Drie kerntaken in Nederland Merit verovert U.S. A. Opluchting en haat na ontruiming Studenten hbo weigeren collegegeld te betalen BBaSSE Verwachte uitkomst NAVO-studie: De Margriet Modeshow doet veel met stoffen van Van Dam/AGB. Ze liggen voor u klaar! Ontevreden cipiers gaan actie voeren Verbod landbouwgif komt over twee jaar DINSDAG 24 FEBRUARI 1981 "Veldslag" na actie in Nijmegen NIJMEGEN (GPD/ANP) - De gisterochtend geweldloos be gonnen actie van Nijmeegse krakers en sympathisanten is 's middags en 's avonds in een ware veldslag ontaard. Honderden relschoppers had den zich bij de krakers ge voegd en begonnen tijdens een protestmars van driedui zend demonstranten stenen en tegels te gooien naar een heden van de mobiele een heid. Deze reageerden daar op met traangasgranaten, wa terkanonnen en de wapen stok. Al snel vielen er aan bei de kanten gewonden, die snel per ambulance werden afge voerd. Nog voordat de demonstratieve mars door de binnenstad van Nijmegen begon, waren de demonstranten al per mega foon gewaarschuwd dat er voor de tocht geen toestem ming was verleend door de burgemeester. Deze waar schuwing werd echter gene geerd. Burgemeester F. Hermsen van Nijmegen verklaarde giste ren verheugd te zijn "dat er geen doden zijn gevallen bij de ontruiming van de kraak panden. Het was een buiten gewoon gevaarlijke situatie". De fracties van PvdA, PPR, PSP en de socialistische par tij in de Nijmeegse gemeente raad hebben met het bestuur van de CPN in die gemeente met ontsteltenis kennis geno men van de wijze waarop de mobiele eenheid gisteren een einde maakte aan de bezet ting van de panden in de Piersonstraat. In een gisteren uitgegeven verklaring zeggen de politieke partijen dat voor al de wijze waarop de vreed zame blokkade is gebroken, hun een doorn in het oog is. Het optreden van de politie en het leger vertoonde vol gens de partijen sterk het ka rakter van een klopjacht. De vraag wordt opgeroepen wie nu feitelijk de openbare orde verstoorde, aldus de verkla ring. PvdA: gat van Pais 1,8 miljard DEN HAAG (ANP) - Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) laat voor de volgende regerings periode op zijn begroting een gat van 1,8 miljard gulden na, zo heeft de Tweede Kamerfractie van de PvdA gisteren verklaard. De PvdA berekent, vooruitlo pend op de behandeling van de begroting van onderwijs deze week in de kamer, dat Pais dit jaar door eenmalige bezuinigin gen op een aantal posten een gat van 330 miljoen gulden maakt, aangevuld met "niet ingevulde, nader te nemen rechtspositionele maatregelen" voor een bedrag van 120 miljoen. "Dit betekent dat voor de hele vol gende regeringsperiode nog vier maal 450 miljoen is 1,8 miljard gulden, moet worden gevonden om de lopende activiteiten te fi nancieren", aldus de socialisten. Verder becijferen zij dat het werkgelegenheidsbeleid van de minister sinds midden 1979 tot midden 1982 leidt tot een verlies van 1.407 arbeidsplaatsen in het onderwijs. Pais creeërde volgens de PvdA maar 1.415 arbeidsplaat sen, terwijl er 2.822 verloren gaan. Onder het kabinet-den Uyl, met als minister van onderwijs het huidi ge PvdA-kamerlid Van Kemena- de, groeide het aantal arbeids plaatsen in het onderwijs tussen mei 1973 en december 1977 met 26.900, zo concluderen de socia listen uit cijfers die minister Pais heeft verstrekt. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg licht bew. 1 licht bew. 2 licht bew. 1 onbewolkt 0 licht bew. 2 zwaar bew. -0 licht bew. 2 mist 0 licht bew. 3 onbewolkt 1 sneeuwbui 3 licht bew. 13 ij zei 1 half bew. 10 onbewolkt 3 half bew. 1 Mallorca München Oslo Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palma- Tunis onbewolkt 15 onbewolkt 8 half bew. -1 onbewolkt 12 onbewolkt 19 zwaar bew. 13 geheel bew. -2 onbewolkt 11 onbewolkt 12 geheel bew. 11 geheel bew. -1 geheel bew. 3 NIJMEGEN (GPD) - De krakers- vrijstaat De Eenhoorn in de Nij meegse binnenstad is gisteroch tend precies een week na haar oprichting in een gigantische traangas wolk letterlijk in rook opgegaan. Bevrijdend gevoel bij de vele win keliers, die hun grotendeels ver nielde of dichtgetimmerde etala ges weer op orde kunnen bren gen. Gemengde gevoelens van opluchting en teleurstelling on der de buurtbewoners, die de door hen gehate parkeergarage Zeigelhof straks toch naast de deur zullen krijgen. Opgelucht gevoel bij de tweedui zend manschappen politie, mare chaussee en leger die - ondanks het feit dat er vele harde klappen zijn gevallen - aan een giganti sche kloppartij ontkwamen. Ver bitterde haat onder de krakers, die het na een week van verbit terde barricadenstrijd hebben moeten afleggen tegen een hals starrige CDA-fractie in de Nij meegse gemeenteraad. Zo ongeveer ziet de balans eruit na de ontruimingsoperatie van gis terochtend, waarbij uiteindelijk een kern van zo'n 150 krakers zich met de moed der wanhoop verdedigde tegen een van alle kanten oprukkende Mobiele Eenheid. Het van Amsterdamse kraakacties al zo bekende beeld van rondvliegende straatstenen werd in Nijmegen nog gecomple teerd door een viertal schoten uit een vuurwapen, dat volgens de politie vanuit het krakersbastion op tegenoverliggende winkel panden werd afgevuurd. Dat het niet tot een escalatie van geweld is gekomen, is te danken aan twee feiten: de overweldi gende macht waarmee de sterke arm der wet, schijnbaar moeite loos, het Zeigelhof binnenmar cheerde en de ijzeren discipline van de ruim driehonderd ge weldloze demonstranten, die door een straf opererende een heid van de marechaussee min of meer letterlijk uit de Pierson straat werden geslagen. Het stempel „geweldloosheid", dat deze groep demonstranten al vanaf begin vorige week kon worden opgedrukt, behoefde ook gisterochtend niet te worden weggewist. De marechaussee sloeg letterlijk drie wapenstok ken stuk op de groep. De geweld loze barricade deed niets terug en moest het veld ruimen. Anders was het met de harde kern groep achter de barricade, die voornamelijk uit op rellen belus te jongeren van rond de zestien jaar heeft bestaan. Terwijl het overgrote deel van de oorspron kelijke krakers op bevel van de politie de aftocht blies door de fuik die de ME voor hen had opengelaten, hield deze harde kerngroep hardnekkig vol. Straatstenen vlogen in complete regenbuien vanaf de daken naar de ME en de Leopard-tanks waarmee de barricaden aan flar den werden gereden. Op een en kele charge na pakte de ME deze groepering rustig aan door blik semsnel over de daken strategi sche posities in te f Slopershamer De krakers waren bij wijze van spreken de hoek nog niet om, of werknemers van een sloopbe drijf maakten met de slopersha mer een einde aan wat volgens de krakers een monument voor de strijd tegen de parkeergarage Zeigelhof had moeten worden. Vanmorgen restte van het krakers bastion niet veel meer dan een grote hoop puin, waaruit gister middag in allerijl teruggekeerde krakers nog wat persoonlijke be zittingen hadden gehaald. Voor de krakers een aan diggelen ge sloopt ideaal. Voor de gemeente Nijmegen een hele opluchting. Elke dag uitstel van de bouw van de nieuwe parkeergarage bete kende een schadepost van 46.000 gulden. Die opluchting heeft de gemeente Nijmegen heel wat guldens ge kost. De garagebouw kost zo'n tien miljoen gulden, de ontrui mingsoperatie bijna twee mil joen. Vrijstaat De Eenhoorn is met de grond gelijkgemaakt, de krakers - die gisteren in optocht door de stad trokken - zullen hun ideaal nooit laten varen. „Wij gaan door met de strijd", was de kreet gisteravond die de gemeen te Nijmegen in de toekomst ver moedelijk nog heel wat kopzor gen zal geven. Tegenover de 224 personenauto's, die straks in de Zeigelhofgarage een plaats kun nen vinden, staat een wachtlijst van 14.000 woningzoekenden in de gemeente Nijmegen. Een pro bleem, dat de gemeente niet zon der slag of stoot zal kunnen op lossen. Straatbeeld na de ontruimingsactie i konden hier weinig uitrichten. Nijmegen. Een stoffer en blik bew. 1 -5 0.6 Duizenden studenten van hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs bevolkten gisteren het Haag se Malieveld om te protesteren tegen de collegegeldplanne7i van minister Pais. Massale demonstratie in Den Haaf; DEN HAAG (GPD) - Studenten van het hoger beroepsonderwijs (hbo) zijn van plan om massaal te weigeren het collegegeld van 650 gulden, dat minister Pais (onder wijs en wetenschappen) wil in voeren, te betalen. Het is de vol gende stap van de actievoerende studenten om Pais' plannen te dwarsbomen. Vertegenwoordigers van het Lan delijk Aktiekomit Collegegelden (LAC) zeiden dit gisteren na af loop van een demonstratie op het Haagse Binnenhof tegen het col legegeld voor hbo-studenten. Aan de demonstratie werd door 17.000 studenten meegedaan. Daarbij waren ook studenten van het wetenschappelijk onderwijs aanwezig. Pais wil het college geld voor deze studenten verho gen van 500 naar 750 gulden. Voor de hbo-studenten is de ver hoging nog drastischer: zij beta len nu gemiddeld 200 gulden schoolgeld. Volgens het LAC zal invoering van het collegegeld voor hbo'ers ern stige gevolgen hebben voor het onderwijs. Veel studenten zullen volgens het comit in een dusda nig slechte financile positie ko men, dat zij worden gedwongen met hun studie te stoppen. In een van 35.000 handtekeningen petitie, die door de de monstranten aan Tweede-Ka mervoorzitter Dolman werd aan geboden, wijst het LAC erop, dat 95 procent van de hbo'ers onder het maatschappelijk aanvaarde bestaansminimum zit. „Door deze collegeverhoging en het toch al lage inkomen van de student, wordt het zo langzamer hand onmogelijk ;emaakt voor jongeren uit de lagere- en mid den-inkomensgroepen om nog te gaan studeren. Zo wordt het on derwijs weer in de elitaire sfeer getrokken", aldus de petitie. De plannen van Pais om tot invoe ring van collegeld voor hbo'ers over te gaan, moeten voor 1981 47,2 miljoen gulden opleveren. Dat geldt alleen voor 1981, omdat in dat jaar zowel het schoolgeld voor 1980 (dat achteraf via de be lastingen wordt verrekend) als het collegegeld voor 1981 (dat van tevoren wordt geind) moet worden betaald. De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer zal morgen bij de behande ling van de begroting van onder wijs wijzigingsvoorstellen indie nen om de invoering van het col legegeld voor het hbo niet te la ten doorgaan. De PvdA wil dat de 47,2 miljoen besparing op een andere manier (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL (GPD) - De Nederlandse strijdkrachten moe ten minstens drie en mogelijk vier atoomtaken blijven vervullen. Dit geldt in welingelichte NAVO-kringen in Brussel als de meest waarschijnlijke uitkomst van de zgn. Shift-studie over de toekomstige kernbewapening van de NAVO-strijdkrachten in Europa. Botermarkt 10. Leiden "s== Haarlemmerstraat 99. Leiden Van Dam/ACB mode per meter van Dam/AGB mode wordt ingevuld, en wel als volgt: 35 miljoen op investeringen van academische ziekenhuizen, acht miljoen op investeringen van het wetenschappelijk onderwijs, en twee miljoen bij het voortgezet onderwijs. Mocht de Tweede Kamer Pais' be grotingsvoorstellen over het col legegeld volgen, dan dreigt een massale boycot van de hbo'ers. Zij zouden dan weigeren het col legegeld te betalen. Woordvoer ster Ellen Stammis-Taylor van de Algemene Bond Onderwij zend Personeel (ABOP) noemde dat „het enige machtsmiddel dat wij hebben." Tijdens de demonstratie van de studenten deed zich een klein in cident voor toen de stoet vanaf het Malieveld het Binnenhof had bereikt. Minister Pais zorgde voor veel opschudding door zelf op het Binnenhof te verschijnen. Enige tientallen demonstranten klommen over de hekken en be stormden de bewindsman die ij lings een veilig heenkomen zocht. De enkele betogers die het gebouw van de Tweede Kamer vervolgens binnendrongen, wer den snel door de politie verwij derd. Tijdens de demonstratie bezetten ongeveer 25 jongeren een ge bouw van het ministerie van on derwijs aan de Mauritskade. De ze actie werd na een uur vrijwil lig opgeheven. De politie hoefde hier niet in actie te komen. DEN HAAG (ANP) - Het onvol doende houden van uitkijk, zo wel bij de schipper van de bin- nentanker "Innovatie" als bij de schipper van de veerpont "Dri" was de oorzaak van de aanvaring tussen de twee schepen op vijf oktober vorig jaar, waarbij zeven opvarenden van de veerpont de dood vonden. Dit was gisteren in Den Haag het oordeel van J. Her inga, hoofdinspecteur voor de scheepvaartinspectie, bij behan deling door de commissie bin- nenvaartrampenwet van deze ramp op de Oude Maas bij Dor drecht. Op het ogenblik zijn er zes kernta ken voor de Nederlandse defen sie. De Shift-studie, die mede op Nederlands initiatief werd on dernomen, komt overigens pas in november gereed. PvdA-leider Den Uyl streeft naar beperking van de atoomtaken van de Nederlandse strijdkrach ten tot één a twee. Het partijcon gres van de socialisten moet zich hier komend weekeinde over uit spreken. Den Uyl heeft gezegd niet als lijsttrekker te willen op treden bij de komende verkiezin gen als het congres alle atoomta ken voor Nederland zou willen afschaffen. In Brusselse NAVO-kringen wordt verwacht dat de Shift-studie zal leiden tot afschaffing van twee atoomtaken. Het gaat daarbij om de ADM-atoommijnen (het aan tal waarover Nederland beschikt is niet bekend) en om de geleide lijke vervanging van de Nike- Hercules-luchtdoelraketten van de luchtmacht (waarvan er zes tien zijn met elk n kernkop). De Nikes zullen worden vervangen door Patriot-raketten, die een conventionele lading hebben. Een andere mogelijkheid die in Brussel genoemd wordt, is dat de F-16-jagers van de luchtmacht geen nucleaire taak behoeven te krijgen. De F-16-toestellen die nen ter vervanging van de 36 Starfighters (twee squadrons) die elk met twee kernbommen kunnen worden uitgerust. Het niet-nucleair maken van de F-16 zou bepleit kunnen worden in verband met de toenemende ef fectiviteit van de Russische luchtafweer. Van de drie atoomtaken die dan nog overblijven: zes Lance-ra- ketten met elk eev kernkop, nu cleaire dieptebommen waarmee de patrouillevliegtuigen van de marine (nu Neptunes, in de toe komst Orions) zijn uitgerust en de zogenaamde nucleaire artille rie (de acht 203-mm-houwitsers met elk drie kernladingen) geldt deze laatste als onvervangbaar. Juist tegen de atoomartillerie be staat in Nederland echter veel bezwaar omdat hierdoor de „atoomdrempel" in geval van een militair conflict verlaagd zou worden. Raketten De Shift-studie houdt verband met het NAVO-besluit van december 1979 om in 1983 en daarna 572 kernwapens voor middellange afstand in West-Europa op te stellen. Het gaat hier om 464 Cruise-raketten en 108 Pershing- II-rakettcn. Tevens werd toen beslist het aantal tactische kern wapens in West-Europa van 7000 tot 6000 te verminderen. Onder het plafond van 6000 vallen ook de 474 Cruise-raketten (de 108 Pershing-II-raketten vervangen de reeds in Duitsland aanwezige Pershing-I-raketten, wier bereik kleiner is). In de Shift-studie wordt bekeken hoe de nucleaire beperkingen (in totaal 1474 minder kernwapens in vergelijking tot het oude pla fond van 7000) over de verschil lende NAVO-landen kunnen worden verdeeld. Het aantal kerntaken voor de strijdkrachten van de Europese NAVO-landcn kan verminderen, maar in Brus sel wordt er met klem op gewe zen dat „de ruimte beperkt is". Zo zal het totale aantal Nikes in de centrale NAVO-sector en Itali ongeveer even groot zijn als het totale aantal Cruise-raketten dat wordt geinstalleerd. De Shift-studie wordt dus voltooid als de nieuwe regering in Den Haag definitief moet beslissen over de installatie van de 48 Crui se-raketten die voor Nederland zijn voorzien in het NAVO-be sluit van december 1979. De re gering-Van Agt stelde het plaat- singsbesluit uit tot december 1981 toen ze, ruim een jaar gele den, instemde met het NAVO- besluit in West-Europa nieuwe kernwapens voor middellange afstand op te stellen (de zgn. TNF-modernisering). ZOETERMEER (ANP) - Nog deze week zullen gevangenis bewaarders in enkele Neder landse huizen van bewaring stiptheidsacties gaan voeren uit onvrede met het perso neelsbeleid in het gevange niswezen. Dat heeft Wim van Keulen. bondsbestuurder van de Abva-Kabo gister avond meegedeeld. De acties zullen niet door alle bonden worden gesteund: het ambtenarencentrum doet volgens Van Keulen niet mee. de Arka/NCBO zou vandaag beslissen. Van Keulen zei gis teravond dat acties zullen worden gevoerd, omdat het overleg met de directie gevan geniswezen gistermiddag niets heeft opgeleverd. In dat overleg tussen bonden en de directie gevangeniswezen van het ministerie van justi tie, spraken de bonden hun afkeuring uit over het huidige en het te voeren beleid. Dat laatste werd volgens Van Keulen ondermeer gebaseerd op de weigering van de direc tie gevangeniswezen om be leidsnota's te maken, gewijd aan het gevangeniswezen en het personeelsbeleid daar. De bezwaren van de bonden richten zich tegen een aantal bijzondere en een aantal alge mene onderdelen van het per soneelsbeleid. De bonden keuren gewijzigde postenbe- zettingen af. Volgens Van Keulen houden ze vooral een vermindering van het aantal bewaarders in. zodat van de bejegening van gevangenen niks terechtkomt. Nieuwe dienstroosters vragen om een optimale personeelsinzet, maar doen volgens de bonden ook afbreuk aan de gewenste omgang met gevangenen. DEN HAAG (ANP) - Over twee jaar zal er waarschijnlijk een definitief verbod komen op het gebruik van het landbouwontsmettingsmiddel methylbromide. Intussen zal een absoluut verbod worden uitgevaar digd tot het gebruik van dit gif in bepaalde sectoren van de tuin- en bosbouw. Het voorlopige verbod, dat begin januari van dit jaar naar aanleiding van gifvondsten in waterleidingbuizen in het Westland werd ingesteld, blijft echter gehandhaafd. In bepaalde gevallen is nu onthef fing mogelijk. Dit staat m een notitie van het ministerie van landbouw, dat in overeen stemming met de ministeries van volksgezondheid en milieuhygiëne en van sociale zaken gisteren aan de vaste kamercommissies voor land bouw en milieuhygiëne is aangeboden. De kamercommissies zullen morgen over deze zaak vergaderen. Aanvankelijk was de regering van plan methylbromide medio 1985 ge heel te verbieden. Op grond van onderzoeken van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid naar het vóórkomen van methylbromide in het drinkwater en van TNO naar het gehalte van dit gif in de lucht kwamen de bewindslieden echter tot de conclusie dat een algeheel verbod op het gebruik van het bestrijdingsmiddel eerder afgekondigd moet worden. Het voorlopige verbod op het gebruik van methylbromide, dat aanvanke lijk voor zes weken werd afgekondigd, is voor onbepaalde tijd van kracht. Om de tuin- en bosbouw, die in vele gevallen afhankelijk zijn van het effectieve bestrijdingsmiddel, enigszins tegemoet te komen heeft de overheid de mogelijkheid van ontheffing opengelaten. Deze is echter aan strenge normen gebonden. (ADVERTENTIE) Makkelijke overstap naar nicotine-arm roken voor miljoenen Amerikanen dankzij Enriched Flavor'van Merit.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7