Petursson pakt zaken hard aan Mitchell Plaat en de grote terugkeer Zuinig Lokeren toont een zekerrespect voor AZ Tk wil graag blijven, maar ook graag wat hebben Kohn weg bij Eagles WOENSDAG 4 MAART 1981 SPORT PAGINA 13 DELFT Hoewel Punch, zeker zonder vaste kracht Toon van Helfteren, natuurlijk geen echte graadmeter is lijkt Parker Leiden na het duel van gisteren in De Buitenhof weer helemaal terug. Machinist op de plotseling weer op volle toeren draaiende Leidse loko- motief die in volle vaart over het totaal overdonderde Punch heenraasde was niemand minder dan Mitchell Plaat, de weer volledig herstelde spelmaker van Han Wallaarts' formatie. In hoogst eigen persoon ging hij voor, daarbij zijn ploeggenoten meetrekkend naar eindelijk weer het niveau waarop men thuishoort. Met Plaat is het zelfvertrouwen terug binnen de al maanden sukkelende topploeg. Meer nog dan de 70-129 zege was dat de grote winst die in Delft werd behaald. Niemand is onmisbaar, luidt een bekend gezegde, maar het ging en gaat blijkbaar niet op voor basketbaltopper Leiden. Een for matie die weliswaar bol staat van talent, maar die hoe dan ook niet buiten één figuur kan, Mitch Plaat. Toen hij wegviel door een blessure aan zijn voet stortte vrij wel gelijktijdig het complete bol werk inelkaar. Hoewel de overi ge negen spelers dezelfden ble ven knapte er vanaf dat moment iets. Chris Plaat, zijn jongere broertje kon de leidersrol sim pelweg niet overnemen en Tony Parker was en is nu eenmaal geen echte spelbepaler, hoe goedbedoeld zijn pogingen ook waren. Het ritme stokte, spelers verloren het vertrouwen in eigen en andermans kunnen, kortom: het werd rommelen in de marge, oplevingen en dieptepunten wis selden elkaar af. Anderhalve week geleden startte de maestro met puin ruimen. Weer snel in vorm lijken de meeste barrica den al weggenomen te zijn. Het was gisteravond in Delft ver bijsterend om te zien hoe vlot Plaat is gerecupereerd van zijn kwetsuur. En het uitte zich niet alleen in zijn eigen spel (met 27 punten was hij topscorer) maar vooral in dat van zijn ploegma ten. Die, figuurlijk dan, Plaat omhelsden als de verlosser want anders is het niet te verklaren waarom plotseling al die schroom in een paar minuten tijd werd afgeworpen. Het gezoek, het gestuntel, opeens kwam er een eind aan. Inplaats daarvan doortastend optreden, automa tisch handelen en keihard werken. En geloof in eigen mo gelijkheden. Onder het motto 'niet denken, dat doet hij wel' vloog men er in met een gretig heid die bijna aandoenlijk was om te zien. Op Kelly Young na keek Punch dat eerder dit sei zoen in eigen hal van Leiden won ademloos toe. Ook bonds coach Ton Boot was onder de in druk. Die haastte zich dan ook, om na de ren- en vliegpartij die zeer aardig was om naar te kijken, Mitch Plaat vast te leggen voor het na tionale team evenals trouwens Woudstra. Bruinsma en Van Solm. Ook Boot, die nu Han Wal- laart officieel te kennen heeft ge geven aan het eind van het sei- zoen te vertrekken 'op zeker' diens opvolger wordt, zag hoe Scores: Leiden - Mitchell Plaat 27, Bruinsma en Kruidhof 18, Woudstra 17, Tony Parker 16, Van Solm 10, Strong 9, Kip en Chris Plaat 8. Punch - Young 30, Taylor 16, Sikking, Van Leusden en Zeilstra 8. belangrijk Plaat kan zijn als het gaat om leiden, sturen en stimu leren. Dat nog los van de techni sche bagage die de Leidenaar zelf in huis heeft. Passes en sco res om van te smullen. Maar het waren toch gisteren voor al de 'maten' die profiteerden. Kip smeet met hookshots, Tony Parker verdedigde en dunkte, Woudstra vloog weer door de zaal, Bruinsma en Kruidhof scoorden, Van Solm plukte en broertje Chris en Lace Strong maakten de partij kundig af. Kortom iedereen deed een duit in het zakje, iedereen deed 'nor maal'. Een tijd geleden dat dét gebeurde. Plaat is terug, men zij gewaarschuwd.... AD VAN KAAM HEILO (ANP) Alois Derijcker, Lokerens manager, heeft er geen moeite mee als zijn ploeg een vreemdelingenlegioen wordt genoemd, wel als er over een miljoenenelftal wordt gesproken. De tegenstander van AZ heeft namelijk zo'n grote buitenlandse in breng, maar er wordt met bijna Nederlandse zuinigheid gewerkt. Mitchell Plaat De provincie-ploeg met zijn voor zitter Etienne Rogiers als finan cieel weldoener, heeft nooit een hogere transfersom betaald dan 400.000 gulden voor de Deen Pre- ben Larsen, die vanavond een wedstrijdschorsing zal uitzitten. Andere gereputeerde internatio nals als Karl Dobias, Wlodzi- mierz Lubanski en Gregorz Lato, maar ook doelman Bob Hoogen- boom en de IJslander Arnor Gudjohnson zijn op een koopje binnengekomen. "In onze kerngroep hebben we ze ven man, die samen nog geen honderdduizend gulden hebben gekost", vertelde Derijcker dan ook met trots. De manager van de ploeg, die in de elf jaar na de fusie van Standard en Racing Lokeren van provin ciaal niveau naar deze kwartfina le groeide, ziet die vreemde in breng en tevens de betrekkelijk hoge leeftijd als een probleem. "Wij moeten Belgisch talent aan trekken en opleiden, maar het is gegeven de prijzen, die voor jon ge spelers gevraagd worden, een bijna onmogelijkheid. We probe ren immers de afstand tussen uitgaven en inkomsten steeds kleiner te maken. De club dient ook verder te gaan, wanneer voorzitter Rogiers ons eens niet meer zou steunen". Er zijn in de verenigingsstructuur meer overeenkomsten met AZ. Een voorbeeld daarvan is het vu rige verlangen af te komen van het etiket provincieclub, dat buurman Bevercn met trots draagt, maar dat Lokeren irri teert. De gemeente. 35.000 inwo ners, tussen Antwerpen en Gent, is te klein om een topclub voort te brengen. Het stadion, dat stapsgewijs wordt vernieuwd, is nog nooit helemaal vol geweest. De zeer "gezette" Derijcker: "In onze vorige Europese thuiswed strijden (Dynamo Moskou, Dun dee en Real Sociedad) kwamen alles bij elkaar geen dertigdui zend toeschouwers. Het record aan publiek is twee jaar oud: 16.500 tegen Club Brugge. Maar", voegde hij eraan toe, "toen was het nog niet bomvol. Ik zou er gemakkelijk bij hebben gekund". Een evidente tegenstelling met AZ is het semi-professionalisme van hoofdtrainer Urbain Haessaert, tevens leraar technisch tekenen in het Antwerpse. De maar be perkte beschikbaarheid van de SOFIA - Hij heeft nog altijd geen zekerheid, Petur Petursson, na een langdurige blessure pas terug in de hoofdmacht, weet nog steeds niet of zijn voetballoopbaan bij Feyenoord een vervolg zal krijgen na dit seizoen. De contractbesprekingen tussen zijn zaakwaarne mer, een IJslandse professor-advocaat en het management van de Kuipclub liggen al stil sinds de eerste onderhandelingen in september van het vorig jaar. Oorzaak: de, volgens directeur Ste- phan, gepeperde eisen van de 21- jarige spits, die ver boven de clubaanbieding uitgaan. In een Rossi kost Juventus "slechts" zeven miljoen TURIJN (SID) - Voor een transferbedrag van 7 miljoen gulden heeft de veelvoudige Italiaanse kampioen Juven tus Turijn Palo Rossi (24) van Lanerossi Vicenza terugge kocht. Rossi was vorig jaar aan US Perugia uitgeleend en tijdens het omkoopschan daal tol aan het einde van het seizoen 1981/82 geschorst. Rossi begon zijn carrière bij de jeugd van Juventus. Bij de Turijnse club herkende men echter zijn talenten onvol doende. Men liet hem in 1975 van AC Como naar Vicenza vertrekken. De tranfersom voor Rossi is door de twee jaar durende schorsing aanzienlijk ver minderd. Twee en een half jaar geleden had de centrum spits van het Italiaanse elftal nog een waarde van twaalf miljoen gulden. Juventus Turijn, dat met zijn vele internationals, als de meest invloedrijke club van het Italiaanse voetbal geldt, hoopt op een gedeeltelijke of gehele kwijtschelding van straf. Ook Enzo Bearzot. de trainer van het Italiaanse elf tal. zou Rossi graag inzetten bij de wedstrijden om het we reldkampioenschap 1982 in Spanje. tijd waarin bezuiniging troef is, weigerde Stephan van zijn kant de bedragen op te schroeven, niettemin moet voor 15 mei een tweede offerte worden gedaan. Petursson zegt graag te willen blijven („want ik ben een echte Feyenoorder geworden") en Feyenoord wil de spits graag hou den, maar niet ten koste van alles. Stephan is van plan zijn been dit maal zo lang mogelijk stijf te hou den in het jaarlijkse repeterende pokerspel met steeds wisselende tegenstanders. Feiten Hij laat dit duidelijk blijken. „Dit is bepaald geen aantrekkelijk jaar voor een contractverlenging", houd hij vol. „Tot op heden heb ben we niet datgene verdiend in de Europacup waar we op gere kend hadden; we liggen we uit de beker en de publieke belangstel ling loopt aardig terug. Dat zijn de feiten waarmee we rekening moeten houden en tegen die ach tergrond belicht is het verschil tussen wat wij bieden en wat hij wil gewoon te groot". Petursson zelf vindt dat uiteraard niet. „Mijn eisen zijn echt niet zo waanzinnig, want ik begrijp zelf ook wel dat die hoge bedragen niet meer te betalen zijn. Maar ik vraag iets, waarvan ik weet dat anderen het ook krijgen. Geld is anders niet het enige waarop de onderhandelingen zijn vastgelo pen. Feyenoord wil me drie tot vijfjaar binden; ik zelf vind één twee jaar meer dan genoeg. Ik wil de mogelijkheid openhouden er gens anders te gaan spelen, strak- Hij begrijpt zelf overigens terdege dat hij in een moeilijke positie is geraakt door de lange periode van inactiviteit. Sinds 21 septem ber 1980 raakte hij geen bal meer aan in het eerste team van Feye noord. Met een peesonsteking en beschadigd kraakbeen in zijn rechterknie moest hij worden ge opereerd. Zijn rechterbeen slonk na de ingreep zes centimeter in omvang. Langdurige krachtoefe ningen voorkwamen echter dat die plaatselijke vermagering hem opbrak in de partij tegen Go Ahead Eagles, de wedstrijd waar in hij zijn competitierentree maakte. Hij speelde het eerste half uur als vanouds, maar zakte daarna terug. „Ik kreeg de bal niet meer", ver klaart hij zelf, „en bovendien is mijn conditie nog niet honderd procent. Logisch ook, ik heb vijf maanden niet meer gespeeld. Het is dus nog even wennen, maar ik begrijp heel goed dat dat niet te lang mag duren. Ik besef dat ik moet maken. Er is mij dan ook alles aan gelegen zo snel mogelijk helemaal terug te zijn". Het staat voor de IJslander, zowel in het veld als daarbuiten, als een paal boven water dat hem dat zal lukken. „Al zal die knie me nog wel een poosje parten blijven spe len. Onbewust blijf je toch bang dat je daar weer wordt geraakt. Maar ik blijf die krachtoefenin gen volhouden, ik blijf gewoon zakken van tien, twaalf en vijftien kilo tillen met dat been. Ook hier in Sofia". Net als voor de Bulgaren van Slavia is er ook voor Feyenoord veel aan gelegen de dubbel in de kwartfi nale van de Europacup II tot een goed einde te brengen. Net als de Slavia-spelers hunkeren ook de Rotterdammers naar een Euro pees succes in dit magere jaar. Het verschil is alleen dat er bij Feyenoord veel meer persoonlij ke belangen op het spel staan. Een internationale triomf im mers, kan een stevig argument zijn in de onderhandelingen (de contracten van Hiele, Van Til, Pe ters en Stafleu lopen eind van het seizoen af) die Stephan pas na de dubbel (dus midden maart) zal heropenen. Ook hij zal de resulta ten ongetwijfeld betrekken in die besprekingen. Te lief Petursson, die bij zijn overgang van Akranes naar Feyenoord niets van dat soort zaken afwist, heeft dat spel snel geleerd. Hij hamert er dan ook op dat hij en zijn colle ga's de zaken eens wat harder moeten aanpakken. „Alleen dan hebben we hier een kans", praat hij zijn trainer Jezek na in het grauwe Sofia, „dat Slavia speelt zelf ook hard, heb ik gehoord. Wij voetballen veel te lief. Dat blijkt wel uit de competitie, kijk maar eens hoe hard onze aanvallers worden aangepakt en hoe door ons de aanvallers van de tegen stander wordt aangepakt. Ik zeg niet dat we moeten gaan schop pen, maar wat agressiever optre den zou niemand kwaad doe Feijenoord trainde gisteravond in het Vassil Levski-stadion. Over het meespelen van doelman Joop Hxele (r) had trainer Jezek op dat moment nog altijd geen zekerheid. De hoofdwond, opgelopen in het duel met GA Eagles, blijkt toch ernstiger dan werd aangenomen. Desondanks konden de Rotterdammers nog lachen. Ben Wijnstekers (l) en René Notten completeren het onderonsje niet alleen bij de verdedigers, maar sluimert in alle linies. „Bij de spitsen die niet meeverdedi gen, en de middenvelders die te gen een overmacht komen te staan. Dat breekt zich op op een gegeven moment, dan komt de terugval. En sinds het vertrek van Wim Jansen missen we de man die ons dan opvangt. Het is veel waard als je zo'n figuur hebt. Voor mezelf vind ik het al veel prettiger als Notten op het mid denveld speelt. Van hem krijg ik tenminste goede ballen". Hij zal ze hard nodig hebben bij de twee wedstrijden. Letterlijk en fi guurlijk, want hij is van plan vast te houden aan zijn eisen. „Ik wil graag blijven", zegt hij, „maar ik wil ook graag wat hebben. En dat is niet overdreven want dat krijg ik in Belgié ook". „Maar daar zit juist de kneep", al dus Stephan, „als je in Nederland een goed voetballer hebt en zijn contract loopt af, dan ben je in een verloren positie ten opzichte van het buitenland. Ik ben dan ook bang dat hij weg is, als hij zich weer snel waarmaakt". En Petursson zal er alles aan doen om dat te bereiken. Lukt dat, dan lijkt er dus „geen houden" meer PAUL DE TOMBE trainer, die driejaar in functie is. levert eveneens bepaalde proble men op Haessaert heelt AZ een aantal keren zien spelen. Hij heelt aan die bezoeken een zeker respect overgehouden. "Het Alk- maarse elltal is uitstekend geor ganiseerd, waardoor taken erg goed overgenomen worden. Er zijn weinig echte vedetten. De ploeg draait om zijn middenveld. De achterste lijn, met uitzonde ring van Van der Meer, vond ik betrekkelijk traag. Deze verdedi ging zou zich, lijkt mij. nooit kunnen staande houden in de Bundesliga. Tegen Haarlem is gebleken wat er gebeurt, als een elftal geen automatisch respect voor AZ toont en er werkelijk te genaan gaat" De trainer roemde de organisatie van AZ. dat hem in het maandag verstrekte persbulletin niet al leen de juiste namen gaf van het elftal waarmee hij wil spelen, maar tevens in diagram een deel van de speelwijze van Lokeren voorschotelde. "Het is een formi dabele voorspelling van Kess- ler", gaf Haessaert als commen taar. "De namen zijn juist, maar de spelers zullen zich ook vaak langs andere lijnen bewegen. Want als wij het zo zouden doen, worden wij zeker verliezer". Bij die mogelijkheid wil Lokeren, dat drieduizend supporters mee neemt zoveel waren er nog nooit bij een uit-wedstrijd in Eu ropa zich niet neerleggen. "On ze ploeg is wisselvallig, maar we hebben toch geweldige wedstrij den gespeeld dit seizoen. Bij voorbeeld in San Sebastian te gen Real Sociedad. waar we onze plaats in de kwartfinales hebben afgedwongen". Lokeren, dat niet één speler echt helemaal uit eigen kweek heeft, verschijnt in het veld met: Hoo- genboom. Ingels, Deschrijver, Dalving. Dobias. Somers, Ver- heyen. Mommens en Snelders, Lato en Lubanski Verheyen. die al enige tijd hinder heeft van een spierblessure tram de gisteravond in het Alkmaarse sportpark aangepast. Wanneer hij niet zal kunnen spelen, zal zijn plaats worden ingenomen door Gudjohnson of Laroy. DEVENTER (GPD) - GA Eagles heeft gisteren besloten het con tract met trainer Spitz Kohn vol gend seizoen niet te verlengen. Kohn, die voor het eerste seizoen bij de Eagles werkzaam is. heeft te horen gekregen dat hij naar een andere club moet uitzien. De officièle reden hiervan is dat Go Ahead niet langer een betaald manager en een betaald trainer kan bekostigen, maar beide functies wil combineren. Het vertrek van Kohn moet echter in verband worden gebracht met de slechte prestaties van de De venter club, die kans loopt dit jaar te degraderen. Ofschoon dat nog niet officieel is bevestigd, mag worden aangenomen dat de huidige manager Bob Maaskant het trainerschap erbij krijgt en daarmee de technische leiding volledig in handen heeft lil— kant is in het verleden onder an dere werkzaam geweest als trai ner van NAC en beschikt over een A-licentie. BARCELONA - Enrique Ca stro, beter bekend onder de naam Quini, heeft giyteren telefonisch contact gehad met zijn,gezin. De 31-jarige spits van Barcelona werd zondag na afloop van het duel tegen Hercules ont voerd. In het korte telefoon gesprek dat Quini met zijn vrouw voerde, zou hij gezegd hebben dat hij goed behan deld werd en binnenkort weer thuis zou zijn. Naar ver luidt hebben de ontvoerders een losgeld van ruim ander half miljoen gulden geeist Over de achtergronden van de ontvoering tast men nog in het duister. Aangenomen wordt dat een rechts-politie ke groepering, genaamd Spaans-Catalaans bataljon, de topscorer heeft ontvoerd om het in hun ogen te separa- Levensteken van 'Quini' tistische karakter van de club aan de kaak te stellen. Boven dien wenst de beweging dat Barcelona geen kampioen van Spanje wordt. Komende zondag staat voor Barcelona de topper tegen Atletico Ma drid op het programma. De Madrileense club voert de ranglijst aan met twee pun ten voorsprong op Barcelona, dat de laatste weken gewel dig in vorm is. Een woord voerder van Barcelona ver klaarde. dat die club opschor ting van het duel zal vragen in verband met de ontvoe ringszaak. Het aanvankelijk optimisme, dat ontstond na het eerste le vensteken van de ontvoerde voetballer, verflauwde aan zienlijk toen bekend werd. dat de familie van Quini hoogstwaarschijnlijk alleen een bandje te horen heeft ge kregen met de stem van Qui ni. waarop deze zei "Ik maak het goed. tot ziens". Met be trekking tot het geeeiste los geld van anderhalf miljoen gulden heeft de clubleiding van Barcelona bekendge maakt al het noodzakelijke te zullen doen om deze nare ge schiedenis tot een goed einde te brengen. Volgens de politie duidt alles erop dat de ontvoering is ge pleegd door gewone misdadi gers en dat er geen politieke motieven in het spel zijn.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13