Yvonne van Gennip enig lichtpuntje... Analfabeten melden zich Van der Duim: Gouden Schaats als troostprijs KNZB polst drie kandidaten voor op volging-T rumbic marktberichten MAANDAG 2 MAART 1981 PAGINA 15 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ZEIST (GPD) - Drie internatio naal bekende waterpolotrai- ners komen in aanmerking voor de opvolging van Ivo Trumbic, die zaterdag tijdens een door de KNZB aangebo den afscheidsreceptie voor zijn verdienste in de afgelo pen zeven jaar werd onder scheiden met de gouden me daille van de zwembond. De drie kandidaten zijn de Hon gaar Kalman Markovic, trai ner van Barcelona, diens landgenoot Denis Pocsic, momenteel trainer van Koe weit en de Spanjaard Jozef Brasco, die jarenlang trainer is geweest van het nationale Spaanse team. KNZB-voorzitter Klaas van der Pol ging zaterdagmiddag nog even in op de onverkwikke lijke gang var zaken die tot het vertrek van Ivo Trumbic heeft geleid. Hij weet zijn ver trek vooral aan een aantal misverstanden en betuigde zijn spijt dat het zo gelopen was. Daarbij verwees hij naar de vele verdiensten die Trumbic voor het Nederland se waterpolo heeft gehad. Om te voorkomen dat die com municatiestoornissen zich in de toekomst nog eens zullen voordoen, zal de waterpolo- commissie komende week met het bondsbestuur om de tafel gaan zitten om te komen tot een structurele verande ring van de organisatie. Deze gesprekken zullen medebe palend zijn voor het aanblij ven van de waterpolocom- missie, die vanwege de hou ding van het KNZB-bestuur bij de contractverlenging met Ivo Trumbic al eerder heeft overwogen o'm op te stappen. De voorzitter van de waterpolo- commissie, Jan Nieland: „In het belang van het Neder landse waterpolo hebben we besloten voorlopig door te gaan met ons werk, vooral omdat er een goede opvolger moet komen voor Trumbic. Afgelopen zaterdag heb ik een gesprek gehad met Poc sic. Evenals Markovic en Brasco is ook hij bereid om, onder bepaalde voorwaar den, naap Nederland te ko men. De selectie is het eens met de kandidatuur van dit drietal en heeft zich bereid verklaard door te gaan. We gaan nu eerst op basis van onze sportieve wensen een keus maken en dan kijken of die keuze financieel haalbaar is. Op 9 maart hebben we daarover een gesprek met het KNZB-bestuur. Voor half maart hopen we de opvolger van Trumbic bekend te kun nen maken. Dan. kunnen we op 1 mei beginnen met de voorbereidingen op het Euro pees kampioenschap in Split, dat begin september wordt gehouden". Inzeil beleeft reünie van teleurgestelden INZELL (GPD) - Als recordbaan kan het knusse ijsstadion van In zeil zo langzamerhand de poor ten wel sluiten. De laatste we reldtoppers bij de wedstrijden om de Gouden Schaats, waar mee het seizoen telkens in een jo lige sfeer wordt afgesloten, date ren alweer van vijf jaar terug, ELVERUN (GPD) - En weer be klom een Noor de hoogste trede van het ere-podium. Na Amund Sjöbrend (Europees- en wereld kampioen bij de all-rounders) en Froede Rönning (sprint) was het de 16-jarige Björn Nyland, die Noorwegen bij de wereldkam pioenschappen schaatsen voor junioren in Elverun de maximale Blanchard mag om Europese titel boksen DEN HAAG (ANP) - Alex Blan chard heeft een vererende invita tie ontvangen om begin juni in Londen een gevecht om de Euro pese middengewichttitel te bok sen tegen Tony Sibson. Er is één voorwaarde .aan verbonden: Blanchard mag tot juni geen wedstrijd meer verliezen. Blan chard, 23 jaar oud, werd februari 1979 professional. Hij heeft 14 wedstrijden als prof gebokst, won tweemaal op punten en de andere 12 öf door k.o., of door op geven van de tegenstander of door een technisch k.o. seizoenscore opleverde. Bij de dames was het Sarah Doctor die de Amerikanen, na het ver trek van de Heidens in een diep dal weggezakt, de titel bracht. Achter Sarah Doctor kwam Yvonne van Gennip op een knappe derde plaats terecht. Zij was bij de Nederlanders een van de weinige lichtpuntjes in het zonovergoten, maar toch sfeerlo ze - er kwamen slechts 500 toe schouwers, verdeeld over twee dagen - Elverun. Opnieuw heeft het Nederlandse schaatsen, ondanks de bronzen plak van de 16-jarige Haarlemse, moeten inleveren. Kon bij de he ren - Bert Koopmans werd 9e en Gert Jakobs 13e - nog van een continuering van het vorig sei zoen worden gesproken, bij de dames wist alleen Yvonne van Gennip zich bij de laatste 16 te rijden. Trainer Henk Louwmans wijt de terugval van Boukje Keulen en Monique Kauffman, die ronduit teleurstelden, aan het niet afwer ken van het trainingsprogram ma. Een stukje training in men tale hardheid, die ook Yvonne van Gennip de tweede plaats zou gaan kosten. Na drie persoonlij ke records op de eerste drie af standen leek de Haarlemse, die op de 1000 meter (1.28.74) en de 1500 meter (2.17.87) tweede werd achter de ongenaakbare Doctor, regelrecht op de tweede plaats afstormen. Een ter discussie staande wissel na 600 van de 3000 meter, waarin Yvonne van Gennip het tegen de Amerikaanse moest opnemen, bracht het 16-jarige schaatstalent echter volledig uit evenwicht. „Ik hoorde een Amerikaan over diskwalificatie roepen, waarop ik mij realiseerde dat ik verder eigenlijk voor niets reed", aldus Van Gennip, die vervolgens haar rit zonder inspiratie beindigde in 4.57.89 en daarmee de Oostduitse Elke Wirsing de kans bood haar te passeren in het klassement. Een klassement, dat met over macht werd gewonnen door Sa rah Docter. De nummer drie van de WK-all-round in Quebec won drie afstanden en vestigde op het snelle ijs van Elverun even zove le baanrecords. Bij de heren ging de winst naar de Noor Bjoern Nyland, die overi gens alleen op de 500 meter, die hij in 39,93 won, kon imponeren. De meeste bewondering ging echter uit naar de Rus Sergei Ko- rolev, die na zijn val op de 500 meter de twee langste afstanden (de 3000 en de 5000 meter) won en op de 1500 meter slechts 0.25 seconden van een derde af standswinst en dus de titel ver wijderd bleef. Zo zag schaatszr Mink uit het Noordhollandse Petten er uil, nadat hij de 200 kilometer lange alternatieve Elfstedentocht in het Finse Lahti had volbracht. Enige roem was er niet voor „de verschrikkelijke sneeuw man" weggelegd. Andermaal eiste Jan Roelof Kruithof de hoofdprijs voor zich op. De trainingen in een koelcel leverden hem ook zaterdag middag het beoogde resultaat op. De 44-jarige kilometervreter legde de afstand af in 6 uur, 53 minuten en 25 seconden. In zijn kielzog kwamen Egbert Vossebelt en Hans Boerstra als tweede en derde door de finish. Werner Pol klasseerde zich als vierde (7.01.48), terwijl Herman Fokker vijfde werd. Diverse deelnemers hadden meer dan twee uur achter stand. toen Piet Kleine en Hans van Helden danig tekeer gingen. In de prestigeslag met Alma Ata en Davos is Inzeil daarna ten onder gegaan. Ten eerste omdat de gro tere luchtweerstand op de 1000 meter lager gelegen baan in de Beierse Alpen een voorname rol is gaan spelen, terwijl ook de on berekenbare weersinvloeden vaak de ijspret' bedierven. Zo ook dit weekeinde. Na een stralende eerste dag, met toch iets te stroef ijs. viel de Gou den Schaats zondag volledig in het water. Voor Hilbert van der Duim was er dan nog de voldoe ning dat hij er een troostprijsje uit opviste na een voor hem zo gedenkwaardige winter, waar door de Gouden Schaats, die het vorig jaar door Yep Kramer werd gewonnen, in Nederlandse han den bleef. Oxholm Neem bijvoorbeeld Tom Erik Ox holm. de nu 22-jarige Noor. Hij kwam in het olympische jaar stormachtig naar voren met twee bronzen medailles in Lake Pla cid en derde plaatsen op zowel het EK als WK. Dit seizoen kwam hij er helemaal niet aan te pas. Wat is er met hem gebeurd? Oxholm: „Ik heb een krankzinnige zomer gehad. Overal werd ik voor gevraagd. Als er ergens een feest was in een dorp moest ik oodr.avfcn. Op rolschaatsen Güstatsoii En dan Tomas Gustafson (21), de Zweed, die het vorig jaar net als Oxholm zeer veelbelovend voor het voetlicht trad, maar het nu evenmin kon maken. Gustafson: „Ik heb gefaald, anders kan ik het niet vinden, al ging het op het wereldkampioenschap nog vrij goed. Door een spierblessure in december verspeelde ik een maand training. Dat was mijn ei gen schuld, want ik had veel te hard getraind. Daarna ontbrak het uithoudingsvermogen om nog echt mee te tellen". Ria Visser Teleurgestelden konden in Inzeil ook in het Nederlandse kamp worden aangetroffen. Ria Visser bijvoorbeeld. Zij lag overhoop met kernploegtrainer Henk Boer en viel vervolgens by de nationa le titelstrijd uit de boot. Ze miste zowel het EK als WK, trok aan het eind van het seizoen naar In zeil, waar ze de afgelopen week alsnog haar capaciteiten demon streerde. Ria Visser: „Het was sportief na tuurlijk een teleurstellend jaar, maar achteraf vind ik dat het wel eens goed voor mij is geweest. Het was een leerzame ervaring dat je het ene jaar een medaille wint op de Olympische Spelen en daarna alleen maar met de B- ploeg op stap mag. Je weet nu wat het is tegenvallers te verwer ken. Je wordt harder, kijkt door de mensen heen die je aanspre ken als je goed rijdt en je niet zien staan als het minder gaat". Van der Duim En dan Hilbert van der Duim, in het klassement der teleurgestel den de onbetwiste koploper. Hij zag in Inzeil zijn poging om het nationale vierkamprecord van Piet Kleine over te nemen en zijn 1500-metertijd te verbeteren de mist ingaan, maar won toch de Gouden Schaats. In de kleedruimte van het ijssta dion van Inzeil luidde Van der Duims terugblik: „Nu ben ik toch teleurgestelder dan ik op het eerste gezicht liet blijken. Vooral door gesprekken met veel mensen en talrijke brieven die ik heb gehad. Ik heb meer reacties gekregen dan toen ik het vorig jaar wereldkampioen werd. Ze waren bijna allemaal in de trant van: Voor ons ben je het, je moet de moed niet verliezen. Ik ga me nu maar een beetje ontspannen, een week skin met de hele ploeg". Toen Hilbert van der Duim de ijs baan verliet, hing er nog steeds het spandoek dat hem het hele weekeinde een hart onder de riem trachtte te steken: „Hilbert, 'zonder poep of val ben je de bes te van al" LEIDEN - Veemarkt. De aanvoer van maandag: 1535. Slach- trunderen: 1250, schapen of lammeren: 2851. Prijsnoteringen: stieren le kwaliteit: f7.70 tot f8.20. Stieren 2e kwaliteit: f7.20 tot f7.60. Vaarzen le kwaliteit: f7.00 tot f8.30. Vaarzen 2e kwaliteit: f 6.45 tot f 6.95. Koeien le kwaliteit: f 6.90 tot f 8.00. Koeien 2e kwaliteit f 6.35 tot f 6.85. Koeien 3e kwaliteit f 5.95 tot f 6.25. Worstkoeien: f 4.95 tot f 6.05. Extra kw. plus dikbillen: f8.50 tot f 14.00. Scha pen: f 1.90 tot f 2,60. Lammeren: f 2.00 tot Toelichting: Slachtrunderen redelijk, handel: matig, prijzen: stabiel (stieren iets duurder). Schapen en lam meren: aanvoer: matig, handel: matig, pryzen: stabiel. Appels 0,49-0,69; andijvie 4,10-4,65; boe renkool 3,03-3,18; prei 1,09-1,72; rabar ber 1,80; spinazie 1,75-2,25; spruiten A 1,37-1,49; spruiten B 1,67-1-71spruiten D 0,87-1,73; uien 0,38-0,59; witlof 2,05- 3,85; sla 0,49-0,71; selderij 0,25-0,76. ZEIST - Honderden reac ties zijn er binnengeko men bij het Onderwijscen trum in Zeist na de uitzen ding vorige week van de IKON over analfabetisme. De projectgroep Alfabeti sering bij dit centrum is nog steeds bezig om de reacties te verwerken van mensen die niet kunnen lezen noch schrijven. Me vrouw G. Goudriaan, die betrokken is bij het lande lijk werk van deze project groep, moet nu alle zeilen bijzetten om in het land meer cursussen van de grond te krijgen voor deze mensen die mede door ge noemde uitzending heb ben kunnen constateren dat ze met hun probleem niet alleen staan. „De buitenstaanderdie toch nau welijks weet dat er mensen in ons land zijn die niet kunnen lezen en schrijven, weet vaak niet dat er een veel ingrijpender proble matiek achter zit dan gedacht wordt. Je moet maar eens iets voorstellen wat niet met lezen en schrijven te maken heeft. De pro blematiek is met name zo groot door het stempel dat deze mensen op zich gedrukt krijgen", aldus mevrouw Goudriaan (ex-onder wijzeres). „Je wordt voor dom aangezien, vooral op scholen, zoals ook in de uitzending naar voren kwam. Op school worden de analfabe ten, liever gebruik ik dit woord niet omdat het zo zwaar beladen is, na verloop van tijd letterlijk naar de achterste bank gescho ven. Een gevolg van het feit dat de school niet op hun milieu aan sluit". Mevrouw Goudriaan zegt nadruk kelijk dat er daarom nog wel wat aan het onderwijssysteem man keert. Zij ruimt verder het mis verstand uit de weg dat analfabe ten wel degelijk op school heb ben gezeten. Een uitzondering daargelaten. „Het toont duidelijk aan dat de scholen niet aanslui ten op de lagere bevolkingsklas sen. Als je na de lagere school dan een baan krijgt waarin je niet hoeft te schrijven, dan krijg je daarin ook geen verdere ontwik keling". Tegenwoordig worden de i over wie mevrouw Goudriaan spreekt, doorgestuurd paar de lom-scholen. „Maar dan heb je direct een etiket en krijgt je zelf vertrouwen een enorme klap doordat je óp zo'n school zit". Tijdens de cursussen die de pro jectgroep Alfabetisering al in het land geeft, ligt het accent in het bijzonder op dat zelfvertrouwen, „want daardoor, kun je je weer baar opstellen in de maatschap pij". Mensen die niet kunnen le zen en schrijven hebben het ook heel moeilijk in het gezin. Echt paren durven er nauwelijks met elkaar over te praten, laat staan met hun kinderen. „Tot nu toe hebben we meer dan 700 reacties gehad. Voorheen kwamen ook wel mensen naar ons toe, maar dan bleef het be perkt tot 200. In de IKON-film heeft dus iets gezeten dat heel wat mensen over de drempel heeft gehaald. Met name denk ik door het feit dat ze mensen bezig zagen die de cursus volgden en nu voor vol werden aangezien. Döor de cursus zijn ze nu in staat om een rijbewijs te halen. Door de cursus durven de mensen nu ook meer contacten aan". Heel wat mensen die meteen na ge noemd programma gingen bel len kregen pas afgelopen dins dag iemand van het onderwijs centrum aan de telefoon. De cen trale daar was overbezet. Me vrouw Goudriaan: „De cursus sen worden aangepast aan de ac tualiteit. Het kenmerkende is dat je vaak meteen al met moeilijke zinnen kunt gaan werken. Ieder op zijn niveau kan daaruit de woorden halen die voor hem van belang zijn". De cursus van de projectgroep Al fabetisering duurt doorgaans twee jaar. Met name voor dege nen die zich maar één avond in de week kunnen vrijmaken voor zo'n cursus. „We maken mee dat mensen na afloop van de cursus ons meedelen dat ze promotie hebben gemaakt. Maar vooral horen we dat de mensen zeggen dat ze zich nu vrijer voelen in het gezin en in hun sociale contacten naar buiten". De cursussen zitten op dit moment vol. De projectgroep probeert zo snel mogelijk meer cursussen in het land te organiseren, maar duidelijk is, dat dit niet van de een op de andere dag kan gebeu ren. Telefonisch worden nog wel steeds inlichtingen verstrekt en wel bij de Stichting Correlatie in Utrecht, telefoon 030-331335. MAANDAG 2 MAART 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN Kod. Ned. Psp. Kra.snap.sky id. 1-10 id 1-4 Mulder Mijnb. W 5100,00 5060,00 AMRO (div. *81» Boskalis Dordtsche petr. Dordtsche petr. (pref.) ""ïvier-NDU 249.50 147!50 207,30 126,20 116,90 190,00 53,50 57,80 55,50 58,50 53,50 Asd. Rubber Asd. Rijtuig Ant. Brouw. Ant. Verf Asselberg AUDET Aut Ind. Rt. Ballasl-N BAM Beek, van' Gamma I?. id. 4 pet. PI Gel. Delft c Gelder eert. Gerofabr. Goudsmit NMB (dlv. '81) VNU Volker Stevin Westl. Utr. Hyp. 180,00 Boer Dnik Ned. Scheepshyp 197,00e Pont Hout Porcel. Fle Proost Sc 1 1260,00b 1240,00 Telegraaf Textiel TW Tilb. Hyp. I VRG Gem. Bes 33,70 BELEGGINGS INSTITUTEN 220,00 222.50 Bredero VG 113.70 113.70 »d eert 216.00 218,50 Bredero VB 124.20 124.50 id. eert 132.00 132.50 Buhrm Telt c Technology 27.30 Vance, Sand. 19.00 18.60 GOUD EN ZILVER Goud fynmetaal 36970 - 37670 Zilver fynmeUal 900 - 1003 BUITENLANDS GELD Franse frtlOO) 46.00 49i00 Zwitserse Cr (100) 119.00 122^00 Zweedse kroon! 100) 49*00 S2j00 Deense kroont 100) Oostenr «eh (100) 33.50 36.50 15.47 15.77 Gnekse drachme 100) Finse mark (100) Joeffsdtnar(lOO) AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs begon de week met overwegend lagere koersen. De van 20 tot 10 no minaal gesplitste aandelen Ko ninklijke Olie bleven in prijs re- latief gezien nagenoeg onveran derd. Olies noteerden vandaag 104,20 en dit is verhoudingsge wijs circa vyfiien cent minder dan de 208,50 die de aandelen voor de splitsing deden. Het volume van de handel werd door de splitsing niet beïnvloed, zoals Koninklijke Shell Groep topman D. de Bruyne met eigen ogen op de vloer kon zien tijdens een bezoek aan dc beurs. Van de andere internationals kwam al leen KLM van zijn plaats. Het fonds daalde een gulden op 76,50. De banken lagen aangeboden en verloren behoorlijk terrein. ABN zakte vier gulden op 292 en AMRO 1,60 op 55. NMB liet J 2,50 liggen op 188.5v. De hypotheekbanken beperkten rtet verlies enigszins. FGH ver loor vyflig cent op 54,50 en WUH 2 op 171. De verzeke raars zakten langzaam omlaag en ook de uitgevers vielen terug.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15