Koren komen geen politiek U KUNT NU AL JUBILEUMLOTEN KOPEN. Paus vier dagen in Japan MEER KANS IN DE STAATSLOTERIJ. PAGINA 13 De moeilijkheden van vorig jaar liggen nog vers in het geheugen. Een optreden van het, blanke, Zuidafrikaan se kinderkoor 'Tijgerberg', werd niet door iedereen in dank afgenomen. Het Tulip Time-festival (20-25 april) staat weer voor de deur. En evenals een jaar terug, zijn er problemen. Nu komen er drie koren uit Zuid-Afrika naar de badplaats. Tegen de komst van één, een ge mengde zanggroep, heeft het plaatselijk comité Zuid- Afrika, bezwaar aangetekend. Een jaar geleden liep het zelfs uit op een handgemeen. Twee medewerkers van deze krant werden met geweld uit gebouw Tripodia gezet, toen zij probeerden de diri gent van het 'Tijgerbergkoor' te interviewen. De foto graaf liep daarbij een paar rake klappen op. De moeilijkheden van toen waren voor VVV-directeur Verplancke, organisator van het festival, geen aanlei ding om omzichtiger te werk te gaan. Hij vaardigde géén verbod uit voor deelname van Zuidafrikaanse ko ren. Integendeel. Zelf ging hij een kijkje nemen in het land waar vandaan nu ineens zoveel belangstelling be staat voor het culturele evenement in de badplaats. KATWIJK - De proble men steken opnieuw de kop op. Wéér rond de komst van Zuidafri kaanse koren naar Kat wijk. De VVV uit de badplaats heeft nu niet minder dan drie zang groepen uit het omstre den land tot het Tulip Time-festival toegela ten: een groep negers, een gemengd- en een blank koor. Het comité Zuid-Afrika, dat in Katwijk werkzaam is, is slechts tegen één van de ko ren in het geweer gekomen. De gemeleerde zangertjes (bruin en wit) zijn niét wel kom. Omdat de kleurlingen geen échte negers zijn, maar kinderen van Maleisièrs en Indonesiërs. Mensen met geld, denkt het comité. Want anders kun je je een reis van 'een maand'#door Europa niet permitteren. De eerste stap om het optreden te verhinderen is al gezet: de vorming van een breed comi té waarin men onder meer al le (plaatselijke) politieke par tijen wil vertegenwoordigen, de actie Boycot Outspan, CDA-jongeren en jeugdsocië- teiten. Om samen uit te vis sen hoe de niet gewenste zan gers buiten de gemeente grenzen van Katwijk kunnen worden gehouden. Het comi té zegt het vermoeden te heb ben, dat de Zuidafrikaanse regering het koor als 'verte genwoordiger' van haar poli tiek zal gebruiken. iftWim... Het omstreken "gemengd" kinderkoor: Nightingale Choi Het volledige blanke koor: Fraresby Choir. Upperten Er 'Wij hebben het idee, dat die groep de 'upperten' moet zijn van de bevolking. Zo'n reis kost nogal wat.. Of de rege ring moet ze flink steunen. Anders weet ik het ook niet", zegt een lid van het comité Zuid-Afrika. :n verzoek naar de burgemeester om een optre den van het koor te verbie den. Is hij niet van plan daar voor een stokje te steken, dan stapt het comité naar de Raad van State om. daar zijn 'recht' te halen. Bovendien zal de Tweede Kamer in stelling worden gebracht, omdat hij heeft besloten het cultureel verdrag met Zuid-Afrika te 'bevriezen'. De koren die wil len komen zal worden ge vraagd weg te blijven en sponsors wordt verzocht het festival financieel niét te steunen. Wat haalt VVV-directeur Cees Verplancke zich in het hoofd? Heeft hij uit het optre den van het Tijgerbergkoor, vorig jaar, dan geen conclu sies getrokken? Verplancke, net één dag terug van een reisje door het ge wraakte land: "Eigenlijk ben ik verbaasd. We hebben nu koren toegelaten waarin alle bevolkingsgroepen zitten. Al leen, er is geen gecombineerd optreden. Dat willen de ne gers zelf niet. Omdat ze een heel ander repertoire hebben dan de blanken. De kleurlin gen zijn veel beweeglijker dan de blanken." Vergeten is Verplancke die moeilijkheden zeker niet. "Maar", voegt hij er direct aan toe, "ik ben niet politiek aan de gang. Die Zuidafrika- ncn komen uitsluitend naar Katwijk om muziek te ma ken. Daarop worden ze ook geselecteerd. Nee, denk nu niet dat de VW die koren uitnodigt. We lopen niet te leuren. Het festival is er al ja ren. Veel zanggroepen over de hele wereld weten daarom wat er in Katwijk te halen is. Ze kunnen inschrijven en bandjes insturen. Een jury beoordeelt de kwaliteit en be slist of ze wél of niét mogen meedoen. De drie aanvragen die er lagen zijn alle gehono reerd." Politiek bedrijven, Verplancke benadrukt het nog eens, is er beslist niet bij. Hij: "Ik sta boven de partijen. Ze hebben me wel eens gevraagd voor een zetel in de gemeenteraad. Maar dat heb ik zonder meer geweigerd, 't Is toch duide lijk, dat ik voor alle zaken moet openstaan? Louter en alleen daarom bemoei ik me ook niet met de politiek. Lukt dat niet, kun je je afvra gen of je als WV-directeur wel op de goede stoel zit." De politiek heeft nog geen pro test laten horen. Verplancke verwacht dat ook niet. Omdat de VW, wat het festival be treft, geheel onafhankelijk is. Zij draait voor de organisatie op en doet geen beroep op de overheid. De komst van de Zuidafrikaan se koren is niet alleen een zaakje van Verplancke. Hij heeft te maken met een be stuur. dat een behoorlijke de (beleids) pap ,,'t Was niet zo'n punt", herin nert de directeur zich. "De koren mochten komen als al le groepen van de Zuidafri kaanse bevolking vertegen woordigd zouden zijn. Nou, daar hebben we gehoor aan gegeven. De problemen die zich vorig jaar rond het Tij gerbergkoor voordeden, heb ben geen rol van betekenis gespeeld. Niemand in ons be stuur denkt aan politiek." Verplancke haalt aan, dat enke le jaren geleden een rol in het festival was weggelegd voor een koor uit Hongarije. "Toen hoorde je helemaal niemand. En als een Rus sisch koor zich zou melden? Van mij mag het hoor. Als de kwaliteiten goed zouden zijn, werd het gewoon toegela ten." Wat gelaten: "Dat zal wel nooit gebeuren. Die kin deren krijgen van z'n leven geen visum om naar het wes ten te reizen." Hoe moet je nu het 'bevriezen' van het cultureel verdrag met Zuid-Afrika vertalen? Aan de ene kant bepaalt de landspo- litiek niets doen, maar via een achterdeur, in Katwijk dus. komen er tóch koren uit dit land bij ons optreden "Ik heb dat nauwkeurig laten uitzoeken. Door een mede werker van de Leidse univer siteit. Hij heeft me verzekerd, dat er nu niets aan de hand is. Want", maakt Verplancke duidelijk, "dit bevriezen is al leen van kracht als zo'n festi val met overheidsgelden zou worden betaald. Nou, dat is hier niet het geval. De deelne mers betalen alles zelf. Tot de laatste cent. Hoe ze daaraan komen? Van sponsors, ou ders en fans. Dan heb je niks met het cultureel verdrag te maken. Ik kan die mensen toch niet weigeren? Ze ko men als toerist. Kunnen toe vallig nog zingen ook. Hoe kan ik die de toegang tot Kat wijk ontzeggen. Ónmoge lijk!" Bedden Met neemt allemaal niet weg dat de bezwaren er liggen. De WV-directeur hoopt echter dat moeilijkheden achterwe ge zullen blijven. "We vol doen aan een wens van het comité Zuid-Afrika: elke be volkingsgroep komt. Willen ze met die mensen praten? Geen enkel punt. Daarin wil ik nog wel bemiddelen ook. Laat ze maar rustig vragen hoe ze aan het reisgeld ko men en hoe ze in hun land le ven. Maar ik houd me ver van die politiek. Mijn eerste zorg is lege bedden in Katwijk zien te vullen. Op deze ma nier lukt dat aardig. Dat we daarnaast ook cultureel iets brengen, is alleen maar mee genomen." Zelf heeft Verplancke een reis je naar het omstreden land gemaakt. "Ik mocht in wij ken komen waar je als blan ke, normaal gesproken, niet wordt toegelaten. Met men sen heb ik daar gepraat en kunnen zien hoe ze wonen. Zeker, een neger verdient minder dan een blanke. Maar een kleurling hoeft bijvoor beeld geen dokterskosten of huurbelasting te betalen. Blanken wel." Zijn indruk? "Dat die groepen in de toekomst wel naar el kaar zullen groeien. Men wil dat ook. Maar zoiets gaat niet van de ene op de andere dag. De mensen daar willen pro beren iedereen op gelijke voet te brengen. Oorlog, daar voelen ze niets voor." Hoe staat Verplancke persoon lijk tegenover de politiek in Zuid-Afrika? "Ik heb geprobeerd de situatie zo objectief mogelijk te bekij ken. Meningen heb ik ge hoord. Dingen heb ik gezien. Natuurlijk, ik heb een beeld. De zaak is in beweging. Men is er doende om alle groepen naar een gelijk niveau te krik ken. yoen ik er was werd juist bekendgemaakt, dat de overheidssalarissen van blank en zwart gelijk werden getrokken, in kranten heb ik meningsuitingen gelezen. Als ze op deze weg doorgaan Nee. daar kan ik niet negatief tegenover staan." Aanvaarden "De mensen aanvaarden de si tuatie zoals die nu is. Allerlei problemen zijn er. Zoals taal, geloven, riten Dat moet je tot een eenheid zien te smelten. Kost tijd en veel moeite. In derdaad, in het verleden zijn er veel fouten gemaakt. Be grijpelijk, die keur ik zonder meer af. Zoeken naar een op lossing zonder gebruik van geweld. Spreekt me aan." Het Tulip Time-festival is met een speciaal doel opgezet. Verplancke: "Ja, dat klopt. Vrede door middel van mu ziek. Dat is ons streven. De jeugd bij elkaar brengen om in de toekomst aan een bete re wereld te kupnen bouwen. Maar dan moet je ze natuur lijk wél de kans geven om te praten. Waar die koren ook vandaan komen (ADVERTENTIE) Op11 maart, tijdens de nationale finale van het Eurovisie Songfestival, wordt een extra trekking gehouden, met bijna 5 miljoen extra aan prijzen. De jubileumloten zijn te koop v.a. 23 februari t/m 5 maart. Verkoopadressen in de Gouden Gids. De paus is gisteren na een storm achtig bezoek aan de - overwe gend rooms-katholieke Filip pijnen voor een bezoek van vier dagen in Japan aangekomen. Op het vliegveld Haneda bij Tokio werd hij in alle soberheid en rust ontvangen door kardinaal Sato- waki en andere kerkelijke hoog- wardigheidsbekleders. Namens de Japanse regering was de mi nister van buitenlandse zaken, Ito, aanwezig. Johannes Paulus riep in een eerste toespraak de bisschoppen van Japan op tot eenheid onder el kaar en met de wereldkerk. Men verbaasde zich erover, dat de paus het Japans redelijk onder de knie bleek te hebben. Met zijn bezoek aan dit land sluit de paus zijn reis door Azië af. Het land telt naar schatting 400.000 roomskatholieken op een bevol king van 155 miljoen mensen. Keizer Hirohito zal de kerkleider ontvangen. Ook zal de paus pra ten met premier Suzuki. Verder staat een bezoek aan Hirosjima en Nagasaki op het programma, de twee steden die aan het eind deken dat de bisschop het eens zou zijn met de inhoud van de folder is geheel voor zijn eigen rekening, aldus Spanjaard. Bis schop Gijsen was enige dagen geleden in Gennep om er het vormsel toe te dienen en daar zou hij zich. volgens Gelissen po sitief over de actie hebben uitge laten. van de tweede wereldoorlog door Amerikaanse atoomaanval- len werden verwoest. Vastenacties Bisschop Gijsen van Roermond zal geen verklaring uitgeven over de actie van pastoor dr. Gelissen uit Gennep die de rooms-katholie- ken via een folder heeft opgeroe pen de landelijke Bisschoppelij ke Vastenactie te boycotten en de Vastenactie-Limburg te steu- De reden van zijn zwijgen is, "dat het bisdom volstrekt buiten de activiteiten van deken Gelissen staat", zo deelde perschef Span jaard mee. De opmerking van de Beroepingen Hervormde Kerk:beroepen te Rid derkerk H. Veldhuizen Alblas serdarri, te Bodegraven J Wie man Vlaardingen, te Gonnchem P. Rijpsma Eindhoven, benoemd tot voorganger van de evangeli satie op gereformeerde grond slag te Hardegaryp J. Kot Nieuw-Lekkerland; aangeno men naar Ens Kraggenburg (NOP) E. G. Boesenkool 's Gra- venzande: bedankt voor Urk B H. Weegink Beerzerveld, voor Hilversum, G. J. E. Tigchelaar Dubbeldam, voor Vne/.enveen, D. Heikoop IJmuiden-West. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Birdaard (Fr.) D. Lof Blokzijl, naar Harderwijk D. O. Veenendaal Sneok, de benoe ming tot legerpredikant te See- dorf (West Duitsland) P 't Hoen Giessen Rijswijk. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Helpman en te Zwolle J T. Oldenhuis (laat stelijk zendingspredikant) As sen; aangenomen naar Gronin gen Oost M Brandes Ermelo; be dankt voor Bodegraven-Woer den M. A. ie Niet Zuidwolle (Dr.). Gereformeerde Gemeenten: aan genomen naar Dirksland A. Hoo- gerland Krabbendijke; bedankt Voor Rotterdam-Zuid N. W. Schreuder Goes. Overleden; Op 50-jarige leeftijd is in Doetinchem de gereformeerde predikant F. de Jong overleden. Van 1968 tot 1975 is ds. De Jong in Alphen aan den Rijn werk zaam geweest. Hij was nu leraar godsdienstonderwijs en maat schappijleer aan de protestants- christelijke scholengemeen schap in Doetinchem.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13