-EIDSCH DAGBLAD Coup in Spanje mislukt Eïaig positief over rede van Brezjnjev Justitie ziet af van onderzoek naar Kema-afval Charles trouwt met lady Diana Spencer Wegens stank: fabriek al na 2 weken dicht )pstandige luitenant-kolonel Tejero Molina geeft zich over Spijkenisse tegen atoom- schuilkelder Verkeer in Amsterdam geblokkeerd Spanje J. SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis 1 1SDAG 24 FEBRUARI 1981 OPGERiJHT 1 MAART 1860 36405 leur G Koopman dredacteur AAM Schuurmans looldredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel.nrs. zie colofon LONDEN (AP, Reuter) - Buckingham Palace heeft vandaag be kend gemaakt dat prins Charles, erfgenaam van de Britse troon, van plan is in het huwelijk te treden met de 19-jarige lady Diana Spencer. Het huwelijk tussen de 32-jarige Charles en de 19-jarige lady Diana zal waarschijnlijk in juli plaatsvinden. Gisteravond sprak het toekomstige paar enkele uren op het paleis met de Engelse koningin over de voorbereidingen van het huwelijk. A! enkele maanden werd er in de Britse pers druk gespecu leerd over het mogelijke huwelijk van de Engelse kroonprins. Diana Spencer is een vroeger buurmeisje van Prins Charles. Zij groeide op, op het familielandgoed in het graafschap Norfolk naast de residentie van de koninklijke familie Sandringham. Ze maakte al op jeugdige leeftijd voor het eerst met Charles kennis. Prins Charles BRUSSEL (Reuter) - Phillips Pe troleum heeft de chemische fa briek in het Belgische Tessen- derloo twee weken na de inge bruikneming weer moeten slui ten. De produktie van een stof om reukloos aardgas weer een geur te geven werd gestaakt na dat de Belgische regering het be drijf verantwoordelijk stelde voor vele stankklachten in het noorden van Belgïe. Volgens Phillips is de stank niet van het bedrijf afkomstig. (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - De poging tot staatsgreep via de gijzeling van het voltallige parlement en de regering in Spanje is mis lukt. Luitenant-kolonel Antonio Tejero Molina heeft alle verant woordelijkheid voor de gijzeling van de Spaanse regering en het parlement op zich genomen en zal zich aan de mili taire politie overgeven in de voormalige woonplaats El Pardo van de overleden Spaanse dictator Franco. Politieversterkingen omsingelden vanmorgen vroeg het Spaanse parlementsgebouw in Madrid, waarin twee- mderd opstandelingen van de Guardia Civil regering en parlementariërs iii gijzeling hielden. WASHINGTON (Reuter/ AFP) De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, heeft verklaard dat de re de van president Brezjn jev voor het 26ste partij congres enige "opmerke lijke nieuwigheden" be vatte, die de regering-Rea- gan nauwkeurig zal bestu deren. Haig zei dit na zijn officiële besprekingen met zijn Franse ambtge noot, Jean Francois-Pon- cet. }eze zei van zijn kant dat uit ae rede van het Russische staats- hoofd een wil tot het voeren van een dialoog spreekt. Ook hij vond dat de redevoering "nieu we elementen" bevatte, onder andere ten aanzien van het Fran se voorstel voor het beleggen van een ontwapeningsconferentie, zoals dat is ingediend op de vei- Veel bewolking Veel bewolking en nu en dan wat sneeuw. Minimumtemperatuur van nul tot min 4 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer plus 2 graden. Mati ge wind uit noordoost tot oost. 24 februari Zon op: 7.37 uur; onder: 18.11 uur. Maan op: uur; onder: 10.01 uui. ligheidsconferentie in Madrid. Haigs reactie op de woorden van Brezjnjev lijken positiever dan de verklaringen die functionaris sen van het Witte Huis en het mi nisterie van buitenlandse zaken eerder hadden afgelegd naar aan leiding van de rede van de Sow- jet-leider. Francois-Poncet verklaarde na zijn onderhoud met Haig verder dat hij inmenging in de binnenland se aangelegenheden van El Sal vador veroordeelt. De minister zei dat Frankrijk "bewijzen heeft ontvangen dat er wapens worden ingevoerd in El Salvador". Voor ons staat dit gelijk aan inmen ging in binnenlandse aangele genheden. Frankrijk heeft soort gelijke situaties meegemaakt in andere delen van de wereld, vooral in Afrika. Wij veroordelen het, aldus Francois-Poncet. Hij onderstreepte evenwel dat de Salvadoriaanse crisis niet opge lost zal kunnen worden met "zui ver militaire" middelen. SPIJKENISSE (ANP) - Het ge meentebestuur van Spijke nisse (bij Rotterdam) is niet van plan uitgebreide bescher mende voorzieningen tegen gevolgen van kernoorlogen te laten bouwen. Spijkenisse heeft minister Wie gel (binnenlandse zaken) la ten weten niets te voelen voor de bouw van openbare schuil- gelegenheden of van een noodbestuurspost in het nieuwe stadhuis, onder meer omdat tegen een kernwapen oorlog naar het oordeel van het gemeentebestuur geen af doende bescherming is te ge- Volgens Spijkenisse zou een ac tief beschermingsbeleid ten onrechte de indruk wekken, dat de gevolgen van een kern oorlog te beheersen zijn. Door het voeren van zo'n beleid door de overheid zou bij de bevolking bovendien de in druk gewekt kunnen worden dat die overheid zich neerlegt bij het gebruik van kernwa pens. Het gemeentebestuur van Spij kenisse is wel van oordeel dat al het mogelijke moet worden gedaan om de bevolking zo veel mogelijk bescherming te bieden tegen rampen in vre destijd. Dit is vanochtend bekendgemaakt door generaal Amburu Topete, di recteur-generaal van de Guardia Civil. Luitenant-kolonel Tejero Molino heeft de parlementariërs de opdracht gegeven een voor een het gebouw te verlaten. Rond het mid daguur kwamen alle naar schatting 350 gegijzelden de straat op. Laat in de ochtend werden bussen voor-het parlementsgebouw gere den, naar alle waarschijnlijkheid om de bezetters af te voeren. De bevelhebber van de Guardia Civil zei ook afgesproken te hebben dat er geen pers en fotografen bij de afloop van de spectaculaire gijze lingszaak aanwezig mochten zijn. Generaal Amburu Topete was van morgen het gebouw binnengegaan en heeft om ongeveer elf uur het basisakkoord met de opstandige luitenant-kolonel bereikt. Op het moment dat de generaal het parle mentsgebouw binnenliep verlieten een tiental Guardias Civiles het ge bouw door een raam op de eerste verdieping en gaven zich over aan de militaire politie. Het aantal Guardias Civiles dat zich voor het bereiken van het akkoord heeft overgegeven werd op die manier ongeveer veertig van de aanvanke lijke 200 bezetters. Slaags In hotel Palace, recht tegenover het parlementsgebouw, wachtten inmiddels familieleden van de ge gijzelde parlementariërs op de vrij lating. Ook verzamelden zich rechtse en linkse groepjes rond het hotel die al spoedig met elkaar slaags raakten. Af en toe moest de politie ingrijpen om de demon stranten uit elkaar te houden. Ter wijl de rechtse groepering „Tejero, maak ze dood" schreeuwden werd dat door de tcgendemonstranten beantwoord met „leve de democra tie". Onder leiding van de 49-jarige lui tenant kolonel Antonio Tejero Mo lina werd sinds gisteravond de Spaanse Tweede Kamer bezet ge houden. De luitenant-kolonel, die in opdracht leek tc handelen van generaal Jaime Milans del Bosch, territoriaal bevelhebber van Valen cia, eiste de instelling van een mili taire junta, die een einde had moe ten maken aan de terreur in Span je. Koning Juan Carlos riep van nacht in een korte rede voor de Spaanse radio en televisie het Spaanse volk op kalm te blijven. De Spaanse vorst gaf de verzeke ring dat hij alle maatregelen had genomen om het voortbestaan van de democratie te verzekeren. De chefs generale staven gaven gister avond een communiqu uit, waarin men de poging tot staatsgreep scherp afi<eurde en men zich schaart achter de democratische grondwet. Vrouwen Vanochtend werden acht vrouwe lijke parlementarirs vrijgelaten Volgens een van de vrouwen ver oorzaakte Manuel Fraga Iribarne, woordvoerder van de conservatie ve democratische coalitie, gister ochtend in de Kamer een incident door te dreigen om op te stappen. Hierbij ging Fraga Iribarne staan en riep: „Ik wil weg, want dit is een aanslag tegen de democratie!". Hierop riep een groot aantal parle mentarirs „Leve de democratie!". Manuel Fraga Iribarne is kort daar op door een aantal Guardias Civi les afgevoerd naar een aparte ka mer in het gebouw. Volgens haar wisten de rebelleren de leden van de Guardia Civil niet voor welke opdracht zij door hun leider waren ingeschakeld. De lei ders zouden hebben gezegd dat er een commando van de ETA (de Baskische afscheidingsbeweging) het parlementsgebouw was bin nengedrongen en dat dit comman do moest worden uitgeschakeld. Verplancke (WV): "Geen politiek bedrijven..." Weer rumoer rond muziekfeest Katwijk Nederland zou drie atoomtaken krijgen Amerikaans witboek over El Salvador FNV dreigt met staking in havens PAGINA 16 ARNHEM (GPD) - Het openbaar ministerie ziet voorlopig af van een justitieel onderzoek tegen de KEMA naar aanleiding van de gang van zaken rond het op het KEMA-terrein begraven radioactief afval. Officier van justitie mr. F. Boer winkel heeft dat gisteren aan de Arnhemse wethouder mevrouw C. J. Lavell-De Vries (WD) mee gedeeld. Eventuele overtredin gen van hinderwetvergunningen AMSTERDAM In Amsterdam hebben vanochtend om acht uur twintig personeelsleden van de met sluiting bedreigde scheeps werf NSM een blokkade gehou den op de Rozengracht uit pro test tegen het dichtgaan van de werf. Met de actie wilden de NSM-ers om solidariteit vragen bij de Amsterdammers. Volgens de'politie veroorzaakte de blokkade een enorme verkeers chaos, waarvan zowel openbaar vervoer als het gewone verkeer veel hinder ondervonden tijdens de spits. Wel droeg volgens de politie de ac tie die een half uurtje duurde - een vriendelijk en beslist niet agressief karakter. Vanaf half ne gen kon het verkeer weer nor maal doorgang vinden. In pamfletten riepen de actievoer ders op solidariteit tc betuigen en boodschappen, delegatie en geld naar de werf te sturen. "Van Aardenne moet aan het verstand gebracht worden dat Amsterdam eensgezind achter het NSM-per- soneel staat. Sluiting van de werf is onaanvaardbaaraldus de pamfletten. De scheepswerf zeil' wordt nog door het personeel be zet gehouden. De Tweede Kamer vergadert vanmiddag over steun aan NSM. (Zie ook pagina 16) die de KEMA voor het afval in het verleden heeft begaan, zijn volgens mr. Boerwinkel niet meer vervolgbaar. Ze zijn ver jaard. Verder heeft hij wat betreft het fei telijk begraven van het afval en de controle daarop geen strafba re feiten kunnen ontdekken. Bij eventuele strafbare feiten moet opzet kunnen worden veronder steld. De officier heeft dat, aldus mevrouw Lavell-De Vries, niet kunnen bespeuren. Volgens mr. Boerwinkel kan de KEMA ook geen grove nalatigheid ten laste worden gelegd. Wel heeft de offi cier de gemeente gevraagd hem op de hoogte te stellen over het resultaat van de opgraving van het afval, waarmee vermoedelijk omstreeks mei wordt begonnen. Hiervan zal het afhangen of hij zijn besluit om nu geen gerechte lijk vooronderzoek te vorderen, zal herzien. De bezetting van het Spaanse parle mentsgebouw in Ma drid is voorbij. De staatsgreep is mis lukt. Spanje heeft nog steeds een democratische regeringsvorm. Het is natuurlijk naief de actie van de uiterst rechtse luitenant-kolo nel Molina als een incident te be schouwen, opgezet door een dwaze ambitieuze volgeling van Franco. De actie is een symptoom van een belangrijk fenomeen, dat op zich zelf een bedreiging blijft vormen voor de nog prille Spaanse de mocratie. Molina heeft al eerder een poging ondernomen de regering omver te werpen. Een militaire recht bank veroordeelde hem toen tot zeven maanden gevangenisstraf. Een opmerkelijk lage straf, maar nog opmerkelijker was het dat de militaire rechters hem zijn rang lieten behouden. Dat is niet zo verwonderlijk binnen de huidige Spaanse verhoudin gen. Het percentage van werkelij ke Franco-gezinden in Spanje is nog erg hoog. Men schat zo om en nabij de veertig tot zestig pro cent. Het is in die sfeer dat de actie van Molina moet worden bekeken. Het klimaat was gunstig. Er is grote onrust in Spanje op tal van gebieden. De werkloosheid stijgt. Er zijn diepgewortelde tegenstel lingen over het toekennen van autonomie aan verschillende pro vincies. De emoties zijn hoog opgelaaid, zowel over de moordaanslagen en de kidnapping door de Baski sche afscheidingesbeweging ETA, als over de Spaanse politie, die terroristen foltert. En wat óók als belangrijk aspect moet wor den gezien is het feit dat Spanje op dit ogenblik nog geen regering heeft. Het mislukken van de staatsgreep heeft dan ook te maken met an dere factoren dan met de om standigheid dat het klimaat niet gunstig zou zijn geweest. Van es sentieel belang is het geweest dat de strijdkrachten de poging tot omverwerping van het huidige politieke bestel niet hebben willen steunen. Ook het volk liet het af weten. Maar wat de actievoerders het meest zal hebben teleurgesteld is de houding van koning Juan Car los, de man die Franco had aan gewezen als zijn opvolger en die op een tijdstip dat het land zonder regering zit en hij, de koning dus de centrale figuur is, stelde de democratische grondwet te zul len eerbiedigen. Het is te hopen dat de poging van luitenant-kolonel Molina door de huidige Spaanse machthebbers zal worden opgevat als een dui delijk signaal van hoe breekbaar de democratische regeringsvorm eigenlijk is. Het feit dat het leger de actie niet heeft willen steunen, wil nog niet zeggen dat de strijdkrachten in meerderheid bestaan uit loepzui vere democraten Het gevaar blijft ook uit deze hoek levens groot aanwezig. Voor de huidige politici moet dit aanleiding genoeg zijn een aantal brandende problemen krachtiger aan te pakken dan tot nu toe het geval is geweest, wil de Spaanse democratie binnenkort niet op nieuw op zijn minst het risico lo pen geconfronteerd te woraen met nóg zwaarder geschut. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam Adres: Woonplaats: Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1