Yan der Duim toch opgewekt. „Cees Schapendonk hoort in Oranje..." Kaczor schiet zich 'binnen' bij Feyenoord Kopspecialist Nanninga: Er zullen wel grappen over mij zijn gemaakt McEnroe maakt knieval... Den Bosch onderuit in Madrid VRIJDAG 20 FEBRUARI 1981 SPORT ROTTERDAM - Jupp Kaczor heeft zich wel letterlijk bij Feyenoord binnengeschoten. De bijna 28-jarige centrumspits scoorde gisteravond in de oefen wedstrijd bij de amateurtwee deklasser Sliedrecht driemaal en bereidde het vierde doelpunt voor. Het was reden genoeg voor de leiding van het met 4-0 winnende Feyenoord om de Duitser onmiddellijk vast te houden. Kaczor werd op huur- basis ingelijfd tot het einde van het seizoen, terwijl de Kuipclub ook een optie nam op het recht van koop voor de periode daar- De vroegere aanvaller van VFB Bochum, na een conflict met oe- fenmeester Johanssen dit sei zoen verbannen uit de selectie van de Bundesligaclub, zal op 1 maart zijn competitiedebuut ma ken bij de Rotterdammers. In de dan geplande wedstrijd tegerf Go Ahead Eagles zal ook Petur Pe- tursson zijn competitierentree op eredivisieniveau maken. De Ijslander die maandenlang bui tenspel stond, bleek het gister avond goed te kunnen vinden met zijn nieuwe collega. Kaczor bood hem zelfs een niet te mis sen kans aan. Petursson zakte overigens wat terugaan het einde van de oefenpartij, waarin Feye noord nóg twee geblesseerden aan een test onderwierp. Verde diger Luuk Balkestein en tweede doelman Ton van Engelen (bei den waren een tijdlang uitge schakeld door knieblessures) speelden een halve wedstrijd mee. Zij zullen vermoedelijk morgen hun opwachting maken in het C-team. Voor Kaczor is in eerste instantie een plek in de hoofdmacht gere serveerd. De puntspeler viel dan ook zéór in de smaak in Slie drecht. Niet alleen door zijn doel treffendheid; maar ook en vooral de wijze waarop hij nadrukkelijk blijk gaf van zijn aanwezigheid. Handig in de combinatie, snel op de eerste meters, sterk in de lucht en vooral slim in het positie kiezen binnen de zestienmeterlij- nen. "Een goed meevoetballende spits", concludeerde trainer Va clav Jezek dan ook, wiens posi tieve oordeel onmiddellijk werd overgenomen. PdT •Het met Johan Cruijff en Rob Rensenbrink versterkte DS'79 heeft in Charleroi een vrien- schappelijke wedstrijd tegen Sporting Charleroi met 6-1 ge wonnen. Bij rust was de stand al 4-0 voor de Nederlanders. Ren senbrink en Smeets maakten twee doelpunten, Cruijff en Janssens een. Govaert scoorde voor Charleroi. De strafrechter te Rome heeft dinsdag verklaard dat er geen be wijsvoering mogelijk was in het Italiaanse voetbalschandaal. In het schandaal waren 38 spelers, officials en gokkers betrokken. Ze werden door de rechter in Ro me vrijgesproken, terwijl de voelbalbond zware straffen op legde. De strafrechter gaf dins dag een zestig pagina's tellend document uit, waarin de vrij spraak van de 38 betrokkenen werd uitgelegd. Het voornaam ste argument was dat voor de wet de gepleegde fraude niet be staat. Te bewijzen viel ook niet dat de uitslagen van bepaalde wedstrijden in elkaar gezet wa- r hij zijn voetbalcarrière KERKRADE (GPD) - Acht jaar geleden hield Dick Nanninga het in Groningen voor gezien. De voetballende vrachtwagen chauffeur, met het accent op het zelfstandig naamwoord, vond voetballen in het Oosterpark en Veendam best gezellig, maar het leverde geen stuiver op. Achtenzestig gulden kon de toen nog volslagen onbekende en ondergewaardeerde spits zijn vrouw aanbieden aan het eind van de maand. „Bruto, hè", zegt hij er ironisch bij. Zondag is Nanninga terug in Gro ningen, waar hij financieel zeven magere jaren had. Elke cent moest destijds worden omge draaid. In een vrachtwagen met een betonpomp erop hobbelde hij door het noorden des lands. Keihard werken, want de ge boorte van een tweeling in huize Nanninga betekende opnieuw een zware aderlating uit het toch al kleine gezinsbudget. Juist in Limburg, de provincie WK-spiïntploeg GRENOBLE - Jorrit Jorrits- ma brengt vier rijders aan de start bij de WK-sprintstrijd: nationaal kampioen Lieuwe de Boer, die op de olympi sche 500 meter in Lake Pla cid brons won, allrounder Hilbert van der Duim, de Noordhollander en enige niet-Fries Ron Ket, en de 17- jange Jan Ykema, die als in valler van de onfortuinlijke Sies Uilkema optreedt. De Nederlandse damesafvaardi ging is beperkt tot twee rijd sters: Alie Boorsma en Ina Steenbruggcn. waar het sociaal en economisch zo moeilijk ligt, werkte de lange Groninger zich op tot een welge steld burger. De toenmalige Ro- da-traincr Bert Jacobs haalde Nanninga ongezien naar Kerkra- de toe. Het bleek een schot in de roos. Voor de club, èn voor de man in kwestie. Roda kon zich jarenlang in de subtop van de eredivisie handhaven dank zij de produktiviteit van deze kopspe cialist en Nanninga tekende vlak voor het WK-toernooi in Argenti- ni een lucratief vierjarig contract in Kaalheide. Met die financiële zekerheid in zijn achterhoofd kocht hij een riante bungalow en startte een bloemen- annex sportzaak of vijfhonderd meter van het Roda-stadion. Financieel geen problemen meer, maar sportief wilde het dit sei zoen niet zo best lukken. Omdat de Limburgse ploeg bij lange na niet meer het niveau haalde van de afgelopen jaren, vielen ook de prestaties van Nanninga terug. Het Nederlands elftal leek verle den tijd voor hem. Nanninga: „Ik ben altijd van het standpunt uit gegaan: hebben ze de Lange no dig, dan ben ik op afroep be schikbaar. Ben ik volgens Zeist overbodig, even goede vrienden. Ik heb nooit via de pers geleurd om in Oranje te komen. Op basis van kwaliteit moetje een selectie afdwingen". Nanninga: ..Puur uit nostalgie zou ik het schitterend vinden om in het Oosterpark in actie te komen. Maar dat moet Rob Baan maar bepalen. Wel ben ik van mening dat Cees Schapendonk in de ploeg moet staan. Hij is topsco rer en elke wedstrijd levensge vaarlijk. Denk eens terug aan de wedstrijd Roda JC-MVV. afgelo pen zondag. Wat die kleine uit Maastricht liet zien was gran dioos. Zwartkruis had Schapen- GRENOBLE (GPD) Met dezelfde zekerheid dat water ijs wordt als de temperatuur tot beneden het vriespunt daalt, kan worden voorzien dat Hilbert van der Duims capriolen in Oslo hem nog lang zullen achtervolgen. Waar en wanneer hij zich ook op het ijs begeeft, telkens zullen de daarbij aanwezigen met ingehou den adem denken: wat zal Hil bert nu weer in petto hebben? Dat zal voor het eerst zo zijn tij dens het komende weekeinde in Grenoble, waar hij tussen de sprintspecialisten aantreedt voor hun wereldtoernooi. Toch is voor hem de kans op een nieuwe bla mage minder groot aangezien hij niet tot de favorieten behoort en de mentale belasting daarom veel geringer is. SYDNEY (UPI) - John McEn roe heeft gisteren in Sydney de miljoenen tv-kijkers en de toeschouwers, die dik had den moeten betalen voor zijn confrontatie met Björn Borg zijn verontschuldigingen aangeboden. De Open Ameri kaanse kampioen verloor in een zouteloze partij met 6-0, 6-4. De gewoonlijk nogal ar rogant ogende McEnroe was zo ondersteboven van de reeks eenvoudige missers, die van zijn racket afkwa men, dat hij aanbood de toe schouwers hun geld terug te betalen, als hij vandaag net zo slecht speelt in de tweede van de drie demonstratiepar tijen, waarbij het om 1.15 mil joen dollar gaat. "Ik heb nog nooit zoveel ballen in mijn le ven gemist", aldus McEnroe. "Het was verschrikkelijk". Meer dan tweeduizend bezoe kers fourneerden toegangs prijzen tussen de 115 dollar voor een zitplaats en 3450 dollar voor een privé-box om de wedstrijd te kunnen vol gen. Borg snelde in 25 minuten door de eerste set, zonder dat het hem een zweetdruppel kost te. De tweede set duurde veertig minuten voorname lijk omdat McEnroe tot twee maal toe heftig in dispuut ging met de scheidsrechter. Afgelopen zondag won McEn roe nog in Boca Raton. "Bin- doodmoe. Misschien heb ik te kort voor de partij gegeten. Of ik heb iets gegeten, dat niet goed viel. Ik heb nu al meer dan een jaar last van mijn maag. Vier dagen na de even potsierlijke als meelijwekkende vertoning in Oslo, maakt Hilbert van der Duim alweer een opgewekte in druk. „Ik heb het er maar even moeilijk mee gehad. Zondag na de 15Ö0 meter heb ik gedacht: gooi die schaatsen maar weg, want zo is er niets meer aan. Maar bij de start van de tien kilo meter was dat voorbij. Ik wilde toch laten zien wie ik ben, ook al had ik er niets meer aan. Je was zestiende en je blijft zestiende, hoe goed het ook zal gaan". Vrijwel onopgemerkt is Van der Duim de dag na zijn zwarte weekeinde in Oslo op reis gegaan naar Grenoble. De zondagavond bracht hij ten dele door bij het gebruikelijke banket en een be zoekje aan de bar van ex-schaat- ser Per Willy Guttormsen. De volgende ochtend bezocht hij met de andere Nederlandse rij ders de fabriek waar schaatsen worden gemaakt die door hem worden aanbevolen. In de na middag vloog Van der Duim al leen terug naar Nederland, want de rest van de ploeg bleef in Noorwegen achter. Hij ontliep zodoende een cameraploeg van de televisie die 's ochtends op Schiphol op hem had staan wachten. men. Die schreeuwde moord en brand. Uit blijdschap, was mijn veronderstelling, omdat ik van Sjöbrend had gewonnen. Toen ik die zag doorrijden ging door mij heen: verdomme, wat doet-ie nou, we zijn toch'zeker klaar!". Verwarring „Later hoorde ik dat hij ook in ver warring was geraakt. Hij had even naar het scorebord gekeken en 6.40 zien staan. Dat zou een wereldrecord zijn geweest en kon dus niet kloppen, daarom is hij doorgegaan. Tjaart Klooster boer hoorde ik schreeuwen: Je moet nog een ronde! Dat kan toch niet, dacht ik, maar ik ben toch maar weer aangegaan. Ik meende Sjöbrend nog te kunnen pakken, maar hij was al te ver weg. Eigenlijk was ik helemaal niet uitgeput na die race. Ik had best nog een rondje kunnen sprinten. Maar het was natuur lijk enorm stom van me. Als ik zoiets van een ander zou zien had ik ook gezegd: wat een ezel". Buiteling Grappen Van der Duim: „Er zal wel veel over mij zijn nagepraat, denk ik. Er zullen allerlei grappen zijn ge maakt en dat blijft natuurlijk ook voorlopig zo. Daar heb ik geen problemen mee. Je steltje er van tevoren op in dat er iets mis kan gaan in een wedstrijdje houdt er gewoon rekening mee. Ik heb zelf weinig reacties gehad. Al leen de douanebeambte op Schiphol zei: je hebt zeker alleen maar een paar blauwe plekken meegebracht. In het hotel waar ik sliep was er 's avonds niemand die me herkende. Ik heb geen te levisie gezien en evenmin kran ten ingekeken. Dinsdagmorgen ben ik m'n eentje via Lyon Grenoble gereisd. Ik heb nu sa men een kamer met Lieuwe de Boer. We kennen elkaar al zolang en vrij goed. Er zijn wel wat grap pen gemaakt over mij, maar dat hoort erbij". Emoties Nu de eerste emoties zijn weg geëbd kan Van der Duim, die in het schaatsvreemde Grënoble door niemand wordt opgemerkt, laat staan nagewezen, ook "beter reconstrueren wat er zaterdag op de vijf kilometer gebeurde. Zijn terugblik: „Toen ik door de fi nish was gegaan was het publiek een beetje stil. Dat komt zeker omdat ik een Noor heb gepakt, dacht ik. Ik rijd wat door, met de handen op de knieën en daar zie ik Egbert van 't Oever aanko- Ondanks zijn buitelingen en misre kening in Deventer (EK) en Oslo, vindt Van der Duim dat hij zijn vorig jaar onder voordelige om standigheden veroverde we reldtitel in Heerenveen dit jaar heeft waargemaakt. „Dit seizoen was ik volledig klaar voor de we reldtitel. meer dan het vorig jaar. Alles verliep volgens de plan ning. Vlak voor het Nederlands kampioenschap kwam ik echt in vorm en dat gaf me veel vertrou wen. Ik had het helemaal in han den. Ondanks alles was ik net zo goed als de sterksten. Het vol gend jaar wil ik er echt bovenuit steken en in ieder geval blijf ik doorgaan tot de Olympische Spelen van 1984". Over het WK-sprint: „Hier ben ik niet zo favoriet. Een plaats bij de eerste drie zit er gewoon niet in, Hilbert maar ik wil goede tijden rijden en proberen de beste Nederlan der te worden. Aan de vorm zal het niet liggen. Die houd ik ook nog wel een poosje vast". „Daarom wil ik de volgende week in Inzeil bij de Gouden Schaats nog n keer vlammen. Als het weer meezit kun je daar de ster ren van de hemel rijden. Ook zal ik best nog eens een aanval op het werelduurrecord willen doen. Nee, nu niet, daar moet je je toch speciaal op voorbereiden omdat wij niet gewend zijn lan ger dan een rondje of dertig hard te gaan. Maar het zit in m'n ach- het afgelopen weekeinde bepaald niet in zijn element.. terhoofd, dat record. Jammer dat Alma Ata voor ons niet doorgaat, want daar had ik het graag willen proberen". Omdat hij nu de allrounders heeft verlaten is het niet mogelijk ge weest direct na het WK in Oslo de plannen voor het volgend jaar te bespreken. Intussen is al wel duidelijk dat de voorkeur van hem uitgaat naar een nieuwe ijs- trainer. Er zal dus een opvolger moeten komen voor Egbert van 't Oever. „We hebben beslist niet het ver trouwen in hem opgezegd, dat is een uitleg die ik niet voor mijn verantwoording neem", zegt Van r het lijkt mij r der Duim, zoveel jaar wel gezond dat c fris gezicht komt. We hebben nog niemand op het oog. Het probleem is waar je iemand vindt die zich net zo gemakkelijk kan vrijmaken als Egbert. Het moet wel een trainer worden die nauw met Tjaart Kloosterboer samenwerkt. Toen die begon wist hij niet zoveel van het schaatsen, maar hij heeft zich ontzettend ingeleefd in de hele problematiek. Hij heeft een be paalde opbouw ontwikkeld die ik graag wil voortzetten. Daarom zou ik met hem nog best een paar villen doorgaan". donk beslist mee naar Uruguay moeten meenemen. Toen Kist en Geels topscorer waren, stonden die voortdurend in Oranje. En te recht natuurlijk. Een spits die de meeste goals produceert moet in de basis staan. Geen discussie mogelijk". De nu 32-jarige Kerkraadse spits ziet voor Schapendonk als voet baller in Oranje geen enkel pro bleem. wel is hij bang dat hij niet meteen geaccepteerd zal wor den. Nanninga: „Ik ben als mens altijd door de groep geaccep teerd. maar niet als spits. Ik heb welgeteld n fatsoenlijke hoge bal gehad. In de WK-finale tegen Ar gentinië en toen was het meteen prijs. Voor de rest kreeg ik altijd de ballen over de grond en viel er niets te koppen. Ervan uitgaande dat Schapendonk in de basis staat is het niet voor hem te ho pen dat nu alle ballen hoog voor de pot komen, want dan komt hij natuurlijk te kort en zal hij fa len". „Ik hoop dat de Oranje-spelers zondag als collectief zullen ope reren. Er zijn tijden geweest dat men elkaar het licht in de ogen niet gunde omdat iedereen voor zichzelf speelde. Ikzelf ben daar vaak het slachtoffer van gewor den, maar heb er nooit wakker van gelegen. Daar zijn wij Gro ningers veel te nuchter voor". MADRID (ANP) De Spaanse basketbalkampioen Real Madrid heeft gisteren in eigen stad met 99-92 gewonnen van de Neder landse kampioen Den Bosch. De ruststand was 55-48. Het was een wedstrijd in de finalegroep van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen. Het duel speelde zich in een on prettige stemming af. veel spe lers met vijf persoonlijke fouten, een matig optreden van de Fran se scheidsrechter Malie en een technische fout voor Akerboom, die het op een gegeven ogenblik bepaald niet eens was met een beslissing en dat naar de mening van Malie te duidelijk liet blij ken. Den Bosch was wel met het idee afgereisd om te willen winnen tenslotte stond Madrid gelijk in punten - maar het heilige vuur kwam te laat in de wedstrijd. Kees Akerboom werd de onbe twiste topscorer in de wedstrijd. Voor Real Madrid: Meister 26, Itur- riage 24, Rullan 20, Abromaitis 12, Diaz 9 en Corbalan 8. Voor Den Bosch: Akerboom 28, Kirkland 17, Barker 15, Faber 14, Cramer 12. Esveldt 4, Kropman DEN HAAG (ANP) - De lotto afgelopen weekeinde, heeft geen winnaar van de hoofdprijs opgeleverd. Er was slechts één aan melding voor de tweede prijs. De uit kering daarvan bedraagt bijna 270.000 gulden. De toto kende een winnaar, twaalf goed van het vorige" weekeinde leverde ruim 94 000 gulden op. De resultaten van de sportpnjsvragen van het afgelopen weekeinde zyn Lotto Totaal pnjzenbedrag f 1.575.161 Eerste van 543.795 gulden gaat een-vijfde naar de jackpot van lotto 8, het reste rende bedrag wordt over de andere rubrieken verdeeld Tweede prijs 1 winnaar, f268421.10, derde prijs: 131 winnaars, bruto f2642.-, vierde prijs: 6989 winnaars, f60,60, vijfde prijs 12.162 winnaars, f34,80. uitkering bruto f94 577.70. tweede prijs 24 winnaars, bruto f 1 964.60, derde prijs 329 winnaars. Toto-gelijk Pnjzenbedrag: f34 686.- Eerste prijs 1 winnaar, bruto f 12 142.10. tweede prijs 2 winnaars, f 805,10, derde prys: trortr&yï AfcMAS, Mf/ASK aertvvsTjcxes AOAAszer /5«? rtw awe* /«OS5V /3SÉ//VT &/7E<XT HSXZiS

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13