De Duidelijke Lening. Kabinet wil hulp aan El Salvador toch voortzetten Bouw kerncentrale Brokdorf gaat door politie houdt Nobelprijs winnaartwee nnr gevangen Reagan zint op interventie in El Salvador Rust in Polen teruggekeerd YS-senatoren tegen wapenleveranties aan Saoedi-Arabië Nicaragua ontbindt bijzondere rechtbanken Is) Amro Persoonlijke Lening. Eerst advies, dan de lening. VRIJDAG 20 FEBRUARI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 AO PAULO (AFP/DPA) - De Ar gentijnse Nobelprijswinnaar voor de vrede, Adolfo Perez Es- quivel, is gisteravond ruim twee uur in Sao Paulo door de Brazi liaanse politie ondervraagd. In veiligheidskringen is vernomen dat zijn aanhouding verband houdt met uitlatingen van Esqui- vel woensdag in Rio de Janeiro over folteringen en het verdwij nen van politieke gevangenen. Volgens ooggetuigen werd Esqui- vel, aan wie vorig jaar de Nobel prijs voor de vrede is toegekend voor zijn geweldloze campagnes voor naleving van de rechten van de mens, in een school in het centrum van Sao Paulo opge pakt. Hij zou daar een lezing hou den over de mensenrechten. Een voorlichter van het ministerie van justitie in Brazilië verklaarde dat ESquivel is verteld dat hij zich niet kan bemoeien met de binnenlandse politiek van Brazi lië. De Argentijn brengt een be zoek van 13 dagen aan het land. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO STAD - De Amerikaanse president Ronald Reagan lijkt een inter-Amerikaanse militaire tussenkomst in El Salvador tot stand te willen brengen. Terwijl in Europa Alexander Haigs der de man Lauwrence Eagleburger in vogelvlucht de Witte-Huisver- sie inzake El Salvador in de be stuurlijke zetels deponeerde, zijn er in Latijns-Amerika geruchten losgekomen volgens welke de Salvadoriaanse junta binnenkort een beroep zal doen op het we derzijdse verdedigingsverdrag van de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS). Begin volgende week wordt in Me xico. Venezuela en Brazili de on derdirecteur van de Amerikaan se inlichtingendienst CIA, Ver- non Walters, verwacht. De trip van Walters, een van de sleutelfi guren bij de Braziliaanse militai re coup van 1964, is tot nu toe al leen nog maar in Brazili officieel bevestigd. Met name in Washing ton wordt uiterst geheimzinnig gedaan over de missie van Wal ters. Naar het heet zal de Salvadoriaan se junta in de loop van deze maapd bij de veiligheidscommis sie van de organisatie van Ameri kaanse staten (OAS) een beroep doen. Dat betekent dat indien de OAS-veiligheidscommissie de nu ook door Washington beweer de buitenlandse interventie in El Salvador bewezen acht, er een gecombineerde inter-Ameri kaanse troepenmacht zal worden samengesteld om de zaken in de kleine door een burgeroorlog verscheurde Middenamerikaan- se staat op orde te stellen. Waarnemers in Latijns-Amerika beschouwen Eagleburgers mis sie in Europa in de eerste plaats als een diplomatieke voorberei ding van een dergelijke interven tie. Die van Walter naar Mexico, Venezuela en Brazilië wordt door sommigen zelfs bestempeld als een poging om soldaten voor een inter-Amerikaanse troepen macht los te praten. Of hij daarbij erg succesvol zal zijn lijkt echter twijfelachtig. Brazili zal beslist wel een inter-Amen- kaanse interventie op diploma tiek niveau willen ondersteunen, maar zelf troepen sturen zou het toch al twijfelachtige imago van het Figueiredo-regimc vooral op de wat langere termijn ernstig in gevaar kunnen brengen, zowel in het binnen- als in het buitenland. Walters' bezoek aan Mexico, dat nog steeds niet officieel is beves tigd, lijkt nog minder vruchten op te leveren omdat Mexico van mening is dat het Salvadoriaanse volk zelf het recht heeft om over de toekomst te beslissen Presi dent Lopez Portillo heeft Rea gan, toen hij in januari op bezoek was, al duidelijk laten weten dat de Verenigde Staten hun handen van El Salvador af moeten hou den. Wellicht dat Walters in Me xico de basis kan leggen voor een gedetailleerder gesprek over El Salvador tijdens de ontmoe ting tussen Lopez Portillo en Reagan die volgende maand op het programma staat. Hoewel Walters' reisschema in Washington uiterst geheim wordt gehouden, verwacht men over het algemeen dat de Vene zolaanse hoofdstad Caracas de laatste landingsplaats zal zijn al vorens hij naar Washington te rugkeert. De Venezolaanse rege ring heeft de Salvadoriaanse jun ta sinds begin vorig jaar op alle fronten gesteund en zal, zo lijkt het, de-belangrijkste troepenle verancier zijn voor.de inter-Ame rikaanse troepenmacht waarop Ro.iald Reagan lijkt aan te stu- Natuurlijk, landen als Chili en Ar- gentini zouden met graagte deel nemen aan een dergelijke inter ventie. maar dat zou natuurlijk de bondgenoten in West-Europa weieens aan het denken kunnen zetten. Venezuela is daarentegen een op het eerste gezicht deZo- cratisch geregeerd land en kan wellicht ook de handelspartners Colombia en Peru overhalen tot het sturen van troepen. Equador heeft zich tot nu toe altijd heftig verzet tegen een militaire inter ventie in El Salvador, wat dat be treft kan de vorming van een in terventiemacht voor El Salvador best weleer.s leiden tot een defi nitieve uiteenvalling van het An- despact. Portugal wil (nog) geen kernwapens LISSABON (DPA) - De Portu gese regering acht het statio neren van kernwapens op Portugees gebied op het ogenblik niet gunstig. Dat blijkt uit een verklaring, die minister van defensie Luis Azevedo Coutinho in de de- fensiccommissie van het par lement aflegde. Anderzijds wees de minister van defensie het wetsontwerp uit een groep binnen de socia listische coalitie af. Het 'revo lutionaire socialistische front' vraagt een verbod op het sta tioneren van kernwapens op Portugese bodem. Een derge lijk verbod, aldus Coutinho. zou de mogelijkheid uitslui ten van een latere positieve beslissing in het geval van een conflict. DEN HAAG - De Nederlandse regering meent dat de humanitaire hulp as deze hulp terecht komt bij de slachtoffers van de bloedige burgeroorlog wordt nog onderzocht of de Nederlandse hulp aan de bevolking El Salvador moet doorgaan, mits dat Middenamerikaanse land. Er ET Salvador kan worden opgevoerd. AMSTERDAM (ANP) - "Oogst van de droogte in Oeganda" is de titel van deze foto, die gisteren door de stichting World Press Photo werd geko zen tot beste foto van 1980. Hij is gemaakt door de Brit Mike Wells van Life Magazine. correspondent Hans BONN - De kerncentrale Brokdorf aan de mond van de Elbe wordt vooralsnog afgebouwd. Een dag na de mislukte poging van Ham- burgs burgemeester Klose (SPD) om minister-president Stolten- berg (CDU) van Sleeswijk-Hol- stein te bewegen Brokdorf voor een periode van drie jaar stil te leggen, heeft de regering van de deelstaat Sleeswijk-Holstein gis teren toestemming verleend voor de tweede fase van de bouw van de omstreden atoomcentra le. Daaronder vallen bijna alle belangrijke bovengrondse werken die de komende twee jaar moeten worden uitgevoerd, zoals het reactorgebouw en de gebouwen voor de schakelinstal laties. Volgens minister-president Stol- tenbergis de bouw van Brokdorf voor de regio noodzakelijk. Hij is van mening dat de stroomvoor ziening in Noord-Duitsland al leen veilig kan worden gesteld door kernenergie. „De gevaarlij ke afhankelijkheid van olie en de ongehoorde last van de stijgende olieprijzen voor de economie moeten worden verminderd", al dus de regeringsleider van Slees wijk-Holstein. Burgemeester Klose van Hamburg wil nu „in alle rust" gaan probe ren om het Hamburgse elektrici teitsbedrijf, dat nu voor 72 pro cent eigendom is van de stad staat, over te halen zich uit het Brokdorf-project, waaraan zij voor de helft deelnemen, terug te trekken. Vorige week dinsdag had de senaat van Hamburg na melijk besloten niet meer aan Brokdorf mee te doen als geen bouwstop zou worden bereikt. Daarvoor had een speciaal partij congres van de Hamburgse SPD, die met absolute meerderheid de stadstaat regeert, zich met 198 te gen 157 stemmen tegen Brokdorf uitgesproken. Nu al is te voorzien dat Klose met moeilijke gesprekken rekening moet houden. Een paar dagen voor de senaatsbeslissing had de raad van bestuur van het elektri citeitsbedrijf haar partner bij het Brokdorf-project, de' Noordwest- duitse Kraftwerke AG. verze kerd dat de Hamburgse Elektri citeitswerken zich niet willen te rugtrekken. In hoeverre de se naat in staat is het bedrijf tot het tegenovergestelde te dwingen, is nog lang niet duidelijk. Om de samenstelling van de raad van commissarissen te veranderen moet het stadsbestuur over 75 procent van de aandelen be schikken. Nu is dat slechts 72 procent. Daarbij komt dat bij opzegging van het tot 1993 lopende gemeen schappelijke bouwcontract mo gelijk grote schadeclaims aan het adres van het bedrijf en dus van Hamburg gericht kunnen wor den. Sommige deskundigen spreken over honderden miljoe nen marken. Onderzoek bij 'Stern' BONN (Reuter) De Westduitse procureur-generaal heeft gis teren de justitie opgedragen, een onderzoek in te stellen naar een reportage in de jong ste editie van het Westduits weekblad 'Stern'. Kurt Reb- mann heeft het vermoeden dat de 'Stern' in een reportage over de installeringsplaats van kernkoppen in de Bonds republiek staatsgeheimen heeft geschonden. In het verhaal schrijft het blad dat West-Duitsland "vol ligt met atoomwapens". De reportage bevatte, naast de bestaande positie van middel lange afstandsrakettcn van het type Pershing-1 ook bij zonderheden over de plekken waar de nieuwe Perhing-2's en Kruisraketten vanaf 1983 komen, als de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten het voor dien niet eens zijn over het niet-installeren van dat type wapens. Op gezag van Ameri kaanse bronnen zei Stern dat de 108 nieuwe Pershing's rond 1985 geplaatst worden op drie plaatsen in de zuidelij ke deelstaat Baden- Württemberg. Daar is ook een brigade gelegerd van de Ame rikaanse veldartillerie. Ver der zouden drie bases van de Amerikaanse luchtmacht in het zuidwestelijke Rijnland- Palts al zijn uitgekozen voor een deel van de 464 Kruisra ketten die mogelijk in West- Europa komen. Ook een Amerikaanse basis bij Bremen en Britse basis in Brüggen en Laarbruch in Noordrijn-Weslfalen zouden in aanmerking komen. Dit standpunt van de Nederlandse regering werd gisteren door mi nister van buitenlandse zaken Van der Klaauw geformuleerd in de Tweede Kamer naar aanlei ding van vragen van het PvdA- kamerlid Harry van den Bergh. Volgens Van der Klaauw heeft de EG afgelopen dinsdag beslo ten de humanitaire hulp aan El Salvador op te schorten omdat de Verenigde Staten hierover eerst wilden overleggen. De be windsman verwacht overigens dat alsnog besloten zal worden deze hulp door te laten gaan. ~*e minister van buitenlandse za ken zei verder dat in zijn gesprek deze week met de Amerikaanse onderminister Lawrence Eagle burger was gebleken, dat ook de Verenigde Staten geen enkel be zwaar hebben tegen humanitaire hulp aan de getroffen bevolking van El Salvador. Eagleburger was in Nederland om uitleg te geven aan de Ameri kaanse ongerustheid over de ver meende wapenleveranties van onder meer Cuba en de Sowjet- Unie aan het verzet in El Salva dor. Maar aan de hand van het bewijsmateriaal dat Eagleburger (door Van der Spek van de PSP „advocaat van de duivel" ge noemd) had meegebracht, kon Van der Klaauw niet beoordelen hoe hard de gegevens zijn. „Dat kunnen alleen de Amerikanen". /an den Bergh vroeg overigens wel in een motie of de Neder landse bewindsman - voorzitter van de Europese ministerraad - wil aandringen op een spoedige positieve beslissing met betrek king tot het verlenen van huma nitaire hulp aan El Salvador, en wanneer dat niet lukt dat Neder land zelf extra hulp zal geven. Van der Klaauw noemde deze motie overbodig. Verwacht wordt dat CDA en WD volgen de week dinsdag zullen tegen stemmen en dat de motie daar mee verworpen wordt. OVERLEDEN - De Amerikaanse luchtvaartpionier John Knudsen Northrop, een van de oprichters van Lockheed Aircraft co. en de stichter van de maatschappij die zijn naam draagt, is op 85-jarige leeftijd in Glendale, Californië, overleden. Hij kreeg vooral bekendheid als de ontwerper van de beweegbare vleugel. Hij ontwierp ook de Lockheed Vega, de Douglas A-17, de B-l duikbommenwerper, de P-61 (het eerste vliegtuig dat spe ciaal voor nachtvluchten werd gemaakt) en de bommenwerpers type B-35 en B-49. WASHINGTON (Reuter) - Een meerderheid var tenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat is tegen een moge lijke leverantie aan Saoedi-Arabië van materiaal dat de aanvalskracht van de Saoedische F-15 gevechtsvliegtuigen vergroot. Acht van de 15 leden van de commissie zeggen in een brief aan president Reagan: "Wij beseffen dat de veiligheid van Saoedi-Arabië belangrijk is voor de Verenigde Staten maar onze belangen in het gebied kunnen op het spel komen te staan wanneer wij het regionale machtsevenwicht verstoren" De Senaat gaf in 1978 toestemming voor de verkoop van 60 F-15 toestellen aan Saoedi-Arabië. maar in juli drongen 68 senatoren er bij president Carter op aan elk verzoek voor extra uitrusting al te wijzen. Het gaat hier om onderdelen als brandstoftanks voor lange afstanden en faciliteiten voor bijtanken in de lucht. Volgens de brief van de senatoren zou de levering hiervan de mogelijkheid kunnen vergroten van Saoedische betrokkenheid bij militaire conflic ten in het gebeid in de toekomst. Senator Edward Kennedy gaf een verklaring uit waarin hij zich fel tegen een dergelijke transactie omdat Saoedi-Arabië een dergelijke uitrusting niet nodig heelt voor verdedi ging van zijn eigen grondgebied. De publikatie van de brief viel samen met de aankomst in Washington van de Isaëlische minister van buitenlandse zaken Sjamir die vandaag be sprekingen zal voeren met zijn ambtgenoot Haig, minister van defensie Weinberger en vice-president Bush. Sjamir, die volgende week presi dent Reagan zal ontmoeten, verklaarde de bezwaren van zijn land te zullen overbrengen tegen Amerikaanse en Europese verkoop van hoog ontwikkelde wapens aan Arabische staten of andere landen in het Mid den-Oosten. MANAGUA (UPI) - De junta van Nicaragua heeft gisteren de bijzondere rechtbanken ontbonden die in de afgelopen 14 maanden 4.331 aanhan gers van de afgezette president Somoza hebben veroordeeld en gevan gengezet De rechtbanken zijn een aantal malen fel bekritiseerd wegens het opleg gen van sware straffen voor beweerde misdaden die jaren voor de val van Somoza zouden zijn begaan. In een poging dergelijke beschuldigin gen te ontzenuwen maakten regeringsfunctionarissen bekend dat de Sandinisten slechts minder dan één-zevende van de 35.000 leden van de nationale garde en collaborateurs hebben vervolgd, wiens namen wer den aangetroffen in administraties na het vertrek van Somoza. Een extra moeilijkheid r de 5 eiaal-democratisehe tegenstan ders van Brokdorf is dat de Bondsregering, met kanselier Schmidt voorop, voorstander van de voltooiing van Brokdorf is, dus in feite de politiek van de CDU-regering in Sleeswijk-Hol stein ondersteunt. Voor de SPD- oppositieleidcr in deze deelstaat. Klaus Matthicsen, is dit zo „te leurstellend" en zo „in strijd met partij besluiten" dat hij kort gele den besloot zich in 1983 niet meer als lijsttrekker bij de ver kiezingen in Sleèswijk-Holstein beschikbaar te stellen. WARSCHAU (DPA/Reutcr) - Voor de eerste maal sinds het be gin van dit jaar zijn er in Polen geen stakingen en protestacties meer. Na de ondertekening van de voor het hele land geldende akkoorden van de regering met de boeren en de studenten waren gisteren de vooruitzichten voor verwezenlijking van de door pre mier Jaruzelski geëiste adem pauze van negentig dagen zon der stakingen aanzienlijk verbe terd. De boeren houden alleen nog het gebouw van de oude bond in Rzeszow bezet omdat zij willen wachten tot een tweede akkoord met hun collega's in Ustrzyki Dola gesloten is. Voor dit doel reisden de regeringsdelegatie on der leiding van de onderminister (ADVERTENTIE) Als u nu geld nodig hebt, en u wilt van te voren precies weten hoe lang u over de aflossing doet en hoeveel u per maand betaalt, dan adviseert de Amro Bank u een Persoonlijke Lening. Duidelijker kan het niet. Boven dien heeft de Persoonlijke Lening van de Amro Bank nog een paar voordelen. Het afsluiten is vrij van kosten en het overlijdensrisico is tot f20.000,- gedekt. De rente is fiscaal aftrekbaar. Als u geld wilt lenen, adviseert de Amro Bank deskundig: of het nu om een hypotheek, een Continu Crediet of een Persoonlijke Lening gaat. van Landbouw Andrzcy Kacala. alsmede vakbondsleider Lech Walesa gisteren naar dit bij de grens met de Sowjet-Unie gele gen dorp. Voor zover van War schau uit te overzien was hebben overal de studenten hun stakin gen in de universiteiten beëin digd. De in de nacht van woensdag op donderdag gesloten overeen komst met de boeren geldt voor alle particuliere landbouwers, die op drie miljoen boerderijen bijna tachtig procent van de landbouwgronden van Polen be werken. Grondslag van het ak koord is de erkenning van de particuliere landbouw als „duur zaam element in de Poolse volkseconomie", alsmede de ge lijkstelling van de particuliere boeren met de staatsboerderijen. Dat geldt vooral voor de levering van machines en andere land bouwbenodigheden alsmede voor de verdeling van grond. Het akkoord bevat verder bepalin gen over het onderwijs, het be stuur en de godsdienst op het platteland. Verscheidene pun ten. zoals een hervorming van de sociale en de ouderdomsverzeke- ring voor boeren, moeten eerst nog door nieuwe wetten worden geregeld. Om de naleving van het akkoord te controleren heb ben de boeren samen met de on afhankelijke vakbond Solidari teit een permanent comité in het leven geroepen dat de contacten met de regering zal onderhou den. De door de boeren geeistc erken ning van hun onafhankelijke vakbond is uitgesteld tot de aan gekondigde uitvaardiging van een nieuwe vakbondswet. De eis was al eerder door het hoogge rechtshof verworpen. Het hof was van mening dat volgens dé huidige Poolse wetten particulie re boeren geen vakbonden kun nen stichten omdat zy niet in loondienst zyn. Het akkoord tussen de regering en de studenten, dat woensdag in Lodz werd ondertekend, bevat naast de erkenning van een eigen vakbond ook een protocol over punten waarover men het niet eens is kunnen worden. Wel wer den onder meer vastgelegd de autonomie van de universiteiten, democratische verkiezingen voor de universiteitsvertegen- woordigingen, hervormingen bij de toelating, een nieuw systeem voor studietoelagen en de verlen ging van de studieduur voor de meeste vakken van vier naar vyf jaar.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9