Dienstenbonden: deur wijd open voor koopkracht Uitnodiging EG stelt bewaking Japanse export in voor SPD'ers en HEAO'ers( BE) ff Belgische frank gaat niet naar beneden Regeringshulp voor Italiaanse chemie ixrp IENSDAG 18 FEBRUARI 1981 liMTJUFiai esters zullen dit jaar gee n oesters in de chelde worden uitge- iaid. Dit is een gevolg van een ;rbod dat het ministerie van andbouw en visserij heeft uit- •aardigd. De oesters in de Oos- prschcldc worden al enkele ja- i geïnfecteerd met een nog t achterhaalde bacil, waar- loor de oester niet meer groeit. orgen blijft t progressieve dagblad voor Haandcren. De Morgen, kan blij- en voortbestaan. Deze soeialis- ische krant, die enige jaren gele ien op de markt verscheen toen olksgazet ter ziele was ge- jaan. krijgt op zeer korte termijn bedrag van 5.78 miljoen gul len ter beschikking als startka ntaal. Voor de verliezen die de :rant de laatste jaren heelt gele ien staat de hele socialistische jeweging van België garant. On- lanks deze gigantische red- lingsoperatie zullen toch enige fersoneelsleden hun baan moe- en verliezen. Van de 41 rcdac- euren die momenteel nog in lienst zijn moeten er 11 af vloeien. Ook voor vier leden van le administratie is in de naaste oekomst geen werk meer. eder wint Duitse reder Egon Ollendorff ooeft van de Middelburgse recht bankpresident mr. G. André de La Porte niet tegen de internatio nale vervoersfederatie ITF te seggen welk deel van de loon- plaim van 123.000 dollar voor de iertien bemanningsleden van zijn "Bernhard Ollendorff" hij ivel erkent en welk deel niet. De [TF had het kort geding aange spannen omdat zij vond dat er met de reder niet viel te onder handelen. ltimatum vervoersbonden FNV zijn van plan het Rotterdamse container- nverslagbedrijf ECT een ultima tum te stellen om de stukgelopen ;ao-onderhandclingen weer op gang te brengen. Dat ultimatum zal volgende week ingaan, indien tenminste de fcdcraticraad van de FNV er zijn goedkeuring aan hecht. Een staking is onvermij delijk als de ECT (1300 werkne mers) niet op het ultimatum in gaat, aldus FNV-regiobestuurder Kees Marges gisteren. ip in moeilijkheden p Nederland by. een Helmonds bedrijf dat interieurs maakt voor horecabedrijven, verkeert in fi nanciële moeilijkheden. De 55 iwerknemers is ontslag aange zegd en de directie heeft faillisse ment aangevraagd. Directeur J. van der Zanden heeft inmiddels de machines uit de fabriek laten weghalen. Volgens hem is de ap paratuur privc-eigcndom. Hij is van plan het bedrijf op kleinere schaal voort te zetten. Dat zou betekenen dat een aantal van de ontslagen personeelsleden bin nenkort weer aan het werk kan. BRUSSEL (ANP) - De Europese Gemeenschap gaat nauwlettend in het oog houden hoe de impor ten in Europa verlopen van Ja panse personenauto's: kleuren televisies. televisie-buizen en werktuigmachines. De EG-com- missie, het "dagelijks bestuur" van de EG. is opgedragen dit "bewakingssysteem" le organi seren. Het nieuwe systeem moet ertoe leiden dat er sneller statisti sche gegevens van de Japanse importen in Europa boven water komen. Over drie maanden moet de EG-commissic een samenvat tend rapport aan de raad uitbren gen. De Europese ministerraad die gis teren in Brussel tot deze maatre gel besloot, heeft de EG-commis- sie nog geen mandaat gegeven om echte onderhandelingen met Japan te beginnen over een bete re opening van de Japanse markt voor Europese produktcn of be perking van de Japanse export naar Europa. Wel moeten er zo spoedig mogelijk weer Euro pees-Japanse besprekingen op hoog niveau plaatsvinden, waar over de EG-commissie dan zo snel mogelijk aan de raad moet rapporteren. Omdat de zaak van de handel met Japan gevolgen heeft voor alle belangri jke indus trielanden in de wereld, is de raad van mening dat die ook aan de orde dient te komen op de westerse economische topconfe rentie, in juli in Ottawa. Op aandringen van vooral de Bel gische minister van economi sche zaken. Willy Claes: is in de verklaring opgenomen dat spe ciaal de Beneluxlanden zich zor gen maken over de import van Japanse auto's. Volgens de Bel gische minister beschikt hij over inlichtingen dat bepaalde Japan se autobedrijven van plan zijn dit jaar. per maand 160 tot 210 pet meer auto's naar de Benelux te exporteren dan in vergelijkbare maanden van het afgelopen jaar. Door de verklaring die in de raad werd aangenomen blijft: aldus de Nederlandse minister van economische zaken Van Aarden- ne. de druk op de Japanners om hun export naar Europa te mati gen bestaan. Maar er worden geen maatregelen getroffen als die export niet afneemt. Volgens de Nederlandse bewindsman moet Japan wel op de verklaring van de Europese gemeenschap reageren, wil het tenminste voor komen dat het qp de economi sche wereldtopconferentie in moeilijkheden komt. Van West-Duitse zijde is in de raad in Brussel gewezen op het gevaar dat ontstaat als Europa zich voor öc Japanse exporen zou afslui ten Zo n isolationisme, aldus de Duitse redenering, zou de Japan se exportdruk op de Verenigde Staten kunnen doen toenemen met alle politieke gevolgen van dien. Van Aardcnnc zei dat hij zich bij die Duitse redenering had aangesloten. Zweden op steenkool STOCKHOLM (ANP) - Zwe den wil zijn afhankelijkheid van olie verkleinen en hiertoe het gebruik van steenkool vertienvoudigen, zo blijkt uit een regeringsverklaring. Te gen 1990 moet olie veertig procent van het totale ener gieverbruik uitmaken: op het ogenblik is dat zeventig pro cent. Turf en hout moeten *^cr jaar zes miljoen ton olie vervangen. UTRECHT (ANP) - Het congres van de dienstenbonden heeft gistermiddag besloten met 114 stemmen voor en 49 tegen toch een wijziging in het meerjarenbeleid van de bond aan te brengen om de deur voor koopkrachthandhaving nadrukkelijk open te houden. Samen met verbetering van de werkgelegenheid dient het hand haven van de koopkracht voor werkenden en nict-werkenden op middellange termijn voorop te staan, aldus de meerderheid van het bondscongrcs. Inleveren van loon heeft nog nooit werk opgeleverd en inkomstmatiging alleen is daarom geen middel om de werkgelegenheid te verbete ren zo menen de dienstenbon den. Het bestuur van de dienstenbon den had overigens bij de voorbe reiding van het meerjarenbeleid al laten weten bereid te zijn werkgelegenheid en koopkracht op een gedeelde eerste plaats te zetten. Een ruime congresmeer derheid was van mening dat deze beleidswijziging nog verder aan- gescherpi diende te worden met de verklaring dat men de komen de jaren geen enkel heil ver wacht van inleveren van loon voor werk. waarmee de diensten bonden nog duidelijker op de koopkrachtlijn zijn gaan zitten die ook de voedingsbond FNV gekozen heeft. De twee bonden namen daarmee een uitzonde ringspositie in binnen hun vak centrale FNV. die in meerder heid voor werk boven koop kracht heeft gekozen. De gevolgen van deze keuze zijn volgens voorzitter F. Thomasson van de dienstenbond FNV nog niet precies aan te geven. Voor 1981 ligt het cao-beeld van de bond al vast en de „invulling" van het op twee benen hinkende meerjarenbeleid zal daarna van jaar tot jaar met de leden in de( bedrijfstakken en ondernemin gen worden bepaald met als uit gangspunt zowel verbetering van werkgelegenheid als behoud van koopkracht. Daarbij tekende Thomasson aan dat het congres niet heeft vastgesteld (Jat de koopkracht tot een bepaalde grens (bijvoorbeeld het modale inkomen - ruim 33.000 gulden - zoals de voedingsbond en de dienstenbonden dit jaar stellen) dient te worden gehandhaafd. Die grens kan dus afhankelijk van de omstandigheden nader worden bepaald, in samenhang met de mogelijkheden die er zijn op het gebied van afspraken over werkgelegenheid, aldus Thomas son. De dienstenbonden hebben overi gens na rijp beraad besloten om de voor 1981 afgesloten cao's niet open te breken om alsnog over koopkrachthandhaving tot mo daal te onderhandelen. De mees te cao's op het gebied van de dienstenbonden zijn vtoor dit jaar al rond, zodat de koerswijziging van de bond ten gunste van de bijzonder weinig zoden aan de dijk zet. Volgens Thomasson is gebleken dat de cao's op grond EIDEN - Groenteveiling. ppels 42-50. Andijvie 4-4.30, Boeren- ool 1,96-2,26, Rode Kool 52-92. Prei 01-1.69. Rabarber 1.75-2.50, Spinazie 85-2,65, Spruiten A 1,27-1,36, Spruiten 1.49-1.64. Spruiten D 1.24-1.80. Uien 2-70. Witlof 1.80-4.20. Knolselderij 78. la 24 36. Peterselie 1.30-1.53. Raapste- ;n 24-26. Selderij 98-1.44 .ATW1JK AAN DEN RIJN- Iroenteveiling: Boerekool 2,24-2.25. [aspeen Al-per kist 21.50-26.90, AI 1-per ist 9,-23,30. Bl-per kist 20.50-24.40, B1I- er kist 6.40-13.60. CI-per kist 12.30- 5.30. CMI-per kist 10,20-13.90, Aanvoer: 16 ton. Biëekpeen Al-per kist 6.20- 2-20. Schorseneren A 1.56-1.75, B 61-66. 9-16. uien per kg 0.75. BRUSSEL (ANP) - Wilfried Mar tens. de Belgische eerste minisr ter, heeft gisteren duidelijk ge maakt dat de Belgische frank niet zal worden gedevalueerd. In een toespraak voor radio en tele visie zei Martens, dat een waar devermindering van de frank ten opzichte van de andere munten van het Europese monetaire stel- stel geen soelaas zou brengen. Devalueren van de Belgische frank zou grondstoffen, energie- produklcn enz. alleen maar duurder maken, "de regering, zal zoals ze dat in het verleden heeft gedaan, de waarde van de munt blijven handhaven", aldus de premier. Martens kondigde in zijn toe spraak financiële steun van in to taal een kleine 650 miljoen gul den aan het Belgische bedrijfsle ven aan. Ruim 200 miljoen gul den daarvan zal rechtstreeks in van de koopkracht eis niet meer opengebroken kunnen worden. Het congres van de dienstenbon den gisteren was een voortzet ting van het congres van 9 de cember. Dat werd aangehouden in verband met de problemen binnen de dienstenbonden over de keuze werkgelegenheid koop krachthandhaving. Thomasson haalde gisteren nog fors uit naar minister Albeda van sociale za ken. Albeda is de aartsvijand ^an de vakbeweging" geworden, die de bonden pakt waar hij maar kan. zo stelde de voorzitter van de dienstenbonden. Twee maal een loonmaatregel uitvaar digen. en ondertussen ook nog op allerlei manieren weigeren de vakbeweging de hand te reiken bij het aanpakken van proble men die om een oplossing vra gen. dat getuigt van een schande lijk beleid, dat er duidelijk op ge richt is om de vakbeweging bui ten spel te zetten. Er zit maar een ding op: bij de komende kamer verkiezingen in me zo stemmen dat een regering als die van Van Agt niet meer terugkomt, aldus Thomas- x .-4* rt-vür. x -Mr v* r» i' V. :- SCHOON DERWOERD <ANP> - Het schaap van boer Van der Heijden (r) verrichtte deze week een unieke prestatie door maar liefst aan 5 lam metjes het leven te schenken. ROME (ANP) - De Italiaanse re gering wil voorkomen dat het chemisch concern Montedison binnenkort 6281 werknemers ontslaat. De minister van ar beid. P>anco Foschi. is maan dagmiddag met zijn collega van industrie. Filippo Maria Pandolfi. een overleg met de onderneming begonnen Tijdens dit overleg zullen voor stellen van de regering worden bekeken voor hulp aan de che mische industrie. De regering wil voorts andere plannen voor de reorganisatiemaatregelen van Montedison, die leiden tot het ontslag van ruim 13.000 man gedurende drie jaar. n een eerder uitgegeven verkla ring van het ministerie van ar beid staat dat Montedison be reid is in te gaan op regerings voorstellen aangaande een "tij- delijk-ontslagsysteemdat wordt gesteund met rijkssubsi die. (ADVERTENTIE) de kleine en middelgrote bedrij ven gepompt worden. De rest van de steun zal worden ver strekt in de vorm van belasting vrijstelling van investeringen De Belgische regering, aldus Mar tens. is bezig met een diepgaan de controle van de rijksbegro ting. Nog voor Pasen wil ze be sparingsmaatregelen formule ren. Een grotere selectiviteit bij de overheidsuitgaven is nodig, aldus de premier. Matigings- en versoberingsmaatrc- gclen in België moeten de mid delen vrijmaken die nodig zijn voor de omschakeling van de economische structuren en voor de industriële vernieuwing, al dus Martens die voor 'binnen kort' een rondetafel-conferentie aankondigde inzake het indus trieel beleid. Deelnemers aan die conferentie zullen zijn de rege ring en de sociale partners. Op maandag 23 februari a.s. om 20.00 uur, nodigt Esso Nederland u uit voor een nadere kennismaking. Die avond zullen wij u meer vertellen over de gigantische uitbreidingen die bij Esso slaan te gebeuren in de komende jaren. Maar ook: wat nu en in de naaste toekomst de mogelijk heden zijn voor HF.AO'ers met of zonder ervaring en SPD'ers. Reden genoeg 0111 te konten en in een ontspannen en vrij blijvende sfeer eens hierover van gedachten te wisselen met onze medewerkers: over hel werk. de afdelingen, de mogelijkheden op korte en lange termijn. Wellicht kunt u ons van tevoren even informeren dat u komt - natuurlijk is uw partner of echtgenote ook welkom. Ons telefoonnummer is (0701 739423. mej. de Graaf. Esso Nederland B.V.. Zuid-Hollandlaan 7. Den Haag. Uiteraard willen we ook graag op een ander tijdstip dan bovengenoemd, met u van gedachten wisselen. P.S. Ons kantoor is op 5 minuten loopafstand van C.S. Lsso, sterk in vooruitgang. Martinair: hoopgevend vliegjaar SCHIPHOL (ANP) - Dc boe kingen voor vliegvakanties die tot nu toe bij de reisorga nisatoren zijn gedaan, zijn zeer hoopgevend. Dit geldt voor zowel vliegvakanties naar de Middellandse Zee landen als voor reizen naar de Verenigde Staten en Canada. Dit heeft Martin Schroder, pre sident-directeur van de char- tcrluchtvaartmaatschappij Martinair gistermiddag mee gedeeld. Hij sprak van "dui delijke verschillen" ten op zichte van dezelfde periode van het vorig jaar dat. zoals bekend, voor de Nederlandse reiswereld uiterst somber is geëindigd. De Martinair-topman durfde de voorspelling te doen dat zijn maatschappij over dit jaar een beter resultaat zal gaan behalen dan over 1980 Het afgelopen jaar kreeg Marti nair een miljoenenstrop als gevolg van het failhsement van de reisorganisator Chris- toffel. De cijfers van 1980 zijn nog niet bekend, maar de heer Schroder verklaarde wel dat Martinair in het afgelo pen jaar "nog netjes in de winst is gebleven". Drie van dc vier DC—10 toestel len van dc Martinairvloot zul len de komende zomermaan den worden ingezet voor chartervluchten van en naar de Verenigde Staten en Cana da. Volgens de heer Schroder is de vraag naar capaciteit op de Noordatlantische route vanuit Nederland zo groot dat naast de goedkope tarie ven die er voor lijndienst- vluchten worden aangebo den in de zomermaanden vol doende vraag blijft om char tervluchten uit te voeren. OENSDAG 18 FEBRUARI 1981 \CT1EVE \ANDELEN 17^ edlloyd Groep 1MB •M B. (div. 1981) 245.00 153,00 146.80 .68,10 59.40 54.80 BINNENLANDSE AANDELEN ACE 80.50 81.20 ADM Beheer 151.50 149.00 Asd Rijtuig 13°5°00 145.00 Ass. St. R'dam 70jil)b 75.00e SB S5o 362,00 802.00 278VI° 25.20,- Blydenst C 5640° Braai Bouw 143.00 143,00 BrrfZ'o VB IK 170.50 id eert Buhrm Telt e. 213O0 21140 id. 6 pet. eert. 1305.00 15.20 16.20 NEUT Ned. Sehrep Ncd Spring' 55.30 55.30 50.00 145,50 145,51 BELEGGINGS- INSTITUTEN Uk Eondsenb. 110.50 9b.80 ,wJ B. I. KK 'n Convert» 151.50 Goldmine»" 1175.00 168.00 l.e» rraged 16.90 16.20 37.00b 37 00b GOUD EN ZILVER Goud onbew 38050 - 38750 BUITENLANDS GELD 11100) 40.7 5 52 7 <"it 15..U l.Vb AMSTERDAM (ANP) - Een hoger Wall Street bleek vandaag op het Damrak te weinig compensatie te bieden voor de snel dalende koers van de dollar. De interna tionale waarden moesten dan ook alle terrein prijs geven. Kon. Olie ging net door de 2UU guide n grens heen en verloor 3.- op f 199,80 Unilever stond rond het middaguur op een veriies var 1.20 op 129.- jc KLM. die gistermiddag al aa 1 een lichte stijging was begonnen hield zich met een verlies van 0.10 op 74.70 nog vrij goed. Ak zo werd 0,20 goedkoper op J 17.60. Hoogovens 0.30 op 17.40 en Philips f 0.20 op f 18,60 Bij Elsevier—NDU werd de neer gaande lijn van de laatste dagen doorgetrokken en nu ging er al snel nog eens 6.- van de koers al op 148.-. De banken bewogen zich dicht rond het slotpeil van gisteren WUH was t 5 in her stel op 190. en ook FGH was 0.80 beter op 58.60 De verzeke ringswaarden trokken licht aan Bos-Kalis zette een gistermid dag begonnen lichte daling voort met een verlies van 0,70 op 81.10

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23