W aterbedrij ven zoutoverleg moe Politie dreigt met actie Hzmna Omstreden notaris opgepakt PvdA-bestuur tegen idee kamerlid over uitkering CDA zwicht voor Wiegel Weer actie tegen Franse lozing in Rijn "Pais vraagt offers onderwijspersoneel Lage uitkering: huis in brand PvdA wil verbod op de doodstraf FEESTJE? VERLAAN Reserveer tijdig! DONDERDAG 19 FEBRUARI 198i Wegens verduistering AMSiERDAM (GPD) - Dc Am sterdamse notaris mevrouw M. J. Slis-Stroom (49) is gistermiddag in haar woonplaats gearresteerd. Zij wordt verdacht van verduis tering van een bedrag van drie miljoen gulden Mevrouw Slis was sinds enkele weken voort vluchtig. De notaris werd gearresteerd door een team van agenten van rijks- en gemeentepolitie. Een woord voerder van dc rijkspolitie kon gisterenavond niet zeggen op welk adres de notaris is aange- trofen. Mevrouw Slis deed zelf drie weken geleden aangifte van verduiste ring van 3 miljoen gulden. Met dit geld was een van haar rela ties. de meestcr-oplichter Adriaan O., ervandoorgegaan. Naar thans blijkt heeft dc Am sterdamse notaris zelf drie mil joen gulden van een van haar klanten verduisterd. Deze klant heeft inmiddels aangifte gedaan. Mevrouw Slis is gistermiddag laat overgebracht naar ..een cel in een politiebureau buiten Amser- dam", aldus de woordvoerder van de rijkspolitie. Zij was sinds zij aangifte had gedaan spoor loos. Mevrouw Slis mag inmiddels het ambt van notaris niet meer uitoe fenen. Het Amsterdamse ge rechtshof heeft haar vorige week uit het ambt gezet. Al eerder was ze in opspraak gekomen wegens haar rol in een oplichtingsaffaire. De rijkspolitie heeft gistermiddag ng vier arrestaties verricht in de zaak van de miljoenenverduiste ring. Het gaat om familieleden van Marijke H., die wegens me deplichtigheid al eerder werd gearresteerd. Marijke H. is de vriendin van Wim P., de compagnon van Arie O.. P. en O. zitten in Parijs te wachten op uitlevering naar ons land. De vier familieleden hebben tegen betaling delen verborgen van de door Arie O. en Wim P. verduis terde drie miljoen gulden. Daar hebben zij in totaal 10.000 gulden als bewaarloon voor gekregen. Tegen het viertal is proces-verbaal opgemaakt wegens heling. Zij zijn vervolgens naar huis ge stuurd. Inspraakidee PvdA onderwijs is kansloos DEN HAAG (ANP) - voor het ini tiatief-wetsontwerp van de socia listen Van Kemenade, Poppe en Worrell over de medezeggen schap van personeel, leerlingen en ouders in het onderwijs, is geen kamermeerderheid te vin den. De fracties van CDA. VVD en de kleine christelijke partijen SGP en GPV lieten gisteren weten overwegende bezwaren tegen het Pvdinitiatief te hebben. De rege ringspartijen gaven te kennen de voorkeur te geven aan het door de regering ingediende wetsont werp over de democratisering in het onderwijs. CDA-woord voerder Van Leijen- horst worden voor het waarbor gen van de eigen identiteit van de school. Dat is in het regeringsont werp beter geregeld dan in het initiatief-ontwerp, vindt hij. WEERRAPPORTEN ei d l s a - '1 e Amsterdam zwaar bew. 2 -0 0 De Bilt 2 -2 0 Deelen 0.3 Eelde motsneeuw -0 0.2 Eindhoven -2 04 Den Helder geheel bew. 3 0 0 1 Rotterdam zwaar bew. -2 0.3 "rivente zwaar bew. 1 ,1 0.1 Aberdeen 4 1 0 Barcelona 13 3 0 Berlijn 1 -3 II1 Bordeaux 7 -4 0 Frankfort 3 0.2 zwaar bew. 1 -3 0 Innsbruck -5 1 Klagenfurt sneeuw 2 -4 0.1 Kopenhagen 3 -1 0 Lissabon regenbui 14 6 1 Locarno mist 2 Londen geheel bew 5 1 0 Luxemburg 0 -4 0 Madrid zwaar bew. 11 1 0 Malaga zwaar bew. 18 8 0 Mallorca mist 13 -1 0 Munchen -1 -5 regen 6 Oslo geheel bew -4 -5 0 Parijs 3 -1 0.5 vaar bew. Split licht bew. 8 -2 0 Stockholm geheel bew. -1 -4 2 Wenen -2 -4 0.4 geheel bew. 1 -4 0 Casa Blanca half bew. 16 Istanbul regen 4 2 0.6 Las Palmas zwaar bew 20 16 0 Beiroet licht bew. 13 Tel Aviv geheel bew. 18 Tunis zwaar bew. 10 6 1 VOORSCHOTEN (GPD) - De op vattingen van het socialistische Tweede Kamerlid Jaap van der Doef over dc sociale uitkeringen worden niet gedeeld door het PvdA-partijbestuur. Dit vindt dat iedereen het recht dient te hebben op een uitkering. Van der Doef verklaarde vorige week dat voor hem dc hoogte van het gezinsinkomen dc doorslagge vende factor is PvdA-voorzitter Van den Berg ver klaarde desgevraagd gisteravond in Voorschoten dat het partijbe stuur eerder in de week ..gron dig" over deze zaak had gespro ken. ..Een paar punten zijn daar bij recht overeind gezet. Ook Van der Doef is het daar nu mee eens." aldus Van den Berg. Hij liet weten dat voor de PvdA voorop staat dat iedereen die ver plicht is een premie te betalen, ook het recht moet hebben op een uitkering. Doorvoering van deze ..individualisering van de uitkeringen" zal echter veel geld en tijd kosten. Vandaar dat reke ning moet worden gehouden met de draagkracht en de behoefte van het ontvangende gezin. Binnen het partijbestuur was er vooral kritiek op het voorbeeld dat Van der Doef in een inter view aanhaalde. Hij vond dat in het geval een vrouw van een pro fessor werkloos zou worden, zij geen recht zou moeten hebben od een uitkering. Het salaris van de professor moest in zulke si tuaties maar voldoende zijn. Van den Berg: ..Dat voorbeeld was ongelukkig gekozen. Maar ook in dit voorbeeld wil de PvdA niet tornen aan de uitkering van de vrouw. Maar je moet wel kijken naar het gezinsinkomen. Derge lijke misstanden moetje dan ook corrigeren via de belastingen Met name de Rooie Vrouwen in de PvdA namen aanstoot aan de op merkingen van Van der Doef. die hij later overigens enigszins af zwakte. De vrouwen waren bang dat door het familie-inkomen voorop te stellen, de zelfstandig heid van de vrouw aangetast wordt. Nog steeds is het volgens de Rooie Vrouwen zo, dat een vrouw in het algemeen in de la gere beroepen terecht komt en dus ook meestal minder zal ver dienen. Vooral haar uitkering staat daarmee op de tocht. Spreekbeurt Tijdens zijn spreekbeurt voor de plaatselijke PvdA-afdeling sprak Van den Berg ook uitgebreid over de mogelijkheden om door vijf-urige werkdagen en andere vormen van deeltijdarbeid meer mensen aan het werk te zetten. Deze kortere werkdagen zouden betaald moeten worden door een verlaging van de lonen c-n een verhoging van de produktiviteit. De door leden van het kabinet voorgestelde privatisering van tal van overheidstaken (zoals de vuilnisophaaldiensten en de wo ningbouw) wees de PvdA-voor zitter van de hand. „Het is niet zo dat de overheid de huidige chaos heeft veroorzaakt, maar dat is veel meer een gevojg van het fa lend beleid van dit kabinet. En de regering bedoelt met privati sering eigenlijk niets anders dan het recht van de sterkste." Volgens Van den Berg zet het CDA zichzelf buiten spel door haar op stelling inzake dc kernwapens. De opvatting dat er niet tijdens de formatie gesproken zal wor den over de modernisering van deze wapens, betekent dat PvdA en CDA op dit punt geen over eenstemming kunnen bereiken. „Als het CDA toch hieraan vast houdt, dan komt ze in de opposi tie." Hij verwacht overigens dat de mo dernisering wel degelijk een rol gaat spelen in dc komende ver kiezingsstrijd. Voor dc kiezers betekent dat helderheid: de PvdA is tegen, de VVD is voor: „Helderder kan niet." Een coali tie PvdA-CDA zit er volgens hem alleen in. indien de christen-de mocraten alsnog besluiten af te zien van de modernisering. Het CDA zal door de knien gaan „Ik moet het CDA nog zien dat de oppositie kiest." DEN HAAG (ANP) - De waterleidingbedrijven en waterschappen in West-Nederland zijn het langslepende internationale overleg over het terugdringen van het zoutgehalte van het Rijnwater moe. Gisteren hebben zij bij het Tribunal Administratif in Straatsburg een bezwaarschrift ingediend tegen de vergunningen tot het lozen van afvalzout in de Rijn door het Franse staatsbedrijf De Kalimijnen in de Elzas. Tegelijkertijd hebben zij bij het Europese Hof van Justitie een verzoek om schorsing van de nieuwe vergunning, die de prefect van het departement Hautrhin op 22 december j.l. aan de zoutindustrie verleende, ingediend. De indieners van het bezwaar schrift deelden tijdens een pers conferentie in Den Haag mee dat zij ernstig bezwaar maken tegen de verlenging van de vergunning, waardoor de kalimijnen onge stoord verder kunnen gaan met het lozen van grote hoeveelheden afvalzout op de Rijn. De voortdurende belasting van de Rijn met het zout berokkent niet alleen de land- en tuinbouw in ons land grote schade, maar plaatst ook de waterleidingbe drijven bij de zuivering en de dis tributie van drinkwater voor ho gere kosten. Ook zou de Franse prefect met het verlenen van de nieuwe vergunning verschillen de Franse wetten hebben over schreden en is de lozing in strijd met het volkenrecht, beweren zij. De nieuwe vergunning houdt in dat de kalimijnen hun zoutlozingen op de Rijn onverminderd kunnen voortzetten met een jaargemid delde van 130 kilogram chloride per seconde. De indieners van het bezwaarschrift zijn van mening dat deze hoeveelheid in de nieu we vergunning met tenminste 60 kilo verminderd had moeten wor den. Dit was in het in 1976 door de Rij- noeverstaten ondertekende zoul- verdrag overeengekomen. Zoals bekend heeft de Franse rege ring het zoutverdrag niet ter be krachtiging aan de volksverte- DEN HAAG (ANP) - Minister Pais (onderwijs) vraagt offers van het onderwijspersoneel. Hij wentelt kosten van een gemeenschaps voorziening af op mensen die in het onderwijs werken. Deze in druk hebben de centrales van on derwijspersoneel gisteren over gehouden van het overleg over mogelijkheden om honderden miljoenen extra te bezuinigen. Gevreesd wordt dat ook de kwali teit van het onderwijs in het ge drang komt. Volgens de centrales in de commis sie voor overleg over rechtsposi tionele zaken in het onderwijs denkt de minister aan een pakket maatregelen. Daarmee zal niet slechts het gat van 119 miljoen gulden op de onderwijsbegroting voor dit jaar worden gedekt. Ook kunnen er blijvende ombuigin gen mee worden bereikt waar nu nog volstaan is met een inciden tele ingreep om het tekort op de begroting te beperken. De bewindsman zei voor zijn maat regelen uit te gaan van een zo hoog mogelijk kwaliteit en werk gelegenheid in het onderwijs. Van de maatregelen noemde hij er drie waaraan voorrang wordt gegeven. De eerste is een door lichten van de salarisstructuur bij het onderwijs. Ten tweede verwacht Pais tenmin ste honderd en mogelijk twee honderd miljoen gulden te vin den bij het "doorvertalen" van overheidspersoneel te verlagen. In de derde plaats denkt de mi nister aan verlaging van de sala rissen van groepen in het onder wijs die in verhouding met colle ga's veel verdienen. genwoordiging voorgelegd, om dat de bevolking in de Elzas be zwaar maakte tegen de voorge stelde methode van opslag. De mensen vreesden namelijk dat bij de injectering van het afval zout in de ondergrond het schone grondwater1 zou worden aange tast. De waterleidingbedrijven en water schappen zijn van mening dat de kalimijnen niet in een dwangpo sitie zitten en diverse mogelijkhe den hebben om zout op te slaan. Bovendien vinden zij dat de nieu we vergunning tegen alle regels in werd verleend. Volgens de Franse wetgeving kan de vergun ning, die nu voor vier jaar geldig is, slechts voor een halfjaar wor den verlengd. Verder is de pre fect verplicht verschillende be trokken instanties te horen alvo rens de vergunning te verlenen. Ook is de verplichte publicatie in het Franse staatsblad achterwege gebleven. Onderzoek Inmiddels blijkt, in tegenstelling tot de opvatting van de Franse re gering, uit een bevolkingsonder zoek in de Elzas, dat bijna de helft van de mensen daar geen be zwaar heeft tegen het injecteren van het afvalzout uit de kalimij nen in Mulhouse in de diepe on dergrond. Minder dan eenderde heeft wel bezwaar tegen deze me thode van opslag, terwijl een vijf de zich weinig gelegen laat liggen aan het fel omstreden project van de Rijnoeverstaten. De Rijncommissie Waterleidings bedrijven in Amsterdam'had het Parijse opinie-onderzoekbureau Sofrès opdracht gegeven tot dit onderzoek, omdat zij de mening van de bevolking zelf eens wilde horen. In het internationaal over leg werd steeds gezegd dat de in jectie-methode moest worden af gewezen vanwege het verzet on der de bevolking in de Elzas. Enkele duizenden Limburgers demonstreerden gisteren op het Binnenhof tegen de herindelingsplannen van minister Wiegel voor Zuid-Limburg, die zij veel te ver vinden gaan. Hoensbroek toch bij Groot-Heerlen DEN HAAG (ANP) - Het CDA is gisteravond door de kniecn ge gaan voor minister Wiegel (bin nenlandse zaken). Bij de voort zetting van het debat over de ge meentelijk herindeling van Zuid- -Limburg deelde woordvoerder Hennekam mee dat zijn fractie het amendement intrekt, dat erop gericht was. Hoensbroek niet bij Groot-Heerlen te voegen, maar zelfstandig te laten. Dit amende ment. dat op een kamermeerder heid kon rekenen, was door mi nister Wiegel ontraden. Hij had gedreigd de hele herinde ling in de ijskast te zetten, als het toch zou blijven staan. Het CDA wenste voor het niet doorgaan van de al jaren spelende herinde ling geen verantwoordelijkheid te dragen en trok "met pijn in het hart" het amendement in. Even daarvoor had de oppositie en kele wijzigingsvoorstellen inge trokken. om het amendement van het CDA meer steun te verle nen. Toen het CDA vervolgens toegaf aan Wiegel, werden Brink horst (D'66) en Waltmans (PPR) verschrikkelijk kwaad Voorzit ter Dolman moest tot tweemaal ingrijpen om de heren te bewe gen beledigende woorden aan het adres van het CDA en woordvoer der Hennekam, en van hem weer aan het adres van D'66. te vervan gen door meer parlementair woordgebruik. Vervolgens dien den PvdA. D'66. en PPR geza menlijk het Hoensbroek-voor- stel van het CDA weer in. Dit zal leiden tot de tamelijk onge bruikelijke situatie dat het CDA straks tegen een amendement zal stemmen, dat het eerste zelfheeft ingediend. Het staat daar nog steeds achter, maar is door dc kniecn gegaan voor de politieke gevolgen waar Wiegel mee heeft gedreigd. GRONINGEN (ANP) - Uit wanhoop omdat hij vond dat zijn uitkering van de Sociale Dienst te laag was. heeft een 29-jarige Groninger zijn huis in brand gestoken. De man verklaarde het vuur te hebben aangestoken uit wan hoop over zijn te lage uitke ring. Naar zijn zeggen kreeg hij van de gemeentelijke so ciale dienst slechts 200 gul den per week. waarvan ook zijn 30-jarige vrouw en een zever maanden oude baby van moeten leven. AMSTERDAM (GPD) - Tij dens verbouwingswerkzaamhe den in een pand aan het Am sterdamse Rokin zijn arbeiders gestuit op een wapenarsenaal van het verzet uit de Tweede Wereldoorlog. Bij het wegbre ken van een plafond kwamen vijf handgranaten, een land mijn. diverse booby-traps, tro- tyl-bolletjes (een soort dyna miet) en slagkoord te voor schijn. Volgens de Amsterdamse poli tie die de explosieven in beslag nam. moet het arsenaal om streeks 1944 zijn aangelegd. De politie leidt dit af uit bonkaar ten uit dit jaar die ook werden gevonden. Naast het wapentuig trof men een Duits militair pas poort en brieven uit het voor malig verzet aan. Een deel van de vondst zal in handen worden gesteld van het Rijks Instituut voor Oorlogs Documentatie. Op de foto de gevonden voor werpen. den haag )gpd) - De doodstraf mag in Nederland niet worden opge legd: een dergelijk artikel zou volgens Roethof (PvdA) in de grondwet opgenomen moeten worden, nu de grondwetbepalin gen over berechting van strafba re feiten wordt herzien. Roethof heeft dit gisteren in de Tweede Kamer voorgesteld tijdens de be handeling van de grondwether ziening. Roethof vindt de doodstraf een „volstrekt inhumane straf" om dat zij een ontkenning is van de menselijke waardigheid. Verder meent hij dat zijn voorstel in overeenstemming is met dc voornemens van de regering Het kabinet heeft al in oktober laten weten dat zij de doodstraf uit het militair- en oorlogsrecht willen schrappen. Zij hebben hiertoe wijzigingsvoorstellen voor ad vies naar de Raad van State ge stuurd. De politieke partijen in de Kamer reageren verdeeld op het wijzi gingsvoorstel. De CDA-fractie zal zeker om procedurele rede nen tegenstemmen. Volgens woordvoerster Korte-Van Hemel (CDA) hebben de fracties te wei nig voorbereidingstijd gehad omdat Roethof pas een kleine week geleden met zijn voorstel is gekomen. Daardoor is er geen tijd geweest voor dc raadpleging van de Raad van State en des kundige wetenschapsmensen. Ook D'66 zal om deze reden te genstemmen. De VVD-fractie in de Kamer zal verdeeld stemmen. Ongeveer de helft zal voorstemmen omdat zij het in principe eens is met het grondwettelijk vastleggen van het gebod. De andere helft wenst niet bij voorbaat via een grond wetsartikel het opleggen van de doodstral' in iedere situatie on mogelijk te maken. (ADVERTENTIE) 0KEE SLIJTER WIJNHANDELAAR verkoopt niet alleen kleine gezellige huis tapjes voor bier, maar verhuurt ook professionele tapinstallaties, bij u thuis door eigen dienst geïnstalleerd. IN ONZE WINKELS NADERE INFORMATIE. ROTTERDAM (ANP) - De Neder landse Politiebond eist d^t de re gering op korte termijn de verze kering geeft dat er niet verder be zuinigd zal worden bij dc ge meente- en rijkspolitie. Komt een dergelijke toezegging er niet. dan komen er landelijke acties. Volgens voorzitter L. van der Lin den van dc NPB is de maat vol De bezuinigingsmaatregelen die al zijn doorgevoerd, hebben vol gens hem tot gevolg dat een aan tal politietaken niet meer naar be horen kan worden uitgevoerd. Dit heeft grote onrust teweegge bracht bij alle politickorpsen en met name in de grote steden. Van der Linden vreest, dat de rege ring nog meer bezuinigingen voor de politie in petto heelt. 'Er dreigt een personeelsstop. Dat is een onverteerbare zaak", aldus Van der Linden. Stakingen worden door de NPB uitgesloten. "De acties mogen niet over de rug van het publiek gaan". Gedacht wordt aan acties die alleen de overheid zal mer ken. zoals hel met-geven van par keerbonnen. De komende dagen worden overal in het land leden vergaderingen gehouden, waarin de kwestie wordt besproken. Dc bezuinigingsmaatregelen hou den in dat het ministerie van bin nenlandse zaken dit jaar tweedui zend gulden minder per politie man betaalt. Dit komt bijvoor beeld in Rotterdam neer op een totale bezuiniging van 5.2 miljoen gulden. Binnenlandse zaken vindt dat er bij de korpsen dan maar minder moet worden over- gewerKt. L)e politiebond is hier ook een voorstander van. maar stelt, dat overwerk onvermijde lijk is door een tekort aan perso neel en de aard van het werk. vooral bij de recherche. Het bezuinigen op overwerk heeft volgens Van der Linden tot ge volg. dat dit alleen nog in dc vrije tijd kan worden vergoed, waar door een sneeuwbaleffect ont staat. Dit zou alleen te doorbre ken zijn door een personeelsuit breiding. Van der Linden wijst erop, dat de vier grote steden er elk nog zo'n 600 tot 1.200 mensen bij zou moe ten hebben om al het werk aan te kunnen. Ongeveer honderd politiemensen gaven dinsdagavond in Rotter dam al blijk van hun ongenoegen over de gang van zaken. Op een extra ledenvergadering wera .«en motie aangenomen waarin de overheid een onbehoorlijk be leid ten opzichte van de rechtsze kerheid van het publiek en dat van haar werknemers" wordt ver weten. Dc bezuinigingen zijn volgens de politiebond in regelrechte tegen spraak met de uitgesproken op vattingen over een betere uitvoe ring van de politietaken. De bond vreest, dat de bestrijding van de kleine criminaliteit en de hulp verlening aan het publick door de bezuinigingen het eerst in het ge drang nülen komt n Volgens Van der Linden is de stem ming bij de andere korpsen niet veel anders. Hij hoopt dat het overleg met de regering snel op gang zal komen. LEIDEN: KOOPCENTRUM „LEVENDAAL LANGE MARE 40 TEL: 146708 IJSELKADE 43 TEL: 413564 LEIDERDORP: FRED. HENDRIKLAAN 4 TEL: 894136 VOORSCHOTEN: PRINS BERNHARDLAAN 139 TEL: 01717 -5715

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7