Eerste protestactie Adler e Positie van universitair weekblad ter discussie ambtenaar-raadslid moet zich ■een goed ambtenaar gedragen SjVakbond verwacht na werkonderbreking scherpe acties Gelijke rechten voor 'hokkende' ambtenaren Leidse stadsrubriek 198ÖNSDAG 24 FEBRUARI 198. ~ZSien maanden )Oor beroving JEN HAAG/LEIDEN - Een ge- gngenisstraf van tien maanden porde het tweetal N. (20) en Van er K. (21) uit Leiden vanoch- jnd tegen zich uitspreken. De rdkaLee beroofden in november vo- *,"1g jaar in de Leidse binnenstad Robf'e vrouwen van hun handtas. derfijowel N- als Van der K. moeten ok de schade van 1500 gulden ïkonprgoeden die zij bij een van de itzegfc-ie ^vervallen veroorzaakten. )e 20-jarige S.U. uit Leiden werd ^OOcPnochtend door de president an de Haagse rechtban veroor- ,ope]eeld tot drie maanden voor- nsda^aardelijke gevangenisstraf en 1 uupn boete van 500 gulden, mm^et meisje heeft tussen april en >r bu0vember van vorig jaar samen r- a^net haar aan heroïne verslaafde wcriend een serie winkeldiefstal- :haj£n gepleegd. De vriend, de 26- arige J.P., kreeg acht maanden - Cajevangenisstraf waarvan vier n voorwaardelijk, met aftrek van 'oorarrest. ;«ng MAR0 Be zuinigen mag niet op verzending IMKSITUR WHKHIM) RIlMfTII STAM()NSW|(i 3 7. I I I I IOO Een aflevering van het weekblad Mare. Redactie en redactie raad beraden zich over hun positu LEIDEN - Het universitaire week blad Mare zal een ton moeten be zuinigen. De universiteitsraad heeft gisteravond de motie van de Centrum Groepering Leiden aangenomen met 15 stemmen voor en 13 tegen. Deze motie houdt in dat Mare overal op mag bezuinigen behalve op de in de vorige vergadering reeds voorge stelde verzendkosten. De CGL was van mening dat iedere stu dent Mare automatisch in de bus moet krijgen. De Progressieve Partij was voor hernieuwd overleg van de kant van het College van Bestuur met de redactieraad, die tot doel heeft de journalistieke vrijheid van de redactie te bewaken. Doel van dat overleg: samen proberen ergens anders het mes'in te zet ten. Volgens de Leidse Studen- tenbond was het heel goed mo gelijk om te bezuinigen op de schoonmaakkosten van de uni versiteit. Mare zou daardoor ge spaard blijven. De redactieraad van Mare voelt zich door het besluit van de uni versiteitsraad bedrogen. De be zuinigingen zullen nu moeten worden gezocht in de personele sfeer of in een halvering van het aantal redactionele pagina's. Voorzitter Witteveen en zijn me de redactieraadsleden vroegen zich na de vergadering vertwij- t kijj ,W,ILEIDEN - De werknemers van de Adlerfabrieken in Cuyk er 1 en Leiden hebben vanochtend van acht tot tien uur het werk neergelegd om te protesteren tegen de eventuele to sluiting van deze schrijfmachinefabrieken. r dé a'JDe vakbondsbestuurders Nol de 0, Jong en Doekle Terpstra zijn s vanmorgen om tien uur in Hpli- day Inn in Leiden begonnen aan e- het met veel zorg tegemoet gezie- 6 ne gesprek met drie Duitse top- directeuren van het Triumph- 'e Adlerconcern. De Jong en Terp stra verwachten van de directeu- s. ren te horen dat zij de Neder landse Adlerfabrieken willen sluiten gezien de stagnatie in de Burgemeester C. Goekoop afzet van schrijfmachines. De werkgelegenheid van 700 men sen wordt bedreigd (400 in Lei den en 300 in Cuyk). De vakbondsbestuurders eisen van de directeuren dat "er reëel overleg mogelijk blijft en dat naar redelijke alternatieven ge zocht wordt". Het verplaatsen van de Nederlandse produktie naar Duitsland wordt uit den bo ze geacht. Bovendien eisen zij dat "Nederland" voortaan de kantoormachines tegen kostprijs aan de Duitse moederfabriek kan leveren. De moederfabriek in Frankfurt is de enige leveran cier en afnemer van de Neder landse Adlerfabrieken. Mede omdat de afzetprijzen van de Ne derlandse schrijfmachines al twee jaar bevroren zijn terwijl de prijzen van de Duitse onderdelen gewoon zijn gestegen draaien de Nederlandse fabrieken met fors verlies. ■vet- Wethouder Jos Fase bracht van ochtend mede namens Cuyk haar zorg over voor de mogelijke afbraak van werkgelegenheid in de Adler- frabrieken. houder J. Fase (economische ken) brachten vanochtend om half tien, eveneens in de Holiday Inn, hun zorg over aan de Duitse directie over een eventuele slui ting: "In Leiden is het toch al zwak gesteld met de werkgele genheid. Het laatste half jaar gaf een enorme toename van de werkloosheid te zien". De Leidse gemeenteraad heeft gis teravond unaniem haar veront rusting uitgesproken over de sluiting van "de op een na groot ste fabriek van Leiden". Raadsle den spraken over het falende di rectiebeleid dat "niet snel ge noeg investeerde in nieuwe pro- dukten maar juist het bedrijf aan de Rooseveltstraat met kwalita tief mindere produktie opzadel de". Anderen klaagden over het "beslissen over u, voor u en zon der u" door directies in het bui tenland. "Leiden is voor hen maar een filiaal. De klappen val len altijd in de bijkantoren". Goekoop en Fase hebben vanoch tend bij de Duitse directie aange drongen al het mogelijke te doen om de Nederlandse Adlerfabrie ken open te houden. Even eerder hadden Goekoop en Fase de werknemers in de kantine van de fabriek aan de Rooseveltstraat toegesproken: "De gemeente raad voelt zich verbonden met u. Ziet u dit als een ruggesteuntje voor het behoud van uw werk". De delegatie van het Leidse ge meentebestuur handelde van ochtend mede namens de burge meester van Cuyk, de heer Van de Rakt. De Duitse directie (onder wie de heren W. Kramme en L. Smith) heeft burgemeester Goekoop en wethouder Fase verzekerd dat LEIDEN - Samenwonende ambtenaren zullen in Leiden precies dezelf de rechtspositie krijgen als hun getrouwde collega's. De raad nam gis teravond een voorstel aan die deze verandering mogelijk maakte. Het CDA stemde tegen. Voorwaarde voor de erkenning is wel dat de ambtenaar en zijn partner een schriftelijke verklaring ondertekenen waarin zij onderschrijven een gemeenschappelijke huishouding te voeren. "Na enige tijd kan wellicht worden nagegaan hoe de eenvoudige schriftelijke verklaring als bewijs in de praktijk werkt". Mocht er op den duur twijfel bestaan, dan is het volgens het gemeentebe stuur goed mogelijk om bij de afdeling Bevolking even te controleren of beide partners nog op hetzelfde adres wonen. "Een afdoende contro le of aan alle voorwaarden is voldaan achten wij echter-niet voorhan den". Kritiek op het voorstel kwam er van het CDA-raadslid Driessen. "In toe nemende mate is het gebruikelijk dat dit soort samenlevingsvormen notarieel worden vastgelegd", zei hij. VVD-er Van Duijn viel hem hier in bij. "Zo'n acte is helemaal geen betutteling", vond hij. "Het is alleen een juridische versterking". Driessen had ook bezwaar tegen wat hij noemde "het op eigen houtje controleren van het bevolkingsregister". Driessen: "Als er twijfel is moet er aan de ambtenaar zelf worden gevraagd of hij even een uittrek sel van het bevolkingsregister wil tonen. PvdA-raadslid Dallinga was het niet met de CDA-er eens. Een notariële acte vragen was volgens hem "een te zware maatregel". Dallinga: "Veel mensen hebben er moeite mee om naar de notaris te gaan. De drempel is vaak te hoog. Daar komt bij dat het mij bovendien zou verbazen als mensen valse verklaringen zouden ondertekenen". Omdat de ingediende voorstellen niet werden overgenomen besloot het CDA niet in te stemmen met de nieuwe regeling. "Aan belangrijke waarborgen wordt niet voldaan", merkte Driessen op. De gelijkschakeling zal overigens ook gaan gelden voor wethouders. feld af wat een redactieraad ei genlijk voor de universiteit bete kent. "Zonder enig overleg is dit alle maal tot stand gekomen, terwijl wij een onafhankelijk orgaan zijn met eigen statuten en de leden zijn zelfs benoemd door de uni versiteitsraad". "Wij moeten waken over de journa listieke vrijheid van de redactie. Op deze manier kan dat natuur lijk niet, want een keuze is al ge maakt. We worden gedegradeerd tot een mededelingenblad ten behoeve van de universiteit. De randvoorwaarden zijn zelfs zo dat op de vier pagina's waar de mededelingen op staan niet ge kortwiekt kan worden". Hoewel Mare de redactieraadsle- den na aan het hart ligt denken de leden nu toch aan opstappen of in ieder geval aan opschorten van hun activiteiten. Henrie Kol: "Er is haast geen andere keus. De pure nieuwsvoorziening zul len we moeten laten liggen. De vyf studenl-correspondenten, die de drie redacteuren moeten ondersteunen om de lezers in te lichten over het reilen en zeilen binnen de universiteit, zullen we door deze bezuinigingsplannen niet meer kunnen betalen. Het eind is op zo'n manier zoek. Wie zegt mij dat er hierna niet meer volgt?" De redactie van Mare, was ook zeer teleurgesteld over het besluit van de universiteitsraad. Zij zal zich vanavond beraden of er nog een mogelijkheid is om verder te gaan. Ook het College Van be stuur had. zo bleek laat op de avond moeite met de door de raad aangenomen motie. Zij vroegen zich af of de motie wel uitvoerbaar is. Vandaag zullen zij zich in de wekelijkse bestuurs vergadering daar verder over be raden. Marktenroute: twee auto's weggesleept "de Nederlandse Adlerfabrieken niet slechter behandeld zullen worden dan de fabrieken van Triumph-Adler in Duitsland". Anderzijds sprak men over de enorme stagnatie in de afzet van schrijfmachines die maatregelen noodzakelijk zou maken en over de gewenste omschakeling van de produktie van elektrisch/me chanisch materiaal op de pro duktie van electronisch mate riaal. Die produktie van elektro nische kantoormachines is der arbeidsintensief en kost dus arbeidsplaatsen. Het Adlersteuncomite waarin de linkse politieke partijen zitten, demonstreerde vanochtend voor de ingang van Holiday Inn met sandwichbor- den: "Stop afbraak Adler". Het comité wil de werknemers van Adler steunen bij eventuele ac ties om de fabriek open te hou den. De industriebonden verwachten dat "scherpe acties" nodig zullen zijn om de werkgelegenheid op de Nederlandse Adlerfabrieken bij de Duitse concernleiding af te dwingen. Het automobielcon cern Volkswagen is voor 98 pro cent eigenaar van het Triumph- Adlerconcern. LEIDEN— Twee personenauto's zijn gisteren weggesleept van de Koornbeurssteeg en de Boom- markt. De marktenroute is sinds kort een riskante plaats voor fout-parkeerders. Nu de lijnbus sen van de route gebruik maken in verband met de afsluiting van de Breestraat is het wegslepen van auto's er aan de orde van de dag. LEIDEN De Willem de Zwij gerlaan en omgeving heeft van nacht zonder stroom gezeten. Tussen twee en half vier is hef energiebedrijf Rijnland in de weer geweest om de elektrici teitsvoorziening te herstellen. De oorzaak van de storing is nog in onderzoek. Het vermoeden be staat dat kabels bij graafwerk zaamheden zyn beschadigd. door René van der Velden Jaap Visser Verdomhoekje Vrouwen die bijstand 'genie ten' zitten in het nauw. De 1265 bijstandsguldens die zij maandelijks krijgen, zijn vaak bij lange na niet toerei kend. De "bijstandsvrou wen" vrezen het ergste: voor al nu het bezuinigingstijd perk is aangebroken. "Veel vrouwen komen elke maand zo'n honderd tot tweehonderd gulden tekort. En dat terwijl ze al niets an ders doen dan bezuinigen. Vroeger was het nog zo dat de Sociale Dienst bijsprong wanneer de stofzuiger of was machine kapot ging. Maar dat is al lang verleden tijd. Nu moeten ze geld lenen om die dingen te vervangen wan neer ze kapot gaan. Of bestel len bij een postorderbedrijf. Op afbetaling", aldus Gonnie en Suze die als bijstands vrouwen vrijwillig op de bres zijn gaan staan voor andere bijstandsvrouwen. Dit twee tal heeft onlangs het Leidse comité 'Vrouwen in de bij stand' opgericht'. Dit comité heeft zichzelf tot doel gesteld om vrouwen die van de bijstand moeten leven allerlei informatie te geven. Bijvoorbeeld over hoe je een bepaalde cursus of opleiding kunt gaan volgen zonder dat je uitkering in gevaar komt. Verder wil het comité acties gaan voeren in specifieke probleemgevallen en probe ren de bijstandsvrouwen lan delijk te bundelen. In een tijd dat het woord eman cipatie met een hoofdletter wordt geschreven zitten ook de bijstandsvrouwen nog al tijd in het verdomhoekje. "Vooral als je kinderen hebt dan is de kans groot dat je in een isolement komt te zitten. Je wilt werk zoeken maar kan dat niet krijgen omdat je aan je kinderen bent gebon- Spreekuur comité Vrouwen i voorgrond Suze rechtsen lint den. Een oppas kun je niet betalen dus ben je gedoemd om thuis te blijven zitten en van de bijstand te leven", stellen de twee grondleggers van de Leidse afdeling van "Vrouwen in de bijstand" simpel. "Een andere handicap bij het solliciteren naar een baan is het gebrek aan een opleiding. Veel vrouwen hebben nooit de mogelijkheid gehad om te studeren. Willen ze dat als nog gaan doen dan brengen ze hun uitkering in gevaar. Vroeger was het zelfs zo erg dat vrouwen die van de bij stand leven niet eens naar de moedermavo konden. Dan werd er gezegd: als jij drie da gen in de week naar school kan dan kun je ook gaan werken. Nu bestaan er dan in elk geval mogelijkheden om een opleiding te gaan volgen. Maar je mag niet verder dan een middelbare beroepsop leiding. Dus een hogere be roepsopleiding of een univer sitaire studie is uitgesloten. Bovendien worden de nu be staande studiemogelijkhe den bedreigd door allerlei be zuinigingsplannen. Tegen woordig worden de vrouwen op allerlei manieren aange moedigd om er wat bij te gaan leren. Maar wanneer je in de bijstand loopt dan mag je op een bepaald moment niet meer verder". gezellig koffxe-uurtje. Op de Waar het comité 'Vrouwen in de bijstand' ook tegen ten strijde wil trekken is de be tutteling van de kant van de officiële instanties. Gonnie en Suze: "Wanneer je er een vriendje op na houdt dan krijg je gelijk de sociale dienst achter je aan. Samen wonen kun je wel vergeten. Van de sociale dienst krijg je te horen dat je drie maanden de tijd hebt om je vriend het huis uit te werken anders kan "die meneer" wel voor jou en je kinderen zorgen". Al met al is er voor het comité- heel wat aan gelegen om ge zamenlijk tegen ten strijde te trekken "want het lijkt er nog steeds op dat 'een man ne men' de enige mogelijkheid is om uit de bijstand te ko- Het comité 'Vrouwen in de bij stand' houdt elke dinsdag morgen zitting in de Sophia- straat 36 (tel. 126325, of 214162 of 140727). Compromis Alsof de duvel er mee speelt. Voor de derde keer in succes sie kwam de gemeenteraad gisteravond niet toe aan het behandelen van het voorstel om een rookverbod in te stel len. Naar voren schuiven om de volgende vergadering niet weer in rook te doen opgaan hoeft in elk geval niet meer: het onderwerp prijkt nu bo venaan het lijstje. Half november nam het ge meentebestuur al een besluit. De eerste twee uur van een vergadering zou er niet mo gen worden gerookt. De com missie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden scherpte dit voorstel echter nog aan. Helemaal niet roken was haar oordeel. En raadsle den die zich niet in bedwang kunnen houden moeten maar even tien minuten uitwijken naar de koffiekamer. Inmiddels is bekend dat wet houder Tesselaar. /elf een ed roker, een compro- zal lanceren Tijdens /ergadenngen mag de helft van de tijd ge rookt worden; bij raadsverga deringen geldt een algeheel verbod Met edelmoedigheid heeft deze middenweg hoegenaamd niets te maken. Meer met ei genbelang De wethouder kan als leider van een com missievergadering tenslotte niet even snel de koffiekamer induiken om een sigaret op te steken...

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3