Nieuw! Twin Verhouding Syrië- Jordanië slechter Paus roept in negen talen op tot vrede Rente-per-maand deposito gezondheidszorg in de sport vaster omlijnd Luns; niet ornen aan lantal ümisraketten 10% 8,8% cdk jaren de echte halfzware DNDERDAG 26 FEBRUARI 1981 PAGINA 19 EIST (ANP) - De sportgezond- heidszorg zal in het vervolg een minder verbrokkeld beeld bie den dan tot op heden het geval is. Dat is het gevolg van het samen gaan van de Vereniging voor Sportgeneeskunde en de Federa tie voor Bureaus voor Medische Sportkeuring in Nederland ouï het Nationaal Instituut ^57Sportgezondheidszorg. "™*at instituut, waarvoor CRM be reid is jaarlijks een half miljoen te fourneren, gaat fungeren als ove. koepelend orgaan voor de sportmedische adviesbureaus (SMA's) en de vele bureaus voor medische sportkeuring. In het nationaal instituut zullen ook de medische sportcentra van de KNVB in Zeist en van de NSF op Papendal een plaats krijgen. Ook zijn er contacten met het depar tement van volksgezondheid, maar deze overheidsinstantie stelt zich tot teleurstelling van de initiatiefnemers nogal afwach tend op. De wijze waarop de huidige sport keuring geschiedt, is onderwerp van tamelijk wijd verbreide kri tiek. De tien diepe knie-buigin gen en de eenvoudige bloedproef zouden volgens sommigen een schijn-zekerheid scheppen. In de gedachtengang van zowel de Fe deratie als de Vereniging zou het simpele eindoordeel van de keu ring. "geschikt of ongeschikt" moeten worden omgebogen in de richting van een meer zinvolle sportadvisering. Om dat te berei ken hoopt men een betere sa menwerking tussen de SMA's en de bureaus te bewerkstelligen. Deze laatste instanties zouden eventueel kunnen gaan werken met een uitgebreid vragenformu lier, waardoor een eerste selectie tussen meer- en minder gezonde sporters zou kunnen plaatsvin den. Het in oprichting zijnde in stituut heeft een marketingbu reau opdracht verstrekt na te gaan hoe de gewenste regionale spreiding van SMA's en keu ringsbureaus het beste gestalte kan worden gegeven. De SMA's zullen daarbij onder meer als doorgeefluik van sportmedische kennis fungeren. De inbreng zal voor een belangrijk deel geschie den vanuit het Nationaal Insti tuut voor de Sportgezondheids- zorg, dat zich voornamelijk zal bezighouden met voorlichting en opleiding. Dr. W. Mosterd, voorzitter van de vereniging, meent, dat het zuiver wetenschappelijk onderzoek vooralsnog het beste kan worden gedaan door die afdelingen van do diverse universiteiten, die zich daar nu al mee bezig hou den. Sommige meer praktijk ge richte onderzoeken zouden kun nen toevallen aan het instituut. Bij de planning gaat men ervan uit dat door bundeling van de be staande mankracht het nieuwe instituut niet al te veel zal kos- .ten. Maar in een wat verder ver schiet zullen wel degelijk finan ciële injecties noodzakelijk zijn. Al ware het alleen maar om de medewerkers van de diverse sportmedische adviesbureaus naar behoren te honoreren. Vol gens dr. Boersma, voorzitter van de Federatie, zijn er een groot aantal SMA's. waar de medewer kers voor de twee of drie avond en in de week. die zij er mee be zig zijn in het geheel niet worden betaald. "Dat is erg plezierig en in de pioniersfase zelfs noodza kelijk. maar men kan er nooit een definitieve structuur op bou wen. Daar ligt een maatschappe lijke taak". (Van onze correspondent) AMMAN - De Jordaanse televisie zond gisteravond een ruim twee uur durend interview uit met vijf Syrische gevangengenomen samenzweerders, die uitvoerig be kenden een moordaanslag op de Jordaanse premier te hebben voorbereid. Die aanslag had plaats moeten vin den in het begin van deze maand, na de islamitische top conferentie in Taif. De samenzweerders handelden vol gens eigen zeggen op instructies van kolonel Rifa'at As sad, de broer van de Syrische president Assad. Onder de samenzweerders was een Syrische kolonel. EN HAAG (GPD) - De secretaris generaal van de NAVO, mr. Josef Luns, verwerpt suggesties om het in het bondgenootschap overeengekomen aantal van 572 nieuwe kernraketten voor de middellange afstand te vermin deren of de plaatsing ervan nog enige tijd uit te stellen. Zulke suggesties zijn de laatste weken gedaan door prominente CDA- politici om een dreigend binnen lands-politiek conflict te bezwe- ijdens een persgesprek met Ne derlandse hoofdredacteuren be stempelde Luns het aantal van 572 raketten (Pershing 2- en kruisraketten) als een absoluut minimum. Sinds de NAVO in de cember 1979 de beslissing tot produktie nam, zijn de Russen gewoon doorgegaan met bewa penen, aidus Luns. ie secretaris-generaal van het Westeuropees-N oordamerikaan- se bondgenootschap liet zich sceptisch uit over de recente voorstellen van de Russische partijleider Brezjnjev. Het aort ic bod om de productie van de SS-- 20 te bevriezen indien de NAVO 'afziet van de 572 nieuwe raket ten, is naar zijn mening vooral I bedoeld om een wig te drijven tussen de Europese landen en Amerika. lenzijdige ontwapeningsstappen binnen de NAVO of door de NA- I VO zijn volgens Luns volkomen zinloos. Naar zijn overtuiging zal de Sowjet-Unie zo'n gebaar niet beantwoorden. Alleen keihard onderhandelen kan wapenbe heersing naderbij brengen» meent de NAVO-topman. Ains hield een pleidooi voor de bouw van kernenergiecentrales in West -Europa. Hij betoogde dat kerncentrales vredebevorde- rend zijn, omdat ze de afhanke lijkheid van olie verminderen. Het risico van oorlog omdat de olie-aanvoer in gevaar is, wordt dan minder, folgens Luns is de Sowjet-Unie er op uit de ontwikkeling van kern energie in West-Europa tegen te houden. Hij beweerde dat de Russen alleen al vorig jaar dertig miljoen gulden hebben gegeven aan anti-kernenergiegroepen in het Westen. Dat zou blijken uit verhalen van uitgeweken Rus- n bedekte termen verdedigde de NAVO-secretaris-generaal plei dooien voor de invoering van chemische wapens. Aan Russi sche zijde liggen grote voorraden chemische wapens, zei hij be zorgd. Het gebruik daarvan kan naar zijn overtuiging slechts worden voorkomen door te drei gen met gelijke munt terug te be talen. Nederlandse bezwaren tegen de hoogte van de defensie-uitgaven zijn volgens Luns ongegrond. „Wie zegt dat de defensielast niet te dragen is, overdrijft." De laat ste jaren is, zo becijferde hij, het defensie-aandeel van de nationa le uitgaven gedaald van 6.6 naar 3,3 procent. De sociale sector kost de Westeuropese landen ge middeld zeven maal zoveel als de defensie. Luns zei dat de NAVO volgende week gereed zal zijn met het be ramen van (politieke en econo mische) vergeldingsmaatregelen bij een mogelijke Russische in val in Polen. Overigens verwacht Luns dat de Russen een ingreep in Polen zoveel mogelijk zullen vermijden. De nieuwe minister president in Polen heeft naar zijn mening een aantal maanden de tijd gekregen om orde op zaken te stellen. De bekendmaking en de uitvoerige reportage op het scherm is een nieuwe bijdrage in de heftige propagandaoorlog tussen Jorda nië en Syrië, die gaande is, met wederzijdse beschuldigingen van terreur en verVaad aan de Arabische zaak. Op 6 februari werd in Beiroet de Jordaanse zaakgelastigde Mu- heisen ontvoerd, naar wordt aan genomen doqr de Syrische ge heime dienst; en volgens Jor daanse bronnen wilden de Sy- riërs de zaakgelastigde uitwisse len tegen de vijf Syrische samen zweerders. Hun verschijning op het Jordaanse scherm is het ne gatieve antwoord op deze eis. Het is zeer goed mogelijk dat de Jordanirs daarmee het leven van hun zaakgelastigde hebben op geofferd. De Syrische samenzweerders ont hulden'behalve hun plan om de Jordaanse premier te vermoor den ook nog een andere operatie, te weten dat enigen van hen in juni van het vorig jaar hadden deelgenomen aan een massa moord op Syrische politieke ge vangenen in een Syrische gevan genis. De executies vonden plaats uit wraak vooreen misluk te moordaanslag op president Assad, die aan de ondergrondse moslimbroeders wordt toege schreven. Volgens de gevangen genomen Syriërs werden bij wraakacties tussen de 500 en 700 gevangenen in hun cellen dood geschoten. De Jordaanse bekendmakingen betekenen het einde van bemid delingspogingen van Saoedi- Arabië en de PLO om de hoog opgelopen ruzie tussen Syrië en Jordanië bij te leggen. Saoedi- Arabi heeft in december met suc ces bemiddeld tussen de beide landen, toen Syrië troepen con centreerde langs de Jordaanse grens. Het huidige conflict wordt begeleid met dreiging van tanks en kanonnen. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken Van der Klaauw heeft gisteren met koning Hoes sein van Jordanië het Europese Midden-Oosten-initiatief bespro ken. De koning heeft zich posi tief uitgelaten over een Europese rol, vooropgesteld dat het resul taat zal zijn dat Israël zich terug trekt uit alle bezette gebieden, inclusief Jeruzalem en dat de PLO bij onderhandelingen be trokken wordt. Van der Klaauw zei voor de Jor daanse televisie dat de Europese politiek is gebaseerd op vier be ginselen: ontruiming van de be zette gebieden, veiligheid voor alle betrokken partijen, het recht van het Palestijnse volk op zelf beschikking en een regeling van de status van Jeruzalem. Inhou delijk zijn er over de besprekin gen geen verdere mededelingen gedaan. (ADVERTENTIE) Bij de N.V. Crediet- en Depositokas, bankbedrijf van De Grenswisselkantoren N.V. OR Ford boos over kritiek van directie AMSTERDAM - De Onderne mingsraad (OR) van Ford Neder land heeft zich boos gemaakt over opmerkingen van de direc tie. die volgens de raad insinue ren dat de OR geheime stukken bekend zou maken en zich daar mee aan een misdrijf schuldig zou maken. De raad acht dit "op zijn minst onverkwikkelijk". Volgens de Ford-directie zijn in ja nuari gegevens aan de onderne mingsraad voorgelegd onder de geheimhoudingsovereenkomst van de Wet op de Ondernemings raden van 1979. De onderne mingsraad protesteert met klem tegen deze bewering en noemt haar onjuist. Er is slechts, aldus de Raad, een beroep gedaan om de gegevens vertrouwelijk te behandelen. Dat een deel van de informatie in handen van de media is geko men, is iets waarvoor de onder nemingsraad zich met verant woordelijk acht. Turkije vraagt om miljarden dollars steun JOHANNESBURG Als twee maal twee druppels water lijken deze twee bruidsparen op elkaar. Gisteren trouwden de tweelingzusjes Rabinowitz met de tweelingbroers Jacobsohn. Om de verwarring nog groter te PARIJS - Turkije heeft de landen maken gaan ze bij elkaar in de buurt wonen. van OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) voor dit jaar om kredieten tot een bedrag van an derhalf miljard dollar (bijna 3,5 miljard gulden) gevraagd, zo heeft vice-premier Turgut Ozal gisteren meegedeeld in Parijs. Hij heeft daar de buitenlandse hulpverlening aan Turkije be sproken met secretaris-generaal Emile van Lennep van de organi satie van industrielanden. Het bedrag zou kleiner uitvallen als de schuldeisers van Turkije er mee instemmen voor al bestaan de vorderingen een nieuwe aflos singsregeling te treffen. Turkije hoopt dat dit zal lukken voor een schuld van ongeveer driehon derd miljoen dollar. Ozal zei te verwachten dat de onderhande lingen met de buitenlandse schuldeisers in april zullen wor den afgerond. Hij zei te hopen dat West-Duitsland en de Verenigde Staten samen ongeveer vijftig procent van het benodigde be drag voor hun rekening zullen ne- Ozal heeft Van Lennep verslag uit gebracht van de gesprekken die hij over de buitenlandse schul den van zijn land heeft gevoerd in Tokio en Washington. Hij zou gis teren later op de dag naar Bonn vertrekken voor beraad met de Westduitse minister van finan ciën. Hans Matthoefer. Tot dus ver zijn de besprekingen volgens de Turkse vice-premier bemoe digend verlopen. Ozal zei verder dat er vorderingen gemaakt worden met het econo mische herstel van Turkije. De re gering in Ankara heeft goede hoop dat de inflatie tegen het eind van dit jaar nog maar 30 a 35 procent zal bedragen, tegen nu 40 procent. Paus Johannes Paulus 11 heeft gisteren, op het hoogtepunt van zijn be zoek aan Azië, de hele mensheid gewezen op de mogelijkheid van zelfver nietiging. In Hiroshima deed hij, indachtig aan de verschrikking van het verleden,' een hartstochte lijk beroep op iedereen, om eindelijk de weg naar vrede in te slaan. werkgroep "Kerk en samenle ving" van een rooms-katholieke parochie in Emmen haar onge noegen uit over het actiecomité van Dr. Gelissen. Ze vindt, dat "de stem van de gelovigen aan de basis nu maar eens moet klin ken". Een uitstekend idee voor wie b.v. zaak of bedrijf verkoopt óf om een andere reden een behoorlijk bedrag beschikbaar heeft en maandelijks een vast (extra) inkomen wenst. Naast salaris, pensioen, lijfrente of andere uit kering is er dan de vaste regel maat van de maandelijks te ontvangen rente. Looptijd: 2 of 5 jaar vast. Minimum inleg f 10.000.-. Bijstorten tijdens de looptijd is niet mogelijk: het rentepercen tage blijft tijdens de looptijd ongewijzigd. De rente komt maandelijks ter vrije beschikking. De rentevergoedingopeen Rente- per-maand-deposito is nauwe lijks lager dan w kiezen voor de 'gebruikelijke' methode van rente-uitkering c maal per jaar. Rente-per-maa: deposito 5 jaar Rente-per-maand- deposito 2 jaar vast: (Omgerekend, indien de rente één maal per jaar ter beschik king zou komen, betekent dit resp. 10.47% en 9.16%). (Percentages gelden per 16 februari 1981). Vraag inlichtingen Meer informatie? Bij alle 60 kantoren van De Grenswissel kantoren N.V. op de stations en an de grenzen en bij meer dan 125 CDK-spaaragenten in Nederland. N.V Crediet-en Depositokas. bankbedrijf van De Grenswisselkantoren N.V GWK/CDK is een samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen N.V.. N.V. AMEV en Pierson. Heldring Pierson N.V. "De staatshoofden en regeringslei ders, de machtigen in de politiek, en de economie roep ik toe: laten wij ons wijden aan de vrede, de vrede door gerechtigheid. Laten wij onze medemensen beloven, dat wij ons inspannen voor ont wapening en uitbanning van alle kernwapens". In zijn toespraak keerde de paus zich nadrukkelijk tegen de ge dachte. dat oorlogen een onver mijdelijk lot zijn. "De mens is niet tot zelfvernietiging veroor deeld". De paus sprak zijn vredesoproep uit in negen talen: Duits. Japans. Chinees. Russisch, Engels, Spaans, Portugees, Frans en Pools. In een toespraak tot intellectuelen zei de paus vóór zijn vertrek naar Nagasaki, dat de moderne we tenschap de zware verantwoor delijkheid draagt ervoor te zor gen dat het menselijke ras wordt gericht op helpen in plaats van op vernietiging. "Onze toekomst hangt ervan af. of de mens een totale omkeer zal maken". "Kun nen wij passief blijven als wij ho ren dat de uitrusting van één sol daat vele malen meer kost dan onderwijs aan één kind? Het ogenblik is gekomen dat op nieuw prioriteiten moeten wor den gesteld". Pamflet Het rumoer in rooms-katholiek Nederland over de folder van de Gennepse pastoor dr. Gelissen ("Waarom twee Vastenacties?") is nog niet weggeëbd. De raad van het Bureau voor Inter nationale Solidariteit te Roer mond heeft geprotesteerd tegen de aanval op pater Piet Nelcn, leider van dit bureau, in het pam flet van Gelissen. Vooral is de raad gepikeerd over de "infame manier waarop wordt gesugge reerd dat Nelen marxist is" en over het feit dat zijn trouw als priester in twijfel wordt getrok ken. Bisschop Gijsen ontsloeg Nelen in 1975 als directeur van het Dioce sane Instituut voor Internationa le Solidariteit in Limburg. Dat instituut besloot toen. het werk met Nelen voort te zetten onder de naam BIS (Bureau voor Inter nationale Solidariteit). Nelen heeft laten weten, geen be hoefte te hebben aan een kort ge ding tegen Gelissen. "Dat zou een onevenredig groot middel zijn tegen roddelpraat uit de biinde hoek van het fanatisme". In een brief aan de paus spreekt de Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Oosterzee (Fr.) kandidaat G.J. Ruitenberg Maarssen, te Arnemuiden kandi daat A. Schaap Zoetermeer; be dankt voor Raalte F.H. Breukcl man Vrouwenparochie Fr toe gelaten tot de evangeliebedie ning: A. Sneep Nieuwer Ter Aa (Utr.); beroepbaar: E.J. Blue- mink Utrecht. L. Groenenberg Giessendam-Hardinxveld. D.J.H. Wolse Bunnik Baptistengemcenten: beroepen te Hengelo Y. Horjus Workum. Orgelconcert. Morgenavond geeft de organist Klaas Jan Mul der een orgelconcert in de Ad- ventskerk te Alphen aan den Rijn (centrum). (ADVERTENTIE) Een prima shag, lang van draad, gemaakt van geurige Kentucky en door C'C 2011 VirRin'a kibakken

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19