Thatcher buigt /oor mijnwerkers EG: landbouwprijzen zes tot acht procent omhoog "Slechts verzet van volk zelf kan zin hebben" pStilte in Oostblok na benoeming Poolse premier Britse mijnstaking van de baan \e gerin gsprogr amm a Dositief ontvangen Weer mysterieuze ontploffing bij Zuid-Afrika •ONDERDAG 19 FEBRUARI 1981 BUITENLAND 'ENEN (GPD) - De bondgenoten 'Gan Polen binnen het Warschau pact, waarvan de leiders elkaar maandag op het partijcongres van (3e Russische communisti sche partij ontmoeten, weten nog altijd niet hoe zij de benoe ming van generaal Wojciech Ja- j ruzelski tot nieuwe minister-pre sident moeten taxeren. Zijn ogenschijnlijk aanvankelijke «succes de onafhankelijke vrije vakcentrale Solidariteit over te halen om in te stemmen met de 90-daagse wapenstilstand op het stakingsfront, is bij de War- schau'pactlanden met verdachte «stilte begroet. I benoeming van Jaruzelski alle hoop die de Sowjcl- LJnie mogelijk heeft gehad dat iet Poolse leger zich niet zou tegen een interventie /an buitenaf, de bodem ingesla gen. Het leger is tegenover Jaru- selski uiterst loyaal en Jaruzelski heeft het in recente gesprekken i met ministers van defensie van andere Warschaupactlanden vol- strekt duidelijk' gemaakt dat hij niet van plan is een beroep op „broederlijke hulp" goed te keu ren. 9 tirades van de communistische buurlanden, de Sowjet-Unie, Tsjechoslowakije en Oost-Duits- land tegen Solidariteit zijn de laatste dagen wat getemperd. Zondag bracht de Poolse partij secretaris Kania een bliksembe zoek aan Praag nadat de Tsjecho- slowaaksc partijsecretaris Gus- tav Husak zich opmerkelijk kri tisch had uitgelaten over het feit dat Polen zonder hulp van bui ten niet in staat is zijn problemen op te lossen. Het resultaat van het onderhoud met Husak was een communiqu waarin verklaard werd dat de ge sprekken in een hartelijke en vriendschappelijke atmosfeer hadden plaatsgevonden en dat enkele economische problemen waren opgelost. Intussen is, vol gens goedingelichte kringen in Wenen, komen vast te staan dat achter deze simpele frasen een belangrijke ontwikkeling ver borgen gaat. In het Westen was namelijk niet bekend dat Tsjechoslowakije met ingang van 1 februari alle le veranties met inbegrip van es sentiële voedseltransporten aan Polen had stopgezet. Partijsecre taris Kania heeft zondag partijse cretaris Husak overgehaald zijn beslissing terug te draaien. Hij schijnt er ook in geslaagd te zijn een overeenkomst te sluiten dat Tsjechoslowakije de wapenstil stand van 90 dagen zal eerbiedi gen en dat het zal ophouden met zijn aanvallen op „Solidariteit" of deze op zijn minst zal tempe ren. Het bezoek van Kania aan Oost- Duitsland, dinsdag, eindigde evenals zijn bezoek aan Praag met een communiqué. Daarin werd verklaard dat de gesprak ken verlopen waren in een „vriendschappelijke atmosfeer". Daaruit kan gevoeglijk worden afgeleid dat er talrijke kwesties waren waarover Kania en de Oostduitse partijsecretaris Eric Honnecker het niet eens zijn ge worden. Voor zover bekend leve ren de Oostduitsers nog altijd graan aan Polen. Zij willen ech ter niet terugkomen op de in no vember vorig jaar voor de Polen ingevoerde beperkingen om fa milie of vrienden in Oost-Duits- land te bezoeken. Wel hebben de Oostduitsers hun anti-Poolse campagne in de partijorganen en voor radio en televisie afge zwakt. Het voornaamste doel van de blik sembezoeken van partijsecreta ris Kama was zich van steun te verzekeren als volgende week de andere communistische leiders te gast zijn op het Russische par tijcongres in Moskou. De Polen weten dat zij daar op het matje moeten komen. De eerste week van generaal Jaru zelski als minister-president wordt gekenmerkt door een reeks successen. Eerst en vooral heeft hij in beginsel de medewer king van Solidariteit om 90 da gen stakingen te voorkomen. Het antwoord van de vakcentrale op zijn verzoek was: „Wij willen niet voor 90 dagen ophouden met sta ken - we willen dat het nooit meer noodzakelijk is dat we een staking uitroepen". De tactiek die gevolgd is bij dit on der controle krijgen van de stu dentenstakingen laat zien dat de regering erop gebrand is en ook bereid is de eenmaal gekozen weg van onderhandelen te blij ven bewandelen in plaats van het uitlokken van confrontaties. Toen de gesprekken met de mi nister van hoger onderwijs, Ja- nusz Gorski, een van degenen die onder het nieuwe regime geen lang politiek leven bescho ren is, mislukten en de studen tenstaking over het land dreigde uit te breiden, raakte niemand in paniek. In plaats daarvan riep de nieuwe vice-premier Mieczyslaw Ra- kowski studentendelegaties uit Lodz en Warschau bij zich om te komen praten. Het gevolg was dat de basis voor een overeen komst was gelegd, die zou leiden tot beindiging van de studen tenacties. Rakowski, hoofdre dacteur van het partijorgaan Po- litika en een bekend politiek commentator voor radio en tele visie, geniet alom respect. Generaal Jaruzelski. die door som migen al wordt beschouwd als de Poolse De Gaulle, lijkt in staat te zijn het onmogelijke mogelijk te maken en het land langs een afgrond te sturen tussen anar chie en een Russische invasie. En toch is het Kremlin, ofschoon de toestand in Polen optimisti scher lijkt dan het was in bijna het gehele afgelopen half jaar, helemaal niet gelukkig. Het Rus sische beleid was om de Polen genoeg touw te geven om zich zelf op te hangen. Want het laat ste dat het Kremlin wil is een Pool met een eigen vorm van communisme, een worm in de kern van de communistische ap pel. Moskou zit al moeilijk met de openlijke verloochening van het Russische militaire beleid in Roemenië en de geleidelijke maar onvermijdelijke economi sche koers van Hongarije naar het Westen. Om die reden weet generaal Jaru zelski dat ondanks het feit dat hij de toestand beter onder controle heeft dan zijn voorgangers Pin- kowski en Babiuch, hij met ui terste zorgvuldigheid te werk moet gaan. Het Kremlin geeft hem niet de ruimte die zijn voor gangers hadden. Hij zal al zijn kennis van strategie moeten in zetten om in het zadel te blijven. (Van onze correspondent Lia van Bekhoven) LONDEN - De Britse staatssteenkoolonderneming be sloot wonesdagavond in een bespreking met regerings vertegenwoordigers en leiders van de Britse mijnwer kersvakbond, af te zien van haar beslissing om 23 niet rendabele mijnen te sluiten. De mijnwerkersvakbond, de NUM, riep vandaag haar leden op weer aan het werk te gaan. De Britse minister voor energie avid. Howell, kondigde gisteren an meer geld te investeren in de lijnindustrie. Uit protest tegen de voorgenomen sluitingen hadden 60.000 mijn werkers het werk neergelegd in een zich snel uitbreidende sta king. Werknemers uit andere in dustrietakken hadden al beloofd de stakende mijnwerkers te steu nen in wat werd gezien als moge lijk de grootste industrile crisis voor de conservatieve regering van premier Thatcher. Het besluit de mijnen open te hou den. kwam als een verrassing voor iedereen en wordt gezien als een grote concessie van de re gering. Minister voor energie. David Howell, kondigde aan ran Spaanse kandidaat-premier \DRID - De Spaanse kandidaat premier Leopoldo Calvo Sotelo leeft gisteren in de Tweede Ka- •ner zijn regeringsprogramma jiteengezet. Calvo Sotelo, die net het kamerdebat over zijn re geringsprogramma minstens 176 Stemmen moet halen wil hij zich Suharto in ;eweer tegen :orruptie in Indonesië [AKARTA (Reuter) - President Suharto van Indonesië heeft op geroepen tot een verscherpte zui veringsactie onder van corruptie verdacht personeel van de rech telijke macht in zijn land. Vol gens onthullingen van een week Eeleden zijn de laatste jaren in idonesië ruim 200 rechters, offi cieren van justitie en ander justi tieel personeel gestraft wegens het aannemen van steekpennin gen. lharto deed zijn oproep na de beëdigingen van de majoren-ge- neraal Ali Said, Ismail Saleh en Mujono als respectievelijk minis ter van justitie, procureur—gene raal en voorzitter van het opper ste gerechtshof. Hij verklaarde- dat Indonesië een sterk justitieel _apparaat nodig heeft dat druk van buitenaf kan weerstaan en dat niet mag worden beheerst door gemakkelijk financieel ge win, hoe hoog ook het bedrag is. Om het volk ervan te verzekeren dat kan worden vertrouwd op de rechtelijke macht, dient de zui vering onder corrupt personeel ■te worden voortgezet. na de eerste stemmingsronde mi- nister-president kunnen noe men. noemde zijn toekomstige beleid de start van de democratie en het einde van het overgangs stadium van de dictatuur naar een democratisch stelsel. Het programma van Calvo Sotelo, dat de steun' heeft van alle 165 Tweede-Kamerleden van de re geringspartij Unie van het demo cratisch centrum UCD kenmerkt zich door liberaal-conservatieve maatregelen ter bestrijding van de economische crisis, een wes terse buitenlandse politiek, een binnenlandse politiek van even wichtig regionaal zelfbestuur, een internationale aanpak van de terreurbestrijding, waarbij de mensenrechten van de verdach ten worden gerespecteerd en op militair gebied een aansluiting bij de NAVO. .Leopoldo Calvo Sotelo, die het ac cent legde op de stabiliteit van de komende twee jaar, sprak zich uit voor de vorming van een nieuwe UCD-regering in plaats van het aangaan van een coalitie kabinet. Het regeringsprogramma, waar over de komende dagen in de Spaanse Tweede Kamer wordt Het compromis van de Thatcher- meer geld te investeren in de mijnindustrie, wat hij bestem pelde als „investeren in de toe komst". Howell zei ook verdere besprekingen te willen voeren over de import van goedkope buitenlandse steenkool in Groot- Brittanni. Het bereikte compromis zal de re gering duur komen te staan. Ge schat wordt dat iedere ton Britse steenkool zo'n 150 gulden zal kosten. De regering zei ook be reid te zijn andere industrietak ken te stimuleren om voortaan meer Britse steenkool te gaan ge bruiken. De mijnwerkersvak bond zei de uitkomst van de be sprekingen te beschouwen als een overwinning en gaf op haar beurt toe te erkennen dat de slui ting van bepaalde mijnen onver mijdelijk was. De NUM-leider Joe Gornley zei dat men de rege ring had laten zien soepel te zijn door de leden te adviseren terug aan het werk te gaan. De dreiging van een nationale sta king is geweken, maar harde on derhandelingen staan de betrok ken partijen volgende week nog te wachten. Het nieuws dat de re gering zich bereid getoond had een dergelijke grote stap terug te doen in een poging een confron tatie met de mijnwerkers te ver mijden, werd in Westminster met gemengde gevoelens ont vangen. Oppositieleden zeiden verrast en gelukkig te zijn met de regeringsbeslissing, die ze inter preteerden als een belangrijke ombuiging van het regeringsbe leid van vremier Thatcher, die nog geen week geleden nog te kennen gaf niet in te zullen grij pen en de steenkoolonderne ming de crisis zelf te laten op knappen. Maar de haviken zijn niet te spreken over de concessie die ze zien als een teken van zwakte. Premier Thatcher stond echter on der zware druk van een aantal le den van haar eigen partij, die haar hadden gewaarschuwd geen zin te hebben in een con frontatie met de mijnwerkers. Zij hadden klaarblijkelijk de staking van 1974 nog vers in het geheu gen, toen de mijnwerkers pre mier Heath dwongen vervroegde verkiezingen uit te schrijven die hij prompt verloor. Uit protest tegen de jacht op jonge zeehonden die volgende maand rond Newfoundland begint, diende gisteren een deputatie een petitie in bij de Canadese ambassade in Londen. Verkleed als zeehondenjagers demon streerde men met (speelgoed) zeehondjes voor het Canada House. Familie vermiste Argentijnen: De gekke moeders van de Plazo de Mayo (Mciplein) in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires zijn zo langzamerhand bij velen bekend. Zij zijn de moeders, echtgenoten, dochters van de vele vermisten in Argentinië. Elke donderdag houden zij op het Meiplcin een stille tocht uit protest tegen het feit dat de regering niet wil vertellen wat er met hun familieleden is gebeurd. Sinds de militaire junta met Videla als president in Argentinië aan de macht is, is er nog een andere groepering die vecht om ophel dering over vermiste familpe. Dat zijn tamilicleden van verdwenen en vastgehouden politieke gevangenen'. Familieleden die zich in de loop der jaren verbon den hebben en samen de bevolking van Argentinië mobiliseren. Om toch vooral de regering niet de kans te geven die tienduizen den vermisten zonder meer te verdoezelen Als een inktvlek breidt deze organisatie van familieleden zich over het land uit. Twintig van die organisaties zijn er nu en elke maand komen zij bij elkaar om hun 'strategie' te bepalen. Een politieke organisatie zonder politieke kleur. Want van elke partij, vakbond of andere organisatie zitter er wel mensen in Argentinië gevangen of worden vermist. Videla laat soms zelfs zijn eigen aanhangers martelen, vermoorden of gevangen zetten als 'waarschuwing'. Het verschil tussen deze organisatie en de 'gekke moeders' is dat de familieleden in het hele land opereren en de 'gekke moeders' alléén in de hoofdstad. De familieleden proberen binnen Argentinië zelf het publick wak ker te schudden voor het onrecht dat in hun land heerst. (Verbo den) vakbondsorganisaties, studenten, politici worden op de hoogte gebracht dat de regerende junta eenvoudig ontkent dat er duizenden gevangenen zijn verdwenen. Nu voor het eerst proberen ze het ook buiten Argentinië. Vorige week waren zij in Nederland en spraken met vertegenwoordi gers van FNV en CNV. Ook brachten zij een bezoek aan het ministerie van buitenlandse zaken. Om hun bezorgdheid te ui ten over een nota van dit ministerie over Argentinië. "Veel te optimistisch" is hun commentaar op dit rapport, "Er staat in dat de toestand er een stuk beter op is geworden. Dat er veel minder politieke gevangenen zijn. En dat het met die vermisten ook wel meevalt". "Economische belangen spelen in veel landen, ook in Nederland een veel te grote rol. Argentinië is een rijk land. Rijk aan vlees en aan mineralen. Vandaar dat men zich er voor wacht scherpe druk op het land uit te oefenen". En juist die druk is nodig om de situatie te veranderen, vinden de familieleden. Economische druk, maar ook scherpe veroordelin gen. Door regeringen en door bijvoorbeeld een organisatie als de Verenigde Naties. Wat dat laatste betreft: hun volgende reisdoel was Genève. Daar zullen zij bij de mensenrechten-commisse van de VN pleiten voor hun zaak. Of het wat zal uitrichten is op zijn minst twijfelachtig. De junta blijkt tot nu toe weinig gevoe lig te zijn voor krtiek van buitenaf. Als er iets kan veranderen dan is dat door hel volk van Argentinië zelf. "Zolang de militairen aan de macht zijn is Argentinië verloren. Maar om die junta weg te krijgen hebben we de steun van de hele bevoking nodig. Het hele volk moet weten wat er in Argen tinië met de politieke gevangenen gebeurt. Het is onze taak om de bevolking daarvan bewust te maken Pas wanneer men be seft hoe mensonterend de toestand is, zal men verzet kunnen organiseren. Dat zal een lang proces worden. Misschien wel tien tallen jaren. Argentinië is er nog lang niet". ANNEMEIK RUYGROK gedebatteerd, is gisteren niet on gunstig ontvangen. Felipe Gon zalez, leider van de grootste op positiepartij, de socialistische ar beiderspartij PSOE, wilde geen commentaar leveren voordat hij het programma van de kandi- daat-prerrper met het partijbe stuur had doorgesproken. regering heeft de mythe ver sterkt dat de mijnwerkers elk re gering aan kunnen. Het heeft ook de werknemers in de water leidingbedrijven, die dreigen met een staking voor loonsver hoging, de hoop gegeven dat de regering niet zo onbuigzaam is als ze doet voorkomen. BRUSSEL (ANP) - Als de Europe se Commissie, "dagelijks be stuur" van de EG, haar zin krijgt worden de Europese landbouw prijzen voor de campagne 1981/82 met gemiddeld zes lot acht pro cent verhoogd. De Europese landbouwcommissaris, de Desn Poul Dalsager. heeft de prijsvoor stellen gisteravond op een pers conferentie in Brussel bekend ge maakt. Voor één van de voor de Nederland se boeren voornaamste produk- ten, namelijk de melk wordt een prijsverhoging met zes procent voorgesteld, met ingang van 1 april van dit jaar. Op 16 septem ber van dit jaar komt daar nog twee procent bij. Daarnaast echter wil de Europese landbouwcommissaris de in het EG-jargon geheten "positieve monetaire compenserende be dragen" die voor de Benelux-zui- velsector 2,2 procent bedragen, geheel afbreken. Volgens eerste berekeningen van deskundigen in Brussel zou dat de Nederland se zuivelproducenten op een ver mindering van de prijsverhoging met ongeveer twee procent ko men te staan. De commissie stelt tevens voor de zogeheten "medeverantwoorde lijkheidsheffing" voor melk van twee procent die al bestaat te handhaven. Bovendien wil ze nog een extra "strafheffing" op de produktie van melk leggen van 24,20 gulden per honderd ki lo geproduceerde melk voor die hoeveelheid melk die meer ge produceerd wordt dan het gemid delde van de jaren 1979 en 1980. Die "strafheffing" zal echter niet gelden voor consumptiemelk en verse melkprodukten. Een ande re rem die de commissie op de melkproduktie ingesteld wil zien is de volgende: de medeverant woordelijkheidsheffing van twee procent (die dus nu al bestaat) wil de commissie verdrievoudigen zodra de melkproduktie hoger wordt dan 15.000 kilo per hectare weideland. De daadwerkelijke melkprijsver hoging die de Nederlandse zui- velproducent uit de voorstellen van de commissie zou kunnen ha len ligt volgens deskundigen in Brussel tussen de drie a vier pro cent. Nieuw in de commissievoorstellen voor de Europese landbouwprij zen in het komende seizoen is dat Dalsager dit keer de remmen die in vroeger jaren gelegd waren op de Europese zuivelproduktie nu ook wil laten gelden voor de pro- dukties in andere sectoren. Zo wil de Europese commissaris bij voorbeeld het begrip "medeve rantwoordelijkheid" (voor pro ducenten van overschotten) nu ook toegepast zien in de rund vleessector, in de graansector, de koolzaadsector, voor olijfolie en voor bepaalde groenten en fruit- soorten plus voor tabak. Zo stelt de commissie bijvoorbeeld voor de rundvleesprijzen met ne gen procent te verhogen (6 pro cent in het begin van het markt- jaar en nog eens 3 procent op 7 december van dit jaaa). Bij het voorstellen van die remmen op de produktie heeft de commis sie onder meer gekeken naar de voorwaarden die er in de gemeen schap zijn. De "Europese boter berg" is op dit moment niet erg hoog, namelijk 60.000 ton (ofte wel twee weken consumptie). Maar wel is er bijvoorbeeld op dit ogenblik 350.000 ton vrijwel on- WASHINGTON (AFP) - Op 15 december van het vorig jaar heeft zich bij Zuid-Afrika op nieuw een geheimzinnige ex plosie voorgedaan, vermoe delijk van nucleaire aard. Dit hebben Amerikaanse journa listen gisteren in Washington verklaard. De explosie lijkt volgens deze journalisten op die welke in september 1979 op dezqlfde plaats door een Amerikaanse kunstmaan werd geregistreerd. Het Amerikaanse ministerie van defensie verklaarde later dat de lichtflits, die op 15 de cember boven de Stille Oce aan werd waargenomen, was veroorzaakt door een botsing van een kleine meteoriet met een Amerikaanse spionagesa- telliet. Volgens het ministerie was haar inlichtingendienst tot de conclusie gekomen dat het ditmaal geen kernexplo sie was geweest. Na de lichtflits van 1979 ont stonden geruchten dat Zuid- Afrika en Israel hadden sa mengewerkt bij het maken en tot ontploffing brengen van een kernbom in de Stille Oce aan. Beide landen spraken dit tegen. De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben gisteren elke verant woordelijkheid van de hand gewezen voor de "nucleaire ontploffing De beschuldigingen dat Preto ria iets te maken heeft met de ze nucleaire ontploffing zijn even onwaar als die in 1979, toen een zelfde soort lichtflits werd waargenomen: zo ver klaarde een officiële woord voerder. verkoopbaar rundvlees in voor raad. Ook heeft de gemeenschap de beschikking over vijf miljoen ton tarwe. De voorstellen die de commissie gedaan heeft inzake prijsverho ging voor de voornaamste (nog niet genoemde) produkten lui den tenslotte als volgt: basisprijs varkensvlees plus 9 procent, richtprijs koolzaad plus 10 pro cent. richtprijs zachte tarwe plus 8 procent, richtprijs harde tarwe plus 5.8 procent, richtprijs gerst plus 9 procent, richtprijs mais plus 9 procent, basisprijs voor suikerbieten plus 7,5 procent en interventieprijs voor witte suiker 7,5 procent, basisprijs voor groente en fruit plus 8 tot 10 pro cent PLO wil voor Palestijnen dienstplicht BEIROET(UPI) - Het linkse Liba nese blad As Safir weet te mol den dat de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO) van plan is de dienstplicht in te voeren voor de Palestijnen die in de Ara bische landen wonen. Sinds de vorming van de staat Is raël wonen er Palestijnen in de aan Israël grenzende Arabische landen. Het plan voor de invoering van de dienstplicht zal in april ter goed keuring worden voorgelegd aan de nationale raad. het parlement van de Palestijnen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9