EG-ministers: "Omschakelen op kernenergie" MERIT, Uitbreiding Amerikaanse vloot Alles bij het oude in Kremlin PERZEN TE GAST BIJ PANDER. Afghanistan struikelblok voor overleg Labour-leden om tafel met liberale partij 't Beste van beidé, licht en lekker. 1 MERIT I jMU Pander WOENSDAG 4 MAART 1981 BUITENLAND WASHINGTON (Reuter) - President Ronald Reagan heeft gisteren gezegd, dat een van de dingen die een ont moeting tussen hem en presi dent Brezjnjev van de Sow jet-Unie in de weg staan, weggenomen zou worden als het Kremlin liet blijken dat het zijn troepen te zijner tijd uit Afghanistan terugtrekt. Reagan noemde Afghanistan toen hij in een televisie-inter view zei dat het bevorderlijk voor een ontmoeting aan de top zou zijn als de Sowjet- Unie zich bereid verklaarde haar imperialisme en haar agressie in te tomen. "Afghanistan is een voor beeld", aldus de president in zijn gesprek met Walter Cronkite van CBS-news, toen deze Brezjnjevs voorstel van 22 februari memoreerde, dat hij en Reagan elkaar zouden ontmoeten. Nederland tegen weren Zuid-Af rika VN-commissie DEN HAAG (ANP) - Neder land behoort tot de 22 landen, die maandag in de assemblee van de Verenigde Naties stemden tegen het uitsluiten van Zuid-Afrika van het de bat over Namibië. Dit heeft een woordvoerder van het departement van buitenland se zaken gisteren meege deeld. De VN-assemblee besloot met 112 tegen 22 stommen Zuid- Afrika uit te sluiten van het debat, nadat eerder de com missie voor de geloofsbrie ven met meerderheid van stemmen de aanwezigheid van Zuidafrikaanse afgevaar digden in de vergadering on wettig had genoemd. Met Nederland stemden onder meer tegen de uitsluiting de andere negen EG-landen, Amerika, Canada, Nieuw- Zeeland, Australië, Oosten rijk. Turkije en de Noordse landen. De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de VN, mr. Scheltema, legde na mens de EG-landen een ver klaring af. Daarin stelde de Nederlander, dat uitsluitend om principiële redenen, te gen de uitsluiting van Zuid- Afrika gestemd zou worden. Met uitsluiting van een land wordt de algemeenheid van de VN-organisatie geweld aangedaan. MOSKOU - Partijleider Leonid Brezjnjev sloot gisteren i 26ste partijcongres van de Sowjetrussische partij af met e van dertig minuten. MOSKOU - Leonid Brezjnjev is gisteren voor de komende vijf jaar opnieuw benoemd tot leider van de communistische partij van de Sowjet-Unie (CPSU). Met hem werden alle leden en kandi daat-leden van het regerende Po litbureau herbenoemd en het zelfde gebeurde met de tien se cretarissen van de secretariaten van het centrale comit van de partij. Dit uitblijven van wijzi gingen in de partijtop is volgens politieke waarnemers in de Rus sische hoofdstad een unicum sinds het aan de macht komen van de communistische partij bij de revolutie van 1917. Het aanblijven van Brezjnjev voor de komende vijfjaar - tot het vol gende partijcongres - werd alge meen verwacht. Maar daarnaast werd rekening gehouden met de mogelijkheid dat de verhoging van het aantal partijleden niet al leen haar uitdrukking zou vin den in uitbreiding van het aantal leden van het centrale comit van de partij (van 287 leden naar 319 en van 139 kapdidaat-leden - zon der stemrecht - naar 151), maar ook een uitbreiding van het Po litbureau dat als hoogste politie ke college in het land de eigenlij ke besluitvorming regelt. Tevoren was in Moskou druk ge speculeerd over bijvoorbeeld de posities van KGB-chef Andro pov, minister van defensie Oesti- nov en minister van buitenland se zaken Gromyko. Ook werd verwacht dat de partijtop (ge middelde leeltijd 7U jaar) met dit congres zou worden veijongd. Brezjnjev is 74 jaar en zijn oudste collega. Pelshe, is 82. De samen stelling van het Politbureau, ook wel de „machtigste bejaarden club ter wereld" genoemd, de monstreert duidelijk een van de kenmerken van het bewind van de huidige partijleider, namelijk continuiteit. In de redevoering waarmee hij het 26e partijcongres sloot, verklaar de Brezjnjev dat de partij zich zal houden aan de „beproefde inter nationalistische koers". Dit komt in de praktijk neer op steun voor elke beweging of regering die er toe kan bijdragen dat de macht en invloed van de Sowjet-staat wordt geconsolideerd of uitge breid. Daarnaast noemde hij handhaving van de vrede en streven naar ontwapening voor de komende jaren een toppriori teit van Moskou. Een woordvoerder verklaarde het congres, dat het Kremlin be reid is om snel tot regelingen te komen die kunnen leiden tot een topontmoeting van partijleider en president Brezjnjev met zijn Amerikaanse collega Reagan. „De ontwikkeling van de militai re technologie gaat snel en daar om zijn we bereid om ook snel te handelen", aldus Vadim Zagla- din, plaatsvervangend chef van de internationale afdeling van de communistische partij. Zijn op merkingen warennauwelijks ver hulde waarschuwingen aan het Witte Huis Brezjnjev uitnodiging voor topoverleg niet te lang op het bureau te laten liggen. Van onze correspondent) BRUSSEL - Een snellere omschakeling op kernenergie en grotere energiebesparingen in de huishoudens en het verkeer zijn speciale EG-aanbevelingen aan het adres van Nederland. De raad van energieministers, on der voorzitterschap van de Ne derlandse bewindsman van eco nomische zaken Van Aardenne, concludeerde gisteren dat er geen onmiddellijke problemen zijn met de energievoorziening van de Gemeenschap. Maar we mogen niet op onze lauweren rusten, aldus de ministers, want elke aanzwengeling van de eco nomie doet de vraag naar energie eri daarmee de olieprijs stijgen. De ministers wensen zich daarom te houden aan de eerder door de EG tot 1980 vastgelegde energie doelstellingen. En Nederland is daar. met Italië en Ierland, op achtergeraakt. Deze drie landen zijn dan ook gemaand zich meer in te spannen voor omschakeling op kernenergie en het benutten van andere vaste brandstoffen (steenkool bij voorbeeld) dan olie voor de conventionele elek trische centrales. Deze aanbeveling werd al veertien dagen geleden door de Europese energiecommissaris Davignon bekendgemaakt. Door de Euro pese energieministers werd zij gisteren moeiteloos overgeno men. Zoals bekend zijn poitieke partijen als PvdA en D'66 tegen elke uitbreiding van kernener gie. De socialisten willen daarbij sluiting van de bestaande kern centrales in Dodewaard en Bors- sele. De Duitse minister, graaf Lambsdorf, meende echter dat het duidelijke EG-standpunt het voor hem veel makkelijker maakt de duidelijk tegen kern energie gerichte Westduitse pu blieke opinie tegemoet te treden. van 1980 bedroeg de daling zelfs 12.9 procent ten opzichte van de zelfde periode in 1979. Maar, zo betoogde hij, dit is veel meer het gevolg van een zachte winter en de slechte economische toestand dan van daadwerkelijke bespa ringen door energieverbruikers. LONDEN (AP) - De leiders van de 21 opgestapte leden van de Britse Labourpartij hebben gisteren een ontmoeting gehad met David Steel, de leider van de kleine liberale partij. De door de afgescheiden Labour- leden nieuw te vormen sociaal-democratische partij wil een samenwer kingsverband gaan vormen met de liberalen. Maandag verlieten 12 afgevaardigden van Labour in het Lagerhuis en 9 van het Hogerhuis de socialistische partij. Het was de grootste afsplit sing die de ideologisch verdeelde partij in 50 jaar heeft gekend. De uitgetreden Labourleden kondigden aan dat zij tegen Pasen dit jaar een nieuwe partij zullen hebben gevormd. Aan het hoofd van de uittreders staan drie ministers van de vorige La- bourregering, David Owen (buitenlandse zaken), William Rodgers (transport) en Shirley Williams (onderwijs). Ook de voormalige voorzit ter van het Europese parlement Roy Jenkins is van de partij. De Loyalisten binnen de partij hebben geëist dat de overlopers hun parle mentaire mandaat dat zij onder de vlag van Labour hebben verworven onmiddellijk ter beschikking stellen. De leider van de liberalen, die slechts 11 van de 635 zetels bezetten in het lagerhuis, ziet de afsplitsing als een belangrijke stap op weg naar een partij van het politieke mid den, tussen de conservatieven en de socialisten in. Steel begroette de afvallige Labourleden als 'mensen die veelal vanuit een veilige zetel in het lagerhuis aanzienlijke moed hadden getoond'. De besprekingen van gisteren waren erop gericht de basis te leggen voor een gecoördineerde verkiezingsstrategie van de sociaal democraten en de liberalen in 1984. Een fusie tussen beide partijen wordt echter niet overwogen. Medewerkers van Steel verklaarden dat deze hoopt om voor de jaarlijkse liberale conferentie in de herfst in staat te zijn om een "principe-ak koord" met de sociaaldemocraten bekend te maken. Vervolgens zou voor de verkiezingen van 1984 aan een bondgenootschap vorm moeten worden gegeven. De liberale partij werd in 1922 praktisch van het politieke toneel verdron gen door de indertijd sterk opkomende Labcurpartij. Sindsdien is zij erin geslaagd om het hoofd boven water te houden, maar dat is dan ook ongeveer alles. De liberalen bezitten slechts elf zetels in het 635 zetels tellende lagerhuis. Voor Steel is een bondgenootschap met de sociaal democraten een mogelijke kans om macht te Behalve Frankrijk EG-landen weinig last gehad het Iran-Irak-conflict. De terug val in leveringen door deze lan den is grotendeels opgevangen door Saoedi-Arabie en zelfs door Irak en Iran wordt sinds enige tijd alweer 1,2 miljoen vaten olie per dag geleverd. Er is weinig olie aangekocht op de spotmarkt (vrije-oliemarkt) en speculatieve reacties zijn achterwege geble ven. De commissaris wist ener gieministers echter te overtuigen van het tijdelijke karakter van deze gunstige situatie. CAIRO (AP) Een rijtuig brengt de Egyptische minister van defensie, Ahmed Badawy naar zijn laatste rustplaats. De minister kwam gisteren Italië hebben sam4m met 13 officieren bij een helikopter-ongeluk om het leven. Vrouw dissident vraagt om hulp JERUZALEM (UPI/DPA) - De joodse dissident Anatoli Sjtsja- ranski die op het ogenblik in de Sowjet-Unie gevangen zit, is er slecht aan toe en is sinds novem ber van het vorig jaar slachtoffer van eenzame opsluiting. Dit heeft zijn vrouw Avital gisteren tijdens een persconferentie ge zegd. Zij deed daarbij een oproep aan het Westen zich in te zetten voor vrijlating van haar man. Volgens Avital Sjtsjaranski, die in Israël woont, is haar man verma gerd en heeft hij een ernstige ooginfectie opgelopen. Zij be schuldigde de gevangenisbewa kers verder van "barbaarshe den" en liet weten dat de moeder van Sjtsjaranski, die in Moskou woont, onlangs vergeefs ge vraagd heeft haar zoon te mogen bezoeken. "Er worden geen be zoekers toegelaten, hij ziet het daglicht niet en hij mag mij niet eens schrijven", aldus de vrouw. Een voormalige leraar van Sjtsja ranski, Alexander Luntz, ver klaarde tijdens de persconferen tie dat er geen reden is om geloof te hechten aan berichten over een mogelijke vrijlating van Sjtsjaranski in ruil voor een in Zuid-Afrika gevangen zittende Russische spion. (ADVERTENTIE) De ministers vonden het overigens wel noodzakelijk met een inten sieve voorlichtingscampagne meer begrip bij het publiek te r\ j u 4 kweken voor de noodzaak van °ver de herstructurering kernenergie. Als reden voerden zij aan de belangrijke investerin gen die in deze sector moeten worden gedaan. De EG stelt zich als doel tegen 1980 haar energie voorziening voor 75 procent te baseren op kernenergie en vaste brandstoffen waarvan een groot dee' liefst binnen de Gemeen schap moet worden geprodu ceerd. De betalingsbalansproble men die geïmporteerde energie bronnen met zich meebrengen kwamen gisteren herhaaldelijk voor het voetlicht. het staalbeleid hebben de ministers van ecomische zaken van de EG gisteren nog geen overeenstem ming kunnen bereiken. De tien lidstaten van de EG kampen na melijk nog steeds met een over- produktie van ongeveer veertig miljoen ton per jaar. Volgens be- rekeniningen van de Europese commissie zou, en dat bij een gunstige ontwikkeling en via de produktiequota die de bedrijven werd opgelegd, deze produktie ook in 1983 nog een overschot van zo'n 25 miljoen per jaar be dragen. Filter SHg- Overigens baart de olievoorziening geen onmiddellijke zorgen. Com missaris Davignon rapporteerde dat het verbruik tijdens de be ginperiode van dit jaar 9 procent 1 lager lag dan in dezelfde periode vorig jaar. In het laatste kwartaal Minister Van Aardenne. die de raad voorzat, meende dat er op zeer korte termijn beslissingen moeten worden genomen. "We moeten er naar toe dat de overhe den hun hulp aan de staalindus trie gaan afbouwen. Opnieuw slachtoffer bij moorden in Atlanta ATLANTA, GEORGIA (AFP) - Gisteravond is in Atlanta in Georgia opnieuw een zwart kind verdwenen. In de laatste 19 maanden zijn 19 kinderen, allen zwart, vermoord en twee verdwenen. De 16-jarige Joseph Bell is maandagochtend voor het laatst gezien, toen hij op weg naar school was. De moorden en de klaarblijkelijke onmacht van de plaatse lijke politie, gesteund door de federale recherche, ze op te lossen, hebben in de zwartenwijken angst losgeslagen en de stoot gegeven tot een solidariteitsbeweging in heel Amerika. Zij heeft al veel geld opgeleverd waarmee het onderzoek kan worden bevorderd. WASHINGTON (AP/AFP) - De Amerikaanse minister belast met marine-aangelegenheden, John Lehman, heeft gisteren ver klaard dat de regering-Reagan heeft besloten om een aanzienlij ke wijziging aan te brengen in de Amerikaanse maritieme strate gie, die erop is gericht om in alle belangrijke oceanen de dreiging van de Sowjet-Unie tegen te gaan en die afstand doet van de conceptie van de regering-Car ter, waarbij de aandacht was ge- (ADVERTENTIE) U hebt nog 3 dagen de primeur. Daarna reizen ze onherroepelijk verder: de gestyleerde Afghans, de Chinezen, de flonkerende lspahans en de robuuste Bidjars. DEN HAAG AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE Leiden: Breestraat 146 Botermarkt 21-22 richt op de verdediging van de toegangswegen overzee tot West europa. Lehman zei dat, teneinde dit doel te bereiken, de Amerikaanse vloot moet worden uitgebreid van 456 schepen en onderzeëers tot ongeveer 600, het belangrijk ste hierbij is het opvoeren van het aantal vliegdekschepen van twaalf tot vijftien. Lehman merkte op dat de nieuwe strategie totstand was gekomen met algemene instemming van de kabinetsleden. Hij voegde hieraan toe dat uitgebreid over leg was gevoerd met de Ameri kaanse minister van defensie, Caspar Weinberger en met Rea gan. Hij verklaarde dat het nieuwe be leid erop neerkomt dat de Ameri kaanse vloot ook in staat moet zijn om de noordelijke en zuidelijke flank van de NAVO te verdedigen. Dit betekent meer patrouilles in de wateren rond Groenland, IJsland en de Britse eilanden, de Middellandse Zee en in het verre noorden, waar de vloot in staat moet worden ge steld om het schiereiland Lola - de basis van de belangrijkste Russische noordelijke vloot - aan te vallen. Hij voerde aan dat een dergelijke strategie de Russen ervan zou weerhouden om het centrale front van Westeuropa aan te val len, hetgeen de voornaamste zorg van de regering-Carter was. Lehman uitte scherpe kritiek op de reactie van de regering-Carter ten aanzien van de bedreiging van Amerikaanse belangen in het gebied van de Perzische Golf, na de val van de sjah en de Sowjetrussische invasie in Af ghanistan. De regering-Carter wijzigde vol- Ten gens Lehman niet haar beleid om de omvang van de vloot te bevriezen, maar probeerde om der. het gebied van de Indische Oce aan, de Arabische Zee en de Per zische Golf te dekken door "het laken van de ene kant van het bed naar de andere kant te trek ken". Hij bedoelde hiermee dat de rege ring-Carter schepen uit de Mid dellandse Zee en de Stille Oce aan naar de Arabische Zee over bracht om in het gebied van de Perzische Golf te patrouilleren. Lehman verklaarde dat de rege ring-Carter in de termen van het SALT I-verdrag "onwettig" had verlengd tot na oktober 1977. Volgens hem had het akkoord op die datum een einde moeten vin den. "Het is mijn aanbeveling om ons niet langer te houden aan SALT 1", aldus de minister. Lehman wees erop dat de verlen ging door de regering-Carter van SALT 1 tot gevolg heeft dat een Sowjetrussisch voordeel van 3 tegen 2 blijft gehandhaafd. van de naleving van bepalingen in SALT 2 toonde Lehman zich overigens gematig- Volgens het Amerikaanse ministe rie van defensie wordt Dahlak- archipel in de Rode Zee, 90 kilo meter van de Ethiopische haven stad Massawa, de grootste Russi sche marinebasis in het gebied van de Indische Oceaan. Op het ogenblik wordt er gewerkt aan het aanbrengen van veranderin gen, nodig om grote schepen te kunnen ontvangen, zo wordt uit het Pentagon Lehman drong er voorts op aan dat De Sowjet-Unie heeft de basis de Verenigde Staten ophouden met de naleving van het akkoord inzake de beperking van de stra tegische nucleaire wapens, dat in 1972 met de Sowjet-Unie werd gesloten. 1979 in gebruik genomen. Het Pentagon gelooft dat, wanneer alles gereed is, deze basis als ver vanging kan dienen voor de ba sis die de Sowjet-Unie heeft ge had in Berbera in Somalië.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10