Rijvers vijf jaar bondstrainer Bakker: 'Ik wil ruet anderen afgaan "Toekomst Leidse ijshockey zorgelijk Jaap van Praag volgt weggestuurde Chou foer op WOENSDAG 18 FEBRUARI 1981 LEIDEN - Net als ruim twee jaar geleden is de vraag weer actueel of het ijshoc key in Leiden bestaansrecht heeft. De laatste weken moet Leiden de competitieduels afwerken tegen het weinig inspirerende decor van 80 tot 100 toeschouwers. De re cettes lijken nauwelijks toe reikend om het ijshuurbe- ^rag van 120 gulden per uur aan de pachter van de Ton Menkenhal, Sporeco, te vol doen. Leiden-voorzitter Jack Ham: "Afgaande op de hui dige inkomsten moet ik mijn bezorgdheid uitspreken over de toekomst van het Leidse ijshockey. Alles hangt er van af, wat onze sponsor gaat doen. Vóór 5 maart moet ik weten of we kunnen doorgaan of moeten stoppen. De baandiiectie moet omstreeks die datum de ijsuren van het komend seizoen indelen. Daarbij komt nog, dat ik op dit mo ment niet weet of Sporeco met ons door wil gaan. Baandirecteur Beers heeft ons al véél medewerking verleend, omdat hij tot nu toe naar schatting slechts vijftig procent van de ge vraagde ijshuur heeft gëin- casseerd. Ik neem aan, dat er voor het komend seizoen enige garantie zal worden verlangd met betrekking tot de recettes". Verplichtingen ten opzichte van andere huurders van de Ton Menkenhal noodzaken baandirecteur Beers inder daad tot een wat minder soe pele opstelling ten opzichte van de seniorenafdeling van de Leidse ijshockeyclub. Beers: "Ik weet wel dat van een kale kip niet geplukt kan worden. Bovendien ver wacht ik vanuit Amsterdam nog wel het nodige geld. On danks dat het sponsorende bedrijf met financiële pro blemen schijnt te kampen. Mocht er hier met seniore- nijshockey worden doorge gaan, dan moet er wel wor den voldaan aan dezelfde voorwaarden, waaraan de short-trackers, de curlin- gers, de schaatsers en de ijs- hockeyjeugd voldoen. Want aan die mensen kom ik niks tekort. Die betalen keurig op tijd. Ik zal in de toekomst heus het licht niet uitdraai en, als de huur een week wordt overgeslagen. Maar aan het eind van de maand zal toch wel moeten worden afgerekend. Ik stel me ook voor dat bepaalde kortingen vervallen. Zoals bijvoor beeld op het slijpen van schaatsen, terwijl er ook geen sticks meer gratis zul len worden weggegeven". "Misschien", oppert de baan directeur, "doet de club er goed aan een divisie lager te gaan spelen. Dan behoeft er minder te worden getraind en dat scheelt die club weer LEIDEN Vervuld van de nodige goede voornemens stortte Leiden Lions zich in sep tember 1980 in een nieuw ijshockeyavontuur. Met de steun ditmaal van de Amsterdam se sponsor De Bisschop, die het reserveteam in de Ton Menkenhal parkeerde. Aange vuld met een aantal ijshockeyers, afkomstig uit de toenmalige Leidse kern, stond de kwaliteit van de spelersgroep borg voor een vooraanstaande positie in de tweede divi sie. Althans, voorzitter Jack Ham beweerde dat indertijd en ook coach Rudy Bakker klampte zich aan die mening vast. Maar zie, in nog geen halfjaar tijd kan veel verande ren; mismoedig gaf diezelfde Bakker er maandagavond na een imponerende nederlaag serie van zijn team de brui aan. Rudy Bakker: "Als coach zien Leiden terug". in huur. die volgend seizoen trouwens niet omhoog gaat. Maar gaat dezelfde sponsor of een andere geldschieter achter het seniorenijshoc- key staan, dan word ik erg zakelijk. Dan zal ik onher roepelijk een bankgarantie eisen van taciilig procent van het totaalpakket, wat contractueel over één sei zoen aan mij moet worden betaald. Terpstra van De Bisschop heeft intussen toe gezegd voor de bankgaran tie te zullen zorgen". Ms zo vaak achterhaalden sombe re resultaten het aanvankelijk gekoesterde optimisme. Na een beloftevol seizoenbegin raakte de Leidse ijshockeyclub allengs verstrikt in een keten van blessu res. waarbij nog kwam dat de verminderde trainingsanimo van diverse uit vooral Amsterdamse kringen voortkomende spelers eens te meer fnuikend werkte op de prestaties. Na de 11-2 neder laag in de thuiswedstrijd tegen het Eindhovense Kemphanen liet coach Rudv Bakker voorzit ter Jack Ham weten niet langer de motivatie te kunnen opbren gen om zijn krachten aan de Leidse club beschikbaar te stel len. Dit in weerwil van een eerde re toezegging dat hij de coaching van de komende zondag op het programma staande oefenwed strijd tegen een combinatie van Den Bosch vanaf de bank zou verzorgen. In principe heeft speler Henny Jas pers zich bereid verklaard voor lopig de trainingen te verzorgen. Maar vandaag al zal Ham zich Werkvergunning Ivic voor Arbeidszaken heet hangijzer DOETINCHEM (GPD) - De Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal (SABV) is niet bereid om het ministerie van sociale zaken zonder meer positief te adviseren met betrekking tot een door Ajax aangevraagde werkvergunning voor Tomaslav Ivic. Het stichtingsbestuur besteedde gisteravond een hele vergadering aan de Joegoslavische trainer, maar kwam er niet uit. Voor komende maandag prijkt de zaak-Ivic ander maal op de agenda. Voorzitter Joop van der Klink: „Ik wil niet op de beslissing vooruit lopen, maar het betreft hier een complex geval. Als we het ministerie positief willen adviseren, zal de zaak goed onderbouwd moeten zijn. Ze zijn nu eenmaal niet makkelijk in Den Haag met arbeidsvergunningen voor werknemers van buiten de EEG. We hebben de zaak van alle kanten bekeken en zijn tot de conclusie gekomen, dat we er verstandig aan doen minimaal een tweede vergadering uit te schrijven". Ton Boot nieuwe coach nationaal basketbalteam AMSTERDAM -Niet alleen de KNVB heeft sinds gisteren i bondscoach. Ook de Nederlandse Basketball Bond (NBB) kwam giste ren rond met een nieuwe technisch leider voor het nationale heren team. Ton Boot, de voormalige trainer van landskampioen Nashua Den Bosch, zal de Oranjï-ploeg begeleiden tijdens het Europees B-kam- pioenschap van 3 tot en met 11 mei in Turkije en ook - indien men zich plaatst - tijdens de A strijd in Tsjechoslowakije van 25 mei tot en met 5 juni. De NBB is geruime tijd met Boot in de slag geweest. Voornaamste strui kelblok was de school waar de oefenmeester als leraar lichamelijke opvoeding werkzaam is. Boot kon moeilijk worden vrijgemaakt voor de basketballerij. Door bemiddeling van Jan Loorbach. de voorzitter van de topsportliga van de NBB,zijn die problemen nu uit de wereld. met de directeur van de sponsor, Sjoerd Terpstra, gaan buigen over het ontstane coachpro- blcem. Voorzitter Jack Ham: "Na een goede start zitten we nu in de hoek waar de klappen val len. In eerste instantie konden we beschikken over jongens als Jerry Schaffer, William Klooster en Bob Sunderland. Het team van Amsterdam kreeg ook al te kampen met blessures, zodat Schaffer en Klooster al gauw werden teruggehaald. En Sun derland draaide bij ons zo goed, dat de leiding van Amsterdam halverwege januari te kennen gaf niet meer om hem heen te kun nen. Bovendien raakten jongens als Ament, Varenhorst en Jans geblesseerd. Zodoende kon het bijvoorbeeld gebeuren dat we met vijf man en een keeper naar Heist moesten afreizen om te spelen tegen Olympia". Afgeknapt ZEIST - Vijf minuten over half negen gisteravond, de duim van sectie voorzitter Eric Vilé gaat omhoog, de voorstelling kan beginnen. Agenda punt 4 van de persbijeenkomst in de Zeister bossen komt binnen wande len, in zijn spoor de interim-coach van dit moment. Een verrassing is het niet, het mannetje dat daar met Rob Baan in het wiel de zaal binnen drentelt werd verwacht, niet in het minst omdat hij de afgelopen weken alle moeite gedaan heeft om zichzelf naar voren te schuiven als Oranjes nieuwe sterke man. Kees Rijvers, 55 jaar oud en tot zijn 60e bondscoach van de Konink lijke Nederlandse Voetbal Bond. Het dienstverband dat ingaat op 1 juli van dit jaar en dat de vol gende hoofdstukken telt: kwali ficatiewedstrijden voor de we reldkampioenschappen, de Spaanse WK zelve - waarschijn lijk een voetnoot omdat de con- Eric Vilé: "Zwart geld dé druppel" ZEIST (GPD) Duidelijk kwam gisteravond tijdens een pers conferentie op het KNVB-cen- trum in Zeist aan het licht dat er een week geleden wel dege lijk tweespalt is geweest binnen het sectiebestuur betaald voet bal van de KNVB, waardoor Herman Choufoer gedwongen was op te stappen. „De heer Choufoer", aldus sectievoorzit ter Erie Vilé, „hield er op be paalde belcids-uitgangspunten soms andere ideeën op na, niet alleen binnen zijn eigen verant woordelijkheid, de post techni sche zaken, maar ook op andere terreinen".De meer-opbrengst van 50.000 gulden tijdens het EK van vorig jaar en het uitbe talen van het zwarte geld, dat als extra-premie tijdens dat kampioenschap aan de Oranje- spelers werd uitbetaald, was de druppel die de emmer heeft doen overlopen, zo zei Erie Vilé. Penningmeester Gilles Kruij- veldt: „Deze gehele gang van za ken was voor mij niet accepta bel. Ik ben evenwel, nadat ik via derden had gehoord wat de werkelijke opbrengst was ge weest, in het sectiebestuur blij ven zitten, omdat ik de hele waarheid wilde horen. Wel, sinds vorige week dinsdag weet ik de ware toedracht." statering dat we er niet waren voldoende is -, voorronden en eventuele eindronde van de Eu ropese titelstrijd van 1984, ver volgens de lange weg naar het Zuidamerikaanse Columbia waar in 1986 de bestelanden van de wereld in actie komen en dan wacht voor Kees Rijvers, zelf 33 maal speler van het nationale voetbalteam, waarschijnlijk de VUT-regeling. Rijvers wordt de eerste twaalf maanden van zijn dienstverband niet bijgestaan door de door hem voortdurend naar voren gescho ven Rinus Michels. Tot drie keer toe heeft de voormalige trainer van FC Twente en PSV contact gehad met de in Keulen werkza me voetbalgeneraal, maar tot een huwelijk leidde die gesprekken niet. Voorlopig tenminste niet, hoewel het de wens van Rijvers blijft om met ingang van 1 juli 1982 - de dag waarop Michels be schikbaar is - onder de supervi sor tijdens de WK van 1974 te werken. Het feest gaat niet door omdat Mi chels niet wil, maar ook omdat penningmeester Gilles Kruys- veldt moeilijk Financiën zou kun nen vrijmaken om dat te bekosti gen. De nieuwe technische man in het sectiebestuur, Jaap van Praag, doet het voor veel minder. Hij volgt Herman Choufoer op die vertrok omdat hij een leugen tje verzon en daarvoor terug komt op een man die in zijn Ajax-tijd historie schreef door op te merken dat hij best een leu gentje wilde vertellen als het in het belang van zijn club was. En Jaap van Praag was voor Rij vers het alternatief. Zei hij afge lopen zondag: „Mocht Michels niet willen dan ben ik toch be reid onder een capabele vervan ger te werken". Contacten Gezien de contacten die de nieuwe bondscoach de afgelopen dagen gehad heeft is die keuze voor Van Praag niet eens zo opval lend. Johan Cruijff werd gebeld en hij mag „ome Jaap" zeggen en ook Michels zal niet nagelaten hebben om Rijvers in de richting Van Praag te duwen, die nog wel ideen over zijn nieuwe functie heeft maar die daar eerst over wil spreken met Rijvers. Gepraat heeft de kleine Brabander al met interim-coach Rob Baan en dat tweetal heeft afgesproken dat met ingang van de interland tegen Frankrijk (25 maart) Rij vers zal meelopen en zijn zegje zal doen. Voorwaarde daarbij is dat de KNVB even langs gaat bij het bestuur van de Belgische eer ste divisieclub Beringen dat zijn trainer met spijt ziet vertrekken. Het span. dat het Nederlands voetbalelftal naar nieuwe successen moet leiden. Op de voorgrond Kees Rijvers, daarachter assistent Rob Baan. Zegt Rijvers: „Ik heb met de praktijkman Kohn gewerkt bij FC Twente en met ClOS-trainer Henk de Jonge bij PSV - die twee gevallen zijn goed uitge pakt. Met Baan heb ik vandaag een positief gesprek gevoerd, ik denk dat ik met hem kan functio- Rijvers wil in de vijf jaar dat hij de voetbalbond zal dienen graag toewerken naar de Duitse situa tie, waar de assistent door de chef wordt opgeleid om hem te zijner tijd op te volgen. De tijd zal moeten leren of Baan die rol kan vervullen, zoals de tijd ook uitsluitsel moet geven over de sa menwerking tussen Rijvers en de Oranje-leveranciers. Tijdens zijn PSV-tijd stond hij niet te jui chen als zijn voetballers opgeroe pen werden om te dienen in het Oranje-leger. Rijvers: „Mijn standpunten zijn sindsdien niet gewijzigd. Ik vond toen, en vind nu nog dat je geen misbruik moet maken en dat je spelers niet te vaak en onnodig bij de clubs moet weghalen". De problemen die een handteke ning onder het contract eerder deze week verhinderden, werden naast de benoeming van een technische man veroorzaakt door de duur van het contract. Rijvers: „Ik wilde een overeen komst voor een langere periode, niet alleen omdat ik 55 jaar ben, maar ook omdat ik een EK en een WK wil meemaken. Spanje hangt voor het Nederlands elftal aan een zijden draad, logisch dat ik dan verder kijk naar 1984 en 1986". De toch al bestaande irritaties over de, naar hij zegt, zwakke mentale instelling van enige ploegmaten zijn gaandeweg boven het hoofd van Rudy Bakker uitgegroeid. Als 'ijshockeygek' is de bijna 40- jarige Hagenaar min of meer af geknapt op de instelling van "dertig procent van de groep". Bakker: "Tot de, kerststop ging het allemaal prima. Op een gege ven moment stonden we zelfs aan kop. Daarna werden we ach tervolgd door blessures, maar werden ook de trainingen slecht bezocht. Er werd niet fanatiek genoeg meer getraind, soms moest ik werken met vier man. Voorop gesteld, ik wil niet zeg gen dat die gasten voor hun weg blijven een smoesje als reden aanvoerden. Studie beschouw ik echt wel als een geldig excuus. Maar toch, als je in de tweede di visie wilt spelen, moet je mini maal twee keer per week trai- Ook Bakker beseft dat de financië le stok achter de deur ontbrak. Nu de spelers geen vergoedingen voor hun diensten ontvingen, konden ze ook niet verplicht worden de trainingen te bezoe ken. "Maar", is zijn opvatting, "als je als ijshockeyer geen tijd kunt vrijmaken om te komen trainen, dan moet je voor jezelf de consequenties daaruit trek ken. Dan moet je lager gaan spe len, desnoods in de recreatiedivi- De rijk bezette ziekenboeg noopte Bakker de laatste weken gere geld tot een concessie. Tegen zijn zin in moest hij herhaaldelijk putten uit de groep van 'niet-ac- tieven' om nog een representa tief team op de been te krijgen. En daarmee haalde hy zich weer de kritiek op de hals van bepaal de ouders van jeugdspelers, die wèl trouw de trainingen volgden. Ook afgelopen zondagavond liet hij de in de 'bench' verblijvende junioren Cor de Kleyn, Paul Wal ker en Elzard Hoogkamer onge moeid. Tot ongenoegen zelfs van aanvoerder Egbert Franssen, die graag had gezien dat de speler/ coach het drietal ijs had gegund op het moment dat de nederlaag tegen Kemphanen al onvermij delijk was. 'Het heeft geen zin spelers in te zetten, die weinig wedstrijdervaring hebben", werpt Bakker tegen. "Tegen clubs, die er nogal hard tegen aan plegen te gaan, worden die jongens onder het ijs gereden. En dan werk je alleen maar bles sures in de hand". "Jan Joker" Ofschoon voorzitter Ham nog deze week zal proberen Bakker tot an dere gedachten te brengen, "om dat hij onze topscorer is", lijkt er voor de oude rot geen weg terug. Bakker: "Als coach zullen ze me zeker niet meer tn Leiden zien. Ik pas er voor om doordeweeks als Jan Joker op het ijs te gaan staan met vijf of zes man. Ik am bieerde die functie toch al niet, ik ben er alleen ingesprongen, omdat er indertijd geen andere coach was. In eerste instantie zou ik tot 1 oktober de coaching verzorgpn. Daarna zou Mario Pugliese komen, maar dat is niet doorgegaan. Op dit moment zeg ik in principe ook nee tegen een verzoek om als speler door te gaan. Want ik schaam me als ik met 11-2 op mijn falie krijg. Als ik anderen dan gewoon zie la chen, kan ik daar niet tegen. En ik heb geen zin om af te gaan. omdat een deel van de groep wei gert zich in te zetten of nooit komt trainen". GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13