Sheila Young maakt rentree Provincie snoeit flink I Schaaktitel derde Philidorteam LDA vooruit Irritaties bij Curacao Drie duels Lengkeek In de voetsporen van Atje Keulen-Deelstra C-elftal Ajax veel te sterk voor LFC RIJDAG 20 FEBRUARI 1981 ■EIDEN- Terwijl het derde team ■Van Philidor/Lciden het behalen van de titel in de promotieklasse van de Leidse Schaakbond uit bundig vierde, zaten de spelers van het eerste tiental van Lisse stil en beteuterd in een hoekje voor zich uit te staren. Hoe was dat in vredesnaam mogelijk? Met maar liefst 8V2-I '/2 door de iLeidenaars te worden wegge speeld. En dat, terwijl de Lisse- naren 'slechts' 5'/2 punt nodig hadden om het kampioenschap te prolongeren, want het verschil tussen beide rivalen bedroeg bij het ingaan van de slotronde écn matchpunt in het voordeel van Phi'idor. [adden de schakers uit de Bollen streek gedacht, dat het net zo ge makkelijk zou gaan als in het voorgaande seizoen, toen zij im mers datzelfde Philidor meteen al in de eerste ronde royaal met 6V2SV2 hadden verslagen? Nee, integendeel zelfs. De Lissenaren zaten te geconcentreerd achter het bord. Ze 'keken' te diep, ter wijl de 'Philidorianen' met speels gemak de stukken over het bord lieten dartelen. Joop Piket mascotte in de strijd tegen Lisse twee maal remise aangeboden en had John van Dijk beide keren geweigerd. Een derde kans kreeg Van Dijk niet meer, want enige zetten later zat hij in een verloren lopereindspel: 1-0. Het duurde tot tien minuten voor het einde van de speeltijd, voor dat Philidor 2-0 kon aantekenen. Rosdorff had zijn batterij van zware stukken te steriel opge steld. zodat het zware geschut van Vergeer na een geslaagde doorbraakpoging gemakkelijk de vijandelijke koning kon tref fen. Zo had Freeke na een grote ruilpar- Gerritsen had slechts een uur be- tij in zijn Siciliaanse lifevariantal denktijd nodig voor zijn veertig Verder hadden de Leidenaars in gelegenheidscaptain Joop Piket een prima mascotte. Hij zorgde voor de speldeprikken in de psy chologische oorlogsvoering door 'zijn' spelers op tactisch gekozen momenten pardoes remise te la ten aanbieden. Zo'n remiseaan bod werd dan verontwaardigd afgeslagen, waarna de opponent ging zoeken naar die zetten, die zouden moeten bewijzen, dat het inderdaad geen remise was. Dat met alle geweld willen winnen deed Lisse eigenlijk met zulke grote cijfers verliezen. zetten. Dertig zetten initiatief wilde hij mooi afronden: hij gaf twee lichte stukken voor een to ren. Opponent Lemmers dacht daarna eeuwig schaak te kunnen forceren met een stukoffer. Ger ritsen had de weerlegging echter gezien en het rustig na zijn veer tigste zet de klok doortikken. Lemmers gaf echter niet op. zo dat niet Gerritsen maar Van Of- wegen voor 3-0 zorgde. Bij zijn tegenstander Guus van Dijk was echt sprake van 'overconcentra- tie'. Hij gebruikte te veel tijd om de plannen van Van Ofwegen te doorgronden, zodat het tijdnood duiveltje hem tenslotte tot fatale fouten verleidde. Van Hal had een winnende aanval in handen. Met een tactische grap veroverde Van den Bosch echter een stuk. Op dat moment dacht teamleider Arie de Ru heel even, dat zijn tiental met 10-0 zou zegevieren. Maar die vlieger ging niet op, want in de tijdnoodfase viste Van Hal doodleuk de Phili- dor-koning met een matnet van het bord: 3-1. Ook Braggaar probeerde Kamps met een remiseaanbod te verlei den, maar laatstgenoemde rook pionwinst op de damevleugel. Braggaar reageerde direct op de andere vleugel, hetgeen leidde tot de faillissemcntaanvrage van Kamps: 4-1. Vier van de vijf resterende partijen werden in duidelijk betere stan den voor Philidor afgebroken. Zo stond Groot een gezonde pion voor, had Prinsen op raadselach tige wijze zijn matenaalachter- stand van kwaliteit plus pion omgetoverd in stukwinst, bezat ook Gort 'gewoon' een stuk meer en stond Gerritsen nog steeds 'gewonnen'. Kortom, het was duidelijk, dat Philidor kampioen zou worden, maar het broodno dige vijfde punt wilde niet val len. Uiteindelijk sprak Van Randen, de opponent van Gort, het verlos sende woord: hij gaf op. zodat de bloemen toch nog uitgereikt konden worden en het kam pioensfeestje van Philidor kon beginnen. Even later zagen ook Van den Aardweg. Lommerse en Lemmers het nutteloze 'hangen' van hun partijen in: 8 1. Michels van Lisse kreeg tenslotte toch nog loon naar werken. Zijn fanta sierijke verdediging tegen de voortdurende aanvallen van Mare Overeem werden met remi se beloond: 8V^ï- 1 '/2. DEN HAAG (ANP) - Ronald Lengkeek uit het c-elftal van Sparta is door de tuchtcom- missie van de KNVB voor drie wedstrijden geschorst en beboet met 200 gulden. Leng keek kreeg in een wedstrijd van jong Sparta een gele kaart, zijn derde. Als reactie daarop liet hij zijn broek tot 0 op de enkels zakken. De scheidsrechter wist dat dui delijke gebaar niet te waarde ren en haalde voor Langkeek de rode kaart uit de zak. De tuchtcommissie oordeelde als volgt over de Spartaan: voor drie gele kaarten een wedstrijd schorsing plus 200 gulden boete, voor een om laaggetrokken voetbalbroek twee wedstrijden schorsing. Zwaarst gestrafte a-speler van het afgelopen weekeinde is Feyenoords Carlo de Leeuw, die voor vier wedstrijden werd geschorst en een boete van 300 gulden kreeg. De Leeuw mag bovendien ver weer voeren tegen het plan van de tuchtcommissie een voorwaardelijke schorsing van een wedstrijd om te zet ten in een onvoorwaardelij ke. Zijn straf voor de derde gele kaart zou dus kunnen bestaan uit een uitsluiting voor vijf wedstrijden. De boetes die de tuchtcommis sie van het betaalde voetbal aan de profs oplegt, worden gebruikt voor onder andere de feestelijke uitreiking var de fair-playcups. Het daar voor beschikbare bedrag is door de wedstrijden van het afgelopen weekeinde weer vergroot met 1575 gulden. Vorig seizoen was de totale boetepot zo groot dat de ge hele uitreikingsbijeenkomst van de fair-playcups in Den Bosch daaruit bekostigd kon worden en dat bovendien de spelers van het winnende elf tal nog een aantrekkelijke blijvende herinnering kon worden aangeboden. De spe lers uit de winnende ploeg van de a-elftallen (Den Bosch) ontvingen toen ieder een gouden horloge, de spor tiefste spelers uit de jeugdaf deling. die van PSV, kregen een ketting met daaraan een gouden voetbalschoen. GRENOBLE (ANP) - Shei la Young is terug op de in ternationale ijspiste. Gre noble, waar het komende weekeinde het wereld kampioenschap sprint zal worden gehouden, heeft in elk geval een geweldige primeur. In 1972 werd de Amerikaanse Olympisch kampioene op de 500 me ter, veroverde daarna nog eens drie wereldtitels op de sprint 1973 (Oslo), 1975 (Gothenburg) en 1976 (West-Berlijn), waarbij zij tussendoor nog eens twee regenboogtruien bij het wielrennen veroverde in 1973 en 1976. Daarna ver dween Sheila Young uit het sportleven. Niet helemaal geruisloos overi gens, want een wedstrijd tegen de vroegere wereldrecordhouder op 500 meter schaatsen Erhard Keiler, waarbij een bedrag van 30.000 dollar gemoeid zou zijn, bracht haar amateurstatus in ge- Maar, Sheila Young, inmiddels ge huwd met de huidige trainer van de Amerikaanse wielerploeg Ochowicz, maalde daar - althans op dat moment - niet om. Haar sportcarrière leek achter de rug. Ze kon er met veel vol- en ge noeg doening op terugkijken, werd moeder van een dochter - Kathy, nu driejaar - en niemand herinnerde zich eigenlijk nog het Amerikaanse meisje, dat in haar glorietijd menige schaatsfan in extase had gebracht, maar ook menig mannenhart onstuimig had doen kloppen. Kriebelen Totdat vorig jaar, na Lake Placid, waar zij met haar echtgenoot als toeschouwster had genoten van de imposante successenreeks van haar landgenoot Eric Heiden er iets begon te kriebelen. "Ik vond dat ik wat moest gaan be wegen en ging dus trimmen of joggen. De lente had bij mij blijk baar iets wakker gemaakt". Het beviel goed. meer dan dat zelfs. Sheila Young, inmiddels dertig jaar oud, werd door deze bewe gingsvorm gegrepen en ging ver der. "In augustus en september heb ik wat training gedaan met de jongens - Leonard Litz - die van het fietsen wilde overgaan op schaatsen. Dat ging geweldig leuk en toen we met vakantie in Inzeil waren, heb ik weer eens op de schaatsen gestaan". Dat was het begin van het einde van een periode van nietsdoen, want Sheila Ochowicz. geboren Young, had weer de smaak te pakken. Vijf jaar had ik niet ge schaatst, zelfs nooit meer naar mijn schaaten omgekeken. Maar toen ik één keer weer het ijs voel de, merkte ik. hoezeer ik dat alles had gemist. De wedstrijden. Je voelt dan ineens weer, wat het ei genlijk voor je heeft betekend. Dat was voor mij in ieder geval heel erg veel", zegt het vrouwtje (ADVERTENTIE) dat in niets meer lijkt op het ei genzinnige, dolle meisje uit de beginjaren zeventig. Het leven heeft ook Sheila Young niet on beroerd gelaten. Bewondering Sheila ging weer in training. Niet zozeer met de bedoeling op nieuw internationale roem te veroveren, maar louter en al leen om zichzelf te testen. "Ik heb vroeger altijd een geweldi ge bewondering gehad voor Atje Keulen. Ik kon maar niet begrijpen hoe een vrouw van ruim dertig jaar met drie kinde ren zoveel kon presteren. Nu doe ik hetzelfde, alleen ben ik nog wat jonger dan Atje, die op haar leeftijd nog wereldtitels won en heb ik geen drie kinde- Tijdens de trainingen bespeurde zij dat haar kracht in negen jaren was weggevloeid. Haar snelheid, de basis van haar grote succes sen. bezat ze nog wel, hoewel in mindere mate. "Vooral op de duizend meter gaat het niet meer. Vijfhonderd meter kan ik nog in een redelijke tijd afleggen, maar daarmee houdt het wel op". Is Sheila Young bij deze titelstrijd niet bang voor een afgang? Zij heeft tenslotte alles in de sport bereikt, wat zij wilde: wereldti tels, Olympisch goud, wereldre cords. Nu gaat zij zich weer me ten met de wereldtop bij de da mes. "Ik beschouw het als een soort avontuur. Want het is niet zo, dat ik volgend jaar opnieuw aan de start zal komen. Ik gok dan ook uitsluitend op de 500 meter. De 1000 meter is te zwaar voor me. Tijden van rond de 1.30 tellen nu niet meer mee. Oud-wereldkampioene Sheila Young dook gisteren plotseling in Gre noble op. Aan haar sierlijke stijl te zien heeft ze het nog niet verleerd A.S. ZATERDAG 19.00 UUR WATERPOLOWEDSTRIJD DE ZIJL/LGB—ZIAN/VIT Zwembad "De Zijl" Advertentie aangeboden door Mercasol: ML Station Perquin Harde klap Een vorm van zelfbevrediging zou men het deelnemen van Sheila Young aan het wereldkampioen schap sprint kunnen noemen. "Misschien wel, maar als ik bij de Amerikaanse kampioen schappen toch nog tweede kan worden, wel dan gaat er toch weer iets in je branden". Achter Conny Pcrskavin won de in Mil waukee wonende Sheila het zil ver. Het zette haar aan het den ken en na een gesprek met haar echtgenoot werd dan die zware en in vele ogen vreemde beslis sing genomen om maar naar Gre noble af te reizen. "Niet dat ik hier iets ga winnen. Het interes seert me ook niet of ik nu tiende, twaalfde of zestiende word, ik wil gewoon voor mezelf weten wat ik nog kan". Met een harde klap zet zij haar theekop neer. Enigszins verbe ten, enigszins geshockeerd? "He lemaal niet, het zijn gewoon wed strijdzenuwen. Want ik ben erg ior dit kampioen schap. Veel meer dan vroeger". Veel minder dan vroeger ook heeft zij getraind. "Ik heb het ge voel dat ik misschien maar op vijftig procent heb getraind. Maar dat hindert toch niet. Jezelf willen bewijzen, laten zien, datje na een lange afwezigheid toch wel iets kunt presteren. Geloof me, ik wil het nog eens proberen. Angst voor een afgang heb ik niet". Sheila Ocholwicz Young, of de da- mes-schaatswereld nu met ont zag of met gegniffel haar presta ties zal aanschouwen, zij blijft een sieraad en een voorbeeld voor de dames schaatssport. LEIDEN - LFC is in de confronta tie met het C-team van Ajax naar een 1—7 nederlaag gespeeld. Het duel. waarin het vizier was afge steld op de verrichtingen van de LFC-junioren Sjaak te Hennepe en John Verhoeks, kende een 0-1 ruststand. Sjaak te Hennepe, die eerder deze week minder goed uit de verf kwam in een testwedstrijd bij de Amsterdammers, liet in ver trouwde omgeving een goede in druk achter, met name in de tweede helft toen hij zich niet langer tot uitsluitend verdedigen wilde beperken. Wat er uiteinde lijk voor resultaat uit de bus zal rollen is nog niet bekend, wel is zeker dat er inmiddels meer ver enigingen (Feijcnoord. FC Den Haag) belangstelling voor de blonde LFC-er aan de dag leg gen. Johan Cruijff was gisteravond niet aan de Boshuizerkade te vinden in verband met verplichtingen bij FC Dordrecht. Wim Meutste- ge was wel aanwezig. De Leide- naar speelt normaal laatste man in het C-team, maar vraagt zich af of hij de stap terug naar de hoofdmacht ooit nog zal kunnen maken. "In het C-team red ik het wel als laatste man, alhoewel myn knie na een wedstrijd altijd nog drie, vier dagen pijn doet. Er zal een keer besloten moeten worden of ik door mag gaan met voetballen. Nico van As nam het enige LFC-- doelpunt voor zijn rekening. Bij een 0—5 achterstand mikte hij de bal met een beheerste lob achter doelman Sjaak Storm. Bij Ajax was Rien van Roon met vier tref fers het productiefst. Philip Uyt- tenbogaard en Ben Haverkort (2x) brachten het totaal op zeven. Schouten gaat jeugd coachen LEIDEN (ANP) - De Leidse wa- terpolotrainer Rob Schouten zal naar alle waarschijnlijk de natio nale selectie van 18- en 19-jarigen onder zijn hoede krijgen, totdat de KNZB een vervanger voor Ivo Trumbic heeft gevonden. Nu de Joegoslavische ex-bondscoach door de waterpolocommissie werd 'afgeserveerd', heeft de bond de hulp ingeroepen van Nederlandse trainers, die de be geleiding van diverse jeugd- teams op zich moeten nemen. Harry Vriend, coach van HZC de Robben, gaat de selecties van on der veertien- en onder zestien jaar begeleiden. Overigens zal Vriend worden bijgestaan door enige trainers met een B-licentie. Waar nodig zal de waterpolocom missie ook gebruik maken van de diensten van AZC-trainer Arie Domburg. Momenteel is de zwembond in het buitenland op zoek naar een nieuwe oefen- meester. Drie miljoen bezuinigingen in Zuid-Holland J )EN HAAG - De provincie Zuid- Holland heeft gisteren flink het mes gezet in de begroting voor dit jaar. Er zal ruim drie mil joen worden bezuinigd. Tegen alle verwachtingen in werden de bezuinigingsvoorstellen gis teren met "weinig vuurwerk" in j de provinciale staten aangeno- I men. Tegen waren het CDA (op het statenlid Aalbers na) en de SGP. grootste k'lappen vallen bij het stadsvernieuwingsfonds (een half miljoen) en bij Interkruis Zuid-Holland, ook een half mil- joen gulden. Wel zullen de pro jecten "Vroegtijdige onderken ning", "Borstamputaties", "Ge zondheidszorg buitenlandse werknemers", gezondheidsvoor lichting en -opvoeding" en regio nalisatie" dit jaar subsidie blij ven krijgen. Verder moet bijna iedereen bij de provincie inleveren. Alleen het milieubeleid ontsnapt aan het De oorzaak van het geldtekort bij de provincie is onder meer de te genvallende exploitatie van de Kiltunnel bij Dordrecht. Er gaat dik geld bij. En de provinciale DEN HAAG (GPD) - Het CDA boekt winst en de VVD herstelt zich licht van verliezen in eerdere opiniepeilingen. Dit blijkt uiteen gisteren door de AVRO-radio uitgezonden onderzoek van het Bureau Lagendijk. Volgens het onderzoek krijgt het CDA 32,1 procent van de stemmen (dat was twee maanden geleden nog 30,7 procent en bij de verkiezingen van vier jaar geleden 31,9 procent). De PvdA krijgt 30 procent (31,1 bij de eerdere peiling en 33,8 in 1977). De VVD kan rekenen op 13.8 procent (was eind vorig jaar 12,3 en bij de laatste verkiezingen 18 procent). Op D'66 stemt 15,3 procent (16,8 bij de vorige peiling en 5,4 procent in 1977). Dverigens zijn stemmers op VVD, CDA en PvdA veel vastberadener dan die op D'66. Van degenen die op de Democraten zeggen te gaan stem men. weet slechts 66 procent het helemaal zeker. Bij de andere partijen is dat ruim 80 procent. Van de ondervraagden zegt 79 procent beslist naar de stembus te zullen gaan op 26 mei. heffing op motorrijtuigenbelas tingen, die dit jaar werd inge voerd, levert niet voldoende op om de provincie uit het slop te halen. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland (het dagelijks bestuur van de provincie) vinden dat het rijk best wat mag bijdragen in de verliesgevende exploitatie van de Kiltunnel. Gedeputeerde Boone onlangs hierover: "De problemen bij de financién van lagere overheden worden ge woonlijk door het rijk opgevan gen. Waarom hier niet?", zo vraagt hij zich af. Door de bezuinigingsoperatie van de provincie, die volgend jaar al meer dan tien miljoen gulden zal moeten bedragen, wordt de re creatiekrant één keer niet uitge geven. Ook het vuilvissen op de Oude Rijn zal niet eerder begin nen dan januari volgend jaar. Dat scheelt 85.000 gulden. Gevoelige klappen zullen verder vallen bij de bestrijding van alco hol- en drugsverslaving (150.000 gulden). Bij de Artotheken zal de kwart ton voor onvoorziene uit gaven van de begroting worden afgevoerd en zal ook de post on voorziene uitgaven van het Inte graal onderzoek drinkwatervoor ziening met 84.000 gulden wor den verlaagd. De stichting "Het Zuid-Hollands Landschap" zal het na gisteren met een halve ton minder moe ten doen. De fondsstorting in het fonds "Regeling tot stimulering van aanleg van eenvoudige fiets en voetpaden in landelijk gebied van gemeenten" wordt blijvend met een ton verlaagd. Ook het fonds "Recreatieve en land schappelijke voorzieningen", krijgt structureel een ton min der. Door minder luxe drukwerken te vervaardigen bespaart de provin cie 150.000 gulden en het beëin digen van het adviseursschap Ruimtelijke Ordening levert een ton op. Alles bij elkaar moet de provincie dit jaar met de maatre- DEN HAAG (ANP) - Honderden vrouwen hielden gisteren een stille tocht in Den Haag om hun solidariteit te tonen met de "Dwaze moeders van de Plaza de Mayo" in Argentinië. Bij de Argentijnse ambassade gelen precies 3.056.500 gulden werd een petitie aangeboden. De dwaze moeders "demonstreren elke dag bezuinigen. om te weten te komen wat er met hun verdwenen familieleden is gebeurd. Over verloop Ronde-tafelconferentie DEN HAAG (ANP) - De Cura^aose delegatieleider Bikker heeft zich gisteren tijdens de derde verga derdag van de Ronde- tafelconfen ntie over de Antillen in Den Haag. zeer geïrriteerd ge toond over het verloop van de conferentie In een fel bet >og zei hij. dat de bij eenkomsten de verkeerde kant opgaan, omdat niet gesproken wordt over de kwesties die van tevoren zijn overeengekomen. Curasao wil vooral praten over de maatregelen, die genomen moe ten worden n verband met de be stuurlijke oecentralisatie op de Antillen. 3remier Martina zei dit op een pers conferentie na afloop van de der de zittingsdag. Kwesties als het zelfbeschikkingsrecht en de/luur en het karakter van de overgang speriode zijn de afgelopen dagen herhaaldelijk aan de orde ge weest. Curacao houdt zich bij het doen van uitspraken over deze kwesties echter steeds op de vlakte, omdat de delegatie vindt dat haar standpunt in hoge mate afhankelijk is van de concrete maatregelen die worden afge sproken voor de overgangsperio de. Bovendien kampt Curacao met het probleem van interne verdeeld heid Gezien de onafhankelijk- heidsaspiraties van Aruba zei een vertegenwoordiger van de oppo sitiepartij VNP (Nationale Volks partij) dat zijn partij vindt dat ook Curacao onafhankelijk kan wor den als Aruba uit het Antilliaanse staatsverband treedt. De twee Curacaosc partijen die deel uitmaken van de Antilliaanse coalitieregeling. de MAN en de DP. blijven uitgaan van het bij een blijven van de zes eilanden. Mocht dit niet haalbaar zijn. dan vinden zij eerst nader beraad met hun achterban noodzakelijk. Lubbers: met onwrikbare PvdA niet te praten DEN HAAG (GPD) - Als de plaat sing van kruisraketten voor de PvdA niet bespreekbaar is, dan moet de partij zo netjes zijn om niet aan formatieonderhandelin- gen te beginnen CDA-fraetie- voorzitter Ruud Lubbers zei dat gisteren in een radiodebat. Het keiharde afwijzende stand punt van de PvdA over de kruis raketten noemde Lubbers „inte ressant als onderhandelingssig- naal. Maar als ze het echt menen, kunnen ze beter niet aan de tafel komen zitten", zei hij, PvdA-voorzitter Max van den Bcrgh herhaalde in het debat, dat zijn partij van het CDA de ab solute garantie zal eisen dat de raketten er niet komen. Het CDA heeft afgelopen weekeinde in zijn verkiezingsprogram vastge legd dat een beslissing daarover pas aan he eind van dit jaar zal worden genomen. Dat neemt niet weg, aldus Lub bers, dat tijdens de kabinetsfor matie (deze zomer) gesproken moet worden over de criteria die bij de beslissing in december de doorslag zullen geven. Volgens de CDA-fractieleider zal dan ver moedelijk blijken dat het PvdA- standpunt helemaal niet zo hard is als het nu (aan de vooravond van het partijcongres) wordt ver woord. Jan Terlouw, politiek leider van D'66. uitte ook kritiek op de PvdA-hjn. „Alles moet onder handelbaar zijn. Als je aan een onwrikbaar neen vasthoudt, zet je de kabinetsformatie onder ge weldige druk".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15