Nieuwe Scirocco Mungo: veel zijdige eend Geen kruisraketten op Nederlandse fregatten OPVALLEND RUSTIGE RENAULT 18 DIESEL Aantal gegijzelden vrij A/a zeven jaar Man bekent boerderijen te hebben aangestoken Eed van trouw voor Chinese militairen WOENSDAG 4 MAART 1981 —VTA Aut0 v VA *~oO1 r\llegaar Dit is "Mungo", ook lelijke eend. Goedkoop, zuinig en voor vele doelein den te gebruiken. Wordt bin nenkort de Nederlandse auto markt opgereden door Atlas Auto Parts in Hilversum. Een naam, waaronder in feite één man schuil gaat: de 26-jarige Peter Geserick. Hij heeft het wagentje ontdekt in Griekenland waar het vrij popidair is. Deze Mungo wordt gebouwd op basis van de motor en het chassis van de Citroën CV-6. De polyster car rosserie wordt gemaakt door de Belgische fabrikant Van- dee. Geserick die in Amerika tus sen de buggy's jarenlang er varing heeft kunnen opdoen zegt het wagentje wel te zien zitten voor de Neder landse markt. In Breukelen heeft hij een ruimte gehuurd die hij met wat fantasie een montagehal kan noemen. Daar wil hij de wagens as- senjbleren, ook weer een wat wijdse benaming voor het plaatsen van bouten en moe ren. Wie dat echter zelf liever wil doen: Atlas Auto Parts levert ook een bouwpakket voor 5.500 gulden. Daarmee kun nen zelfdoeners op een oud Citroën-chassis van de CV-'se- rie de lichte carrosserie zelf monteren. Wie niet zo handig is en de voor keur geeft aan een gloed nieuw, geheel origineel Ci troën onderstel met motor kan bij Geserick terecht voor 12.500 gulden. Aan het einde van deze maand hoopt hij de eerste wagen af te leveren. De Mungo heeft een polyester opbouw van 8 millimeter dik te (geen roest en geen kras sen), waarop men drie jaar garantie krijgt. Standaard is het wagentje geheel gesloten, maar de achterkant van de bovenkap is afneembaar waardoor een pick-up ont staat. Naast de motor en het chassis worden ook verder alleen standaardonderdelen van Citroën gemonteerd. Peter Geserick (hij zit nog op de officiële toestemming voor zijn autootje te wachten) is druk doende om personeel te vinden dat met hem in de Breukelse montagehal aan de slag kan. En dan moet hij na tuurlijk nog een dealernet op bouwen. Hij zegt op zo'n vijf tig dealers in Nederland te gokken. Hij heeft niet alleen voor Nederr land het alleenrecht gekre gen, ook voor West-Duitsland heeft hij de papieren op zak. Maar daar wil hij nog een tijdje mee wachten. Eerst eens zien wat Nederland gaat doen. Maar een verkoop van zo'n 150 Mungo's verwacht hij toch wel. Als dat lukt wil hij i de Duitse markt den- Gedurfde plannen in déze tijd van malaise? "Ach, we weten dat er zo'n honderd tot hon derdenvijftig Mungo's kun nen worden omgezet. Die gaan we bouwen. Meer nog niet", zegt Geserick. Volkswagen heeft de Scirocco een sportieve coupé op basis van de Golf - na zeven jaar vernieuwd. De tweede versie is langer, ruimer en zuiniger dan zijn voorganger. Deze zuinigheid is voor eei« groot deel te danken aan de gewijzigde carrosserie. De luchtweerstand is terugge bracht tot 0.38 cW. Dat is de eenheid waarmee de lucht weerstand wordt uitgedrukt. De meeste auto's blijven nog royaal boven de 40 cW. Men kan bij de nieuwe Sciroc co kiezen uit drie gradaties van luxe: de L-uitvoering, de GL of de GT. Er zijn vier mo gelijkheden wat betreft de motoren. Een 1,3 liter motor van 60 DIN-pk (goed voor een top van 156 km per uur), een anderhalve liter motor van 70 pk (164 km) of een 1,6 liter motor die 85 óf 110 pk kan leveren. De topsnelhe- den liggen resp. op 174 en 190 km per uur. Men zal zich wellicht herinne ren dat deze coupé zeven jaar geleden vóór de Golf werd uitgebracht. Een verbetering van de verhouding tussen vermogen, prestatie en brandstofverbruik was een van de belangrijkste redenen om de vernieuwing nu door te voeren. Wellicht zal ook nu de Golf volgen. P Alle modellen zijn standaard voorzien van schakel- en ver- bruiksindicaties. Dat spaart benzine. Voor de modellen van 70 en 85 pk is tegen meer prijs een vijf-versnellingsbak verkrijgbaar, die standaard al op de snelste versie zit. Over de prijs is nog niets be kend gemaakt, maar volgens de traditie zal die wel weer iets boven die van de huidige modellen liggen. Mini Metro onder de 13.000 gulden? De Mini Metro van British Leyland die tegen de verwachting in nog zonder prijskaartje op de RAI stond - zal over een paar we ken in de showrooms van de dea lers verschijnen. Verwacht wordt dat de prijs voor deze 3.40 meter lange "grote kleine auto" beneden de 13.000 gulden zal lig gen. In Engeland heeft het wagentje al tien procent van de markt ver overd. In Nederland denkt men er dit jaar nog 4500 te kunnen verkopen. Uniparts Uniparts heeft zich pp de onlangs in de RAI gehouden tentoonstel ling "Autovak" gepresenteerd als een verkooporganisatie van auto-onderdelen. Unipart is een onderdeel van British Leyland. In Nederland gaat het bedrijf opereren als een divisie van BL Nederland, met hoofdkwartier in Gouda. Maar wel met eigen telefoon, telex en directeur: de voormalige Leiderdorper A.J.Wits. Net als de bekendste concurrenten gaat Unipart alleen veel gevraagde onderdelen voeren. Door uiterste selectie is men in Gouda tot zo'n 2.500 onderdelen gekomen waar mee Unipart toch nog 88 procent van de markt denkt te kunnen bestrijken. In Engeland haalde Unipart vorig jaar een omzet van twee miljard gulden. Prijsverlaging Fiat heeft twee modellen fiks in prijs verlaagd: de Fiat 132-2000 en de Fiat 132 injectie. In beide gevallen ging er meer dan tweedui zend gulden van de prijs af. Het jaar gratis onderhoud met een i 25.000 kilometer bleef gehandhaafd. Honderd jaar KNVTO De Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-Onderne mingen (KNVTO) bestaat in maart honderd jaar. Het is de enige organisatie die onder haar leden zowel ondernemers op het ge bied van goederen vervoer, openbaar vervoer, taxi- en ambulan cevervoer als toerwagenvervoer telt. In de loop van dit jubileumjaar zullen diverse activiteiten op touw worden gezet, uitmondend in een congres over "Mens en vervoer" op 23 en 24 september. Noodzakelijke stof dopjes Een tip van de technici van de bandenfabriek t utaa: iet erop aai de ventielen van de autobanden zijn afgeschermd door een slof- dopje. Die dingen verdwijnen gemakkelijk maar zorg dan met een voor nieuwe. Een kwestie van centen maar daarmee kan men zich ongemak besparen. Want zonder stof dopje komt er snel vuil in het ventiel. Die sluit dan niet meer voldoende af. Met als gevolg: rijden op te zachte ban den en daardoor overmatige (en onnodige) slijtage. Gebruikte auto's Als we Nefkens Autohuis in Utrecht kunnen geloven hebben de prijzen van gebruikte auto's hun dieptepunt nu wel gehad. Volgens directeur Hoesbergen is de vraag naar gebruikte auto's ook vorig jaar stabiel gebleven. Dit mede door de lagere prijzen voor tweedehands auto's. Lagere prijzen die overigens wel heb ben meegewerkt aan de dalende verkoop van nieuwe auto's. Men keek de kat uit de boom in de hoop dat de inruilprijs nog wat hoger zou worden. De lagere prijzen voor tweedehands auto's zijn natuurlijk ook de wijten aan de hoge rentestand. Dealers willen met het oog op de rentekosten zo snel mogelijk van hun inruilvoorraden af. Renault deed drie jaar geleden een stap terug. Na een einde loos lijkende rij van alleen maar modellen met een "der de of vijfde deur" kwam er eindelijk weer eens een dood gewone sedan op de markt. Nou ja, gewoon... Een sierlij ke wagen, die Renault 18. Ditmaal echter geen grote achterklep maar een klassie ke kofferbak. Een wagen met tal van goede eigenschappen. "Redelijk royaal en prettig conm fortabel. Gemakkelijk te rijden. Goedkoop in ge bruik (éen op twaalf). Aan vaardbaar geluidsniveau. Goed hanteerbaar in de stad en best bruikbaar op de lange afstand", zo schreef ik toen ongeveer, nadat ik een tijdje met een 18 TL had rondge toerd. Ik was niet de enige die de ver diensten van de "achttien" ontdekte. Integendeel. Het bleek een gouden greep van Renault. Een verkoopsucces van de eerste orde. Reden genoeg voor de Franse staatsfabriek om de serie uit te bouwen. Onder meer met een leuk ogen stationcar, met een turboversie en met ver scheidene dieselversies van zowel de sedan als de station car. Inmiddels is het totaal aan mogelijkheden binnen de 18-reeks al opgelopen tot veertien modellen. Het trio diesels neemt daarin een bijzondere plaats in. In Frankrijk hebben zij spoor slags de markt veroverd. En kele maanden na de intro ductie waren zij hun concur renten al voorbij gestreefd. Dat verbaast mij eerlijk gezegd niet nadat ik een week in zo'n diesel heb kunnen rondrij den. Renault heeft de licht metalen dieselmotor - die in alle drie de wagens zit - zelf ontworpen en ik moet zeg gen: het is een knap stukje werk. Natuurlijk moet men ook deze diesel voorgloeien. Dat kost enige tijd, maar het is maar een zeer korte periode. Met een na het starten ook toen het pittig vroor nooit moei lijkheden - kan men (even natuurlijk) nog horen dat men een diesel aan de gang heeft gebracht. Maar als de motor eenmaal warm is moet men echt goed luisteren om te horen dat daar een diesel draait. Ie mand die met mij meereed merkte pas bij het starten voor de terugrit dat we in een diesel op stap waren. Zo rus tig is deze krachtbron. En aan de trilling is het ook nauwe lijks te merken. Het zijn geen goedkope wa gens, dat niet. De eenvoudig ste uitvoering (18 TD) komt nog altijd iets boven de 24 mille uit. De door mij enige tijd gereden GTD komt op 25.400 gulden. Daarin treft men dan wat meer luxe aan. De stationcar diesel komt ook bijna aan die prijs. Ik reed dus in een wat luxueu zere versie maar daar moet men geen overdreven voor stelling van hebben. De klant wordt bepaald niet overgoten met luxe. Integendeel zelfs, het interieur is aardig, aan trekkelijk, redelijk functio- neel, maar beslist niet echt luxueus. Het ademt een so berheid die eigenlijk niet he lemaal in overstemming is met de geringe soberheid van de prijs. De stoelen - dat heb ik drie jaar geleden al kunnen constate ren - zitten goed. Dat is be langrijk. Eigenlijk het aller belangrijkste van het inte rieur. Vaak een wat onder voed kindje, maar hier heel volwassen. De vijf-versnellingsbak zit cheografisch goed in de wa gen, maar ik moet toegeven dat ik nogal aan het worste len ben geweest met de in mijn ogen moeilijk vindbare achteruit. En ook dc drie en de vijf vond ik erg dicht bij elkaar zitten. Even onaacht- zaam en men zit fout. De vorige keer heb ik ook be zwaar gemaakt tegen de hen del voor de verlichting die vlak achter de richtingaan wijzer achter het stuur zit. In het donker kan men gemak kelijk misgrijpen en dan kan een tegenligger worden ver blind. Maar dat is wel allemaal detail kritiek. Hoofdzaak is dat de wagen niet alleen redelijk royaal en prettig comfortabel zit, zich goed laat sturen en van een aantal gemakken is voorzien, hij heeft ook een ui terst rustige en vooral zuinige krachtbron meegekregen. Vanzelfsprekend blijven de prestaties van een dieselmo tor iets achter bij die van de benzinemotor, maar een top snelheid van ruim boven de 150 kilometer per uur mag er toch zijn. En als men zo tus sen de 120 en 130 kilometer per uur draait is de motor niet of nauwelijks te horen. Er is dan een verrassende rust in de cabine en dat bete kent voor mij een heel groot deel van het comfort. De voorwielen van de wagen zijn onafhankelijk opgehan gen. Achter heeft men geko zen voor een meesturende achteras met stabilisator stang. Niet de ideale maar in dit geval een aanvaardbare oplossing. De grootste kracht van deze Renault 18 diesel komt toch bij de benzinepomp naar vo ren. Ik kwam gemiddeld ruim boven de één op dertien uit. Maar éénmaal - inder daad na een gelukkige rit zelfs op één op 14,5... En dat bij een literprijs die toch bijna een halve gulden bene den die van benzine ligt. Heel ruw gerekend een verschil van ongeveer vijf cent per ki lometer. En dat tikt toch lek ker aan. Maar ja, vijfentwin tig mille om zo'n kar aan te schaffen, het is niet niks... HOMMERTS (ANP) - Een 25-jari- ge inwoner van het Friese Hom- merts heeft gisteren tegenover' de rijkspolitie van Wymbritsera-, deel bekend het afgelopen jaar vijf boerderijen in Friesland in brand te hebben gestoken. De laatste brand, afgelopen zondag in Hommerts, is de man fataal geworden, aldus de politie. Het motief van de dader zou een zaamheid zijn. In augustus 1980 brandde de eerste boerderij in het tweelingdorp Hommerts bij Sneek tot aan de grond toe af. Toen reeds rees het vermoeden van brandstichting. Binnen vier weken volgden meer boerderijbranden, terwijl er ook een poging tot brandstichting werd geconstateerd. Drie boer derijen, alsmede een schuur, brandden geheel af. In de periode augustus-september is lange tijd wachtgelopen om de dader op het spoor te komen. Uit de verhoren is vast komen te staan dat ook de dader zelf aan het wachtlopen heeft deelgeno men. De vijf branden richtten een schade van naar schatting twee tot drie miljoen gulden aan. HHH Een vliegtuig van het type Boeing 720 gekaapt zou zijn. (Foto Roger Soupart). de Pakistan International Airlines, dat door drie Pakistani Onderhandelingen vliegtuigkaper in Afghanistan ISLAMABAD (AP) - De Pakis taanse radio heeft vanochtend gemeld dat de vrouwen en kin deren onder de 148 gijzelaars aan boord van een gekaapt Pakis- taans passagiersvliegtuig in de Afghaanse' hoofdstad Kaboel zij vrijgelaten. In de uitzending werd een officiële verklaring aangehaald, volgens welke 18 vrouwen en negen kinderen zijn vrijgelaten en zijn overgebracht naar een hotel in Kaboel. De Pa kistaanse luchtvaartmaatschap pij PIA had een speciaal vlieg tuig in gereedheid gebracht om hen op te halen maar de Af ghaanse autoriteiten hadden voor de evacuatievlucht nog geen toestemming gegeven. Over de vrijlating van de resteren de 121 passagiers en beman- - ningsleden zou nog worden on derhandeld door een Pakistaan se onderhandelingsploeg. De kaper van het Pakistaanse lijntoestel, dat op het vliegveld van de Afghaanse hoofdstad stond had de autoriteiten eerder verteld dat hij het vliegtuig, met 148 mensen aan boord, naar Iran wilde vliegen. De kaper zou ook de berichten uit Pakistan hebben ontkend als zou hij behoren tot de verboden Pa kistaanse Volkspartij, de partij van de terechtgestelde premier Zulfikar Ali Bhutto. Hij zei lid te zijn van een tot nu toe onbeken de groepering, genaamd de "Al- Zulfikar organisatie". Eerder hadden officiële zegslieden verklaard dat de kaper gedreigd had met het opblazen van het toestel als aan zijn eisen niet te gemoet wordt gekomen. Een van de eisen zou de vrijlating zijn van 70 gevangenen, onder wie zijn vader en broer. DEN HAAG, NORFOLK - Defen sie-minister drs, P. de Geus ziet geen mogelijkheden om de nieu we kruisraketten, die de NAVO in ons land wil plaatsen, te statio neren aan boord van Nederland se oorlogsschepen. De daarvoor noodzakelijke verbouwing van de Nederlandse fregatten is te kostbaar. Dat is de bewindsman duidelijk ge worden na een bezoek aan het hoofdkwartier van de Ameri kaanse Atlantische marine-vloot in Norfolk, Virginia. De Amerika nen plaatsen zelf wel kruisraket ten (van het type General Dyna mics Tomahawk) op hun nieuw te bouwen fregatten en nucleaire onderzeeboten. „Het is mij gebleken dat er geen mogelijkheid bestaat om kruis- vluchtwapens op schepen te zet ten", zei De Geus na zijn bezoek aan Norfolk.„Er zouden specia le fregatten voor gebouwd moe ten worden en dat is te duur". Binnen de bestaande meerjaren ramingen van defensie zou dat in elk geval niet betaald kunnen worden. Bovendien zouden de schepen die met de raketten worden uitgepist in hun tactisch optreden beperkt worden, vindt de minister. Zij zouden immers niet meer onbe perkt voor alle andere marine- taken kunnen worden ingezet. De Geus voerde in Norfolk onder meer overleg met de comman dant van de Atlantische NAVO- vloot, admiraal Harry D. Train. De mogelijkheid om kruisraketten van land naar zee te verplaatsen is geopperd om aan de vooral poli tieke bezwaren tegen de kruisra ketten in Nederland tegemoet te komen. Het Nederlandse grond gebied zou dan in elk geval geen doelwit meer zijn, maar anders- zijds zou het niets afdoen aan de omvang van de Nederlandse atoomtaken. PEKING (Reuter) Militairen in het bijna vier miljoen man schappen tellende Chinese volksbevrijdingsleger zullen een eed van trouw aan de lei ding van de communistische partij moeten afleggen, zo heeft het volksdagblad giste ren meegedeeld. Vorige maand zou er binnen de strijdkrachten verzet tegen de hervormingspolitiek van vice-voorzitter Deng Xiao ping zijn geconstateerd. Alle nieuwe recruten zullen de ze soldateneed by indienst treding moeten afleggen, de genen die reeds onder de wa penen zijn zullen dat later dit jaar bij speciale plechtighe den moeten doen, aldus het blad.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11