"Deze raad moet de eenheid vrouwen beweging versterken" HP deTijd Drs. Eegje Schoo, nieuwe voorzitter emancipatieraad Interview t✓n EISEVIERS hervormd IJjIjJj nederland DONDERDAG 19 FEBRUARI 1981 VARIA PAGINA 17 Door Nel van Bemmel Drs. Eegje Schoo staat op de nominatie om voorzitter te worden van de emancipatieraad. Deze raad wordt de opvolger van de emancipatiecommissie, die een tijdelijk karakter had. Een interview met de "waarschijnlijke" voorzitter. DEN HAAG (GPD) - „Het argument dat ik als meisje meekreeg om verder te leren was: Je weet maar nooit, misschien moet je later wel zelf de kost voor je kinderen verdienen. Als meisje moest je 'le ren voor alle zeker heid', en een beroep kiezen dat je eventueel zou kunnen combine ren met het huishou den. Ik vond dat toen wel zinnig. Het heeft meegespeeld in mijn belissing om onderwij zeres te worden". Drs. Eegje Schoo is sinds onge veer acht jaar geen onder wijzeres meer. Ze is nu door staatssecretaris Kraaije- veld-Wouters voorgedragen als voorzitter van de binnen kort te installeren Emanci patieraad, een adviesorgaan van de regering dat de Emancipatiecommissie op volgt. „Ik ben erg opgevoed met het idee dat iedereen gelijk is. Ik heb me dan ook niet meteen afgevraagd waarom aan mij die dubbele eis gesteld werd dat ik het huishouden en mijn beroep zou moeten kun nen combineren, en aan jon gens niet. Van die verschillen begon ik me pas op de kweekschool bewust te wor den. Ik merkte ze bijvoor beeld op bij de houding die wij als toekomstige onderwij zers innamen tegenover de leerlingen op de opleiding voor kleuterleidster. Dat wa ren allemaal meisjes. De sfeer bij ons op school was: die meisjes zijn wat betreft intel lect minder, en wat betreft aantrekkelijkheid meer. En die sfeer werd natuurlijk door de jongens bepaald. Zo werd je je bewust van de beoordelingsnorm". Behalve de kweekschool, heeft Eegje Schoo ook een studie pedagogiek voltooid. Zij was onder meer lid van de Inno- vatiecommiss ie Basisonder wijs en is nog steeds lid van de Harmonisatieraad Wel zijnsbeleid. Verder is ze al langer lid (en vice-voorzitter) van de Emancipatiecommis sie en is ze lid van de gemeen teraad van Amsterdam voor de VVD. Abortus Zolang ze zich maar kan herin neren, is Eegje Schop in haar werk al met emancipatie be zig. Binnen de onderwijsver nieuwing heeft ze aange stuurd op bijscholing van leerkrachten om hun emann- patiebewustzijn te verbete ren, en heeft ze zich hard ge maakt voor de verbetering van de positie van meisjes in het basisonderwijs. Ook zat ze een aantal jaren namens de VVD-vrouwen in het abor tuscomité Wij vrouwen eise- Ben je voor vrijheid van abortus? Eegje Schoo: N,Ja ik was erg gelukkig met het PvdA- VVD-wetsontwerp dat in 1976 in de Eerste Kamer is verworpen". En wat vind je van het wets ontwerp Ginjaar-De Ruite- Eegje Schoo: ..Ik ben het wel eens met Pijkei Schroder van dc Rooie Vrouwen in de Par tij van de Arbeid dat het hele politieke gedoe van de agen da moet. Een wetgeving moet meer zijn dan de bestaande - vrije situatie legaliseren. Een groot deel van de bevol king heeft nu eenmaal een andere mening dan hoe het nu in de praktijk toegaat. In dat licht bezien vind ik dat de regering een redelijk com promis heeft weten te vinde- Vergaderstijl Heb jij je eigen emancipatie moeten bevechten? Eegje Schoo: „Ik denk dat je daar altijd mee bezig blijft. Ik werk meestal in een omge ving van voornamelijk man nen. Jouw stijl, als vrouw, is dan niet de stijl die over heerst. En daar blijf je mee bezig. In vergaderingen bij voorbeeld, hebben vrouwen de neiging met een zachtere stem en minder langdurig te praten, en minder aandacht voor zichzelf te vragen. Maar als blijkt dat je je ideeën uit voerig moet toelichten om in vloed te hebben, begin je daar vanzelf aan mee te doen. Later als ze eenmaal aan je gewend zijn is dat niet meer zo nodig". schappelijke omwenteling: iedere volwassene (mannen en vrouwen) zou in de toe komst vgf uur per dag be taald werk doen. en daarv oor een deel van het huidige loon voor acht uur inleveren. Vol gens het Advies de enige ma nier om tot een eerlijker ver deling te komen van betaald en onbetaald werk tussen Droef maar waar Wat vind je van dat rappor- t? Eegje Schoo: „Ik vind het in het algemeen een goed rap port. Het levert goede ideeen voor verdere discussie. Het is dan ook erg belangrijk dat er op departementen en in poli tieke partijen en hun bestu ren over gesproken wordt Ik denk dat het in elk geval goed is als toekomstig beleid eraan getoetst wordt". „Het is vooral ook belangrijk dat het niet alleen door vrou wen gelezen wordt Dat ge beurt veel te vaak met eman- cipatiezake n. Er moet ook door zoveel mogelijk mannen over gepraat worden, aange zien zy het over het algemeen nog steeds alleen voor het zeggen hebben. Dat is droef maar waar". „Het werken van een Emanci patieraad een vaste kamer commissie van emancipatie zaken. en ook van een staats secretaris van emancipaticza- ken zal er dan ook nooit toe mogen leiden dat er op bij voorbeeld ruimtelijke orde ning of volksgezondheid wordt gedacht dat emancipa tie elders wel wordt verzorgd. Emancipatiebeleid is facet beleid. en heeft dus met alles te maken". 112Hoofdzaken Eegje Schoo: „In de komende jaren moet de vrouwenbewe ging ervoor zorgen op hoofd zaken op een lijn te komen zitten. Die hoofdzaken zijn best te vinden. Ik noemde al: meer ruimte voor vrouwen op de arbeidsmarkt en tree" voorzieningen voor kirdeie- „Ik hoop dat de Emancipatie raad de hoofdzaken duidelijk zal kunnen maken, en daar door aan dc eenheid van dc vrouwenbeweging kan bij dragen. Dat onderlinge ver ketteren een beetje zal kun nen tegengaan Al houdt ie dereen natuurlijk de vrijheid een eigen standpunt uit te werken Discussie daarover is alleen maar goed". „Ik ben er dan ook een voor stander van dat de Emanci patieraad een brede samen stelling krijgt, zodat verschil lende groepen uit de samen leving zich er verwant mee kunnen voelen. De vrouwen beweging sta^t vaak heel ver van de mensen af Alleen het woord 'Feministe' al levert al lerlei misverstanden en weer standen op'. Denk je niet dat dat betekent dat de mensen die vrouwene mancipatie helemaal niet wil len? Eegje Schoo: „Nee. integendeel uit pas verschenen onder zoek van het Sociaal Cultu reel Planbureau blijkt dat al meer dan procent van de mensen vindt dat het emanci patiebeleid veel te langzaam gaat". Drs. Legje 6'c/ioo; "Mannen en vrouwen gelijke inbreng in de ordening van de maatschappij". .Sommige mannen beginnen de andere stijl van vrouwen ook wel te zien en te waarde ren. Een verschil blijft alleen, dat alle vrouwen er last van hebben, en niet alle mannen. Ik heb in het begin wel moei te gehad met die stijl van 'hard praten en je breed ma ken'. wat veel heren in de ver gadering doen. Nu heb ik daar geen problemen meer mee. Ik weet van mezelf niet of ik het heb overgenome- Recepties Is het voor een geëmanci peerde vrouw vervelend om met een minister getrouwd te zijn (Eegje Schoo is getrouwd met minister Pais van onder wijs red.)? Eegje £>choo: „Ik besteed erg weinig tijd aan bijvoorbeeld recepties van mijn man. Er zijn ook andere vrouwen van ministers die een eigen werk terrein hebben, dus het wordt al gewoner". „Op zichzelf is het trouwens wel interessant, en ik ga zo nodig, en als het voor mijn werk kan, graag mee. Al ben ik geen vaste klant op recep ties. Andersom gaat mijn man ook wel met mij mee als ik dat echt leuk of belangrijk vind". De minister van onderwijs heeft nogal wat opzienbaren de dingen aan emancipatie gedaan, wordt hij daarin door jou beïnvloed? Eegje Schoo: „We praten er niet vaak over. maar het zou met onze gezamenlijke ge schiedenis te maken kunnen hebben. We trekken al zeven tien jaar met elkaar op. En veel beslissingen die je neemt hebben nu eenmaal met je leven te maken". 8 Hoe moet de maatschappij er volgens jou uit gaan zien. wil emancipatie kunnen slagen? Voorrang Eegje Schoo: „Volgens mij be tekent emancipatie dat man nen en vrouwen een gelijke inbreng krijgen in de orde ning van de maatschappij. Nu zitten er nog geen vrou wen in organisaties waar be slissingen worden genomen, of misschien één. en dat is geen doen. Ik ben er dan ook een voorstander van dat vrouwen tijdelijk voorrang krijgen en op invloedrijke posten komen. Dat is een voorwaarde om tot een sa menleving te komen waarin vrouwen bijvoorbeeld een goede kans hebben op een plaats op de arbeidsmarkt en waarin meer voor kinderen wordt gedaan". Enige tijd geleden bracht de Emancipatiecommissie toen nog onder voorzitter schap van Paula Wassen-van Schaveren - het ..Advies Ar beid" uit. Dat advies was een aanzet tot een radicale maat VRU NEDERLAND Joop van Tijn en Max van Weezei mochten meekijken over de schouders van de partijbestuurs leden van de Partij van de Ar beid. Het verloop van de verga dering, plus de neerslag van een aantal afzonderlijke gesprekjes, wordt in VN breed uitgemeten over twee volle pagina's. Dc PvdA aan de vooravond van het verkiezingscongres op 28 februa ri. Onder de kop: "Mijn bezwaar te gen het voorstel van Ed. en Joop is dat ik er een handigheidje in proef', signaleren de twee redac teuren een "sterke broeilucht" en regelmatig terugkerende bloyjes op de wangen van partij- voorzittger Max van den Berg. In het verhaal stelt Den Uyl voor het congres eerst over het verkic- zingsprogram te laten stemmen en daarna over eventuele moties. Hij wil hiermee voorkomen dat het congres alsnog lastig gaat doen over het NAVO-lidmaat- schap. Er wordt gelachen, want op die manier hebben moties geen zin. Maar Den Uyl reageert onbewogen: "Zo hoort het. dat zijn le spelregels van de demo- crat.e VN heeli ce week als openings verhaal "De vuile was van Rea gan en zijn vrienden". Howard Kohn, redacteur van Rolling Sto ne, is in het vroegere zakenleven van Amerika's nieuwe president gedoken. Het wemelt van de zaakgelastigden, die via een zg. blinde trust de belangen van de bejaarde ex-acteur veilig stellen. Een spannend verhaal, dat zorg vuldig gelezen dient te worden. Ook in VN een interview met oud minister Van Doorn en VPRO- perschef Kooyman over hun plan voor drie televisienetten. Het derde commerciële net komt veelvuldig ter sprake. Van Doorn blijkt vroeger als KRO-voorzitter en KVP-kamerlid fel tegen com merciële televisie te zijn geweest. Hij is nu 180 graden gedraaid. Maar hij wijst er op dat het bestel toen nog onder andere voorwaar den functioneerde. Het tweetal blijkt trouwens een min of meer liberale koers te varen. Want de idee van linkse mediasociologen dat het volk moet worden opge voed met cultuur, hoeft niet meer. Die tijd hebben we gehad. De mensen willen zelf uitmaken wat ze gaan zien, aldus Van Doorn. Opnieuw Joop den Uyl Hij prijkt op dc omslag' van de HP en wordt binnenin geïnterviewd. Dc kop: "Er is nog alle aanlei ding voor het socialisme" is ui terst pretentieus. Want niets in het verhaal duidt erop dat de PvdA nog bezig is een socialisti sche koers te varen. Het enige wat Den Uyl doet. is zich afzetten tegen economen als Van den Doel die zeggen dat de mini ma terug moeten en dat we bo vendien het geld niet hebben om ze in stand te houden. Verder sig naleert hij de nog steeds bestaan de verschillen in opleidingskan sen, woonomstandigheden en in komen. "Van Agt is op z'n ach terhoofd gevallen als hij zegt dat we een redelijke inkomensverde ling hebben. Dat is kul. De inko mensverschillen zijn onvoorstel baar groot in ons land. Ik woon bij wijze van spreken toch voor noppes in dit huis. in dit schitte rende huis, dank zij de belastin gaftrek?" De vraag wat dc PvdA daar dan aan doet. wordt in het verhaal evenwel niet beantwoord. '.'Of we het geld ervoor hebben is een serieus te nemen vraag", zegt Den Uyl. En daar blijft het bij. Er wordt wel wat verder gepraat over zijn opvolging en over kern wapens. Maar de interviewers blijven aan de oppervlakte. Een slecht journalistiek produkt der halve. Nederland toont zich op zijn smalst in een verhaal over afluis terpraktijken met een babyfoon in Rijssen. De ene buur gunt de andere zijn parkeerplaats niet. En heeft er alle belang bij om zijn goudicp en zijn pad veilig te stel len. Een ietwat warrig verhaal met nochtans leuke kanten. Philip frerikl schrijft in HP een voortreffelijk verhaal over de ko miek Coluche die wil meedoen aan de Franse presidentsverkie zingen. Hij wordt bewonderd en gevreesd. Hij belijdt zijn "lichte lijk demagogische anti-parle- mentarisme" met min of meer linkse thema's. Schrijver Maarten 't Hart verhaalt van zijn betrokkenheid bij het fe nomeen film. Dit naar aanleiding van de verfilming van zijn boek "Een vlucht regenwulpen Hij kondigt aan een film over stekel baarzen te zullen maken en mis schien wijdt hij ook nog wel een roman aan deze visjes: Een vlucht stekelbaarzen. M\CA7tNF Staatssecretaris Haars (justitie! wordt in Elseviers Magazine ge troost en vriendelijk over de bol geaaid. Zij heeft het met haar vreemdelingenbeleid immers zo hard te verduren gehad. In het interview toont zij zich (te recht) bedroefd over aantijgin gen in de zin van "fascistische tante". Verder probeert dc staatssecretaris duidelijk te ma ken dat streng optreden (tegen il legale buitenlanders) en barm hartigheid heel goed samen kun nen gaan. Zij erkent overigens dat de presentatie van haar be leid niet altijd even goed over komt. "Ik had sommige kwesties minder exact formulerend naar voren moeten brengen. Maar ik heb nu eenmaal de handicap dat ik een typisch bèta-mens ben". In het interview wordt de staatsse cretaris ruimschoots aan het woord gelaten. Maar over heikele zaken als de detinering van zi geuners vorige maand, wordt met geen woord gerept En dat zijn toch dingen waar je als jour nalist niet gauw aan voorbij zou mogen gaan. In een alleszins lezenswaardig in terview komt verder Mcindert Leerling aan het woord. Hij is lijsttrekker van de Reformatory sche Politieke Federatie en hij rekent op twee kamerzetels. Leerling zegt: "Ik wil me niet onle dig houden met politiek gezeur, zoals nu die duikbootkwestie. Het gaat om belangrijker dingen: we moeten Gode meer gehoor zaam zijn dan mensen". Verder stelt hij nog even vast dat homo fielen geer. gelijkwaardige rela ties hebben ten opzichte van het huwelijk. "Dus bij volkshuisves ting gaan hetero-paren, mits ge- trouwd. voor" De Tijd staat uitvoerig stil bij een nieuw fenomeen: dc verdokte ring bij de bevalling. Steeds meer vrouwen bevallen in het ziekenhuis. Tegelijkertijd stijgt het aantal ingrepen, zoals tang verlossingen. keizersneden, al of niet onder narcose. De bevallin gen worden niet moeilijker, maar er zijn wel meer vrouwenartsen stelt De Tijd vast. Dat heeft tot gevolg dat de voorzieningen voor thuisbevallingen (kraamhulp, verloskundigen) teruglopen. Van een keuze voor de vrouw is straks dan ook geen sprake meer. Bevallen is straks een me dische gebeurtenis Ton Oostveen komt in een verhaal over bisschop Gijssen tot een an dere conclusie dan een tweetal dagbladen: Gijscn heeft met zyn jongste reis naar Rome alleen maar winst geboekt. Hij bemoeit zich weliswaar niet met de theo logische opleidingen in het alge meen. wat andere bisschoppen wel mogen doen. Maar bepaalt in zijn bisdom Roermond intussen wel wat er met de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat in Heerlen moet gebeuren. En dat vindt die opleiding niet zo leuk want zy scoort bij Gijsen erg laag Die ziet meer heil in zijn ei gen seminarie Rolduc De aantrekkelijkste man van 1980. acteur Jeroen Krabbé, wordt geïnterviewd door Jet Kunkelcr. Hij speelt de hoofdrol in de nieu we film "Een vlucht regenwul pen" naar het gelijknamige boek van Maarten 't Hart. Krabbé is een onzekere man. die zich zeer wel kan verplaatsen in de ge- dachtengang van 't Hart. zegt hij. Met zijn succes heeft hij het moeilijk Want: dan moet je het waarmaken, dan zijn aller ogen gericht op kwatta en Dat is verschrikkelijk" Overigens blWMl Knbbé 'i.>i t Hart de film van regisseur Ate de Jong positief beoordeelt. Hij zou al thans uitermate tevreden zijn. In Haagse Post daarentegen schrijft 't Hart dat hij geen oordeel over de film heeft. Ze zijn dus aardig voor elkaar, dc acteur en de schrijver. Ex CDA politicus Bob Goud zwaard schrijft een somber ver haal in Hervormd Nederland over de welvaartsstaat, die op drijfzand blijkt te zijn gebouwd. Hij stelt vast dat het kabinet-Van Agt. en PvdA en CDA - straks - dc economie te hard willen laten groeien Intussen wodt het finan- cicnngstckort alsmaar groter. "Het is goed er geen doekjes om te winden", zegt Goudzwaard, "hier vindt een vorm van econo misch en politiek zelfbedrog plaats, een verwoede poging om van de wind te leven". Verder in Hervormd Nederland traditioneel veel aandacht voor kernwapens en de atoomschuil kelders Over het laatste onder werp een aardig verhaal, waar van de kop voor zichzelf spreekt: "Dringen voor de atoomschuil- kelder ik kryg straks een pi stool". HN bevat voorts een tweetal moei lijk te slikken verhalen Het ene gaat over dc beroemde psychia ter Jung en over Freud Het an dere belicht de heroïsche ge boorte van de negerrepubliek Haïti. Het blad komt dc geeste lijk ondervoede lezer dus weer ruimschoots tegemoet W1M WIRTZ

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17