Ate de Jong heeft "een vlucht regenwulpen" orgineel verfilmd l.. "The Mountain man": Voer voor fans Winnetou en Old Shatterhand Films van Scola in Het Kijkhuis VRIJDAG 20 FEBRUARI 1981 lil'1' MV' Af Film: The Mountain Men; regie Richard Lang; hoofdrolspelers: Charl ton Heston, Brian Keith, Stephen Macht en Victoria Pacimo. Hl Theater: Euro 3 Alphen, llliiimlUHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Dat een film met een onbekende cast en een onbekende regisseur niet noodzakelijkerwijs een slechte film hoeft t? zijn, bewijst Richard Lang met "The Moun tain Men" opnieuw afdoende. Lang voert de kijker terug naar het begin van de negentiende eeuw zoals deze periode in de verhalen van Karl May en Buffa lo Bill uitputtend wordt beschre- Wie derhalve verwacht de Old Shatterhand's en Winnetou's in "The Mountain Men" te zien rondspringen komt geenzins be drogen uit. Charlton Heston en Brian Keith vertolken twee ijzer vreters van "trappers", die ook nog tijd hebben voor een diep gaande romance in het prairie- gras. Sentimenteel maar wel een leuke afwisseling van de dozij nen indianen die doodgeschoten van hun paard vallen. De indianen komen er minder goed af. Of ze zijn dom en bloed dorstig, öf ze zijn sluw en overge voelig, zoals Stephen Macht, die als "Heavy Eagle" de aartsvijand van de beide pelsjagers speelt. Hoe het ook zij, na veel avonturen, waarbij één pelsjager het loodje legt, vinden de Indiaanse vrouw (Victoria Pacimo) en Yankee Heston elkaar. Met raak gekarakteriseerde grove humor en bloederige wreedhe den heeft Richard Lang een aar dig beeld van het Wilde Westen a la 1830 gefabriceerd. "The Moun tain Men" is een film die met kop en schouders boven de spaghet ti-westerns uitsteekt en derhalve voor de fans van Winnetou en Old Shatterhand zeer zeker een aanbeveling verdient. Alleen de veel te slordige ondertitelingsaf deling houdt aan "The Mountain Men" een berispend opgestoken vinger oyer. RAYMOND PEIL LEIDEN - Nog maar pas was Una giornata particolare" van Etto- re Scola bij de VPRO-televisie te bewonderen Wie dit evene ment heeft gemist kan volgende week in Het Kijkhuis naar de herkansing van deze film, waarin Marcello Mastroianni en Sofia Lorcn een kortstondige en zeer bijzondere liefdesverhouding hebben, (vrijdag 27 en zaterdag 28 februari). Ook van Scola is "Brutti Sporchi e Cattivi", een harde, satirische kijk op de armen van de Italiaanse maatschappij, (maandag 23 februari). Snel vergeten idealen in ruil voor een maatschappelijke carrière vormen het thema van "C'eravamo tanto amati". eveneens van deze Italiaanse regisseur, (donderdag 26 februari). De aanvang van de voorstellingen is steeds om acht uur en kwart over tien. BLIJVERS "The Blues Brothers" - Twee broer tjes op pad voor de muziek. Lido 3. Leiden. Euro 4. Alphen "Smokey and the Bandit 2" - Dolle avonturen van dwaas duo. Euro 2. Alphen. "Dressed to kill" Goede thriller van Brian de Palma. Lido 1, Leiden. "Mad Max" - Penose terroriseert Amerikaanse snelwegen, Luxor, Leiden. (OP)NIEUW "Met jouw tanden in mijn nek" Thriller van Polanski. Camera. Lei- "Gold finger" 'Gouwe', ouwe Bond-film. Lido 2. "Being there" - Peter Sellers in glansrol (zie ook elders op deze pa gina). Trianon. Leiden. "The Deerhunter" - Hoe Vietnam alles veranderde. Euro 1. Alphen. NACHTFILMS "The Choirboys" - Luxor. Leiden. "Don't look now" - Camera. Leiden. "Graaf pornograaf' - Rex, Leiden. "Alien" - Euro 1. Alphen. "The China-Syndrome" Euro 2, Alphen. "The mountain man" - Euro 3. Al phen. "Hot Honey" - Euro 4. Alphen. REX "De grote jachtorgie". DEN HAAG "He knows you're alone" - Apollo 1 (460340). 16 jr "Het verboden bacchanaal" - Apollo 2. 16 jr "De blauwe lagune" - Asta (463500). al "The hunter" - Bijou (461177). 12 jr "Death ship" - Calypso (463502). 16 jr "Flying high" - Babylon 1 (471656). al. "Raad eens wie er onder het bed ligt?" - Babyion 2. al "The Blues brothers" - Babylon 3. al. "Caligula" - Camera ((467200). 18 jr. "Devine madness" - Cineac 1 (630637). al. "The magnificent seven" - Cineac 2. 12 jr. "Haert beat" - Cineac 3. al. "The China Syndrome" - Du Midi (855770). al. "Vuurdoop op de Jangtsekiang - Euro Cinema (667066). 12 jr "Een vlucht regenwulpen" - Metro- pole 1 (456756). 12 jr. "The jazzsmger" - Metropole 2. al. "Le dernier métro" - Metropole 3,16 "Strawdogs" - Metropole 4. 16 jr. "On her Majesty's secret service" - Metropole 5. 16 jr "Dressed to kill" - Odeon (462400). 16 jr. "The getaway" - Odeon 2. 16 jr. "MY brilliant career" - Odeon 3. 16 jr. "Monthy Python en de heilige grr. aal - Odeon 4. 12 jr. "The lady killers" - Odeon 5. 12 jr. "Gloria Leonard, slavin van haar lusten" - Le Paris 1 (656402). 18 jr. "Vijf duivelse stoeipoezen" - Le Pa ris 2. 18 jr. "Gepeperde pizza poesjes" - Le Pa ris 3. 18 jr. "Prom night" - Passage (460977), 16 jr. "Rita voor alles in" - Royal 3 (601192). 18 jr. "Acht dolken van de zwaardvech ter" - Royal 4. 12 jr. "Drunken Master slaat weer toe" - Royal 5. 16 jr. "Rashomon" en "La dolce vita" - Studio 2000 (542288)). 16 jr "Being there" - De Uitkijk (542288). AMSTERDAM 'The Blues Brothers" - Alfa 1 (278806). al. "Sweet William" - Alfa 2, 16 jr. "Le dernier Métro" - Alhambra 1 (2331021. 16 jr "Papillon" - Alhambra 2. 12 jr. "De blauwe lagune" - Bellevue Ci nerama (234876 266227). al. "Raad eens wie er onder het bed ligt?" - Calypso 1 (266227 234876). al "Het verboden bacchanaal" - Calyp so 2. 16 jr 'The hunter" - Calypso 3. 12 jr. "Moll Flanders" - Centraal (248933). 18 jr. "City of the living dead" - Cineac Damrak(255648). 16 jr "The big brawl" - Cineac Damrak 2. 16 jr. "Straw dogs" - Cineac (243639), 16 "Le dernier métro" - Cinecenter (236615), 16 jr. "Black sun Cinecenter. 16 jr "Dressed to kill" - Cinecenter. 16 jr. "De blauwe lagune" - Cinema 1 (151243), al. "Rough cut" - Cinema 2. al "Divine madness" - Citv 1. (234579), al. "The jazzsinger" - City 2. al. "The empire strikes back" - City 3, al "Casablanca" - City 4. al "The elephant man" - City 5, 16 jr. "Brubaker" - City 6. 16 jr. "My brilliant career" - City 7. 16 jr "Nosferatu" - Cine "D" (2265517). 16 jr. "Love and death" - Desmet (226551 16 jr "The last waltz" - Du Midi (723653), al. "Flying high" - Leidseplein theater (235909). al 'The getaway" - Noggerath (230655), 16 jr. "Sylvia" - Pari Men (248933), 18 jr "Dressed to kill" - Rembrandtpiein theater 1 (223542). 16 jr "On her majesty's secret service" - Rembrandtpiein theater 2. 12 jr "The 5 Shaolin masters" - Rex (246132). 16 jr "Loulou - Rialto (723488). 16 jr. "Sauve qui peut (la vie)" - Rivoli (723488). 16 jr. "Vier vuisten de lucht in" - Roxy (232809). 12 jr. "Life of Brian" - Studio K (231708), 12 jr. "Le dernier métro" - The Movies 1 (245790). 16 jr "Les enfants du paradis" - The Mo- "Hiroshima mon amour" - The Mo vies 3. 16 jr. "Een vlucht regenwulpen" - Tu- schinski 1 (262633). 12 jr. "De duivel uit de hoge hoed" Tu- schinski 2. 16 jr. "Rough cut" - Tuschinski 3. al. "Caligula" - Tuschinski 4, 18 jr. "Stardust" Tuschinski 5. al "Being there" - De Uitkijk (237460). "Being there" nu ook in Leiden te zien "Being there" de één na laatste film van acteur Peter Sellers is deze week eindelijk in Leiden te zien. In deze film komt het veel zijdige talent van Sellers pas goed tot zijn recht. Sellers is hier in de wereldvreemde tuinman die met zijn simpele opmerkin gen iedereen imponeert. Zo kan hij doordringen tot in de hoogste regionen van de maatschappij, zonder zelf te beseffen waarom. De film is gebaseerd op een boek van Jerzy Kosinski, de schrijver van o.a. 'De geverfde vogel' en 'Stappen'. Tnanon, Leiden, alle leeftijden. Niet veel soeps deze week. Ne derland heeft helemaal geen films opgenomen in het tv- programma en het buiten land heeft weinig bijzonders te bieden. Morgen kan op Duitsland 1 in elk geval de beroemde western The mag nificent seven worden aan schouwd. John Sturges maakte daarmee een wester se versie van de beroemde Japanse film The seven sa- mourai, die vorige week door de Duitse tv werd uitgezon den. Zeven avonturiers (een uitgelezen bezetting met on der andere Steve McQueen, James Coburn en Charles Bronson) binden de strijd aan met een bende, die een dorp terroriseert. Wie Peter Faber Duits wil ho ren spreken, moet woensdag avond weer Duitsland 1 in schakelen waar de Neder landse film Dokter Vlimmen wordt uitgezonden. Faber is in de film een bekwame dierenarts, maar sommige bewoners van het dorp waar hij werkt, zijn niet zo te spre ken over zijn levenswandel. Vandaar dat zijn benoeming tot directeur van een abbatoir op grote tegenstand stuit. Guido Pieters is regisseur van deze in 1978 gemaakte film. Belgié 2 zendt op haar beurt de Westduitse film Gruppenbild mit Dame uit. In deze pro- duktie, naar een roman van Heinrich Boll, sterren als Ro- Het is niet goed, wordt er gezegd, om een film te vergelijken met het boek waarop het is gebaseerd. Ik doe het toch, want ik heb nou een keer het boek gelezen en het is niet mo gelijk om dat maar even uit het geheugen te wis sen. Een vlucht regenwulpen dus, naar het gelijknamige boek van Maarten 't Hart. De hoofdpersoon Maarten -Jeroen Krabbé- worstelt met twee pro blemen: zijn afkeer van zijn gere formeerde opvoeding en -wat misschien het resultaat daarvan is- een verliefheid, die hij sinds zijn middelbare-schooltijd met zich mee draagt, en nooit beant woord is. Na een angstige droom wordt hij op een morgen gecon fronteerd met de stem van zijn geweten, zijn andere-ik(de ande re helft van de dubbelrol van Krabbe). Hij zegt hem. dat hij ze ven dagen de tijd krijgt om met een vrouw naar bed te gaan. Maarten. 34 jaar, bio-chemicus heeft zelfs nog nooit een meisje gezoend. Wanneer dat niet ge beurt zal hij moeten sterven. Maartens kansen zijn talrijk, maar hij laat ze keer op keer voorbij gaan. De dik opgelegde avances, die zijn assistente in het labora torium maakt, worden door hem met één en al stunteligheid beantwoord. Stuntelig is ook een beetje de sfeer die de film het eerste half uur beheerst. Zijn struikelpartijen zijn wat erg doorzichtig. Maarten is een ko mische verstrooide professor, die keer op keer terechtgewezen wordt door zijn andere-ik. Deze figuur is een snelle jongen, die precies weet hoe je het moet ma ken bij de vrouwtjes. Maarten probeert zijn raad op te volgen, maar in plaats van op de versier toer te gaan verveelt hij meisjes met verhalen over zijn werk. Hij experimenteert namelijk met ratten. Een onderwerp dat de meeste mensen nou niet direct kan boeien. Dan is er opeens een zekere ingeto genheid in de film. Een sfeer die ook het boek oproept (daar heb je het al). Maarten raakt wat meer in zichzelf gekeerd. Zijn andere ik irriteert hem. Al dat gedoe met die vrouwen. "Sex is niet het be langrijkste", zegt hij dan ook. "Het is prettiger om eens samen te wandelen of naar een goed concert te gaan". Bovendien heeft hij het erg druk met zijn ernstig zieke moeder (Marijke Merckens). In het bock wordt er regelmatig terruggeblikt naar Maartens jeugd. In de film zien we hem als klein jongetje op groeien op de afgelegen tuinderij van zijn ouders. De volwassen Maarten is ook aanwezig in het verleden en kijkt toe. We zien hierdoor hoe zijn opvoeding is geweest; eenzaam, streng (hij mocht nooit naar muziek luiste ren). De pesterijen van de jon gens op school. Maarten was een bleek pukkelig jongetje; een we- tenschappertje in de notedop. Niet geliefd bij de meisjes en ge- my Schneider en Michel Ga- labru. Net als in veel van zijn andere films is de Tweede Wereldoorlog min of meer decor voor dit boek van Hei- rich Boll. Het programma. ZATERDAG Bright eyes; 16.00 uur; Bel. 2 (regie: David Butler met Shirley Temple. Amerikaanse film uit 1934). The magnificent seven; 22.20 uur; Dtsl. 1 ZONDAG Whv worry; 14.55 uur; Dtsl. 2 (re gie: Sam Taylor met Harold Lloyd. Amerikaanse film uit 1923). MAANDAG: O Thiasos; 22.45 uur; Dtsl. 3 (regie: Thodoros Angclopupolos. Griekse film uit 1975). Tsuma vo bara no yo ni. 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie: Mikio Narus. Japanse film uit 1934). DINSDAG Gruppenbild mit Dame; 20.35 uur; Bel 2. The FJ Holden: 22.05 uur. Dtsl 2 (regie: Michael Tornhill. Au stralische film uit 1977). WOENSDAG: Dokter Vlim men. 20.15 uur; Dtsl 1 The werewolf of Washington; 22.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Mil ton Ginsberg. Amerikaanse film uit 1973). DONDERDAG The ghost goes west; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie; René Clair met Robert Donat. Amerikaanse film uit 1935). VRIJDAG: The Europeans: 20.15 uur; Bel. 1 (regie. James Ivory met Lee Remick. Ame rikaanse film uit 1977) Buck Rogers in the 25th century; 20 15 uur. Dtsl i (regie Dan Haller. Amerikaanse film uit 1979). Maarten't Hart, auteur van "Een vlucht regenwulpen(foto boven) en Jeroen Krabbé die de hoofdfiguur (Maarten zelf) gestalte geeft (foto onder). Jeroen Krabbé in dubbelrol: als de échte Maarten (links) en als zijn vlotte alter ego. minacht door de jongens. Eén vriend had hij, Jacob. De enige die hem altijd heeft geaccep teerd. zoals hij is. zegt hij zelf. Ja cob -Huib Rooymans- een ge slaagde figuur met veel vrouwen om zich heen, is eigenlijk een he le slechte. Hij lacht hem uit om dat hij nog nooit met een vrouw naar bed geweest is (iets wat hij zelf zo ongeveer het belangrijk ste in het leven vindt). Boven dien pikt hij Maartens vriendin netje af. Maarten heeft een grote bewonde ring voor zijn moeder. Zij is een lieve, zachte vrouw. Als kleine jongen heeft hij haar altijd mooi gevonden. Hij keek er altijd naar hoe zij voor de spiegel haar haar borstelde. Aan de ene kant vindt zij het hoog tijd, dat hij trouwt. Maar ze heeft hem toch ook graag thuis. Op een feestje bij Jacob ontmoet Maarten het zusje van Martha, zijn jeugdliefde. Zij vindt hem aardig. Op het beslissende mo ment haakt hij echter af. Door verlegenheid en omdat hij naar huis moet, voor zijn moeder zor gen. Bij het bezoek dat twee ouderlin gen aan zijn stervende moeder brengen kan Maarten in één klap al zijn haat ten opzichte van de huichelachtige kerk kwijt. Hij gooit ze letterlijk het huis uit. Ondertussen laat zijn andere-ik hem nog steeds niet met rust. Wanneer Maarten zijn zoveelste kans voorbij heeft laten gaan ver telt hii hem. dat hij zal sterven. Het is niet Maarten echter, die sterft, het is zijn moeder. En dan in het werkelijk mooie laatste ge deelte van de film begraaft hij te gelijk met zijn moeder, ook de frustraties van zijn jeugd. Zij al- ter-ego is verdwenen en hij is zichzelf geworden. Niet zo toe vallig waarschijnlijk, is zijn ze vende poging succesvol. Een vlucht regenwulpen is een film, waar je het eerste half uur een beetje aan moet wennen. Vooral met het boek in het ach terhoofd is hij misschien wat al te luchtig in het begin, maar dat wordt ruimschoots vergoed door het tweede gedeelte. Zelfs Maar ten 't Hart zélf schijnt tevreden te zijn en die staat toch bekend als een lastig persoon. ANNELOES TIMMERIJE Willeke van Ammelrooy. Jeroen Krabbé en Marijke Merckens na de premiere van "Een vlucht regenwulpen".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17