AZ'67 bij vlagen zoekgespeeld Tweede keus van PSV stelt teleur ondanks 1-0 winst fohan Cruijff ekent toch bij Levante Ui sin ld voetbal Haarlem bedwingt Alkniaarders in bekerstrijd (1-1) ONDERDAG 26 FEBRUARI 1981 PAGINA 13 Europees elftal verslaat Italië ROME (SID) Een door de Westduitster Jupp Derwall gecoached Europees elftal heeft gisteravond voor slechts 15.000 toeschou wers in het Olympisch Stadion te Rome een wedstrijd ten bate van de slachtoffers van de aardbevingsramp tegen Italië met 3-0 gewonnen. Bij rust leidde Europa, met Krol als één van de uit blinkers, met 1-0 door een doelpunt van de voor FC Barcelona spelende Deen Allan Simonsen in de 33ste minuut. Na de pauze scoorden de Joegoslaviér Halilhodzic (55ste) en de voor FC Koln uitkomende Brit Tony Woodcock (79ste). Naast libero Krol vie len op in de opvallend sterk spelende Europese selectie, Bruno Pezzy, Manfred Kaltz en Hansi Muller op. De opbrengst voor de slachtoffers van de aardbeving was ongeveer 16.000 gulden re cette en eenzelfde bedrag aan televisierechten. Scheidsrechter was de Oostenrijke Linemayr. 1AARLEM (GPD) - Dat Haarlem op weg is naar de eredivisie mag bekend worden verondersteld. Dat de formatie van Hans van Doorneveld ook rijp is voor een her nieuwd avontuur op het hoogste plan van het betaalde voetbal, is gisteravond overdui delijk bewezen. De 1-1 deling tegen AZ'67 in de eerste ontmoeting voor de kwartfinales van de KNVB-beker mag als een uitstekend resultaat worden bestempeld. Anti-voetbal van Groningen levert bij Ajax niets op: 3-0 TILBURG (GPD) - In de eerste kwartfinalewedstrijd voor de KNVB-beker tegen Willem II heeft PSV gistermiddag via erg matig voetbal een krappe 0-1-overwinning behaald. Een zege waarmee Thijs Libregts zich desondanks bijzonder tevreden toonde. Niet omdat Libregts met deze overwinning uit de zorgen is, want wat PSV aan voetbal in de Brabantse broederstrijd etaleerde, was bedroevend gehalte. schotpoging van Jan Poortvliet te MSTERDAM (GPD) - Johan Cruijff heeft toch gekozen voor het Spaanse Levante. De 33-jari- ge Vinkevener heeft gisteren overeenstemming bereikt met de tweede-divisieclub uit Va- 'encia om de laatste '12 of 14 wedstrijden' van het seizoen te komen spelen. e keuze van Cruijff voor Levante was uiteindelijk nog verrassend, omdat de Spanjaarden lange tijd niets meer van zich hadden laten horen en de Nederlander zelf al in een vergevorderd stadium was geraakt met het Engelse Leices- ter City. Die club zou per wed strijd 25.000 gulden willen beta len, maar stelde wel de nodige voorwaarden. Zo werd het Cruijff verboden om naast de competitiewedstrijden voor Lei- cester vriendschappelijke ont moetingen elders te spelen, ergelijke beperkingen werden hem door Levante niet opgelegd. Cruijff is dan ook vrij om de ko mende maanden nog enkele oe fenduels te spelen met DS'79. Cruijff zal zondag zijn debuut maken in een thuiswedstrijd voor Levante. Volgende week komt hij naar Nederland terug, waarna hij zich met zijn gezin in Spanje zal vestigen, at de onderhandelingen met Le vante zo lang hebben geduurd (enkele maanden geleden was er al een akkoord tussen beide par tijen), schrijft Cruijff toe aan de onervarenheid van de vereniging uit Valencia, waar in het verle den ook Faas Wilkes heeft ge speeld: ,,Er is duidelijk sprake geweest van communicatiestoor nissen. Dat is niet zo onbegrijpe lijk, als je ervan uitgaat dat Le vante nog hooit zo nadrukkelijk in het nieuws is geweest. Meege speeld heeft natuurlijk ook dat Seker de manier waarop de pun- tendeling tot stand is gekomen. Het gelijkspel zal voor Haarlem vermoedelijk niet voldoende zijn Pfaff hangt schorsing van drie maanden boven hoofd ROTTERDAM (GPD) - Dë Bel gische bondscoach Guy Thijs moet met de grootste spoed op zoek naar een nieu we keeper. Jean-Marie Pfaff, die na afloop van de compe titiewedstrijd Beveren-Lo- keren de grensrechter in de spelerstunnel tegen diens edele delen schopte, hangt een schorsing boven het hoofd van minimaal drie maanden. Op woensdag 11 maart wordt Pfaff gevonnist door de strafcommissie van de KBVB. De Belgische strafcommissie beoordeelt op 11 maart eveneens een klacht van Berchem Sport. Volgens de ze Antwerpse club stelde Anderlecht-trainer Tomis- lav Ivic twee weken geleden geen drie. maar vier buiten landers op in de door Ander- lecht gewonnen wedstrijd tegen Berchem. Volgens de reglementen van de Belgi sche voetbalbond zijn slechts drie buitenlanders per elftal speelgerechtigd. Dc klacht betreft Juan Lozano, die weliswaar vanaf zijn twaalfde jaar in Antwerpen woonachtig is, maar die nog steeds de Spaanse nationali teit bezit. Berchem Sport geeft via de jurist Lauwers toe, dat Lozano meer dan drie jaar in de Belgische competitie speelt. Maar om dat hij na de voor Belgische voetballers geldende trans ferperiode - gemaakt voor buitenlanders - door Anrter- lecht werd aangetrokken, dient hij reglementair als buitenlander te worden aan gemerkt. Berchem Sport eist derhalve dat de beide winstpunten van Ander- lecht in mindering zullen worden gebracht. Levante schuld heeft aan de Spaanse voetbalbond. Maar goed, dat is mijn zaak niet", al dus Cruijff, die zegt voor Levan te te hebben gekozen omdat de omstandigheden voor zijn fami lie daar beter zijn dan die in En geland ooit zouden zijn geweest: „Vergeet bovendien niet dat het in Valencia heel wat aangenamer weer is dan in Engeland. Ik zie het daarom in vele opzichten wel zitten bij Levante. Bij thuiswed strijden worden, met mij erbij, 40.000 toeschouwers verwacht. Het uitgangspunt is natuurlijk om Levante naar de eerste divi sie te helpen. Op dit moment is het een van de topploegen in de tweede divisie". Het is nog onzeker of Cruijff zijn werk bij Levante zal kunnen combineren met optredens voor het Nederlands elftal: „Er komt nog een gesprek met de KNVB. Een definitieve beslissing is nog niet genomen". om de halve finales te bereiken. AZ krijgt tenslotte over twee we ken in Alkmaar de kans de zaken recht te zetten. En recht te zetten valt er wel iets voor de discipelen van Georg Kessler, die vooral in de tweede periode bij vlagen werden zoek gespeeld. Dat moet een pijnlijke ervaring zijn geweest, vooral om dat het op het middenveld ge beurde. Juist daar ligt de kracht van de Alkmaarders en dan te worden overklast door een eer- ste-divisieploeg doet zeer. Van onderschatting kan geen spra ke geweest zijn. Tenslotte was AZ in alle opzichten gewaar schuwd. Haarlem kegelde op werklust eerder Feyenoord uit het bekertoernooi en had AZ een maand geleden in een vriend schappelijk duel reeds met 1-0 verslagen. Nee, AZ'67 had ge woon problemen met het oppor tunistische en gedurfde voetbal van Haarlem. Hans van Doorneveld heeft Haar lem omgeturnd tot een aanval lende ploeg, die niet wenst af te wachten. Dat deed Haarlem gis teren geen moment, want de eer ste de beste aanval leverde al di rect een doelpunt op. Er was nauwelijks een minuut gespeeld toen Haar op de rechtervleugel de opkomende Masefield bereik te, wiens voorzet door Hendriks achter Treytel werd gekopt. Het was het begin van een uiterst spectaculair openingskwartier, waarin AZ al vier minuten later op gelijke hoogte kwam, toen Welzl een slordigheidje in de Haarlem-defensie afstrafte. Maar daarmee was de koek nog niet op. In de twaalfde minuut mocht Kristen Nygaard van elf meter aanleggen, nadat Masefield een passje van Tol met de hand had onderschept. Doelman Edward Metgod zat echter precies in de hoek die de Deen had uitgezocht, zodat de 1-1 in stand bleef. Haarlem, dat verdedigend dc za ken goed .onder controle had (Huyg speelde op de tegenvallen de Tol en Leysner op Welzl). bleef de aanval zoeken. Gullit kreeg een goede gelegenheid, na dat Treytel een knal van de uit blinkende Wim Balm onscha'de- lijk had gemaakt. Maar ook AZ kreeg kansen via Nygaard, die scoorde maar dat met de hand deed, en Jan Peters in een fase waarin AZ nog grip had op het middenveld. Dat was in de tweede helft niet meer het geval. Verkaik had de plaats ingenomen van Kleton, nam de dekking van Welzl over en I eysner schoof door naar het middenveld. Daar groeide Haar lem. Balm kwam herhaaldelijk als winnaar te voorschijn uit de duels met Peters en Jonker en AZ moest terrein prijsgeven. Kansen kwamen er voor de Alk- maarse formatie nauwelijks nog. Haarlem daarentegen dook re gelmatig op voor Treytel. Nijdam bijvoorbeeld kopte een voorzet van Gullit knap in en Gullit zelf zag een goed schot afspringen op een Alkmaarse voet. Het was vooral de lange Surina mer, voor wie Feyenoord inmid dels belangstelling heeft ge toond, die de ploeg leidde. Zijn teamgenoten trokken zich aan hem op en speelden bij vlagen superieur. Met uitzondering van Martin Haar. die na rust wat te rugviel. Schade leverde dat ech ter niet op, omdat Balm vaak herstelde en in de verdediging Huyg en Verkaik de rust zelve Ook het inzetten van Kees Kist voor Kurt Welzl kon AZ niet meer redden. Wat tot nu toe al leen FC Twente lukte, AZ een punt afhandig maken, deed nu ook Haarlem en gezien de wed strijd hadden het er eigenlijk twee moeten zijn. Het blijkt dus toch te kunnen. AMSTERDAM (ANP) - FC Gronin gen heeft geprobeerd met het ergste soort anti-voetbal een vol Oosterpark en een gunstige uitgangspositie voor de return over twee weken te creeëren. In de tweede helft heeft Ajax beide doelstellingen naar de andere wereld geholpen. Het werd toch nog 3-0. Groningen verdiende niet beter. Ling, Schoenaker en Kieft door boorden de muur van afbraak voetbal. Zij leverden het bewijs dat er op de lange duur toch al leen met aanvallend voetbal iets te bereiken valt. Groningen leefde vijf kwartier in Libregts erkende dat volmondig. „Daarom stel ik na dit voetbal al leen maar dat ik tevreden ben met het eindresultaat. Over de rest zullen we het maar niet heb ben". De rest zijn dan de spelers die gistermiddag de plaats in moesten nemen van het gebles seerde vijftal Van der Kuylen, Brandts. Van Kraay, Huh en Koster, die schrijnend duidelijk maakten dat er achter de basis spelers bij PSV geen volwaardi ge vervangers klaar staan. „Zoals de zaken er nu voorstaan. de waan een "succes" te boeken. Met tien verdedigers voor zich hield Tukker zij doel moeite loos schoon. Twee sterke momenten van Boeve brachten uitkomst. Kort kan PSV in feite geen represen tatief team meer op de been brengen. We balanceren", aldus Libregts, „nu nog net op het randje. Komt er nog een gebles seerde speler bij, dan zullen we het tegen teams als Willem II niet langer meer kunnen redden. Dit maal hebben we nog puur geluk gehad. Die treffer van Poortvliet na een half uur werd niet ge volgd door een tweede, zodat we voortdurend door Willem II, dat te laat echt werkelijk in actie kwam, toch nog in de moeilijk heden gebracht werden". Het ziet er echter niet naar uit dat van het vijftal geblesseerde spe lers er spoedig een of twee in de basis zullen verschijnen. De hoogste tijd derhalve om nieuwe spelers naar Eindhoven te halen, om alsnog te proberen de UEFA- Cupplaats voor volgend seizoen veilig te stellen, want men mag gevoeglijk aannemen dat PSV met dit elftal in het bekertoer nooi niet verder dan de halve fi nale zal reiken. Libregts: „We zijn druk doende, maar voorlopig hebben we steeds bot gevangen. In deze fase van de competitie een nieuwe speler aantrekken, is een bijzon der kostbare zaak, of we nu in Nederland of in het buitenland de boer op gaan. Inderdaad, we waren geinteresseerd in Jupp Kaczor, maar op het laatste mo- na rust liep de oud- Arnhemmer goed door op een passje van Ar- nesen. Zin voorzet was mes scherp, Ling raakte de bal maar half met zijn hoofd, maar juist dat verraste Tukker. De stand van 1-0 was voor Gronin gen geen reden de speelwijze te veranderen. Het spel van Ajax leek weer te verzanden, zoals voor rust. Tot volkomen onver wacht, een verdwaalde voorzet van Boeve op de lat ketste en ment hebben we die transfer niet door laten gaan. Kaczor had na melijk verzwegen dat hij twee maal een beenbreuk heeft gehad en na het avontuur met Maybank wil ik me geen tweede maal de vingers aan een dergelijke aan koop branden". Toch zal er voor 7 maart iets moe ten gebeuren, nu tegen Willem II opnieuw duidelijk werd dat het reservemateriaal bij PSV van een bijzonder matig gehalte is. Libregts: „Dat ze beperkt zijn in hun kwaliteiten, daar kunnen de jongens nu ook niet zo heel veel aan doen. Erger wordt het wan neer ze denken dat ze al gearri veerd zijn en nauwelijks enige gretigheid tonen wanneer ze een kans krijgen om zich waar te ma ken. Kennelijk houdt de arqbitie voor hen op wanneer ze gepo seerd hebben voor de jaarlijkse poster". Willem II. kon door de afwezigheid van Broeken en Bastiaansen eveneens niet in de sterkste op stelling aantreden, en had ook geen jongeren voorhanden heeft die dc agressiviteit bezitten om het elftal naar een grotere hoogte te stuwen. Tegen PSV was uitge rekend Arthur Hoyer, die vol gens Bert Jacobs bovendien nog speelt met 'anderhalve knie' de beste man bij de Tilburgers. Het enige gevaar bij de Tilburgers moest derhalve komen van de gelegenheidsspits Hoyer, die echter door het onnauwkeurige veldspel bij Willem II zelf steeds de bal op het middenveld moest ophalen en daardoor in het straf schopgebied kracht te kort kwam Na de rust werd Landsbergen nog wel als extra aanvaller ingezet, maar veel effect sorteerde dat nu ook weer niet, omdat Willem II zich pas veel te laat in de wed strijd cr. sec: ;'t 'at er tegen dit PSV alle kanser. waren op ten minste een gelijkspel. BEKER EERSTE WEDSTRIJD KWARTFINALE Go Ahead Eagles - PEC 1-1 (0-0). 59. Van Kooten 1-0, 62. Hoekstra 1-1. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 4500. Willem II - PSV 0-1 (0-1). 30. Poortvliet 0-1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 6000. Ajax - Groningen 3-0 (0-0). 49. Ling 1-0, 76. Schoenaker 2-0, 86. Kieft 3-0. Scheidsrechter: Bos man. Toeschouwers: 4000. Haarlem - AZ'67 1-1 (1-1). 1. Hen driks 1-0. 5. Welzl 1-1. Scheids rechter: Thomas. Toeschou wers: 8000. EREDIVISIE MVV - Wageningen 1-0 (0-0). 62. Van Staveren 1-0. Scheidsrech ter: Ram. Toeschouwers: 3500. EERSTE DIVISIE FC Den Bosch SVV 2-1 (0-0). 66. Van den Bosch 1-0, 77. Peitsman 1-1, 88. Romijn 2-1. Scheidsrech ter: Blankenstein. Toeschou wers: 1500. Overige inhaalduels afgelast. Schoenaker plotseling vrij kon inschieten. Dat betekende in fei te de uitschakeling van FC Gro ningen. Ajax, dat de conditie door een trip naar Indonesië en Hong Kong niet ondermijnd zag en bovendien een fitte Wim Jan sen mee terug bracht, kreeg in het laatste kwartier eindelijk een beetje ruimte. Schoenaker ontglipte zijn bewaker, waarna Kieft kon inkoppen, 3-0.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13