Belang recreatie botst met behoud natuur Duinrell smmum Weidse agenda PvdA Leiderdorp wil ombudsteam Plan stuit op verzet bij eigenaar Meer aandacht voor huisvesting jongeren WASSENAAR - Graaf Van Zuylen van Nijevelt, eigenaar van het landgoed en recreatie park Duinrell in Wassenaar voelt zich teveel betutteld door de gemeente. In zijn op dracht heeft de Grondmij nu een plan opgesteld waarin wijzgingen op gemeentelijke plannen voor het landgoed zijn opgenomen. Van Zuylen van Nijevelt heeft wethouder Van Dingstee nu de raad gegeven deze gewijzigde plannen eens te bekijken. Gebeurt dit niet dan zal de graaf nog lange tijd een lastige partij zijn voor de gemeente, zo valt uit zijn eigen woorden op te maken. MWBWa De manege van Duinrell. Eventueel zou dez< Holvast). De gemeente is sinds 1974 bezig met het ontwerp van een bestem mingsplan voor het landgoed. Maar Van Zuylen van Nijevelt is niet tevreden met deze plannen makerij. Hij wil nu tot een con crete uitvoering van zijn ideeen komen. De kosten voor hemzelf en voor de gemeente zijn inmid dels al erg hoog geworden en een verdere strijd zou alleen al daar om voor beide partijen onaan trekkelijk zijn. I Duinrell is 11U hectare groot. Hier van wordt slechts een klein deel intensief bezocht. In 1980 kwa men er 272.000 dagrecreanten. Het landgoed biedt daarnaast 1700 plaatsen voor kampeerders. De economische betekenis voor de omgeving wordt hoog aange slagen. Alleen al de directe plaat selijke bestedingen van de gas ten bedragen jaarlijks zo'n vier miljoen gulden. Eigenlijk een unieke zaak, dat bij dit plan slechts één eigenaar is betrok ken. zo meent wethouder Van Dingstee. Onschatbaar Bij het plan gaat het om een aantal grote belangen, die elkaar maar met mate verdragen. Het is een zeer waardevol natuurgebied, dat tevens van onschatbaar be lang is voor de waterwinning op langere termijn. Voor de eige naar staat de bedrijfsvoering voorop, gericht op een zeer in tensief gebruik door kampeer ders, dagrecreanten en sport- Van Zuylen Van Nijevelt in zijn park: "lk hoop dat de gemeente haar eigen plannen vergeet." Foto Holvast). Dit plan ademt nog sterk de sfeer van wantrouwen in de vorige ge meenteraad ten aanzien van de bedoeling van Van Zuylen van Nijevelt uit. Dat is ook op te ma ken uit de gedetailleerde voor schriften voor het beheer die on langs zijn geplubliceerd. Bij een deel van de Wassenaarse raad heerst nu de overtuiging dat meer begrip voor de recreatieve plaats builen hel landgoed worden verplaatst. (Foto zelfs vazallen en lijfeigenen van de graaf. Ik heb de indruk dat de ze trouwens een salami-tactiek toepast, waardoor hij zijn plan nen ongemerkt voltooid. Zo geeft het plan voldoende ruimte voor de uitbreiding van de ski activiteiten. Daarbij wordt verge ten, dat bijvoorbeeld de parkee- roverlanst soms onhoudbaar groot is". Deze buur van Duinrell zegt het misplaatst te vinden om de dis cussie in het vlak van de eigen domsrechten te trekken, want dan zou het plan geheel in de partijpolitieke sfeer terecht ko men. En daar ziet hij niets in, ge zien de machtsverhoudingen in de Wassenaarse raad. Hij eist ook een verplichting in het plan tot beplanting van de groene buffer tussen Duinrell en de naburige woningen. Eén van de personeelsleden van Duinrell ("geen lijfeigene, maar een doodgewone werkneem ster") wijst op het aantal arbeids plaatsen in het bedrijf. Duinrell verschaft aan 180 mensen werk, afgezien van de indirecte werk voorziening. Een deskundige van de Haagse Duinwatermaatschappij stelt voor om hoogste prioriteit te ge ven aan althans een deel van het gebied voor de waterwinning. Dat zou met name gelden voor het hooggelegen duinlandschap. Naar zijn zeggen loopt er over èenzelfde probleem nog een be roep bij de Kroon. De uitslag daarvan zou van directe invloed kunnen zijn op het bestem- .nlr.gs^la.. Duinred. Tot slot Van Zuylen var et zelf: "ik voel mij overva.len aoor het dikke pak voorschriften, waardoor een economische be drijfsvoering welhaast onmoge lijk wordt gemaakt. Mijn vurig ste wens is dat het gemeentebe stuur haar eigen plan even ver geet en nauwgezet studie maakt van de door ons voorgestelde wijzigingen. "Wanneer de raads commissie voor technische dien sten zich snel positief daarover uitlaat, kunnen wij er binnen twee maanden passende voor schriften bijleveren". VVD-frac- tieleider Nieuwzwaag laat in een eerste reactie doorschemeren wel iets te voelen voor het aan bod van de graaf, zodat uiteinde lijk een keuze kan worden ge maakt. Na een volgende hoorzit ting over Duinrell zal de raads commissie voor technische dien sten het ontwerp gaan bekijken. Wim Olyslagers ZATERDAG Leiden - Sanders, Levendaal/hoek Ko- revaarstraat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. NVSH praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeeiliastraat 18, vanaf 22 uur. Leids Vrijetijdscentrum - muziekthea- tergroep Het Kleine Flippen, 22 uur. Clubhuis speeltuinvereniging Beatrix - Schuberllaan, carnavalsavond, 20.30 Het Vogelnest - Nachtegaallaan, filmverslag van het jaarlijkse Greenbelt Festival in Engeland, 19.15 uur, van 15 Jongerenvereniging Augustinus - Ra penburg 24, de film 'Take the money and run' van Woody Allen. 22 uur. Wijkgebouw - Herenstraat 45, wijkver- eniging Tuinstadwijk/Staalwijk organi seert een bingo-avond, 20 uur. H. de Jong, Hooigracht 61, tel. 123752; zo F.B. Kruis. Klaproos 34. tel. 126371. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professoren wijk, de Waard: za H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961; zo R.M.G. Taytelbaum, Hoge- woerd 138, tel. 120266. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za Ph. A P. Cossee, V. Bemmelen- straat 20, tel. 121396; zo F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347. Voor de praktijk van doktoren Groen veld, Van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol. Zwijnenburg en Verhage: H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 122113, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - za H.B. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529; zo F. Kem- me, Grotiuslaan 12. teL 893139, za en zo P- r. 2.3». uu. ,ezs. d- .eiascer. .r. m, ."Torijn lo, .el. 891000. Voorschoten - za S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 01717- 5417; zo W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 01717-3960. Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Wassenaar - noord, J. Huls, Herenweg 19, tel. 13027; zuid, Mevr. I.C. Spelt, Van Groenveltlaan 17, tel. 11844. Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber- selaan 1, Voorhout, tel. 02522-11393. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht dienst der apotheken in de regio Lei den. wordt waargenomen van vr 20 tot 27 febr door: apotheek Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen 13. tel. 121060; apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. DIERENARTSEN 23, tel. 125057. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616. Oegstgeest - IJ. Krol. Pres. Kennedy- laan 260, tel. 071-153266. LEIDERDORP - Dc ledenvergade ring van de PvdA-afdeling Lei derdorp zal proberen om binnen deze gemeente een team samen te stellen dat zich bezig gaat houden met ombudswerk. Bijdrage voor geluidswering in woningen "Haaswijk" OEGSTGEEST - Het ministerie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne heeft 20.000 gulden be schikbaar gesteld voor het aan brengen van geluidwcrcnde voorzieningen aan een zestiental woningen in Haaswijk in Oegst geest. De woningen maken deel uit van een complex van 43 wo ningwetwoningen die in dc nieuwbouwwijk worden ge bouwd door de woningbouwver eniging "Buitenkist". Het geld wordt beschikbaar gesteld in het kader van dc bijdragerege ling geluidswering woningbouw tegen wegverkecrslawaai. liet ministerie loopt met deze bijdra ge vooruit op het van kracht wor den van dc wet geluidshinder. Het is namelijk een stuk goedko per om gelijk al bij de bouwwerk zaamheden dc voorzieningen aan te brengen. Naast Oegstgeest heelt ook een woonproject in Delft een bijdrage gekregen. In Oegstgeest zal het gaan om zes tien woningen, die met dc gevel grenzen aan de nieuwe weg. die in het verlengde stuk van dc brug over het Oegstgcestorkanaal als ontsluitingsroute voor de nieuw bouwwijk gaat dienen De gc- luidswerendc maatregelen aan de huizen gaan in totaal rond de 36.000 gulden kosten. Dc woning bouwvereniging deelt mee dat het hele bedreg >u worden opge bracht door de ministeries van Volksgezondheid en Milieuhy giëne en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Van de zij de .van Volkshuisvesting is er echter tot nu toe nog geen bericht ontvangen over een verdere bij drage. Dit ombudsteam komt op voor groepen Leiderdorpers d ie dc du pe zijn van maatschappelijke pro blemen. Micp van Schijndel lichtte dit idee gisteravond in dc plaatselijke parlijvergadering loc. Zij is voor zitter van dc gewestelijke werk groep voor ombudswerk. In Zuid-Holland zijn op dit moment zeventien gemeentes die zo'n PvdA-ombudsteam hebben. Zij noemde het een belangrijke acti viteit omdat de hulpverlening wordt verricht, door gewone mensen die de zaken niet profes sioneel benaderen. "Mensen met problemen kunnen naar een con tactadres bellen. Wij willen zo veel mogelijk helpen. Dat kan zijn in de functie van praatpaal, maar ook als doorverwijsinslan- tie. Het is geheel vrijwilligers werk maar mag niet uitmonden in een hobbyisme. Het moet niet WASSENAAR - In Wassenaar zijn initiatieven genomen om te ko men tot een stichting Jongeren- huisvesting. De werkgroep die zich nu daarmee bezighoudt zoekt nog deskundigen die zich kunnen inzetten voor het ver schaffen van woonruimte aan jongeren. De initiatiefnemers wijzen erop dat de spanningen onder de jongeren steeds meer groeien. Ze moeten vaak meer dan vijfjaar wachten op een onderkomen. "Ook in Wassenaar kennen de jongeren huisvestingsproblemen, zoals in de afgelopen maanden bij ver schillende gelegenheden naar vo ren kwam", zo meldt dc werk groep. Als een van de oplossingen is al een paar keer gedacht aan een stich ting Jongcrcr.huisvesting, maar het gemeentebestuur leek daar tot voor kort weinig voor te voe len. De houding van de gemeente is echter nu veranderd. Wethou- zo zijn dat wij wel eens in de bres springen voor minimumleiders." aldus Schijndel die daaraan toe voegde dat deze activiteit op zich wel onder de parlijvlag moest blijven. "Het mag geen concurrentiestrijd worden tussen hulpverlenende instanties of politieke partijen. Het ombudsteam is geen politiek stuntwerk. De vragen en klachten dienen ech ter wel aan onze politieke criteria te worden getoetst. Het beginsel programma en de verkiezings programma's vormen hiervoor een uitgangspunt." Aan het einde'van de vergadering deelde voorzitter Hans Wit hers verder nog mee dat hij en Ruud Dekker uit het partijbestuur slap pen. Als reden noemde hij dc te drukke werkzaamheden die zij er naast hadden. der Van der Klaauw heeft al enige steun toegezegd. De werkgroep komt voort uil dc Wassenaarse Raad voor Jeugd en Jongeren en heeft dc opdracht om snel dc oprichting van een stichting Jongerenhuisvcsling voor te bereiden. De werkgroep is ook bedoeld als gesprekspartner met de gemeente. Volgens de initiatiefnemers zal dc nieuwe stichting in eerste instan tie waarschijnlijk actief moeten zijn met het bemiddelen bij ma kelaars om woningen te verhuren aan groepjes jongeren. Verder zou dc stichting garant moeten kunnen staan voor huurbetaling en misschien zelf voor het zelf verhuren van kamers. In de verdere toekomst zou mis schien ook aan verbouw van gro te panden of flats kunnen worden gedacht of nieuwbouw van spe ciale wooneenheden, zo wordt nog gemeld. Wel wordt daarbij aangetekend dat het om voorlopi ge ideeén gaat. •VALKENBURG - Een 59-jarige vrouw uit Valkenburg is gister middag met hoofd- en beenletscl overgebracht naar het acade misch ziekenhuis in Leiden. De vrouw werd op de Hoofdstraat in Valkenburg rijdende op haar fiets geschept door een uit Lei derdorp afkomstige autmobilist. Volgens de politie verzuimde de vrouw voorrang te verlenen aan de automobilist. LEZERS Keelgat Dat de exploitatie van het zwem bad "Het Wedde" de gemeente Voorschoten grote zorgen baart hebben wij in de krant van 12 fe bruari nog eens kunnen lezen. "Geen wonder", zullen dc meeste inwoners zeggen, bij zo'n over dreven luxe opzet kom je op een gegeven moment toch voor het blok te staan. Want waar wilde een twaalftal jaren geleden de Voorschotcnsc bevolking wel haar geld aan geven? Gewoon aan een goed buiten- en binnen bad. geschikt voor zwemmen en schoolzwemmen en hydrothera- pie. Nu is er een op en top luxe recrcatiebad gekomen, ergens ver weg in een weiland. Niet ge schikt voor schoolzwemmen, niet geschikt voor hydrolhcrapie. Wel duur en toch met tekorten. De zwemverenigingen en scho len moeten opgepord worden volgens de PvdA. Alle hens aan dek om een finacicle ramp te voorkomen zegt het CDA. Je kant nodig is, waarbij grotere drukte in het dorp maar voor lief moet worden genomen. Op het voorontwerp zijn in totaal 45 schriftelijke reacties binnen gekomen. Het meest bezorgd blijkt de regionale inspecteur van de volksgezondheid te zijn. Deze wijst op het gevaar van de toenemende vervuiling van het grondwater, als gevolg van het sterk toenemende kamperen en van het voeren van een groot be drijf in ruimere zin. De Grondmij heeft vastgesteld dat het plan een "typisch produkt is van nostalgie, waarin een sterk verouderd plaatje van het vroe ger zo rustieke landgoed domi neert". Dit wordt als achterhaald bestempeld. Slecht weer De Haagse Kamer van Koophandel stipt het grote economische be lang aan van Duinrell, dat de grenzen van de gemeente Wasse naar verre te buiten gaat. Van die zijde wordt zelfs de wens geuit, dat nog meer voorzieningen wor den geschapen voor de slecht- weer-activiteiten. Het pleidooi voor meer onderne mersvrijheid wordt ook onder steund door de Recratie-onder- nemers Nederland en de Haagse VVV. Die vinden beide dat het plan de gebruikelijke grenzen overschrijdt en zich niet beperkt tot de ruimtelijke ordening. Zij komen tot de gezamenlijke con clusie dat de eigenaar er zelf alle belangen bij heeft dat het land goed op evenwichtige wijze wordt beheerd. Van Zuylen van Nijevelt zou dan ook meer bewe gingsvrijheid verdienen, zodat zijn bedrijf op verantwoorde ma nier kan voortbestaan. Een al 18 jaar op Duinrell verblij vende vaste-standplaatshouder verklaart dat Duinrell ondanks de enorme groei in bezoek, een nettere indruk maakt dan in vroeger tijden. "Wij vaste kam peerders hebben eigenlijk meer last van activiteiten buiten het terrein van Duinrell dan ander- Lijfeigenen Zijn tegenpool, een lid van de buurtvereniging Duinrell komt er rond voor uit dat "het nostal gisch plaatje" waardevol is en behoud van natuurschoon bo venal moet gaan. "De gevoerde pleidooien voor de eigenaar ver bazen mij niet. Die woordvoer ders zijn immers paladijnen, ja vraagt je wel af wie nu weer de gevolgen van een volstrekt a- sociaal zwcmbadbclcid van de gemeente moet dragen. Met steun van de Socialistische Partij Hulp en Informatiedienst heb ben invaliden en ouders van schoolgaande kinderen handte keningen opgehaald en die een week voor kerstmis aan de wet houder aangeboden. Hierbij wer den de volgende eisen naar voren gebracht: gratis schoolzwemmen voor dc hogere klassen en het ou de instructiebad weer open. Het feit dat de gemeente nu opge scheept zit met een te duur pro ject daar mogen de ouders en ge handicapten niet de dupe van worden. Mevrouw P. de Zwart, Maduroweg 3, Voorschoten. Socialistische Partij Zwembad Twee zaken waarover in uw krant van 18 februari is geschreven zijn ons in het verkeerde keelgat ge schoten: illegalen, die Leider dorp worden uitgezet en bezuini gingen op het gebied van peuter speelzalen. De rijkspolitie in Leiderdorp heeft een flinke slag geslagen. Drie il legale buitenlandse werknemers zullen op transport worden ge steld naar hun land van her komst. Over de werkgevers wordt in dit geval niet gespro ken. Terwijl de buitenlanders als oud vuil worden afgedankt, zul len, zo nemen wij aan, de profi teurs van hun arbeidskracht er hooguit met een boete of iets der gelijks van afkomen. Wij protes teren hierbij dan ook tegen deze vrij eenzijdige maatregelen. De bezuinigingen van de Stichting Peuterspeelzalen op 'verzoek' van de gemeente Leiderdorp zijn grotendeels gerealiseerd door schoonmaakwerkzaamheden (8.000 gulden) voortaan door vrij willigers te later verrichten. Zo wel uit moreel als economische oogpunt vinden wij dit schanda lig, omdat vrouwen er nu juist voor strijden om 'vrijwilligers werk' als normaal betaald werk erkend te krijgen, en er een kwart aan arbeidsplaatsen verlo ren gaat. Bovendien heeft wethouder Ver- dier nóg een suggestie: per peu- tergroep één leidster aan het le ger van werkloze kleuterleid sters toevoegen, te compenseren door vrijwillige assistentie van één peutermoeder. Leiderdorp bewijst de vrouwenemancipatie en de bestrijding van de werk loosheid dan ook een slechte dienst. P.S.P. Leiderdorp Hans Blansjaan Pijlkruidkreek 14 Leiderdorp VRIJDAG 20 FEBRUARI 1981 VRIJDAG Leiden - Lokhorstkerk, Pieterskerk straat 1, lezing J.G. Fijnvandraat uit Leeuwarden 'Christus spreekt over de vervlakking van de kerk', 20 uur. Leids Vrijetijdscentrum - groep 'Pictu re' met stevig muzikaal werk en flitsen de lichtshow, knallen en rookbommen. Clubhuis van de speeltuinvereniging Beatrix - Schubertlaan. kinder-Bingo- Disco-avond. boven de 9 jaar, 19 uur. Parlement - Nieuwe Rijn, ledenvergade ring PvdA, 20 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v. alleenstaanden. 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH-trcfcentrum, open soos, 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Caeeiliastraat 18 - open-huisavond L.V.L.. 21 uur, tel. 764236. Leiderdorp - Mirjam Gomarusschool, Voorhoflaan 46, opening kleuterschool, 20 uur. Zoeterwoude - 't Centrum en Don Bos- co, fanclubdag Golden Earring, za. 12 Leiderdorp - Dorpshuis, schoolschaak- toernooi, za, 9 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. Fanclubdag Golden Earring ZOETERWOUDE - in Zoeterwou de wordt morgen dc landelijke fanclubdag georganiseerd voor de Golden Earring. Alle fans en belangstellenden zijn morgen middag vanaf 12.0(1 uur tot 's avonds 20.00 uur welkom in Don Bosco en 't Centrum om daar deel te nemen aan de festiviteiten, kennis met elkaar te maken en te luisteren naar Earring muziek. Het is de bedoeling dat de groep zelf komt en een optreden ver zorgt. Gekozen is onder meer voor Zoeterwoude omdat de gr ap hier regelmatig repeteert. Ch Lennartz. Maredijk 33a. Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordi|k Tel 071-121481 Oegstgeest H Sonders. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935 Zoeterwoude R Stevens 071-890047 Leiderdorp: F Snijders lEIDSCH jO. dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hooldkantoor Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Zaterdag van 16.00-10.00 Abonnementsgelden bu vooruitbetaling te voldoe Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 149.55 perp post f 71.90 Jaarabonnement I 186,70 per post 1276,10 Losse nummers 1 0.70 Adjunct-hoofdredacteur R 6 Paauw Alp redactiechef Ptv Alq redactiechef J. M J Post J P M van der Meer (regio) W. Wirtz r^nnenland) J. Ruygrok-Hoogoveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en S J de Groot (guestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel Londen. Panjs, Washington. Cairo. In Wassenaar:

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2