Ergste crisis sinds 1930" China kwaad over uitblijven antwoord J Eilanden naar zelfstandigheid "Geen doodstraf meer" Kamer wil eind aan niet-Israëlverklarin^ Vreugde over beslissing Amsterdamse scheepswerf DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heefl gisteren met een krappe meerderheid een voorstel van Roethof (PvdA) aanvaard om in de herziene grondwet op te nemen dat in Nederland nooit de doodstraf kan worden opgelegd (68 voor en 62 tegen). De PvdA en de kleine linkse partijen stemden evenals een aantal D'66- en VVD-leden voor, CDA en de rechtse partijtjes stemden tegen. Volgens minister Wiegel (binnenlandse zaken) is er geen verschil van mening over de fundamentele vraag of doodstraf uit het Nederlandse recht moet verdwijnen. De minister heeft al toege zegd dat de regering daartoe voor het eind van 1981 wijzigingen van het militair- en oorlogsrecht bij de Tweede Kamer zullen indienen. Het amendement-Roethof roept volgens Wiegel echter veel vragen op die tijdens het kamerdebat onbeantwoord zijn gebleven. Vooral over de plaats waar een artikel over de doodstraf moet staan en de wijze waarop het artikel geformuleerd moet worden, bestaat onenigheid. De minister sloot zich hiermee aan bij de bezwaren van de CDA-fractie. „Zo maakt men geen grondwet", aldus CDA-woordvoerdster Korte-Van Hemel. Taiwan-order DEN HAAG (GPD) - China heeft Nederland beschul digd van het „opzettelijk verslechteren" van de on derlinge betrekkingen. China voelt zich onder de ze omstandigheden „ver plicht de komende dagen tot nieuwe stappen te be sluiten". Dat staat in een nota van het Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken, waarin China zich verbolgen toont over het lange uitblijven van een antwoord op een eerdere Chinese nota van 19 janua ri over de omstreden le verantie van twee onder zeeboten aan Taiwan. In politiek Den Haag wordt druk gespeculeerd, dat het terugschroeven van de Chinees-Nederlandse be trekkingen nu niet lang meer op zich zal laten wachten. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag heeft gistermiddag de ont vangst van de Chinese verklaring bevestigd. In de Chinese nota van ruim een maand geleden wordt het onderwerp aangesne den van het terugschroe ven van de diplomatieke betrekkingen tussen Ne derland en China tot op het laagste niveau: dat van zaakgelastigden. Neder land heeft tot nog toe niet gereageerd op deze nota, omdat de kwestie hier nog volop speelt. Maar. zo ver klaarde een woordvoerder van het minsterie van bui tenlandse zaken gisteren, er zal nu geprobeerd wor den sneller tot een ant woord te komen, al kon hij niet zeggen wanneer de beantwoording rond zal zijn. China noemde het lange uit blijven van een antwoord ook „abnormaal" en „bui tengewoon onbeleefd". De Nederlandse ambassa deur in Peking. J. Knep- pelhout, nam de nota gis terochtend in ontvangst. Op zijn vertrek wordt nu in de Chinese pers al ge zinspeeld door middel van het publiceren van brie ven van lezers, die vragen om een „vastberaden" reactie op het Nederland se besluit een exportver gunning aan RSV toe te zeggen voor de levering van twee onderzeeboten. China beschouwt dit als een inbreuk op de Neder- lands-Chinese verklaring van 1972. Toch is de alge mene verwachting dat China pas tot definitieve stappen zal overgaan, wanneer de discussie in Nederland zelf helemaal afgerond is. Wan der Stee wil mes in sociale uitkeringen DEN HAAG (GPD) Vijf miljard bezuinigen op overheidsuitgaven aan salarissen en sociale uitkeringen. Dat is het wapen dat minister Van der Stee wil inzetten om de economische teruggang te lijf te gaan. Het gaat met de Nederlandse eco nomie veel slechter dan werd aangenomen, zo zie de bewinds man gisteren in de Tweede Ka mer bijk het werkgelegenheids- debat dat daar op initiatief van de PvdA werd gehouden. Vijf honderdduizend in 1985 en een tekort op de rijksbegroting van 7,5%. "Het beeld is somber", zo zei Van der Stee, die alle werkge legenheidsplannen van de poli tieke partijen van de hand wees, omdat ze te duur zijn. Twee weken geleden schreef hij de Kamer nog dat het financierings tekort over 1980 uit zou komen op ongeveer 6,75 procent. Nu heeft hij dit percentage bijge steld tot 7,5. En ook dit cijfer is nog voorlopig, zodat er een ver dere tegenvaller binnen enkele weken verwacht kan worden. Ter vergelijking: in de Miljoe nennota 1979 werd het over heidstekort voor 1980 nog ge raamd op 5 tot 5,5 procent. Deze toename van het tekort zal zich voor een deel ook dit jaar herhalen. De bewindsman wees erop dat het tekort ruim uit zal komen boven de raming van 5> procent. Naast het 'gat' van vori£ jaar vormt ook de economische depressie een oorzaak van de toename, doordat de belasting opbrengsten teruglopen. De minister wees erop dat extra maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid alleen mogelijk zijn indien door bezuinigingen in de overheidssector ruimte hier voor wordt gemaakt. Tijens het werkloosheidsdebat sprak minister Albeda (sociale zaken) van "een economische de pressie, die 'de ernstigste is sinds de crisis van de jaren '30". Ook de vooruitzichten worden er niet beter oo. zei hij. De rest van het slechte minister Van der Stee bevatte een aankondiging van een nieu we terugval op de lopende reke ning van de betalingsbalans. De bewindsman verwacht dat het tekort uit zal komen boven de ge raamde 5,5 miljard gulden. Naast de noodzakelijke matiging bij de overheid achten beide be windslieden een teruggang van de inkomens gedurende enkele jaren noodzakelijk. „Wij consu meren te veel en wij investeren te weinig", zei Van der Stee. Hij vindt dan ook een snelle verla ging van de rentetarieven nood zakelijk om te komen tot een op leving van de bedrijvigheid. Maar daarvoor moet de overheid een stap terug doen. De minister van financin wees in dit verband de alternatieve plan nen van de PvdA van de hand. Volgens hem houden de socialis ten juist te weinig rekening met de noodzaak de tekorten te ver minderen. Wel juichte hij toe dat de PvdA was afgestapt van het streven banen te scheppen in de semi-overheids en dienstverle nende sector. TTi-I*»!" xrciTi rif1 (rrnnrl Namens minister Van Aardenne, uirecni \an ae grona die pas woensdagavond het de- vraagd. „Wij kunnen geen con crete voorstellen doen. want wij hebben het beraad nog niet afge sloten", zei Albeda. Hij bleek weinig geïnteresseerd in het CDA-voorstel om zo moge lijk per 1 juli nog een korting op de prijscompensatie door te voe ren. De opbrengst van dit 'afro men' is bestemd voor het werk- gelegenheidsfonds van CNV- voorzitter Van der Meulen. Albe da achtte een vorm van investe- ringsloon, zoals FNV-voorzitter Kok voorstaat, een betere oplos sing. Daarmee zouden namelijk de bedrijven direct worden ge holpen. Albeda noemde een serie van loon maatregelen achter elkaar 'on aanvaardbaar'. Wel is hij bereid het CDA-plan aan de orde te stel len bij het komende overleg over de arbeidsvoorwaarden voor 1982, mits daarbij ook over het investeringsloon gesproken zal worden. HAARLEM (GPD) - Ongeveer twintig buitenlandse werkne mers hebben de nacht doorge bracht in vijf tenten op de Grote Markt in Haarlem. Samen met de plaatselijke actiegroep Hamer, die zich inzet voor de belangen van de buitenlandse werkne mers. demonstreren zij tegen het huisvestingsbeleid van de ge meente Haarlem. Op spandoeken en vio. door een me gafoon geroepen leuzen maakten zij duidelijk van mening te zijn dat de gemeente miljoenen spen deert aan het vullen van de zak ken van pensionbazen. De bui tenlanders. die afgelopen nacht op de Grote Markt bivakkeerden, zijn volgens de actiegroep Hamer allen pensionbewoners. Kankercentrum utrecht )gpd) - Door de bedprijzen in de algemene ziekenhuizen van de regio Utrecht met een paar dubbeltjes te verhogen, wordt het Academisch Ziekenhuis in Utrecht (AZU) in staat gesteld in de nabije toekomst twee of drie' extra specialisten aan te trekken op het gebied van kankerbestrij ding. Deze specialisten zullen worden ingezet bij de al bestaan de voorlichting en begeleiding over kankerbestrijding vanuit het AZU aan algemene zieken huizen in de regio Utrecht. Het gaat om de algemene zieken huizen in de stad Utrecht. Zeist. Bilthovzn, Amersfoort, Tiel, Cu- lemborg, Woerden, IJssclstein en waarschijnlijk Harderwijk. Deze nauwere samenwering is het gevolg van de oprichting van het Integraal Kankercentrum Midden-Nederland. WEERRAPPORTEN bat kon bijwonen, toonde Van der Stee zich huiverig voor het CDA-voorstel om nu al een be stemming te zoeken voor nog te ontvangen extra aardgasbaten. Ook dat zou leiden tot een nieu we belasting van de kapitaal markt. De bewindsman kwam het CDA enigszins tegemoet op het punt van goedkopere leningen ter bevordering van de export naar de Derde Wereld. Maar in plaats AMSTERDAM (ANP) - Het college van B en W van Amsterdam is verheugd dat de Tweede Kamer zich gisteren op het standpunt heeft gesteld dat er alsnog naar een oplossing moet worden ge zocht voor het behoud van de scheepsr.ieuwbouwwerf NSM in de hoofdstad. De uitspraak van minister van Aardenne (economi sche zaken) dat hij de kameruit spraak om de steun aan NSM voorlopig voort te zetten en te on derzoeken hoe de scheepswerf in eerste instantie als sectiefabriek kan blijven voortbestaan, positief zal bejegenen, biedt volgens het gemeentebestuur van Amster dam perspectieven. middelen ter beschikking te stel len. Deze motie verkreeg alleen de steun van links in de kamer. [n een reactie op de kameruit spraak zeggen B en W alleen hoop te hebben op een goed afloop van de gesprekken van Van Aarden ne, wanneer de minister alles in het werk stelt om NSM voor Am sterdam te behouden. De minis ter kan daarbij op actieve mede werking van de gemeente reke- DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil regeringsmaatregelen tegen het verstrekken door werkgevers aan Arabische lan den van zogenaamde niet-Israël- verklaringen. Een gisteren door de Kamer aangenomen motie van de CDA'er Van Dijk en de VVD'er Bolkestein constateert dat de voor deze verklaring noodzakelijke persoonlijke gege vens een inbreuk kunnen bete kenen op de persoonlijke levens sfeer van de betrokken werkne- Zoals gemeld wensen Arabische landen van Nederlandse bedrij ven die werknemers naar het Midden-Oosten sturen verklarin gen waaruit moet blijken dat de betrokken werknemer geen poli tieke en-of economische banden met Israël onderhoudt. Voor heen was het zo dat in deze ver klaring ook de religie van de be trokkene werd vermeld, waar door het mogelijk was joodse Ne derlanders een visum voor Ara bische landen te weigeren. Deze niet-joodverklaringen zijn na Nederlands protest door de Ara bische landen veranderd in non- Israëlverklaringen, waarin uit drukkelijk wordt vastgesteld dat een werknemer geen politieke en-of economische betrekkingen met Israël onderhoudt. Volgens Engwirda (D'66) zijn deze niet-Is- raëlverklaringen echter kwets end en beledigend voor joodse Nederlanders die relaties met Is raël hebben. Met Nijhoff (DS'70) en Van den Bergh (PvdA) wilde hij daarom niet alleen de niet- joodverklaringen. maar ook deze „verkapte vorm" ervan verbie den. De motie die zij daarvoor hadden ingediend werd echter gisteren door de Kamer verworpen. CDA en WD meenden dat de voorge nomen wijziging van een artikel van het Wetboek van Strafrecht voldoende waarborgen biedt te gen zgn. niet-joodverklaringen. Vorige week had minister De Ruyter (justitie) in de Tweede Kamer betoogd dat deze wijzi ging elk onderscheid naar ras in het handelsverkeer strafbaar stelt. Bedrijven als KLM en Rijn-Schel- de-Verolme verstrekken niet-Is- raëlverklaringen. De KLM meent dat deze niet-discrimine- rend van aard zijn. omdat geen relatie wordt gelegd tussen de re ligie van een werknemer en het al of niet onderhouden van rela ties met Israël. De D'66-motie zou ook deze verklaring onmoge lijk hebben gemaakt. Minister De Ruyter had al aangevoerd dat de non-Israëlverklaring past bin nen het internationaal aanvaarde fenomeen economische boycot. CDA en WD steunden de minis ter in deze zienswijze en willen nu alleen dat niet de werkgever, maar de werknemer zelf beslist over het verstrekken van per soonlijke gegevens. Vragen over tekort onder wijsbegroting DEN HAAG (GPD) - Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) zal de maatregelen die hij gaat nemen om het gat van 119 mil joen gulden in zijn begroting voor 1981 te dichten, eerst moe ten voorleggen aan de Tweede Kamer. Als de minister aan deze voorwaarde voldoet, zullen WD en CDA een onderwijsbegroting met gat accepteren. PvdA en D'66 zullen daarentegen de be groting afwijzen als de minister niet onmiddellijk duidelijkheid verschaft over de manier waarop hij dat gat gaat dekken. De behandeling van de onderwijs begroting in de Tweede Kamer werd gisteren beheerst door twee zaken die in de roerige aan loop naar de behandeling in het parlement ook de meeste aan dacht hadden gekregen: het gat van 119 miljoen gulden en de nieuw ingevoerde collegegelden voor de studenten bij het hoger beroepsonderwijs. Daarnaast grepen de meeste fracties de laat ste begroting van deze regerings periode aan voor een terugblik op vier jaar onderwijs onder Pais. De zaak van de collegegelden voor het hoger beroepsonderwijs kreeg in de loop van gisteravond een wonderlijke, voorlopige ont knoping. In hun beschouwingen wezen vrijwel alle fracties deze maatregel van Pais af. PvdA, CDA en WD maakten de minis ter elk op hun eigen manier dui delijk dat een dergelijke maatre gel alleen maar geaccepteerd kon worden als onderdeel van een nieuw stelsel van studiefi nanciering. Dat stelsel van studiefinanciering was overigens al geruime tijd ge leden aangekondigd, maar nog steeds niet naar buiten gebracht. Tot veler verassing kwam minis ter Pais gisteravond persoonlijk met veertig enveloppen onder de arm aan bij het gebouw van de Tweede Kamer. De kamerleden werden verblijd met een uitge breide brief over het nieuwe stel sel van studiefinanciering. Voornaamste kenmerk van het nieuwe stelsel is dat elke stude rende in het volledig dagonder wijs van 18 jaar en ouder een zelf standig recht heeft op studiefi nanciering. Dat wil zeggen dat de student financieel onafhankelijk wordt van ouders of partner (ge huwd of ongehuwd). Naar de me ning van de minister kan deze onafhankelijkheid het beste ge stalte krijgen wanneer de ver schillende geldstromen die nu bestaan (waaronder de kinderbij slag), worden gebundeld en ge heel aan de studerenden zelf worden uitgekeerd. de gevraagde 150 miljoen wil Deze opvatting, neergelegd hij slechts 50 miljoen doel beschikbaar stellen. Minister Albeda ging in de clinch met de socialist Kombrink, die het onvoldoende vond dat het kabinet alle voorstellen alleen maar in de ministerraad wilde bespreken. Hij had nu reeds maatregelen verwacht. Albeda wees Kombrink er echter op dat niet het kabinet, maar juist de PvdA om het debat had ge- WD-CDA-motie, verkreeg gis termiddag algehele instemming. Minister Van Aardenne zei de ka mer-uitspraak positief te willen bejegenen. Een motie van de oppositie-partij en (PvdA, D'66. PPR en CPN) verkreeg in de kamer geen vol doende steun. In deze motie, door minister Van Aardenne ontra den. werd de regering gevraagd de NSM voldoende financiële "jRonde Tafelconferentie meegevallen (ADVERTENTIE) Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Mallorca München Oslo la E geheel bew. 3 -1 geheel bew. 3 -2 geheel bew. 0 -1 ijzel 1 -1 geheel bew. 3 -2 motregen 1 -1 geheel bew. 3 -2 motregen 1 -1 geheel bew 4 -2 licht bew. 2 -2 geheel bew. 4 2 half bew. 13 3 onbewolkt 1 -5 onbewolkt 8 -2 geheel bew. 5 -2 onbewolkt 3 -3 geheel bew. 5 -3 zwaar bew. -3 -8 geheel bew. 3 -6 zwaar bew. 4 -8 licht bew. geheel bew geheel bew half bew. 3 -2 4 12 1 onbewolkt 13 1 onbewolkt 1 -10 onbewolkt 10 3 geheel bew. -0 16 11 I Hl TAALCHKQLl- F.N DKGROI M BITA onbewolkt geheel bew. 10 Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. DEN HAAG (GPD) - Met een eind- Het eerste deel resultaat „dat per saldo toch nog is meegevallen" is gisteren in Den Haag de eerste zitting van de Ronde Tafel Conferentie (RTC) over de toekomst van de Nederlandse Antillen beindigd. Instemming van alle deelnemen de partijen (en dat waren er acht) is aan het slot van die conferentie bereikt en in een politiek docu ment vastgelegd: elk van de zes eilanden van het rijksdeel heeft het recht zijn politieke toekomst zelf te bepalen. In dat bewuste stuk, dat de Antil liaanse premier Don Martina be stempelde als de neerslag „van voorlopige overeenstemming op basis van een voorbespreking" hebben alle partijen neergelegd hoe zij voorlopig over het ge bruik van dat zelfbeschikkings recht denken. Betico Croes, de voorvechter van een onafhanke lijk Aruba, kreeg gedaan dat in een voetnoot werd vermeld dat zi jn eiland in 1991 zo ver wenst te zijn. Over de uiteindelijke vorm waarin de Antillen hun eigen weg, los van Nederland, zullen gaan - de eindfase - is op deze achtdaagse conferentie in Den Haag niet on derhandeld. aDe besprekingen splitsen zich vooral toe op een overgangsperiode op weg naar de onafhankelijkheid. Afgespro ken is dat geen van de eilanden in die tussentijd het samenwer kmgsverband zal verlaten overbrug gingsperiode zal vooral worden benut om de eilanden binnen het huidige koninkrijksverband te verzelfstandigen en knelpunten in de onderlinge verhoudingen en die met de landsregeringen op De tweede fase van die overgangsperiode is dan be doeld om met een nieuw samen- werkingsverband te gaan „oefe nen". Hoe lang die overgangspe riode moet duren, is niet in het slotdocument genoemd. Er zijn volgens conferenticvoorzitter Van der Stee, de Nederlandse DEN HAAG - Aan het eind van de Ronde Tafelconferentie is gister avond een persconferentie gegeven. Op de foto de premier van de Neder landse Antillen Don Marline samen met minister van financien Van der Stee. minister met Antilliaanse aange legenheden in zijn portefeuille, wel verschillende lengtes ge noemd. die variren van bij elkaar acht tot ruim vijftien jaar. Tot de belangrijkste punten van het onderling voorlopig akkoord, in Den Haag bereikt, behoren: - er zal een nieuwe overeenkomst van ontwikkelingssamenwer king tussen Nederland en de An tillen worden uitgewerkt, waar bij de hulp meer en meer zal wor den gericht op programma's per eiland; - er komt een grondwettelijk hof als afzonderlijke rechterlijke in stantie (in de plaats van het hui dige hoger administratief toe zicht van de Antilliaanse landsre gering) bedoeld om geschillen tussen het land en de eilanden onderling te beslechten. - Nederland is bereid om in de toe komst de schulden van de Antil len „langs wegen van geleidelijk heid" kwijt te schelden; - de verkiezingen voor de Staten (het parlement) en voor de ei landbesturen zullen in de toe komst op hetzelfde tijdstip wor den gehouden, ook de kleine Bo venwindse Eilanden Saba en Sint Eustatius zullen afzonder lijk in de Staten zijn vertegen woordigd. alleen is men het er nu nog niet over eens geworden hoe dan de stemverhouding in dat parlement per eiland moet wor den geregeld.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7