Record-RAI wakkert hoop aan C0USNCLEAN Twijfel over abortuswet Alfa terug op de zescilinder-markt Directeur ziekenfonds op non-actief gesteld DAG 18 FEBRUARI 198. 'Auto '81" (itgever Ton Thies en autojournalist Fred van der Vlugt hebben weer een goede slag geslagen. ele jaren heeft de KNAC haar leden het boekje "Kies uw auto" toegezonden. Een met andere gegevens gegarneerde opsom ming van alle in ons land verkrijbare personenauto's. Steeds een plaatje met een praatje. BB^^tennelijk een goede greep van de KNAC. want anderen zijn het deze club gaan nadoen. Zo kwam het duo Thies-Van der Vlugt lACHTI twee jaar geleden ook met zo'n uitgave. Op een wat groter for- HHTIP maat en 6oed verzorgd. lujjj de derde uitgave ("Auto '81") is het hun gelukt de KNAC te doen besluiten haar "Kies uw auto" maar achterwege te laten en 131 een exemplaar van Fred van der Vlugts boekje aan alle leden toe DC te sturen- Wie ëeen lid is kan het voor 12.50 in de boekhandel 79 kopen. .'Kieswijzer '81" koop In T iowroor lerenveertig tests van auto's tot 16.000. De ANWB heeft ze voor de liefhebbers gebundeld in een boekje dat onder de titel "Kies- A P wijzer '81" voor 9.75 te koop is in alle ANWB-kantorcn. n. Uhiet boekje met de neerslag van onlangs uitgevoerde testen geeft *|pn ook wat informatie op ander gebied. Hoe men eep auto moet c 11 kiezen, waar men op moet letten bij aankoop van een personen- neveldts auto, wat men kan doen tegen roest, wat gegevens over motorrij monden tuigenbelasting. wat kostenvergelijkingcn en kostencalculaties aon -i7267iGeen onderhoud aan accu nden De eerste accu die geen onderhoud vergt wordt door de AC Delco irantie divisie van General Motors op de Europese markt gebracht. In Amerika worden alle auto's van General Motors al met deze tie: accu uitgerust. Maar ook Opel zal zijn wagens gaan voorzien van aterdag deze onderhoudsvrije Freedom accu's. Te beginnen met de Ka- lur dett en de Ascona. De belangrijkste eigenschappen van deze accu: IS - water hoeft nooit te worden bijgevuld Uil - periodieke controle is overbodig geen oxydatie aan poolklemmen accuzuur kan niet overlopen - ingebouwde vlamweerder De Freedom accu is nieuw van ontwerp en constructie, waarbij de ontwerpers gebruik maakten van nieuwe grondstoffen en schei kundige principes. Hij gaat ook beduidend langer mee. Hij wordt in elk geval voor twee jaar gagarandeerd. ieMotorweekend in de RAI n Zo'n zestigduizend bezoekers worden van donderdagavond tot en met zondagmiddag in de Amstelhal van de Amsterdamse RAI verwacht, waar zestig exposanten honderdtallen motorrijwielen en andere gemotoriseerde tweewielers tonen. Er zullen voor de liefhebbers weer heel wat nieuwtjes te zien zijn. De markt van motorfietsen heeft zich de laatste jaren gestabili seerd rondom een verkoop van iets minder dan 15.000 stuks. De trends die daarbij naar voren komen zal men op de RAI duide lijk kunnen zien. Daarnaast zijn er weer de nodige evenementen, zoals de verkiezing van King Blits en stunts van de Fransman Jean Pierre Goy op de trialpiste. De show is overdag open van 10 tot 17 uur en 's avonds van 19 tot 22 uur. Toegang ƒ.7.50 per persoon. vinkei ant' ale dinj De personenauto-RAl is achter de rug. Maar de vraagtekens zijn geble ven. Vooral de vraag: wat gaat er gebeuren in de autobranche? In elk geval heeft deze tentoon stelling wel bewezen dat de belangstelling voor de anto nog niet is geluwd. Een woordvoerder van de RAI gokte vóór de opening op een half miljoen bezoekers. En dal terwijl er twee jaar gele den maar 400.000 autolief hebbers richting RAI trokken. Maar ja. toen was het een weeklang bar en boos weer. Zijn gok ging aardig in de goe de richting. De poorten sloten dit jaar achter de 451.330ste bezoeker. Een record aantal. In het autowereldje hoort men vaak het fabeltje dat er evenveel auto's worden ver kocht als er bezoekers naar de RAI komen. Nu hoopt men maar dat deze droom werkelijkheid wordt. Want dat zou een danig herstel van de verkoop betekenen. Eigenlijk rekent de autohandel daar op. Dal was een dag voor de opening van deze show goed te proeven. Tradi tiegetrouw is dal de zoge naamde "persdag". Dan ko men autojournalisten soms van heinde en ver. En nooit tevoren was er zoveel belang stelling uit het buitenland. Waarom eigenlijkAan de nieuwtjes kan het niet hebben gelegen. Zelden was er wat betreft een zo magere tentoon stelling. Een enkele primeur, zoals dat heet. maar in de meeste gevallen ging het nieuws om variaties op al be staande versies. Neen, deze journalistieke druk te zal wel andere oorzaken hebben gehad. De autohandel hangt vandaag de dag in het midden van de aandacht. De slechte gang van zaken in de branche heeft immers reper cussies op vele fronten. Zelfs de fiscus heeft er moeilijk mee Er is meer van de Braziliaanse danseressen te zien dan van het Fiatje, dat op de persdag van de RAI met de nodige tamtam werd onthuld. Deze Fiat 127 loopt op alcohol en komt uit Brazilië.Vandaar die dans groep....... door de geringere belasting opbrengsten. BMW 315 Zoals gezegd, het nieuws was niet overweldigend. Hoewel er op de valreep nog een "we reldprimeur" werd losgela ten: de BMW 315r Inderdaad, tot deze RAI een nog onbeken de verschijning. Maar meer dan een iets ontmantelde 316 was het toch niet. Geen halo geen koplampen, geen inis- tachterlichten. geen vakken in de portieren en dergelijke betrekkelijke kleinigheden. Ook wat minder pk's (75) wat zuiniger en duizend gul den goedkoper: f 20.995. Dan kan de koper zich nog een ko kosmat je veroorloven zonder in de hogere bijzondere ver bruiksbelasting terecht te ko men. Die begint immers bij 22 mille. Enkele jaren geleden was de in troductie van de BMW 1502 het begin van het einde van een populaire kleine serie van het Miinchener merk. Gaat de geschiedenis zich herhalen BMW hield nog een aparte pers bijeenkomst om het nieuws en de redelijk goede gang van zaken in hel concern rond te bazuinen. Vroeger deden heel wat merken dat. Een aulo- journalist die in de RAI-tijd alles wilde aflopen holde van hat naar haar. Waarschijnlijk is de benodigde versobering er oorzaak van geweest dat het ditmaal wat doelmatiger 'ging. Wat hapjes en drankjes waren naar de stands gesleept en daar was iedereen die wat weten wilde waarachtig welkom. Fantasie Natuurlijk werd er soms wel wal extra's gedaan om op te vallen. Zo liet Fiat een Brazi liaanse dansgroep aanruk ken om de onthulling van de op alcohol rijdende Brazi liaanse Fiat 127 kracht bij te zetten. Ik neem aan aat de toegesnelde menigte meer van de deinende dames dan van het autootje heeft gezien. Vooral omdat ze niet zoveel aan de fantasie overlieten Andere wel verwachte zaken werden wel aan de fantasie overgelaten. Zo ontbrak nog steeds een prijskaartje op de Mini Metro, de auto die Bri tish Leylavd weer op weg zou moeten helpen. Bij BL had men wel de mond vol over een nieuwe serviceregeling met motorische panne overal op gepikt. zo nodig zelfs uil Oost- Europa maar over die prijs bleven de lippen gesloten. "Die komt pas als over een aantal weken de export op gang komt", moest de Voor- schotense p.r.-officer Jan Wendelkes toegeven. Eigen lijk geen wonder nu de koers van het pond zo in beweging is. Dubbel De Alphenaar A.J.Waringa had het natuurlijk dubbel druk als dubbele directeur. Gelukkig stonden "zijn" K- cars (Chrysler Importen "zijn" kleine karretjes (Dai hatsu) tegenover elkaar in een verbindingsgang tussen twee hallen. Het was voor hem dus een kwestie van en kele stappen en een andere pet opzetten. Bovendien had hij keurige lichtblauw gejas- de heren gereed slaan om eventuele klanten te vertellen dat zij nog enkele weken moe ten wachten voor zij hun steentje kunnen bijdragen aan de redding van Chrysler. Dan pas kan de K-car de Ne derlandse markt oprijden. Jeep Willem C.van der Klugt heeft het zo vertelde hij mij - niet zo gemakkelijk met de grote bakken van American Motors. Het gaat heel wat be ter met zijn jeeps. De en ig ech te Jeep dan altijd. Want er mogen nog zoveel terreinwa gens bijkomen en wagens met aandrijving op vier wielen, er is maar een Jeep en dat is de jeep. die de naam "Jeep" mag voeren. En die wordt door Willem C.van der Klugts HAI al jarenlang verkocht. De laatste jaren ut Rijnsburg. Een alternatief daarvoor kon men enkele honderden meters verderop vinden in het Novo- lel-Amsterdam, waar de Al pheuse firma Holland-Veep gedurende de hele RAI-tijd liet zien hoe men door middel van een bouwpakket (met VW-componentende oude en vertrouwde jeep uit de jaren veertig en vijftig kan nabou wen. Onder de naam "Classic Army" en voor een prijs van bijna elf mille (dat is dan in clusief het onderstel). Concurrentie Judy Kokernoot stond als altijd op de persdag stevig te stra len op haar Datsun-stand. Nu moet ze dal wel als uitdraag ster van de goede naam en faam van het Lissese hoofd kwartier. Ze doet niet voor niks daar de public relations. Toch moet het haar niet zijn meegevallen die lach zo breed te houden, want haar merk wordt danig door de Japanse concurrentie op de huid geze ten. HNG-directeur Karl had ons immers al voor de RAI gezegd dat hij het heerlijk zou vin den als hij zijn gestaalde per fectie met balansassen en tur bodiesels langs Datsun zou kunnen jagen. "Dal is de sport van het zaken doen". En nog tijdens de persdag op de RAI kwamen we een ruim grijnzende directeur Laurel van Auto Palace De Binck- horst tegen. Nu is die lach een onderdeel van zijn verschij ning. maar hij was ditmaal dieper dan ooit. Want "Zijn" Mazda was in januari de best verkochte Japanner in ons land geweest. En dat moest iedereen weten. Want ook het autowereldje is niets menselijks vreemd o, Natuurlijk is de zescilinder van Alfa Romeo een imponeren de wagen. Toch kan ik mij voorstellen dat er Alfa-fans zijn die er niet zo bijster en thousiast over zijn. Alfa is immers het merk dat door de jaren heen zoveel I snelheid in zijn modellen heeft gestopt. In de jaren der- f tig was het beroemd om zijn snelle zescilinders. Daarna heeft Alfa tientallen jaren al leen maar viercilinders uitge bracht. Maar vorig jaar werd de draad van weleer weer op gepikt. Echter niet met een flitsend model maar met een wat sta tige koets. Een wagen zonder enige opsmuk. En dat zal in chauvinistische Alfa-ogen ongetwijfeld wat te simpel zijn. Maar die strakke lijn heeft wel het voordeel dat je er niet meteen aan kunt afzien hoe groot die wagen eigenlijk wel is. En misschien valt ook de pittige prijs niet direct af te lezen. Nog altijd ruim boven de veertig mille. Hoeveel er boven hangt af van de ver snellingsbak: met handge- schakelde vijfbak kost hij 43. met automaat meer dan 45 mille. Voor zo'n prijs kan men bij vele concurrenten ook goed te recht. Dus mag men heel wat verlangen. Tk moet zeggen: Alfa geeft ook véél. Maar of het voldoende is Motorisch valt er niets op aan te merken. Elke cilinder heeft zijn eigen carburateur. Zes in totaal dus. Dat in de plaats van een elektronische injectie. Het functioneert in de praktijk net zo goed. De motor draait als het beken de zonnetje en accelereert dat het een lieve lust is. Tussen de 100 en 140 kilometer per uur even vinnig als tussen de 60 en 100 kilometer. Met een topsnelheid van tegen de 190 kilometer per uur (voor "mijn" automaat, de handgc- schakelde versie zou die 190 zelfs passeren). Merkwaardig genoeg staat de wijzer van de toerenteller dan wel in het rood! Het geluid dat de soepele krachtbron produceert is zeer aanvaardbaar. De echte Alfa-liefhebber zal de diepe sonore brom zelfs als muziek in de oren klinken. Maar het windgeruis dat daar over heen komt is niet te verwaar lozen. Ook de overige techniek laat weinig te wensen over. De besturing is dankzij de ideale bekrachtiging onder alle omstandigheden gemak kelijk en licht. De remmen functioneren uit stekend en zijn heel soepel te doseren. De wagen ligt uiterst vast op de weg al is er in de bocht een niet te miskennen neiging tot overhellen. De rust in de wagen is gega randeerd dankzij een uitge balanceerde wielophanging: voor onafhankelijk met dwarsdraagarmen en achter de onvolprezen De Dion- achteras. Deze rust en de tot in de pun tjes verzorgde aankleding zorgen voor een overmaat aan comfort. Twee kleine op merkingen slechts. Die brokjes nep-notenhout op het dashboard hadden voor mij niet gehoeven. Net wat te protserig. Bovendien is de plaatsing van de vitale "klokken" niet zo bijster gelukkig. De cijfers gaan soms schuil achter het stuurwiel. Een stuurwiel dat overigens wel in hoogte is te verstellen. Maar zoiets moet niet nodig zijn om de infor matie te kunnen aflezen. Centrale vergrendeling, elek trisch te bedienen ruiten enj dito zijspiegel, hoofdsteunen achter enzovoorts. Aan aan trekkelijke accessoires geen gebrek. Maar in de kofferbak gaat het lampje pas branden als de verlichting van de wa gen is ontstoken. En dat kan lastig zijn. Maar zonder twijfel: een over maat aan luxe. En ruimte in overvloed. Voor vijf inzitten den, voor hun benen en voor al hun bagage. De kofferbak is kolossaal. Alleen is hij wel diep. Het is derhalve stevig tillen geblazen. Alles in orde dus"7 Niet helemaal. Ik had het al over het weinig gëinpireerde model. Het is ook niet van de laatste tijd. De plannen lagen al een tijdje op de plank voor Alfa Romeo besloot de wa gen toch maar uit te brengen. (Overigens: de coupé .de GTV 6 heeft natuurlijk wel een snelheid suggererende model). Waarschijnlijk was het de eer ste energiecrisis die het uit brengen van de Alfa 6 heeft heeft vertraagd. Geen won der. Want dan ben ik meteen bij het zwakste punt van de wagen aangeland: het verre van zuinige gebruik. Men moet al heel rustig over de snelweg toeren wil men een gemiddelde van één op acht halen. Maar constant tachtig, negentig kilometer draaien, daarvoor koopt men zo'n ka liber auto niet. Als men wil meer onderuit de kan wil putten dan zit men al snel in de veel ongunstiger gebruikscijfers: zelfs bene den de één op zeven. En dat is vandaag de dag wel erg duur Alfa heeft geen geluk. Het ver bruikscijfer ging loodzwaar tellen juist toen de produktie van de Alfa 6 - na zo'n lange voorbereiding goed op gang kwam. Dan komen alle gunstiger facetten in de scha duw te liggen. En dat zijn er heel wat. Want ondanks som mige bezwaren: het is een dijk van een kar. naat zet vraagtekens bij uitvoerbaarheid IN HAAG (GPD) - In de Eerste uswetsontwerp van de regering, llle grote partijen vragen zich af if het wetsontwerp in de prak- ijk wel uitvoerbaar is. omdat fan een effectieve controle op de laleving ervan geen sprake kan pjn. Dat blijkt uit de eerste schriftelijke commentaren van de fracties op het wetsontwerp van de minis ters Ginjaar (volksgezondheid) en De Ruiter (justitie), dat eind december met slechts twee stem men verschil door de Tweede Kamer werd aanvaard. De Se naat zal het wetsontwerp op 31 maart behandelen. (ADVERTENTIE) ArdantaS persoonlijke uitvaartpoiis. Vroég of laat hééft je gezin er I wat aan. De CDA-fractie zegt in te stemmen met de uitgangspunten van het wetsontwerp, maar ziet veel pro blemen bij de uitvoering ervan. De christen-democraten hebben nog zoveel vragen en verlangens dat zij nog geen definitief oor deel willen geven. Zo wil het CDA een verscherping van de registratieplicht. Ook ge gevens over verzoeken om abor tus zouden verzameld moeten worden, ook wanneer uiteinde lijk toch niet geaborteerd wordt. Voorts zouden de regels ten aan zien van buitenlandse vrouwen verscherpt moeten worden. De PvdA-fractie wijst het wetsont werp radicaal af. Het wetsont werp vindt ze vaag en laat vol gens de socialisten allerlei inter pretatie-mogelijkheden open. Ook zit het volgens haar juri disch niet goed in elkaar en de PvdA-fractie stelt daarom voor de Raad van State nog eens uit voerig advies over het wetsont werp te laten uitbrengen. Ook de VVD wijst op de tegenstrij dige uitleg die door allerlei be trokkenen en deskundigen aan het door de Tweede Kamer aan vaarde regeringsvoorstel worat gegeven. De liberalen vrezen tal van rechtszaken waarin deze problemen moeten worden op gelost. Overigens is de CDA-fractie zeer terughoudend geweest in de schriftelijke voorbereiding voor het Senaatsdebat van eind maart. Met name de VVD- en PvdA-fractie hebben de minis ters Ginjaar en De Ruiter over stroomd met een lijst van meer dan 100 feitelijke vragen. Bijna de helft daarvan komt voor reke ning van de socialisten. De CDA- fractie vond dat na de zeer uitge breide behandeling van de voor stellen in de Tweede Kamer niet meer nodig. DEN HAAG (ANP) - De direc teur van het grootste Haagse ziekenfonds Azivo, H.C. van der Hoeven, is na een conflict met het bestuur voorlopig op non-actief gezet. Gisteren deelde de waarnemend voor zitter van het bestuur, T. van der Heijden, mee dat mor genavond de beslissing zal worden genomen over een eventuele definitieve schor sing. Het bestuur wenste in dit sta dium nog niet in te gaan op de achtergronden van de con- flictcituatie. Wel bleek uit de houding van het bestuur dat een compromis nog tot de mogelijkheden behoort. "We zullen zien of er in de tussen tijd nog en minnelijke oplos sing tussen de partijen moge lijk is", aldus Van der Heij den. Tegenstanders van de schor sing die bij het conflict, be trokken zijn, zijn van mening dat het bestuur met zijn actie paniekvoetbal speelt. Direc teur Van der Hoeven wordt door vriend en vijand als een kundig manager beschouwd, getuige alleen al het feit dat hij de organisatie uitbouwde van 70.000 naar 108.000 verze kerden. De kern van de kwestie lijkt dan ook meer te maken te hebben met de geheel aparte aanpak van Van der Hoeven. Hierdoor ziet het bestuur zijn invloed tanen. (ADVERTENTIE) De afkick van ex-heroïnehoer Colleen Bruber in Mexico. Met nieuwe vrienden en onder een stralende zon. Trouwens, wat doen onze tv- omroep(st)ers buiten beeld? O.a. tv kijken. Je ziet 't gebeuren, deze week in Nieuwe Revu.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11