Neerlands eerste alcohol- kliniek op komst Ho ge rente Dagboek Anne Frank getoetst op echtheid LEIDSE SPA ARBANKS België wil Arie O. j aren de echte halfzwaie 9QENSDAG 18 FEBRUARI 1981 VARIA PAGINA 19 AMSTERDAM - De cij- fers liegen er niet om. r Ruim 800.000 pro bleemdrinkers in een klein welvaartsstaatje als Nederland. Een on rustbarend aantal, dat de laatste jaren almaar is toegenomen. En per centueel nergens zo fors als in Nederland. Het is daarom dat het Jelli- nekcentrum, een samenwer kingsorganisatie van klinie ken en consultatiebureaus ter behandeling en voorko ming van verslavingsziek- ten, begonnen is met de bouw van een .kliniek, die speciaal is bedoeld voor de behandelin'g van alcoholver slaafden. Deze eerste Nederlandse alco holkliniek komt te staan aan de Jacob Obrechtstraat in Amsterdam en kan naar ver wachting in het najaar van 1982 in gebruik worden geno men. De kliniek zal plaats bieden aan 88 alcoholpatiën ten (zowel mannen als vrou wen), verdeeld over vijf leef groepen, die de beschikking krijgen over woonkamers, keukens, therapie- en spreekruimten. sportzalen, een therapiebad en een ge meenschappelijke eet— en re creatiezaal. Geraamde kos ten. 22 miljoen gulden. Druppel Mr. D. B. W. Postma. directeur van het Jellinekcentrum, toont zich enthousiast over de nieuwe kliniek. Begrijpe lijk, want tot dusverre wor den verslaafden bij gebrek aan beter behandeld in aan gepaste panden en soms op afdelingen van algemene psychiatrische ziekenhuizen. Een hele vooruitgang dus. die speciale alcoholkliniek. Maar gezegd moet dat directeur Postma zich er allesbehalve blind op staart. Hij beseft dat de opnamecapaciteit van 88 verslaafden, vergeleken bij de 800.000 probleemdrinkers in ons land. slechts een drup pel op de gloeiende plaat is. „Maar dat is altijd nog beter dan bij de pakken te gaan neerzitten", luidt zijn stand punt. ,Je moet niet vergeten", zegt Postma. „dat de nieuwe kli niek bestemd is voor slechts een bepaald soort alcoholpa tiënt. Niet iedere patient komt daarvoor in aanmer king. En als dat het geval is moeten er natuurlijk andere voorzieningen worden ge troffen. Te meer als je nagaat dat het verslavingsprobleem in onze samenleving enkel groter wordt. Maar daar werken we aan." Dwang Van. de alcoholpatiënt, die straks in aanmerking wil ko men voor opname in Neer lands eerste alcoholkliniek, wordt verlangd dat hij zich ten minste een beetje sociaal kan opstellen. Gestreefd wordt hem in onge veer vier maanden tijds van de alcohol af te helpen en het vermogen te geven zichzelf in 8 3S Ruim 800.000 probleemdrinkers in Nederland. Ze zijn het Jellinek- centrum, een samenwerkingsorganisatie van klinieken en consul- 0 tatiebureaus ter behandeling en voorkoming van verslavingsziek- ten, niet ontgaan. Daarom is nu begonnen met de bouw van Neer- lands eerste alcoholkliniek aan de Amsterdamse Jacob Obrecht straat. Najaar 1982 zal die kliniek gereed zijn en plaats bieden aan 88 patiënten, van wie 75 er dag en nacht zullen verblijven. Doel: hen van de alcohol af te helpen en zodoende „een heel bescheiden bijdrage te leveren aan het beheersbaar maken van het versla- 1 vingsprobleem", aldus Jellinek—directeur Dees Postma. I 1 (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (GPD) - Het oor spronkelijk manuscript van het dagboek van Anne Frank zal bin nenkort in het gerechtelijk labo ratorium in Rijswijk grondg wor den onderzocht op zijn echtheid. Hiertoe zal in het laboratorium een chemische analyse worden gemaakt van zowel inkt als pa pier. Ook de verschillende hand schriften van Anne Frank zullen met elkaar worden vergeleken. Dit is gisteren bekend gemaakt door drs. A. H. Paape, directeur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD). De vader van Anne Frank, de vorig jaar augqstus op 91-jarige leeftijd overleden Otto Frank, vermaak te alle handschriften van zijn dochter aan de Staat der Neder landen. Hierdoor kwam het ma nuscript, dat zich nu in een Am sterdamse kluis van de Algeme ne Bank Nederland bevindt, in bezit van het RIOD. Door verschillen in de handschrif ten van de opgroeiende Anne Frank is in de loop der jaren twij fel gerezen aan de echtheid van Het Achterhuis. Zelfheeft ze een deel ervan herschreven in een „vlotter" handschrift. Na de Tweede Wereldoorlog heeft va der Otto Anne's ontboezemingen over haar ontluikende sexualitftil en passages over de verhouding tot haar moeder geschrapt. Reeds enkele malen hebben West- duitse neonazistische groeperin gen op door hen aangespannen processen geprobeerd vervalsing van het dagböek aan te tonen. In deze kringen wordt beweerd dat het schuine schrift en de bloklet- ters waarin het werd geschreven, nooit van dezelfde persoon kun nen zijn. Drs. Paape: ..Anne be gon aan haar dagboek toen ze dertien was. Op zo'n leeftijd ex perimenteert iedereen met zijn handschrift". Spaarselect-extra-rekening rente Bij elke terugbetaling wordt 2% over het opgenomen bedrag in rekening gebracht. Behalve bij opname t.b.v. huwelijk of aankoop eigen huis DEN HAAG (GPD) - Ook Bolgie is hevig geinten s erd tn dc uitlevering van de 41-jarige Arie O., de man die in de Panjso Santë-gevangenis zit wegens oplichting van de Amsterdamse notaris Josje Slis-Stroom. In België heeft Heer Olivier, zoals hij in de wandel genoemd wordt, even eens aardig wat op zijn kerfstok, onder andere grote oplichtingszaken in Antwerpen. Dc Belgische Justitie zegt over zulke harde bewijzen te beschikken, dat zij Arie O met succes kan vervolgen Met zijn aanbod om zich vrijwillig aan de Nederlandse justitie over te geven, poogt O. niet alleen aan de maanden durende uitleveringsproce dure aan Nederland, maar tevens aan uitlevering en berechting m Bel gië te ontkomen. (ADVERTENTIE) Een prima shag, lang van draad, gemaakt van geurige Kentucky en door de zon gerijpte Virginia tabakken iedere samenleving behoefte heeft aan een roesmiddel", weet Postma. „Zoals wester lingen voor hun vlucht sterke drank gebruiken, zo wenden de Chinezen daarvoor opium aan. Alleen de ellende begint, wanneer je die roesmiddelen met hun cultuur gaat verwar ren. zoals in ons land met he roine is gebeurd." Dronkemanstroep Overigens hebben de bewoners en omwonenden van de Ja cob Obrechtstraat in Amster dam niet staan juichen over de komst van Neerlands eer ste alcoholkliniek in hun buurt. „Dat klopt", beaamt de directeur van het Jellinek centrum, „we zullen dat inte gratieproces dan ook met zorg begeleiden. En we heb ben dat tot nog toe. dacht ik, ook heel zorgvuldig aange pakt. doorbijvoorbeeld di verse informatiebijeenkom sten te beleggen." Daarop werd de buurtbewo ners uitgelegd dat de activi teiten in de kliniek voor de buitenwereld vrijwel onopge merkt zullen blijven. „We hebben ook gezegd dat het er uiteraard geen dronkeman- stroep zal worden. Immers, de mensen laten zich vrijwil lig opnemen in de kliniek om van de drapk af te raken." Van drukke spreekuren zal ook geen sprake zijn, aldus Post ma. ..De patiënten zullen in de kliniek dag en nacht ver blijven en er ook in kleding net zo uitzien als Jan en Alle man. Het gaat er enkel om dc geestelijke en lichamelijke problemen van de verslaafde te helpen overwinnen." Luxe Het zwembadje en de kleine sporthal, waarover de nieuwe kliniek zal kunnen beschik ken. zijn volgens Postma geen overbodige luxe. „Dat is louter bedoeld om het gene zingsproces te versnellen", zo verzekert hij. „Zo'n verslaafde krijgt im mers met ontwenningsver schijnselen te maken. Hij heeft een slechte lichamelij ke conditie, een verstoord levensritme. Kortom: dat moet allemaal weer in het reine worden gebracht. Daarom is er behalve slaap- en woongelegenheid ook ruimte gepland om te werken. Zo namelijk kan de verslaafde weer aan het alle daagse arbeidsritme wen nen." De Jellinekorganisatie beheert in Amsterdam reeds een aan tal klinieken en poliklinieken voor de opvang van verslaaf den aan alcohol cn drugs. Ook zijn er vestigingen bui ten de hoofdstad. Bij de in stelling werken meer dan 360 mensen, die de beschikking hebben over een aantal cen trale diensten. Deze diensten zullen voorlopig samen met de directie, administratie en keuken overigens ook in de nieuwe kliniek worden ge huisvest. Succes Directeur Postma ten slotte over Neerlands eerste alco holkliniek: „Ik koester er ho ge verwachtingen van. Maar of het een succes wordt...? Dat zou wel mooi zijn. Dan is er geen alcoholprobleem meer. En kunnen we de nieu we tent meteen sluiten!" Jellinek-directeur Dees Postma"Hel alcoholprobleem bestrijden gaat niet zo gemakkelijk. Alcohol is immers een sociaal aanvaard middel." de hand te houden, opdat hij bij zijn terugkeer in de maat- schappij niet opnieuw het slachtoffer wordt van zijn ziekte. Bij het Jellinekcentrum gaat men ervan uit dat dwang geen zieken kan genezen, maar dat vrijwilligheid voor waarde is voor herstel. Vol gens de huidige behandelre sultaten slaagt zo'n 60 pro cent van de patiënten erin zich na éën opname zelfstan dig in de samenleving te handhaven; 25 procent heeft er twee of meer opnames voor nodig en 15 procent redt het niet alleen en heeft blij vend hulp nodig. Spanningen Gelet op die cijfers zou je er voor kunnen pleiten de nieu we kliniek op het platteland (of in Zuid-Limburg, dat in ons land het hevigst met alco holisme heeft te kampen) te vestigen, ver van de Amster damse verdorvenheid, die mensen des te eerder met roesmiddelen als alcohol in aanraking doet komen. Toch is er ten aanzien van die kliniek bewust voor Amster dam gekozen, aldus directeur Postma. „Het is ons streven de mensen te leren omgaan met de spanningen, die in een stad heersen. Wij willen ook dat zij in hun eigen sfeer een nieuwe weg vinden." Zo wordt volgens het Jellinek centrum de moeilijke weg te rug naar de maatschappij aanzienlijk vergemakkelijkt. De patiënt blijft binnen het bereik van vrienden en ken nissen en in de nabijheid van dranklokalen, waar hij moet leren de drank te laten staan. Chinezen Postma zegt overigens niet te twijfelen aan de heilzame werking van de aanpak van de kwaal bij de bron (onder meer bestrijding van de sug gestieve reclame), maar vol gens hem vergt die aanpak ja ren. „Trouwens", zegt hij, ..de enige taak die het Jellinek centrum zich vooralsnog stelt, is slechts heel beschei den mee te helpen het versla vingsprobleem beheersbaar te maken." Wil het schier onuitroeibare al coholprobleem echt over wonnen worden, dan moet er op tal van terreinen strijd worden geleverd. Strijd te gen de werkloosheid bijvoor beeld, die rechtstreeks heeft te maken met het alcoholpro bleem. Of strijd tegen on szelf. „Immers", zegt Postma, „sterke drank is een sociaal aanvaard middel. Het is de realiteit." „Aangetoond is trouwens dat

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19