Stichting Eigen Kamer verkeert in dubieus gezelschap Gemeente kan niets tegen supermarkt ondernemen Ontucht Leidenaar moeilijk te bewijzen, maar mishandeling wel Wethouder Tesselaar: Kunstwerk op de Pui "Vordering Informatica aan Leidse universiteit moet doorgaanr LEZERS SCHRIJVEN LEIDEN - De vestiging van een Al- dimarkl in de Korevaargarage, in november vorig jaar, kan de goedkeuring van de gemeente niet wegdragen. Als het er echter om gaat de supermarkt te laten verdwijnen, staat de gemeente Leiden machteloos. Al van het begin af aan zijn burge meester en wethouders van Lei den tegen de vestiging van een Aldimarkt in de Korevaargarage geweest. Een supermarkt daar zou een te grote concurrentie be tekenen voor de winkeliers aan de Korevaarstraat en Doeza- straat. Toen de garage er in no vember toch verscheen, stelden PvdA-raadsleden Maat en De Koning vragen aan het college. Gebleken is nu dat voor het gebied geen bestemmingsplan geldt. De juridische instrumenten ontbre ken om de vestiging van de su permarkt ongedaan te maken. Bovendien lopen er bij de ge meente nog drie verzoeken met betrekking tot de Korevaargara ge. De eigenaar wil het pand in wendig verbouwen en de onder gevels veranderen. Verder ver zocht hij toestemming voor de bouw van een showroom met acht woningen op het braaklig gende terrein aan de Korevaar straat. De wandschildering dit LEIDEN - Er zijn plannen om de huidige Puin(hoop) aan de Van der Werfstraat wat op te vrolij ken. Als straks de riolerings werkzaamheden aan het speel pleintje zijn voltooid, wil de Lcidse kunstenares Hanneke van Rijn de muren gaan versie ren met een wandschildering. Ook over een speelse inrichting van het terreintje heeft ze haar gedachten al laten gaan. Hanneke studeert aan de Rietveld Academie in Amsterdam In het kader van haar stage heeft ze hel plan opgevat om een plekje in Leiden van een kunstwerk te voorzien. De gemeente reageer de enthousiast op haar initiatief i Rijn wil aanbrengen. om "De Pui" op te vrolijken. Re den voor Hanneke om zich niet zo heel veel zorgen te maken over de financiering ervan Waar het haar nu om gaat is de bewo ners van Maredorp te activeren om ook mee te denken over de herinrichting van het pleintje. Zij zijn tenslotte degenen die er tegenaan moeten kiiken. Boven dien is het de bedoeling dat de bewoners zelf ook meehelpen om de schildering aan te bren gen. Daarom is er vanavond een buurt- avond gepland, om 20.00 uur in het Leidse Volkshuis. Bewoners kunnen dan hun mening geven over het ontwerp dat Hanneke van Rijn al heeft gemaakt. Daar naast kunnen ze voorstellen en ideeën aandragen over de herin richting. Een maquête van de muurschildering is nu al te zien in de etalage van de buurtwinkel aan de Haarlemmerstraat 73 B. Daar kunnen de bewoners overi gens altijd met hun reacties te recht. LEIDEN D. van Leenen, initiatiefnemer van de Stichting Eigen Kamer, komt z'n afspraken niet na en bevindt zich boven dien in dubieus gezel schap. Die conclusie heeft .wethouder Tesse laar van volkshuisves ting getrokken na het ge sprek dat hij gistermid dag had met Van Leenen. Vorig jaar werd dc Stichting Eigen Kamer in het leven geroepen. Van Leenen, zelf student Engels, zei dat hij een bijdrage wilde le veren aan het oplossen van de kamernood onder studenten. "Ik zoek huizen uit", zo legde hij z'n methode uit. "Vraag vervol gens aan de eigenaar of hij even wil wachten met verkopen, ver zamel gegadigden die daarna het gevraagde bedrag gezamenlijk op tafel leggen". Niet iedereen was even gechar meerd van deze idecen. Ook de gemeente had twijfels. Na over leg werd echter besloten dat dc Stichting Eigen Kamer zou mo gen experimenteren met een pand aan de Rijnsburgerweg. Van Leenen diende een bouwplan in zodat het pand geschikt zou kunnen worden gemaakt voor kamerbewoning. De tekeningen werden evenwel afgekeurd om dat niet aan de normen werd vol daan volgens Bouw en Woning toezicht. Tesselaar: "Wij hebben daarna ge zegd dat initiatieven met betrek king tot de Rijnsburgerweg van hem moesten komen. Laat signa len horen, zeiden we. Van Leen en liet echter niets meer van zich horen. Wel lazen we uit de krant dat hij ook bezig was met andere panden in de stad. Tegen alle af spraken in". Dc versie van Van Leenen dat eige naar Fakkel wel een bouwver gunning heeft gekregen, deugt niet volgens Tesselaar. "Van Leenen had gewoon even naar ons moeten bellen. Dat heb ik gistermiddag ook tegen hem ge zegd toen hij verontwaardigd een verhaal tegen ons begon af te steken". Clandestien "Als hij had gebeld hadden we hem kunnen vertellen dat Fak kel op een dubieuze manier aan het werk was. Die man verbouw de namelijk clandestien en heeft geen gehoor gegeven aan onze eerste oproep om het werk te beeindigen. Het werk ligt nu stil en Fakkel heeft een proces-ver baal gekregen. Je bevindt je dus in dubieus gezelschap heb ik te gen Van Leenen gezegd". Wat betreft de plannen van de SEK aan de Boerhaavelaan en de Lage Rijndijk heeft Tesselaar ook zo z'n twijfels. "Kamerbewo ning aan het pand aan de Lage Rijndijk is in strijd met het be stemmingsplan. Dat accepteren we dus niet. En voor de Boer haavelaan geldt gewoon dat wij Bouw en Woningtoezicht er op af sturen zodra Van Leenen de ka mers doorverkoopt. Dan bekij ken we gewoon weer of hij wel aan de regels voldoet". "Als ik Van Leenen zo hoor kan ik me niet aan de indruk onttrek ken dat hij voortdurend aan het draaien en kronkelen is", conclu deert Tesselaar. "Volgens mij is het dan ook zonder meer zeer on verstandig om zomaar met die man in zee te gaan. Laat hij eerst maar bindende afspraken ma ken". Belachelijk "Belachelijk", typeert Van Leenen de houding van de gemeente. "Onze notaris heeft het ook al ge zegd: ze zijn duidelijk met twee maten aan het meten als het om het recht gaat. Laat de rechter zich dan maar uitspreken, zei Tesselaar gistermiddag. Nou, dat vind ik ook". "Toch waren ze gistermiddag wel even verbaasd over de juiste juri dische vorm die wij hebben ge vonden", gaat Van Leenen ver der. "Oorspronkelijk wilden wij per huis een coöperatieve vereni ging oprichten. Daar zien we vanaf omdat je dan allerlei onzin nige eisen over je heen krijgt. Zo veel toiletten per etage en zo. Nee, we hebben een veel betere oplossing gevonden: een maat schap van eigenaren. Wat dat be tekent? Nou gewoon, dat we on der die eisen uit komen". Over de klacht dat hij zich in du bieus gezelschap bevindt zegt Van Leenen. "Hoe kan ik dat nou weten. Zo goed ken ik Lei den nou ook weer niet". i de Van der Werfstraat. straks opgesmukt. DINSDAG 17 FEBRUARI 1981 Nieuwe studierichting LEIDEN - De Rijksuniversiteit Leiden krijgt een nieuwe afstu deerrichting: medische informa tica. Binnen het algemene infor- matica-onderwijs zal de Leidse universiteit in samenwerking met het Academische Zieken huis zich gaan bezighouden met de toepassingen in de genees kunde. Als alles volgens plan verloopt, zo meldt J.J. Beste man, direkteur Onderwijs van de medische faculteit en Acade misch Ziekenhuis, hoopt men in 1 september 1982 te beginnen met 25 studenten. Minister Pais maakte deze planneh vorige week bekend. Hij heeft het informatica-onderwijs ver deeld in vier regionale samen werkingsverbanden van instel lingen van wetenschappelijk on derwijs, die elk een bepaalde specialisatie voor hun rekening nemen. Naast de medische infor matica is er ook de technische, theoretische en bestuurlijk- ad ministratieve informatica. Lei den zal voor zijn onderdeel nauw samenwerken met de de Techni sche Hogeschool in Delft en de Rijksuniversiteit in Rotterdam. Het ligt in de bedoeling van de' de plannen van minister Pais dat te zijner tijd de overige instellin gen van het wetenschappelijk onderwijs zich kunnen aanslui ten bij één van deze i kingverbanden. Niet genoeg schuilplaatsen bij atoomaanval LEIDEN - Er bestaat in Leiden ei genlijk geen schuilmogelijkheid tegen een atoomaanval. Welis waar zijn er veel gebouwen als zodanig geschikt, maar de extra voorzieningen zoals gas, elektri citeit, sanitair, ventilatie en der gelijke ontbreken. Dat zei J. Uljee van het bureau ci viele verdediging van de ge meente gisteravond in de raads commissie algemene en bestuur lijke aangelegenheden. In de commissie werden de vragen van D'66 naar de richtlijnen van Bescherming Bevolking bespro ken. Nadat burgemeester Goe- koop eerder verklaarde de richt lijnen op het stadhuis niet te heb ben gevonden, werd nu meege deeld dat er liefst veertien exem plaren aanwezig zijn. '/De richt lijnen bevatten niet veel meer dan de oude, waar indertijd zo om gelachen is", liet Uljee weten. LEIDEN - De vordering van de woning Van Vollenhovenplein 23 moet doorgaan. Dat is dc me ning van de vorderingscommis- sic, die bovendien laat weten dat "niet vorderen een nadelig effect zal vormen op een redelijk ge meentelijk bestuurlijk hande len". Dc fiat, die illegaal werd gebruikt als kantoorruimte, zou vorige week maandag gevorderd wor den. Daar was een jarenlang juri disch getouwtrek aan vooraf ge gaan. Op het laatste moment be sloot de Raad van State echter om de vordering toch nog maar even te schorsen. Een paar dagen later kwam eigenaar Van Hagen met de mededeling dat hij zijn fiat kon verkopen. Voorwaarde hiervoor was echter wel dat de gemeente haar plannen tot vor dering zou intrekken. De gemeente besliste vrijdagoch tend de vordering inderdaad in te trekken wanneer de woning eind maart wordt verkocht. Voor de vorderingscommissie een on- verkropbaar gegeven. Volgens de commissie verliest de ge meente op deze manier dc ge loofwaardigheid van het hele be leid inzake vordering en leeg- standsbestrijding. Intussen loopt de zaak ook nog steeds bij de Raad van State. De vorderingscommissie, unaniem tegen afzien van de vordering, raadt de gemeente nu aan om de uitspraak van de Raad van State ^af te wachten. Filosofie Wie de geschiedenis niet kent. is ge doemd haar te herhalen". Onder dat motto organiseert de commis sie Studium Generale van de Leidse universiteit een serie lezin gen over filosofie. Leidse hooglera ren nemen naar eigen keuze een filosoof onder de loep. De cyclus omvat vier avonden waarvan de eerste is geiuijd aan de Oudheid Plato), een aan de Middeleeuwen (Thomas van Aquino en Willem van Ockham) en twee aan de mo derne tijd (David Hume en Imma- nuel Kant). Plato komt vanavond aan bod. Van Aquino en Van Ockham volgende week dinsdag. Hume op drie maarten Kant op tien maart. Alle voordrachten vinden plaats in het Academiegebouw aan het Rapen burg (zaal 11) en beginnen om acht uur. Vissen Uitslagen insvereniging "Hengel sport": Ph.Verstraten 16st./ 1270gr; T.Blansjaar 14111901J- ansen 2011140: W.den Edel 2011070: F.v.Eijgen 131790: D.Boon 71450; Ph Verstraten jr. 6/450: P.v.Hou ten 7/410; W.v.Westbroek 91390; A. Levahrt 4/320. Bhagwan wamx Deva Amrite (heter bekend als Jan Foudraine) zal woensdag 18 februari een lezing geven over de Bhagwan-beweging. Jan Fou draine was een bekend psychiater en is nu een overtuigs Bhagwan. Hij is meerdere malen in Poona (India) geweest en heeft enkele boeken over zijn ervaringen als Bhagwan geschreven. Discussie na afloop is mogelijk. Dit vindt plaats in jongerenvereniging Au- gustinus. Rapenburg 24 en begint om acht uur. Gasprotest Protesteren tegen de gasprijsverho- gmgen. Dat kan vanavond om acht uur in clubhuis "Het Spoor tje". Bernhardkade 40. Leiden- noord. Normen Hoe gaat de homobeweging met zijn eigen minderheden om? Met deze vraag in het achterhoofd organi seert de Leidse Werkgroep Homo seksualiteit woensdag 18 februari een thema-avond over NORMEN. De avond begint om acht uur in de Caeciliaslraat 18 bij het Anto- niusclubhuis. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Leiden/ Oegslgeesl begint woensdag 18 fe bruari om acht uur in het Museum voor Volkenkunde met de cursus "Sprookjesvertelkunsl". Donder dagavond kan men op dezelfde tijd komen naar het Verenigings gebouw. Noordeinde 2a om een in leiding met dia's over "Perzische tapijten" op te luisteren. Ijsland "Natuur en Landschap in IJsland". Een fotoreportage en collage van vier IJslandreizen door drs. L. Vo gelenzang. lid van het natuurfot- gravengilde. Hij zal ook de lezing op woensdag 18 februari om acht uur verzorgen in het Rijksherba rium. Schelpenkade 6 in Leiden. Borstvoeding De Borstvoeding begeleidingsgroep houdt iedere derde woensdag en donderdag van de maand bijeen komsten. Woensdag 18 februari is men welkom om acht uur op Plan tage 14 en donderdag 19 hetzelfde tijdstip op Gréveslraat 2A. Man bedreigde dochter regelmatig DEN HAAG - "Er is in deze zaak veel gelogen. Door alle partijen, ook door het meisje. Er valt nu nog moeilijk te bewijzen of de vader ontucht heeft gepleegd met zijn dochter. Wel heeft hij het meisje mishandeld". De ver dediger van de 4Ö-jarige Leide naar, mr. Keereweer zat echter op één lijn met de officier van justitie mr. Klein Breteler. "Een straf zal niet veel helpen". Mr. Klein Breteler zei gisteren voor de Haagse rechtbank over de man: "De rechtbank zal dit pro bleem niet kunnen oplossen". Hij eiste een gedeeltelijke voor waardelijke straf. "Dit om de va derlijke bestraffende hand bin nen de perken te houden. Hij zal niet naar een mes moeten grijpen als hij zijn kinderen tot de orde wil roepen". De man, die oorspronkelijk uit Ma rokko komt, heeft volgens de Haagse rechtbank zijn 15-jarige dochter ernstig mishandeld. Vol gens de dagvaarding zou de man ook' enkele malen het bed met zijn dochter hebben gedeeld. Maar de rechtbank, die direct uitspraak deed, achtte dat echter in één geval bewezen. Volgens verklaringen van een zoon. de dochter en de vrouw had de man al een paar keer eer der toenadering gezocht tot zijn dochter. "Dat doen alle mannen hier in Nederland, dat hoort zo", zou hij haar hebben gezegd. Volgens de raadsman van de Lei denaar heeft het meisje "nooit de liefde met haar vader bedreven. Dit blijkt achteraf uit een verkla ring van de bewuste zoon, de moeder en van de dochter zelf." "Toen vorig jaar oktober wéér eens de bom barstte en het meisje door de politie van het dak moest worden gehaald, heeft de familie van de man in het heetst van de strijd de zaak zwaar overdreven. Daar hebben ze nu weer spijt van gekregen en proberen van alles om de man thuis te krijgen". Waar iedereen het gisteren mee eens was is het feit dat het meisje enorme aanpassingsmoeilijkhe den had in Nederland. Mr. Kee reweer. "Het meisje komt regel recht uit de woestijn. Zij ziet on der andere dat haar broer hier in spijkerbroek loopt, een stereo-in stallatie heeft en er bovendien niet voor hoeft te werken, want hij heeft een uitkering. Dat wil zij natuurlijk ook. Het meisje was hier echter illegaal. Haar vader wilde haar daarom zo veel mogelijk binnenhouden. Dat gaf de grootste problemen. Het meisje maakte om het min ste en geringste een enorm ka baal als zij haar zin niet kreeg. Als vader moest hij haar tot de orde roepen, anders zou hij zijn gezicht verliezen binnen de Ma rokkaanse gemeenschap", aldus mr. Keereweer. De officier van justitie onderkende dat probleem ook maar eiste 27 weken gevangenisstraf, waarvan acht weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Met aftrek van voorarrest komt het er op neer dat de man over veertien dagen vrij is. Er zou dan nog vol op gelegenheid zijn om de terug keer van de man in zijn gezin te regelen. De rechtbank maakte er vier maanden van, zodat de man aan het einde van deze maand naar huis kan. Het meisje is in middels weer terug naar Marok ko, waar haar grootvader voor haar zorgt. Vernielingen in meubelzaak LEIDEN - Bij een meubelzaak aan beperkten hun misdaad door de Langegracht is het afgelopen meubels om te gooien en te ver- weekeinde voor 5000 gulden nielen. Onder meer werd een le- schadc aangericht. Dc inbrekers, ren bakstcl met verf besmeurd, die via een gat in het dak binnen- De inbraak werd pas gisteren kwamen, namen niets mee. Zij ontdekt. Busbanen (4) Het busbaanplan Levendaal-Hoge Rijndijk is gemaakt door men sen, die maar één belang kenden: de busonderneming, er is geen re kening gehouden met de belan gen van hen die daar nadeel van hebben. Het is ondoenlijk in een maand inspraak in een alternati ve studie op te brengen waar een studiegroep jaren over heeft ge daan en het verdient aanbeveling alsnog een externe adviseur (planwinkel Delft. Regionaal Dienstencentrum Kleinbedrijf) aan te wijzen om de nadelige in vloeden van het plan t.o.v. de ove rige weggebruikers, de midden stand en de ondernemingen op te stellen. Ook het gebruik van mi nibussen in de binnenstad dient daarin betrokken te worden. De enkele keer dat er een file staat in de streng Leiden-Leiderdorp wordt dat veroorzaakt door van de Wilhelminabrug of door de file die voor de verkeerslichten of de brug naar Leiderdorp staat en het doorgaande verkeer vastzet. Bo vendien was er tijdens de studie experimenteerproject extra scheepvaartverkeer met zand voor de Schiphollijn. Het voorgelegde plan houdt in dat het overige verkeer in een pijp wordt geperst. Het gevolg daar van is dat klanten van de winkels niet meer even bij een zaak kun nen stoppen en dan uit zullen wij ken naar andere winkelcentra. Ook iedere bezorgende midden stander kan niet meer werken, want de parkeerhavens zullen steeds bezet zijn. Dubbel parke ren om even te laden en te lossen wordt op de Hoge Rijndijk onmo gelijk door de verhoogde baan en op het Levendaal door het in de weg liggende fietspad. Als de aanvoer, vaak met grote vracht wagens en de afvoer door smalle weg en slopverbod worden afge sneden, blijft er voor een zaak weinig meer over dan vertrek ken. Voorts zijn wij van mening aai een situatie waar dc bus een voor keursregeling krijgt bij de stop lichten even effectief is voor het openbaar vervoer als het huidige plan met het voordeel dat niet ie dere vuilnisauto de weg blok keert voor het overige vervoer. Het zou van realiteit getuigen om een gedeelte van de 10 miljoen te gebruiken voor een wat eenvou diger plan. zodat de rest bij het Rijk weer beschikbaar komt voor andere doelen. J.J.Gijsman, Hogewoerd 125, Leiden. Sta £iaires Freddy Bisschoff op de bres voor Stagiaires of voor in het Leidsch Dagblad van 6 februari j.l. Freddy moetje je gezichtsveld niet eens verbreden door ook eens naar het AZL te kijken? Freddy wist je dan niet dat het AZL zijn stagiaires al sinds januari 1980 niet meer betaalt? Freddy wist je dan ook al niet dat jouw ABVA KABO in het Over leg Personeelszaken bij het AZL in 1979, al akkoord is gegaan met het niet meer betalen van stagiai- Freddy schort er soms iets aan de communicatie binnen de ABVA KABO? Freddy zijn de stagiaires bij het AZL soms niet belangrijk? Freddy wat weet je eigenlijk af van die routinematige arbeid binnen de genoemde opleidingen? Leuk ook om te lezen voor diege nen die zich inzetten voor de be geleiding van stagiaires, of is dat ook routinematig? was het soms om in de krant te komen, nou dat is dan gelukt!!!! Leo Gerrése Lammenschansweg 14, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4