u on gres over bedrijfsvestiging Scheuring is al een feit 433SH1EBO Fries predikant berispt het Gooise omroep wezen Ds. Toornvliet (73) overleden j| inister Van Ardenne opent 19 mei Leids/Alphens symposium jdviesraad economische zaken liet weinig enthousiasme begroet Asfaltfabriek in Olst krijgt half miljoen astoor Gelissen na zijn pamflet: ■DAG 20 FEBRUARI 1981 STREEK JG lijd zo k alle ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN De activiteiten van de gemeenten Alphen aan den Rijn en Leiden om bedrijven te interesseren voor vestiging in deze streek, nemen vaste re vormen aan. Op dinsdag 19 mei wordt een groots opgezet symposium georganiseerd, dat zal worden geopend door de minister van economische zaken drs. G.V. van Aarden- 'HEN AAN DEN RIJN - Hel annetje van wethouder J.W. kanstra om in Alphen een ad- esraad voor economische za- in van de grond te tillen, zal •rmoedelijk door de overwe- •nd lauwe reacties schipbreuk iden. Degenen, die deel zouden oeten uitmaken van die advies- ad. hebben öf niets van zich la- n horen öf erg terughoudend ïreageerd. in vorig jaar lanceerde Haan- 15 ra zijn planvoor zo'n advies- iad. Het was dé bedoeling om <T it een Alphens overleg te ko- ten in belangrijke economische ingelegenheden. Zo zou de ad viesraad zijn zegje kunnen doen over bijvoorbeeld het bestem mingsplan industrieterrein, de huisvesting van werknemers van nieuwe bedrijven, de relatie on derwijs en werk, het verkeer en vervoer, het probleem van het grote aantal pendelaars, etc. De vakbeweging, vrouwenraad. Verenigingen van Ondernemin gen, Omka. winkeliersverenigin gen, arbeidsbureau en andere in stanties werd gevraagd op het plan te reageren. "De reacties zijn wat passief', klinkt het van uit het gemeentehuis en in feite betekent dat dat er in het geheel niet is_ gereageerd, op een enkele uitzondering na. Deze week stuurde de afdeling Alphen van het CNV e^n brief naar het colle ge. "Vooralsnog nemen wij een terughoudend standpunt in op uw verzoek", aldus de brief. Het CNV wil eerst weten welke taken de adviesraad krijgt, hoe groot het aantal leden wordt, hoe vaak er moet worden vergaderd, hoe de samenstelling zal zijn en wie het secretariaat zal verzorgen. Kortom ook het CNV loopt niet over van enthousiasme. Het ziet er niet naar uit. dat de adviesraad voor economische zaken binnen afzienbare tijd in Alphen zijn op wachting zal maken. De organisatie van het sympo sium is in handen van de Kamer van Koophandel voor Rijnland en de Leidse Vereniging voor In dustrie, in samenwerking met het Amsterdamse organisatie bureau Bakkenist Spits en Co en de gemeenten Leiden en Al phen. Het wordt gehouden in de grote collegezaal van het Gor- laeuslaboratorium van de Leid se universiteit. Er zullen enige honderden uitnodi gingen de deur uitgaan om zo veel mogelijk geïnteresseerden uit het bedrijfsleven, de over heid. ambassades en consulaten naar Leiden te halen. Een stoet van deskundigen zal het gehoor voorzien van inleidingen, die alle als onderwerp hebben: de vesti ging en verplaatsing van bedrij ven, de sociale aspecten daarvan, etc. Het symposium zal niet worden besloten met een discussie met de inleiders, zoals vaak gebruike lijk is, maar met een "aangeklede borrel". De deelnemers kunnen dan in ontspannen sfeer onge dwongen met de inleiders van gedachten wisselen. Een hele dag naar toespraken luisteren is vermoeiend en dan moet je de mensen niet nog eens een forum op hun dak sturen", aldus één van de organisatoren. Leiden en Alphen zullen een ten toonstelling inrichten om de deelnemers aan het symposium te laten zien welke mogelijkhe den de gemeenten hebben voor vestiging van nieuwe bedrijven en kantoren. Als specialiteit zal "Leidse kaas" worden geofferd. Naar een Alphense specialiteit wordt nog naarstig gezocht. Naast de minister van ^economi sche zaken zullen op 19 mei aan hel woord komen de rector-mag- nificus van de Leidse universi teit prof. dr. A.A.H. Kassenaar, A. Koningsveld, voorzitter van de Kamers van Koophandel in Nederland, ir. J.M. van Rossum, directeur van Heineken Bier brouwerijen en drs. J.G.E. Loot. directeur van het organisatiebu reau Bakkenist Spits. Verder worden inleidingen verzorgd door de hoogleraren J.G. Lam- booy (Amsterdam), E. Wever (on der andere lid van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Or dening), M. de Smith (Utrecht) en L P, Sikkel (TH Eindhoven). Verkiezingen De toespraak van minister Van Aardenne zal gaan over het kie zen van de vestigingsplaats voor bedrijven. De symposiumleiding wijst erop, dat een week na deze Leids/Alphense werkgelegen- heidsdag de landelijke verkiezin gen voor de Tweede Kamer wor den gehouden en vanwege dat feit worden van Van Aardenne "interessante politieke stelling- names" verwacht. Het werkgele- genheidscongres wordt boven dien in mei gehouden vanwege de officiële ingebruikneming van de Schipholspoorlijn om streeks die tijd Leiden en Alphen werken ook sa men bij een onderzoek dat voor rekening van beide gemeenten zal worden verricht door het bu reau Bakkenist Spits. Op basis van dit onderzoek zal een strate gie worden ontwikkeld, die de acties om bedrijven naar het Leidse of Alphgnse te halen suc cesvoller moeten maken. De gemeenten vinden dat men zelf onvoldoende specialistische kennis bezit om bedrijven, die zich eventueel in de Rijnstreek willen vestigen, op de juiste ma nier te benaderen. Zowel Leiden als Alphen hebben nog voldoen de industricgrond voorhanden om de plaatselijke werkgelegen heid aan nieuwe impulsen te hel pen. ALPHEN AAN DEN RIJN/OLST - De omwonenden van de 01- ster Asphaltfabriek bv in Olst hopgn binnenkort uit de stank problemen te zijn. Ook daar heeft de buurt grote moeite met de aanwezigheid van een asfaltfabriek. Dank zij een bijdrage van 600.000 gulden van de minister van milieuhygiëne hoopt het gemeentebestuur van Olst, dat er een definitief einde kan ko men aan de overlast van de fabriek. In Alphen aan den Rijn wil het gemeentebestuur de asfaltfabriek aan de Prins Hendrikstraat weghebben om op die manier de overlast voor de buugt op te heffen. Evenals bij het sloopbedrijt Van Schip het geval is, hoopt de gemeente op subsidies van zowel het ministerie van volksgezondheid als van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Dat laatste ministerie wil eventu eel subsidie geven als op de vrijkomende plaats woningbouw wordt gepleegd. Asfaltfabrieken blijken uit milieuoogpunt ondingen te zijn. Al eer der moest het bedrijf in Olst op last van het gemeentebestuur hoge investeringen plegen om de luchtverontreiniging te be strijden. Nadat ter voorkoming van de stank een naverbrander was geplaatst, waren de stankproblemcn in Olst aanzienlijk minder, maar nog niet geheel verdwenen. Nieuwe maatregelen bleken noodzakelijk. Aan de forse bijdrage van de minister werd de eis verbonden, dat de overlast definitief tot het verleden zou gaan behoren. Dat schijnt nu in Olst het geval te zijn. Jaar cel en ton boete voor Lissese fraudeur LISSE/DEN HAAG - De 42- jarige W. J. W. uit Lisse is vanmorgen door de recht bank in Den Haag wegens be lastingfraude veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zeven voorwaardelijk. Te vens kreeg hij een geldboete van 100.000 gulden, eventu eel te vervangen door een halfjaar cel. De veroordeelde, eigenaar van een autoverhuurbedrijf in Lisse en Rotterdam, heeft tussen 1976 en 1980 voor on geveer twee miljoen aan in komsten-, vennootschaps- en omzetbelasting ontdoken. De officier had 21 maanden en een ton boete geeist. Het verhuurbedrijf verwerkte de opbrengst van de auto's slechts ten dele in de admini stratie. Veel klanten waren Rotterdamse koppelbazen, die op hun beurt de automo bielen via duistere kanalen op de weg brachten. W.'s praktijken kwamen dan ook aan het licht met het ontdek ken van een "koppelbaasaf faire". Er werd op grote schaal ge knoeid met facturen, kente kenbewijzen werden ver valst en een deel van de ad ministratie bleek te zijn zoekeeraakt. Volgens de verdediger was W. niet de grote crimineel in de ze zaak. maar hadden de kop pelbazen hem tot onoirbare parktijken aangezet. Verkeerscontrole NIEUWKOOP - De rijkspolitie in Nieuwkoop heeft gistermorgen in vijf kwartier ongeveer dertig automobilisten beboet voor te snel rijden bij een controle op de provinciale weg nabij Woerdense Verlaat. Terwijl een snelheid van 70 kilometer ter plekke is toege staan, werden snelheden geme ten tot 127 kilometer per uur. 50 00 «pastoor dr. Sjir Gelissen ™5) van de Sint Martinus- arochie in Gennep waren LSLSisteren zo'n 500 adhesie- o ptuigingen binnengeko- ïen op zijn opzienbaren- e pamflet over de twee 'astenacties. Ook uit ge- eden waar de folder niet verspreid, lissen - die met klem adviseert iet de "linkse" Bisschoppelijke 'aslenactie maar de onvervalst jfoms-katholieke Vastenactie- Jimburg van bisschop Gijsen te Jteunen voelt zich gesterkt. fDe mensen zijn blij dat er einde- f jk iemand is opgestaan die zon- t fcr de kool en de geit te sparen urft zeggen waar het in de Ne- brlandse kerkprovincie op laat. Om tegemoet te komen in ?W£ druk- en verspreidingskosten piijjjn ons al fikse bedragen overgc- naakt. Wat overblijft gaat naar. iet missiebureau van Rocr- ..pond' ff|ar er zijn ook andere reacties. In |||jnorueme telefoontjes wordt de Strijdlustige deken van Gennep litgescholdcn voor alles wat le uk is "Je bent een verrekte ilootzak", beet iemand hem toe. lommige priesters Qllekcn 'droevig'" te zijn ge- ■Htemd. "Je torpedeert de eenheid CCn ruïneert de Nederlandse ^■fterkwas hun verwijt. Gelissen die niet graag ziet dat zijn taak jials pastor onder deze actie zou Ha lijden - verweert zich tegenover fUulke beschuldigingen met het ■|envoudigc motief dat hij juist iMe eenheid binnen de kerkpro- ncie Nederland tracht te her- ïleuring ■eigens hem heeft zich in feite al Den scheuring binnen dc^ooms- |nnathjolieke kerk in ons land vol- 'llrokken. "De mensen die daar aan medeplichtig zijn weten heel aed dat ze eigenlijk niet meer in e katholieke kerk thuis horen. E.»~m de kredietwaardigheid bij de 'Ooede gelovigen niet te verliezen, plijven ze er toch in om als een Boort vijfde "colonne verder te Hvcrken". ^t verbaast dr. Gelissen, dat ook een behoudend man als bisschop Simonis van Rotterdam zich van zijn actie heeft afgekeerd. "Hij is erop tegen omdat hij niet was in- TP' licht Alsof er pornografische lectuur is verspreid.Ook de TTbisschop van Roermond was niet omwonden verklaart dat katho lieken onder het mom van oecu mene met marxisten samenwer ken om president Marcos ten val te brengen. Het is toch dwaas heid, met marxistische bewegin gen te proberen om de ene dicta tuur door een nog zwaardere dic tatuur te vervangen, die een maal aan de macht - de katholie ken over de kling zal jagen Van hel dekenaat Gennep krijgt de landelijke Bisschoppelijke Vas tenactie daarom geen cent meer. Deken Gelissen wil nu zelf geld bijeenbrengen voor de uitbouw van een centrum voor vorming en catechese in Kenia. Hij haalde dat project uit de map van het Roermondse missiebureau, dat de projecten nogal vaag om schrijft en geen namen noemt om represailles te voorkomen. Dr. Gelissen "Wie van het missie bureau Roermond geld aan neemt. hoeft namelijk niet meer op een bijdrage van de Bisschop pelijke Vastenactie te rekenen. Je reinste chantage. Is dat niet afschuwelijk?" Term "Hoge noorden" je reinste provincialisme "Dat je reinste provincialis me". Met die hartekreet in het "Centraal Weekblad" van de Gereformeerde Ker ken van deze week probeert de Friese predikant L. H. Kwast het "Gooise omroep- wezen" tot de orde te roe pen, dat het almaar over "het hoge noorden" heeft als het over Friesland of over Groningen gaat. "Je dat volk". "Hoe moetje Jutland, laat staan Lapland wel noemen als Het Hoge Noorden al begint achter Kornwerderzand, Stavoren of Ter Apel? Op die manier krijg je geen Haagse PTT-re- ferendaris naar de stad Gro ningen. De man en zijn gezin moeten wel vrezen in de toendra terecht te komen. Ze worden in de veronderstel ling gebracht, dat we van eind oktober tot begin april dik in de sneeuw zitten en in de overige maanden ook niet uit de overjas komen. Voor hen eindigen de bcséhaving en het gerieflijke leven al bij de IJssel" Dominee Kwast (Kollum) is bang dat honderden predi kanten en aanstaande predi kanten onder hetzelfde voor oordeel gebukt gaan. "Een poos in Friesland of Gronin gen werken? Je bent toch niet van lotje getikt!" Onderbezetting "In deze provincies wordt on der dominees heel wat afge zucht. Dagelijks worden zij herinnerd aan de permanen te onderbezetting van de ker kelijke gemeenten. Hun dienstroosters zijn meestal voor een heel jaar of nog ver der gevuld. Zullen alle ge meenten op zondag een predi kant-voorganger hebben, dan moeten alle predikanten van 24 tot 65 jaar op alle 52 zon dagen driemaal voorgaan". "En hadden we nu maar het Gooise omroepwezen aan on ze kant staan. Vergeet het maar. In Hilversum worden we constant op één grote hoop gesmeten. Steevast ge bruiken ze daar de term Het Hoge Noorden". Kwast ver telt dat hij onlangs in twee uur en vyf minuten van Was senaar naar Kollum reed. "Maar weten die lui in Hilver sum veel!" Het noorden zal ermee moeten leren leven. "Wij wonen en werken blijkbaar in een verre uithoek, in een geografisch martelaarschap, en moeten af en toe de meewaiige vraag beantwoorden of we er nog niet onderdoor gaan. Ver moedelijk denken ze in het Gooi en verder in het westen dat we nog op petroleum ko ken en met verkleumde lede maten om de turfkachel zit ten. Ze denken nog in termen van de trekschuit en de post koets. De stakkers". DEKEN GELISSEN GENNEP vijfde colonne ingelicht. Hij kreeg de folder op dezelfde dag in de bus als de an dere 8500 dienstdoende geestelij ken van Nederland. Ik wilde niet het risico lopen dat de bisschop er een stokje voor zou steken". Wel heeft bisschop Gijsen zich na de verspreiding positief uitgelaten over het initiatief van de Noord limburgse pastoor. Het toeval wilde dat hij zaterdagavond in de parochie van Gelissen het vormsel moest toedienen. Dr. Ge lissen: "Ik was in de kelder een fles wijn halen toen een van mijn kerkmeesters na de plechtigheid over de folder begon. De bisschop was het met de inhoud volstrekt eens en toonde zich gelukkig met het initiatief'. Pastoor Gelissen, onderwijzers zoon. studeerde in Rome theolo gie. Daar behaalde hij ook de doctorsgraad. Hij was enige tijd studentenmoderator aan de eco nomische hogeschool van Til burg en fungeert sinds 1978 als deken van Gennep. Hij erkent volmondig een aanhanger van mgr. Gijsen te zijn. Die stichtte indertijd een eigen missiebureau nadat hij had vastgesteld, dat met gelden van de landelijke Bis schoppelijke Vastenactie "com munistische projecten" en "mar xistische bevrijdingsbewegin gen" werden gefinancierd. Zo lang het Bureau Internationale Solidariteit, waarvan de door Gijsen aan de kant gezette pater Piet Neelen directeur is. niet wordt opgeheven, zal de bis schop zijn eigen bureau voortzet ten. Dwaasheid Wat de steun van de landelijke Vastenactie aan marxistische be wegingen betreft kan Gelissen wel een voorbeeld noemen. "In het bisdomblad van Den Bosch van 13 februari staat een gesprek met een Filippijnse pater die on- Na een korte ziekte is in Bloemen- daal de bekende radiopredikant G. Toornvliet op 73- jarige leef tijd overleden. Ds. Toornvliet was verbonden aan de zelfstan dige Stichting Radiogemeente, die in 1968 ontstond nadat hij ten gevolge van een conflict met de synode van de Gereformeer de Kerken uit zijn ambt was ontheven. Eerst was ds. Toornvliet gewoon predikant in Nieuwerkerk aan de IJssel, Wolfheze en Groningen. Negen jaar, van 1947 tot 1956, is hij vanwege de Gereformeerde Kerk studentenpredikant in Lei den geweest. Toen ging hij naar Bloemendaal, waar hij in 1961 geheel werd afgestaan voor het werk van de kerkelijke zender van Radio-Bloemendaal. In 1965 benoemde de provinciale synode van Noord-Holland hem tot ra diopredikant in haar dienst. Ds. Toornvliet was geen man om nauwgezet de kerkelijke paadjes af te lopen. In de jaren vijftig al veroorzaakte hij opwinding toen hij als gereformeerd predikant in een hervormde kerkdienst het huwelijk van een bevriend paar had ingezegend. Dat werd in die tijd nog aangevoeld als een ern stige ondermijning van de kerke lijke regels. De mogelijkheden die het radio werk voor zijn pastoraat opende en die hij ook ten volle wilde ge bruiken brachten ds. Toornvliet meermalen in conflict met de kerkelijke instanties. Zijn gedre venheid en emotionaliteit lieten zich niet inperken door voor schriften en structuren. Toen het eenmaal tot een breuk was geko men, ging hij op eigen gelegen heid onverdroten door. Waar hij maar kon, bracht hij zijn bood schap. En de middelen die hem daarbij werden geboden aan vaardde hij gretig, getuige de il legale zenders waarop zijn stem van dag tot dag te horen is ge weest. De Stichting Radiogemeente grenzen voort te zetten. Zijn kerkdiensten overal in het land ook elke maand in Leiden - werden op de band opgenomen voor uitzending overzee Ds Toornvliet probeerde in zijn ver kondiging en persoonlijke om gang vooral buitenkerkelijken voor het evangelie te winnen. Dat heeft hij gedaan op een manier die de georganiseerde kerk vah hem verv reemdde maar die vele mensen in en buiten de kei k di reet aansprak. Hij was een bezie lend redenaar en hechtte, bij alle verandering binnen de kerken, aan een "bijbelse prediking" Toornvliet ontzag zichzelf niet. Na perioden van ziekte ging hU op dezelfde manier en in hetzelfde tempo door. Hij vond het niet be- zwa; rlijk, voor een enkel huisbe zoek zelfs naar Belgie te reizen Voor zijn opdracht heeft hij ge leefd en gestreden. Hij is er ook aan opgebrand De begrafenis van ds Toornvliet is maandag 23 februari om 3 uur op de begraafplaats "Westerveld" te Driehuis-Westerveld.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21