Laatste kans op voetbalsubsidie Wat zoekt Cruijff nog in t Oranjeteam? Ajax mag [vic aantrekken Richtlijnen verscherpt Stoop gepolst voor opvolging Choufoer [NSDAG 24 FEBRUARI 1981 SPORT PAGINA 9 Al wéken suddert de vraag: komt Johan Cruijff terug in het Nederlands elftal, en om, der welke voorwaarden, of toch maar niet Vorige week had Kees Jansma daaroi>er nog een (tv)gesprek met Cruijff (Opgenomen in Cruijffs tuin, waar beide he ren stonden te blauwbekken, terwijl ze net zo goed geriefe lijk bij de haard hadden kun nen plaatsnemen. Het enige dat we dan zouden hebben ge mist, was het slechte voetbal len van Cruijffs kinderen). Met mijn rechl-toe-rechl-aan verstand denk ik dan dat op die vraag een simpel ant woord mogelijk is, maar dat bleek een misvatting te zijn. De woordjes ja en nee zijn zo langzamerhand de minst ge bruikte in de Nederlandse taal geworden. Cruijff sloeg meteen met zijn antwoord de weg naar spinrag en kikker dril in, opdai de goegemeente maar niet duidelijk zou wor den wat hem voor ogen staat. Ojiwillig leek hij echter niet. Het gesprek werd herhaaldelijk onderbroken voor beelden van Cruijff in zijn glorietijd, briljant scorend tegen FC Den Haag en tegen Brazilië in 1974. Ik stel die terugblik ken altijd op prijs, maar in dit geval heb ik er met wat wrange gevoelens naar geke ken. Want het wekte (al zal dat ongewild zijn geweest) de indruk dat zulke heerlijkhe den ons weer te wachten staan als Cruijff in Oranje zou terugkeren. Maar zo zal het niet zijn. Cruijff wordt i7i april 34 jaar. En al is zijn voetbalkennis groot en reikt zijn invloed ver, zijn beste jaren zitten er op. De vraag is zelfs of hij op korte termijn goed kan mee draaien. Het Amerikanse voetbal dat hij enige tijd heeft meegemaakt, is niet te vergelijken met het Europese en de laatste maanden heeft hij maar zelden serieuze wed strijden gespeeld. Dan nog iets: voor het WK-1982 komt zijn inbreng te laat, voor het WK-1986 zal hij te oud zijn. Wat voor betekenis heeft een aandacht-opeiser en spelbepaler als Cruijff dan eigenlijk nog voor het Neder lands elftal. Een tweede Cruijff kan ook hij niet afle- Zouden we daarom niet beter een streep kunnen zetten on der de voetbalglorie van de jaren zeventig en maar zo goed mogelijk leren roeien met de riemen die er zijn Cruijff zelf blijft ook een raad sel. In 1978 wenste hij voor geen prijs voor Oranje uit te komen en toen behoorde de JOHAN CRUIJFF wereldtitel tot de mogelijkhe den. Nu valt er weinig of geen eer te behalen en overweegt hij het wèl te doen. Het kan verkeren. De enige uitleg die ik er voor heb is dat hij er kennelijk za kelijke belangen bij heeft dat zijn naam in Nederland voor een tijdje goed in de roulatie blijft. Asymptoot "De mens schaatst steeds sneller hoe lang nog?" Die vraag probeerde dr. W.A. Wage naar, psycholoog bij TNO, te beantwoorden in een artikel in NRC-Handelsblad van af gelopen woensdag. Wagenaar voorspelde tien jaar geleden dat de 5000 m vóór 1981 binnen de zeven minu ten zou worden afgelegd. Vijf jaar geleden werd die prog nose al bewaarheid. Geen man dus die uit zijn nek praat. Het artikel dat hij nu heeft ge schreven, is niet zo eenvou dig. Om een passage te cite ren: "Als we zo doorgaan met recordverbeteringen) be reiken we in het jaar 2160 het punt waarop de 10 km in nul seconden wordt gereden. Dat kan natuurlijk niet: lang voor dat jaar moet de lineai re afname overgaan in een vertraagde afname naar een asymptotische waarde. Het spannende nu is dat niemand kan voorspellen waar die asymptoot ligt". Eén ding staat ook voor Wagenaar als een paal boven water. "Na tuurlijk kan men niet harder gaan dan de lichtsnelheid (300.000 km per seconde'j. Tja. dat had ik ook al vermoed. Maar zo ver zijn we nog lang niet. Voorlopig kunnen de re cords nog een stuk omlaag, meent Wagenaar die ook vindt dat betere schaatsen en een soort kunstslof-ijs de pres taties verder kunnen beïn vloeden. Hij geeft een lijstje toptijden voor de toekomst dat ik u hierbij presenteer met tussen haakjes de huidige wereldrecords. 500 m: binnenkort in 36.0 (37.0) 1500 m: 1.50.0 in 1987 (1.54.79) 5000 m: 6.30 vóór 2000 (6.56.9) 10.000 m: 14.00 vóór 1990 (14.26.7) Zo rond 2000, vrienden, wordt het dus tijd dat we ons met z'n allen op de asymptoot gaan werpen. J.B. Schuil Enkele weken terug ontdekte mijn jongste zoon de boeken van J.B. Schuil. Ik denk dat alle mannen van boven de veertig wel weten over welke werkjes ik het nu heb: Jan van Beek, de Artapappa's, de Katjangs, Rob en de stro per van Tjot-Idi en het mooi ste jongensvoetbalboek dat ooit werd geschreven: de AFC- ers. Ik zelf dank daaraan mijn voetbalopvoeding. Om mijn jongste zoon hebben mijn vrouw en ik vaak staan gniffelen. Want de boeken brachten hem bijkans in trance. Hij las 's avonds, op woensdagmiddag, aan de ontbijttafel, ja warempel ook nog aan de wastafel. Hij was nauwelijks aanspreekbaar. Schuil schreef die boeken in ui terst frisse stijl, maar ze date ren uit de jaren 1910-1930 (de AFC-ers is van 1915!) en het sociale patroon dat er in op welt is voltooid verleden tijd. Ik vroeg me af wat een jongen van nu daar nog aan vindt, maar mijn zoon zei alleen maar: "Ze zijn prachtig". Een mooiere recensie is niet mogelijk. Uitgever Becht in Amsterdam heeft de Schuil-reeks als poc kets weer op de markt ge bracht, in een oplaag van 10.000. Maar welke jongen koopt zo'n boek nou, vroeg ik iemand van die uitgeverij. "De jon gens vermoedelijk niet, maar de vaders van die jongens denken wij. In elk geval gaan de boeken goed. Er komen wel dingen in voor die verouderd zijn, maar dat blijkt er wei nig toe te doen. Waar het om gaat is dat Schuil in de jon gensziel wat heeft beroerd dat kennelijk van alle tijden is". Het klinkt wat reclame-ach- tig. maar ik vermoed toch dat het de waarheid dicht nadert Van J.B. Schuil wist ik tot voor kort mets af. Al speurend stuitte ik eerst op een beeldig boekje, "Kinderboekenschrij vers van toen" van Henk van Gelder (Gooise Uitgeverij), waarin heel wat over Schuil staal. Vervolgens kwam ik er achter dat Schuil een huis vriend was van mijn eigen oom, Wim Paauw (oud-to neelspeler, oud-regisseur van de Haarlemsche Toneelclub en van de NCRV). Schuil heeft dus dichter in mijn na bijheid vertoefd dan ik ooit had kunnen bevroeden. Groot is de spijt dat ik nooit contact met hem heb gehad. Wat had ik graag met hem eens ge praat over met name de AFC- ers Het boek had beter de HFC-ers kunnen heten, want die club stond model). Jouke Broer Schuil leefde van 1875 tot 1960. Op zijn 22ste ging hij als beroepsofficier naar Nederlands-lndië en in die tijd al schreef hij toneel stukken. Hij had er succes mee, maar ze zijn nu alle ver gelen. In 1910 verliet hij de dienst en werd toneelrecen sent van het Haarlems Dag blad. Volgens mijn oom was hij een criticus van landelijk formaat. "Als een stuk in Haarlem iras opgevoerd, vroegen mijn collega's een dag later altijd om (het arti kel van) Schuil mee te ne- Zijn eerste jeugdboek, Jan Van Beek, schreef hij in 1910. Al vorens het te publiceren las hij het eerst zijn neefjes en nichtjes voor en dat deed hij ook met de boeken die volg den. Eerst kijken of het wel aansloeg. (Schuils eigen hu welijk bleef kinderloos). In de oorlog legde hij als recen sent de pen neer omdat hij niet oner Kultuurkamer-to- neel wilde schrijven. Het was een afscheid voorgoed. Na de bevrijding bezocht hij trouw de schouwburg, maar er over schrijven deed hij niet meer. De dood van zijn vrouw greep hem heng aan. Hij bezocht later zelfs spiritistische bij eenkomsten om weer met haar in contact te komen. In tegenstelling tot vele andere schrijvers bleef hij in later ja ren trots op zijn jongensboe ken. In de jaren vijftig heeft mijn oom enkele jeugdhoor- spelen geregisseerd die van zijn boeken waren gemaakt. "Hij was verrukt van de vele goede reacties die daarop kwamen. Dat die jongensboe ken van hem springlevend bleven, verheugde hem zeer". Schuils laatste jaren waren zwaar Wat vereenzaamd stierf hij op 24 oktober 1960. 85 jaar oud. Van .Arbeidszaken" 'EIST (GPD) - Ajax mag Tomislav Ivic aantrekken als trainer. De Stichting Arbeidszaken heeft be sloten een positief advies uit te brengen aan de minister van so ciale zaken. Een beslissing waar over voorzitter Harmsen van Ajax opmerkte: „We gaan nu een vergunning aanvragen bij het ministerie. Ivic heeft inmiddels al een contract voor drie jaar ge tekend. Dat tekenen was al ge beurd voor we de mening van de stichting wisten. We moesten dat wel doen omdat we met Ivic voor een bepaalde tijd moesten rond komen". De Stichting Arbeidszaken verga derde gisteravond in Zeist naar aanleiding van de brief die Ajax had gestuurd en waarin werd ge vraagd of het mogelijk zou zijn om Ivic aan te trekken. Na afloop van die vergadering las Joop van der Klink, directeur van de stich ting, de volgende verklaring „Als de AFC Ajax Ivic als trainer wil aantrekken en een daartoe strekkende tewerkstellingsver gunning aanvraagt, dan is de Stichting Arbeidszaken onder gelijkblijvende omstandigheden voornemens een positief advies uit te brengen. Hierbij moet wor den opgemerkt dat een minder heid, bestaande uit de vertegen woordigers van de werknemers- Tomislav Ivic: allang getekend organisaties in het stichtingsbe stuur (WCS en WON) een af wijkend standpunt inneemt. Wellicht ten overvloede wijzen wij erop dat de definitieve beslis sing inzake een tewerkstellings vergunning de verantwoordelijk heid is van de minister van socia le zaken". Van der Klink ontkende overigens dat vorige week al een beslissing zou zijn genomen, zoals door ver scheidene instanties werd gesug gereerd. „Vorige week zijn we in tijdnood gekomen en moesten we een nieuwe vergadering plan nen. Het is nu zo dat Ajax Ivic mag aantrekken, mits de om standigheden zich niet wijzigen. Dat houdt in dat als binnenkort een toptrainer vrijkomt die in de Europese Gemeenschap woont, de situatie opnieuw zal worden bekeken", aldus Van der Klink. De Stichting Arbeidszaken moest door Ajax worden inge schakeld, omdat Ivic niet uit de EQ afkomstig is. DEN HAAG (GPD) - De voortzetting van de subsidiring aan het betaald voetbal staat of valt met de medewerking van de 37 clubs. Belemmeren de clubs het gezond- makingsproces van het betaald voetbal op wat voor manier dan ook, dan zullen de externe geld gevers (gemeenten, Nationale Sporttotalisator, CRM) hun con clusie trekken en de subsidie stopzetten. Aldus luidt de voor naamste conclusie van het ge sprek dat gisteren op het minis terie van CRM plaatsvond tussen de drie externe geldgevers en het volledige sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. Het onderhoud tussen de partijen vloeide voort uit een gesprek dat op 19 december van het vorig jaar plaatsvond tussen de exter ne geldgevers en de KNVB. Daarin kreeg de voetbalbond de ZEIST (GPD) - Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft D Stoop, voorzitter van FC Amsterdam, gepolst als kandi daat-bestuurslid. Stoop is naar de mening van het sectiebestuur een van de kandidaten, die op het verlanglijstje staat om de on langs afgetreden Herman Chou foer op te volgen. Stoop, die in het verleden ook al eens deel beeft uitgemaakt van het sectie bestuur, heeft het verzoek in be raad genomen. otoop is onlangs volledig hersteld van een ernstige ziekte en hoopt volgende week weer in functie te treden als voorzitter van FC Am sterdam. De Amsterdamse za kenman, die namens het sectie bestuur door Jaap van Praag voor de functie is benaderd, staat niet onwelwillend tegenover dat verzoek, maar wil eerst antwoord hebben op enkele knellende vra gen. Zo wil Stoop eerst opheldering hebben over een uitlating van Ri- nus Michels, tot erikele weken te rug de belangrijkste kandidaat voor de functie van bondscaoch. Afgelopen zaterdag onthulde Mi chels dat hij, voordat hij een tweede gesprek met Herman Choufoer over de functie van bondscoach zou hebben, telefo nisch was benaderd door een an der lid van het sectiebestuur. Dat lid zou Michels hebben gezegd: „Pas maar op voor Choufoer. Je moet in de toekomst maar probe ren hem van het toneel te verwij deren". Stoop wil dat het sectiebestuur uit zoekt wie dat bestuurslid is ge weest. De Amsterdammer voelt er niets voor zitting te nemen in een bestuur, waarvan de leden op een dergelijke wijze met el kaar omgaan. Voorts wil Stoop volledig worden geinformeerd over de stand van zaken rond de subsidie van het betaald voetbal. Als de kans groot is dat de over heid stopt met het gezondma- kingsproces, voelt Stoop niet veel voor de bestuursfunctie. De Amsterdamse zakenman- heeft binnen enkele dagen een ge sprek met het bestuur van de FBO. Hij wil weten of de clubs in het betaald voetbal zijn kandida tuur zullen steunen. Naast Stoop polst het sectiebestuur betaald voetbal mok andere kandidaten. De KNVB, die wel bereid was de naam van Stoop als kandidaat te bevestigen, wil de namen van de andere kandidaten niet onthul len. opdracht om in samenwerking met het Budget Bewakings Insti tuut (BBI), het orgaan dat de be grotingen van de clubs contro leert, te analyseren hoe het mo gelijk is dat de schuldenlast van het betaald voetbal, ondanks de overheidssubsidie, in plaats van af- alleen nog maar is toegeno- Uit die analyse bleek dat het BBI zich voor maar liefst een miljoen gulden had verrekend wat be treft het totale exploitatieverlies van de clubs. Volgens het BBI bedroeg dat verlies 4.4 miljoen, volgens de KNVB dus 3.3 mil joen. De voetbalbond bleek ge lijk te hebben. Naast deze misre kening van het BBI concludeer de de KNVB voorts dat slechts zes clubs uit de rode cijfers we ten te blijven en dat de overige 31 betaald-voetbalorganisaties ver lies lijden. Staatssecretaris Wallis de Vries CRM: „Het exploitatietekort de clubs bedraagt dus een miljoen minder dan in eerste in stantie is geconstateerd door het BBI. Dat neemt niet weg dat er verlies wordt geleden. De exter ne geldgevers werden door de analyse van de KNVB en het BBI dan ook voor de vraag ge steld: moeten wij dit voor ken nisgeving aannemen of hier clusies aan verbinden juli 1982 opnieuw af te sluiten subsidiecontract, dat dan jaar aangegaan worden. Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat de financile situa- het betaald voetbal zich momenteel bevindt geen perspectief biedt om de subsidie voort te zetten. Er zal dus iets moeten gebeuren". Met die laatste opmerking als uit gangspunt is men tot de conclu sie gekomen dat de overheid stringenter op zal moeten treden bij het niet naleven van de voor waarden die zijn gesteld aan het gezondmakingsproces van het betaald voetbal. Met name het Budget Bewakings Instituut zal meer instrumenten in handen krijgen om de begrotingen van de clubs beter te kunnen begelei den en controleren. Via een door Hans de Boer (CDA) ingediende en aangenomen motie had de Tweede Kamer ook al aange drongen op een krachtiger en in vloedrijker positie van het BBI. Het instituut heeft dan ook de richtlijnen voor het verkrijgen van overheidssubsidie aanzien lijk verscherpt. De termijn waar in de clubs de begrotingen voor het volgende seizoen moeten in dienen, is met een maand ver scherpt en teruggebracht naar uiterlijk 1 april. Tussen die da tum en 15 april zal het BBI op haar beurt de begrotingen bekij ken en vervolgens overhandigen de externe geldgevers. „En naar aanleiding van die begro tingen en de advii BBI zullen we bekijken of het nog zin heeft „subsidiecontract" met de KNVB te gaan praten", aldus Wallis de Vries. „Mocht geen rekening houden met deze stringenter maatregelen, bijv beeld door het niet op tijd indie- ,'ah de begroting, dan is er de overheid geen basis om verder te praten. In dat geval zal de subsidie echter nog wel n jaar worden doorgevoerd. Je kunt een ingrijpend proces als dit natuurlijk niet van de ene op de andere dag verbreken". Eric Vilé, voorzitter van het sectie bestuur betaald voetbal, toonde zich niet verrast door de uit komst van het gesprek: „Dit is consequente voortzetting van de houding van de externe geldgevers tpn opzichte van het subsidieproces. Het enige we feit is dat de clubs hun begro tingen een maand eerder klaar moeten hebben. Of dat lukt, weet ik ook niet. Wij kunnen er bij de clubs slechts op aandringen hun begrotingen op tijd in te dienen. De KNVB kan niet ingrijpen in de exploitatiecijfers. De clubs zijn wat dat betreft autonoom". Toch wordt er al sinds oktober van het vorig jaar met het nog steeds ontbreken van een cao voor be roepsvoetballers niet meer vol daan den die in het rapport Gezonder Betaald Voetbal is gesteld voor handhaving van de overheids subsidie. Het sectiebestuur be taald voetbal slaagde er dit jaar weliswaar in om de WCS (spe- Buitenveldert in beroep tegen straf voor staking DEN HAAG (ANP) - De ama teurvoetbalclub Buitenvel dert is in beroep gegaan te gen de straf opgelegd aan het tweede zaterdagelftal in verband met het staken van de wedstrijd Buitenveldert 2 - Amstelveen 3 op 13 de cember 1980. Buitenveldert staakte, direc' na de aftrap, de wedstr.'jd lit protest te gen de deelneming van het Nederlands elftal aan het voetbaltoernooi in Uruguay. De KNVB legde de Amster damse club een boete op van 250 gulden en bracht de ploeg twee punten in minde ring. Bovendien moest de wedstrijd worden overge speeld op het veld van de te genstander. Buitenveldert stelt zich op het standpunt dat de tuchtrechtspraak van de KNVB getoetst moet wor den aan de "algemene wet ten". Mr. J.L. Janssen van Raay zal het hoger beroep van de club behartigen. Cir ca honderd andere elftallen in Nederland hebben voor dezelfde affaire nog geen straf opgelegd gekregen, zo dat het hoger beroep van Buitenveldert voor die ploe gen als leidraad kan dienen. lersvakbond) en de FBO (clubs) weer rond de. tafel te krijgen, maar beide partijen slaagden er niet in om tot overeenstemming met elkaar te komen. Dit was voor Joop Worrell (PvdA) aanlei ding om tijdens de begrotingsbe handeling van het ministerie CRM in de Tweede Kamer motie in te dienen die onmiddel lijke stopzetting van de subsidie beoogde. De motie is nog niet in stemming gebracht in de Kamer. is wel aangehouden door Worrell, die de uitkomst van het gisteren gehouden gesprek wilde afwachten. Eric Vilé echter: „Wij hebben in middels een brief naar de FBO en de WCS doen uitgaan, waar in wij hen dringend verzoeken de onderhandelingen weer te heropenen. Van beide partijen hebben we nu ook vernomen, dat het overleg binnenkort hero pend zal worden. Ik hoop dan ook dat deze besprekingen wel tot resultaat zullen leiden".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9