Nog geen spoor van de Wbubrugse kattendoder Oudshoornsekerk krijgt primeur Fruitteler claimt duizenden guldens N oord wij kerhout krijgt duurste hal tegen laagste huur Openingszet door burgemeester Swaan DEN HAAG- HÖOFDDORP - Het beoor delen van een schade claim van 3000 galden van een fruitteler uit Hoofd dorp door een gemeente lijke commissie van de Haarlemmermeer heeft de gemeenschap al vele ma len dat bedrag gekost. In totaal, zo wordt door betrokke- i nen geschat, heeft het de ge meente al tussen de 10 en 15.000 gulden gekost. Alleen de declara- tie van de commissie bedroeg al vijfduizend gulden. Lik kan niet meet terug", zegt fruit- I teler N. Nieuwenhuis uit Hoofd dorp, die de schadeclaim bij de gemeente heeft ingediend. „Ik l heb al zoveel onkosten gemaakt. I dat als ik me nu terugtrek de schade voor mij te groot zou wor- Iden". Fruitteler Nieuwenhuis probeert al jaren van de gemeente Haarlem mermeer een schadevergoeding van 2964 gulden los te krijgen. Daarbij heeft hij zoveel kosten gemaakt, dat hij nu al 9100 gul den van de gemeente tegoed zou hebben. Fruitteler Nieuwenhuis wil die schadevergoeding van de ge meente omdat vogels zijn appels opeten en onderpoepen. Met na me hebben de beesten het ge munt op de goudgele Golden De licious. In totaal verdween in de jaren "76 en '77 tachtig procent van deze zoele appelen in de magen van grote groepen spreeuwen. Voor die periode van twee jaar had Nieuwenhuis zo goed als geen last van de gevederde dieren. Dat kwam pas nadat de gemeente naast zijn boomgaard een bos had aangelegd. Het Haarlemmer- bos. Voor de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, legde de fruitteler gisteren uit hoe dat kwam. „De vogels kwa men op dat bos af omdat het er heel erg rustig was. Het was net aangeplant en bezoekers kwa men er nog niet. De dieren voel den zich uitstekend thuis". Verhaal halen Ze kwamen vanuit hun rustige woongebied herhaaldelijk buur ten in de boomgaard van fruitte ler Nieuwenhuis. Nieuwenhuis waardeerde dergelijke invasies allerminst en stapte naar de ge meente om verhaal te halen. Hij deed daarbij een beroep op een wet die luidt dat iemand die schade ondervindt van een wijzi ging van een bestemmingsplan in aanmerking kan komen voor een schadevergoeding. De gemeente zag dat wel in en wil de hem een schadevergoeding van bijna 3000 gulden toeken nen. Maar op formele grond moest dat weer worden afgewe zen. De fruitteler wachtte daarop tot het plan wel officieel was goedgekeurd en vroeg toen we derom een schadevergoeding De gemeente riep daarop echter een „schadebeoordelingscom- missie" in het leven. Deze com missie kwam in haar rapport niet tot een eensluidend oordeel. Een van de leden van die commis sie vond dat het „voor de hand ligt dat er een zeker verband be staat tussen de aanleg en ontwik keling van het bos en de toene ming van de vogels in dat gebied, met alle gevolgen van dien voor het belendende fruitteeltbe- drijf'. De twee andere commissieleden zagen dat anders. Naar hun me ning was de schade niet geko men door de bepalingen van een bestemmingsplan. Zij adviseer den geen schadevergoeding en ontvingen voor hun werkzaam heden 5000 gulden. De gemeenteraad wees met een „zeer kleine meerderheid" de claim van Nieuwenhuis af en vertelde er bij dat hij in beroep kon gaan bij de Kroon. Die zag zich gisteren gesteld voor de vraag of de vogeltjes op eigen initiatief naar de boomgaard van Nieuwenhuis kwamen of dat ze eerst door het aangelegde bos waren aangelokt en toen pas naar de boomgaard gingen. Die vraagstelling ontlokte staatsraad Van den Bergh de vraag of Nieu wenhuis er „nooit een had ge vangen en ondervraagd". Overigens zegt de fruitteler geen last meer te hebben van de vo gels. „In de periode dat ik er veel last van had was het bos nog een stiltegebied. Nu is dat anders. Er komen horden mensen op het bos af. De vogels zijn voor hen op de vlucht gegaan". De hal wordt geheel beheerd door de gemeente. B en W willen drie amb tenaren aanstellen die zich met de dagelijks leiding in de sporthal en nevenruimten bezig gaan houden. De personeelslasten worden geschat op 180.000 gulden. Zigeuners in Boskoop niet welkom BOSKOOP - Burgemeester en wethouders van Boskoop zijn niet bereid de gemeente grens eventueel te openen voor vestiging van zigeuners. Dat laten zij weten in reactie op een verzoek van Boskoop 2000. De raadsleden van de progressieve fractie hoopten op een positief antwoord op hun verzoek, aangezien zij verwachten dat de Tweede Kamer zal besluiten dat de zi geuners in Nederland mogen blijven als maar veel gemeen ten zich bereid verklaren een deel van de met uitzetting be dreigde groep op te nemen Burgemeester en wethouders zien dat echter totaal niet zit ten. Zij wijzen er onder meer op dat een zigeunerproject in Ede volkomen is mislukt, "omdat deze mensen zich on mogelijk kunnen aanpassen aan onze samenleving." Dat een vergelijking met de Viet namese bootvluchtelingen op zijn plaats is, zoals Bos koop 2000 aanvoert, bestrijdt het college. "De zigeuners zijn geen politieke vluchte lingen. Het land van her komst zal ze hoe dan ook ac cepteren." aldus B. en W., die zich verder afvragen of de groep zigeuners zich zal laten splitsen.'Bovendien is het de zigeuners niet te doen om een vaste standplaats in Neder land. "Hun trekvrijheid wil len ze behouden," meent het gemeentebestuur, dat overi gens stelt dat in Boskoop "te ene male de ruimte ontbrekt om de zigeuners standplaat sen toe te wijzen." WOUBRUGGE - De politie in Woubrugge tast nog in het duister over de identiteit van de Woubrugse kattendoder. Vorige week waren er, voor zover bekend bij de politie, zes gevallen van met strychnine vergiftigde katten. Drie poezen zijn inmiddels gestorven aan het gif. Alle vergiftigingsgevallen in Wou brugge zijn geconstateerd in de nieuwbouwwijk in de omgeving van de Van Wassenaarstraat en de Cornelis Kempenaarlaan. De politie heeft het vermoeden dat de dader gebruik maakt van stukjes vlees die met strichnine zijn vergiftigd. Tegen het gif strychnine bestaat volgens de Woubrugse dierenarts Visser nog geen afdoend medicijn. Ken merkend verschijnsel bij dit ze- nuwdodend middel is kramp. Redding is slechts mogelijk als er snel een braakmiddel wordt toegediend. Jaarlijks Het is niet de eerste keer in Wou brugge dat er in dat gedeelte van de nieuwbouwwijk vergiftiging van katten wordt waargenomen. Enkele jaren geleden waren er al een paar gevallen en ook vorig voorjaar stierven er enige katten aan het gif strychnine. De politie weet niet in welke richting ze moet zoeken. De politie heeft sterk het vermoeden dat niet al len gevallen bij de politie worden gemeld. Tips van de burgerij over verdachte kattenhaters stro men evenmin binnen. Streek Uit andere plaatsen in de Rijn streek zijn dit jaar geen vergifti gingsgevallen met strychnine bij katten bekend geworden. De Al- phense dierenhulpdienst is vori ge week twee maal uitgerukt voor vergiftigde katten (beide keren in Woubrugge). Een van deze gevallen had, naar later bleek, niets met strychnine te maken. In Alphen zijn er sinds het vergiftigingsgeval in de buurt van de Hoefbladstraat (vo rig jaar zomer) geen vergiftigde katten meer geconstateerd. Bij de Alphense dierenkliniek zijn evenmin gevallen van strychni- nevergiftiging binnengekomen. Tips De Dierenhulpdienst in Alphen roept de mensen op om toch vooral hun hond of kat van een halsband met adres en telefoon nummer te voorzien. Bovendien is het raadzaam om de kat zoveel mogelijk binnen te houden en uit te laten aan een riempje. Dat dit bij katten makkelijker gezegd is dan gedaan zal duidelijk zijn. Hoewel er nog 'maar' zes geval len zijn waargenomen bestaat het vermoeden dat het aantal ge vallen nog zal stijgen. Kr wordt een aantal katten vermist en vol gens de Dierenhulpdienst is het waarschijnlijk dat meer katten slachtoffer zijn geworden van strychnine. De Woubrugs politie roept in ver band met de strychnine-gevallen in de gemeente de burgerij op om contact met de politie op te nemen indien men aanwijzingen kan geven. Vooralsnog ont breekt ieder spoor van de katten doder. NOORDWIJKERHOUT - De gemeente Noordwijkerhout krijgt de duur ste en fraaiste sporthal in de regio tegen huurprijzen die aanzienlijk lager liggen dan in de bestaande sporthallen in de duin- en bollen streek. Burgemeester en wethouders schatten voorlopig dat de hal zo'n twintig gulden per uur op moet brengen. Dat is 30 gulden uur minder dan de prijzen die sportverenigingen bijvoorbeeld voor huur van de Hillegomse sporthal Trèslong moeten betalen, de duurste hal in de regio. Wel moet de gemeente jaarlijks zo'n 300.000 gulden toeleggen op de exploitatie van de evenementenhal, die in het najaar gereed is. De sporthal met gemeenschapsruimten, die wordt gebouwd in 't Mosse- nest door bouwbedrijf Noorlander, kost de gemeente een kleine 10 miljoen gulden. Daarvoor heeft de gemeente gespaard Dat bedrag wordt als een eenmalige investering beschouwd en speelt geen rol bij de vaststelling van de huurprijzen. Een lage huurprijs van 20 gulden per uur lijkt in verband met een jaar lijks exploitatietekort van 3 ton een beetje vreemd. Gemeentesecretaris Adriaanse daarover: "De hal zal voor het grootste deel worden gebruikt door plaatselijke verenigingen en organisaties dié door de gemeente worden gesubsidieerd. De huurprijzen worden door de gemeente voor het merendeel zelf betaald. Het is een kwestie van broekzak-vestzak". Of de hal nu 50 of 20 gulden per uur kost, de gemeente draait voor de huurprijzen op. Bovendien verwacht de gemeente Noordwijkerhout dat met een lage huurprijs verenigingen en organisaties buiten de gemeente zal stimule ren de hal te huren. "De hal wordt natuurlijk in eerste instantie voor Noordwijkerhouters gebouwd. Maar de plaatselijke verenigingen zul len lang niet alle uren huren. Er blijft nog wat over voor andere vereni gingen", aldus secretaris Adriaanse van de gemeente Noordwijkerhout. Het ligt in de bedoeling ook tentoonstelling en beurzen te houden in het in aanbouw zijnde sportcomplex. De organisatoren van dergelijke eve nementen zullen aanzienlijk meer op tafel moeten leggen voor de huur van de hal. De huurprijzen liggen dan zo rond de 85 gulden per uur. Het is mogelijk de sportvloer af te dekken met een zogenaamde tweede vloer. Aanvankelijk werd het jaarlijks tekort op de sporthal geraamd op meer dan 400.000 gulden. Nu blijkt dat tekort te zijn opgelopen tot bijna 460.000 gulden. Belangrijkste oorzaak is dc gestegen energieprijs. De gemeente heeft becijferd dat in de praktijk zo'n 290.000 gulden moet worden toegelegd op de exploitatie van de hal. Dat tekort kon worden teruggebracht door onder meer de verhuur en het verpachten van de bar tegen zo'n 24.000 gulden per jaar en een gedeelte van de omzet. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Burgemeester G. Swaan heeft gisteravond de schaakwedstrijd van de Koudekerkse Schaakvereniging tegen een computer 'geopend' met een Orang-Oetan-zet. Na de openingszet van Swaan waagde de schakende jeugd, zich aan het schaakvernuft van het electroni- sche brein. De schaakwedstrijd werd gehouden op uitnodiging van het computerbedrijf Tradecom internationale. Dit bedrijf zal er onder meer voor zorgen dat bij de verkiezingen op 26 mei, Koudekerk rechtstreeks met een "tv-lijntje" wordt verbonden met Den Haag. Via deze lijn kunnen dan de uitslagen van de verkiezingen direct worden gevolgd. Het ligt in. de bedoeling van het gemeentebestuur om enige politici voor deze verkiezingsavond uit te nodigen. Zij kunnen dan hun visie op de uitslagen geven. Dubbel glas beschermt antieke ramen ALPHEN AAN DEN RIJN - De uit de 17e eeuw daterende gebrandschilderde ramen van de Oudshoornsekerk zul len als eerste in Nederland worden voorzien van "voor zetramen". In de oorspronke lijke sponningen worden ra men van blank glas gezet. Er achter, binnenin de kerk. ko men de gebrandschilderde ramen in een koperen omlij sting te hangen. Door het aanbrengen van een bescher mende glaslaag zijn de antie ke ramen niet langer blootge steld aan weersinvloeden en wofdt de verwering tot stil stand gebracht. Dat althans hopen de Haarlemse glaze- niers A. en R. Bogtman, die belast zijn met de restauratie van de ramen. De meeste van de zeventien ra men zijn indertijd vervaar digd door de Amsterdamse glazenier Pieter Janssen. Hij I maakte voor de somma van duizend gulden onder meer het raam dat door Prins Wil lem III aan Oudshoorn werd geschonken. De ramen van I de stad Leiden en het hoog heemraadschap Rijnland werden gemaakt door Abra- ham van Torenvliet. De Staten van Holland, de ste den Leiden en Amsterdam, Rijnland, Prins Willem III en familieleden en vrienden van Cornelis de Vlaming, de stichter van de Oudshoornse kerk, schonken de kerk een raam met hun wapens. Ze werden tussen 1661 en 1671 geplaatst. De kerk zelf was in 1665 gereed gekomen. Slijtage Hoewel de ramen volgens de- Haarlemse glazenier A. Bogt man (70) nog in vrij behoorlij j ke staat verkeren en bijzon der compleet zijn, vertonen ze toch sporen van slijtage en verwering. Op het oorspronkelijke blanke glas is kleur gebracht met be hulp van emaille, door Bogt man omschreven als kleurglaspoeder. "Je brengt een kleurglaslaag óp het glas en dat maakt het kwetsbaar", legt de Haarlemse glazenier uit. Door de grote tempera tuurverschillen waaraan de ramen door de eeuwen heen hebben bloot gestaan laat de emaillelaag nu op veel plaat sen los. Met name de blauwe emaillelaag blijkt erg afgesle ten. Daar waar de kleur nage noeg verdwenen is. worden de ramen in het Haarlemse atelier bijgeschilderd. Over het algemeen echter gebeurt dat bijschilderen maar mond jesmaat. De ramen worden weliswaar in hun oude luister hersteld, maar hoeven er piet als nieuw uit te zien. In het Haarlemse familiebe drijf. dat in 1912 door de va der van de nu 70 jaar oude A. Bogtman werd gesticht, is men bijzonder voorzichtig met de .kostbare antieke ra men, die voor bijna een mil joen gulden zijn verzekerd. Ingelijst Het is vooral zoon R. Bogtman (33) die in het atelier met ui terste precisie' probeert de breuken in het glas te herstel len. Dat gebeurt al lang niet meer met lood, zoals vroeger, maar met twee-componen tenlijm. Zodra de ramen zijn opgeknapt worden ze in U-koper inge lijst. In de kerk worden ze straks zoals deskundigen dat noemen, "museaal" opgehan gen. op korte afstand van de oorspronkelijke sponningen, waarin blank glas wordt ge zet. Hoewel er nog even spra ke van is geweest dit blanke glas, net als de antieke ra men, te voorzien van lood. teneinde grote spiegelingen te voorkomen, ziet het er nu naar uit dat kan worden vol staan met ramen van gehard, onregelmatig gevormd blank glas. Of dat systeem in de praktijk goed werkt, zal bin nenkort blijken. Omstreeks april zal in de kerk een proef- raam worden geplaatst. Wan neer het dubbel glassysteem in de Oudshoornse kerk vol doet zal het ook in andere Ne derlandse kerken worden toegepast. "De Oudshoornse kerk krijgt de primeur", be aamt glazenier A. Bogtman. "Je kunt wel stellen dat dit het paradepaardje van CRM wordt". Kerstmis Rond de kerst zullen, als alles goed gaat. de ramen weer in volle glorie in de dan van top tot teen gerestaureerde Ouds hoornsekerk prijken. In het Haarlemse glazeniersbedrijf is er dan zo'n vijftien maan den aan gewerkt. De kosten worden door Bogtman sr. voorzichtig op ongeveer een ton geschat. Of de verwering door het toepassen van dub bel glas ook daadwerkelijk kan worden gestopt zal pas over tientallen jaren blijken. "Wij kunnen alleen ons best maar doen". Restauratie van een van de gebrandschilderde ramen van de Oudshoornsekerk.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15