M.EIDSCH DAGBLAD Kamer tegen snoeiplanVS r- ^In Nijmegen dreigt harde kraakstrijd Bos brengt vogeloverlast ft*"13" Consuls door Basken ontvoerd REAGAN (MlHet Motorhuis leagans visie op ontwikkelingshulp diep bedroevend VLIETWIJK VRIJDAG 20 FEBRUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36402 Directeur G Koopman ^hoofdredacteur AAM Schuurmans •hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau: Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon ral Technicus slaapt en radio zwijgt HILVERSUM (ANP) - Hel ra- dioprograrama van dc VPRO op Hilvers.um-2 is vanoch tend later dan normaal begon nen doordal de technicus van de NOS. die dc uitzending vanuit de VPRO-villa naar de zender moest doorprikken, zich had verslapen. Na het nieuws en de ochtend gymnastiek hoorden dc luis teraars tien minuten lang al leen maar dc zogenaamde "pips". Om half'acht stormde de technicus onder het stame len van duizend Vrouw jarig: geen raadsvergadering RUNSBURG - Het gaat er bij de gemeente Rijnsburg nog immer gemoedelijk toe. Om dat volgende week donder dag de vrouw van burge meester De Roos jarig is, wordt er 's avonds geen ge meenteraadsvergadering ge houden. In plaats van de voorzittersha mer te hanteren, zit de eerste burger van het bloemendorp dan liever thuis. Met toestemming van de ge meenteraad wordt er daarom een avond eerder vergaderd. Pistooltje blijft toch in de handel (Van één r verslaggevers) LEIDEN - De Hema mag de verkoop van een omstreden kinderpistooltje gewoon voortzetten. De Rijksvuurwa- pendienst heeft laten weten dat hiertegen geen enkel be zwaar bestaat. In Zwolle werd met het nepwa- pen gedreigd. Aanleiding voor de politie de verkoop te laten staken. Zij vond het pi stool té 'echt'. Het grootwinkelbedrijf noem de het incident vanmorgen een 'storm in een glas water'. Tuinder zoekt recht tot in hoogste instantie (Van één onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER - De Kroon, het hoogste rechtscollege in ons land, zal zich maandag buigen over de 'vogeltjeszaak', i die tuinder Nieuwenhuis het le ven zuur heeft gemaakt. De die ren vermaakten zich opperbest in zij'n boomgaard. Z'n appel- oogst ging voor een deel verloren en de teler uit Haarlemmermeer zat met de gebakken peren. De vinger wees beschuldigend in de richting van de gemeente Want, zo meende de kweker, zij" had in de directe omgeving een bos aangelegd waar de vogeltjes hun heil zochten. Voedsel von den ze in de buurt: de appelbo men van Nieuwenhuis. Hij naar het raadhuis. Om verhaal te halen. En daar, vond men, had de tuinder wel een beetje gelijk. Een commissie werd in het leven geroepen om de zaak uit te zoe ken. Maar zij kwam niet tot een Inmiddels heeft de teler wat min der last: er zijn meer huizen in de buurt gekomen; en met de rust is het ook al een poosje gedaan, omdat steeds meer mensen het bos weten te vinden. De dieren zijn 'gevlucht'. Wat niet onbe langrijk is, Nieuwenhuis kweekt een ander soort appels Minder smaakvol voor de vogels (Van c verslaggevers) ramp- (NIJMEGEN (GPD) - Onverwacht spoedberaad van de Nijmeegse 1 gemeenteraad moest vanmiddag leiden tot een oplossing voor de dreigende krakersoorlog in de binnenstad van Nijmegen. Dc voorzitters van de raadsfracties kwamen op initiatief van de linkse partijen in het middaguur bijeen, enkele uren nadat de pre- sident van dc Arnhemse recht- i Lichte vorst Veel bewolking, maar sneeuw. In de nacht en ochtend lichte vorst met minimumtemperaturen van min 1 tot min 5 graden. Middagtempc- raturen om het vriespunt. Tot matig of zwak afnemende wind, eerst nog noor delijk, morgen uit uiteenlopende rich tingen. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 7.43 uur; onder: 18.05 uur. Maan op: 20.55 uur; onder: 9.00 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.48 en 16.58 uur, laagwater om 0.51 en 13.13 uur. bank de krakers opdracht had gegeven de veertien panden in de Piersonstraat onmiddellijk te ontruimen. De linkse partijen willen met een bliksemoverleg alsnog proberen de bouw van de omstreden par keergarage te verhinderen en te kiezen voor het alternatief van een ondergrondse garage op het Plein 1944. In Nijmegen werd vanmiddag echter niet verwacht dat het initiatief iets zal verande ren aan het standpunt van de ge meente, dat de krakers uit de wo ningen aan de Piersonstraat moeten verdwijnen. „Het zal vol strekt verwerpelijk zijn om op de eisen van de krakers in te gaan. Het raadsbesluit behoort nor maal te worden uitgevoerd", zei CDA-fractievoorzitter Lansink over de actie van de linkse partij- Na het bekend worden van de uit slag van het kort geding groeide het aantal krakers en sympathi santen tot enige honderden. Het was volgens de politie "mudvol" Gif in koffie van ex-vrouw STADSKANAAL - Dc 47-jarige H.T. uit Stadskanaal heeft tegenover de politie bekend, dat hij diverse ke ren geprobeerd heeft zijn ex- vrouw te vergiftigen. Hij deed het gif in de koffie, wanneer ze bij elkaar op bezoek kwamerven ge bruikte daarvoor ondei meer "rattenkruid Dc moordpoging kwam aan hel licht toen de vrouw doodziek werd opgenomen in het zieken huis, nadat ze overigens eerst thuis was verpleegd door haar ex- man. Artsen van het ziekenhuis ontdekten, dat de ziekte moest worden toegeschreven aan ver giftiging. achter de ongeveer twee meter hoge barricades. Via een illegale zender werden sympathisanten opgeroepen om zonodig mee te werken aan het opwerpen van barricades. In de vroege ochtend sneuvelden in de stad enkele rui ten van bankgebouwen. Wie koopt de 10.000e Kadett op onze DEN HAAG - Alle grote partijen in de Tweede Kamer hebben geen goed woord over voor de voorgestelde be zuinigingen van de Amerikaanse president Reagan op het gebied van de ontwikkelingshulp. Woordvoerders van deze partijen reageerden vanochtend uiterst scherp op het Amerikaanse plan om tenminste 26 procent op de begroting van ontwikkelingssamenwer king te korten. van hun ontwikkelingshulp heb ben vastgesteld op 0.7 procent van het bruto nationaal produkt. De bezuinigingen van de VS zul len het peil van de hulp daat ver lagen naar 0,2 procent. Ook VVD-woordvoerder Hermans wees op het relatief hoge peil van de Nederlandse ontwikkelings hulp dat in schril contrast staat met de Amerikaanse bezuini gingsplannen. "Ik zou me wel kunnen voorstellen dat er op dit gebied gekeken wordt naa dcc! matigheid. Maar deze bezuini gingen hebben daar niets meer mee te maken.Ze zijn keihard en rigoureus". Het PvdA-kamerlid Knol zei dat de bezuinigingsplannen van de VS ook al een slechte zaak zijn om dat dit land op het gebied van ontwikkelingssamenwerking al een hele slechte naam had. Knol wees erop dat als de bezuinigin gen van Reagan doorgaan er een gat ontstaat dat door andere lan den niet zal kunnen worden op gevangen. Hij vindt dat Europa "een zo krachtig mogelijk pro test" in Washington moet laten horen. Hoewel het D'66-kamerlid Suzan ne Bisschoff zich ook geschokt toonde, zei zij dat Nederland wel boter op zijn hoofd heeft. Zij wees erop dat premier Van Agt al heeft aangekondigd de doeltref fendheid van de ontwikkelings hulp te zullen onderzoeken. "Maar tot m'n dood zal ik ervoor vechten dat Nederland niet de zelfde kant opgaat als de VS. De ontwikkelingslanden hebben op het ogenblik gezamenlijk een te kort van 70 miljard dollar. Dat is het hoogste bedrag dat zij ooit rood hebben gestaan. Ontwikke lingshulp is nu meer nodig dan ooit". Suiker wordt op 2 maart cent duurder DEN HAAG (ANP) - Een kilo sui ker gaat op maandag 2 maart in de winkels een cent meer kosten De minimum-consumentenprijs gaat dan van 1,85 gulden naar 1,86 gulden. Het Centraal Bureau Levensmid delenhandel heeft dit bekend ge maakt. De prijsverhoging is een gevolg van een prijsverhoging door de suikerindustrie. De reacties varieerden i zalig en schokkend" tot "betreu renswaardig en diep bedroe vend". Algemeen wordt ver wacht dat Nederland volgende maand openlijk zijn afkeuring over de Amerikaanse bezuinigin gen zal uitspreken bij de voorbe reiding in Wenen van de nieuwe ronde van wereldwijde onder handelingen tussen Noord en Zuid. die in juni in Mexico zal worden gehouden. In de Derde Wereld wordt er al rekening mee gehouden dat deze topconferen tie door de plannen van Reagan op losse schroeven zal komen te staan. Kamerleden van de regeringspar tijen CDA en VVD spraken van ochtend vooral hun bezorgdheid uit over de algemene teneur van de Amerikaanse bezuinigingen, die volgens hen het nationale be lang sterk boven het internatio nale belang verheffen. CDA- woordvoerder Van den Broek noemde dit temeer bedroevend omdat Nederland tot dusver on danks de economische recessie blijft streven naar het op peil houden van de ontwikkelings hulp. Nederland is in Europa een van de weinige landen die de grootte VOLVO VOORSCHOTEN 01717-4455-5941 26 PAGINA'S Püotenhelpster Antje "Ik haat de piloten die atoombommen v.iegen pagina 19 Lauwe reacties op de nota-Van Doorn PvdA wil 40.000 banen scheppen PAGINA 7 Kabinet blijft El Salvador steunen Opel Kadett. Al 12 jaar de meest verkochte auto! Daar heeft Het Motorhuis hard aan meegewerkt bijna 10.000 hebben we er in de loop der jaren afgeleverd, da s bij elkaar een file van zo n 50 km! En die 10.000e gaat er de komende weken uit Tijdens de Grote Kadett Show, die nu in onze showroom wordt gehouden. Reken maar dat wij de gelukkige koper en zijn gezin op een fabelachtige manier in de bloemetjes zetten. Misschien bent het wel! Trouwens, het is nu één-en-ai voordeel bij Het Motorbuis. kijkt u even mee naar net showprogramma? Alle Kadetts in vele uitvoeringen en kleuren nu bij elkaar. Ook de unieke Kadett-Flair, met z'n razend voordelige sportpakket. nu bestellen, geld verdienen, want binnenkort gaan alle prijzen omhoog Onze verkopers stelen de show met nog fascinerender inruilprijzen dan anders! vondellaan 80, Lelden. Tfel. 071-769313. Vy Deze aktie loopt ook bij Het Motorhuis in Katwijk, Leidschendam en Voorschoten. 3 Een omgekeerde Ro- iBVE? bin Hood, die steelt v van de armen en het geeft aan de rijken. Dat is de mening van een flink deel van het Amerikaanse volk over de enorme bezuinigingsplannen van de nieuwe Amerikaanse pre sident Reagan. Men kan er over denken wat men wil, feit is dt Reagan niets anders doet dan datgene trachten uit te voeren wat hij gezegd heeft te zullen doen Of dat bevorderlijk is voor de toestand waarin de Ame rikaanse economie zich bevindt is een tweede. Zowel op het Witte Huis als in Dow- ningstreet 10, de ambtswoning van de Britse premier Thatcher, moet een portret van Milton Friedman hangen, de nieuwe goeroe van de internationale eco nomie. De grote aandacht voor de denk beelden die op zichzelf hele maal niet zo nieuw zijn van Friedman heeft eerder te maken met het feit dat andere oplossin gen voor de grote economische problemen in de praktijk minder goed blijken te werken, en in sommige gevallen zelfs falen. Ironisch genoeg is dat in politiek opzicht in het voordeel van Rea gan. In crisistijden is het publiek veel eerder bereid harde maatre gelen te aanvaarden, dan wan neer alles redelijk naar wens marcheert. Het slikken van de medicijn wordt namelijk gecom penseerd door de gedachte dat het altijd beter is dan de dreiging van de totale ondergang. Een deel van de kritiek in de Ver enigde Staten op de bezuini gingsplannen richt zich dan ook niet tegen de plannen als zoda nig, maar is meer een uiting van angst dat die plannen öf niet door het Congres zullen komen, öf in de praktijk niet zullen werken. Dit met uitzondering uiteraard van de laaostbetaa'den in de Ver- enigce o.aten, oie .elle kritiek hebben geuit, omdat zij er in inko men op achteruit zullen gaan. De vraag is of de plannen van Rea gan in de praktijk zullen werken. Groot-Brittannië. dat een soort gelijk economisch model toepast, verkeert in de grootst mogelijke problemen. De Verenigde Staten zijn weliswaar niet helemaal ver gelijkbaar met Engeland, feit is wel dat beide landen te maken hebben met de gevolgen van de algemene economische recessie in de wereld. De maatregelen van Reagan zijn er onder meer op gericht om met blijvende belastingverlaging de investeringen te stimuleren. In theorie is dat prachtig. De vraag is of die theorie bijvoorbeeld werkt om nu nog een concern als Chrysler te redden? Zo zijn er meer voorbeelden. Op het internationale vlak is het moeilijk te begrijpen dat de plan nen van Reagan eveneens een verlaging inhouden van de bui tenlandse hulpprogramma's voor de ontwikkelingslanden. Een en ander kan nauwelijks bevorderlijk zijn voor de politieke stabiliteit in die landen. Die landen worden nu veel eerder in de armen van de Sovjet Unie gedreven, die toch al weinig inge nomen is met de forse plannen van Reagan om de defensie-in spanningen op te voeren. Op de lange termijn zou dat best lelijke gevolgen kunnen hebben voor de verhouding tussen de twee supermachten, maar wel licht denkt Reagan met een ver groot defensieapparaat daar ook wel een antwoord op te hebben Want het heeft er alle schijn van dat simpel denken de grootste kracht is van de nieuwe man in het Witte Huis. MADRID (AP) De consuls van El Salvador. Oostenrijk en Uruguay zijn vandaag in het noorden van Spanje ont voerd door Baskische separatisten. lacht gelijktijdig plaats- i do consuls gewapende rhL .-gebleven familie Voordelige Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations De politie verklaarde dat d< ontvoeringen vonden en dat de ontvoerders in de hui mannen achterlieten om érw i tezoi het nieuws niet te snel bekendmaakt». Eén van de ontvoerders had volgens de politie verklaard dat alle consuls in het Baskische gebied het doelwit van ontvoeringen kunnen zijn De pohtiek-militairc vleugel van de ETA heeft zich voor de ontvoeringen verantwoordelijk gesteld. Het is waarschijnlijk een vergeldingsactie de ETA. die tijdens zijn gevangenschap, an martelingen, vorige week vrijdag is r de dood vermoedelijk ten gevolge overleden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1