Scheepswerf wil 30 miljoen Herinvoeren statiegeld niet zo gunstig" Opbrengst akkerbouw erg hoog si IIs- Ëïf P i SS Schiphol biedt 7% meer NSM: 'JPolitiek mag ons niet in de steek laten99 Afvloeiingen bij Muller-Thomsen Hf' if B B sS* w ttsasR-JS* DONDERDAG 19 FEBRUARI 1981 ECONOMIE Overeenstemming Het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond en B en W van Rotterdam hebben in principe overeenstemming be- reikt over de overdracht van de j afval verwerking Rijnmond - (AVR) aan de gemeente Rotter- 1 dam. Dit is gisteren bekendge maakt. Rijnmond en Rotterdam willen nog wel een gesprek met de rege ring om een oplossing te zoeken voor de AVR^-schuld van 48 mil joen gulden, die Rotterdam ook i zou moeten Miljarden investerin gen De industriebond FNV betwijfelt of de miljardeninvesteringen in de petro-chemische industrie en de olieraffinaderijen in de Rijn mond dc komende jaren werkelijk leiden tot meer werk- •-gelegenheid in deze sector. Er zal wel meer tijdelijk werk ko men, maar het is de vraag of het ^aantal vaste arbeidsplaatsen, 'mede gezien de voortgaande au tomatisering, zal toenemen. Gaswinning Het Brabantse gasleveringsbe- drijf Intergas BV in Oosterhout gaat de komende zes maanden de technische en organisatori sche mogelijkheden bestuderen om gas te winnen uit varkens- en kalvermest. Als daarna zou blijken dat ook de financiële en economische haalbaarheid aan wezig is, zal een proeffabriek worden opgestart op het indus trieterrein Moerdijk, waar deze manier van gas winnen in prak tijk zal worden gebracht. Noord-Brabant Vorig jaar zat gemiddeld 7,3 pro cent van de Brabantse beroeps bevolking zonder werk. In 1979 was dat nog 6,2 procent. Het lan delijk percentage voor 1980 is 5,8 procent. De verslechtering van de arbeidsmarkt voor mannen werd in Noord-Brabant voorna melijk veroorzaakt door de enorme toename van de werk loosheid in de bouw. Vorig jaar steeg het aantal werkloze bouw vakkers met 5.768 en bereikte het niveau van 10.351. Bij de vrouwen is de verslechtering van de arbeidsmarkt structure- ler, daar de toename van de werkloosheid zich in vrijwel al le beroepsgroepen voordeed. Dat schrijft Ir. A. de Wildt, hoofdinspecteur directeur voor de arbeidsvoorziening Noord- Brabant Noordbrabant in zijn toelichting op de jaarcijfers over 1980. Bond der Bondspaar- banken Op 26 februari staat de inschrij ving open op een f75 min grote, 11,25 pet, 10-jarige obligatiele ning van de Bank der Bonds spaarbanken. De uitgiftekoers zal op 24 februari voorbeurs worden bekendgemaakt. De aflossing zal plaatsvinden op 1 april van de jaren 1982 tot en met 1991. Dc stortingsdatum is 1 april, aldus een mededeling van de bank. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. Zes biljoen lire ROME - De Italiaanse regering zal de komende vijfjaar zes biljoen lire (ongeveer 13,8 miljard gul den) steken in de modernisering van de noodlijdende chemische industrie. De regering-zal voor drie biljoen lire kredieten op gunstige voorwaarden voor in vesteringen verlenen en daar naast nog eens drie biljoen lire beschikbaar stellen voor onder zoek, zo heeft de Italiaanse mi nister voor staatsbedrijven, DEN HAAG (ANP) - In een rap port aan minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhy giëne waarschuwt de stichting verpakking en milieu voor de ernstige gevolgen, als hij vast blijft houden aan zijn plan een al gemene slatiegeldregeling in te voeren om de toenemende afval stroom van eenmalige verpak kingen te beperken. Naast een verarming in verscheidenheid van gebruiksgoederen is een prijsstijging van alle consump tiegoederen te verwachten. De werkgelegenheid zal teruglopen en de exportmogelijkheid zullen worden beperkt, aldus het rap port. Een onderzoek naar de samenstel ling van de totale afvalberg in ons land toont volgens de stich ting aan dat het aandeel van ver pakkingsmateriaal hierin gering is. Bovendien is er geen sprake van een explosieve groei van ver pakkingsafval, zo concludeert dc stichting. Integendeel, er zijn zelfs aanwijzingen dat dc hoe veelheid verpakkingsmateriaal in de afvalstroom aan het afne- De bedrijven en de verpakkingsin dustrie, die weinig voelen voor de herinvoering van met name de retourfles, zijn wel bereid de minister tegemoet te komen aan zijn wens de afvalstroom te be perken. Bij het invoeren van nieuwe verpakkingsvormen zal rekening worden gehouden met de gevolgen voor het milieu. De stichting geeft de bewindsman in overweging bij de eventuele herinvoering van retour-embal lage per prod ukt en verpak kingssysteem af te wegen wat de gevolgen zijn voor de sociale om standigheden en de marktecono mie, alsmede die voor het ver bruik van grondstoffen en ener gie. Ais gevolg van een eventuele her invoering van statiegeldverpak king zal de werkgelegenheid in de verpakkingsindustrie, die met de jaarlijkse omzet van vier mil jard gulden werk biedt aan 30 tot 40.000 mensen, vooral in kleinere bedrijven worden aangetast. Een ander bezwaar is dat distributie bedrijven niet meer beschikken over de nodige ruimte voor op slag en behandeling van retour- verpakking. Bovendien kunnen voor het sorteren geen voldoen de arbeidskrachten worden ge vonden. Door de hoge extra kos ten voor administratie, behande ling en transport van de statie geldgoederen zullen de prijzen van de artikelen omhoog gaan. Tenslotte kunnen vooral de kleine re bedrijven de hoge investerin gen in spoelinstallaties en vulap- paratuur dikwijls niet opbren gen. Het aandeel van de verpakking in het huishoudelijk afval bedraagt met een hoeveelheid van 910.000 ton slechts 25 procent van dc jaarlijkse afvalstroom van 10.6 miljoen ton. Dit aandeel is zelfs aan het teruglopen. De oorzaak hiervan is dat voor veel con- sumptieprodukten de jaarlijkse van verbruikte hoeveelheden na genoeg het verzadigingspunt heelt bereikt. Voorts wordt in de verpakkingsindustrie steeds meer materiaal bespaard. Het ge wicht van een blikken drankbus je is bijvoorbeeld de laatste jaren verminderd van 60 naar 38 gram. Ook het gewicht van glasverpak kingen, slechts enkele percenta ges van de totale afvalstroom, loopt terug. Door de gescheiden inzameling in glasbakken wordt jaarlijks 80.000 ton opnieuw als grondstof gebruikt. De stichting verwacht dat deze hoeveelheid de komende jaren zal uitgroeien tot ongeveer 160.000 ton. DEN HAAG (GPD) - Terwijl minister Van Aardenne van economische zaken inmiddels een besluit heeft geno men, vroegen directie, vakbonden en gemeentebestuur ders van Amsterdam en omgeving gisteren nog dringend om aanvullende steun voor de scheepswerf NSM. "Met dertig miljoen gulden valt van de Nederlandse Scheeps bouw Maatschappij een gezond bedrijf te maken", be toogden zij gisteren eenstemmig in Den Haag. KATWIJK AAN DEN RIJN veilingen Boerekool per kg 1.1 Waspeen Al-per kist 21.-25.20. All-per kist 10.-21,-. BI-per kist 20.50-25.8(1,1311 per kist 4.-13.30, Cl-per kist 0.00-14,80. Cll.per kist 6,70-13.611. Aar Breekpeen Al-per kist 7.1 Dc economische specialisten uit de Kamer hebben vandaag overleg met minister Van Aar denne over het voortbestaan van de Noordamsterdamse werf. ,,Dc politiek" mag het be drijf niet in de steek laten, hoor den ze gisteren van de geva rieerde Amsterdamse delegatie. NSM (een paar geleden met 40 miljoen gulden overheidssteun ontstaan uit de voormalige NDSM) heeft nog te weinig kans gehad zijn bestaansrecht te be wijzen. Met de gevraagde dertig miljoen gulden zou het schecpsnieuw- bouwbedrijf de huidige moeilij- Bezorgers-cao nog niet rond JTRECHT (ANP) - De pogingen van "Druk en Papier", van de gra fische bond van de FNV. om op bedrijfstakniveau een cao voor krantenbezorgers rond te krij gen, zijn mislukt. De onderhan delingen met de werkgeversorga nisatie NDP Nederlandse Dag bladpers) zijn afgebroken. De strijd voor behoorlijke bezorgre- gelingen zal zich dit jaar verplaat sen naar de individuele krante nuitgevers, aldus bestuurder M. Kamphuizen gisteren. De cao-strijd voor de 40 tot 60.000 Nederlandse krantenbezorgers zijn een jaar geleden gestart. Er zijn vorig jaar ongeveer 250 be zorgers lid geworden van "Druk en Papier", maar door het grote verloop onder de bezorgers is dat aantal waarschijnlijk al weer ge halveerd. De grafische bond wil nu per courantenbedrijf trachten een goede regeling rond te krij gen. Niet alleen onderhandelen, maar ook met het uitoefenen van druk vanuit ondernemingsraad. Als voorbeelden van ronduit slecht betalende bladen noemde hij de Volkskrant en het NRC- Handelsblad. Kranten als het Pa rool en het Algemeen Dagblad betalen in de zogenaamde con centratiegebieden Amsterdam het bezorgltfon Dat houdt ke periode kunnen doorkomen en een nieuw begin kunnen ma ken als bouwer van scheepson- derdelen voor andere werven. Op langere termijn wil NSM zelf complete schepen gaan bouwen. De delegatie uitte scherpe kritiek op een advies van de Beleids commissie Scheepsbouw, die minister Van Aardenne onlangs liet weten voor NSM in de scheepsnieuwbouw geen plaats te zien. Volgens de NSM'ers komt dat alleen doordat de scheepsbouwers in Rotterdam en het Noorden van het land de Amsterdamse werf geen werk gunnen. Ze willen daarom dat Van Aarden ne de andere werven dwingt (als voorwaarde bij de rijkssteun die ook die werven ontvangen) op drachten bij NSM te plaatsen. Nu worden vaak koppelbazen in geschakeld om het werk klaar te krijgen, beweer len woordvoer ders van de on lernemingsraad. Dat kost de sUat indirect veel geld. omdat he. personeel van die koppelbazen als er geen werk meer is om steu komt vragen. De ondernemingsraad van de NSM heeft zijn oog laten vallen op de werf Van der Giessen De Noord, die de komende tweeëneenhalf jaar voor 180 mensen werk zou moeten uitbesteden. „Laat Van Aardenne nu eens met ons mee gaan naar die werf, om even te regelen dat die opdrachten bij ons komen", vroeg OR-woord- voerder Van Duivenboden. Directeur Bosman wees op het be lang van NSM als bouwer van delen van schepen. „De Neder landse scheepsnieuwbouw kan alleen orders krijgen als zij korte levertijden kan garanderen. Daarvoor is het nodig de produk- tie te spreiden", zei hij. Presi dent-commissaris Lammers (landdrost van de IJsselmcerpol ders) zei dat sluiting van de NSM „demoraliserend" zou werken op de hele industrie in Amsterdam- Noord. ROTTERDAM ANP- De directie van het Rotterdamse stukgoedbedrijf Muller-Thomsen en de vervoersbon- den FNV hebben overeenstemming bereikt over de wijze waarop het personeelsbestand ruim 1200 man i met 350 mensen kan worden teruggebracht. Een gedwongen afvloeiingsregeling voor 200 mensen van 57 jaar en ouder en een vrijwillige opstapregeling voor de resterende 150 mensen zijn daarvan de belangrijkste onderdelen Op de foto: Kees Vermeulen van de vervoersbond FNV deelde het nieuws gisteren aan het personeel van Muller-Thomsen SCHIPHOL (GPD) - Dc werkgele genheid op Schiphol is in 1980 gestegen met meer dan 7 pro cent. Het aantal werknemers steeg sinds 1 november 1979 met meer dan 1900 personen tot een totaal van 25.508 op 31 oktober 1980. Dit blijkt uit het voorlopi ge. alleen op verkeer betrekking hebbende jaarverslag van de luchthaven Schiphol dat giste ren is verschenen. De Financiële resultaten over 1980 worden pas in juni verwacht. De werkgelegenheid op Schiphol omvat werknemers bij de NV Luchthaven Schiphol, de KLM en 61 andere luchtvaartmaat schappijen, Fokker, oliemaat schappijen, grondafhandeling en een groot aantal bedrijven en in stanties dat op uiteenlopende manier zijn bestaan ontleent aan dc luchtvaart en de vliegtuig bouw. Schiph ">1 is na de gemeen te Amsterdam (30.000) de groot ste werkverschalïer in het Am sterdamse Noordzeekanaalge- bied. De stijgende werkgelegenheid vol trok zich ondanks vermindering van het luchtverkeer. Het aantal passagiers daalde voor het eerst in dertig jaar met 3.5 procent tot 9.7 miljoen. Het aantal vliegtuig bewegingen daalde in 198') met één procent tot rond 186.000. Dc daling zit in het niet-economi- sche verkeer (les- en privé-vluch- ten) die ten dele zijn overgeno men door vluchtnabootsers. In het handelsverkeer (lijn- en chartervluchten» bleef het totaal gelijk op circa 144 000, terwijl het aantal rond- en fotovluchtcn met 7 procent steeg. Het aantal lucht vaartmaatschappijen dat gere geld op Schiphol vliegt, daalde met één tot 62, nadat vier maat schappijen van Schiphol waren verdwenen en twee waren gefu seerd. Het passagiersvervoer naar de VS en Canada schoof zo sterk van lijnverkeer naar charterverkeer, dat het totale aantal passagiers gelijk bleef. Er was een daling van 2.5 procent in het lijnverkeer met Noord-Amerika, maar een stijging van 30 procent in het charterverkeer. Vanaf Schiphol vertrekken dc meeste passagiers respectievelijk naar Londen, New York en Parijs. DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft dc hoogste gemiddelde hec tare-opbrengst ter wereld vai viertal akkerbouwprodukten Sinds de jaren vijftig zijn die op brengsten gestegen met 68 pro cent bij wintertarwe. 35 procent bij kleiaardappelen. 50 procent bij fabrieksaardappelen en 20 procent bij suikerbieten. Dr.C.H.J. van Bcukering, voorzit ter van het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten en de vier bijbehorende produktschap- pen. vertelde dit gisteren in de Den Haag. De vijf schappen, naast het hoofdproduktschap de produktschappcn voor aardap pelen. voor granen, zaden en peulvruchten, voor landbouw- zaaizaden en voor veevoeder. aling bij Trouw Kamphuizen verloop en marktstructuur, teelt en verwerkingsmethoden. Nederlands akkerbouwoppervlak te. liet hij zijn toehoorders weten, is in die 25 jaar ingekrompen van 925.000 tot 710.000 hectare. Des tijds werd 57 procent met graan bebouwd, nu nog maar 33 pro cent, aardappelen nemen 24 pro cent van ons huidige akkerbouw land in beslag, suikerbieten en snijmais ieder 18 procent, peul vruchten. handelsgewassen (kaï - wijzaad e.d), landbouwzaaizaden en uien samen zeven procent. De graanteelt is dus sterk inge krompen, terwijl de teelt van sui kerbieten en aardappelen zich heeft uitgebreid, die van het vee voedergewas snijmais ook, en Bij marktregelingen, vertelde de voorzitter, is het produktschap voor granen, zaden en peulvruch ten sinds zijn oprichting nauw betrokken geweest. Voordat dc EG-graanregeling er was, WU een van dc instrumentem waar mee het de toenmalige nationale garantie- en minimumprijzen trachtte te verwezenlijken de ver plichte bijmenging van inlandse tarwe bij de bereiding van brood- meel en bloem Het ook bij die nationale graanprijsregeling be horende stelsel van heffingen en restituties bij in- en uitvoer werd. met andere maatregelen (doch zonder de verplichte bijmenging) overgenomen in de EG- graanmarktordening Bij het overleg voor en na de totstandko ming daarvan was het produkt- schapssecretariaat in sterke mate betrokken. Nieuwe hoofredacteur Times de LONDEN (ANP) - De hoofdredac teur van The Sunday Times. Ha rold Evans, wordt de nieuwe lei der van de redactie van de Britse krant The Times. Dit is gis bij te S3 "3 42.00 66 00 SST de die kwart eeuw. daarbij als ter loops vermeldend hoe zijn schap pen hebben ingewerkt op markt- van de Times-groep "één van de beste hoofdredacteuren in de we reld". Murdoch maakte gisteren op een persconferentie de benoeming van de 52-jarige Evans bekend De nieuwe hoofdredacteur van The Sunday Times wordt Frank Giles, een voormalig diplomaat en buitenlands correspondent. Hij is nu adjunct-hoofdredacteur van het zondagsblad. De benoe mingen gaan op 1 maart in. DONDERDAG 19 FEBRUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN ADM Behttr K» ,47,0 sast :r" Nat. Nederlanden N M B (div. 1981) Kr - li° lirroT'ons.r H^dkohMaCh E !nd Maatsch ■in'.oo Ms, IdB"erl Ü- 1: 38.10 1220,00 S13° SlXfïw T.lb Hyp bk 59. oor E 1 nikap it 114.00 iÏÏFsïrf 13 SolS ﻣ«5 24.60 sS 34T0 55.50 145.50 145.50 AMSTERDAM (ANP) - Op de Am sterdamse effectenbeurs is de koers van Elsevier-NDU vandaag nog verder teruggelopen. Om streeks het i BELEGGINGS INSTITUTEN 19.60 19.60 GOUD EN ZILVER BU1TENLA\DS GELD s& SB* 123 50 151.00 !K 44 .OU 47öi00 244.00 naar 128.50 Ook hoogo vens was zestig cent beter op 18.10. Philips dertig cent op J 18,10, KLM l 1 op 74.40 en Ak zo een dubbeltje op 18 Spaanse pes (1001 2.61 2.91 Griekse drachme (100) 4 M MO Finse mark. 100, 56 50 59 50 Joegs dinar <1001 5 75 7 15 ti- Midden- 1 2 op 182.50 Di- Inancielc sector hield nge afwijkingen De lagen eveneens licht de markt. Heineken goedkoper op 58.30.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23