Hbo-opleiding is voor veel studenten pijnlijke ervaring Havo-leerling valt meest uit de boot Protesttelegram tegen gasprijzen Laboratoriumschool Rijnland: H! Meer dan helft van eerstejaars staat er te slecht voor Noodkreet studenten Reinwardt Academie Bewoners Maredorp blijven massaal weg LEIDEN WOENSDAG 18 FEBRUARI 1 Voor veel studenten is de kennismaking met een hbo-opleiding een pijnlijke ervaring. Ruim dertig procent van de nieuwe eerstejaars behaalt geen diploma van welke Hogere Beroepsopleiding dan ook of komt pas na veel vertragingen en omwegen over de eindstreep. De slachting onder de studenten in het hbo is meedogenloos. Niemand windt daar De Laboratoriumschool "Rijnland" in Leiderdorp is een school met een streekfunctie Praktisch alle studenten komen uit de regio. Dit instituut leidt op voor chemisch en medisch analist(e). Het zijn voornamelijk de havo-leerlingen die hier problemen heb s ben. doekjes om. Ook niet de docent die de jongelui de eerste dag al met deze waarheidsgetrouwe uitspraak confronteert. "Kijk je buurman maar goed aan want over een maand is hij vertrokken, jijzelf of jullie allebei". Hoe zit het nou met de studiemislukkingen op de Hogere Laboratorium school "Rijnland" en de Reinwardt Academie Hogere Beroepsopleiding voor museologie twee hbo-instcllingen die de Hbo-leerlingen (in dit geval van de laboratoriumschool Rijnland in Leiderdorpl in discussie c regio Leiden rijk is? komst. Die ziet er, wat hun opleiding betreft, voor velen somber uit. De Reinwardt Academie is nog een vrij jonge HBO—oplei ding. In 1976 pas opgericht dus erg veel ervaring is er nog niet. Het is ook de enige academie in haar soort in Neder land. Ook de Reinwaldt heeft te kampen met uitvallers. Het is hier niet specifiek de havo-leerling die voortijdig afhaakt. Reinwardt academie: Directeur P.J.M. Pauw: "Wij bouwen voort op wat de studenten zouden moeten weten. Dan blijkt er bij velen iets aan te haperen". De academie biedt een opleiding voor museummedewerkers. De gemiddelde leeftijd van de stu denten ligt hoger dan bij andere opleidingen. Dit komt omdat bij het selectiebeleid leerlingen die al met het 'vak' bezig zijn ge- weesthde voorkeur krijgen. In dit cursusjaar zijn er 83 van de 400 studenten via selectie aange nomen. Allen hebben de vereiste vooropleiding: havo, vwo of mbo diploma. Slechts 35 (19 havo en 16 vwo) studenten komen recht streeks van de middelbare school. De helft van deze gese lecteerde groep haalt het eerste jaar niet. Wettelijk mag de Reinwardt geen eisen stellen aan het pakket. Toch formuleert de opleiding in haar voorlichtingsbrochure voorzichtig wat ze graag zien. Twee moderne talen, geschiede nis en een exact vak. Direkteur P.J.M. Pauw: "Ja, 'voor zichtig' want ook dit is geen garantie dat hij of zij straks niet tot de voortijdige schoolverlaters gaat behoren. Om verschillende redenen verdwijnen studenten bij ons. Ik zal eerst met de exter ne factoren beginnen. De studen ten komen uit het hele land. Met de huisvesting in Leiden is het moeilijk gesteld. Voordat ze een kamer hebben, ingericht zijn, zijn er bij de meestcn al vele (stu- die)maanden verstreken. Door het heen en weer reizen vinden ze geen aansluiting bij andere studenten en raken eigenlijk tus sen de wal en het schip. Dan is er een groep die al een tijdje de schoolbanken heeft verlaten en toch wil studeren. Voor deze stu denten is de eerste tijd zeer on wennig. Hoewel de meesten in het museumvak werkzaam zijn geweest, hebben ze zich vooral' toch niet goed gerealiseerd dat er op deze school ook nog andere dingen moeten worden geleerd". "We komen dan op het punt van de talen. Drie moderne talen, dat is een hele kluif, maar wel noodza kelijk om de studie tot een goed einde te brengen. De meeste lite ratuur over dit vak komt uit het buitenland. Wij bouwen voort op wat ze moeten hebben gehad. Ja en dan blijkt er bij velen iets aan te haperen. Het talenonderwijs op de vorige school heeft niet ge deugd. Ze kunnen niet studeren of hebben nooit geleerd een dic taat te maken. We proberen aan die niveauverschillen iets te doen. In samenwerking met de dag-/avondscholengemeenschap "Boerhaave" organiseren we in de avonduren bijspijkercursus sen. Ze gaan er wel heen, maar dat het echt resultaten afwerpt, kunnen we niet zeggen". Mentaliteit Dc pas benoemde studentende caan mevrouw Croiset-Uchelen Brouwer zit met de handen in het haar. Met meer dan de helft van de eerstejaars heeft ze on langs gesprekken gevoerd omdat deze studenten er in januari al zo slecht voorstonden dat van een volgend jaar helemaal geen spra ke kon zijn. "Alle aangevoerde argumenten voor het slechte re sultaat heeft Pauw al genoemd. Toch wil ik er nog wel paar aan toevoegen. De meeste studenten hebben zo n mentaliteit over zich van dat vak heb ik op de havo toch laten vallen, waarom moet ik het hier dan wel doen? Ik vraag ze dan of ze voordat ze hier kwamen onze voorlichtingsbro chure met de urentabel voor het aantal vakken wel hebben gele zen. Velen hebben dat dan ook wel gedaan, maar wisten niet dat er zo'n niveau werd geëist. Er was er een bij, die had wel ge schiedenis gehad op de havo, maar toch vond ze net niet zo n leuk vak. Ja, bij ons staat dat vak juist heel centraal". Zo'n verkeerd verwachtingspa troon.... komt dat nu door het ge brek aan goede voorlichting? 'Zou kunnen. We merken wel dat decanen op.middelbare scho len ook nauwelijks weten wat onze opleiding precies inhoudt. Maar het heeft ook met een be paalde gemotiveerdheid te ma ken. Studenten melden zich vaak uit nood bij vier of vijf op leidingen aan. Ze zijn dan zo blij dat ze ergens worden geplaatst, dat ze zich niet meer afvragen of dit wel een echte keus is. Ze be kijken de nadelen niet meer". Ook Pauw vindt het een hele tries te zaak dat het allemaal zo moet gaan. Hij wijt het ook aan het niet mogen doubleren. "De span ning is groot. Studenten, die de studie wel heel fijn vinden en het Je kunt op verschillende manieren worden toegelaten. Een havo en vwo-diploma met scheikunde, natuurkunde of wiskunde geven sowieso toegang, maar ook een bewijs van toelating tot zes vwo en een goede cijferlijst van het middelbaar-laboratoriumonder- wijs behoren tot de mogelijkhe den. Daarnaast beschikt Rijn land nog over een voorbereidend jaar (vbj). Goede mavo-leerlin gen met een exact pakket en spij toptanten van het havo-onder wijs met een verkeerd pakket kunnen in dat jaar worden bijge- door Saskia Stoelinga foto's Jan Holvast ook in zich hebben om het te ha len, maar gewoon meer de tijd nodig hebben om de stof te ver werken, verdwijnen ook". Selectie "Een ander punt is de selectieme thode. Ook wij zitten daarmee te modderen. Wat is geschikheid en motivatie? De goede studenten haal je er makkelijk uit en het zelfde geldt voor de niet geschik te studenten. Het moeilijkst is de grote middenmoot. Ga daar maar eens kijken of iemand zelfstan dig iets kan ondernemen of een dictaat kan schrijven. Het ont breekt je dan wel aan geld en personeel wil je dat tenminste op een verantwoorde en goede ma nier doen. Aan de persoonlijke begeleiding van studenten schort ook het no dige, vindt de studentendecaan. Ze beseft terdege dat de hulp die zij de studenten kan bieden slechts een druppel op de gloeiende plaat is. Croiset-Uchelen: Drie uur voor 150 studenten is natuurlijk niets. Wij hebben de ruimte niet om echt te begeleiden. In feite reage ren we pas als het al fout is ge gaan. Te laat om de oorzaken weg te nemen". Wel vinden beide docenten het een 'voordeel' dat de grote slachting voornamelijk in het eerste jaar plaatsvindt. "De mensen hebben dan nog keus om iets anders te gaan doen. Het uitvalpercentage in het tweede en derde jaar is aanzienlijk minder. Als er drie mensen in het tweede jaar ver dwijnen en besluiten geen eind examen te doen is het veel". Daar staat wel tegenover dat mensen die vinden dat ze nog niet helemaal door de stof heen zijn dan wel de mogelijkheid hebben om een extra jaar te ne men. Per studiejaar maken daar toch wel tien studenten gebruik van. En ook nog eens vijftien ein dexamenkandidaten krijgen een herexamen. schoold. Van loten is nog geen sprake. Bijna iedereen kan wor den geplaatst. Dit gemêleerde gezelschap begint dus samen aan het eerste jaar. Welke problemen doen zich dan voor? Directeur De Jong van de Labora toriumschool: "Van die drie groepen mbo, vwo en vbj valt de havo-leerling het meest uit de boot. De mbo'ers zijn al driejaar lang gericht bezig geweest; de vbj'ers weten precies wat ze te wachten staat en de vwo'e^s kun nen studeren. Tja...en daar zit de havo-leerling tussen. Vooral in het begin van het jaar onder schatten zij de studie. Het tempo houden ze niet bij, want regelma tig studeren - zo krijgen wij de indruk - is ze niet geleerd. Ze wachten tot het moment van re petitie aanbreekt. Dan is een ach terstand zo opgelopen. De mees te studenten komen daar wel eer lijk voor uit. De studiebegelei ders hebben er de handen aan vol. Opstellen van studiesche ma's en het voortdurend in de gaten houden of het lukt. Een paar jaar geleden zijn we ook be gonnen met begeleidingsuren voor de vakken die niet zo goed gaan. Vrijwillig kunnen ze daar aan deelnemen. En dat doen de meesten ook wel. Het onderwijs gaat hier natuurlijk ook wat an ders. Met scheikunde moetje bij voorbeeld goed kunnen rekenen. Wiskunde komt er zeker aan te pas, terwijl het op de middelbare school vaak niet verder gaat dan wat proeven en leerwerk". Overstappen Een student met een behoorlijk stel hersens, maar die domweg het tempo niet kan volgen, laat het Rijnland niet zomaar gaan. Tot de mogelijkheden van deze bijna 'mislukte' hbo'er behoort doubleren, overstappen naar het vbj of mbo, die ook aan de school is verbonden. De Jong: "Dat is ons voordeel. Het mbo is bij de hand. Ze kunnen dan beginnen in het tweede leerjaar. Gaat dat goed, dan mogen ze van ons het stagejaar overslaan en opnieuw het eerste jaar van het hbo vol gen. Voor velen is dit een oplos sing. Gaat het dan nog niet hele maal, dan kunnen ze eerst het mbo-diploma halen. Ook schro J men wij er niet voor om vwo-la _f boratoriumstudenten die het uit stekend doen te adviseren naai de universiteit te gaan". Ondanks begeleiding en aandacht lukt het toch veel hbo'ers van de m laboratoriumschool niet om in drie jaar de eindstreep te halen. V^in zowel de chemische als me dische opleiding behaalt slechts 49 procent zonder doubleren het begeerde diploma. Twintig pro cent doet er één en 2,4 procent twee jaar langer over. Alles bij el kaar opgeteld blijkt de al aan het begin genoemde dertig procent op een of andere manier de be nen te hebben genomen. Structuur Directeur De Jong zou geen direc teur van een school zijn gewor den als deze cijfers hem geen on rust baarden. Ook hij denkt. evenals vele andere directeuren, dat de structuur van de opleiding er gedeeltelijk schuld aan is. Als minister Pais het sein op groen zet hoopt hij aankomend cursus jaar met een vernieuwde oplei ding aan te vangen: het Hoger - Laboratoriumonderwijs (hlo). Deze opleiding duurt drieëneen half jaar (zeven semesters) Het eerste jaar is voor allen gelijk (propedeutische fase), waarna een afstudeerfase van tweeë neenhalf jaar volgt in de chemi sche, medische of biologische af deling. In deze afstudeerfase is één semester (5e of 6e) als stage opgenomen. Volgens De Jong een hele verbetering. "De stof kunnen we nu meer spreiden. Het is niet zo dat deze nieuwe structuur ook een hoger niveau inhoudt. Daar willen we nu juist voor waken. Wel zijn de vakken scheikunde, natuurkunde en wiskunde een eis voor het pak ket geworden. In het eerste jaar kunnen we ons straks helemaal richten op de basisleerstof, ter wijl de studenten de volgende ja ren met hun gekozen vak bezig kunnen zijn. Nu loopt dat alle maal een beetje door elkaar en de overgang van havo naar het HBO is te groot. Met dat basisjaar ho pen we die problemen te onder vangen". Directeur De Jong: "Regelmatig studeren is de havo-leerlingen niet geleerd. Dan is een achterstand zo opgelopen". Comité zet acties voort LEIDEN - Was de opkomst op een eerdere bijeenkomst nogal ma gertjes, gisteravond togen ruim veertig mensen naar buurtcen trum 'Het Spoortje' aan de Bern- hardkade om het protest tegen de gasprijsverhoging kracht bij te zetten. Volgens het in allerijl opgerichte comité komt er nu zo langzamer hand lijn in de actie. Eerste daad van verzet: een protesttelegram naar het Strcekenergicbedrijf Rijnland met het vriendelijke verzoek tot een gesprek. "En verder", zo vertelt actievoer der Van Adrichem. "gaan we nu met z'n allen handtekeningen verzamelenBoycotten wordt ook overwogen. "Maar", zegt Van Adrichem, "dat zullen we eerst terdege juridisch moeten onderzoeken. We zetten geen gekke stappen". Over de opkomst is het actieomité goed te spreken. Van Adrichem: "Het is onzin om te stellen dat er niet veel mensen zijn gekomen. Wc kunnen van meer dan een verdubbeling spreken vergele ken bij de eerste keer. Boven dien was het verheugend om te zien dat ook een aantal andere comité s zich meldde. Vertegen woordigers van Ouders op her haling, de Vrouwenbond van het NVV en Vrouwen in de bijstand waren aanwezig". Diefstal van parkeermeter leiden - op de Kaasmarkt is in de afgelopen dagen een parkeerme ter gestolen. De totale schade be draagt 800 gulden. Door een late ontdekking werd de diefstal pas gisteren bij de politie aangege- Abortus Donderdag zal de NVSH-afde ling Leiden een thema-avond wijden aan de nieuwe abor tuswetgeving. Marijke du Plessis-Alblas van Stimezo zal toelichten wat het in de praktijk gaal beteken om met deze wet te moeten werken. De nieuwe wet wordt door ve len als onwerkbaar en het te rugdraaien van de huidige werkwijze ervaren. Kunst Onder de titel "Hoe echt is kunst" houdt mevrouw Por- theine-Caudri een dia-lezing over de relatie tussen kunst en werkelijkheid. Donderdag om kwart over acht in de ka pelzaal van hel K&O gebouw Voorlichting Bepaalde bevolkingsgroepen hebben meer kans om hepati- tis-B op te lopen. Een lever ontsteking veroorzaakt door het hepatitis—B virus. Homo fieleu hebben onder andere zo'n verhoogd risico. De Leid- se Werkgroep Homoseksuali teit houdt er een voorlich tingsavond over. Er zullen ook vrijwilligers worden ge vraagd om mee te werken Flippen avond is georganiseerd in sa menwerking met de GG en GD van Amsterdam. Donder dag om negen uur. Caecilia- Pop ederlands beste beton- of heavy- melal groep "Picture" gehe ten. komt vrijdag in het Leids Vrijetijdscentrum. Naast het stevige muzikale werk. is de groep ook visueel de moeite waard. Een flitsende licht show. knallen en rookbom men zullen hel geheel omlij sten. Het Kleine Flippen is een nieu we muziektheater groep uit Amsterdam. De leden schrij ven zelf hun teksten en mu ziek. Ze brengen zaterdag een programma in hel Leids Vrij etijdscentrum over het absur de van veel dagelijkse hande lingen. Op beide avonden gaat de deur om negen uur open en beginnen de voorstel lingen om tien uur. Kinderbingo De speeltuinvereniging Beatrix houdt in haar clubhuis aan de Schubertlaan een kinder- Bingo-Disco-avond. Iedereen boven de negen jaar is van harte welkom. Vrijdag om zeven uur wordt het eerste bingo-nummertje ge lrokken. Dezelfde speeltuinvereniging Beatrix houdt zaterdag 20 fe bruari een gezellige carana- valsavond. Caranavalskos- tuum is niet verplicht, maar zal de pret wel verhogen. Om half negen worden de eerste feestgangers verwacht. LEIDEN - De studentenraad van de Reinwardt Academie wil dat er nu eindelijk eens wat wordt gedaan op het gebied van huisvesting en sportvoorzieningen voor de hun academie. In een brief aan de gemeen teraad schrijft de raad dat ondanks herhaalde verzoeken vanaf de op richting van deze academie, vijfjaar geleden, er nooit iets is gebeurd voor deze categorie studenten. "Dit in tegenstelling tot de studenten van de universiteit". De studentenraad hoopt dat er met dit protest iets in werking wordt gezet binnen de gemeente. "We zijn tenslotte een gemeentelijke opleiding en uniek in Nederland". LEIDEN - Een poging tot heroprichting van een werkgroep De Pui is gisteravond mislukt. Geen van de omwonenden reageerde op de op roep om mee te denken over de herinrichting van het pleintje aan de Van der Werfstraat. Gisteravond hadden zij in het Leids Volkshuis hun oordeel kunnen geven over de wandschildering die kunstenares Han- neke van Rijn voor het pleintje had ontworpen De opkomst van nul-komma-nul was gisteravond zowel voor Hanneke van Rijn als voor Vincent Kokke, buurtopbouwwerker, een grote te leurstelling. Zij gaan nu proberen dq bewoners op een andere manier te activeren. Dit zal gèbeuren door ze persoonlijker, aan huis, te benade ren of via clubjes waarin zij al zijn vertegenwoordigd

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4