Albeda: nieuwe impulsen nodig Vuurdoop Rinie Kuyf Routinier Collé zorgt voor belangrijke goals H 31 Duitse milieugroepen negeren verbod Jensen niet tegen Groninger^ Hup weg bij RVC Aandacht in kamer voor ldeine scholen DINSDAG 24 FEBRUARI 1981 Boskoper kanshebber Nederlandse schaaktitel BOSKOOP - Zorgen voor nog gro tere verrassingen. Die taak lijkt voor Rinie Kuyf weggelegd in de komende strijd om het Neder lands schaakkampioenschap. Op zich kan het al niet meer stuk. Immers tot veler verbazing kwam de Boskoper een paar maanden terug als een overtui gende winnaar tevoorschijn uit de voorrondes voor deze titel strijd, een resultaat waarmee hij zich het recht verwierf om zich tijdens de nationale titelstrijd met de "groten' te mogen meten. Wie de voorafgaande resultaten van Kuyf bestudeerd moet ech ter al snel tot de conclusie ko men dat dit wapenfeit toch niet zo verrassend was. Al in 77 ver overde de toen pas 17-jarige Kuyf een tweede plaats tijdens het Leids -seniorenkampioen schap. Qua score eindigde hij zelfs gelijk met de toenmalige winnaar, Charles Kuypers; de weerstandspunten vielen echter in Kuyfs nadeel uit. De verdere doorbraak volgde in 1980. Tus sentijds veroverde de Philidor- speler wel de Leidse jeugd titel ("Ik ben vergeten wanneer, daar vind ik het te onbelangrijk voor", aldus Kuyf), en nam hij verschil lende malen aan de strijd om de nationale jeugdtitel deel ("daarin speelde ik altijd slecht"), maar zijn eerdere stunt kon hij niet meer herhalen. Precies een jaar geleden sloeg Kuyf tijdens het Noteboom toer nooi evenwel keihard toe. De ge schiedenis-student wist dit gere nommeerde weekend-treffen met een score van 6 uit 6 op zijn naam te schrijven en liet daarbij o.a. spelers als Van der Wiel en Bohm achter zich. Daarna volg den de successen elkaar vlot op. Eerste in het Leids senioren kampioenschap, eerste in een weekend toernooi te Zwolle, eer ste in de senioren groep van het ECI toernooi te Sas van Gent, en een tweede plaats achter Enklaar in het sterk bezette open kam pioenschap van Amstelveen ("mijn beste resultaat tot nu toe"). De reeks werd afgesloten met de eindzege in groep A van de nationale voorrondes, in we zen een logisch uitvloeisel van de voorafgaande gebeurtenissen. Vanaf woensdag moet Rinie Kuyf de vuurdoop ondergaan. Buiten Sosonko, die verplichtingen in het buitenland heeft, is de gehele nationale top bij de titelstrijd in Leeuwarden aanwezig. Veel zal volgens de Boskoper afhangen van de loting: "Als je ongelukkig loot heb je kans de vijf besten achter elkaar te moeten bekam pen. Zit het daarbij in het spel ook een beetje tegen dan heb je zo een score van 0 uit 5 aan je broek. In zo'n geval wordt het erg moeilijk om gewoon door te blijven schaken. Vorig jaar over kwam Bruno Carlier zoiets. AJs debutant werd hij door de ster ken vijfmaal achter elkaar ge veegd, een klap die hij niet meer te boven kwam. Mocht dat bij mij gebeuren dan vrees ik ook het ergste, want in zulke situaties ben ik mentaal niet altijd even sterk." Aan een prognose waagt de 21-jari ge Boskoper zich niet: "Ik denk er zelf niks van." John van der Wiel, bij wie Kuyf frequent over de vloer komt om het nodige analytische werk te verzetten, ziet daarentegen best wel per spectieven voor zijn vriend: "Let op Rinie, die gaat heel wat pun ten maken; hij is hard vooruit ge gaan." Schakers plegen hun eigen capaci teiten hoger aan te slaan dan dat de praktijk meestal leert. Rinie Kuyf lijkt een uitzondering te vormen. Zelfs is er van enige be scheidenheid sprake: "Ook bij het schaken kun je met hard werken een eind komen, althans een redelijk intelligent mens. Oe fening baart kunst. Pas als je op een heel hoog niveau mee wilt draaien gaat het echte talent een overheersende rol spelen. Van der Wiel's ware mogelijkheden kwamen ook pas aan het dag licht toen hij de Europese jeugd titel veroverde. Ikzelf steek er erg veel tijd in. Het gegeven dat je er veel voor doet wordt vol gens mij van steeds grotere bete kenis. Je merkt het tegen andere sub-toppers. Iemand als Jaap Vogel speelt best wel goed, maar het feit dat hij minder vrije-tijd voor het schaken heeft geeft dan net de doorslag." In het voorgaande (hard werken) ziet Kuyf ook een verklaring voor de opkomst van de "schaak families". De Piketten zijn de grote exponent van dit feno meen, maar ook Rinie's jongere broers Hans (Open Nederlands kampioen) en Nico (de jongste) timmeren fiink aan de weg: "Ook bij hun speelt de oefening en het enthousiasme een belangrijke rol. Wel moet ik zeggen dat Hans door zijn Wis- en Natuurkunde studie veel minder tijd voor het schaken gekregen heeft. Desal niettemin begint hij erg sterk te spelen. Onlangs wist hij bijna Van der Wiel te vloeren. Hans is meer de "rommelaar". Mijn kracht stoelt op de openingsken nis en daarbij voel ik mij goed thuis in taktisch gecompliceerde stellingen. De zwakte in mijn spel is dat ik mij in strategisch opgezette partijen nog wel eens door misplaatste taktische denk beelden wil laten leiden. Punt van overeenkomst is dat wij bei den uiterst praktisch plegen te spelen, vandaar ook de succes sen in de sub-top toernooien. Over een eigen stijl spreek ik niet, daarvoor wordt er op mijn niveau niet secuur genoeg ge speeld. Pas bij een meester kun je van een stijl spreken." Ofschoon Kuyf zegt voorhands niet te weten wat hij met de ge schiedenis aan moet, de studie zelf loopt overigens wel naar wens, ambieert hij voorlopig geen prof-carrière: "Hoewel ik wel bijna net zoveel tijd aan het schaken besteed als een profes sional dat doet waag ik mij (nog) niet aan die status. Pas als je een titel behaalt hebt kun je daarover na gaan denken." RUUD DOBBELAAR ■ijlNS - Na een vermoeiende autorit keerde de kersverse wereldkampioen veldrijden Hennie Stamsnijder gisteravond vanuit het Spaanse Tolesa terug in zijn geboortedorp Enter. Daar werd hij uitgebreid gehuldigd. Ondermeer met een rijtoer door het plaatsje. KATWIJK - In de Leidse hoofd klasse van de zaalvoetbalcompe titie raakte het kampioensteam van V.d. Plas gisteravond zijn tweede punt kwijt. Het Leidse Van Duuren slaagde er in de Leidse kampioen een punt af te snoepen (2-2). In de strijd om de degradatie behaalde EKL Boys een belangrijke 4-2 overwinning op het Voorhoutse BAX (4-2). V.d. Plas - Van Duuren 2-2 Van Duuren leek zoals vele voor gangers met een nederlaag te zul len worden geconfronteerd. Ze ker nu het kampioenschap al in bezit van V.d. Plas was en de Katwijkers geheel vrij-uit kon den voetballen. De treffer van Ron van der Kolk in de 1ste mi nuut verhoogde dat vermoeden nog eens. Hierna stokte de V.d. Pias-machine echter, waardoor Van Duuren een even verrassend als belangrijk punt aan het totaal kon toevoegen. Na de openings treffer ontstonden er kansen voor de Leidenaars (Van Haar lem), maar die bleven onbenut. Aan V.d. Pias-kant was Mart van der Plas via een schot op de paal dichtbij een doelpunt. Jan Hes- husius schoot voor de Leidse ploeg op het houtwerk. Na de doelwisseling was het team van coach Bert Jansen er alles aange legen om naast de Katwijkers te komen. Nadat Jan Heshusius een goede mogelijkheid om zeep had geholpen, maakte Fred van Haarlem (na uitstekend voorbe reidend werk van Ted van Ber- kel) er 1-1 van. Een fraaie treffer van Leen Struik betekende even later zelfs 1-2. V.d. Plas creëerde daarna en aantal kansen, maar keeper Wim Kemping stond doelpunten in de weg. Adrie Pluimgraaf zorgde er voor dat V.d. Plas in elk geval een punt aan het duel overhield; 2-2. EKL Boys - BAX 4-2 De thuisploeg behaalde een geheel verdiende overwinning op de n ;rj| 5 Ij g-™ Voorhoutse nieuwkomer en ver wijderde zich zodoende aardig uit de gevarenzone. BAX daaren tegen zal in de laastse duels alle zeilen bij moeten zetten om afda ling te voorkomen. Gijs Collé had een belangrijk aandeel in de overwinning. De Leidenaar scoorde driemaal. Jan Pijnakker, die overigens een goede wed strijd speelde, miste in de 12de minuut een penalty. Gijs Collé zorgde even later toch voor de 1- 0. Na een goede actie van Wim de Roo maakte Collé er vlak voor de pauze zelfs 2-0 van. Direct na de hervatting bracht Wim Ruigrok BAX enigszins terug in de race: 2-1. Goed doorzetten van Wim de Roo betekende in de 15de mi nuut 3-1. In een periode dat EKL met drie man speelde (Pijnakker zat een straf uit) zorgde Gijs Col lé voor 4-1. Jos van der lans maakte er even later 4-2 van, maar verder liet EKL het niet ko- AMSTERDAM - Trainer Lei Beenhakker van Ajax verwach| niet dat zijn team morgenavond in de eerste wedstrijd van d kwartfinale van de strijd om d KNVB-beker tegen FC Gronin gen nadelen zal ondervinden de trip die de ploeg de afgelopeij week heeft gemaakt naar Indo nesi en Japan. Beenhakker) „Maandagmorgen zijn we vliegreis van twintig uur teru, gekomen. Na aankomst zijn w< meteen gaan trainen om de spie ren los te maken. Dinsdag zuller we dat nog eens overdoen. Ik ge loof daarom niet dat die reis on; zal opbreken". ,*a „Wij hebben het voordeel gehac dat wé de reis in de goede rich ting hebben gemaakt. We zijn cl eerst naar Jakarta gegaan, waai n; het erg warm was en vervolgen: naar Hongkong, waar het minde; warm was en de zon niet scheen We zullen alleen zes uur tijdsver-je schil moeten inhalen en eer q nacht slaap die erbij is ingescho ten". n; In de thuiswedstrijd tegen Gronin gen ontbreekt bij Ajax alleer hi Henning Jensen, die voor twet wedstrijden is geschorst. De ver C( moedelijke opstelling ziet er al; Z] volgt uit: Schrijvers; Weggelaar^uj Jansen, Ziegler, Ophof; Schoe a naker, Rijkaard, Arnesen, Lerby Ling, Kieft. n DEN HAAG - Amateurhoofdklas- ser RVC en trainer Gerrie Hup r hebben na onderling overleg be- sloten uit elkaar te gaan. De Ha genaar, opvolger van de naarjsj Ajax vertrokken Aad de Mos, heeft de Rijswijkse club één sei-G<j zoen getraind. Naar verluidt am- bieert Hup, die als betaald voet baller onder meer uitkwam voor ADO en DOS, een functie als oe- fenmeester bij een zaterdagmid dagclub uit de Leidse regio. Bewindsman maant werkgevers en werknemers DEN HAAG (GPD) - Minister Al beda (sociale zaken) heeft vak bonden en werkgevers opgeroe pen tot samenwerking bij het op lossen van de economische pro blemen. Aan de vooravond van het grote werkloosheidsdebat in de Tweede Kamer verweet mi- Bende wilde via overval ontvoering financieren UTRECHT (ANP) - De Griekse en Italiaanse criminelen die ervan worden verdacht tussen mei en november vorig jaar zeven gewa pende overvallen op postkanto ren te hebben gepleegd, hadden met de buit de ontvoering van de Amsterdamse diamantair Max Meents willen financieren. Dit bleek gisteren tijdens de behan deling van de strafzaken tegen de twee hoofddaders van de overval len, de 58-jarige Italiaan en een 24-jarige Griek. Officier van justi tie mevrouw mr. Y. Kruyer eiste respectievelijk tien en zeven en een half jaar gevangenisstraf. De politie kwam in november via een tip achter de ontvoerings plannen, slechts enkele dagen vóór het moment dat de bende tot actie had willen overgaan. In Am sterdam werden in een woning handboeien, een bal met kettin gen, blinddoeken, maskers, bi vakmutsen en wapens aangetrof fen. De bende had voor de vrijla ting van diamantair Meents een mi'joen losgeld willen eisen. Het tweetal bekende gisteren in de serie gewapende overvallen, maar ontkende iets met de ont voeringsplannen te maken heb ben gehad. Volgens officier mr. Kruyer waren ze echter wel dege lijk bij de plannen betrokken. Volgens haar was de Italiaan met één miljoen lire (25.000 gulden) naar Nederland gekomen om de ontvoering voor te bereiden. Het geld was echter spoedig op. waar- door het noodzakelijk werd om met gewapende overvallen aan het benodigde geld te komen nister Albeda gisteravond beide groeperingen dat zij te veel den ken in vaste patronen. In een ra dio-interview zei de bewindsman dat alleen door een sociale en economische revolutie de pro blemen kunnen worden opge lost. Behalve matiging van de lonen en bezuinigingen in de overheids uitgaven acht minister Albeda een „nieuwe aanpak" noodzake lijk om de industrie uit het slop te halen. Daarbij vindt hij dat management en vakbeweging geen angst moeten tonen om de nieuwe technologie, zoals het ge bruik van computers en chips, te aanvaarden. Hij noemde de Ja panse aanpak als een voorbeeld hiervoor. „De nieuwe technieken zijn de gro te uitdaging", aldus minister Al beda in het radioprogramma „Met het oog op morgen". In het verleden zijn er te veel zorgen ge weest over het verloren gaan van arbeidsplaatsen en zijn er te wei nig nieuwe initiatieven ontwik keld. Hieraan knoopte hij de con clusie dat „er relatief wat te veel geld in onrendabele bedrijven gestoken is in de laatste zes jaar, zodat er te weinig beschikbaar kwam voor technologische ver nieuwing". Hij is voorstander van loonmatiging, omdat daar mee de bedrijven extra kapitaal krijgen voor investeringen. „Er bestaat een heel duidelijke band tussen matiging van de lonen en het beschikbaar krijgen van geld". Minister Albeda ontkende dat er een tegenspraak zou zijn tussen deze opvattingen van hem en die van premier Van Agt. Deze laat ste heeft zaterdag op het CDA- congres uitsluitend opgeroepen tot een forse matiging in de inko mens en bezuinigigen bij de overheid. „Ik geloof dat wat Van Agt zegt een voorwaarde is voor mijn verhaal", aldus de minister van sociale zaken.' „Matiging moet echter op een zeker mo ment omgezet worden in nieuwe investeringen". De Tweede Kamer begint van avond aan het lang verwachte debat over de alsmaar stijgénde werkloosheid. Op het ogenblik zijn er 340.000 werklozen. Vorige weck presenteerde de PvdA een noodplan, om door eerichte in vesteringen en lastenverzwarin gen de werkloosheid in de rest van dit jaar minder snel te laten stijgen. Behalve dit „urgentieplan", dat volgens CDA-woordvoerder Van Dijk voor een deel bestaat uit ou de CDA-verlangens, zullen nu ze ker ook de uitlatingen van minis ter Albeda een belangrijke rol in het debat gaan spelen. Afgelopen weekeinde heeft ook dr. Zijlstra, de president van De Nederland- sche Bank, zich in de discussie gemengd. Ook hij riep op tot loonmatiging, maar het was op vallend dat hij zich verzette te gen extra kortingen op de uitke ringen. Zowel de WD als minis ter Van der Stee (financin) is voorstander van een dergelijke ontkoppeling van de uitkerin gen. Minister Albeda noemde dit laatste recept voor de economische ziekte in het geheel niet. Net als professor Zijlstra ziet hij veel meer mogelijkheden - ook voor de langere termijn - in het schep pen van nieuwe arbeidsplaatsen door industrile vernieuwing. Van de managers verlangt Albe da daarbij dat zij meer creativi teit gaan tonen. Te vaak ziet hij in die kringen een zekere angst voor de nieuwe technologie. DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil dat aan een school voor basison derwijs met ten minste dertig leerlingen in elk geval drie leer krachten moeten worden toege wezen. Als aan een basisschool minder dan dertig leerlingen staan ingeschreven dan moet de school minstens de beschikking hebben over twee leerkrachten. Bij de behandeling van de wet op het basisonderwijs door de vaste commissie voor onderwijs en wetenschappen van de Tweede Kamer heeft de PvdA daarover een motie ingediend. De PvdA liet bij monde van kamerlid Van Ooijen weten dat een ruimhartig beleid bij de toepassing van de stichting en opheffing van scho len niet voldoende is voor het in stand houden van onderwijs in kleine woonkernen. De verhou ding tussen het aantal leerlingen en het aantal leerkrachten speelt volgens de PvdA een minstens L zo belangrijke rol. Het stichten en opheffen van scho len speelden een centrale rol bij de tweede vergadering die de vaste kamercommissie besteed de aan dit wetsontwerp. Chel Mertens.(D'66) bracht de proble matiek treffend onder woorden door te stellen dat „in de komen de jaren de overheid meer te ma ken zal krijgen met het opheffen dan met het stichten van scho len." Het debat spitste zich toe op het behoud van de scholen in de kleine woonkernen. Staatssecre taris Hermes is voorstander van een vrij strakkeregeling voor de c opheffing van scholen I Zeven jaar voor zeven bruiden Minister Tuynman (verkeer en waterstaat), links op de foto, kreeg giste ren van een groep Vlielanders een zwart geitje aangeboden uit dank voor het zg. noodwetje voor Schiermonnikoog, dat een einde heeft gemaakt aan het autoverkeer naar en op de eilanden. De minister zou het beest cadeau doen aan een kinderboerderij, want zelf kon hij het dier niet thuis hebben, zei hij. JAKARTA (UPI) - De polygame Indonesiër Ali Nasib Nasution heeft van een rechter op Noord- Sumatra een gevangenisstraf van zeven jaar gekregen omdat hij on langs zeven bruiden had toege voegd aan zijn lijst van 121. De 28-jarige Nasution was vorig jaar op verdenking van veelwij verij aangehouden. Volgens de overheid was hij in de laatste ze ven jaar 121 keer getrouwd maar was maar van 93 echtgenotes ge scheiden. De mohammedaanse wetgeving in Indonesië staat hooguit vier vrouwen tegelijkertijd toe. Het was volgens plaatselijke kran tenberichten de tweede keer dat Nasution van polygamie werd be schuldigd. Vorig jaar ontsprong hij de dans nadat hij had uitge- I legd dat hij bezig was zich te laten scheiden van de 24 vrouwen wier aanwezigheid in zijn leven hij niet legaal kon verklaren. Nasution was sinds zijn eerste pro ces zeven keer getrouwd, de jong ste aanklacht tegen hem was in gediend door de vader van een der bruiden. Zij verliet Nasution een paar weken na het huwelijk omdat hij haar, vertelde haar va der, "alleen maar bananen te eten Zaterdag toch demonstratie bij Brokdorf BONN - De tegenstanders van kernenergie blijven bij hun plan om zaterdag in Brokdorf een grote demonstratie te or ganiseren. Zij negeren hier mee de uitspraak van de „landraad" (de hoogste beambte in een district) van Steinburg in Sleeswijk-Hol- stein, die met het oog op „te verwachten gewelddadighe den tegen personen en za ken" de aangekondigde de monstratie afgelopen zondag verbood. De overkoepelende organisatie van milieu-actie groepen kondigde gisteren in Karlsruhe aan, dat niets hen ervan kan weerhouden een protestoptocht naar het bouwterrein van de centrale te houden. In tegenstelling tot eerdere plannen zullen de gezamen lijke actiegroepen geen klacht bij de rechter indienen tegen het verbod. „Dat is zo'n met de wet in strijd zijnde be slissing, dat we ons er niets van aantrekken", aldus een woordvoerster in Karlsruhe. De milieugroepen hebben nog geen strategie ontwik keld voor het geval de politie daadwerkelijk ingrijpt en een demonstratie zal verhinde ren. „Dat beslissen wij ter plekke", aldus een van de or ganisatoren. Behalve de milieu-actiegroe pen hebben ook de jongeren- organistaies van de SPD en de FDP, en de „groenen" tot de demonstratie opgeroepen. Er worden tussen de 50.000 en 100.000 mensen verwacht. Inmiddels heeft de Westduitse minister van binnenlandse zaken, Baum, al 800 federale grensbewakers ter beschik king van de deelstaat Slees- wijk-Holstein gesteld. In de Bondsrepubliek wordt alom gevreesd dat het op zaterdag tot een „veldslag" tussen po litie en gewelddadige demon stranten zal komen, die her inneringen zal oproepen aan de demonstratie tegen Brok dorf in november 1977. Drie weken geleden hadden 15.000 mensen in de binnen stad van Hamburg tegen de bouw van de kerncentrale ge protesteerd. Er werden toen tientallen mensen gewond. Vredelievende demonstran ten waren gedwongen met een „menselijke muur" de politie te beschermen. De partijen in de Bondsdag heb ben een beroep op de bevol king gedaan om niet te de monstreren, teneinde ge welddadigheden te voorko men.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10