T egenstellingen rondom Antillen 18192021 Provincie houdt Dodewaard vast Plan hartoperaties België valt slecht Krakers bereid tot harde actie 17 Wiegel lief voor Reagan CPN wil rol spelen in linkse regeringscoalitie Zes maanden voor hulp bij zelfmoord Op Ronde-tafelconferentie DINSDAG 17 FEBRUARI 1981 DEN HAAG (ANP) - Het Ge rechtshof in Den Haag heeft gisteren een zestigjarigs man uit Spijkenisse, die zijn geestelijk zestigjarige zieke echtgenote hielp bij het ple gen van zelfmoord, veroor deeld tot zes maanden on voorwaardelijke gevangenis straf. De man was hiervoor *'orig jaar door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van een maand. De Spijkenisser sloot in sep tember 1979 de gasleiding aan op een droogkap en liet zijn vrouw alleen toen zij zich het leven benam. De rechtbank in Rotterdam kwam tot een lich te straf omdat zij van oordeel was dat de vrouw de dood ver koos boven een opname in een gesloten psychiatrische inrichting, na al een jarenlan ge lijdensweg door klinieken te hebben afgelegd. Het Gerechtshof daarentegen stelde in zijn arrest dat de man tot zijn daad was overge gaan zonder zich ervan te ver gewissen of er nu toch nog hulp of bijstand kon worden gegeven. ZWOLLE (GPD) - De autoriteiten die zich in Nederland bezighou den met de coördinatie van de hartchirurgie zijn helemaal niet zo gelukkig met het door de Ne derlandse Hartpatiënten Vereni ging genomen initiatief voor open-hartoperaties in het Belgi sche Brugge. Op strikt formele gronden hebben de Zieken fondsraad en de Begeleidings commissie voor de hartchirurgie bezwaar gemaakt tegen de pro cedure die is gevolgd door de hartpatiëntenvereniging. Dr. Kenze van de Ziekenfondsraad zei zelfs dat de raad „zich gepas seerd voelt". Dit weekeinde werd bekend dat in het St. Jansziekenhuis in Brugge jaarlijks enkele honderden open hartoperaties per jaar op Neder landers zouden kunnen worden uitgevoerd. Het fonkelnieuwe ziekenhuis heeft een behoorlijke overcapaciteit en daar de Belgen zich maar niet op grote schaal aan hun hart laten opereren, wil de directie van dat ziekenhuis Nederlanders die daarom vragen graag opereren. Over een jaar zouden zo'n zeshon derd Nederlanders geholpen kunnen worden. Dat is ongeveer de helft van het aantal dat jaar lijks naar Houston in de Verenig de Staten, Genève of Londen vliegt voor een hartoperatie. De Ziekenfondsraad liet gisteren via een radioprogramma weten niet op de hoogte te zijn van de mogelijkheid voor Nederlanders om zich in Brugge te laten hel pen. Dat de patiëntenvereniging het op een akkoordje heeft ge gooid met de directie van het St. Jansziekenhuis, is volgens dr Kenze „de zoveelste poging om buiten het regiem van de coördi nerende organisaties om dingen te regelen". Er zijn volgens hem in Nederland duidelijke afspraken gemaakt om op een verantwoorde manier gebruik te maken van de moge lijkheden voor hartoperaties in het buitenland. Na breed overleg is er juist een goede luchtbrugre geling tot stand gekomen, waar door wachttijden in Nederland zo kort mogelijk kunnen worden gehouden. „Het is tekenend voor de sfeer in ons land dat de hartpatiëntenver eniging nu buiten alle kaders om dingen gaat regelen", aldus Ken ze. Toch zal de Ziekenfondsraad zich in Brugge gaan orinteren om na te gaan of de kliniek van het St. Janszickenhuis een alter natief is voor bijvoorbeeld Hous ton. „Want de mogelijkheid om zo dicht bij huis terecht te kun nen, heeft natuurlijk zijn aan trekkelijke kanten", aldus Ken- De door de overheid ingestelde be geleidingscommissie voor de hartchirurgie zou zich vandaag buigen over de vraag in hoeverre Brugge een alternatief is. Vol gens de secretaris van deze orga nisatie. de Groningse cardioloog Hagen, zal het vooral van de kwaliteit van de Belgische kli niek afhangen of de commissie zal kiezen voor Brugge. Daarbij gaat het niet alleen om de techniek van de operatic, maar evenzeer over de opvang van de patint en de begeleiding. Als re gel geldt dat een buitenlandse kliniek net zo'n hoge kwaliteit moet hebben als een Nederland se voordat de verwijzende in stanties een patint aan buiten landse klinieken toevertrouwen. DEN HAAG (GPD) - Met de tegengestelde bedoelingen van de eilanden Curaao en Aruba duidelijk voelbaar is gisteren in de Haagse Ridderzaal de Ronde Tafel Conferentie (RTC) over de Nederlandse Antillen begonnen. Een negendaagse conferentie, die, zoals minister-president Van Agt het in zijn openingstoespraak als voorzitter van de Koninkrijks ministerraad zei, „een begaanba re weg zal moeten wijzen voor de staatkundige ontwikkeling van de Antillen-eilanden in de eerst komende jaren". Of de ongeveer tachtig deelnemers uit de acht delegaties hun advi seurs en waarnemers uit het Ne derlandse parlement vandaag in hun werkvergaderingen de „vliegende start" zullen kunnen maken die Van Agt voor moge lijk hield, is zeer de vraag. Al dadelijk bij deze eerste officiële ontmoeting tussen de acht ver schillende partijen op de confe rentie - de zes eilanden-deputa ties, de Antilliaanse landsrege ring en de Nederlandse regering - ontstonden er in de delegatie van Aruba irritaties over de toe spraak die premier Don Martina van de Antillen hield. Hij legde er namelijk sterk de nadruk op dat het proces van onafhanke lijkheid. waarheen het volk van de Antillen moet worden geleid, „geen blinde sprong in het duis ter mag zijn vanwege de vorm van de onderlinge relaties tussen de eilanden, maar dat het gaat om bewust kiezen van het doel". Martina: „Onze onafhankelijkheid moet goed voorbereid en dege lijk uitgevoerd worden. Dit houdt onder meer in dat de be volkingen van onze eilanden de gelijk moeten worden voor- en ingelicht opdat zij op een verant woorde wijze hun wensen kun nen uiten en kenbaar maken". In het vervolg van zijn toespraak herinnerde hij aan de woorden van koningin Beatrix bij haar be zoek aan de Antillen in oktober vorig jaar: „Hoewel voortvarend heid geboden is omdat het niet goed is langer in onzekerheid te verkeren, dienen wij niet overijld te werk te gaan. De belangen hierbij zijn te groot". Martina knoopte aan dat citaat het bezwaar vast waarmee hij als voorzitter van de landsdelegatie afgelopen weekeinde in Neder land was gearriveerd, namelijk dat er in een tweede zitting van deze RTC geen beslissingen mo gen worden genomen „die van vitaal belang kunnen zijn voor het welzijn van de bevolkingen van onze eilanden". Daarmee on derstreepte hij nog eens het na drukkelijk beroep dat hij op de Nederlandse minister voor Antil liaanse zaken, Van der Stee, had gedaan om de tweede ronde, die WEERRAPPORTEN Amsterdam geheel bew. De Bilt geheel bew. Deelen geheel bew. Eelde geheel bew. Eindhoven geheel bew. Den Helder onbewolkt Rotterdam geheel bew. Twente mist Vlissingen geheel bew. Zd. Limburg geheel bew. De premier van de Antillen Don Martina (links) poseert met zijn po litieke tegenvoeter Betico Croes van Aruba. (ADVERTENTIE) Aberdeen Athene Barcelona licht bew. geheel bew. geheel bew. Bordeaux Brussel geheel bew. 3 Frankfort zwaar bew. 4 Genève geheel bew. Innsbruck mist 2 Klagenfurt zwaar bew. 1 Kopenhagen zwaar bew. 3 Lissabon onbewolkt 17 Locarno onbewolkt Londen onbewolkt Luxemburg onbewolkt 2 Mallorca München Oslo Parijs 1 bew 11 onbewolkt onbewolkt 12 3 onbewolkt -2 -11 onbewolkt -2 onbewolkt 10 -0 Split onbewolkt 10 -2 Stockholm half bew. -1 -3 Wenen zwaar bew. 3 -2 Zürich geheel bew. -3 Casa Blanca zwaar bew. 15 7 Istanbul sneeuw Las Palmas licht bew. 19 15 Beiroet regenbui 13 10 Tunis ~egen 16 10 voor begin april op Bonaire op het programma staat, voorlopig uil te stellen vanwege allerlei spanningen die er zijn gerezen op Curaao. Onaanvaardbaar Voor Betico Croes, leider van de Arubaanse delegatie, is een der gelijke vertraging „volstrekt on aanvaardbaar". Tijdens een ont vangst na afloop van de officile openingszitting van de RTC gaf hij aan die opvatting uiting te genover ieder die het maar horen wilde. Croes vond bovendien dat de minister-president van de An tillen de conferentie in Den Haag was begonnen met een „onge nuanceerde toespraak, die olie op het vuur van de onderlinge te genstellingen had gegooid"; een toespraak die bij zijn Arubaanse partij MEP (tevens partner in de regeringscoalitie) in slechte aar de was gevallen. Aruba is naar de conferentie in Den Haag gekomen om vast te houden aan het zelfbeschik kingsrecht, en "niet om meteen weer op te stappen". Croes wilde van geen enkele vertraging we ten en toonde hij zich zelfs be reid een afzonderlijk en recht streeks gesprek met Nederland aan te gaan. „Aruba heeft bij re ferendum gekozen voor zelfbe schikking, dat is in deze toe spraak van Martina onvoldoende tot uiting gekomen". In kringen van de Nederlandse de legatie probeert men zich aan de ene kant wat afzijdig te houden van het nu gerezen conflict tus sen Aruba en Curaao, dat om te beginnen als intern wordt be schouwd. Op zijn hoogst is men hier in Den Haag bereid een uit stel van enkele weken te accepte ren. Langer kan het niet: de Tweede-Kamerverkiezingen staan voor de deur. Bovendien voelt men hier weinig voor po gingen om de hele. kwestie van de onafhankelijkheid in de diep vries te zetten. De moeilijkheden van vier jaar geleden op de Antil len zijn tenslotte de aanleiding tot deze conferentie geweest. Een conferentie waarop volgens minister-president Van Agt ..be slissingen moeten worden geno men voor de toekomst van de mensen, op welk eiland van de Nederlandse Antillen ze ook wo- UTRECHT (ANP) - De schade die de Feijeuoord-supporters zon dag hebben toegebracht aan acht stadsbussen in Utrecht blijkt geen kwart miljoen maar "slechts" 50.000 gulden te bedra gen. Dit bleek nadat het gemeen telijk vervoerbedrijf de zaak gisteren nog eens goed had uit gerekend. Volgens het GEVU is zondag de schade verkeerd ge schat. Bij politic-optreden in Nijmegen r de krakers, die op DEN HAAG/ALKMAAR (GPD) - VVD-lijsttrekker Wiegel heeft gisteravond in Alkmaar een „constructieve" benadering be pleit van de plannen van de nieu we Amerikaanse president Rea gan ook de modernisering van kernwapens. Daarbij wees hij de opvatting van D'66-woordvoer- der Brinkhorst af, die had gezegd tegen de modernisering van de kernwapens te zijn, indien Rea gan gekozen zou worden. Maar ook D'66-fractieleider Terlouw reageerde niet erg collegiaal door Brinkhorst publiekelijk af te val len. zei Wiegel. In Brussel nam VVD-fractieleider Rietkerk evenals Wiegel scherp stelling tegen de opvattingen van het Interkerkelijk Vredesberaad en een deel van de PvdA over de kernwapens. Afwijzing van alle kernwapens zou vrede en veilig heid in groot gevaar brengen. „Maar zelfs als Den Uyl de strijd binnen de PvdA wint, heeft die partij zich in een vrijwel onmo gelijke positie gemanoeu vreerd", vond Rietkerk. „De PvdA is druk bezig zich in een onmogelijk isolement te plaat sen". De liberale fractieleider sprak voor de WD-afdeling in Brussel. NIJMEGEN (ANP) - De ruim twintig krakers en hun sympa thisanten van het voormalige pakhuis De Eenhoorn en veer tien naastgelegen woningen in het centrum van Nijmegen berei den zich voor op een harde con frontatie met de politie. Veel buurtbewoners en andere actie groepen in de stad zijn volgens hen bereid mee te helpen om een gewelddadige ontruiming door de mobiele eenheid te voorko- De krakers, verenigd in de kraak- groep "De Vrije Eenhoorn", gaan ervan uit, dat de president van de Arnhemse rechtbank vrijdag de gemeente Nijmegen in het kort geding tegen de krakers gelijk geeft en daarmee in feite het groene licht geeft voor een ont ruiming. De panden ze zijn ge durende de afgelopen maanden gekraakt moeten wijken voor de parkeergarage Zeigelhof, waar 200 auto's een plaats kun nen vinden. De parkeergarage dient onder an dere om het nabij gelegen plein 1944 autovrij te kunnen maken. De gemeenteraad van Nijmegen besloot op 4 december jongstle den definitief tot de bouw van de Zeigelhofgarage. Een initiatief voorstel van de progressieve par tijen in Nijmegen om het besluit te heroverwegen werd op 15 ja nuari jongstleden in de raad weg gestemd. De krakers zijn inmiddels bezig de panden en het pakhuis met ve lerlei materiaal te barricaderen. Veel muren zijn doorgebroken. De kraakpanden, waar het licht was afgesloten, betrekken nu stroom uit kraakpanden, waar nog wel eleketriciteit wordt gele verd. De krakers en hun vele sympathi santen gingen slagvaardig te werk. De laatste legale bewoners DEN HAAG (GPD) - Na de ver kiezingen wil de Communisti sche Partij Nederland (CPN) met de linkse partijen meepraten over een eventueel te vormen meerderheidskabinet. De com munisten zullen daarbij vooraf geen genoegen nemen met een gedoogrol. zoals de PvdA wil, maar stellen die afhankelijk van het regeringsprogramma. Dit zei fractievoorzitter Marcus Bakker gisteren bij de prestatie van het verkiezingsprogramma van zijn partij. Bakker verwierp uitspraken van PvdA-voorzitler Van den Berg, die vindt dat de CPN al in een steunende rol voor een progres sief kabinet zit. "Dat beslissen wij wel. Het gedogen van een ka binet zal een kwestie van onder handelen worden", aldus Bak ker. Er is dan een groot aantal va riaties mogelijk: van geheel steu nen tot het afvallen van een be paalde minister in een beapaalde kwestie zonder daarbij het gehe le kabinet te laten vallen. De doelstelling van het program ma is de economische groei in Nederland te herstellen om daar mee ruimte te scheppen voor het omvangrijke lijstje wensen dat in het programma is opgekomen. Deze groei is niet een gegeven, maar iets waaraan de overheid door beleid invloed op kan uitoe fenen. aldus de CPN. Door het opschroeven van de groei is het zelfs mogelijk de uitgaven voor de colleciteve sector terug te brengen. Het programma geeft vooral een richting aan waarin de CPN het beleid omgebogen wil zien, zon der dat er een "prijskaartje" aan is opgehangen. De financiële on derbouwing is slechts globaal aangegeven.Volgens de CPN moet de koopkracht van de lage re- en middeninkomens tot onge veer 55.000 gulden worden ge handhaafd om de binnenlandse bestedingen - en daarmee de binnenlandse industrieën - op peil te houden. Verder moeten "belangrijke geldstromen", zoals de overbodige subsidies aan de grote bedrijven en vermindering van de EG-bijdragen, worden omgebogen. De overheid moet een werkgele genheidsplan opstellen, waarbij de gemeenten en de vakbewe ging een grote taak moeten krij gen. Om het sociaal-economisch beleid te realiseren, moet de de mocratisering binnen de bedrij ven verbeterd worden door een grotere controle van de werkne mers op de investeringen door de directies. Een ander hoofdpunt in het pro gram is de vermindering van de bewapening. Volgens Bakker is het na de verkiezing in de VS van president Reagan "meer dan ooit nodig om tot een afstoting van de Nederlandse kerntaken" te ko men. In het verlengde daarvan wijst de CPN de modernisering van de kruisraketten rigoureus van de hand. van panden waren in de meeste gevallen nog niet vertrokken of de krakers namen hun plaats in. In sommige gevallen hielpen de krakers de laatste huurders zelfs met het naar buitenbrengen van hun huisraad. Buurtbewoners De gemeente Nijmegen heeft het er moeilijk mee, temeer daar de legale bewoners ook jarenlang en tot het laatste moment heb ben gestreden tegen de parkeer garage. omdat die alleen de com merciële belangen zouden die nen van de Nijmeegse midden stand. Het verzet tegen de Zeigelhofgara ge uitte zich de afgelopen maan den niet alleen in kraakacties, maar ook door middel van de monstraties, schilderacties, plakacties en dergelijke. De ver gaderingen van de gemeente raad, tijdens welke de parkeerga rage aan de orde kwam, verlie pen over het algemeen rumoerig en werden in een enkel geval ver stoord. De nacht na de definitieve beslis sing tot de bouw van de garage werden de woningen van een aantal voorstemmende raadsle den besmeurd. Ook het kantoor van de stadsadvocaat mr. C. Kortmann was geregeld het doel wit van de actievoerders. De af gelopen nacht werden er ruiten ingegooid. De gemeente en de politie wacht ten inmiddels de uitslag van het kort geding tegen de krakers af. Het afgelopen weekeinde, toen ook een begin werd gemaakt met het barricadedren van de omge ving van de kraakpanden, greep de politie niet in. Zigeunerkoning moet weg uit Vlaardingen VLAARDINGEN (GPD) - De zi geunerfamilie Petaio, die sinds de nacht van afgelopen zondag op maandag met zes woonwa gens en 25 familieleden in de ge meente Vlaardingen bivakkeert, moet vóór woensdagmiddag twee uur uit deze gemeente ver trokken zijn. Dit besluit is giste ren door het Vlaardingse college van B en W genomen. Het verzoek van de familie Petaio om te mogen blijven, heeft men niet kunnen inwilligen omdat de Woonwagenwet voorschrijft dat woonwagenbewoners een bin ding of relatie moeten hebben met de gemeente waarin ze zich willen vestigen. Met Petaio is dat wat Vlaardingen betreft niet het geval. Ook heeft meegespeeld dat er in Amsterdam, waar Peta io wel welkom is, nog steeds standplaatsen voor hem en zijn familie beschikbaar zijn. "Hoewel verschillende belangen groepen de afgelopen dagen bij het gemeentebestuur van Vlaar dingen een andere aanpak heb ben -bepleit, kan het gemeentebe stuur met de Woonwagenwet in handen niet anders handelen", aldus burgemeester Kieboom HAARLEM (GPD) - De linkse fracties in Provinciale Staten van Noord-Holland zijn er gisteren niet in geslaagd een meerderheid te vinden voor het plan Noord-Holland te la ten breken met de Gemeen schappelijke Kernenergie centrale Nederland (GKN) in Dodewaard. Drie van de vier PvdA-gedeputeerden en een PvdA-fractjelid steunden CDA en VVD in hun stand punt dat het experiment met kernenergie moet worden voortgezet. In een acht uur durende discussie werden gisteren opnieuw alle ar gumenten en feiten op een rij ge zet, maar gedeputeerde IJ ff van energiezaken bleek niet te ver murwen. Naar zijn mening is het verantwoord het experiment in Dodewaard 25 jaar te laten du ren, zoals afgesproken. ,,In die periode komt er 64 kubieke me ter radio-actief afval vrij. Ik geef toe dat voor de opslag daarvan geen afdoende oplossing is ge vonden. maar ik geloof in de mo gelijkheid dat in de tien jaar dat het experiment nog voortduurt die oplossing er zal komen" IJ ff wees op onderzoek via diepe boringen in onder meer Wcst- Duitsland om opslagplaatsen voor dit afval te vinden. Boven dien, zo merkte hij op, houd je door voortzetting van het experi ment de mogelijkheid van deze vorm van energiewinning in de toekomst open. De gedeputeerde bestreed dat kernenergie duur der is dan andere vormen van elektriciteitsopwekking. Elektri citeit van de centrale in Borssele kost een derde van die uit een moderne met kolen gestookte centrale, aldus IJff. Ook wees hij op het gevaar van milieuvervui ling bij het op grote schaal aan wenden van kolen voor de elek- tricitcitswinning. IJff bieef erbij dat sluiting van Do dewaard de provincie Noord- Holland 40 miljoen gulden zal kosten. Opmerkingen van de PvdA dat dit bedrag wel uit de 120 miljoen grote reserve van het Provinciale Elektriciteits Bedrijf betaald kan worden, brachten IJff ertoe te onthullen dat het PEN en het Provinciaal Waterlei dingbedrijf in Noord-Holland in 1980 een verlies van tien miljoen hebben geleden. ..We hebben als gedeputeerden geworsteld met deze kwestie", aldus IJff, „maar we menen dat het verantwoord is verder te gaan". Het college werd hierbij van harte gesteund door VVD en CDA. die er beiden niets voor voelden in te stemmen met de sluiting van de centrale in de aandeelhouders vergadering van de GKN, zoals de gemeente Amsterdam, ge steund door Utrecht. Leiden en Delft, in april zal voorstellen. De VVD-woord voerder verweet de linkse partijen geen rekening te houden met de kosten van slui ting. De CDA-woordvoerder vond dat Nederland bij moet blij ven in de kernenergietechnolo gie en dat daarom de ervaring van Dodewaard niet gemist kan worden. W vakbeurs verwarming, koeling en luchtbehandeling dagelijks 9.30-17.30 uur, JAARBEURSHALLEN - UTRECHT (ADVERTENTIE) DONDERDAG I ZATERDAG^ FEBRUARI V

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7