Universiteit verhuist laboratoria Buurtcomité Noordvest is boos op woningstichting Vrees voor bezoek top bij Adler Van binnenstad naar niet-omstreden deel Leeuwenhoek Voor verf, behang en goede raad. "Minder vergaderen niet aanvaardbaar" ft&wQP'fiinproevers! 1 £if) Leidse stadsrubriek VRIJDAG 20 FEBRUARI 1981 LEIDEN LEIDEN - Werknemers van de Nederlandse Adlerfabrieken vrezen het ergste van het be zoek van drie Duitse topdi- recteuren, dinsdag aan Lei den: "Beide Nederlandse vestigingen, in Leiden en in Cuyk. staan op het spel". Bij de Nederlandse Adlerfabrie ken werken 700 mensen. De actiecomités die enkele maanden geleden in de fa brieken in het leven geroe pen zijn voor het behoud van werkgelegenheid, zullen de drie topmannen dinsdag la ten weten dat zij "een reeël overleg" willen, waarbij "alle alternatieven bespreekbaar zijn". Een andere eis is het waarborgen van de huidige arbeidsplaatsen in Neder land: "er mag geen werk van Nederland naar Duitsland te ruggebracht worden". Kandidaten nieuwbouw nog in onzekerheid Het open terrein op de hoek betrekken is nog onduidelijk. plegen nieuwbouw mag LEIDEN - Het buurtcomité Noord- vest is kwaad over het feit dat 29 kandidaten voor de nieuwbouw op de hoek Pelikaanstraat/Lan- gegracht nog steeds niet hebben gehoord dat de huizen definitief aan hen zijn toegewezen. "Half maart gaat de eerste paal de grond in, maar de toekomstige bewoners zijn nog steeds niet be trokken bij de plannenmakerij", meldt de buurtkrant. Mei vorig jaar werd beslist dat van de 57 woningwetwoningen de helft bewoond mocht worden door bewoners en ex-bewoners van Noordvest. Een advertentie werd geplaatst en daarna oni- stond een lijst met 29 namen. Tot zover niets aan de hand. Het ging pas mis toen volgens het buurtcomité bleek dat de Leidse Woningstichting de gegadigden nog niet definitief had toegewe zen. "Erger nog: de lijst was niet gecontroleerd en dat waren ze de komende maanden ook niet van plan. Ze vonden het overbodig om nu al kandidaten aan te wij zen om inspraak te leveren". Katrien v.d. Westering van het buurtcomité vindt dat de men sen ten onrechte in onzekerheid worden gehouden. "Het is na LEIDEN De rijksuniversiteit Leiden heeft gisteren de uitgangspunten gepresenteerd voor de invulling van de zuidwesthoek van de Leeuwenhoek. Het gaat in het bijzonder over de eerste fase van de nieuwbouw van het Biologisch laboratorium dat nu her en der over de binnenstad verspreid ligt. Ook het Kamerlingh Onnes laboratorium dat nu aan de Nieuwsteeg staat komt op de lange termijn in de zuidwesthoek van de Leeuwen hoek. Met de nieuwbouw van het Biolo gisch Laboratorium is bijna 5000 vierkante meter en naar schat ting 25 miljoen gulden gemoeid. De eerste fase beslaat Vak groepsruimte. Onderwijsruimte en Centrale Diensten. Wanneer begonnen kan worden met deze nieuwbouw is overigens nog niet bekend. "In elk geval niet voor volgend jaar", wil D. Mooij die werkzaam is bij afdeling ruimte lijk beleid en bouwzaken van de universiteit wel kwijt."In de eer ste plaats verkeren we nog pas in de voorbereidingsfase wat be treft de plannenmakerij. Maar daarnaast onderhandelen we met het ministerie van onderwijs en wetenschappen ook nog over de kosten". "Over de omvang van nieuwbouw, bijna 5000 vierkante meter, zijn we het vorig jaar min of meer al eens geworden. Van de tweede fase hebben we tot nu toe nog steeds geen beeld. Ook dat hangt af van het geld. Het liefst bou wen we natuurlijk in één stroom door". Snelheid Snelheid is volgens Mooij echter wel geboden, want: "De arbeids inspectie dringt er op aan daL Biologie zo snel mogelijk uit de binnenstad verdwijnt. Het labo ratorium is nu over de hele stad verdeeld en dat is veel te gevaar lijk. Daarover zijn we het alle maal zo langzamerhand wel "Natuurlijk nemen we zoveel mo gelijk veiligheidsmaatregelen", zegt Mooij, "maar het risico blijft te groot. Daarnaast is het ook be langrijk dat we verhuizen in ver band met de ruimte. We zitten nu gewoon te krap". Op het terrein van de Leeuwen hoek wordt behalve voor de ves tiging van het Kamerlingh On nes laboratorium ook ruimte vrij gehouden voor de uitbreiding van de bestaande gebouwen. De plannen voor huisvesting van de laboratoria in de zuidwest hoek van de Leeuwenhoek het enige stukje Leeuwenhoek waar over univeritiet en de gemeente niét met elkaar in de clinch lig gen) dateren overigens niet van vandaag of gisteren. Al in '79 werd een nota naar het ministe rie van onderwijs en weten schappen gestuurd waarin uit de doeken werd gedaan waarom verhuizing naar het gebied tus sen de Wassenaarseweg en de Plesmanlaan noodzakelijk was. Veranderingen zijn er inmiddels wel opgetreden. Ging men er toen nog van uit dat het biologie- complex het beste tussen het Gorlaeus-, en Sylviuslaborato- eer^lek^e^zuldèn van*het Cen- De gebouwen bij de ingang van de Hortus Botanicus. Daarin is nu het botanisch laboratorium gevestigd, ten traal Rekeninstituut het beste in deel van de subfaculteit biologie dat niet naar de Leeuwenhoek verhuist, zal waarschijnlijk zijn intrek nemen in de Leeuwenhoek. de Bebouwen. tuurlijk heel vervelend als je je steeds maar weer moet afvragen gaat het nou wel of niet door? Ik heb gehoord dat er zelfs al men sen zijn geweest die een andere woning hebben afgeslagen onder het motto: we komen toch in aanmerking voor de Pelikaan straat". Duivesteijn van bureau huisves ting zegt wel begrip te hebben voor het standpunt van de LWS. "Neem alleen de huren. Die staan nog niet vast. Dan is het toch niet zinnig om al bindende afspraken te maken". Zo lang de eerste paal nog niet de grond in is, heeft het geen zin om definitief knopen door te hak ken, dat is het standpunt waar di recteur Streefland van de LWS zich op stelt. Ook hij haalt de huren als voor beeld aan. "Gemiddeld komen ze op 450 gulden, maar dat is nog niet nader uitgewerkt. Eigenlijk staat er nog niet veel vast. Als ik die 29 mensen die in aanmerking komen nu al vast een huurover eenkomst laat tekenen, zullen ze ongetwijfeld antwoorden: loop jij soms met molentjes". "Wethouder Tesselaar heeft ons nog gevraagd of het niet moge lijk was om die 29 mensen per soonlijk op te zoeken en een praatje met ze te maken. Maar dat hebben we afgewezen, omdat er nog zo weinig is om over te praten. En bovendien hebben we de tijd en het personeel niet om dat te doen. We hebben echt nog wel urgentere zaken af te hande len". Op een verzoek van Cuppens van de Stichting Welzijn is Streef land echter wel ingegaan. Er zal een bewonerscommissie worden gevormd uit de 29 kandidaten. Streefland "Ik heb met de stich ting welzijn afgesproken dat we begin maart bij elkaar komen om die commissie op te richten. Ik denk dat het zinnig is om zo'n vier mensen op te nemen" "Duidelijk een compromis", ty peert v.d. Westering het voorstel. "Ik beenjp ~^g «teeds niet waai •m et .iet megeujk is om die ner.sen gewoon definitief toe te vijzen. Goed, laten er dan een aaar afhaken. Maar dat is toch *een probleem voor de LWS. Woningzoekenden genoeg". (ADVERTENTIE) De Pelikaan I Pelikaanstraat 27, Lelden, tel. 071-125813 Hoofdstraat 88, Hillegom, tel. 02520-16943 f"3 Ruime parkeergelegenheid Donderdag koopavond. Binnenstadswij ken: LEIDEN - De bewoners van bin- nenstadswijken waar stadsver nieuwing plaats vindt zullen in de toekomst nog meer achter de ontwikkelingen aanlopen nu B en W hebben besloten om de pro jectgroepen minder vaak te laten vergaderen. Dat schrijven vertegenwoordigers van de bewoners in Pancra- s-oost, Academiewijk, Heren- gracht/Zijlaingel, Levendaal, Ma- redorp en de Camp. Zij tekenen protest aan tegen het B en W-be sluit, dat genomen is vanwege de overbelasting van de ambtena- De buurt vertegenwoordigers zeg gen begrip te hebben voor het personeelstekort bij de gemeen te, maar vinden het onaanvaard baar dat de projectgroepen nog maar eens in het kwartaal zullen vergaderen. Projectgroepen, waarin zowel ambtenaren als buurtvertegenwoordigers deel nemen, bereiden het maken van plannen voor stadsvernieuwing voor en zien toe op de uitvoering daarvan. "Het stadsvernieuwingsproces is bij ons in volle gang en vergt veel aandacht. Eens per kwartaal ver gaderen betekent dat de bewo ners (nog meer) achter de ont wikkelingen aanlopen, terwijl noodzakelijke maatregelen niet tijdig kunnen worden genomen. Het komt er op neer dat de uit voering van de gemaakte plan nen op een laag pitje komt te staan. En dat najaren van inten sieve voorbereiding", zo schrij ven de buurtbewoners. Zij bepleiten dat de gemeente zich sterk maakt voor een personeels uitbreiding en eisen maatregelen om te zorgen dat dc stadsver nieuwing in hun wijken door gaat. Dievegges LEIDEN - Twee vrouwen zijn gis termiddag in een grootwinkelbe drijf in de binnenstad betrapt op winkeldiefstal. Het uit Leiden af komstige tweetal van 51 en 41 jaar oud, nam zonder af te reke nen een partij goederen, voorna melijk textiel, mee. De gezamen lijke waarde bedroeg 240 gulden. Eerder op de dag werd in het zelfde bedrijf een 24-jarige man uit Voorschoten aangehouden we gens diefstal van vier hoesla kens. (ADVERTENTIE) Restaurant voor is Reserveren gewenst - Rapenburg 97 - Leiden - Tel. 071 - 122176 door René van der Velden Jaap Visser Blunderig De waardering van Ype de Jong uit de Burgsteeg voor de 'Leidse politie §n brand weer heeft een gevoelige knauw gekregen. Volgens Ype hebben zowel politie als brandweer "traag en blunde rig opgetreden bij de bestrij ding van de brand van afgelo pen vrijdagnacht op de hoek Nieuwe Rijn-Burgstecg". Ype beweert in de bewuste nacht als eerste om 1 uur 57 de politie te hebben gealar meerd. "Ik meldde dat het om een uitslaande brand ging en de centralist beloofde on middellijk de brandweer te zullen alarmeren. Toch kwam pas na een minuut of vier een politiewagen aan- kakken om te zien of de mel ding wel juist was en toen pas werd de brandweer gewaar schuwd. Voor mij is het on begrijpelijk dat er zulke risi co's zijn genomen bij een der gelijke calamiteit", aldus Ype de Jong. Navraag bij de brandweer leert dat de eerste melding om exact 1 uur 55 binnenkwam. Dus twee minuten voordat Ype de Jong de telefoon ter hand nam. Om 1 uur 56 kreeg de brandweer een alarmmel ding van de Leidse politie... Wat de surveillancewagen van de politie betreft. Volgens po- litie-woordvoerder Oudman reed deze wagen toevallig op de Breestraat op het moment dat de melding doorkwam. Vandaar dat deze wagen het eerst ter plekke was. Dat de brandweer de paaltjes op de Koornbeursbrug als excuus voor de trage start van de bluswerkzaamheden aanvoert, vindt Ype de Jong belachelijk. "Die paaltjes staan er al anderhalf jaar. De brandweer had zijn route moeten kennen. De wagens hadden gemakkelijk de Kar- nemelksbrug kunnen nemen en vervolgens de Nieuwe Rijn kunnen opdraaien". Brandweer-woordvoerder Van Oosten hierover: "Dat daar paaltjes staan wisten wij ook wel maar bij de eerste mel ding ging het om brand op de Koornbeursbrug. Dus werd er uitgerukt naar de Koorn beursbrug. Daar kwamen voor die paaltjes te staan en die bleken er niet uit te kun- Waar Ype de Jong zich nog het meest aan heeft geërgerd is de botheid die enkele politie agenten tijdens het blussen tentoonspreidden. De Jong: "Ik werd bruusk tegengehou den toen ik m'n eigen woning wilde bereiken. Toen ik zei dat ik dieren te redden had wanneer de brand naar mijn woning zou overslaan kreeg ik de sarcastische opmerking te horen dat ik helemaal achteraan vooraan mocht staan". De beuk erin Medewerkers van de Leidse Rechtswinkel gaan een druk ke tijd tegemoet nu de belas tingdienst de aangiftebiljet ten inkomstenbelasting mas saal de deur aan het uitwer ken is. Al jarenlang, sinds de oprichting van de Rechtswin kel in 1972, kunnen mensen die niet te gek veel verdienen (tot 44.000 bruto per jaar) door de juridische hulpverle ners hun belasting-formulie ren laten invullen. Gratis voor niets. Voor de hulpver leners betekent dat een paar weken de beuk erin want in middels is het aantal Leide- naars dat van deze service verlening gebruik maakt op gelopen tot ver boven de dui zend (vorig jaar lieten 1158 klanten 1300 aangifteformu lieren invullen). Jolanda Dekker en Hans van Os van de Leidse Rechtswin kel: "Terwijl we pas om tien uur opengaan stonden de mensen vorig jaar al om half acht 's ochtends met hun for muliertje buiten in de kou. Als je weet dat wc per klant gemiddeld een halfuur nodig hebben dan begrijp je dat veel mensen hier vaak uren hebben moeten wachten". Behalve in Leiden wordt deze serviceverlening alleen in Til burg verleend. In Arnhem is men aan het experimenteren geslagen. Daar gaan belas tingambtenaren bij wijze van proef de belastingformulie ren invullen van mensen die daar zelf moeite mee hebben. Jolanda en Hans staan nogal sceptisch tegenover dit expe riment. "Eigenlijk is dit na tuurlijk een kwestie van te biecht gaan bij de duivel. Die belastingambtenaren dienen De klant en hun baas. Wie weet vullen ze wel zo min mogelijk aftrekposten Te biecht gaan bij dc duivel hoeft in Leiden dus niet. Jo landa en Hans: "Wij proberen alle aftrekposten zo optimaal mogelijk te benutten. Maar we zijn wel ontzettend streng. De zaak oplichten is er heus niet bij. Wanneer ie mand naar ons toestapt en het is duidelijk dat hij zwart heeft gewerkt dan vermelden we dat. Als zo'n figuur dan zegt: "Joh, kunnen we dat niet vergeten" dan doen wc maar één ding: wijzen naar de deur". Jolanda Dekker en Hans van Os betreuren het dat ze in het half uurtje waarin Be dé for mulieren moeten invullen geen tijd hebben om de klan ten uit te leggen hoe ze zelf hun belastingformulieren kunnen invullen "Want het is heus zo moeilijk nog niet menen zy. "Wat ons wel eens tegen de borst stuit is dat de mensen zo vreselijk gemakzuchtig zijn. De meeste klanten ko men hier binnenzetten met het formulier nog in de enve loppe. Moeten wij eerst hun naam, adres, telefoonnum mer en dat soort dingen gaan zitten invullen. Misschien is het ook wel een beetje onze eigen schuld dat de mensen zich alles willen laten voor- kouwen. Want jarenlang heb ben wij gezegd: "Kom maar hier met die formulieren. Wij vullen dat zaakje wel even in". Daar komen we nu van terug. We proberen nu te sti muleren dat de mensen zo veel mogelijk gegevens zelf invullen. Mensen die het echt willen leren om zelf hun be lastingformulieren in te vul len die kunnen wat ons be treft best een keertje buiten het spitsuur terugkomen. Daar willen we dan wel een paar uurtjes voor uittrek ken". Dat deze serviceverlening van de Rechtswinkel goed werkt blijkt wel uit de cijfers die jaarlijks worden gescoord wanneer het op bezwaar schriften aankomt. Als de be lasting niet akkoord gaat met de ingevulde bedragen kan degene die het formulier heeft ingevuld een bezwaar schrift indienen. Hans van Os: "Vorig jaar hebben we 71 keer een bezwaarschrift inge diend en nagenoeg alle zaken gewonnen. Jaarlijks gaan we misschien een paar keer de mist in maar dat komt dan omdat de klant valse infor matie heeft gegeven". Deze hoge score in de beroeps zaken heeft in het verleden geleid tot een slechte re.atie tussen de Rechtswinkel en de Leidse belastingdienst. "Belastingambtenaren zijn namelijk slechte verliezers", weet Hans van Os. "De "xrlatie is nu beter aan het worden. Er wordt in elk geval met el kaar gesproken en dat is al heel wat". Degene die z'n aangifteformu lier wil laten invullen kan daarvoor een afspraak maken bü de Rechtswinkel, Noord- einde 2a (voormalig Marine complex); openingstijden: maandag- en woensdagoch tend van tien uur tot half een en dinsdag- en donderdag avond van half zeven tot half negen. Voor het laten invul len van een 'T-biljet' kan men na 15 mei bij de Rechtswin kel terecht.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3