portveld-huur Katwijk met 500 procent omhoog Politie Katwijk wil hulp bij oplossen vele baldadigheid Provincie boos op LDM-directeur De Jong wakzinnigen togen Van er Geest lieer in Oud-premier Arron op vrije voeten Werkloosheid blijft stijgen in omgeving Stijging werkloosheid Alphen Isolatie in nabij vliegveld bERDAG 19 FEBRUARI 1981 I STREEK Het kruispunt Pars- aat/Hoerneslaan in Kwijk is momenteel ge- trlijfc. Om de vele on- tfcJcen die daar gebeu- i voortaan te voorko- h, wordt het punt ver sierd. «9,- DEN HAAG/KATWIJK - Gede puteerde Staten van Zuid- Holland (het dagelijks be stuur van de provincie) is boos op directeur ir. De Jong van de Leidse Duinwaterlei ding Maatschappij (LDM). Gedeputeerde Noorland: "De LDM heeft bij ons heel wat krediet verspeeld door de uit latingen van De Jong dat drinkwater uit Den Haag kankerverwekkend zou zijn". Noorland zei dit gisteren desge vraagd als commentaar op uitlatingen van LDM-direc- teur De Jong. De Jong had tijdeps een provinciale com missievergadering over de drinkwatervoorziening in de Leidse regio gezegd dat een eventuele koppeling op het Haagse waterleidingnet het chloorgehalte zou doen stij gen. Dat zou volgens hem kankerverwekkend zijn. De LDM-directeur hield daar om vast aan de bouw vaneen voorzuiveringsinstallcrtie voor het drinkwater in Kat wijk. "Dat is bovendien nog goedkoper ook". De Jong uit te tijdens de bewuste verga dering zijn bezorgdheid over de voortgang van een regel matige drinkwatervoorzie ning. "Ik kan dat in het lo pende en komende jaar niet garanderen". Gedeputeerde Noorland zei gisteren die zorg \'an de LDM niet te delen. Het onderzoek naar drinkwatervoorziening hier zal volgend jaar zijn afge rond. "In die periode ver wacht ik niet dat de drinkwa tervoorziening in gevaar zal komen. Maar als er twijfels zijn, en die mogen er niet zijn, dan moeten er voorzieningen worden getroffen. Wij kiezen in zo n geval voor een koppel- leiding tussen Den Haag en Katwijk". "Bovendien", zo zei Noorland, "heeft de LDM zelf in Kat wijk een chloorinstallatie". ■j- KATWIJK - Veldsportverenigingen in Katwijk moeten in _j de toekomst aanzienlijk meer huur aan de gemeente be talen dan zij nu doen. Prijsverhogingen van rond de 500 procent zijn daarbij geen uitzondering. Dat is een gevolg van de plannen van de gemeente om de huurkosten voor alle verenigingen gelijk te trekken. ■DRDWIJKERHOUT livakzinnigen van de psy- liiatrische centra Sint Bavo li Sancta Maria hebben weer Regang tot hotel restaurant Ran der Geest aan de Zee- Rraat in Noordwiikerhout. t is het resultaat van een aan- 'ïl besprekingen die de direc- s van de psychiatrische iekenhuizen met de heer ran der Geest hebben ge loerd. de zijde van de centra is legezegd dat door verple- ïrs en verpleegsters nauw- jttender op de patiëten zal irder. gelet als z:j in deze laatselijke horecagelegen- eid vertoeven. Van der eest zal bij eventuele pro lemen direct contact opne- len met de directies van de sychiatrische ziekenhuizen. 'e grote publiciteit rond de roblemen tussen de centra Van der Geest wordt door eide partijen betreurd. ;ele weken geleden plaatste eigenaar van de horecage- igenheid een bord achter de ïmen waarop stond dat vakzinnigen van de Sint Ba- o en Sancta Maria wegens laatsgebrek geen toegang leer kon worden verschaft. )e werkelijke reden was vol- ens Van der Geest dat door egeleiders nauwelijks op de wakzinnigen wordt gelet. ns kwamen zij binnen, al- us de Noordwijkerhoutse hoteleigenaar, met grote nottebellen en afgezakte iroeken. Zowel andere klan- en als het personeel van Van er Geest had daarmee grote iroblemen. De beslissing van le hoteleigenaar geen zwak- innigen meer toe te laten vas mede genomen op ver- oek van het personeel. an slaat broer ekenhuis in ORDWIJK - Een 38-jarige oordwijker is gisteren na een echtpartij met zijn broer met zware hoofdwond opgeno- ïen in het academisch zieken uis in Leiden. ruzie ontstond in bar De Grcnt de badplaats. Nadat eerst de jiten van de bar waren inge- ooid en de auto van een van de iroers was toegetakeld vlogen ,e heren elkaar in de haren. outdieven - etrapt VRLEMMERMEER - Twee ngemannen afkomstig uit jorhout zijn gisteravond door politie van de Haarlemmer- eer betrapt op het stelen van n lading houten blokken be emd voor de open haard. Voorhouters haalden het hout eg uit een auto die stond gepar eerd op de Leimuiderdijk bij urgerveen. De politie werd ge- bt door de eigenaar van het put. De jongens zijn later over- idragen aan hun ouders. katwijk - "Er ligt hier duide lijk een taak voor de ge meente. De politie kan de baldadigheid niet meer in haar eentje oplossen". Dat zegt de korpschef van de Kat- wijkse gemeentepolitie, hoofdin specteur P.B.N. de Jong, over de vrij grote toeneming van balda digheid in Katwijk. Die balda digheid is vergeleken met vorig jaar ongeveer 50 procent geste gen. "Wij vragen ons natuurlijk wel af wat de oorzaker zijrzegt De Jong, "maar een antwoord cp die vraag kunnen wij nog moeilijk geven". Volgens de politie bezondigt voor al de jeugd tussen de dertien en de zestien jaar zich aan baldadig heid. Opmerkelijk is overigens dat die baldadigheid in alle delen van Katwijk voorkomt. Overal in ongeveer gelijke mate. Baldadigheid tegen gebouwen deed zich overigens het meest voor in de nieuwe Katwijkse wij ken: Hoornes en Rijnsoever. De hoofdinspecteur leidt daaruit af dat baldadigheid veel voorkomt op terreinen waar nieuwbouw wordt gepleegd: "Waar nieuw bouw is, speelt veel jeugd". In 1980 kwamen bij de politie in to taal. *266 meldingen van baldadig heid binnen: 64 maal wegens bal dadigheid op straat en 202 mel dingen van baldadigheid tegen gebouwen. Vernielingen van ei gendommen werd 146 maal ge meld. De toeneming van het aantal mel dingen wijt de korpschef onder meer aan irritatie bij omwonen den, die - zo lijkt het tejiminste - bij baldadigheid eerder geneigd zijn de politie te bellen. De bestrijding van baldadigheid is volgens het gisteren verschenen jaarverslag over 1980 van de Kat wijkse politie vooral een taak voor de wijkagent. Hij dient zich ook bezig te houden met het zoe ken naar de oorzaak ervan. De wijkagent krijgt daarbij steun van de 'normale' surveillance dienst die gericht in de wijken op stap is. Korpschef De Jong spreekt overi gens niet graag over het "bestrij den" van baldadigheid: "We moeten baldadigheid zien te voorkomen. De politie kan bal dadigheid niet in haar eentje op lossen. We zullen wel trachten de PARAMARIBO (ANP) - Oud-pre mier Henk Arron Van Suriname is op vrije voeten gesteld. Aldus heeft het Surinaamse persbu reau gemeld. Dit is gebeurd in afwachting van zijn berechting. Arron was premier, toen de milita- riren op 25 februari 1980 zijn re gering omver wierpen. Met ande ren is hij toen gevangen geno men omdat de militairen hem verantwoordelijk stelden voor de toestand, die tot de staatsgreep leidde. oorzaken op te sporen, al is dat afhankelijk van een heleboel fac toren", aldus De Jong. Dit jaar zal de recherche zich tij dens een speciaal project bezig houden met baldadigheid en ver nielingen in Katwijk. Een derge lijk project is vorig jaar gehou den met betrekking tot de plaat selijke horeca. Dit najaar staat een project op stapel gericht op inbraken. Volgens korpschef De Jong moet het gemeentebestuur van Kat wijk zich in verband met de toe genomen baldadigheid afvragen of in de nieuwe Katwijkse wij ken moet worden vastgehouden aan de voorwaarde dat in de nieuwbouwwijken slechts gezin nen met drie of meer kinderen in aanmerking voor een (huur-)wo- ning komen. Zoals bijvoorbeeld in Rijnsoever is gebeurd. De Jong: "In die wijken krijg je op zo'n manier een heleboel kinde ren bij elkaar, met als mogelijk gevolg een toeneming van de baldadigheid". De gemeente onderzoekt inmid dels - o.m. op verzoek van de po litie - hoe het wonen in de nieu we wijken bevalt. Het ziet ernaar uit dat door deze huurverhoging veel Katwijkse sportverenigingen in moeilijkhe den zullen komen. Voor de sport vereniging "Rijnsoever" bijvoor beeld kan het plan de nekslag be tekenen. Het is de bedoeling dat de huur kosten voor alle verenigingen, ol dat nu zaal- of veldsportvereni gingen zijn, gelijkgesteld wor den. De veldsportverenigingen die nu gemiddeld vijf tot tien procent van de werkelijke kos ten betalen, zullen zo'n veertig procent méér moeten gaan beta len. De voorstellen daartoe maken deel uit van het welzijnsplan. Dat plan moet worden gemaakt op verzoek van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk. Op grond daarvan zullen in de jaren 1982 tot 1985 ondermeer subsidies worden toegekend. Katwijk heeft gekozen voor een zo genaamd "geïntegreerd plan", waarin naast bijvoorbeeld jeugd werk en maatschappelijk werk, ook sport is opgenomen. De voorbereidingen voor het wel zijnsplan geschieden in zoge naamde "meedenkgroepen", die bestaan uit vertegenwoordigers uit de verschillende welzijnssec toren. Op de laatste meedenkavond is ge sproken over de sportaccommo daties in Katwijk. Er bleek een groot verschil te bestaan in de bijdragen van de buitensportver enigingen, de zaalsportclubs en de zwemclubs. De zaalsporters betalen ongeveer vijftig procent van de werkelijke kosten, de zwemverenigingen negentig tot honderd procent en de veld- spörtvèrenigingen vijf tot tien procent. "Een scheve verhou ding die moet worden rechtge trokken", zo vindt men op het Katwijkse gemeentehuis. Eerlijker huurkosten voor de zaalsporters ongeveer op hetzelfde niveau zullen blijven, de zwemmers wat minder gaan betalen voor hun accommodatie en de veldsport verenigingen aanmerkelijk méér dan nu het geval is. "Ook zal er tussen de buitensport- verenigingen een eerlijker verde ling van de lasten moeten ko men", aldus Visser, "want die lasten verschillen nogal eens per vereniging". Visser heeft nog geen idee hoe de verenigingen de soms giganti sche huurverhoging van de sportvelden moeten betalen. Vis ser: "We denken aan een soort huurgewenningsregeling. maar in concreto zijn we er nog niet uit. De subsidieregelingen moe ten nog worden besproken". Het is volgens Visser uiteraard niet de bedoeling verenigingen de nek om te draaien. Ook hoeft de sport niet bang te zijn dat zij moet inleveren ten behoeve van andere welzijnssectoren zoals bijvoorbeeld het jeugdwerk. "Het was dit jaar nog zo. dat de sport van de gemeente een ver kapte subsidie van ongeveer twee miljoen gulden kreeg toege schoven", aldus Visser. "Als je nagaat dat er de komende vier jaar zo'n twaalf miljoen gulden in de sport wordt geïnvesteerd, dan gaat zij er alleen maar op vooruit. De sport heeft niets te klagen. Het is alleen een kwestie van eer lijk verdelen". Plafond Voorzitter Jansen van de omni- sportvereniging (een vereniging die tal van sporten overkoepelt) "Rijnsoever", is over de plannen in het geheel niet te spreken. Hij protesteert fel tegen de voorne mens van de gemeente. "Het is de bedoeling dat we straks vijftig procent van de werkelijke huurkosten moeten gaan betaler, plus de energiekosten. Dat bete kent dat we uitkomen op een prijsverhoging van vijfhonderd tot zeshonderd procent. Dat kan Bruin gewoon niet trekken", al dus Jansen. Senioren betalen jaarlijks 160 gul den contributie, daar komt vol gens Jansen de bondscontributie nog bovenop. "De seniorencon tributie zit dus aan het plafond, dus zullen we de contributie van de jeugdleden moeten verhogen. Ik ben bang dat daardoor veel ouders hun kinderen niet zullen laten sporten: de financiële drempel wordt te hoog". Volgens Jansen is dat niet het doel van het welzijnsplan. "Dat plan dient juist om de flrempel te ver lagen". Jansen gelooft niet dat een huurgewenningssubsidie een oplossing betekent: "Zo'n subsidie schuift het probleem al leen maar op. Eens zullen we de vastgestelde huurprijs moeten betalen". Voorzitter Jansen ziet als de plan nen doorgaan de toekomst van de vereniging donker in. Het is nu al zo dat de gebrekkige ac commodatie in "De Krom" de ruim 600 leden van de vereniging nauwelijks inspireert. "De Krom" is een noodvoorziening: twee hobbelige velden waarop hockey, handbal en atletiek wordt bedreven. Enkelblessures komen regelmatig voor en vreemd stuitende hockeyballen zorgen voor gevaarlijke situaties. Een houten kleedhok en een ge deelte van een woonhuis zijn de enige luxe die de s.v. "Rijnsoe ver" zich kan permitteren. Het is de bedoeling dat de vereni ging in de toekomst verhuist naar het terrein van de voetbal vereniging Katwijk. Voor die vereniging is in Rijnsoever een nieuw sportcomplex gepland. Door de in opspraak gekomen vuilnisbelt tussen Noordwijk en Katwijk is echter nog niet te schatten wanneer met de aanleg kan worden begonnen. Slecht beleid Jansen is boos dat de sportvereni gingen moeten opdraaien voor een slecht beleid dat de gemeen te de afgelopen jaren heeft ge voerd: "Er is geen veldencom- plex in Katwijk dat niet sterk is verwaarloosd of verouderd. Kat wijk heeft verzuimd om ondanks de snelle groei de sportaccom modaties aan te passen. Nu moe ten de sportclubs daarvoor op draaien. En het liefst nog bij vooruitbetaling. De gevolgen van een slecht beleid, of beter: van een nooit^gevoerd beleid, worden afgeschoven op de sport organisaties". Jansen erkent dat Rijnsoever wel bereid is om meer voor de acom- modatie te betalen: "Maar dan wel als we kunnen beschikken over twee gladde velden en een goede kleedgelegenheid". Korpschef P.B.N. de Jong van de Katwijkse politie: "Wat zijn toch de oorzaken van baldadigheid?" REGIO - Het aantal werklozen in de Duin-en Bollenstreek is in de maand januari aanzienlijk opge lopen. Ten opzichte van januari van het vorig jaar staan nu 400 mannen en vrouwen meer als werkloos geregistreerd. Vergele ken met de maand december is de werkloosheid bij mannen ge stegen met 67. Het aantal werklo ze vrouwen is gedaald van 337 in december tot 291 nu. De situatie op de arbeidsmarkt in de Duin- en Bollenstreek is verre ALPHEN AAN DEN RIJN - De werkloosheid in het gewest Al phen is in januari verder geste gen. Hierbij speelt het invallen van de winter een grote rol, zodat moeilijk is aan te geven in hoe verre er sprake is van een werkelijke stijging. Dat zal pas blijken na de "winterstop", die met name in de bouw vaak ge hanteerd moet worden. Bij het arbeidsbureau in Alphen stonden eind januari 1331 werk lozen ingeschreven. Dat zijn er 90 meer dan een maand daar voor, als tenminste de cijfers van Bodegraven buiten beschou wing worden gelaten. Bodegra ven is per 1 januari van dit jaar overgeheveld van Alphen naar het Goudse arbeidsbureau. De 162 mannelijke en 30 vrouwelijk werklozen die bij het arbeidsbu reau in Alphen stonden inge schreven, zijn-nu administratief ondergebracht bij het geweste lijk arbeidsbureau in Gouda. Het aantal werkloze mannen dat eind januari in Alphen stond in geschreven bedroeg 917; het aan tal werkloze vrouwen 414. De stijging had voornamelijk be trekking op mannen. Ten opzich te van januari vorig jaar is de stij ging overigens minder spectacu lair. Toen steeg het aantal werk lozen met 160 tegen nu 90. van rooskleurig, zo constateert de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Lisse. De da ling van het aantal werkloze vrouwen komt doordat in diver se bloembollenexport-bedrijven de jaarlijks terugkerende inpak- werkzaamheden weer zijn be gonnen. Unaanxs ae overwegend ongunsti ge ontwikkelingen op de regio nale arbeidsmarkt verwacht het GAB in Lisse dat de werkloos heid in de komende maanden licht zal dalen. Binnenkort gaat de bloemententoonstelling Keu kenhof weer open en begint het horecaseizoen. Bovendien is ook in de bouw enige opleving te constateren. Een overzicht van het aantal werk lozen per plaats: Mannen Vro« wen Hillegom 154 43 Lisse 159 52 Voorhout 41 15 Noordwijk 273 94 Sassenheim 98 37 Noord wijkerhout 127 50 NET' Tong 445. Tarbot 86. Griet 4. Kabeljauw 124017. Schelvis 2850, Wijting 93410. Schol 3450, Schar 2020, Diversen 1220 Tong groot 1546. Tong groot middel 26.75-20.-, Tong klein middel 21-, Tong klein 122,10, Tong klein II 18,76, Tarbot 1 2529. Per 40 kg. Tarbot 874-873, Griet 460, Ka beljauw I 102-66,80, Kabeljauw II 106- 78, Kabeljauw III 102-72, Kabeljauw IV 104-70. Kabeljauw V 80-40, Schelvis IV 78-40. Schol 160-5840. Schol II 68-58.40, Schol III 80-71,Schol IV 110-63. Wijting III 56-30. Schar 88-48. Besommingen: KW 106-8500, 149-7000. 214-12400, KK 208-6800. KW 185-600. UK 1748-11400. 25-4200. 129-4100 135 145-19400. 186/7- 7400. 233 234-8400. VD 6 20-2800. 54 77- 1700. WR 15/17-26000. 3651-35400. 47- 189-28000. 51-69-35000. 70-74-6800, 168-109-20000, 136-47-34000. YK 25- 6200, 51-3100, YM 1-2-14000, 3-4000, 8- 2800,20-4000. Duindam nieuwe NCVB-voorzitter NOORDWIJK - De presidente van de Nederlandse Christen Vrou wenbond te Noordwijk, me vrouw Tilburg-Van der Niet, heeft afscheid genomen. Haar functie wordt overgenomen door mevrouw Duindam-Van Grie ken. Dit gebeurde op een feest ter ere van het 40-jarige bestaan van de vrouwenbond. Op dit feest kwa men zeer velen, onder wie burge meester Bonnike en zijn vrouw, het bestuur met het jubileum ge lukwensen. Na het officiële gedeelte was er voor de ruim honderd leden en genodigden een broodmaaltijd. De actrice Nel Kars verraste de jubilerende afdeling daarbij op een solo-optreden. KATWIJIOVALKENBURG - Woningen in Valkenburg en waarschijnlijk Katwijk in de nabijheid van het vliegveld Valkenburg zullen van ge- luidsisolerende materialen worden voorzien. Deze wo ningen moeten echter aan nieuwe voorwaarden betref fende overlast voldoen. De bewoners hoeven niet zelf voor de kosten op te draaien. De ministerraad heeft inge stemd met het voorstel van minister Ginjaar, die nieuwe richtlijnen heeft opgesteld voor de overlast van het bur ger- en militair vliegverkeer. Het besluit houdt in dat binnen de zones waarin de geluid soverlast 35 kosteneenheden (kosteneenheid is berekend op het aantal vluchtbewegin- gen per etmaal, nachtvluch ten. proefvluchten en dat op een jaarbasis) bedraagt, geen woningen meer mogen wor den gebouwd. Slechts in bij zondere gevallen kan de mi nister ontheffing verlenen, maar dan moeten wel geluid- sisolerende voorzieningen worden getroffen. Bestaande woningen die bin nen een kosteneenheid van 40 vallen moeten van geluids- werende materialen worden voorzien. De ministeries van verkeer en waterstaat zullen voor het aanbrengen van de ze voorzieningen een nadere regeling opstellen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21