Aruba komt met eisen 30% Voordeliger •AMA WOON WAREN HUIS Uw voordeel bij Casba 30%-35% Snel beslissen! iffl Showroommodellen "Afspraken op Antillen nakomen" Geen cent voor hnisvuilellende in Amsterdam RPF: bede in troonrede Bisschoppen wijzen Ml actie Gelissen af Vriesekoop nu tiende op wereldranglijst Hormonen in Veluwse kalveren DONDERDAG 19 FEBRUARI 1981 VARIA PAGINA 19 DEN HAAG (GPD) - Na een dag onderhandelen is er bij de Ron de-tafelconferentie over de toe komst van de Antillen geen overeenstemming bereikt over eventuele garanties dat afspra ken, tussen de Nederlands Antil liaanse eilanden onderling ge maakt, ook worden uitgevoerd. De minister-president van de Antilliaanse regering, Don Mar- (Van onze Haagse redacteur) EN HAAG GPD) - Minister Gin jaar heeft gisteren voet bij stuk gehouden en Amsterdam geen cent steun toegezegd voor oplos sing van het acute huisvuilpro- bleem van de hoofdstad. Wethou der Wolffensperger ivil zich ech ter met bij die weigering neerleg gen. Na afloop van een onder houd op het ministerie verklaar de de Amsterdamse bestuurder zeker bij Ginjaar te zullen terug komen als over enige weken meer duidelijkheid bestaat over oplos singen op korte termijn. tina, vindt ook hierin de Aru baanse politieke leider Betico Croes tegenover zich, terwijl de Nederlandse regering de stand punten probeert te overbrug gen, zo bleek gisteravond na af loop van de besprekingen Don Martina stelt zich op het stand punt dat onder verantwoordelij ke politieke leiders gemaakte af spraken ook uitgevoerd worden en dat Nederland of de Konink rijksregering daarvoor geen garanties hoeven te geven. Aruba eist deze garanties echter wel. De Nederlandse bewindsman voor Antilliaanse zaken. Van der Stee, wilde zich nog niet uitlaten over de vraag hoe hij deze kloof wil overbruggen, maar gedacht wordt onder meer aan een bege leidingscommissie. Voor even tuele sancties tegen het niet na komen van afspraken is in de ver ste verten nog geen handvat ge vonden. Wel konden vrijwel alle delegatiele den zich vinden in de definitie van het zelfbeschikkingsrecht zo als dat in het rapport van de Ko ninkrijkswerkgroep is geformu leerd. De Nederlandse minister zou de formule morgenmiddag wanneer dit onderwerp opnieuw ter tafel komt, echter nog verder willen "aanscherpen." Volgens Van der Stee moet de mo gelijkheid dat Aruba in de over gangsperiode voortdurend aan- DEN HAAG (ANP) - De Reforma torische Politieke Federatie (RPF) .meent dat de jaarlijkse troonrede weer met een bede moet worden besloten. Deze op vatting is opgenomen in het giste ren verschenen ontwerp- verkiezingsprogramma, uitge bracht onder de titel "Om U te dienen". De federatie wijst daarin vormen van burgerlijke ongehoorzaam heid als bezettingen en kraakac- ties van de hand. De RPF staat "niet afwijzend" tegenover herin voering van de doodstraf bij voor beeld terroristische activiteiten en kapingen. In het.. RPF- programma wordt de nadruk ge legd op het beperken van de rol van de overheid. De federatie wil versterking van de vrije markteconomie en bepleit meer speelruimte voor de bedrij ven. De RPF stelt zich verder op het standpunt, dat het aandeel van de overheidsuitgaven in het nationaal inkomen "aanzienlijk" moet worden teruggebracht. Moskou laat joodse activist vrij •Het dagelijks bestuur van de Konferentie Nederlandse Reli gieuzen een overkoepelende organisatie van 30.000 broeders, paters en zusters - zegt in een verklaring, onverkort te blijven staan achter de doelstellingen en activiteiten van de Bisschoppe lijke Vasenactie. De Konferentie reageert daarmee op de gerucht makende folder (twee miljoen exemplaren) van de Gennepse pastoor dr. Gelissen die de lande lijke Vastenactie als linksen on- katholiek veroordeelt en de rooms—katholieken oproept de Limburgse Vastenactie van bis schop Gijsen te steunen. De religieuzen betreuren het, dat de synodale commissie die de mogelijkheden onderzoekt tot samenwerking tussen de ver schillende missie—activiteiten in Nederland, door het actiecomité van dr. Gelissen ernstig in haar werkzaamheden wordt belem merd. slappe figuren". Verklaarde dr. Gelissen, die zijn actie "pas als een begin" ziet. Dc Titus Brandsma-stichting, een uiterst behoudende groepering van rooms—katholieken onder aanvoering van het ex—kamerlid Klaas Beuker, heeft in deze kwestie ook haar stem laten ho ren. Zij verwijt kardinaal Wille- brands, zo duidelijk positie te hebben gekozen tegen de bedoe lingen en activiteiten van een man als dr. Gelissen. Daarmee zaait hij verdeeldheid onder de Nederlandse rooms—katholie ken. Beuker heeft het staatssecreta riaat in Rome en de pro-nun tius (de direchte vertegenwoor diger van de paus in Nederland) gevraagd, te ontheffing van kar dinaal Willebrands uit het ambt van aartsbisschop te bevorde ren, en dat met onmiddellijke ingang. Inmiddels hebben alle Nederland se bisschoppen zich van de acti- D viteiten van deken Gelissen ge- DCrOCpCïl distantieerd, behalve bisschop Gijsen die tot eind deze week in retraite is en daar niet gestoord kan worden. Bisschop Simonis van Rotterdam vraagt in een brief alle pastores en gelovigen, de Bisschoppelijke Vastenactie, zoals zij dat gewend zijn, te steunen. dringt op vervroegde uittreding uit het verband uitgesloten wor den. Van der Stee herhaalde zijn opmerking dat „het Koninkrijk geen duiventil is" en door het voortdurend aandacht vragen voor de wens uit te treden andere sociale en organisatorische werk zaamheden worden verlamd. De duur van de overgangsperiode - Nederland denkt aan tien jaar- is nog niet ter sprake gekomen op de Ronde-tafelconferentie. De partijen zijn het er over dat eerst het pakket overgangs maatregelen moet zijn geformu leerd voordat het definitieve tijd schema kan worden vastgesteld Wel is er nog gesproken over de financiering van de aanloopkos ten van het onafhankelijk heidsproces. Nederland is bereid een deel van deze kosten voor reorganisatie te betalen, maar die mogen het plafond van de begro ting van ontwikkelingshulp aan de Antillen niet te boven gaan, aldus Van der Stee. vrij- JERUZALEM (AP IIPI) De jood- Hij vloog via Wenen meteen door Dat de Sowjet-Unie hem n se activist, Jozef Medelewitsj. bidt naar Israel. laat, wordt beschouwd als een pu- hier bij de klaagmuur in Jeruza- Medelewitsj werd tien jaar geleden ging van Moskou haar goede wil te lem. Gisteren werd hij, na tien jaar met nog tien anderen veroordeeld tonen ter verbetering van de be lang in Russische gavangenkam- wegens een poging tot kapen van trel ringen met de Verenigde Sta- pen te hebben gezeten, vrij'gelaten. een vliegtuig. ten. Deken Gelissen is niet van plan, zijn actie te staken. Van de afwij zende reacties is hij niet onder de indruk. "De bisschoppen moé ten zo wel reageren. Zij hebben niets te vertellen. De staven ma ken de dienst uit. Het is een stel Hervormde Kerk: beroepen e Rhoon kandidaat G.J. Ruiten burg Maarssen, te Abbenbroek vicaris B.A. Snijder aldaar; aan genomen naar Noord-Scher mer, Zuid-Schermer en Oter- leek kandidaat L. van der Meer Stompetoren; bedankt voor Amersfoort en voor Arncmuiden W. van Gorsel Wijk (bij Heus- den). Gereformeerde Kerken: beroepen te Alblasserdam A. van Vliet Ei bergen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Bergen- theim en te Middelburg J.T. 01- PARIJS - Bettine Vriesekoop neemt na haar tweede plaats tijdens de top-twaalf in Miskolc de tiende plaats in op de wereldranglijst. De eerste vier plaatsen worden bezet door Chinese speelsters. De hoogstgewaardcerde Europese tafeltennistcr op de ranglijst is Jill Hammersley. De Britse neemt de achtste positie in. Bij de heren voert de Japanner Ono de periodiek gepubliceerde rang lijst aan. Hij wordt gevolgd door drie Chinezen. De ranglijst bij de dames ziet er als volgt uit: 1. Zhang Dcying(Chi)., 2. Cao Van Hoca (Chi)., 3. Qi Baxoiang (Chi)., 4. Tong Ling (Chi)., 5. Pak Yung Sun (Nko)., 6. Li Song Suk (Nko)., 7. An Mae Suk (Zko)., 8. Jill Hammersley (Gbr)., 9. Geng Lijuan (Chi)., 10. Betti ne Vriesekoop (Ned). De ranglijst bij de heren luidt: 1. Ono (Jap)., 2. Guo Yue Hoea (Chi)., 3. Shi Zhihao(Chi).,4. Wang Hui Yuan (Chi).. 5. Klampar(Hon).. 6. Bengsson (Zwe)., 7. Cai Zhenhua (Chi)., 8. Xia Saike (Chi)., 9. Dvoracek (Tsj)., 10. Li Zhenshi (Chi). Nico van Slobbe van de tafeltennisvereniging het Hooge Huijs uit Alkmaar is als eerste geplaatst voor het toernooi om het Neder lands Kampioenschap tafeltennis, dat 14 en 15 maart in de Catha- rijnehal in Utrecht wordt gehouden. Bert van der Helm de twaalf voudige nationale kampioen, is als tweede genoteerd. Bij de da mes voert Bettine Vriesekoop de lijst aan, gevolgd door Sandra de Kruiff van Scylla. De plaatsingslijsten zien er als volgt uitH EREN 1Nico van Slobbe (Hooge Huijs)., 2. Bert van der Helm (TT).. 3. Han Gootzen (TT).. 4. Rene Hijne (TT)., 5. Anne Vlieg (Hooge Huijs).. 6. Patrick Swier (Scylla)., 7. Jaap van Spanje (VeluweU 8. Ronald Rijsdorp (Avan- ti). DAMES: 1. Bettine Vriesekoop (Avanti).. 2. Sandra de Kruiff (Scyl la)., 3. Jolanda Noordam (Avanti)., 4. Stevien Gcnnip (Scylla)., 5. Brigitte Kooter (Avanti)., 6. Vivian Blanckaert (ST. Aloysius)., 7. Marianne van der Vliet (Noordwijk)., 8. Judy Williams (Amster dam '78). ZUTPHEN (ANP) - Ruim twee honderd kalveren, die enige we ken geleden op drie plaatsen op de Veluwe in beslag zijn geno men, blijken voor het overgrote deel te zijn behandeld met het verboden hormoon des (di- ethylstilboestrol). De dieren wor den nog deze week vernietigd, nadat zij eerst op last van het openbare ministerie waren over gebracht naar slachthuizen. Het rijksinstituut voor de volksge zondheid heeft de aanwezigheid van het hormoon ui de kalveren vastgesteld, volgens de Zutphen- sc officier van justitie mr. L. Mon- tijn. zal in elk geval de hoofdver dachte in deze zaak worden ver volgd Het gaat hier om een Ve luwse kalvermester, die alle die ren. toen ze nog erg jong waren, in ons land invoerde en vervolgens zelf afmestte. In deze zaak werken officieren van justitie in drie arrondissementen (Arnhem, Zwolle en Zutphen) sa men. Mr. Montijn leidt het onder zoek. (ADVERTENTIE) denhuis (laatstelijk zendingspre dikant) Assen-Zuid. te Vlissin- gen (niet te Vlaardingen, zoals ten onrechte vermeld) kandidaat P.L. Voorberg Kampen. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Boskoop J. van Haaren Amersfoort, te Benthuizen C. Vogelaar Genemuiden. Reis van paus Een grote plechtigheid rond de zaligverklaring van zestien pries ters, religieuzen én leken, die in de zeventiende eeuw in Japan de marteldood stierven, en een be zoek aan de krottenwijk Tondo waren gisteren de belangrijkste punten van het pauselijke be zoek aan dc Filippijnen. Daar naast hield de paus op verschil lende plaatsen toespraken tot academici, vertegenwoordigers van talrijke beroepen en jonge- Do paus wees dc bewoners van de Filippijnen - het enige overwe gend rooms—katholieke volk in Azië - op hun verantwoordelijk heid "voor de verbreiding van het Woord Gods". In zijn toe spraken komt de paus regelma tig terug op de plicht van allen om te strijden voor sociale ge rechtigheid. De paus sprak ook de Chinese ge meenschap in Manilla toe. Een krachtige radiozender zorgde ervoor dat zijn woorden ook in China zelf gehoord konden wor den. Ze waren indirect voor de Chinese regering bedoeld. "Tus sen een gelovig christen en een echte chinees hoeft geen tegen spraak te beslaan", zei de paus. Casba biedt u nu iets unieks! Kwaliteits-keukens ruim 30% onder de normale katalogusprijs. Splinternieuw, prachtig mooi, grote keus en toch extra voordelig. Dit doet niemand Casba na en daar kunt u van profiteren. Ga dus bij Casba kijken. Als u nu beslist, heeft u uw prachtige voordelige keuken gemonteerd en wel, snel in huis. Toch mooi van uw Meer dan 20 aanbouwkeukens kompleet te zien in onze showroom. Nog veel meer keukens leverbaar. Alles uit voorraad, dus snel leverbaar Plaatsing door erkende installateur mogelijk. Alle afmetingen mogelijk door aanbouwsysteem. Alles 30%-35% onder normaal geldende prijzen. Bauknecht apparatuur. De nieuwste snufjes op keukengebied. Deze hoekopstelling 280 x 170 cm is prachtige kombinatie van massief hout en kunststof. Alle meubelen f 1 165 liter koelkast 4- afzuigkap gasmbouw- kookplaat, blad bak (keuze uit 3 modellen) f 1.599- Casba laat u steeds de nieuwste ontwikkelingen zien. Daarom tonen wi| u ook regelmatig nieuwe keukenopstellingen De bestaande showroom-keukens en badkamer-meubelen gaan wij nu vervangen. Deze showroom modellen kunt u extra voordelig kopen. Hoge Rijndijk JIJ, Zocterwoude, tel. 071-899344. Ver onder de nieuwprijs Dat is toch wel een reisje naar Casba waard dachten wij Uit voorraad leverbaar en zolang de voorraad strekt. Casba, uw kastenspecialist

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19