. Nu komt er een sollicitante. Moet je die dan niet inlichten over de afspraken die er be staan?". Bescherming De campagne haakt duidelijk in op de aandacht die sinds kort bestaat voor de bescherming van de „passieve roker", dat is een niet-roker, die thuis of in zijn werk tussen rokers ver keert. Aangetoond is dat het bloed van de niet-roker, die wordt blootgesteld aan ta baksrook in een besloten ruimte, een verhoogd gehalte bevat aan nicotine en koolmo- noxyde. In dit verband speelt meer in het algemeen de maatschappelijke vraag of, en onder welke omstandighe den, de niet-roker, waarbij niet in de laatste plaats aan kinderen moet worden ge dacht, niet behoort te worden gevrijwaard tegen de over last, veroorzaakt door het ro ken van anderen. De Wereldgezondheidsorgani satie constateerde in 1979 dat de niet-roker, die zich in een gesloten ruimte ophoudt waarin stevig wordt gerookt (vergaderzaal, kantoorruim te) in de tijd van één uur even veel schadelijke dampen in haleert als wannneer hij één sigaret zou hebben gerook- t. Ook ongeboren kinderen van rokende zwangere vrouwen worden wel als passieve ro kers beschouwd. Volgens veel onderzoekers heeft het roken van zwangere vrouwen invloed op het geboortege wicht van de baby. Sommi gen menen zelfs dat het aantal doodgeborenen en baby's met aangeboren afwijkingen groter zou zyn bij moeders die roken. Gevaren Ponfoort, op zijn tafel een alar merend rood karton heeft staan met als tekst „We heb ben beslóten niet te roken", zegt: „De gevaren voor de nie t-roker zijn duidelijk. Rook werkt op je ogen, je slijmvlie zen en je contactlenzen. Ast mapatiënten en mensen die een hart-infarct achter de rug hebben, ondervinden extra veel hinder. Toch ligt dit nog allemaal in de sfeer van irrita tie. Maar zo goed als publica ties in de jaren zestig onom stotelijk het verband tussen roken en longkanker vaststel den, zo wordt nu even over tuigend wetenschappelijk materiaal aangedragen over de gevaren voor niet-rokers in ruimten waar wordt gerookt. Een Japans onderzoek bij 250.000 vrouwen heeft recent aangetoond, dat bij vrouwen die met een met-rokende man waren getrouwd, er veel min der vormen van bronchitis, andere aandoeningen van de luchtwegen en longkanker voorkwamen dan bij degenen die met een rokende man wa ren getrouwd". Mr. Toet van de Stichting Siga rettenindustrie ontkent dat. „Praktisch algemeen wordt aangenomen dat „passief ro ken" geen gevaar oplevert voor gezonde personen. Dat ligt vast in het rapport „Smo king or Health" van de „Royal College of Physicians" uit 1977". Oud-burgemeester van Utrecht, Vonhoff in 1971 laan minister Veringa of hij bereid was te bevorderen dat bij alle onderwijsvormen een rook verbod in de leslokalen tot stand zou komen. Meer recent zei Terlouw (D'66): "Zijn de bewindslieden met mij van oordeel dat roken door wat men wel „hoogwaar digheidsbekleders" noemt, bij openbare optredens onze afkeuring verdient?". De overheid zit dan ook niet stil. Dat mag ook niet, want nog bij de laatste begrotingsbe handeling van Volksgezond heid, in oktober 1980, dron gen woordvoerders van ver schillende partijen er op aan, dat het gebruik van tabak ver der wordt teruggedronge- Ponfoort: „Er is een wet in voor bereiding, die roken uit het geheel van de reclame los maakt. Nu worden voor ta baksreclame nog dezelfde maatstaven gehanteerd als - noem maar wat - drop. Straks mogen jeugd, sport, relaxen niet me«r met roken in ver band worden gebracht. Want roken is niet gezond of spor tief en dan mag je ook die link niet leggen. Ik zag pas nog een Duitse reclame voor een siga rettenmerk. Je ziet een mooi meisje uit een auto stappen, ze rekt zich eens lekker uit, gaat in een weiland achter de auto in het gras liggen en steekt een sigaret op. Het top punt van relaxen. Maar de werkelijkheid is anders. Van een sigaret zeggen dat-ie geu rig is, lekker smaakt, of dat het een „wilde Havanna" is okay, maar niet ervan zeggen dat roken gezond is of bij sport hoort". Veel verder is de overheid al met de waarschuwing die op pakjes sigaretten kornt te staan: „Roken bedreigt de ge zondheid. De minister van volksgezondheid en milieu hygiëne". In maart wordt de afkondiging van dit besluit in de Staatscourant verwach- Dat die waarschuwing op het grootste vlak van elk pakje si garetten moet worden afge drukt, heeft heel wat touw trekkerij veroorzaakt met de Stichting Sigarettenindus trie. Mr. Toet: „We hebben van het begin af gezegd: we willen best meewerken, maar is het nou echt nodig om die tekst dwars door het merk- beeld heen af te drukken? Straks verkopen we alleen nog maar waarschuwingen in plaats van sigaretten. Maar goed, het is de verantwoorde lijkheid van de minister". Ponfoort: „Tenslotte streelt oe overheid naar wettelijke be scherming van niet-rokers door het creëren van rook vrije ruimten in gebouwen, waar veel publiek bijeen komt. Postkantoren, banken, stations, arbeidsbureaus en foyers van schouwburgen. De meeste initiatieven zijn tot nu toe door particuliere en semi- overheidsinstellingen geno men. De NS gaat nu in treinen van de „fifty-fifty"- verhouding al naar 60-40 ten gunste van niet-rokers. De KLM vliegt op basis van 50- 50. In bussen mag roken hele maal niet. Een gemeenteraad als die van Utrecht besloot in haar gebouwen een rookver bod in te stellen. De landelij ke overheid mag daar ook best eens richting aan geve- Totaal verbod Maar de sigarettenindustrie vindt beperkende maatrege len, zoals die ten aanzien van de reclame voor sigaretten „betuttelend voor de miljoe nen Nederlandse rokers". Zij stelt: „In een land als Italië, waar een totaal reclamever bod bestaat, heeft de con sumptie zich in dezelfde mate ontwikkeld als in Nederlan- d". Hebben campagnes dan wel zin, kun je je afvragen. Welis waar liep het roken in de leef- tijdgroep 15-20 jaar terug van 39 procent in 1978 via 3R pro cent in 1979 naar 30 procent in 1980, maar daar staat de on gunstige ontwikkeling tegen over dat in 1979 van de 1P-12- jarigen al 13 procent rookte, van de groep 13- en 14-jarigen zelfs al 32 procent. Mr. Toet: „Ik weet niet waarop de Stichting Volksgezond heid en Roken al die cijfers baseert. Volgens mijn gege vens is de consumptie van si garetten in ons land al jaren stabiel. In de ene bevolkings groep neemt het wat af, in de andere wat toe. Als de stich ting zegt dat rokers zich ge dragen of zij in de meerder heid zijn, vind ik dat wel erg generaliserend. Op vijf mil joen rokers heb je mensen die zich van een ander niets aan trekken, anderen die dat wél doen". En: „Als je de jeugd steeds maar voorhoudt dat roken zo slecht is, maak je het steeds aantrek kelijker voor ze. Ze beginnen er steeds jonger aan, stiekem in een hoekje". Aangenomen mag worden dat tabaksge bruik al in het begin van de vijfde eeuw in Centraal Ame rika in zwang was. Met Co lumbus deed de tabak zijn in trede in Europa, werd snel een populair genotmiddel. Onder andere door Jean Ni- cot, de Franse ambassadeur in Lissabon, waardoor de naam nicotine is ontstaan- Longkanker In de loop van de eeuwen na de eerste importen uit de nieuwe wereld is er steeds strijd ge weest voor en tegen tabaksge bruik. Volgens de ÉÉN was het een middel tegen kwalen, volgens anderen een zwaar vergif. In het begin van de jaren zestig verschenen de eerste artike len, die het verband tussen ro ken en longkanker, hart- en vaatziekten legden. In een vrij recent Amerikaans rapport („Smoking and Health", 1979) is te lezen dat de samenstel lers gebruik hebben gemaakt van 30.000 artikelen uit de we tenschappelijke literatuur over roken en gezondheid. Voor een rapport in 1964 wa ren nog „slechts" 6.000 publi caties voorhanden. In de laatste jaren is het teer- en nicotinegehalte van de sigaret met enige tientallen procen ten gedaald. Er is een toene mend aantal sigarettenmer ken met een laag teer- en nico tinegehalte in de handel. Sommige wetenschappers (Gori) komen tot de conclusie dat het risico voor de roker van dat soort sigaretten epi demiologisch niet van de niet- roker te onderscheiden zou zijn. Over de dubbele werking van nicotine is nog steeds weinig bekend. Roken zou enerzijds een stimulans zijn als men te- neergeslagen is, zou aan de andere kant juist angst, span ning en boosheid opheffen of verminderen. Beide als ge volg van de nicotine in de si garet. De Engelse statisticus Lee meent dan ook dat het voor deel van het stoppen met ro ken wel eens kleiner zou kun nen zijn dan algemeen wordt aangenomen. Het stoppen zou kunnen leiden tot een ze kere „stress", die meer geval len van zelfmoord en overma tig drankgebruik veroorzaak- Naar 1 3 rokers A. H. Ponfoort van de Stichting Volksgezondheid en Roken over de geschiedenis van de sigaret in Nederland: „Tot de Tweede Wereldoorlog rookte er vrijwel geen vrouw. De bonkaart voor rookwaren, een stukje opgelegde emanci patie in het kader van de dis tributie, heeft de vrouw aan het roken gebracht. In 1980 rookte vijftig procent van de mannen, vierendertig pro cent van de vrouwen. Dat is vooral de oorlogsinvloed ge weest. Wat dropten de geal lieerden in 1945? Sigaretten! De hoorden bij de leefge woonten van Sbldaten, maar werden wel overgeplant op de Nederlandse bevolking. De sigaret was er aan het einde van de oorlog". „Dan komen de jaren zestig met het ene rapport na het andere over het verband tussen ro ken en longkanker. De eer sten beginnen zich tegen de ontstane gewoonte af te zet ten. Meinsma gaat er hard te genaan. Daarvan zie je nu de resultaten. In Amerikanwaar eerder een deuk in het aantal rokers werd geslagen, rookt nu nog 32 procent. Dat is ook ons streven: één roker op elke drie Nederlanders". Van een negatieve uitwerking van acties en campagnes te gen het roken wil Ponfoort dan ook niets weten: „Inte gendeel. Een jaar of tien gele den zyn er via het onderwijs acties tegen het roken op gang gekomen. Sindsdien is het roken in de leeftijdsgroep 15-20 jaar elk jaar gedaal- d'. Wat ook daalt is het aantal pijp en sigaarrokers. Van de vol wassenen zegt zes procent nog pijp te roken en veertien procent sigaren. Ponfoort: „De sigaar is erg duur gewor den, wordt voor een belang rijk deel met de hand ge maakt. Voor vijf goede siga ren betaal je een tientje. Siga retten zijn óók duurder ge worden, maar in verhouding met sigaren goedkoop geble ven. Hetzelfde geldt voor pij proken, dat is een tamelijk kostbare liefhebberij". In 1979 was het Nederlandse verbruik van sigaretten 39 miljard stuks, met een han delswaarde van 3,8 miljard gulden. De fiscus „nam" daar van 1,8 miljard. Toet: „Van oudsher zijn accijn zen een niet onbelangrijk deel van de rijksbegroting. Als er tekorten zijn, zie je vaak dat de overheid via accijnsverho ging de schatkist spekt". En ook Ponfoort voorspelt: „De prijzen van sigaretten büjven stijgen. De overheid zal meer en meer naar de accijns grij pen om de balans te stoppe- Nekslag Over de reacties op de campag ne tot nu toe zegt Ponfoort te vredene „We zyn werkelijk begraven onder de bonnetjes van bedrijven, gemeenten, in dustrieën, die voorlichtings materiaal willen hebben, die verbetering van de werksfeer in de ondernemingsraad wil len brengen. Het blykt enorm te leven bij de mensen. Er zijn ook boze sigarenwinkeliers die mij opbellen of mensen die schrijven dat ik eerst eens naar de vervuiling door auto's moet kijken. Maar het bin nenmilieu is nu eenmaal onze keuze". Nadenkend: „Ik begrijp best datje in een liberale produk- tiemaatschappij als de Neder landse, een industrie die zich tientallen jaren heeft kunnen ontwikkelen, niet van de ene dag op de andere de nek kunt omdraaien. Dat hoeft ook niet Wel moeten rokers en niet-rokers afspraken kunnen maken. Daar is het nu om be gonnen". ALPHEN AAN DEN RIJN - ARC heeft gisteravond ook z'n twee de ontmoeting tegen een (semi) profclub, SC Amersfoort, met groot verschil verloren. Eerder dit jaar hadden de Alphenaren al tegen FC Utrecht gespeeld (0-7) en ditmaal moesten zij de be taalde voetballers uit Amersfoort voor laten gaan: 2-8. ARC speelde met een voorhoede die geheel uit A-junioren be stond. SC Amersfoort daarentegen begon in bijna dezelfde op stelling als zondag (0-1 winst tegen DS'79). Binnen 10 minuten kon ARC keeper Frans Burger de bal al drie keer nakijken. Hierna nam SC Amersfoort wat gas terug. Het krachtsverschil bleef echter duidelijk merkbaar. Vlak voor rust knalde Leijenhorst, na een verdedigingsfout 0-4 in de touwen. Na de rust hetzelfde spelbeeld, een verdedigend ARC en een soms briljant aanvallend SC Amersfoort. Binnen alweer tien minuten spelen was de score inmiddels opgelopen tot 0-6. Hierna kwam ARC wat beter in hun spel, vooral de jeugdspelers, Liza Vogel, Ruud van Es en Edwin Hespeling konden elkaar soms makke lijk vinden. Uit een corner kopte Ruud van Es de bal knap in 1-6. Amersfoort scoorde in de slotfase nog 2 maal en Liza Vogei ronde een gave dieptepass van Ruud van Es beheerst af: 2-8. HENK MOHLMANN WILLEMSTAD - Het eilandgebied Curasao moet 80 miljoen Antil liaanse gulden terugbetalen aan de Shell-bedrijven op Curasao. Het hof van justitie van de Neder landse Antillen heeft gisteren in hoger beroep Shell in het gelijk gesteld door twee speciale belas tingwetjes uit 1977 van het ei landgebied Curacao onverbin dend te verklaren. Het gaat om de zogenaamde Bul- lenbaai-heffing en de tankbelas ting: beide werden in '77 afgekon digd om Shell Curasao NV en de Curasao Oil Terminal, dochter ondernemingen van de Konink lijke Shell Groep, ondanks de in 1974 verleende belastingvrijdom van ^0 jaar toch te dwingen tot belastingbetaling. Vooral de hui dige minister-president van de Nederlandse Antillen, ingenieur Don Martina, heeft zich destijds als gedeputeerde van financiën van het eilandgebied Curasao in gezet voor de totstandkoming van deze wetten. De Bullenbaai ten Westen van Wil lemstad is zo diep dat mammoet tankers op ongeveer 10 meter van de kust kunnen afmeren. Cura sao Oil Terminal gebruikt deze baai om ruwe olie over te brengen vanuit de mammoettankers naar kleinere schepen die de olie dan weer in minder diepe binnenha vens kunnen lossen. De Bullenbaai wordt algemeen be schouwd als een goudmijn. Er is uitgerekend dat de Curasao Oil Terminal na twee jaar zijn inves teringen eruit heeft gehaald. Van daar dat ingenieur Don Martina als politicus afkomstig van de Ar beiderspartij van Papa Wilson Godet toch een belastingheffing wilde instellen. Samen met des kundigen uit de PvdA. onder wie de fiscaal jurist mr. W. Vermeend, werd een milieuwet uitgedacht. Als argument werd gebruikt dat de Shell-tanks het aanzicht van de nog onbedorven Curacaose kust schaden. Dat zou weer nade lig zijn voor toerisme, dat naast de olieraffinage door de Shell de belangrijke pijler is van de Cura caose t De uitspraak van het hof betekent dat het eilandgebied Curasao naar schatting 80 miljoen gulden aan geïnde belastinggelden moet terugbetalen plus 6 procent rente per jaar. Het eilandgebied moet bovendien een nog nader te bepa len bedrag aan schadevergoeding betalen aan de twee bedrijven. Voor premier Don Martina is de uitspraak een grote teleurstel ling. Hij reageerde met: „De strijd zal moeten doorgaan Wanneer een veldslag verloren is betekent dat nog niet dat de gehele oorlog verloren is". Don Martina respecteert de uit spraak van de rechters, maar hij blijft van mening dat de bevol king van Curasao recht heeft op een deel van de inkomsten die de Curacao Oil Terminal verkrijgt door zijn economische activitei ten op Curacao waarbij gebruik gemaakt wordt van de natuurlij ke rijkdommen van het eilandge bied Naar zyn mening moeten er andere legale instrumenten ge zocht worden om het belang van de Curacaose bevolking te diene- De gedeputeerde van financiën van het eilandgebied Curacao mr. Fa- roeh Metry. deelde mee dat het eilandgebied cassatie zal aante kenen Dit betekent dat de Hoge Raad in Den Haag deze zaak nog maals zal behandelen. Het eiland gebied had de uitspraak van het hof niet verwacht, omdat eerder het korte geding en de behande ling voor de meervoudige rechts- kamer waren gewonnen. Voor Curacao betekent het terugbeta len van 80 miljoen gulden een grote klap. Zo was in de eilands- begroting van dit jaar een bedrag van 22 mihoen gulden aan inkom sten uit de tankbelasting opgeno men. De Shell-directie had giste ren geen commentaar op de rech terlijke uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17