Gemeenteraad legt plan voor Pieterswijk vast Besturen bijzondere scholen: Voor 1983 geen opheffingen Paaltjes op Koornbeursbrug moeten blijven" Wegwijs in Leiden PAGINA 4 AD/S LEIDEN DINSDAG 24 FEBRUARI 19INS LEIDEN Met enige ver traging stelde de gemeen teraad gisteravond dan uiteindelijk het bestem mingsplan Pieterswijk (het gebied dat wordt be grensd door de Rijn, de Nieuwe Rijn, het Gan getje, de Steenschuur, het Rapenburg en het Kort Rapenburg) vast. Eigenlijk had dat al eerder moeten gebeuren, maar vorig jaar bleek bij een eerste behandeling dat er een procedurefout was gemaakt. In de Staatscourant was name lijk geen melding gemaakt van het feit dat het ontwerp-bestem- mingsplan van 2 juni tot 2 juli ter inzage had gelegen. Wethouder Waal meende zich wel te herinneren dat het bericht was Mr. Rijpperda (77) overleden LEIDEN - In alle stilte is mr. Jan Volkert Rijpperda Wierdsma, oud-hoogleraar aan de Rijksuni versiteit Leiden en oud-lid van de Raad van State, begraven. De heer Rijpperda Wierdsma, die eveneens commandeur in de Huisorde van Oranje en in de Or de van Oranje-Nassau was, stierf op 19 februari. Hij was 77 jaar oud. opgestuurd naar Den Haag, maar durfde dat niet met zekerheid te zeggen. Het verzuim leidt in de meeste gevallen tot het niet goedkeuren van het plan. Het re sultaat: het plan werd van 13 ok tober tot 13 november opnieuw ter vi6ie gelegd. In die periode konden ook nieuwe bezwaren worden ingediend. Bekend zijn de belangrijkste voor nemens. Universitaire panden die vrijkomen in verband met het Witte Singel/Doelencomplex moeten zoveel mogelijk geschikt worden gemaakt voor gezinsbe- woning: het aantal café's moet afnemen en er moeten aantrek kelijke. nieuwe voetgangersge bieden in de wijk worden aange legd. Waaghoofd Discussie onstond gisteravond over de brug over de Rijn die het Waaghoofd met de Stille Mate moet verbinden. Op dit moment ligt er een houten noodbrug, maar het is de bedoeling dat het een vaste brug wordt. "Wanneer", zo vroeg CDA-raadslid Walenkamp zich af, "wordt er nu eindelijk eens een beslissing ge nomen over die voorziening. Overal komt die brug weer op draven. Bij het structuurplan voor de binnenstad, Dij het be stemmingsplan voor de Camp, bij het verkeerscirculatieplan. En ga zo maar verder". "Ik zie het er nog eens op uitdraai en dat de wethouder zegt: willen jullie die brug niet? Nou, dat is dan jammer, maar we kunnen die beslissing niet terudraaien. We hebben er ook al zo vaak over gepraat". Wethouder Waal, die het terugvin den van de brug in allerlei plan nen eenheid van beleid noemde, ontkende dit. Waal: "De brug is opgenomen in het plan voor de Camp, dat is duidelijk. Maar we zullen de raad beslist niet voor een voldongen feit plaatsen". "Over een tijdje komen we met een afzonderlijk voorstel over Waag- brug. Het is dan nog mogelijk om "nee" te zeggen. Ik zou dat overi gens betreuren, omdat de bewo ners van Marcdorp terecht aan voeren dat de brug een welkome aanvulling is". Ondanks het feit dat de brug niet in het plan Pieterswijk, maar in het plan voor de Camp thuis hoort. diende de VVD toch een voorstel in om de brug op de hui dige plaats te schrappen. Dit voorstel werd echter door alle andere partijen verworpen. Volgens de VVD is een brug van af het Waaghoofd tc allen tijde onaanvaardbaar. Vijfentwintig meter verderop mag eventueel wel. Kuijers: "Een brug vanaf het Waaghoofd is zo ingrijpend dat we in dat geval maar tot één conclusie kunnen komen: er wordt een monument vernie tigd". Wethouder Waal was het hier niet mee eens. "Ik vind een brug op die plaats helemaal geen lelijk gezicht", zei hij. "En dat het Waaghoofd een monument is wil natuurlijk nog niet zeggen dat we er daarom nog niets mee zou den mogen doen". "Als 'wij onder het motto: "blijf van de monumenten af', zouden gaan werken zou dat bovendien de dood van deze stad beteke nen. Daar komt bij dat je zonder meer kunt stellen dat de Waag- brug het centrum van de stad verlevendigt". de gemeenteraad gisteravond het bestemmingsplan vastlegde v Ondanks plannen van wethouder Van Dam: LEIDEN - De Protestants-Christe lijke Schoolvereniging en de Stichting Katholiek Onderwijs in Leiden hebben besloten voor 1983 geen kleuter- of lagere school op te heffen. Deze twee overkoepelende bestu ren van het bijzonder onderwijs zijn vorige week met een eigen instandhoudingsnota gekomen. Gezamenlijk hebben zij in deze nota hun beleid bekend gemaakt over het al dan niet voortbestaan van de bijzondere kleuter- en la gere scholen in Leiden. De be sturen schrijven voor tenminste één onderwijsvoorziening van ei gen signatuur in elke wijk te zijn. Howel de eerder uitgekomen in standhoudingsnota van wethou der Van Dam (onderwijs) het be leid van de besturen heeft door kruist, geloven zij toch dat dit weinig gevolgen voor het bijzon der onderwijs zal hebben. (De ge- De paaltjes op de Koornbeursbrug. Wat de ENFB betreft blijv z gewoon staan. Amnesty De Leidse werkgroep van Am nesty International houdt woensdagavond op Rapen burg 100 een schrijfavond voor hen die gevangen zitten vanwege hun politieke- of ge loofsovertuiging, hun sexe of Het lot van één van hen, de Rus Morozov, staat vanavond centraal op de schrijfavond die om 20.00 uur begint. Suriname In het buurtcentrum Op Eigen Wieken aan het Valkenpad (Merenwijk) wordt aan staande vrijdag een discus sie-avond gehouden met als thema "Suriname, een jaar na de staatsgreep". De avond, aanvang 19.30 uur, wordt georganiseerd door de stichting Surinamers Leiden. De discussie zal worden inge leid door Sandew Hira (pu blicist en politiek commenta tor). Piet van Zeil (Suriname- specialist van het CDA), Henk Laljie (voorzitter van de L.O.S.Ö.N.). de Surinaam se ambassadeur H. Prade Delano Veira (lid van i Volkspartij) Gelling Blues-liefhebbers kunnen vrij dagavond terecht in het Leids Vrijetijds Centrum waar de Blues-formatie Free Lance Band zal optreden. Sinds kort maakt de befaamde gita rist Eelco Gelling (ex-Cuby en Golden Earring) van deze groep deel uit. De zaal van het LVC gaat vrij dagavond om 21.00 uur open. meente Leiden zal voor bijzonde re scholen, die langer dan drie jaar achtereen beneden het vast gestelde leerlingenaantal zitten aan de minister een negatief ad vies uitbrengen over het voortbe staan. Van Dam had tenminste acht bijzondere scholen op het lijstje staan). De besturen van de bijzondere scholen hanteren andere criteria. Criteria, zo menen zij die meer passen bij het beleid van het pro testants-christelijk en katholiek onderwijs. Zo moet door inhoud en vormgeving van het onder wijs, de Christelijke levensbe schouwing tot uiting komen in de identiteit van het onderwijs. Om die reden achten zij samen gaan met het openbaar onder wijs daarom ook onmogelijk. Basisonderwijs De achterliggende gedachte van de nota is het verder teruglopen van het aantal leerlingen en de tot standkoming van de basisschool in 1983. De besturen noemen dit nieuwe begin een goede gelegen heid voor een bezinning over de spreiding van scholen. Ook de maatschappelijke ontwikkelin gen zoals toename buitenlandse kinderen, het stimuleringsbeleid en langdurige processen voor stadsvernieuwing moeten bij het toekomstige beleid worden be trokken. Voor het instandhouden van bij zondere scholen moet er volgens de besturen in de eerste plaats worden gekeken naar de onder wijskundige situatie(achter- grond van de leerling en leerme thodes), de plaats en functie van de school in de wijk en de econo mische situatie. Ze zijn zich er van bewust dat een aantal zaken op cijfermatige gegevens berust, i maar de besturen willen de sub 1 jectieve beoordelingen beslis niet buiten beschouwing lateri Hoewel beseft wordt dat dat laat j ste het nemen van beslissingei moeilijk maakt. Zo willen zij ooi dat ouders bij de beleidsbeslis singen worden betrokken 1 Wanneer in een wijk één schoei van één van de beide richtingen niet meer aan de gestelde criteria voldoet, zullen de beide besture» gezamenlijk naar een oplossing zoeken. In de nota noem een aantal mogelijkheden: twee schoolorganisaties ii gebouw. een schoolorganisatie in twee gel bouwen, waarbij in elk gebouvp de eigen identiteit gestalte krijgtg een schoolorganisatie in'é bouw met twee parallel lopendef op identiteit ingedeelde stromen een schoolorganisatie in een ge bouw met tijdens een aantal les sen een aparte indeling, gericht6 op gezindte. q een schoolorganisatie, waarbij geen onderscheid wordt ge maakt op grond van de gods dienst. De beide besturen gaan nu elk in eigen kring de bestaande toe stand voor elk van de scholen be kijken. Onder het bestuur van de PC-schoolvereniging vallen 15 kleuterscholen en 16 lagere scho len. De Stichting Katholiek On derwijs bestuurt 11 kleuterscho len en 11 lagere scholen. In no- vember 1981 hopen ze dan met een definitieve nota "spreiding van scholen op de lange termijn" te komen. Met de invoering er van, zo schrijven de besturen na drukkelijk, zal niet eerder wor den begonnen dan 1 augustus 1983. De datum van de invoering van de Wet op het basisonder wijs. Fietsersbond: LEIDEN De paaltjes op de Koornbeursbrug zijn prettig voor fietsers en voetgangers en moeten daarom blijven. Niet de paaltjes maar de fout- geparkeerde auto's hebben de vertraging van de brandweerauto ver oorzaakt. Dat schrijft de Echte Nederlandse Fietsersbond (ÉNFB) in een brief aan B en W en de verkeerscommissie. De fietsersbond vreest dat de gemeente de wegdekpaaltjes voortaan min der zal plaatsen, nu uit de publiciteit rond de brand aan de Nieuwe Rijn bleek dat de paaltjes voor een aanzienlijke vertraging in het bluswerk zouden hebben gezorgd. De ENFB is het daarmee niet eens. "Er wordt nu stemming gemaakt tegen de paaltjes", aldus de bond. De bewuste paaltjes zijn volgens de fietsersbond van groot belang voor een aangenaam klimaat voor fietsers en voetgangers. "Immers zij roe pen halt aan de gewoonte van auto's om overal in te rijden en overal te gaan staan. Op zich wil de ENFB deze gewoonte wel met rigoureuze middelen tegen gaan, maar zij is het in de gegeven situatie eens met het door de gemeente gevoerde paaltjesbclcid De bond schrijft dat de paaltjes hun nut hebben en niemand hinderen. "Ook geen brandweerauto die paaltjes in geval van nood kan omdu wen. Paaltjes helpen de brandweer juist tc voorkomen dat er situaties ontstaan zoals in de bewuste nacht van dc brand in de Nieuwsteeg (en in de Burchtsleeg). Via daarlangs kon de brandweer de brand niet be reiken juist omdat er geen paaltjes en dus auto's overal onterecht ston den". De ENFB bepleit het plaatsen van meer paaltjes en het vaker wegslepen van fout-parkeerders. "Kennelijk ook om twee uur 's nachts", aldus de bond. De brandweer ziet niet zoveel in de suggestie om paaltjes die in de weg staan omver te rijden. Het risico bestaat daarbij dat een leiding onder de auto kapot gaat. "Dan valt de druk weg en ben je nog verder van huis. Het gaat misschien tien keer goed, maar de elfde keer niet", aldus een woordvoerder. "Bovendien krijgen we regelmatig een valse mel ding. Als je dan teUens paaltjes omver rijdt en schade oploopt, is het van: De brandweer vernielt alles". De oDlossing van het probleem is volgens dc brandweer overigens vrij eenvoudig. Op de paaltjes kan een slot worden gezet en zo kunnen - met de sleutel in de brandweerauto - de paaltjes in tijd van nood snel worden weggehaald. Waarom de paaltjes op de brug indertijd niet van een slot zijn voorzien is de brandweer niet bekend. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. by zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeindt 40B, tel. 144715. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt Zijn r>f mol een uitkering hebben steld. spreeku kade 40, 121879; postbus 322 voor dege- Spoortje. Bernhard Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. 212026. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook vopr hulp geven. tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevalien van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50. tel. 123942. Spreekuur ma. en di.. 10-12.30 uur. woe. 13.30-16 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10. woe. 17.00-18.00 uur. Noord Van Hogen- dorpstraat 36. ma. 10.30— 11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrydag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied n, werken, uitkeringen en Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur, woe. van 9-11 uur, do. van 19-21 uur. Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen. Telefoon 371-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Breestraat a vrij. 10-12 uur, tel. Bejaarden jMgemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Boosmiddagen ma., di., do., vrij. 113-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij" ongewenste zwangerschap. Tel. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrydag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrydag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 t$t. 5933 geopend ma t/m vrydag Ster bus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeieidings- centrum Leiden, hulpverlening a jongeren, ma. di, do, en vrij van 16 tot 22, woe meisjesspreekuur van 16-22 uur, tel. 126052. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30uur. Gerecht 10. tel. 143503, Leidseweg 33. Voor schoten, do. 19-20 uur, tel. 01717-3309. ANIB VIDO

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4