Provincie: parkeergarage is nodig De Glijbaan mag nog tot zomer in lokaal blijven Bezwaren tegen nieuwe opzet bij Endegeest {fa Bezwaren tegen bestemmingsplan Noordvest afgewezen DONDERDAG 19 FEBRUARI 1981 LEIDEN Auto's weggesleept LEIDEN - Drie auto's zijn gis teren door de politie wegge sleept omdat ze op de 'tijde lijke' route van de bus waren geparkeerd. Door de werk zaamheden aan de Breestraat zijn de busroutes enigszins veranderd. Op de Boom- markt, Vismarkt en Kort Ra penburg waar de wagens stonden is nu een parkeerver bod ingesteld om de bus in deze smalle straten baan te geven. LEIDEN - Vier personen zijn nacht door de politie op he daad betrapt bij het plakken pamfletten in de Haarlemmer straat en de Lange Mare. De pamfletten die waren voorzien van de tekst 'Landelijke demon stratie tegen invoering 650 gul den collegeld' zijn in beslag ge nomen, evenals de potten plak sel. Tegen de plakkers is proces verbaal opgemaakt. Commissie geeft peuterspeelzaal meer tijd het stadhuis aanwezig c LEIDEN - De peuterspeelzaal 'De Glijbaan' komt hoogstwaar schijnlijk niet met ingang van 1 maart op straat te staan. De ge meente had aanvankelijk aange kondigd dat de peuterspeelzaal op die datum het lokaal in de openbare kleuterschool 'Bambi no' aan de Oppenheimstraat moet verlaten. 'De Glijbaan' huurt dit lokaal van de gemeen te. De raadscommissie van onderwijs gaf wethouder Van Dam gister avond een voorstel mee om het ultimatum te verlengen tot en met de zomervakantie. Wanneer het college van burgemeester en wethouders met dit voorstel ak koord gaat heeft 'De Glijbaan' tot 1 augustus de tijd om elders on derdak te vinden. De huisvestingsproblemen van 'De Glijbaan' zijn ontstaan doordat het leerlingenaantal van de kleusterschool 'Bambino' is toe genomen. De school telt drie lo kalen. Tot op heden had 'Bambi no' aan twee lokalen genoeg zo dat de stichting peuterspeelzaal het derde lokaal kon huren. Nu dreigen de twintig peuters van 'De Glijbaan' op straat te komen staan omdat 'Bambino' het derde lokaal dringend nodig schijnt te hebben. Als mogelijke oplossing werd aan gevoerd dat de kleuterschool ge- bruik kan maken van een lokaal in de nabij gelegen lagere school. Maar daar wil het bestuur van de kleuterschool niet aan. De relatie *ussen de besturen van de kleu- erschool en de stichting peuter speelzaal is volgens wethouder Van Dam verre van optimaal. Daar komt volgens Van Dam nog bij dat de Rijksonderwijsinspec- tie vindt dat de kleuterschool in dertijd met steun van het Rijk is neergezet ten behoeve van kleu teronderwijs en uitsluitend daar voor gebruikt mag worden. Het Rijk weigert nu om goedkeuring te verlenen aan een krediet waar door het lokaal in de lagere school voor de kleuters geschikt kan worden gemaakt. Van Dam had het stichtingsbe stuur tot aanstaande maandag de tijd gegeven om met een alterna tief aan te komen dragen. Onder druk van de raadscommissie krijgt de stichting nu waarschijn lijk vijf maanderrlanger de tijd om naar een andere ruimte uit te kijken. Als vervangende ruimte is de peuters een lokaal in de Ire- neschool aangeboden. Maar dat is volgens het stichtingsbestuur geen waardig alternatief omdat de ruimte veel te krap is en bo vendien ontbreken noodzakelij ke voorzieningen. DEN HAAG - De bezwaren van het buurtcomité Noord- vest in Leiden tegen een parkeergarage bij Digros- Mijnders aan de Langegracht zijn door de provincie verworpen. "De garage zal gaan voorzien in een voor de toekomst te verwachten behoefte van dringende aard". Mocht men in de toekomst echter tot andere inzichten komen, dan mogen er alsnog woningen wor den gebouwd. Dat wil het buurt comité. Het provinciale bestuur van Zuid- Holland heeft de ook de andere bezwaren tegen het bestem mingsplan Noordvest verwor pen. Tegen het plan waren be zwaren binnengekomen van het energiebedrijf Rijnland, het buurtcomité Noordvest, een ont wikkelingsmaatschappij, Mijn- Taakverdeling bij Endegeest LEIDEN - Psychiater J.G. Goe- koop wordt de vervanger van waarnemend medisch-directeur A.J. Lameijn van Endegeest. Mo- jet, tot voor kort medisch direc teur, nam vorige week afscheid van het psychiatrisch zieken huis. Zijn functie wordt nu voor lopig waargenomen door La meijn. Hij wordt op zijn beurt, bijvoorbeeld bij ziekte, vervan gen door Goekoop. De bestuurscommissie van Ende geest besloot dit gisteravond. Ook werd besloten om Mojet een eervol ontslag te verlenen. ders bv en Digros bv en P. Clos Leembruggen. Het buurtcomité Noordvest had onder meer bezwaar aangete kend tegen de mogelijkheid het aantal cafés in de buurt uit te breiden en de mogelijke vesti ging van een dancing of nacht club in dat gebied. Samen met de sociëteit Quintus op de hoek van de Mare/Oude Singel zou dat maar voor een hoop overlast kunnen zorgen. De provincie meent echter dat de overlast van met name de socië teit beperkt zal blijven tot "aan vaardbare proporties". Over de andere horeca-uitspanningen in Noordvest zegt de provincie dat concentratie aan de Lammer markt "minder bedenkingen ontmoet dan handhaving elders in de binnenstad". De Lakenhal mag verder uitbrei den. Het wijkcomité had daarte gen bezwaren, maar de provincie wuift ze weg: "Met de uitbrei ding van het museum aan de zij de van de Lammermarkt zal in een behoefte worden voorzien". Het wijkcomité had er liever wo ningen gezien. Een politiebureau op het voormali ge Krantz-terrein zal geen over matige verkeershindcr veroorza ken, meent de provincie. De be woners vinden van wel. Het buurtcomité vindt het terrein waarop het bureau zal moeten komen beter geschikt voor wo- LEIDEN - Er zijn ernstige bezwa ren gerezen tegen de blauwdruk voor de toekomstige organisatie structuur van Endegeest. Ver schillende leden van de be stuurscommissie Endegeest hik ten gisteravond aan tegen de uit leg die in die blauwdruk wordt gegeven aan de geplande sectori- sering. Met sectorisering wordt een zekere mate van verdelen van de bestuurlijke functies over de verschillende afdelingen be doeld. De Nederlandse Organisatie Kring (NOK), een onderzoekbureau met ervaring in structuurwijzi gingen van ziekenhuizen, is al geruime tijd binnen Endegeest aan het werk. Het bureau werkt samen met een stuurgroep, ge vormd door verschillende be langhebbenden. Onder het mot to "Een goed begin is het halve werk", gaf de NOK een blauw druk uit. Simpel gezegd wordt in de blauwdruk aangegeven hoe het verdelen van de bestuurlijke functies over de afdelingen in zijn werk zou moeten gaan. Commissielid Eijsink stelde giste ren dat de blauwdruk eerder on der de noemer "Half werk is een slecht begin" valt. De samenstel lers zouden geheel voorbij zijn gegaan aan wettelijke regelingen en richtlijnen van onder meer het COZ en het ministerie van volksgezondheid. In de blauw druk wordt namelijk gesteld dat elke afdeling (sector) haar eigen doelstellingen zal kunnen bepa len en een zo groot mogelijke be slissingsbevoegdheid zal krijgen. Vergeten wordt daarbij te ver melden dat elke afdeling wel re kening heeft te houden met voor schriften van de wetgever, aldus Eijsink. Zo zal een afdeling bij voorbeeld nooit alleen het perso- KH - Blik op de Lammermarkt. Het wijkcomité ningwetwoningen. "Een politie bureau is een grootschalig en continubedrijf in de buurt, waar van de in- en uitgangen verkeers technische problemen zullen op leveren". Het energiebedrijf Rijnland had graag een hogere schoorsteen pijp in het plan gezien. Het moest er een worden van maxi maal 150 meter hoogte. De lucht vaartinstanties hadden daar be zwaar tegen: het levert een ge vaar op voor het vliegverkeer. Het energiebedrijf vindt dat de be langen van de energievoorzie ning en het milieu dienen te pre valeren. De provincie vindt dat uit oogpunt van de vliegveilig heid de belangen van het ener giebedrijf moeten wijken. De pijp mag niet hoger dan 98 me ter. De ontwikkelingsmaatschappij Kavel bv had onder meer be zwaar gemaakt tegen het feit dat het plan niet de mogelijkheid biedt tot het parkeren in twee la gen. De maatschappij had dit be zwaar echter niet bij de gemeen teraad ingebracht en het bezwaar kan daardoor niet door de pro vincie worden behandeld. Clos Leembruggen wilde van de minder bedenkingen tegen. provincie dat het besluit van B en W ongedaan wordt gemaakt om de parkeernorm op één plaats per woning te stellen. Dat moeten twee parkeerplaatsen per drie woningen worden, vindt Clos Leembruggen. De pro vincie is van mening dat zich geen omstandigheden voordoen de norm van één parkeerplaats per woning te verlagen tot twee per drie woningen. knelpunten bij stads vernieuwing LEIDEN - De Stichting Welzijn Leiden is met een discussienota over stadsvernieuwing in Leiden uitgekomen. Geen afgerond ver haal. maar een opsomming van probleemsituaties en knelpun ten. zoals de SWL die in de loop vande jaren heeft ervaren. In de aanbevelingen en conclusies stelt de SWL o.m. dat de verhuis- en herinrichtingskosten (renova tiepremie) die nu drieduizend gulden bedraagt, zou moeten worden verhoogd tot vijfduizend gulden. Daarin zou ook de ge meente Leiden een aandeel kun nen leveren, net zoals dat in an dere gemeenten gebruikelijk is, vindt de SWL. Ook in de archi tectenkeuze zouden bewonersor ganisaties meer inbreng moeten hebben. De SWL is van mening dat dit op het moment teveel een ambtelijke aangelegenheid is en te weinig is gerichtop inspraak van de betrokkenen. neelsbeleid mogen vaststellen; de wet zegt namelijk dat de on dernemingsraad (bij een zieken huis de dienstcommissie) daarin moet Worden gekend. Eijsink stelde dat het woord "beglissing" hier beslist foutief was gebruikt. Juist was het volgens hem het woord "inspraak" te gebruiken. Een afdeling zal nooit volkomen zelfstandig kunnen functione ren. maar heeft zich te houden aan bepaalde richtlijnen. Die richtlijnen moeten dan ook in de blauwdruk worden genoemd. Taaivervalsing Evenals andere leden van de be stuurscommissie zag Eijsink wel in dat de NOK heus wel van het bestaan van die richtlijnen af wist, maar die in de blauwdruk eenvoudig als bekend gegeven zal hebben verondersteld. Ten onrechte, zo oordeelde de com missie gisteravond. Daarom be sloot de commissie, onder voor zitterschap van wethouder Schoute, om de blauwdruk terug te geven met de opdracht "deze taaivervalsing goed te maken en de blauwdruk in goed Neder lands te herschrijven". Zo moe ten de richtlijnen van wetgever, COZ en het ministerie duidelijk worden aangegeven en moet dui delijk worden gesteld wie nu preCies de beslissingen moet ne men en wie er inspraak mag heb ben. Daarna zal de cofrimissie zich opnieuw over de blauwdruk buigen. Ook besloot de commissie om na de laten gaan hoe het verdelen van de bestuurlijke functies in andere ziekenhuizen bevalt. Of, waarom het daar is mislukt. En degeest zou dan kunnen leven van fouten die eventueel in ande re ziekenhuizen zijn gemaakt. Pisstop De NZH-lijnen 15 en 16 (Lei derdorp - Morskwartier) heb ben hun eindhalte tegenover de toekomstige sportvelden van de rugbyvereniging DIOK, aan het eind van de Smaragdlaan. Volgens passa giers die dikwijls bij het eind punt en tevens keerpunt van lijn 15 en 16 opstappen is de lucht bij deze halte vaak niet te harden. Busschauffeurs zouden van het keerpunt dikwijls een pis stop maken. Van deze halte, die half in de wildernis is ge legen, maken toch maar wei nig mensen gebruik. Meestal is er zelfs helemaal geen pas sagier te ontdekken. Dus wat let de chauffeurs met hoge nood. Volgens bewoners uit de nabij gelegen wijk Koppelstein ne men de NZH-chauffeurs vaak niet eens de moeite om zich tijdens de pisstop ver dekt op te stellen. De bewo ners zeggen regelmatig te hebben gezien dat de chauf feurs vanuit de geopende portieren de berm be sproeien. Bij de NZH zijn nog geen klachten over stankoverlast binnengekomen. Woordvoer der Lintjer: "Ik hoor hier nu voor het eerst van maar ik ge loof het graag dat de chauf feurs die plek als openbaar toilet gebruiken. Ik ben vroe ger ook chauffeur geweest, dus ik weet hoe het is. We zul len de zaak eens bekij"ken". Zit wel snor Zoals wij vorige week al aan kondigden zouden gemeen teraadsleden gisteravond on der voorzitterschap van wet houder Van Dam gaan stoeien over de verdeling van de 51.000 emancipatiegul dens die door het Rijk be schikbaar waren gesteld. Bushalte in Koppelstein: penetrant luchtje Maar liefst 21 gegadigden heb ben zich aangemeld om een graantje uit de emancipatie- pot mee te kunnen pikken. Samen vragen al die groepen een totaalbedrag van 129.000 gulden. Dat beloofde gister avond dus een aardige stoei partij te worden. Maar nee hoor. Want juist op het mo ment dat de dames en heren raadsleden wilden gaan bek vechten over wie wel en hoe veel geld moet krijgen en waarom dan wel. kwam er een opmerkelijke brief van de Stichting Welzijn boven de onderhandelingstafel. Welzijn bleek opeens een be drag van 66.000 gulden over te hebben en die aan de ge meente te willen schenken. Mits het bedrag wordt be steed voor emancipatie-acti viteiten. Dat betekende dus dat er in plaats van 51.000 gulden opeens 117.000 gul den viel te verdelen. Dat scheelde dus een een paar flinke teugen op een borrel. "Maar waar komt die 66.000 gulden nu opeens vandaan?", vroegen de raadsleden in koor. Wethouder Van Dam zei "heus van niets te weten". Joop Kamphuis, directeur van de Stichting Welzijn, wist des te meer en was in de raad zaal aanwezig om ophelde ring te verschaffen. Bij het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen had men zich verrekend. In een tijd van bezuinigingen bleek er opeens een heleboel geld over te zijn. Eind vorig jaar kwam er bij Welzijn een amb tenaar binnenlopen die zon der blikken of blozen vertel de dat dc stichting een ton van het rijk kon krijgen om een aantal brochures uit te geven die emancipatorisch. educatief en informatief moesten zijn. Joop Kamphuis: "Ja, ik vond het ook een beetje vreemd verhaal. Maar twee dagen la ter kregen we een ton op onze rekening gestort en wat doe je dan?' Kamphuis ging met die honderdduizend pieter mannen aan de slag maar al ras bleek de behoefte aan emancipatorische brochures minder groot dan was veron dersteld. De zaak werd stop gezet en binnen Welzijn be sloot men het geld dat over bleef. 66.000 gulden, aan de gemeente te schenken. Emancipatie-deskundige Hen- riëtte van Dongen (PvdA) sloeg in opperste verbazing de handen ineen. "Dit is toch belachelijk", riep zij uit. "Het rijk geeft ons slechts 51.000 gulden voor alle emancipatie zaken en Welzijn krijgt zo maar een ton. Dat is toch geen beleid meer?" Daar was iedereen het roerend over eens. Maar ondertussen werd er wel in het vuistje gelachen om deze financiële meevaller. Toch vertrouwden de raads leden de zaak nog niet hele maal en er werd weer argwa nend in de richting van de verlate Sinterklaas, Joop Kamphuis, gekeken. Die stelde de raadsleden ge rust. Navraag bij het Rijk had geleerd dat het wel snor zat. Er hoefde Verder geen ver antwoording voor die ton te worden afgelegd. "Alleen gaat het hier niet om een structureel potje. Dit is een incidentele zaak. denk ik", voegde Kamphuis er aan toe. Dat was dan mooi meegeno men, vond PSP-raadslid An- nelies Ponsen. "Dan kur.nen we het nu gelijk even hebben over dat potje van 80.000 gul den dat wij hebben ontdekt en dat wel structureel is". Ponsen had ontdekt dat de gemeente nog geld overhad als gevolg van huurderving van een gemeentepand aan de Breestraat. Wethouder Van Dam hielp Ponsen evenwel gelijk uit de droom met de opmerking dat zij de plank missloeg. Dat vail die 80.000 gulden klopte maar het geld was allang be steed. Collega-wethouder Pordewijk (financien), die toevallig kwam binnenlopen, viel Van Dam by. iet bewuste pand (Gerson) bleek een tijdlang te zijp. ge bruikt door gemeentewer ken. Toen deze dienst in het Stadsbouwhuis werd onder gebracht is het bewuste be drag (80.000) gebruikt als druppel op de gloeiende plaat van het gemeentelijk te kort (zo n 24 mihoen). "En dat geld kun je geen twee keer uitgeven", merkte Boe- dewijk ten overvloede op. verdeling patiegelden avond dus v sloot om e< goed uit te kwa gister Linig. Men be-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3