Boeren worden de oliesjeiks van de toekomst LLe/cfee agenda CDA: Wassenaar heeft onderwijsnota hard nodig Kees Bosenergiebewuste veehouder: Nieuwbouw school met neppaaltje begonnen LEIDERDORP - Kees Bos is energiebewust op zijn boerderij met negentien melkkoeien aan de Achthovenerweg in Leiderdorp. "Een gewone zaak", zoals hij het zelf noemt. "Engergiebewust denken op de boerderij is louter een kwestie van economische be drijfsvoering. Je kijkt bij alles wat het kost en wat het je oplevert. Energie is in verhou ding erg goedkoop. Langzamerhand stijgen de prijzen van gas en elektriciteit enorm. Vooral in het bedrijf is dat te merken door het grootverbruik. Als boer moetje daarom wel inspelen op onbenutte krachtbronnen. Een voorbeeld daarvan is warme koeiemelk, die levert ons nu vrijwel gratis heet water op." Kees Bos in de weer met het wat Het economische denken deed al zeer vroeg zijn intrede in het be drijf van Kees Bos. Dat begon zo'n dertien jaar geleden met de aanschaf van de melktank die in de plaats kwam van de melkbus sen. "Dertien jaar geleden schaf ten wij ons zo'n ding aan. Op die manier kon de melk worden op gezameld. Dat scheelde enorm. Je hoefde niet meer te sjouwen met die melkbussen," zegt Kees die nu ook geen last meer heeft van rugklachten. Ook zijn vrouw noemt de komst van de melk tank een grote verbetering. "Je was aan vaste tijden gebonden. Je moest de bussen op een be paalde tijd langs de kant van de weg hebben staan. De melkrijder moest anders wachten of reed door. Dan zat je de hele dag of de hele nacht met die bussen. Tot dat ze met het volgende melken weer meekonden. Je was een slaaf van de melkrijder. Maar die tijden zijn nu voorbij. Nu wordt de melk tweemaal per week uit de tank gehaald, automatisch ei genlijk," aldus de boerin. De melktank had echter een na- OEGSTGEEST - Het hoofd van de openbare lagere school "de Springplank" in Oegstgeest, Eegdeman, heeft gistermorgen een houten paaltje in de grond geslagen als symbolisch start punt van de bouw van "zijn" nieuwe school. De school had graag een officiële eerste paal la ten slaan door de inspectrice van het kleuter- en lager onderwijs in deze regio, mevrouw Semplo- Hier werd echter op het laatste mo ment door het college van burge meester en wethouders van Oegstgeest een slokje voor gesto ken. omdat zij geen officiële plechtigheid van het gebeuren wilden maken. Naar verluidt zou bij enkele leden van het college nog steeds rancune heersen, om dat de oudercommissie van de school met allerlei acties de nieuwbouw toch heeft weten door te zetten. B en W hadden namelijk eerder voorgesteld de nieuwbouw van "d Spring- deel. De melk die regelrecht van de koeien komt en dus warm is, moet worden gekoeld. Dit omdat het bewaren anders onmogelijk is. "Bij de aanschaf van de melk tank heb ik er meteen een voor- koeler bij genomen. Voordat de melk door de leidingen erin gaat kan je de warmte van die melk teniet doen door er een speciale koelmachine op aan te sluiten. Een voorkoeler onttrekt de warmte aan de melk. Die warmte wordt afgegeven aan het water dat evenals de melk door de voorkoeler stroomt. Het geheel bestaat uit een serie platen met smalle kanalen waardoor beide vloeistoffen vlak langs elkaar lo pen. Het gevolg is dat het koude water warm wordt en de warme melk zo'n zeventien graden af koelt. Warmtepomp De vijfenveertig jarige veehouder legt uit dat met een zogeheten warmtepomp hetzelfde truckje nog eens wordt uitgehaald. Maar dan met het al 'voorverwarmde' plank" in een goedkopere uit voering te realiseren. De oudercommissie slaagde er echter in de raadsleden ervan te overtuigen dat het experimente le bouwontwerp van architect Verhoeven (in de vorm van een Grieks theater) niet duurder be hoeft uit te vallen dan een meer gebruikelijke bouw. Overigens vreest Eegdeman dat hij op een andere mapier toch zal moeten inleveren voor de door een deel van het college te duur geachte nieuwbouw, want hij klaagt er nu al over dat vervan ging van het oude lesmateriaal op grote gemeentelijke weer standen stuit en dat materiaal voor handenarbeid nu al vaak door de leerkrachten zelf wordt betaald. Geen officiële festiviteiten dus rond het. slaan van de eerste paal, maar dit weerhield de schoollei ding er niet van om er samen met de kinderen toch een feestelijke gebeurtenis van te maken. De leerlingen hadden in kleine water en de afgekoelde melk. "Die warmtepomp zorgt ervoor dat de melk tot wel vier graden afkoelt. Het water wordt echter zo'n zestig graden heet. De reini gingsmiddelen waarmee we schoonmaken werken optimaal bij tachtig graden. Nou dan hoe ven de boilers het al behoorlijk hete water alleen nog maar op te warmen tot tachtig graden. Zon der dit systeem was ik per jaar duizenden guldens aan elektrici teit kwijt. Overigens zou ik dan ook niet genoeg hebben aan mijn twee kleine boilers. Thuis maken we er geen gebruik van. Daar voor ligt de woning te ver van de apparatuur af. We gebruiken het warme water echter volop om bij voorbeeld de uiers van de koeien schoon te maken." Kees heeft ook al andere vormen van energiebesparing of energie winning overwogen, maar voor hem en zijn vrouw wordt de ont wikkeling van het boerenbedrijf toch een behoorlijk riskante on derneming. "Vroeger werd er ge dacht 'een paar koetjes meer er- groepjes via een speurtocht van hun oude houten noodgebouw aan de Lange Voort het bouwter- bij betekent meer verdienen'. Al les moest steeds grootschaliger ook om te kunnen concurreren. Dat systeem gaat niet meer op. Uitbreiding is nu een doodlopen de weg. Maar de toch al grote fi- nancieringsberg wordt nog steeds groter. Investeren in nieu we energievormen betekent na melijk ook grote uitgaven doen en dus grote leningen zien te sluiten. Voor ons zijn de energie prijzen nog te laag om bij voor beeld aan elektriciteitswinning uit biogas te denken." 'Over een tijdje wordt het winnen van biogas lonend. Dan gaan we mest verzamelen. Het rottings proces veroorzaakt gas dat door middel van een soort motor kan worden omgezet in elektriciteit. In Friesland zijn al een paar van die installaties in werking. De elektriciteit die overblijft gaat naar de energiebedrijven. Ja, de boeren worden de nieuwe olie sjeiks. Want de olie zal in de toe komst worden vervangen door alcohol en die wordt weer uit mais gehaald," zegt Kees die ove rigens weinig voelt voor het ge bruik van een windmolen op zijn bedrijf. "Daar krijg je geen ver gunning voor. Zo'n molen is twaalf meter hoog. Want on danks het feit dat de schoorste nen van de fabriek vlak naast mijn boerderij evenhoog zijn, schijnt zoiets landschappelijk niet bii een boerderij te passen." ROEL ZAADNOORDIJK Foto's: JAN HOLVAST rein aan de Kennedylaan bereikt en enkelen mochten Eegdeman helpen bij het slaan van het hou- wJLA: ten neppaaltje. Een pannekoe- kenmaaltijd in de eigen school ronde daarna het feest af. Sterrit met Pinksteren ZOETERWOUDE - Het organisa tiecomité van de Zoeterwoudse Rijwieltochten heeft als datum voor haar jaarlijkse fietsevene- ment vastgesteld Tweede Pink sterdag, maandag 8 juni. Dit fietsevenement wordt gewoon lijk op de eerste zondag in juni georganiseerd, behalve wanneer Pinksteren op deze dag valt. In een dergelijk geval werd in het verleden, om verschillende rede nen, ook niet gefietst op de twee de pinksterdag. Doorgaans werd dan uitgeweken naar de tweede zondag van juni. Dit jaar lag er bij de organisatoren echter het nadrukkelijk verzoek van de Sint Jan fanfare orn dat niet te doen. Het Zoeterwoudse muziekgezelschap moet op deze dag namelijk op het bondscon- cours de wisselbeker verdedigen die zij vorig jaar verwierf. Ook zondag 31 mei bleek niet ge schikt, omdat Voetbalvereniging S.J.Z. op die dag het befaamde Veteranentournooi organiseert. De fietstocht, beter bekend als de Sterrit, zal voor de dertigste keer worden verreden. In elk geval staat vast dat weer een keuze kan worden gemaakt uit twee afstanden; 75 kilometer en 35 kilometer. DONDERDAG 19 FEBRUARI 1981 DONDERDAG Leiden - Caeciliastraat 18 - voorlich- tingsavond Leidse Werkgroep Homsek- sualiteit over Hepatitis-B, 21 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest, le zing 'Hoe echt is kunst', 20.15 uur. Rapenburg 48 - thema-avond NVSHi over de nieuwe abortuswet, 20.30 uur. Verenigingsgebouw Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen - Noordeinde 2a. inleiding met dia's over Perzische ta pijten, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer, 20 uur. Dependance schoolgebouw De Dukdalf en de Loopplank, vergadering bestuurs- Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, van 20- 21.30 uur, tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vrijd soos van 15-17 uur. 't Spoortje - Bernardkade 40, spreekuur hulp en adviesbureau WAO/WSW, 19- 20.30 uur. Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vrijd van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. APOTHEKEN Leiden - de avond nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 13 tot 20 feb door: apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66. tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn: 134604, ten. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider- dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Vriend, de Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. PvdA In Sjelter in Leiderdorp is van avond een vergadering van de plaatselijke PvdA-afdeling. Op ie agenda staan onder andere de sociaal-culturele plannen /an it gemeente. Aanvang van de ver gadering 20.00 uur. CDA In Taberna aan de Julianalaan in Oegstgeest is vandaag vanaf 20.00 uur een politieke avond georganiseerd door het CDA Oegstgeest. Het christen-demo cratische Tweede-Kamerlid G. Gerritse zal spreken over de ac tuele sociaal-economische poli tiek. VVD De staatssecretaris van verkeer en waterstaat Neelie Smit-Kroes spreekt komende maandag in Wassenaar op een bijeenkomst van de plaatselijke WD. Het ge beuren vindt plaats in het NPB gebouw aan de Lange Kerkdam in Wassenaar. Aanvang 20.00 Architecten De architectenwinkel is komende vrijdag weer open voor iedereen die inlichtingen wil over huis- aangelegenehden. Huurproble- men, de noodzakelijkheid van bouwvergunningen, het wel of niet verantwoord zijn van ver bouwingen zijn zaken die onder meer aan de orde kunnen wor den gesteld bij een plaatselijke architect die vanaf 19.00 uur spreekuur heeft. De architecten winkel is voor deze avond onder dak in het pand Molenlaan 2. Rancune over uitvoering Springplank WASSENAAR - Het lang uitblij ven van een onderwijsnota is een extra handicap rond de proble men tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs in Wasse naar. Deze mening ventileert het CDA-raadslid Speelman in deze gemeente in reactie op de hou ding van wethouder Dijkstal op onderwijsgebied. In die nota moeten volgens de christen-de mocraat kernproblemen uit het Wassenaarse onderwijsveld aan de orde komen. "Die nota moet een brede en diepgaande discus sie op gang brengen. En die dis cussie kan de overtuiging doen groeien dat een gezamenlijke aanpak van vraagstukken rond om de terugloop van het leerlin genaantal is geboden." Wethouder Dijkstal zelf kondigt aan dat het zeker nog een half jaar zal duren voordat het eerste ontwerp van de onderwijsnota op tafel komt. Als een rode draad door dit stuk zal de relatie tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs moeten lopen, een ver houding die zijn terugslag heeft op onderwijsproblemen als de terugloop van het aantal leerlin gen, de onderwijsverniewing en -begeleiding. De vermindering van het aantal leerlingen heeft in een paar jaar al geleid tot een fusie van twee bijzondere scholen, het samen gaan van twee openbare scholen en het verdwijnen van een bij zondere mavoschool. Op zich hoog tijd voor het maken van een scholenplan en prognoses. Het bleek echter niet mogelijk om met de besturen van de bijzonde re scholen tot een open discussie te komen. Zij weigerden de nodi ge gegevens te verstrekken, ter wijl die van de openbare scholen bij wijze van spreken op straat liggen. Dus kreeg de gemeente raad te horen dat het scholen plan er niet zou komen. Peuterspeelzalen Enerzijds is de wethouder ook weer ingenomen met het feit dat op onderwerpen tussen de open bare en bijzondere scholen een goede samenwerking bestaat, bijvoorbeeld op het gebied van tussentijdse wisselingen van school. Anderzijds bestaan er nog genoeg punten van ongelijk heid tussen beide schooltypen, waar verbetering in zou moeten komen, zo laat Dijkstal blijken. Als voorbeeld van ongelijkheid wijst hij naar de steun aan de peuterspeelzalen. De besturen van bijzondere scholen kunnen uit hun ouderbijdragen de op richting van zo'n zaal bevorderen en daarmee wordt de doorstro ming naar eigen scholen begun stigd. Wanneer de gemeente dat uit de algemene middelen ook zou willen voor de "eigen" open bare scholen, dan ontvangen de bijzondere scholen vanzelf in ge lijke mate een vergoeding uit de onderwijspot, met als gevolg een blijvende voorsprong van het bij zonder onderwijs en een drasti sche stijging van de totale onder wijsuitgaven. Dijkstal vertelt verder dat hetzelf de zich voordoet wanneer de ge meente extra vakleerkrachten op haar scholen wil inzetten voor creatieve vakken. Hij vindt dat bezuinigingen op onderwijs vooral moeten worden gezocht op het vlak van het verzuilde, in zijn ogen "onnodig dure" onder wijs. Billijk Speelman vindt het op zijn beurt volstrekt billijk dat waneer op openbare scholen extra leer krachten voor creatieve vakken worden ingezet, bijzondere scho len die mogelijkheid ook krijgen. "Van de wethouder mag worden verwacht dat hij kostenbewust is, maar ook dat hij én het open baar én het bijzonder onderwijs faciliteiten biedt." Wethouder Dijkstal verwacht dat binnen niet al te lange tijd toch wel gesleuteld gaat worden aan de verhouding openbaar en bij zonder onderwijs. Zijn vermoe dens gaan in de richting van een regeling van het stemrecht bij het bijzonder onderwijs. Ouders zouden dat alleen verkrijgen in dien ze uitdrukkelijk verklaren dat ze de levensbeschouwelijke richting van de school steunen. Het zou kunnen zijn dat in dat geval een beperkte overstap naar het openbaar onderwijs wordt gemaakt, zo meent Dijkstal. Speelman vraagt zich af of dat stemrecht bij de scholen wel zo kan worden gespeeld als Dijkstal denkt. Ch Lennartz. Maredijk 33a. Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk Tel 071-121481 Oegstgeest H Sonders. 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Leiderdorp F ^nijders lEIDSCH dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden t Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement (49,55 perp post (71,90 Jaarabonnement f 186,70 per post 276,10 Losse nummers 0,70 incassokosten Adiunct-hooldredacteur: R D Paauw Ala redactiechef: A. van Leeuwen P(v Alq. redactiechef: J P M van der Meer (regio) W. Wirlz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairo. Rome, Madrid. Stocklrolm en Djakarta

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2