Woningruil is soms afdwingbaar ELAM en Bierman. Goede dealers bij de prijs inbegrepen. De Renault 4. Vanaf f10.990, 'n Renault loopt langer op een liter. WIE MOOI WILGAAN, KANHEf INDE KRANT ZIEN STAAN. DONDERDAG 19 FEBRUARI 1981 PAGINA 11 Burger raadslieden "Woningruil": een vaste kop in de rubriek "huizen" op de ad vertentiepagina in de krant. Kennelijk is er behoefte aan woningruil. Dat is niet zo ver wonderlijk. Woningruil kan een goede manier zijn om naar een geschiktere woning of een - voor jou - geschiktere woonplaats te verhuizen; soms is het zelfs de enige ma- Dat geldt bijvoorbeeld voor mevrouw A. Zij woont in Groningen, waarheen ze ja ren geleden samen met haar man voor diens werk ver huisde. Haar man is vorig jaar overleden; haar kinderen wonen allemaal in "het Wes ten". Ze wil in de buurt van de kinderen wonen. Een wo ning kopen of een duurdere woning huren zit er voor haar niet in. Ze is aangewezen op een huis van een woning bouwvereniging. Maar waar ze ook informeert in "de Randstad", overal krijgt ze te horen, dat ze geen kans maakt. Ze wordt niet inge schreven als woningzoeken de, omdat ze geen binding heeft aan de plaats in kwes tie. En de gemeenten, die haar wel inschrijven, waar schuwen haar voor de jaren lange wachttijd. Mevrouw besluit het met wo ningruil te proberen. Als het haar lukt een geschikte 'ruil- partner' te vinden, geeft de gemeente haar namelijk wèl een woonvergunning, zo heeft ze gehoord. Woonvergunning Voor mensen als mevrouw A. is woningruil dus de enige ma nier om te verhuizen. Dat komt doordat veel gemeen ten in geval van woningruil de gewone eisen voor een woonvergunning laten val len. De gemeente Leiden stelt alleen de eis, dat de "be zettingsnormen" in acht ge nomen moeten worden; dat wil zeggen, dat de woning niet te groot is in verhouding tot het aantal bewoners. Het is wel belangrijk zeker te weten dat beide partijen een woonvergunning krijgen. In formeert u dus eerst voordat u verhuist! Net zo belangrijk als de woon vergunning is de toestem ming van de huiseigenaren. Beide eigenaren moeten vooraf schriftelijk toestem ming voor de ruil geven. Het is heel belangrijk om pas te ruilen als beide eigenaren schriftelijk akkoord zijn ge gaan. Wat nu te doen als één van de eigenaren of - nog er ger - beide eigenaren toe stemming weigeren? Daarom draait het in de rest van dit verhaal. Tot voor kort kon je er niets te gen doen, als de eigenaar toe stemming weigerde. Op 1 juli 1979 is de wet op dit punt echter veranderd. Sindsdien is het onder bepaalde - vrij strenge - voorwaarden moge lijk je eigenaar tot toestem ming te dwingen. Daarvoor moet de kantonrechter wor den ingeschakeld. Zwaarwichtig De procedure bij de kanton rechter moet worden aange spannen door de huurder, wiens huiseigenaar niet met de ruil akkoord gaat. Die huurder moet dan aantonen dat hij "zwaarwichtig" be lang bij de woningruil heeft. Verder moet vaststaan dat de "ruilpartner" een woonver gunning kan krijgen en dat hij de huurprijs kan opbren gen. Bovendien houdt de kantonrechter rekening met "de omstandigheden van het geval." Dat laatste maakt datje met de ze wetsbepaling niet goed weet, waar je aan toe bent. Veel wordt immers overgela ten aan het beleid van de kan tonrechter. Duidelijk is wèl, dat de huurder, wiens eige naar geen toestemming voor de ruil geeft, zonder "zwaar wichtig belang" bij de ruil niets begint. Uit enkele rech terlijke uitspraken blijkt ver der dat de rechter de belan gen van de eigenaar en van degene met wie de huurder wil ruilen, bij zijn beoorde ling betrekt. Zo voerde een woningbouw vereniging in Tilburg voor de kantonrechter daar aan, dat door de ruil haar toewijzings beleid zou worden door kruist. Het ging om een ruil van de huurster in Tilburg met iemand uit Leiden, die geen binding met Tilburg had. Vandaar dat de woning bouwvereniging sprak van doorkruising van haar beleid. Maar de kantonrechter schoof dit argument van de woning bouwvereniging terzijde. Voor de Tilburgse huurster bleek verhuizing naar Leiden zeer zwaar te wegen. Een psy chiater, die haar behandelde, kon dit bevestigen. Boven dien hield de kantonrechter rekening met het feit, dat de ruilpartner er omgekeerd veel belang bij had naar Til burg te verhuizen. Particulier De voorzichtige conclusie, die we kunnen trekken uit de tekst van de wet, de toelich ting daarop en de enkele uit spraken van de rechters, die ons bekend zijn, is, dat niet makkelijk zal worden aange nomen, dat de huurder een "zwaarwichtig belang" bij de ruil heeft. Als de eigenaar een woningbouwvereniging is, is het waarschijnlijk moeilijker dat zwaarwichtig belang aan te tonen dan wanneer de ei genaar "een particulier" is. O.i. zal een particuliere eige naar overigens niet met suc ces in het geding kunnen brengen, dat hij de woning leeg wil verkopen, als de huurder vertrekt, of er zelf wil gaan wonen; maar wel moet. zoals steeds, vast staan, dat het belang van de huur- cr "zwaarwichtig" is. En of dat zo is, bepaalt de kanton rechter. Zo'n kantonrechtsprocedure kun je zelf voeren. De kosten blijven beperkt Uit het bo venstaande blijkt overigens al, dat het goed kan zijn juri dische hulp in te roepen. Vooral de afweging van de belangen van alle betrokke nen kan namelijk een heel in gewikkelde zaak zijn. Of de nieuwe wetsbepaling ook in de praktijk een reéle ver sterking van de positie van de huurders inhoudt, zal de rechtspraak moeten uitwij zen. Voorlopig lijkt procede ren de moeite waard voor wie een bepaalde woningruil van veel belang is. VERKOOP BIJ EXECUTIE welke zal worden gehouden op vrijdag 20 februari 1981 om 11 00 uur. ten laste van J ten Brink wonende te Leimuiden, Kastanjelaan nr. 7 van enige roerend? goederen, bestaande uit: meubilaire goederen en wat verder te koop zal worden aan geboden. De verkoop geschiedt con tant zonder opgeld De goederen zijn een uur vóór de verkoop voor een ieder te bezichtigen De deurwaarder belast met de executie. P. v.d. Perk. ALLEMACHTIG PRACHTIG Toyota Celica 2000 liftback 1979 te kijk en te koop In onze nieuwe showroom. Auto L.A.G.- Leiden Van Oldenbameveldtstr. 37 (zijstraat Warmonderweg) telefoon 071-154909-172679 3 maanden 100% garantie Attentie: óók open op zaterdag van 9-5 uur KIJKEN IS.... KOPEN!! Afgebeeld Renault 4 GTL v.a. 112 765.-. Afleveringskosten f318,-. Pnjien :ijn inkl. BTW. Wijzigingen voorhehoui De Renault 4 GTL. Een praktische wagen. Biedt een flinke binnenruimte met volop komforteen wegklapbare achterbank en 'n ve - ring waar uw rug blijvend dankbaar voor is. Een heel sterk punt is z'n zuinigheid. De stil le 1108 cc motor is pittiger maar toch zuiniger, 5,41 op 100 km (1 op 18,5) bij 90 km/u konstant. En 6,31 (1 op 15,9) in de stad. Maak 'ns een proefrit in die 4 GTL. Óf in een ander type Renault 4, zoals de basis 4 of de 4 TL. Dan kunt u tegelijk ervaren dat u ook voor de service bij ons goed zit. Renault adviseert elf oliën. Elam BV, Haarlemmerweg 2-4, 2316 AA Leiden, Autobedrijf Bierman B.Vn Valkenburgseweg 2, Tel. 071-121210/143163/133141. 2223 KD Katwijk, Tel. 01718-71704.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11