poging tot coup in Spanje Westen reageert voorzichtig op rede Witboek VS over El Salvador "Ongelooflijke schietpartij i)uardia Civil gijzelt regeringen parlement :r>r> Astrada Sherry Reagan: "Positie Westen in Midden-Oosten moet verbeterd" ÜJlNSDAG 24 FEBRUARI 198, BUITENLAND PAGINA 11 1ASHINGTON. BONN (GPD) - Zowel in Washington als in Bonn is in eerste instantie terug houdend gereageerd op de rede van de Russische partijleider Brezjnjev bij de opening van het 26e congres van de communistische partij van de Sowjet- rUnie. In die rede deed de Sowjet-lei- der onder meer het voorstel de plaat sing van middellange-afstandsraket- ten te bevriezen en meer zogenoemde vertrouwenwekkende maatregelen af te spreken met het Westen. Hij stelde voor het overleg over strategische wa pens met Amerika voort te zetten. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, William Dyess, heeft gisteren gezegd dat zijn regering „met belangstelling" kennis heeft genomen van de rede van president Brezjnjev. Maar meer wilde hij niet vertellen: „Daarvoor is het nog te vroeg", aldus Dyess, die verder zei, dat de Verenigde Staten de rede nog verder moesten bestuderen. Ook de Duitse bondsregering wil de voorstellen van de Russische staats- en partijleider Leonid Brezjnjev zorg vuldig onderzoeken. Kanselier Schmidt zei, dat vooral de uitlatingen van Brezjnjev over de uitbreiding van militaire vertrouwenwekkende maat regelen op het gehele Europese gebied van de Sowjet-Unie de aandacht ver dienen. De Westduitse règerings- woordvoerder Kurt Becker merkte op, dat dit in de richting gaat van een Frans voorstel op de Europese veilig- heidsconferentie in Madrid. Becker verklaarde verder dat de inzet van Brezjnjev voor het voortzetten van de strategische dialoog tussen de grote wereldmachten met het doel'om ae strategische kernwapens te reduceren, zeer duidelijke instemming van de re gering van Bonn heeft. Een bevriezing van het aantal raketten voor de middellange afstand in Euro pa werd echter door de bondsregering van de hand gewezen, vanwege het be staande Sowjet-overwicht op dit ge bied met de SS-20 raket. Ook in NA- VO-kringen in Brussel wordt een der gelijk voorstel afgewezen, vanwege de Russische eis, dat de voorbereidingen voor het plaatsen van de kruisraketten en en 'de Pershing-II aan NAVO-zijde moeten worden stopgezet. Naar wordt gevreesd zal het voorstel van Brezjn jev de discussie in de NAVO-landen tussen voorstanders en tegenstanders van een bevriezing verder verscher pen. •d1 on; (Van onze correspondent Peter Hattink) 1;iiVlADRID - Tweehonderd leden van de Spaanse paramili- ch taire Guardia Civil hebben maandag onder leiding van iijr de uiterst rechtse luitenant-kolonel Antonio Tejero Moli- aaj na het Spaanse parlement bezet en de voltallige Spaanse j"; regering gegijzeld. a t)e nationale politie omsingelde de L Cortes, het parlementsgebouw, 0 maar kwam tot vannacht nog niet in actie tegen de opstandi- gen. De poging tot staatsgreep heeft kennelijk niet de verwach- te steun opgeleverd: alleen de ej] commandant van Valencia heeft a zich achter de coup gesteld. ^Luitenant-kolonel Molina eiste de afschaffing van de burgerdemo- y cratie en de invoering van een militaire regering. Hoewel er tij- dens de bestorming van de Ka mer mitrailleursalvo's werden gelost, zijn er volgens de eerste berichten geen doden of gewon den gevallen. De Spaanse chefs van generale staven hebben naar aanleiding van deze poging tot staatsgreep een communiqu uit gegeven, waarin men deze acties scherp veroordeelt en aandringt op de verdediging van de demo cratische waarden. Koning Juan s_ Carlos heeft gisteravond een 'P noodkabinet gevormd, bestaan- e" de uit alle onderministers. «•Noodtoestand •i'Generaal Milans Del Bosch, mili- a. tair territoriaal bevelhebber van t- Valencia, kondigde meteen de 3r noodtoestand af in zijn gebied q. aan de Middellandse Zee. Onbe- vestigde berichten spreken over de bezetting van het gebouw van de civiele gouverneur van Valen- cia door soldaten. Volgens ge ruchten zou de generaal, die be kend staat als extreem rechts, een programma van negen pun ten hebben uitgegeven, waarin hij de afschaffing van de demo cratie eist. Alle andere militaire territoriale bevelhebbers hebben zich gisteravond solidair ver klaard met koning Juan Carlos en hebben hun vertrouwen be- n vestigd in de Spaanse democrati- lt sche grondwet, s Luitenant-kolonel Molina, die de leiding had van de mislukte i- machtsgreep, heeft al vaker j poging gedaan om de regering e omver te werpen. Hij was een van de aanstichters van de opera- 1 tie 'Galaxia', die in de nacht van 16 op 17 november 1978 een ein- de moest maken aan de Spaanse democratie. Deze poging tot staatsgreep, die door de militaire inlichtingendienst 'werd verij deld, bestond uit het gevangen nemen van premier Adolfo Sua- rez en een aantal ministers om hiermee koning Juan Carlos te dwingen een militaire regering te en maande alle kamerleden te gaan zitten. Oud-premier Adolfo Suarez, die wilde protesteren, werd door een lid van de Guardia Civil hardhandig in zijn stoel ge drukt. Luitenant-generaal Manuel Gurrie- rez Mellado, demissionair minis ter van defensie, heeft meteen bij de binnenkomst van de 200 Guardia Civil-agenten gepro beerd de ordeverstoring tegen te houden. Hierbij eiste hij als hoogste militaire instantie on middellijk het neerleggen van de wapens door de politieagenten. De bewindsman is hierop door eeri van de gardisten geslagen. „Tegen systemen" Eén van de Guardia Civil-agenten gebood de kamerleden te blijven wachten totdat een militaire au toriteit een verklaring zou geven over deze actie. Onder de bezet ters van het parlementsgebouw bevinden zich een paar hoge po litiefunctionarissen, die onlangs hun ontslag namen uit protest te gen het optreden van de minister van binnenlandse zaken.Deze politiebeambten verlieten de dienst omdat de bewindsman vijf van hun collega's juridisch liet vervolgen tegen het dood martelen van de 30-jarige terro rist Jos Arregui, lid van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA-Militar. Een van deze poli tiefunctionarissen verklaarde te gen een journalist: „Wij zijn niet tegen personen, maar tegen sys temen". De gehele avond heerste er een doodse stilte onder de parlemen- tarirs die onder bedreiging van mitrailleurs zaten te wachten op ADVERTENTIE) Schijnproces Luitenant-kolonel Molina werd naar aanleiding van deze misluk te staatsgreep vorig jaar juli in een schijnproces veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf. Voor de militaire rechter was dit vergrijp geen reden om hem uit zijn functie te ontheffen. De leden van de Guardia Civil drongen omstreeks half zeven het gebouw binnen op het mo ment dat de 450 parlementarirs het regeringsprogramma bespra ken van Leopoldo Calvo Sotelo, de door de Spaanse vorst aange wezen kandidaat-premier. Tij dens de bestorming vuurden de paramilitaire politieagenten on der het uitroepen van: „Iedereen op de grond!" mitrailleursalvo's af. Een van de overvallers plaat ste zijn pistool tegen het hoofd van kamervoorzitter Landelino Lavilla. De politieagent liep daarna naar het spreekgestoelte Luitenant-kolonel Antonio Tejero dreigt met een pistool vanaf het sprekersgestoelte i gebouw. Leden van de Guardia civil ondersteunen zijn actie met de mitrailleur in c het moment dat zij de ruimte konden verlaten. Er ontstond grote spanning toen de politie agenten oud-premier Adolfo Suarez, de socialistische opposi tieleider Felipe Gonzalez en de eurocommunist Santiago Carril- lo afvoerden naar een aparte ruimte in het gebouw. Later wer den eveneens Manuel Gutierez Mellado en Agustin Rodriguez Sahagun, beiden oud-ministers van defensie, en Alfonso Guerra, de rechterhand van de socialist Felipe Gonzalez, afgevoerd. Een kleine drie uur na de actie lie ten de opstandige Guardia Civil- leden journalisten en fotografen vrij. nadat zij de films en came ra's in beslag hadden genomen. Tijdens de bezetting van het Spaanse parlement bevond zich op de perstribune de Nederland se journalist Gerrit Jan Hoek, correspondent van de VARA en Vrij Nederland. In het verloop van de avond raak ten een parlementarir en een ge nodigde onwel. Twee kamerle den, medici van beroep, konden na overreding van de politie-be- zetters deze personen eerste hulp verlenen. Naarmate de avond verstreek lieten de politieagen ten de journalisten ongehinderd het gebouw verlaten. t. het Spaanse parlements- i aanslag. I Jouw bruidsjapon hangt in onze BRUID-SHOP. Perfect en betaalbaar. Venestraat/ Pasadenha, Den Haag. Tel. 070-468952. „Oefening" Militairen hebben gisteravond an derhalf uur lang de gebouwen de Spaanse nationale radio gen tegen te houden. Ooggetuigen Madrid: MADRID (DPA) Twee ooggetuigen die zich in het parlement te Madrid bevonden en later werden vrijgelaten, hebben tegenover een radioverslaggever over hun ervaringen verteld: „Toen er over de kabinetsformateur Calvo Sotelo werd gestemd, hoorde ik plotseling een merkwaardig geluid dat anders in deze zaal niet te horen is. Het leek op een explosie. Ik werd onrustig en keek om mij heen. Ik zag dat twee zaalwachters met iemand vochten die ik niet kon zien. Dat ogenblik was zeer verward. In het begin zag ik dat er leden van de Guardia Civil waren en ik hoorde schoten. Ik zag een luitenant-kolonel, van wie ik alleen het profiel waarnam. Later ontdekte ik dat hij niet meer of min der deed dan het bedreigen van de parlementsvoorzitter met een pistool. „Ik geloof dat het luitenant-kolonel Tejero was en dat het een op zichzelf staande actie was. Ik sprak namelijk met een luitenant kolonel van de infanterie die volkomen gekant was tegen dit optreden, evenals verscheidene politiefunctionarissen. „Toen ik het parlement verliet, hielden de wachters mij vast. Ik wist niet of ik in hechtenis was genomen of niet. Ik was verbaasd toen zy mij zeiden: .geenzins, geenzins'. „Toen vielen er schoten en de luitenant-kolonel zei. „iedereen moet gaan liggen, er gebeurt niets". Wij journalisten en genodigden wierpen ons op de grond. Op dat ogenblik hadden de leden van de Guardia Civil onder leiding van luitenant-kolonel Tejero het parlementsgebouw reeds geheel bezet. „Zij posteerden zich bij de toegangsdeuren, bij de trappen naar de publieke tribune, in de gangen, in de toiletten, op de trappen. Op dat moment lagen wij allen plat. De sfeer was zeer gespannen, want toen wii ons op de grond wierpen, hoorden we een onge looflijke schietpartij. Wij dachten dat het losse flodders waren. Een lid van de Guardia Civil aan wie ik het vroeg, zei dat hij geen antwoord kon geven. De guardia Civil beschikt echter altijd over echte munitie. „Vervolgens zei Tejero dat iedereen zich rustig moet houden en dat er absoluut niets gebeurde. Men moest een half uur wachten op berichten van de regering. Ik nam aan dat het om een militaire regering zou gaan. Daarna werd het doodstil in het parlementsgebouw. De mensen bleven op de grond liggen en na tien of twaalf zeer gespannen minuten sneed men de kabels van de televisie en de radio door". „Toen zei een lid van de Guardia Civil dat we mochten opstaan, maar dat we wel op de stoelen moesten blijven zitten. In het Amfitheater beneden zag ik leden van de Guardia Civil in bur ger die hun wapens op ons richtten en te kennen gaven dat wij onze handen omhoog moesten steken. „Zo bleven wij vijf tot tien minuten. Toen riep iemand beneden om een dokter, want hij scheen licht gewond te zijn. Ook op de publieke tribune riep iemand om een arts. Een afgevaardigde die arts is, verleende hun hulp. Vice-premier luitenant-generaal Gutierrez, zat onbeweeglijk op zijn plaats, evenals (oud-premier) Suarez. Men moet tot eer van Suarez zeggen dat hij alles heeft geriskeerd. Er is niets gebeurd, maar hij heeft met de Guardia Civil alles geriskeerd. Hij maakte namelijk een beweging en ik zag, hoe hij iemand pakte, ik geloof een officier, en die vasthield. Er ontstond een sterke reactie en de Guardia Civil gaf opnieuw opdracht, rustig, allen zittenblij ven'. „Daar zaten we met^'n allen, enigen met de handen omhoog, an deren niet totdat ze zeiden dat de pers mocht weggaan. Bij de uitgangen werden we gefouilleerd, alles werd ons afgenomen, waaronder balpennen, tassen, mappen, microfoons, geluidsban den, camera's. Er was een hoeveelheid pistolen die, dacht ik. van het veiligheidspersoneel vanshet parlement en de lijfwachten van de ministers waren. Die werden ook allen gefouilleerd, over meesterd en ontwapend", aldus de verklaringen van twee oog getuigen uit het parlementsgebouw in Madrid. (ADVERTENTIE) Leden van de Guardia Civil grijpen de aftredende minister van defen- Gulierrez Mellado vast, die probeerde de binnendringende opstandelin- en televisie bezet. Gedurende de ze tijd werd alleen maar muziek over de radio ten gehore ge bracht en mochten er geen nieuwsberichten worden uitge zonden. Na de bezetting ver klaarden de militairen dat het hier om een „eenvoudige" oefe ning ging. Tot diep in de nacht werd het par lementsgebouw omgeven door een groot aantal politieagenten, die wachtten op het teken van de generaal Sanz de Santamaria, di recteur van de politie, om de ge gijzelden te bevrijden. U proeft de zon van Jerez de la Frontera. Keuze uit 5 excellente typen. Voorzien van garantiezegel Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel. Bemoeienis van Cuba, Vietnam en Sowjet-Unie (van onze correspon dent Henk Kolb WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft een zogenaamd witboek vrijgegeven omtrent de bemoeienis van Cuba, Vietnam, de Sowjet-Unie en andere landen met de guerrillastrijd in El Salva- ADVERTENTIE) Ardantals persoonlijke uitvaartpolis. Vroeg of laat hééft je gezin er wat aan. dor. De documentatie, i de Verenigde Staten zeggen 'on weerlegbaar' de communistische inmenging te kunnen aantonen, is vorige week ter inzage gege ven aan ambassadeurs van be vriende naties. Amerika wil dat de wapenaanvoer naar de guerrilla's ophoudt en acht Cuba de onmiddellijke oor zaak van de problemen. De sig nalen die te Washington naar Moskou worden uitgezonden suggereren dat de Verenigde Staten de Sowjet-Unie minder rechtstreeks betrokken achten. Men zou hopen dat de ferme taal van Haig en Reagan Moskou aan spoort de Cubanen tot terughou dendheid over te halen, maar de Verenigde Staten zijn vastbeslo ten tot harde tegenmaatregelen wanneer de communistische aanvoer niet wordt stilgelegd. Het bewijsmateriaal van de Ameri kaanse regering bestaat uit docu menten en foto's van wapens die op de guerrilla's zijn buitge maakt. Het witboek moet vooral aantonen hoe sterk het door Moskou bestuurde deel van de communistische wereld op par tij-niveau bij de burgeroorlog is betrokken. Zo is er bijvoorbeeld een brief bij ene van 'Vladimir', die zich aandient als de vertegen woordiger in Managua (Nicara gua) van de Salvadoriaanse guer rilla's. Hij zegt onder meer: „Het is indrukwekkend hoe alle lan den van het socialistische blok zich hebben verplicht aan al onze verzoeken te voldoen en sommi ge hebben hun hulp zelfs ver dubbeld. Dit is de eerste revolu tie in Latijns-Amerika, die zij voorwaardelijk zijn gaan steu nen, voordat de macht werd overgenomen". Het witboek, gepubliceerd zonder inleidende tekst zoals de ambas- saduers die hebben meegekre gen. onthult volgens het ministe rie van buitenlandse zaken 'een zeer verontrustend patroon van parallelle en gecoördineerde ac tie van een aantal communisti sche en sommige radicale landen om aan een klein land van de Derde Wereld een militaire op lossing op te leggen'. In Amerikaanse parlementaire kringen wordt niet zonder verontrusting gadegeslagen hoe de nieuwe regering een buiten lands beleid in elkaar spijkert en aan zijn bondgenoten verkoopt. Michael Barnes, lid van het Huis van Afgevaardigden, wil hoorzit tingen aan de situatie in El Salva dor wijden, maar kreeg van bui tenlandse zaken te horen dat hij tot 5 maart moest wachten: „Er is nog geen beleid", en voor 5 maart kan er niemand komen om het te verdedigen. Bevreemdend Barnes noemt deze gang van zaken in het dagblad, de Washington Star, bevreemdend: 'er zijn wel mensen om naar Europa en el ders te sturen, maar niemand om tegen ons te paten. Afgezien daarvan, wat doen die mensen als er zogenaamd nog geen be leid is? En een andere vraag die te Washington vooralsnog on beantwoord is gebleven: welke indruk maakt het elders in La tijns-Amerika dat de Amerikaan se regering, zonder veel voor waarden, een rechts repressieve regering, steun belooft in een conflict met 'links'. Naar veler smaak lijkt de aanloop die de Amerikaanse regering nu neemt schrikbarend op de wijze waarop de Verenigde Staten uit eindelijk zo diep verwikkeld zijn geraakt in de strijd in Vietnam. De omstandigheden zijn anders, het gebeurt nu tenslotte wel op Amerika's drempel in een gebied van strategische betekenis, maar toch... Vietnam is nu bij de wa penleveranties aan de guerrilla's betrokken, want Nicaragua helpt wapens doorleveren waarvan de Amerikanen hebben kunnen vaststellen dat zij die ooit in Viet nam hebben achtergelaten. De discussies over het El Salvador- beleid in de Amerikaanse volks vertegenwoordiging wordt een strijd tussen de doorgaans libera le voorstanders van een beleid dat aan de progressieve elemen ten in Latijns-Amerikaanse lan den ruimte wil laten en de voor standers van het nadrukkelijke zwaaien met de bijlbotte kant. Een van de vooruitstrevenden is senator Richard Lugar, een Re publikein uit Indiana, die vindt dat de Verenigde Staten met hulpverlening onder voorwaar den kunnen proberen zelfs de re volutionaire bewegingen voor hun standpunt te winnen. Zo'n gedachte is ook te vinden in een column van Mary McGrory: „Het sturen van geld onder voor waarden naar Nicaragua, liever dan wapens zonder voorwaarden naar El Salvador, lijkt op zijn minst een redelijk alternatief om te onderzoeken. Een hele genera tie kan nog getuigen dat tanks en bommen maar beperkte waarde hebben, als het erom gaat be vriende schurken aan de macht te houden". WASHINGTON (Reuter/DPA) De regering van president Reagan heeft gisteren ver klaard, dat zij aan het verbe teren van de positie van het Westen in het Midden-Oosten voorrang geeft boven de voortzetting van de onder handelingen tusse Israel en Egypte. Naar woordvoerder William Dyess van het ministerie van buitenlandse zaken meedeel de, vindt Washington dat de hoogste prioriteit moet wor den gegeven aan de stopzet ting van „de verslechtering van de positie van het Westen tegenover de Sowjet-Unie". Als dit doel wordt bereikt, zou dat ook goed zijn voor de toekomst van het vredesover leg. meende hy. Overigens waren de VS bereid deel te nemen aan besprekingen over Palestijnse zelfbestuur, zodra Egypte en Israel het eens worden over een tydstip voor dit overleg.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11