Vrijwilligers in de sociale sector' Bezwaren Stevenshof niet tot aan de Kroon "Mo bewijst eigen gezicht popmuziek Swingend fluitspel Wassenaarder komt om bij ongeluk in Leiderdorp Weidse agenda V; L Carnavalsprinsen in de Leidse regio REGIO LEIDEN - Terwijl in het zuiden van ons land het carnaval vandaag en morgen pas zijn hoogte punt bereikt, ebt het ge beuren hier in het westen weer langzaam weg. De meningen over dit feest dat zijn wortels in andere streken heeft zijn sterk verdeeld. Voor- en tegen standers en een derde groep die niet zo goed weet wat men ermee aan moet, met dat gedoe. Wat de aanhangers van het carna val in het westen duidelijk mee- hebben is de groeiende belang stelling; carnavalsverenigingen met de meest onmogelijke na men schieten overal als paddes toelen uit de grond en nemen het hele jaar door vaak een belangrij ke plaats in in het dorpsgebeu- ren (bijvoorbeeld de Wassenaar- se Deylknotsen). Overvolle zalen bij feestavonden van de carna valsverenigingen schijnen ook voor zich te spreken. Het mas saal genieten lijkt in het verleng de daarvan te liggen. De carna valsprinsen staan het dichtst bij de bron van het feest met de meeste oordelen en vooroorde len. Reden om hun eens aan het woord te laten. Florastampers Sjaak Bliek, de afgelopen dagen carnavalsprins in de gemeenten Oegstgeest en .Rijnsburg is ei genlijk de meest ervaren carna valsvierder in het rijtje. De 25-ja- rige Leidenaar heeft meer dan eens deelgenomen aan dit feest in Brabant. Twee jaar was hij lid van een Katwijkse carnavalsclub "die helaas ter ziele ging", zo laat hij weten. Voor hem reden om een nieuwe club op te richten die nu voor Oegstgeest en Rijnsburg als "Florastampers" door het le ven gaan. Hij is niet alleen oprichter van de vereniging maar ook al sinds het bestaan (in '79 werd de club op gericht) carnavalsprins. "Ik werd dit jaar voor de tweede keer gevraagd om weer prins te worden. Het is een geweldige be zigheid, een reuze ervaring, maar het is nu wel voor het laatst ge weest. Ik wil in het vervolg vrij de carnaval vieren en anderen ook eens een kans geven om zich in het prinsgebeuren te storten." Hij is ervan overtuigd dat carna val ook hier steeds meer gaat le ven. Volgens hem is zijn eigen club ook een langer leven be schoren dan de vorige in Kat wijk, die er na vijf jaar de brui aan gaf. Zonde vindt Sjaak Bliek het dat het feest hier nog intern wordt gevierd. 'Het is echt een vereni- gingsfeest. In het zuiden is ieder een erbij betrokken, alle vereni gingen, alle cafés. Ik denk dat het hier in de toekomst ook zo zal worden. Wij pakken die sfeer wel Over de voordelen: "Carnaval is een zuipp'artij zeggen velen. Op een bruiloft lopen ook dronken mensen rond. Ik vind dat je net zo goed moet kunnen feesten met een colaatje, maar je hebt niet alle mensen in de hand. De kritiek op carnaval komt omdat het nog vrij onbekend is. De mensen hier moeten erin groeien. Ze staan er huiverig te genover. Laten ze maar eens ko men kijken en dan een oordeel geven." Forse Caters Voor de 60-jarige Wil Ahling, die in het weekend nog heeft geregeerd over het Voorschotense Forse Caterrijk is "het sociaal bezig zijn en het uit het dagelijkse sleurtje stappen het belangrijk ste van carnaval." "Vorige week hebben wij een carnavalsmiddag voor bejaarden en gehandicapte kinderen georganiseerd. Als je ziet hoeveel plezier die mensen hebben, dat geeft een enorme voldoening. Je zag ze genieten Dat moet het doel zijn van carna val." Na negen jaar lidmaatschap van de carnavalsclub werd hij nu, twee jaar nadat hij liet blijken op te willen stappen "om plaats te ma ken voor jongeren", alsnog tot carnavalsprins gekozen. "Ik heb eerst nee gezegd want ik ben niet iemand die zo gebrand is om op de voorgrond te treden en ik vond het wel leuk om niet in ver enigingsverband carnaval te vie ren. Ik had zelfs al een prachtige vermomming in het hoofd voor ons feest; dat moet ik nu volgend jaar maar doen." Carnaval is voor hem "uit het keurslijf treden". "Je gedragen zoals je in wezen bent. Jezelf zijn, zonder je van iemand wat aan te hoeven trekken. Dat kan de rest van het jaar niet. Je zit vaak al leen door je baan al in zo'n keurs lijf. Met de carnaval kun je uit je vel normale vel treden." Hangkonten "Geen energiebesparing tijdens het carnaval", dat was de afgelo pen dagen het motto van Corne lls de II, in het dagelijkse leven Kees van der Krogt, die zijn scepter over Zoeterwoude zwaai de. De vierde prins sinds de op richting van de plaatselijke car navalsclub de "Hangkonten" is sinds kort woonwachtig in Bra bant en is nu zo fanatiek geweest op en neer naar zijn tijdelijke vorstendom te reizen. "Bij het aanwijzen van een prins zoekt men vooral naar iemand die de mensen op gang kan bren gen, die weet wat leut maken is, een opgewekt humeur ten toon spreidt en gevoel voor humor heeft." De prins, die de afgelopen dagen het "bezuinigen doen we pas weer na het carnaval" tot zijn lijf spreuk maakte, wil de vervulling van zijn ambt niet duur noemen. "Het is alleen in zoverre duur dat het je een hoop energie kost." Over het fenomeen carna valsschlagers merkt hij op "Car naval is een feest van gezellig heid en zonder zorgen. De mu ziek is hierbij stemmingbepa- lend Je moet bij die liedjes na tuurlijk wel het kaf van het ko ren scheiden. Zo moet het van partner verwisselen dat bij car naval vaak een wrang bijsmaakje oproept, niet de nadruk krijgen bij het vieren van carnaval, ook al suggereren veel liedjes dat." Hijzelf vindt carnaval boven de Moerdijk een hele juiste zaak. "Het carnavl is ook hier voor veel mensen drie dagen per jaar een uitlaatklep voor spanningen. Een verzetje is goed voor de mensen." Billenprikkers "Als het erom gaat om het iedereen naar zijn zin te maken dan ben ik bereid voorop te lopen." Zo sim pel ligt dat bij de Warmondse carnavalsprins Jan Elfering. "Ik vind het erg prettig als ik de mensen zie lachen. Er is al zoveel narigheid in de wereld", luidt zijn veelgehoorde stelling. De 56- jarige Warmonder trad drie jaar geleden toe tot de toen pas opge richte carnavalsclub de "Billen prikkers". "Ik had nog nooit car naval gevierd. Ik heb wel altijd eens graag naar Brabant of Lim burg toe willen gaan om daar car naval te vieren. Dat is eigenlijk altijd mijn grootste wens ge weest. Toen ze mij kwamen vra gen heb ik gezegd dat ik het wel voor 'n keertje wilde wagen, maar je ziet het, ik ben-er nog bij." Nog veel sterker, hij werd ook nog tot prins gekozen. Hijzelf daar over: "Misschien ben ik wel de grote lolbroek. Ik vind het ge woon heerlijk om carnaval te vie ren. Je moet wel een gezellige prater zijn. Verder moetje overal je gezicht laten zien en ook eens een fijne polonaise lopen." Evenals de anderen is hij van me ning dat carnaval hier steeds meer bestaansrecht krijgt. "De belangstelling voor de kermis in het dorp neemt af en voor het carnaval juist toe." De jolige lied jes die eromheen worden ge bouwd vindt hij wel op zijn plaats. "Je pakt ze met die mu ziek. Zelfs achter hun ramen staan ze mee te dansen. De men sen willen loskomen." Het verkleden hoort er volgens Jan Elfering bij, "je moetje eigen van de andere kant kunnen laten Dat laatste heeft volgens zijn over tuiging wel zijn grenzen. "Het feest moet geen, ik zeg het mis schien wel cru, nee, het moet geen zuippartij worden. Gezellig doen staat voorop." In zijn en thousiasme ziet hij de toekomst voor het carnaval hier rooskleu rig tegemoet. "Als ik de mensen vrijwillig vaak zo druk in de weer zie voor het carnaval dan denk ik vaak "volhouden mensen dat wordt nog eens een nationaal ge beuren"." Rijnschuimers Hans Kok was dit jaar de prins van de Leiderdorpse Rijnschuimers. Hij is van mening dat het carna val "van boven de Moerdijk niets te maken heeft met het carnaval uit het zuiden". "Hier begint het feest niet gelijk na de overhandi ging van de dorpssleutel. Als car navalsvierder kun je hier even min van zaaltje en van café naar café gaan tijdens de carnavals- week. Met de twee cafés in Lei derdorp ben je gauw uitgestapt". Hij is lid van de plaatselijke car navalsvereniging vanaf de op richting in 1977. Vanuit de ver eniging werd hij verzocht prins te worden. "Mijn benoeming tot prins, dat vond ik nogal wat. Het streelt natuurlijk wel je ego. Maar ik wil toekomstige prinsen waarschuwen. Je moet er vooral energie insteken". Hans Kok vertelt dat hij een deel van de kosten op zich neemt. "Je hoeft echter beslist niet draag krachtig te zijn, maar je moet wel in de buidel tasten". Hijzelf vindt dat niet erg, "je doet er toch ook een hoop voor". Ook hij vindt de sociale kant van carnaval erg belangrijk, bijvoor beeld de bezoeken aan het Elisa- Optreden in Voorschoten VOORSCHOTEN - Niets lijkt de in korte tijd zeer bekend geworden popformatie Mo nog in de weg te staan om het binnenlandse suc ces uit te breiden naar het bui tenland. De Delftse formatie speelde afgelopen zaterdag avond in De Lindehoeve in Voor schoten voor een ongekend groot aantal bezoekers. Met het optreden bewees Mo weer eens dat popmuziek met een ei gen gezicht best mogelijk is, en te combineren met de smaak van het publiek. De vele muzikale, maar ook ritmische wendingen binnen elk nummer maakten het optreden tot een interessant ge- beurem op zich dat tot op het laatst bleef boeien. Niet in de laatste plaats kwam dit door het zeer dansbare karakter dat de muziek van Mo toch wel in zich heeft. De vele tegenmelo- dieën die vooral fagottist/toet- senman Huub de Lange speelde, tegen de zangpartijen van zange res Heili Helder in, zijn mooie en herkenbare ingrediënten die het geluid van Mo zo apart maken. voorschoten het Voorschotense welzijnsbeleid, met name het jeugdwerk, is vanavond onder werp van een politiek café in de Lindehoeve in Voorschoten. Aanwezig zijn onder meer wet houder Marsclis, een bestuurslid Van de Lindehoeve en de voorzit ter van de padvinderij. Aanvang 20.00 uur. Maar ook het gebruik van alleen toetsinstrumenten geeft een ex tra dimensie aan het geheel. Het effect van een basgitaar wordt door de andere toetsenspeler Clemens de Lange verkregen door alleen de laagste toetsen van een elektrische piano te ge bruiken. Ritmisch gezien werden de leden van Mo zaterdagavond goed on dersteund door drummer Harm Bieger, die veel varaties in rit miek bleek toe te kunnen pas sen. zonder daarbij afbreuk te doen aan de dansmuziek van de groep. Het optreden van afgelopen zater dag mag zonder meer een evene ment worden genoemd waarin de doelstelling van de anderhalf jaar oude groep duidelijk naar voren kwam, namelijk het ma ken van niet gekunstelde maar wel interessante dansmuziek. Om die reden heeft Mo haar eer ste elpee in vijf dagen opgeno men met gebruik van een grote ervaring, geput uit het maken en beluisteren van vele eigen opna mes. Mo is op dit moment bezig met een laatste toernee door Ne derland. In mei vertrekt de groep naar het buitenland waar haar eerste plaat al goed is ontvangen. Landen zoals Duitsland, België. Zweden, Frankrijk en zelfs Ja pan zullen bezocht worden voor het geven van concerten. Ver wacht wordt dat de tweede elpee in Nederland in september zal uitkomen. ROEL ZAADNOORDIJK Voorschoten wil woningbouw niet vergroten Zangeres Heili Helder tijdens het optreden in De Lindehoeve. Veel inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN - Dieven hebb- ben het afgelopen weekeinde hun slag geslagen in Voorscho ten. Vier inbraken en twee po gingen tot inbraak heeft de poli tie in onderzoek. Een woning aan de Rouboslaan is helemaal overhoop gehaald. Ver moedelijk is hier alleen een fo totoestel meegenomen. De in braak in een huis aan de Raad huislaan leverde meer op. Siera den met een totale waarde van zesduizend gulden zijn verdwe nen. In een woning aan de Krim- kade wordt een stoeltjesklok ver mist. Gepoogd is een woning en een melkwinkel aan de Leidseweg binnen te komen. De inbrekers hebben het karwei echter voor tijdig moeten opgeven. De wo ningen waren te goed afgesloten. Ook de werkplaats van de ge meente heeft bezoek gehad. Zak- rekenmachientjes zijn hier mee genomen. VOORSCHOTEN - De bezwaren van Voorschoten tegen het be stemmingsplan "Stevenshof' zullen "alleen" bij Gedeputeerde Staten worden ingediend. Krijgt de gemeente daar nul op het request, dan zal er geen beroep meer worden aangetekend bij de Kroon. De commissie openbare werken van Voorschoten wil namelijk niet dat de zo broodnodige wo ningbouw door bezwaren van Voorschoten wordt opgehouden. Voorschoten heeft niets tegen die woningbouw, wel is de ge meente bang dat de winkels in Stevenshof te dicht op het win kelcentrum "Noord-Hoflamd" worden gebouwd. Voorschoten zal daar dan ook bezwaren tegen indienen bij Gedeputeerde Sta ten. De commissie wil het niet la ten bij mondelinge afspraken met de gemeente Tuiden, want "Leiden heelt in het verleden ge toond zeer onbetrouwbaar te zijn". In Voorschoten zelf komt er dit jaar weinig van woningbouw. Met veel kunst en vliegwerk heeft de gemeente een sluitende begroting kunnen krijgen, maar door de negatieve ontwikkeling van onder meer zwembad "Het Wedde" blijft er weinig geld over. Volgens het streekplan Zuid-Holland-West, is Voorscho ten nu achter met de woning bouw. Commissielid Visser (PvdA) verweet burgemeester en wethouders een gebrek aan visie ten aanzien van het bouwbeleid. Ook is er bezuiniging nodig op de beplantingsdienst van de ge meente. Of dit ten koste mag gaan van arbeidsplaatsen is ech ter nog de vraag. Mevrouw Van der Kloes (VVD) stelde voor het LEIDEN - Dat blokfluitspel ook een swingende bezigheid kan zijn, bewees het Leids blokflui tensemble "Praetorius", o.l.v. Piet Kunst, afgelopen zaterdag avond. Het laatste onderdeel van het programma, dat gebracht werd in de door fans en andere belangstellenden geheel gevulde Lokhorstkerk, wws n.l. een 20ste eeuws werk, "Divertimento Rit- mico', van F. Zehn. In het eerste deel hiervan leek het blokfluiten semble allures van een brass band aangenomen te hebben. Ook contrabas, drums en slag werk kwamen er bij dit werk aan te pas, zodat het derde deel, 'bo lero', tot een verrassende climax, zelfs in dynamisch opzicht, kon komen. Ook 'serieuze' eigentijdse muziek blijkt deze groep blokfluiters, leerlingen van de streekmuziek- school, goed aan te kunnen. 'Kwartet' van H. Badings (geb. 1907), gecomponeerd in 1978, is bepaald geen eenvoudig uit te voeren werk. Het eerste deel heeft elementen in zich van de zgn. 'minimal music', steeds her haalde, kleine melodische en rit mische motiefjes. Het tweede deel zal de luisteraar het meest bijgebleven zijn: het begint en eindigt met het opbouwen van klusters (halve toonsopstapelin- gen) wat een snerpend effekt geeft, zeker indien uitgevoerd met blokfluiten. Het derde deel is typerend voor Badings: veel maatwisseling en polyfone strukturen. Dit alles was uitste kend waar te nemen en werd overtuigend uitgevoerd. De werken uit de' barok, o.a. van M. Praetorius (1571-1621) en J. Fi scher (1646-1721) werden gecon centreerd en ritmisch exact uit gevoerd. Piet Kunst straalt tijdens zijn di- rektie enthousiaste vaardigheid uit. Het blokfluitensemble B van de streekmuziekschool (het Praeto- riusensemble is eigenlijk het blokfluitensemble A) speelde voor de pauze werken van S. Scheidt (1587-1654) en H. Poser (20ste eeuw). Hoewel ook zij een goed evenwichtige klank voort- bliezen, was de interpretatie een beetje braafjes. Misschien zou de dirigente van di' ensemble, Nora Gortzak, haar >lag iets extrover- ter moeten mfKen, zodat zij meer onderhoud aan diverse scholen de aandacfv' van de spelers en het Cultureel Centrum te krijgt. schrappen. De scholen en het Deze maand is er van het Praeto- centrum krijgen dit jaar een an- rius-ensenble een plaat uitgeko- bethziekenhuis, de Dillenburg en Leythenrode. "We proberen het hier boven de Moerdijk ge zellig te maken. De feesten wor den steeds drukker bezocht. De mensen kunnen dan stoom af blazen, hun ventiel opentrek ken". Deylknotsen Prins Bart I van Wassenaar noemt zichzelf een zwerver, omdat hij van beroep binnenschipper is. Zelf vond hii zich altijd een "stij ve pummel, die opzag tegen de polonaise". Toch was hy deze carnaval aanvoerder van de Was- senaarse "Deylknotsen". "Een oud-prins vroeg mij een keertje op een prinsverkiezing op de Kaag. Vanaf dat moment hebben zij mij niet meer losgelaten". Hij is meer uit dan thuis, maar voor de feestelijke gelegenheid van de afgelopen dagen kwam hij in zijn gemeente terug. "Ik ken de Was- senaarders niet zo goed door mijn beroep en dat was nu wel een voordeel denk ik". Vermoeiend vond hij het helemaal niet, "omdat je zo verschrikke lijk mooi werk doet". Het baantje slokt je wel op, in de tijd en voor een deel financieel". Erg vindt hij dit helemaal niet. "Laten we wel wezen, carnaval is maar een moment in je leven. Ik tel de vele feestavonden voor mensen die in tehuizen wonen. Wij verrichten gewoon vrijwilligerswerk in de sociale sector. En we verlenen in wezen ook nog subsidie omdat je nergens met lege handen kunt komen". Teleurgesteld is hij erover dat de Wassenaarse scholen zich zo af zijdig houden en achterblijven bij de vele andere die een bijdra ge leveren aan de activiteiten. Bart I tot slot: "Wij kijken na een avond naar de vele gelukkige ge zichten en gaan dan voldaan naar bed". Tekst: CHARLES LENNARTZ WIM OLYSLAGERS DIRK JAN ROELEVEN ROEL ZAADNOORDIJK foto's: HOLVAST dere functie. ELLEN LOOYESTIJN. LEIDERDORP Bij een ongeval op de Rijksweg 4 in Leiderdorp is de 22—jarige Wassenaarder J.P. Moll gisteren verongelukt. De man reed gisterochtend rond zes uur op de snelweg ter hoogte van het Elisabeth Ziekenhuis. Waarschijnlijk door slaap over mand, reed hij van de weg af en botste hij tegen twee bomen. Door de idap ontplofte de benzi netank en veranderde de perso nenauto in een vuurzee. Door de grote hite slaagde een toegesnel de autonobilist er niet meer in de Wasenaarder uit de auto te trekkei. lEIDSCH £L DAGBLAD OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel f 2311 BG Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 26884 Kwartaalabonnement jaarabonnement 1186.70 per post f 276.10 Losse nummers f 0.70 Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoen B*i automatische overschrijving geen administratie- en Adjunct-hootdredacteur: R D Paauw Alp redactiechef: A. van Leeuwen Ptv Alp. redactiechef: J. M. J. Post Rubriekchefs J. Kroon (stad) J P.M van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen S.J. da Groot (geestelijk leven) Aangesloten bi| de Gemeen schappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington, Caira. Rome. Madrid. Stockholn en Djakarta Redactie randgemeenten: 222 P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Tel. 071-125260 of 071-144941 t Ch. Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten Orgstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters «71-890847 D.J. Roeleven 31715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Leiderdorp F Snijders MAANDAG 2 MAART 1981 MAANDAG Catena - optreden van de uitgewezen Tsjechische protestzanger, kunstschil der en schrijver Jaroslav Hutka, 21 uur. Zaal Middelweg 28 - lezing Spiritisch Genootschap Leiden door Mw. Rade maker uit Pijnacker: Helderziende waarneming, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Werkbzen Advies Centrum - Breestraat 19. tel. 122000, ma t/m vr van 10-12 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm. Warmond - gemeentehuis, commissie maatschappelijk welzijn, 20 uur. Leiderdorp - Zijlkwartier, V.D. Marck- straat, boerenbal carnaval Rijnschui mers, 21 uar. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 26 tot 6 maart door apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 124807; apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. Oegstgeest - za tot 13 uur: Linnaeus, de Kempenaerstraat lb, tel. 153274; za v.a. 13 uur: Kok, Rapenburg 9, Leiden, tel. 124807. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan.tel. 4641. Warmond - S. Postuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. wsfö Sjaak Bliek OegstgeestJan Elfering (Warmond) Hans Kok (Leiderdorp) Wil Ahling (Voorschoten)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2